Karkasinio namo statyba
Atnaujinta: 2024-05-03

Renkantis būstui karkasinį namą, yra nemažai privalumų. Tai greita statyba, sąlyginai pigus statybos būdas ir galimybė pasiekti aukštą energinį efektyvumą. Tačiau vis dar gyvuoja nemažai prietarų, susijusių su karkasiniais pastatais. Daugelis tokių prietarų kilę dėl taupymo, kur negalima taupyti ir meistrų nemokšiškumo. Šiame straipsnyje pristatau karkasinės pirties statybą, joje naudotos tos pačios medžiagos ir mazgai, kokie būtų naudojami karkasinio namo statyboje. Noriu pabrėžti, kad straipsnis nėra instrukcija, kaip savarankiškai pasistatyti karkasinį namą. Medienos išmatavimai, tvirtinimo elementai, izoliacijos storiai  kiekvienam pastatui turėtų būti skaičiuojami atskirai projektuotojo. Tačiau sandarinimo sprendimus, naudotus šioje pirtyje, galite drąsiai pritaikyti.

Karkasinio namo statyba

Mediena karkasinio namo konstrukcijai

Vienas iš karkasinės statybos prietarų, kad  užsandarinta mediena pūva. Tai netiesa, nes sandarinimo plėvelės laidžios garams. Daug svarbiau parinkti tinkamą medieną. Yra kelios alternatyvos:

 1. Pirkti padžiovintą medieną, impregnuoti ir pjauti statybos vietoje. Neįsigilinus tai atrodo pigiausias variantas. Tačiau suvokiantys statybos specifiką puikiai supranta, kad ne mediena yra svarbiausia, o jos paruošimas ir meistrai. Kuo mediena drėgnesnė ir mažiau paruošta, tuo daugiau bus darbo statybininkams. Daug laiko atima supjovimas, padžiovinta mediena jau proceso metu ima keisti parametrus, sukiotis, o tai dar prideda darbo. Medienoje retai pavyksta visiškai išnaikinti grybelius, todėl, gavusi drėgmės, tokia mediena gali imti pūti.
 2. Pirkti sausą ir kalibruotą medieną ir ją susipjauti vietoje. Sausos ir kalibruotos medienos pirkimas geras variantas. Tačiau tai tik „karkasinio namo statyba 2.0“. Perkant nesupjautą medieną lieka įvairių galiukų, o tai padidina savikainą. Taip pat pjovimas objekte didina darbo sąnaudas. Nors jos bus mažesnės tolimesniuose statybos etapuose, kadangi tokia mediena mažiau sukiojasi ir minimaliai keičia parametrus. Pramoninis džiovinimas taip pat sunaikina įvairius grybelius, jei mediena papildomai impregnuojama, tuomet turėsite kokybišką ir ilgaamžę statybinę medžiagą.

Džiovinta ir graduota mediena gali smarkiai skirtis savo charakteristikomis. Civilizuotai džiovinta ir graduota mediena žymima klasėmis, kurios parodo fizines medienos savybes.

graduota-mediena-karkasiniam-namui
Sausos ir graduotos medienos spaudas. Pažymėtų medienos savybių visiškai pakaks karkasinio namo medienai.

Minimalūs reikalavimai stiprumo klasėms, nustatyti standarte EN 14081:2007

Standartas EN 1912 C14 C16 C18 C22 C24 C27 C30 C35 C40
Atsparumas lenkimui N/mm2 14 16 18 22 24 27 30 35 40
Atsparumas tempimui N/mm2 8 10 11 13 14 16 18 21 24
Atsparumas slėgimui N/mm2 16 17 18 20 21 22 23 24 26
Elastingumo modulis KN/mm2 7 8 9 10 11 12 12 13 14
Tankis Kg/m3 200 310 320 340 350 370 380 400 420

 

 1. Sausos ir graduotos medienos supjovimas pagal brėžinį. Vakarų Europos šalyse, kur darbo jėga kainuoja daug, statyti karkasinį namą ruošiant medieną statybvietėje būtų visai nerentabilu. Todėl ten populiarūs iki galo surinkti skydiniai namai arba mediena iš karto supjaunama pagal brėžinį. Pastarasis būdas ir Lietuvoje bene tinkamiausias, kadangi statybos greitis prilygsta skydinio namo statybai, o sandarumo užtikrinimui ir šilumos tiltelių išvengimui yra daugiau galimybių. Skaičiuoti paprasta -  ar verta pirkti pjautinę medieną, kiek papildomai kainuos išpjovimas? Tada paskaičiuokite, kiek kainuoja viena statybininkų darbo diena. Vidutiniškai karkasinio namo medienos išpjovimas kainuoja tiek pat, kiek statybininkų brigados darbo diena. Tačiau susitaupo 4- 5 dienos.

Medienos ruošiniai gradaciniam pjovimui (dažniausiai 50 mm storio ir įvairaus pločio tašai) džiovinami džiovykloje, kol pasiekia 17-20 procentų drėgnumą. Tada mediena tiksliai apipjaunama, populiariausias kalibruotos medienos tašų storis karkasiniam namui dažniausiai yra 45 mm. Plotis 5 mm mažesnis nei įprastai, išpjauti tašai yra 45x95, 45x70 mm, 45x145, 45x195 mm, 45x245mm.

Graduotos (kalibruotos) medienos ruošiniai keliauja į CNC stakles turinčią gamyklą. Joje, priklausomai nuo staklių modernumo, išpjaunamos tikslių matmenų lentelės. Kuo daugiau pjovimo krypčių turi staklės, tuo sudėtingesnius mazgus galima išpjauti.  Lentpjūvėje yra CNC medienos staklės. Esama įranga ir didelės erdvės leidžia išpjauti nestandartinio ilgio (iki 11 m) konstrukcinę medieną. Šešių krypčių staklės leidžia padaryti sudėtingiausius jungimus.

karkasinio namo mediena
Visa konstrukcinė mediena sužymima ir pridedamas karkasinio namo konstrukcijų planas.

medienos impregnavimas
Medieną verta impregnuoti, nors džiovinimas ir sunaikina grybelius.


konstrukcines medienos atvezimas Lentpjūvėje supjauta mediena sunumeruojama ir sukraunama į krūvas maždaug po 1 toną. Tokį paką iškraus eilinis kranas manipuliatorius. Visos medienos pakrovimas ir iškrovimas užima kelias dešimtis minučių. Kilometras pervežimo kainuoja apie 1 eurą, skaičiuojamas kelias į abi puses.

Įrankiai karkasinio namo statybai

Viena iš sėkmingo karkasinio namo statybos sudėtinių dalių yra kokybiški ir našūs įrankiai. Jei samdote statybininkus jie dirbs su savo įrankiais, tačiau kai kuriuos darbus verta atlikti patiems. Tenka dažnai susidurti, kad kruopštumo reikalaujančius darbus geriau atlikti patiems. Nebent su namu dirbs patikima brigada atsakinga už visą procesą. Darydami beveik visus darbus patys susidūrėme su įvairių įrankių poreikiu. Jau gana stipriai sukomplektavęs individualius  įrankius kaip akumuliatorinį suktuvą, elektrinį gręžtuvą, šioms statyboms įsigijau diskinį pjūklą ir aukšto slėgio plovyklą. Epizodiškai dirbant net tokius įrankius verta nuomotis. O brangesnius ir rečiau naudojamus įrankius daug labiau apsimoka nuomotis beveik visais atvejais. Suktuvo ar gręžtuvo nuoma Vilniuje ir Kaune.

Nors dabar gana daug medžiagų atveža pardavėjai, tačiau prireiks ne kartą atsivežti medžiagų patiems.  Atrodytų viskas sukomplektuojama, tačiau dažnai kelis kartus tenka papildyti medžiagas. Ilgoms grindinėms lentoms, dailylentėms, tašams prireiks automobilio priekabėlės. Ją daug paprasčiau nuomotis. Automobilio priekabos nuoma Vilniuje ir Kaune Gotas nuomos punktuose. 

statybiniu irankiu nuoma
Karkaso surinkimo etape darbus pagreitins viniakalė. Patogiau naudoti mobilesnę dujinę viniakalę. Karkaso surinkimas pagreitėja net keliomis dienomis, ypač jei naudojamas supjautos karkasinės lentos.
Viniakales galima išsinuomoti Gotas nuomos punktuose

Statant karkasinį namą prireikia betonavimo darbų. Įrengiant juostinius pamatus galima nusipirkti sumaišyto betono, galima palaipsniui užpildyti naudojant betono maišyklę. Betonavimui prireikia užpildyti polius, liejant grindis. Betono maišyklės nuoma. Betonas vibruojamas, kad užpildytų visas ertmes. Išsinuomosite tame pat Gotas nuomos punkte.

Gana dažnai prireikia grunto tankintuvo. Sutankinamas gruntas grindims, aikštelėms.  Grunto tankintuvo nuoma Gotas nuomos punktuose Vilniuje ir Kaune. 

Montuojant skersinius tašus,  labai pagreitins darbus  lazerinis linijinis nivelyras. Jis ir kitur pravers. Lazerinį nivelyrą ir kitus matavimo prietaisus galima išsinuomoti Gotas nuomos punktuose. Prieš montuojant apdailą būtinai patikrinkite visus mazgus su termovizoriumi.  Tai leis pamatyti nekokybiškai užsandarintas vietas. Termovizoriaus nuoma Gotas nuomos punkte

Net ir supjovus karkaso medieną prireikia gana daug pjaustymo. Ypač jei norėsite ko nors originalaus. Dailylenčių ir durų apvadų pjaustymas kampu. Jei kaip šitame straipsnyje norėsite pasidaryti rąsto imitacijos fasado apdailą. Net be įgūdžių supjaustyti galima naudojant diskinį pjoviklį arba medžio stakles

Išorės ir vidaus darbams beveik visada prireikia pastolių, bokštelių ir stelažų. Nedideliame aukštyje galima panaudoti kopėčias, tačiau dažniausiai paprastos kopėčios nebus saugios. Pastolių tokiems darbams tikrai neverta pirkti, daug paprasčiau darbų laikui išsinuomoti. Pastolių, bokštelių ir stelažų nuoma Vilniuje ir Kaune

Jau teko susidurti: kai atsiranda kokia sunkesnė problema  - paskambinu į Gotą ir ten suranda kokį man nežinomą, tačiau pasirodo jau seniai problemą sprendžiantį įrankį.  

 

Karkasinio namo pamatas

Karkasinis namas ar pirtis yra labai lengvas pastatas, todėl nereikia stiprių pamatų. Galima paruošti juostinius arba polinius pamatus. Poliniams pamatams verta įrengti betoninį rostverką, nors galimas ir medinis. Poliai turi remtis į stiprų gruntą, nes namo apkrovos tenka ne pamatams, o gruntui.

Betoniniai blokeliai rostverkui

AB „GKG-3“ gamina tuščiavidurius betoninius blokelius pamatams, pamatų pagalves, armuotus pamatų blokus. Pamatiniai tuščiaviduriai blokeliai yra liktiniai klojiniai, užpildomi betonu. „GKG-3“ pamatinių blokelių pločiai yra 20, 25 ir 30 cm, ilgis - 50 cm, aukštis - 25 cm.

pamatiniai blokaiRostverko įrengimas iš tuščiavidurių betoninių blokelių: gruntas tarp polių turi būti išlygintas, kad blokelių pagrindas būtų lygus.  Ant grunto klojamas termoizoliacijos sluoksnis, dažniausiai tam naudojamos didesnio tankio polistireninio putplasčio plokštės. Klojama pirma blokelių eilė, ji turi būti paklota lygiai, armatūra surišama su polių armatūros strypais. Blokeliai klojami dažniausiai 2 arba 3 eilėmis, jie sujungiami per išėmas. Eilėse blokeliai perstumiami per pusę ilgio, kad nesutaptų vertikalios siūlės. Blokeliai užpilami betonu, standartiniams pamatams naudojamas  C16/20 klasės betonas. Armatūros kiekis ir skersmuo turi būti nurodyti pamatų projekte.

Pamato hidroizoliacija

Betoną reikia atskirti nuo medienos hidroizoliaciniu sluoksniu. Hidroizoliacija gali būti tepama arba padaroma iš juostų. Hidroizoliacijai naudojamas ruberoidas arba kitos vandeniui nelaidžios medžiagos. Juostinės hidroizoliacijos privalumas, kad ją paklojus iš karto galima montuoti montuoti karkasą. Tačiau trūkumas, kad montuojant karkasą juosta gali pasislinkti, susilamdyti, suplyšti. Tepamos hidroizoliacijos privalumas tas, kad ji tikrai nepajudės pardėjus montuoti sieną. Trūkumas -  tenka palaukti, kol išdžius.

karkasinio namo pamato hidroizoliacija
Tepamoji hidroizoliacija turėtų būti praskiesta tirpikliu. Tada ji tampa takesne, lengviau tepasi ir greitai išdžiūna. Originali mastika dažniausiai tepasi sunkiai, džiūsta ilgai. Greičiau bus storesnį sluoksnį padaryti tepant kiek praskiestą (1:10, 2:10) hidroizoliacinę mastiką. Reikia įvertinti, kad prie bituminės mastikos gana sunkiai limpa kitos medžiagos. Vėliau tai gali sukelti problemų, kai bus tepama garo izoliacinė mastika, su kuria bus sandarinamas rostverkas.

 

Karkasinio namo karkaso montavimas

Supjautos medienos montavimas panašus į vaikišką dėlionę. Netgi nekvalifikuotas meistrelis statinį sudės tiksliai ir greitai. Tai gerokai taupo statybos biudžetą arba pinigus išleisti kokybiškesniems tvirtinimo elementams ir sandarinimo medžiagoms. Statybininkui pateikiamas projektas, kuriame sužymėta visa konstrukcija su konkrečių lentelių skaičiukais. Vos ne daugiausiai laiko užima tinkamos lentelės suradimas. Tačiau susikūrus sistemą, dėliojant tašus pagal zonas, suradimas greitai supaprastėja.

medienos-isskirstymas-pagal-zonas
Impregnuota mediena suskirstoma pagal zonas arba tipus. Konstrukcijoje daug vienodų tašų. Pavyzdžiui, statramsčių, gegnių.

Karkasinio namo konstrukcija
Taip atrodo sujungti karkasinio pastato  tašai:

 1. Rostverkas iš dviejų tašų. Šiai pirčiai panaudoti du 45x95 tašeliai tarpusavyje sujungti vinimis. Guldomas ant hidroizoliacijos, tvirtinamas prie pamato. Karkasiniam namui dažniausiai naudojami 45x145mm tašai.
 2. Murlotas taip pat padarytas iš dviejų 45x95 tašų (45x145 mm karkasiniam gyvenamajam namui). Murlotas jungiamas kampais, kad laikytų bet kokias atramas. Didžiausios apkrovos tenka būtent šiai konstrukcijai. Jį spaudžia ir plečia gegnėmis perduodamas stogo dangos svoris.
 3. Statramsčiai. Apkrova iš viršaus pasiskirsto gana tolygiai. Projektuotojai turėtų paskaičiuoti tenkančias apkrovas ir reikalingą skersmenį. Šiai pirčiai buvo naudojami 45x95 tašai. Gyvenamajam karkasiniam namui reikalingas 45x145 mm tašas. Tarpai derinami pagal naudojamos mineralinės vatos plotį ir storį. Siekant sumažinti šilumos praradimus per medieną, statramsčių gali būti įvairių tipų. Vienas iš efektyviausių - dvigubas statramstis. Vietoj vieno 150 – 200 mm statramsčio statomi du 70x70, 70x100 ar kitokie projektuotojo parinkti statramsčiai. Tarp jų paliekamas oro tarpas, dalijantis šilumos tiltelį.
 4. Gegnės - vienas iš tiksliausių matavimų reikalaujančių konstrukcinių elementų. Pjaunant naudojami šablonai, tačiau retai pavyksta pasiekti idealaus tikslumo. Šios supjautos gegnės buvo tikslių matmenų. Itin pravertė tarpgegninė lenta (10). Ji tapo idealiu etalonu tarpui tarp gegnių.
 5. Stygos perima dalį gegnių plečiamosios apkrovos, tenkančios murlotui.
 6. Kraiginė lenta, į ją atremiamos gegnės. Ji taip pat veikia kaip elementas, perimantis dalį plečiamosios apkrovos.
 7. Perdangos sijos tvirtinamos prie, arba ant murloto. Tvirtinamos ant murloto ir prie gegnės efektyviai veikia neleisdamos skėsti konstrukcijos. Taip pat gali būti tvirtinamos tik prie murloto, tokiu atveju irgi neleidžia skėsti konstrukcijos. Pastaruoju atveju naudojama daugiau sijų tvirtinimo prie murloto elementų.
 8. Gana svarbi detalė - sąramos virš langų ir durų. Jos neleidžia vertikalioms apkrovoms suspausti langų ir durų.
 9. Įstrižiniai tašai sienoms, tarp kurių dedama šiltinimo medžiaga. Tuo pačiu veikia kaip elementas, atlaikantis horizontalias (vėjo) apkrovas. Jis gali pakeisti gyvenamojo namo statyboje naudojamas įstrižaines. Įstrižainės svarbios jei bus naudojamas ištisinis šiltinimas kietomis priešvėjinės izoliacijos akmens vatos plokštėmis.
 10. Labai praktiškos tarpgegninės lentos. Supjautos jos tapo labai puikiu matmeniu dėliojant gegnes. Taip pat palengvina izoliacijos ir sandarinimo darbus.

 

Karkaso elementų montavimo eiliškumas

karkasinio-namo-sienu-surinkimas
Statramsčiui pritvirtinti pakanka kelių rievėtų vinių. Greičiausiai darbas vyksta naudojant dujų pistoletą. Naudotas Essve dujų pistoletas ir vinys. Pistoletinės vinys kietesnio metalo, plonesnės ir su gerai medienoje įsitvirtinančiomis užkarpėlėmis.

Ar kelių vinių pakaks jūsų statomam karkasiniam namui, sužinokite iš projektuotojo, salygos ir apkrovos gali būti skirtingos. Pritivirtinus statramsčius prie viršutinės rostverko lentos, pritvirtinama apatinė murloto lenta. Mūsų pirties siena buvo ilga, apatinė rostverko ir viršutinė murloto lenta nebuvo tvirtinamos iš karto. Jos pritvirtintos pakėlus dvi sienų konstrukcijas.

karkasinio-namo-sienu-montavimas
Pradžioje visu perimetru sumontuojamas rostverkas, ant jo paeiliui bus dedamos sienos. Geriausia, jei rostverko kraštas sutampa su pamato išoriniu kraštu.

namo-karkaso-surinkimas
Galinės sienos dažniausiai montuojamos su frontono konstrukcija. Ši konstrukcija leidžia patogiai uždėti kraiginę lentą į kurią remiasi gegnės.

Stogo šoną pritvirtinkite prie sienos papildomomis įstrižainėmis. Keliant vinys gali neišlaikyti svorio. Šiame statybos etape karkasą reikėtų išlyginti. Kad ir kaip tiksliai supjauti tašai, karkasas gali būti pakrypęs. Lyginama atremiant ir pakalant tašus. Po šio veiksmo reikia prisukti laikinas arba nuolatines įstrižaines. Taip pat gali būti prikalti įstrižiniai sienų tašai, kurie reikalingi statikai ir šiltinimo medžiagai palaikyti išorėje.

karkasines sienos sutvirtinimas
Karkasinė konstrukcija išlyginta ir sutvirtinta laikinomis įstrižainėmis. Pritvirtintos perdangos sijos.

Perdangos sijos tvirtintos laikinai, keliais varžteliais. Sijas sudėtinga apeiti garo izoliacine plėvele. Todėl prieš jas montuojant galima pritvirtinti dalį garo izoliacinės plėvelės tvirtinimo perimetru ir jau prie jos sukti sijų laikiklius. Mes montuodami sijas išsuksime kelis varžtus ir patiesime plėvelę. Tai nėra teisinga, tačiau tuo momentu dar nebuvome įsigiję plėvelės. Tuo tarpu sijos reikalingos gegnėms patogiai uždėti.

gegniu-laikiklis
Metalinis sijų laikiklis pritvirtina medinę  perdangos siją prie murloto. Šis mazgas ne tik laiko perdangą, bet ir neleidžia veikti gegnių skėtimo jėgai. Laikiklis tvirtinamas inkarinėmis rievėtomis vinimis arba inkariniais medvaržčiais. Essve inkariniai sraigtai specialiai pritaikyti tvirtinti metalo plokšteles. Jų galvutės sustiprintos, yra pluoštiniai rėžtukai leidžiantys lengvai įsigręžti į medieną.

Pirminiame variante sijos dedamos ant murloto ir jungėsi su gegnėmis. Taip gaunamas labai patikimas mazgas neleidžiantis skėsti pastato. Dabar sijos laikiklis prisuktas keliais varžteliais. Šiuos Essve medvaržčius su sustiprinta galvute pastebėjau tik neseniai, jais prekiauja Essve Lietuva Vilniuje, Savanorių pr.  191. Metalo tvirtinimui įprastų medvažčių naudoti negalima, nes jis juos „perpjauna“. Šie varžteliai yra specialūs, pagaminti pagal standartinį 4 mm tvirtinimo elemento skylutės skersmenį. Dėl visų tvirtinimo elementų rekomenduočiau kreiptis į projektuotoją. Jis turi patirties, tipinių mazgų su elementų paskaičiavimais. Tai kainuos tikrai nedaug lyginant kad ir su nedidelėmis problemomis, kilusiomis dėl nepakankamo sutvirtinimų kiekio.

kraigines lentos jungimas
Kraiginė lenta gamykloje buvo perpjauta, nes būtų sunkiai tilpusi pervežant. Ją teko sujungti.

Taip pat buvo pasielgta ir su murloto bei rostverko lentomis. Jungimo vieta  sudurtinė, papildomai klijuota Soudal Purocol klijais ir sutvirtinta metaline plokštele iš abiejų pusių.  Plokštelė prisukta inkariniu sraigtu sustiprinta galvute. Dėl šilumos tiltelio nesibaiminome, nes nes apačioje bus itin storas šiltinimo medžiagos sluoksnis.  Kraiginė lenta papildomai paremta per vidurį, nes nuo savo svorio išlinko.

gegniu tvirtinimas
Gegnių tvirtinimas - bene pati geriausiai supjauto namo statybą pateisinanti vieta.

Gegnių montavimas yra labai imlus laikui darbas. Reikia tiksliai suvesti viršų, suderinti su apačia. Tuo tarpu kompiuterinėmis staklėmis supjautas gegnes galima buvo montuoti kaip vaikišką dėlionę. Atstumą tarp gegnių reguliavo gegninė lenta. Gegninė lenta turėjo įsitaikyti į specialų jau išfrezuotą griovelį. Murloto ir gegnės jungimo vietą milimetro dalių tikslumu reguliavo įpjova. Viršuje taip pat visi pjūviai priderinti prie kraiginės lentos. Impregnuotos ir kiek drėgmėje pabuvusios lentos šiek tiek pasiklaipė. Mediena yra mediena. Tačiau keli spaustukai viską sustatė į vietas. Gegnės tvirtintos specialiu ilgu Essve medvaržčiu su sustiptinta ir padidinta galvute. Jau gamykloje buvo padarytos nukreipiančios skylutės. Papildomai gegnės tiek viršuje, tiek apačioje sutvirtintos gegniniais laikikliais. Iš išorės - kairiniais ir dešininiais gegniniais laikikliais, iš vidaus - universaliu gegnės tvirtinimo elementu. Dalį apkrovų perima ir gegninė lenta.  Ji iš vienos pusės klijuota išbandytais Soudal Purocol  klijais. Suklijuotą vietą plėšiant nusiplešia ne per klijavimo vietą, bet mediena. Taip pat sukalta vinimis ar sukta medvaržčiais su sustiprinta galvute. Tai dar vienas specialus  Essve gaminys, atsparus „kirpimui“.  Geriausia tvirtinimo mazgų projektą parodyti Essve Lietuva vadybininkams ir jie parinks tinkamiausius. Negalima gailėti pinigų tvirtinimo elementams, medienai, kokybiškoms sandarinimo medžiagoms. Kokybiškos medžiagos taupo darbo kaštus, kurie dabar pati brangiausia statybos dalis.

gegnių įrengimas šlaitiniame stoge Pagrindinę medinės karkasinės pirties konstrukciją surinkau per 32 valandas.

Patirties neturiu, man talkino 13 metų vaikas ir moteris. Dar šiek tiek keliant sienas pagelbėjo kaimynai. Turint įgūdžių, šis darbas sutrumpėtų trečdaliu.  Gegnės suėjo milimetras į milimetrą. Nuėmus laikinus skersinius, karkasą reikėjo vėl šiek tiek palyginti prieš prikalant išorinius skersinius.

gegniu stygu tvirtinimas
Stygos, kurios perima dalį apkrovos gegnėms. Tvirtinama gegnių tvirtinimais kurie prisukami Essve inkariniais sraigtais arba inkarinėmis vinimis.

Stygos pritvirtintos dideliu vinimi ir dviem Essve medvaržčiais, skirtais „kirpimui“ atlaikyti. Iš karto nutarėme stogą šiltinti dėdami akmens vatą iš išorės. Dirbti iš apačios sudėtingiau ir sunku, jei lietingi orai. Tačiau net ir dažnai palynojant pavyko sudėti šiltinimo medžiagą jos nesušlapinus.

langu apsauga nuo apkrovos
Langai ar durys sienoje, į kurią atremtos gegnės, turi atlaikyti dideles apkrovas. Jei apkrovos poveikis nebus neutralizuotas, sunkai varstysis durys ar lango varčia.

Virs angų montuojama sąrama – dedama lenta horizontaliai ant briaunos. Nors šioje vietoje gerokai sumažėja šilumos izoliacija, tačiau kelis kartus padidėja atsparumas spaudimui. Pirčiai buvo numatyta čerpių stogo danga, kuri kartu su sniegu gali sudaryti labai dideles apkrovas, ypač gegnės ir murloto sujungimo mazge. Panaudoti B&B Tools įsigyti papildomi Essve universalūs gegnių laikikliai tvirtinami iš vidaus.

Karkasinio namo apšiltinimas

Karkasinės konstrukcijos termoizoliacija – vienas svarbiausių etapų, nuo apšiltinimo ir jo sandarumo priklausys pastato šilumos nuostoliai, kuo jie mažesni – tuo namas šiltesnis. Dėl šių priežasčių karkasinių namų šiltinimui beveik be išimties naudojama mineralinė vata, nes minkšta medžiaga sandariai užpildo visas ertmes, nelieka tarpų, sudarančių šilumos tiltelius.

Mineralinių vatų yra ne viena, svarbiausi šiltinimo medžiagos pasirinkimo kriterijai – šiluminis laidumas, elastingumas, garų laidumas, stabilumas, atsparumas graužikams, pelėsiams, grybeliams. Visas šias savybes turi mineralinė stiklo vata. Tai natūrali medžiaga, gaminama iš perdirbto stiklo ir smėlio. Daugelis dar prisimena senąją stiklo vatą ir baiminasi, kad joje gali būti stiklo likučių. Šiuolaikinėje gamybos technologijoje stiklas visiškai išlydomas ir išgaunamas lankstus, ilgų plaušų pluoštas, kurio tekstūra primena pūkų masę. Palyginus su kitomis termoizoliacinėmis medžiagomis, stiklo vatos tankis yra mažas, tai lemia gerus šiluminius parametrus, gerą triukšmo izoliaciją, tuo pačiu medžiaga yra labai lengva, nesukuria apkrovų konstrukcijoms. Šiuolaikinėje statyboje svarbus aspektas yra energijos sąnaudos gamyboje, medžiagos natūralumas, aplinkosauga, galimybė perdirbti. Stiklo vata tausoja gamtos išteklius, jos sudėties pagrindas yra perdirbtos medžiagos (stiklas), ji 100-u procentų gali būti vėl perdirbama.

karkasinio namo apšiltinimas

Prie naudingų stiklo vatos savybių priskiriama gera garso izoliacija ir nedegumas (A1, euro klasė). Vienas iš papildomų URSA mineralinės vatos privalumų - paprastas montavimas. Gaminiai (dembliai ir plokštės) yra minkšti ir lankstūs, todėl mineralinę vata lengva kloti sunkiai prieinamose vietose. URSA mineralinė vata taip pat yra pralaidi garams, t. y. leidžia orui laisvai cirkuliuoti, o tai prisideda prie ilgesnio visos izoliacinės sistemos tarnavimo laiko. Stiklo vatos laidumas garams žymimas μ (MU) ir yra lygus 1, o tai reiškia, kad į medžiagą patekusi drėgmė lengvai ir greitai išgarinama, stiklo vata lieka sausa ir šilta per visą eksploatacijos laiką.

Svarbiausias bet kurios termoizoliacinės medžiagos parametras - šiluminis medžiagos laidumas, jis charakterizuojamas λ (lambda) koeficientu. Kuo λ skaičius mažesnis, tuo geresnės medžiagos termoizoliacinės savybės, tuo medžiaga šiltesnė. Stiklo vata yra tarp mineralinių vatų, turinčių mažus šilumos laidumo koeficientus. Skirtingų URSA mineralinės vatos gaminių λ yra nuo 0,031 iki 0,045 (W/m*K). Pavyzdžiui, stogams šiltinti naudojamų demblių URSA Platinum 32 deklaruojamas λD yra 0,032 (W/m*K).

Dar vienas aspektas, kurio negalima pamiršti renkantis mineralinę vatą, tai, kad verta rinktis ne medžiagos kainą, o visų čia paminėtų savybių kompleksą. Galbūt galima rasti pigesnių vatų su panašiais šilumos laidumo skaičiais, bet, ar jos turės visas kitas savybes? Pavyzdžiui, gera garso izoliacija yra svarbi skardiniams stogams, jei po jais yra gyvenamosios patalpos. URSA mineralinė vata užtikrina iki 68 dB triukšmo izoliaciją, dėl šios savybės ji labai naudinga ne tik stogo ir lauko sienų apšiltinimui, bet ir tarpbutinių pertvarų konstrukcijose. Tad mineralinė stiklo vata be gerų šiluminių savybių turi daug kitų naudingų privalumų.

Karkasinio namo izoliacija

Renkantis šiltinimo medžiagą geriausia rinktis iš tokių, kurios laikui bėgant nekeičia savo savybių, turi geras šilumos ir garso izoliacines savybes. Vienas svarbiausių mineralinės stiklo vatos privalumų yra jos ilgaamžiškumas.

Kiek metų tarnauja mineralinės vatos izoliacija?

Atsakymas vienareikšmis - labai ilgai. Žinoma, mineralinės vatos izoliacijos tarnavimo laikas priklauso nuo daugelio veiksnių, ypač apsaugos nuo drėgmės ir statybos defektų. Taip pat svarbu visada pasirinkti tinkamą izoliacijos storį ir užtikrinti, kad ji būtų tinkamai sumontuota. Verta paminėti, kad, skirtingai nei daugelis kitų termoizoliacinių medžiagų, mineralinė vata nepraranda savo savybių veikiama ultravioletinių spindulių.

Kokio storio turėtų būti mineralinė vata?

Optimalus mineralinės vatos izoliacijos storis priklauso nuo daugelio veiksnių: nuo pastato tipo, vietos ir termoizoliacijos reikalavimų. Optimalus stiklo vatos izoliacijos storis paprastai būna nuo 25 iki daugiau kaip 30 cm.

Karkasinės ir kitos statybos praktikoje dažniausiai naudojami du izoliacijos sluoksniai, kurių kiekvieno storis yra ne mažesnis kaip 15 cm, arba vienas 10 cm storio sluoksnis, o kitas 15 cm storio. Taip pasiekiama norminė šilumos izoliacija, leidžianti išlaikyti pastovią patalpų temperatūrą ištisus metus. Tačiau tikslus izoliacinės medžiagos storis turi būti apskaičiuotas atskirai kiekvienam pastatui.

Dėl daugelio privalumų statybininkai vis dažniau renkasi URSA mineralinę vatą kaip šilumos izoliaciją. Ji puikiai apsaugo nuo šalčio ir nuo per didelio karščio šiltuoju metų laiku. Taip pat užtikrina akustinį komfortą ir priešgaisrinę saugą. Svarbiausia, kad ji pasižymi izoliacijos parametrų stabilumu ir išlaiko juos daugelį metų. Tinkamas pastato apšiltinimas URSA mineraline vata - tai investicija ištisoms kartoms.

Karkasinio namo sandarinimas

Namo energetinis efektyvumas labai priklauso nuo sandarumo. Palikta nedidėlė skylutė praleidžia dešimtis kubinių metrų oro per parą, ypač daug  jei susidaro slėgių skirtumai tarp vidaus ir lauko. Sandarinimas ne tiek medžiagų, kiek krupštumo reikalaujantis darbas. Nors naudoti verta kokybiškas ir žinomų gamintojų medžiagas. Jau kelinta statyba naudoju Soudal medžiagas, negaliu atsidžiaugti. Gerokai sutrumpina darbų laiką ir nėra labai jau brangiau nei prekybcentriuose parduodami nouneimai.

gegniu perejimo izoliavimas
Gegnių perėjimo izoliavimas, apsauga nuo pelių - vieni iš imliausių laikui darbų.

Kiek tenka susidurti, dažnai gegnės perėjimo mazgas ignoruojamas. Stogdengiai numeta šį darbą fasadininkams, sienų įrengėjai sako, kad tai turi padaryti stogdengiai. Galiausiai čia lieka skylės, kurios mažina sandarumą. Reiktų plėvelę prakirpti, kad susidarytų  trikampiukai apačioje ir viršuje. Užlenti sparneliai tepami klijais. Aš naudojau Soudal VapuorSeal klijus. Viršuje ir apačioje itin sunkiai užtaisomos skylės tepamos mastika. Labai patiko Soudatight Hybrid hibridinė polimerinė pasta skirta fasado darbams, labai gerai limpa prie daugybės paviršių, prilipo net prie bitumo. Dažnai tenka susidurti su gegnių ir plėvelės ( plokštės) jungimo sandarinimu montavimo putomis. Tai neteisingas sprendimas taip kaip montavimo putos bus veikiamos drėgmės. Nuo drėgmės jos su laiku suirs. Nebent jas dengti ta pačia Soudatight Hybrid mastika.

karkasinio namo stogo siltinimas
Kitas žingsnis -  tašelių prikalimas ant gegnių tuo pačiu užspaudžiant vėjo izoliacinės plėvelės sparnelius su klijais.

Prikalama apdailinė lenta, bus daroma apdaila iš viengubo pjovimo lentų. Vėliau, kai užsidengs stogas, šioje vietoje prikalti lentas bus gana sudėtinga. Tai taip pat reikalinga uždėti apsaugą nuo pelių. Viršutinis dėtas, nes apylinkėse pilna geltonkaklių pelių, kurios moka laipioti ir, jei bus skylė viršuje, ja ir bus pasinaudota. Naminės pelės, pelėnai pro viršų nelipa. Plėvelė galutinai pritvirtinama kabėmis, kai sudedamas pirmas sluoksnis šiltinimo medžiagos. Dedami keli sluoksniai, siūles perdengiant. Apačia nupjaunama kampu.

pleveles uzdejimas
Uždedamas laštakis, prie kurio dvipuse butilo juostele bus priklijuota stogo plėvelė. Išvyniojama plėvelė ir kas kelios gegnės pritvirtinama kabėmis.

Taip pat Soudal VapuorSeal klijais ištepama jungtis tarp sienos ir stogo plėvelės. Tai užtikrins idealų sandarumą. Taip pat klijai naudoti per perimetrą sujungiant stogo ir sienos plėveles.


Stogo plėvelės sujungiamos iš apačios.

Jei naudojama plėvelė be klijuojamo sluoksnio, verta panaudoti klijus arba dvipusę lipnią juostelę. Kai kas mano, kad sujungimo visai nereikia, tačiau vertėtų atkreipti dėmesį, koks slėgis  susidaro pavėjinėje namo pusėje pučiant stipriam vėjui. Traukiamas iš šiltinamojo sluoksnio oras jį palieka kartu su šiluma. Idealaus sandarumo vargu ar pavyks pasiekti ir iš vidinės pusės. Atitinkamai pro tas skylutes padidės oro praradimas vėl su ta pačia šiluma.

Viršutinis užklijavimas jau daugiau perteklinis sprendimas. Jei naudojama prastesnė plėvelė,  ji gana greitai iš dalies atsiklijuoja, susidariusioje ertmėje  ima kauptis nešvarumai ir drėgmė. Plėvelės siūles iš vidaus klijavau VapuorSeal klijais, o iš išorės užklijuota laukui skirta juosta. Užklijuotos ir kabių skylės.

Kitas žingsnis - pritvirtinti trumpus išilginius grebėstus ir kelis skersinius grebėstus, kad būtų patogu pasiekti kraigą. Trečioji plėvelė bus pradėta dengti iš kitos pusės ir jos kraštas permestas per kraigą.

Elektros instaliacija karkasiniame name

Parengus namo projektą, rengiamas ir elektros dalies planas arba schema. Karkasiniame name elektros laidus patogiausia montuoti ant šiltinamojo sluoksnio. Tada nereikia pradurti garo izoliacinės plėvelės dėl ko dažniausiai prarandamas sandarumas. Šiltinamojo sluoksnio montavimo metu sienose tarp patalpų paliekami praėjimai laidams per instaliacinius vamzdžius.

Karkasiniame name vidaus apdailai dažniausiai naudojamos gipskartonio plokštės.

Išsamesnę informaciją apie rozečių ir jungiklių montavimą gipskartonyje rasite straipsnyje „Kištukinių lizdų (rozečių) ir jungiklių montavimas gipskartonyje

Atkreipkite dėmesį, kad laidai ar instaliaciniai vamzdžiai būtų tinkamai pritvirtinti, nes vykstant medienos deformacijoms jie gali nuslysti.

Virštinkinės ir paslėptos kištukinių lizdų bei jungiklių dėžutės mediniame name turėtų būti nedegios, laikančios šilumą, t.y. neleidžiančios įkaisti aplinkinėms medžiagoms.

Elektros jungikliai ir lizdai karkasiniame name
Oranžinė instaliacinė dėžutė turi specialius sparnelius pritvirtinimui prie gipsokartonio. Iki dėžučių pravedami laidai. Dėžutėje įtvirtinami rozečių arba jungiklių mechanizmai (centre). Taip pat gali būti naudojami įvairūs šviesos reguliavimo mechanizmai (dešinė apačia). Ant mechanizmų dedami apvadai ir klavišai.

Jungiklių vieta numatoma 105 arba 115 cm aukštyje nuo grindų, labai dažnai jie montuojami 90 cm aukštyje – nuleistos rankos aukštyje, kištukinių lizdų aukštis nuo grindų – 30 ir 115 cm. Darbo vietoje ir virtuvės prietaisams lizdai montuojami virš stalviršio, kad būtų patogu pasiekti. Verta įrengti ne vieną kištukinį lizdą, o jų bloką, kad pritrūkus lizdų nereiktų ieškoti prailgintuvo, rinkoje jau yra atskirų USB įkroviklių lizdų, kištukinių lizdų su USB įkrovikliais.  Šių taip pat nereiktų pamiršti, nes namuose paprastai būna ne vienas telefonas.

kistukiniu ir usb lizdu blokas
Kištukinių ir USB lizdų blokas viename rėmelyje. Gamintojas – JUNG.

JUNG elektrotechnikos gaminių asortimente yra jungiklių, turinčių nuo 1 iki 8 klavišų, jungikliai ir rozetės gaminami iš specialaus nesenstančio duroplasto, aliuminio, žalvario, poliruoto chromo, nerūdijančio plieno, rėmeliai gali būti stikliniai.

daugiaklavisiai jungikliai
Daugiaklavišiai jungikliai. Gamintojas JUNG.

JUNG gaminių dizaino įvairovė lenkia daugelį gamintojų, be to,  pasirinkę šio gamintojo instaliacinę įrangą būsite tikri dėl jos patvarumo ir ilgalaikiškumo.

Elektros instaliacija karkasiniame name
JUNG mechanizmai garsėja savo patikimumu. Neverta gailėti mokant didesnę kainą, tai atsipirks ilgiau ir saugiau eksploatuojant rozetes ir jungiklius.

Vėdinimo sistema karkasiniame name

Lygiagrečiai su elektros instaliacijos darbais montuojami ortakiai vėdinimo sistemai. Beje, rengiant elektros instaliaciją svarbu nepamiršti kištukinio lizdo rekuperatoriui.

Sandariame name be rekuperacijos sistemos sudėtinga, juolab, kad aukštesnės klasės A+ ir A++ name ji privaloma. Kiek teko girdėti atsiliepimų, žmonės įsirengę rekuperaciją, labai greitai pajunta jos naudą, nes namuose visada gaivus ir šviežias oras, taupoma šiluma. Yra suskaičiuota, kad dėl sutaupytos šilumos rekuperatorius atsiperka per 4-5 metus, tačiau turbūt didesnė nauda yra sveikatai dėl tiekiamo švaraus oro.

Rekuperacinę vėdinimo sistemą sudaro ortakiai, difuzoriai, rekuperatorius ir jo valdymo automatika. 

Pirmiausia pagal reikalingus oro srautus turi būti parinktas tinkamas ortakių skersmuo. Kokius rinktis ortakius – cinkuotos skardos ar gofruoto plastiko, iš esmės priklauso nuo vietos, kur jie pravedami. Lankstiems plastikiniams ortakiams reikia šiek tiek mažiau vietos, nereikia tiek alkūnių kaip skardiniams. Jei jie montuojami lubose, taupomas aukštis, bet oro judėjimas jais lėtesnis, todėl ventiliatorius veikia didesne galia. Karkasiniame name patogu paslėpti ortakius perdangoje ar sienos konstrukcijoje, tad verta rinktis tokius, kurie garantuoja reikiamą oro srautą be kliūčių. Jei ortakiai montuojami šaltose patalpose, jie turi būti izoliuoti.

Rekuperatoriaus pasirinkimas, tiksliau jo galia, priklauso nuo vėdinamų patalpų ploto.

Gyvenamiesiems namams puikiai pritaikyti Švedijos gamintojo Systemair SAVE modelių rekuperatoriai VTR 250 ir VTR 300 bei VSR 300 -  jie kompaktiški ir tylūs. Tai rekuperatoriai su rotaciniu šilumokaičiu, grąžinantys ne tik vėdinamo oro šilumą, bet ir drėgmę. Juose montuojami žemesnio triukšmo lygio EC technologijos ventiliatoriai, kas gyvenamajame name yra svarbu.  

rekuperatorius karkasiniame name
Kompaktiškas Systemair SAVE VTR 300 rekuperatorius.  Jo svoris – 65 kg,  matmenys – 1150x600x500 mm.

„Systemair"  rekuperatorių korpusai  gaminami iš dvisienių cinkuoto plieno lakštų, izoliuotų 50 mm storio mineralinės vatos sluoksniu. Ventiliatorių varikliai yra naujausios kartos, valdomi pagal optimalų greičio diapazoną, vadinamosios EC (angl. Electronically Commutated)  tipo technologijos, kuomet variklis visada veikia optimaliu režimu, taupydamas elektros energiją. Ventiliatorių su EC varikliais skleidžiamas triukšmo lygis yra vos 20-30 dB (ne garsesnis nei šaldytuvo), o energijos taupymas, lyginat su įprastiniais ventiliatorių varikliais yra apie 30-40 proc.

Labai patogu, kad Systemair rekuperatoriuose yra galimybė pasirinkti valdymo lygį – rankinį arba automatinį. Pasirinkus automatinį SAVE Touch jutiklinio valdymo pultą, jis jungiamas per rekuperatoriaus viršutinėje dalyje esančią jungtį ir gali būti tvirtinamas prie sienos arba ant pačio įrenginio.

Valdymo pultas turi spalvotą jutiklinį ekraną ir itin paprastą naudoti vartotojo sąsają. Esant poreikiui, galima prijungti daugiau valdymo pultų. Galimas valdymas išmaniuoju telefonu. O funkcijų yra įvairių – tiek suteikiančių komfortą, tiek optimizuojančių rekuperatoriaus veikimą. Galima nustatyti darbo režimą pagal patalpoje esančio anglies dvideginio kiekį, tiekiamo ir ištraukiamojo oro ventiliatoriaus lygius, numatytą trukmę ir temperatūros kompensavimą, taip pat yra tokios funkcijos kaip, pavyzdžiui: išvykus, centrinis dulkių siurblys, gartraukis, svečiai,  židinys,  atostogos, atgaivinti ir pan. Valdyti galima rankiniu būdu arba sukonfigūruoti automatinį režimą pagal jutiklių duomenis.


Rekomenduojama rekuperatoriaus agregatą montuoti garaže, katilinėje ar kitose pagalbinėse patalpose. Svarbu, kad apžiūros durelės būtų lengvai prieinamos atidaryti, jei rekuperatorius valdomas rankiniu būdu - lengvai pasiekiamas valdymo pultas.

 

Šildymas karkasiniame name

Šilumos siurblys yra vienas iš populiariausių karkasinių namų šildymo būdų, nes naujos statybos namuose paprastai įrengiamas žematemperatūrinis grindinis šildymas, šilumos nuostoliai nedideli, o tai reiškia, kad nereikės didelės galios šildymo, tuo pačiu ir šildymo sistemos įrengimas kainuos mažiau. Šilumos siurblių galingumas įvairus, jie gali ne tik šildyti, bet ir vėsinti bei ruošti karštą vandenį. Racionaliausia įsirengti oras vanduo arba išmetamo oro šilumos siurblį, kurių montavimas paprastas ir greitas, tai savo ruožtu prisideda prie greitos namo statybos ir įrengimo.

Kaip pasirinkti šilumos siurblį ir montuotojus?

Pirmiausia atmeskite azijietiškus, nežinomų prekės ženklų siurblius, nes neaišku, kokiam klimatui tokie įrenginiai skirti, kiek laiko dirba gamintojas, kokios garantijos. Europos gamintojai visgi laikosi standartų, suteikia garantijas. Atsiliepimai apie šilumos siurblius rodo, jog daugelis prie gerų šilumos siurblių priskiria vokiškus, švediškus, austriškus.

Kitas pasirinkimo aspektas – gamintojo patirtis ir reputacija šildymo įrangos gamyboje. Padidėjus šilumos siurblių populiarumui, dalis įvairios šildymo technikos ar net arbatinukų gamintojų persimetė į šilumos siurblių gamybą. Savaime tai nereiškia prastos kokybės, bet visgi specializacija ir patirtis yra neįkainojami dalykai.

Ir trečias pasirinkimo kriterijus – gamintojo atstovybė Lietuvoje, savi montuotojai ir serviso tarnyba. Galima nusipirkti geriausią šilumos siurblį, bet netinkamai sumontuotas ir prižiūrimas jis nesuteiks pilnaverčio ir nebrangaus šildymo.

Visus šiuos kriterijus atitinka NIBE šilumos siurbliai, yra dar du ar trys panašūs gamintojai, bet NIBE yra didžiausias ir vienas seniausių Europos gamintojų. NIBE turi atstovus didžiuosiuose miestuose, oficialus šio gamintojo atstovas - UAB „Ekoklima“. Įmonė turi atsirinktus patyrusius montuotojus, savą serviso tarnybą, turi galimybę stebėti kiekvieno kliento šilumos šilumos siurblio darbą online režimu, konsultuoti, jei iškyla problema, vartotojas niekada nepaliekamas be pagalbos, net ir pasibaigus garantiniam šilumos siurblio terminui. Visi NIBE šilumos siurbliai valdomi automatiškai, meniu nustatymams yra visomis Europos kalbomis, tarp jų ir lietuvių kalba.

Šilumos siurblio valdymas
Paprastas ir aiškus kiekvieno NIBE šilumos siurblio valdymas, meniu – lietuviškas.

Oras vanduo šilumos siurbliai

Vieni populiariausių, kainos ir šilumos gamybos požiūriu efektyviausių, oras vanduo šilumos siurblių yra NIBE BA-SVM Split, kurie lauke esant -20  šalčio, šildymo sistemai gali tiekti iki + 58 laipsnių C temperatūrą, automatiškai palaiko nustatytą patalpų temperatūrą, o vasarą gali patalpas vėsinti. Jie gali būti su integruota arba atskira karšto vandens talpa.

oras vanduo šilumos siurbliai
NIBE BA-SVM Split 8 kW oras vanduo šilumos siurblio vidinis blokas ir 100 litrų akumuliacinė karšto vandens talpa. Spauskite saugią nuorodą oras vanduo šilumos siurbliai ir susipažinkite su techninėmis šių šilumos siurblių charakteristikomis. 

Ištraukiamo oro šilumos siurbliai

Pasirinkus ištraukiamo oro šilumos siurblį, galima turėti viską viename – vėdinimą, šildymą, karštą vandenį, išskyrus vėsinimą, kurio daugeliui nė nereikia. Be to, skirtingai nuo oras vanduo siurblio šilumos siurblio, nėra lauko agregato, kuris dėl garso nelabai tinka tankiai apgyvendintoje aplinkoje, nereikia montuoti freoninės linijos, nereikia pergyventi dėl šilumos siurblio apledėjimo žiemos metu, montavimas labai paprastas ir greitas. Švedijoje naujos statybos namuose vyrauja ištraukiamo oro šilumos siurbliai.

NIBE ištraukiamo oro šilumos siurbliai ypač tinka šiuolaikiniams individualiems namams su gera šilumos izoliacija: nedidelės šildymo sąnaudos, vėdinimas užtikrina oro drėgmės pašalinimą ir apsaugo nuo nepageidaujamos drėgmės ar net pelėsio atsiradimo. Šilumai išgauti naudojamas iš patalpų šalinamas šiltas oras, kuriame yra didelė anglies dvideginio koncentracija, jis pakeičiamas šviežiu oru. Išmetamojo oro šilumos siurblys atgauna šilumą iš patalpos oro ir tuo pačiu metu naudoja energiją iš lauko oro. Išmetamas oras prieš išeinant iš namo atšaldomas iki -18 °C temperatūros.

Šie šilumos siurbliai taip pat yra geras pasirinkimas atskiriems butams daugiabučiuose namuose. Ypač jei turite mažai vietos šildymo ir vėdinimo sistemai. Šiuo atveju puikus pasirinkimas yra NIBE F ir S serijos ištraukiamo oro šilumos siurblys. Jo montavimo plotas 60 x 60 cm, jis kompaktiškas ir vienu metu apima vėdinimą, karšto vandens tiekimą ir šildymą. Pagalbinė patalpa arba sandėliukas yra tinkama montavimo vieta, kartu lieka pakankamai vietos kitiems daiktams. Ištraukiamojo oro šilumos siurblį geriausia naudoti su grindinio šildymo sistema, bet NIBE turi ištraukiamo oro šilumos siurblių, pritaikytų radiatorinei ar kombinuotai šildymo sistemai.

Šilumos siurblio kaina, turint omenyje, kad atkrenta rekuperatoriaus poreikis, palyginti nedidelė, bet komfortas - visapusiškas.

Ištraukiamo oro šilumos siurblys

NIBE naujos kartos S serijos ištraukiamojo oro šilumos siurbliai yra galingesni, su natūraliu šaltnešiu, pasižymi didesniu vėdinimo ir vandens šildymo našumu bei gerokai mažesniu triukšmo lygiu.

Išmetamojo oro šilumos siurbliai yra tokie pat efektyvūs kaip ir oro/vandens šilumos siurbliai.

Šilumos siurblio ir vėdinimo sistemos derinys

NIBE ištraukiamojo oro šilumos siurbliai turi integruotą vėdinimo sistemą, šiluma išgaunama iš išleidžiamo oro. Tai kompaktiškas, efektyvus ir ekologiškas šildymo sistemos tipas, dažnai naudojamas naujos statybos sandariuose namuose. 

NIBE ištraukiamojo oro šilumos siurblį galite rinktis iš dviejų skirtingų įrengimo tipų, kurie šiek tiek skiriasi vienas nuo kito pagal oro nukreipimo technologiją: išmetamo oro šilumos siurblys su decentralizuotai tiekiamu oru ir su centralizuotai tiekiamu oru. Abu šilumos siurblio tipai montuojami viduje ir nereikalauja jokių montavimo darbų už namo ribų.

Vėdinimo sistemoje su decentralizuotai tiekiamu oru šviežias oras per kelis išorinius sieninius vožtuvus nuolat patenka į atitinkamas gyvenamąsias patalpas ir taip vėdina kiekvieną atskirą patalpą. Patekęs į vidų, tiekiamas oras labai greitai pasiekia esamą kambario temperatūrą, nes greitai susimaišo su šiltu kambario oru. Principas panašus į nuolatinį ir lėtą vėdinimą per langus.

Centralizuotai tiekiamo oro vėdinimo sistemose yra viena oro padavimo anga, prie kurios prijungtas vėdinimo kanalų tinklas. Oras į įvairias gyvenamąsias patalpas nukreipiamas per sieninius ar lubinius vožtuvus arba grindų angas. Tiekiamo oro temperatūra iš anksto pašildoma centriniame šilumokaityje. Šis variantas yra sudėtingesnis dėl papildomų vėdinimo kanalų, todėl ir brangesnis.

Kalbant apie šviežio oro kiekį, centralizuotas ir decentralizuotas variantai nesiskiria. Kad patalpoje būtų palaikomas sveikas mikroklimatas, per valandą turėtų būti pakeičiama apie 40-50 proc. patalpos tūrio oro.

Šilumos siurblio ir vėdinimo sistemos sujungimas

Išmetamo oro šilumos siurblys paima šilumą iš patalpos oro ir tuo pačiu metu naudoja energiją iš lauko oro.

Daugiau informacijos apie šilumos siurblius ir jų įrengimą rasite paspaudę saugią nuorodą „Šilumos siurblio įrengimas“.

Karkasinių sienų apdaila gipso kartonu 

Gipskartonio plokščių apdaila ant karkasinių sienų – praktiškas sprendimas dėl kelių priežasčių: nereikalingi šlapi procesai, kai kuriais atvejais nereikalingas metalinių profilių karkasas, plokštes galima tvirtinti prie karkaso statramsčių. Jei plokštės tvirtinamos prie medinio karkaso, reiktų atkreipti dėmesį į galimas medienos deformacijas dėl temperatūros ir drėgnio. Todėl visgi gipskartonio apdailai rekomenduojama montuoti metalinį karkasą, ant tokio tikrai pakaks vieno sluoksnio plokščių.

Karkasas gipskartoniui gali būti dviejų rūšių: konstrukcinis, t.y., laikantis apkrovas ir nelaikantis apkrovų, t.y., pertvarinis. Karkasinio namo medinių konstrukcijų pakeisti neįmanoma, nes keisis visas konstruktyvas, tad šiuo atveju teks plokštes montuoti prie medinio karkaso. Kitu atveju – rekomenduotina vengti medinio karkaso ir keisti jį į metalinį. Priežastys kelios: sunku gauti kokybišką medieną karkaso įrengimui, be to, mediena pastaruoju metu stipriai pabrangusi. Iš atliekų (kaip, deja, būna dažnai) surinkti karkasą tikrai nerekomenduojama, nes kokybės nebus. Be to, medinio karkaso konstrukcijos pasižymi prastesne garso izoliacija.

Vidinei karkasinių sienų apdailai reiktų rinktis ne pačias paprasčiausias gipskartonio plokštes, o tvirtesnes, turinčias geresnę garso izoliaciją. Tai Knauf Blue – universalios plokštės, suteikiančios stiprumą, tvirtumą ir gerą garso izoliaciją, be to, jos impregnuotos, tad tinka ir vonios kambariui, kur drėgnumas trumpalaikis ir neviršija 70 proc., taip pat tinka ir virtuvės sienoms, pertvaroms.

Dažnai baiminamasi, kad gipskartonis nelaikys spintelių ir pirmas apkalos sluoksnis montuojamas iš OSB plokščių. Tai yra perteklinis sprendimas, nes OSB plokštės brangesnės nei, pavyzdžiui, mėlynos Knauf Blue. Vienas 2x12,5 mm Knauf Blue plokščių tvirtinimo taškas laiko apie 60 kg apkrovą (su Knauf Hartmut elementais). To tikrai pakanka spintelei (reikia 2 arba 3 tvirtinimo taškų, o tai = 120 arba 180 kg, sunkesnių spintelių tikrai nebūna.).

Jei krūviai didesni, pvz., santechnikos prietaisai, sunkūs boileriai ir pan., tai bet kokiu atveju reikia tokius krūvius tvirtinti ne į apkalą, o į papildomai sumontuotą nepriklausomą konstrukciją, taip vadinamą rėmą, kuris apkrovą perduoda į patalpos grindis/perdangą.

OSB plokščių problema ne tik kainoje, nors tai yra stiprus argumentas. Problema yra ir dėl skirtingų medžiagų suderinamumo. OSB3 plokštė yra gaminama iš medienos, tad jos deformacijos dėl drėgmės pokyčių yra beveik 10 kartų didesnės nei gipskartonio plokščių.

Pavyzdžiui, santykinei drėgmei padidėjus nuo 30 proc. iki 85 proc., 6 m ilgio pertvaroje OSB3 apkala deformuojasi 18 mm, o gipskartonis – tik 2 mm.

Todėl neišvengiamos deformacijos, kurios sukelia skilimus, išsiraitymus ir pan. Žinoma, nedidelio ploto ar ilgio konstrukcijose rizika mažesnė, bet ji visada yra, tad galima drąsiai teigti, kad tokios hibridinės apkalos yra rizikingos.

Tais atvejais, kai karkasui reikia suteikti tūrinį standumą, su šia užduotimi susidoroja speciali gipskartonio plokštė Knauf Diamant X, kitais atvejais pakanka įprastų Knauf Blue plokščių.

Specialiai medinei karkasinei ir skydinei statybai buvo sukurtos tvirtos Knauf Diamant X plokštės. Jau pats plokštės pavadinimas – Diamant, rodo, kad tai kieta kaip deimantas, standi, tvirta plokštė.

Ji užtikrina didesnį karkasinės konstrukcijos tvirtumą ir statiką. Knauf Diamant X plokštės yra alternatyva OSB 3 plokštėms ir suteikia konstrukcijoms tūrinį stiprį, užtenka vieno sluoksnio apkalos, tai leidžia taupyti plotą. Šias plokštes naudoja profesionalai skydinių, karkasinių namų gamyboje.

apdaila-gipskartoniu
Knauf Diamant X plokščių ilgis – 2,75 m, todėl galima montuoti vertikaliai visu patalpos aukščiu.

Šių plokščių storiai yra trys: 12,5 mm, 15 mm ir 18 mm. Ilgiai – 2,75 m, o storesnės plokštės gali būti 3 m ilgio. Be to, visos plokštės gali būti gaminamos pagal specialų užsakymą (nestandartiniai ilgiai). Žinoma, tai kelia kainą, bet, kai objektas didesnis, specialus užsakymas atsiperka.

Knauf Diamant X paviršius kietas, plokštės beveik nereaguoja į aplinkos pokyčius, specialus gipsinis branduolys suteikia karkasinei konstrukcijai standumą, užtikrina gerą garso izoliaciją bei gaisrinės saugos reikalavimus.

Plokštės impregnuotos, tinkamos naudoti vonios kambariuose, virtuvėse. Tvirtinamos kabėmis, savisriegiais, visa sienos apkalos konstrukcija tokia pat kaip ir kitų gipskartonio plokščių.

 
Išsamiau apie tvirtinimo elementus galima susipažinti straipsnyje "Medienos tvirtinimo elementai" Išsamiau apie jungiklių pasirinkimą, dizainą ir montavimą straipsnyje " Rozečių ir jungiklių montavimas".

Nebaigtos statybos pažyma ir deklaracija apie statybos užbaigimą 

Labai dažnai statybos eigoje prireikia įvertinti pastato baigtumo lygį – pateikti pažymą bankui, Registrų centrui, draudimo bendrovei ir pan.

Kaip gauti pažymą apie nebaigtą statybą?

Tą galima padaryti nuotoliniu būdu ir labai paprastai – pasirinkus ekspertą, kuris tvirtina pažymą ir užpildžius prašymą Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) Infostatyba sistemos planuojustatau.lt puslapyje.

Kad susigaudytume terminų jūroje, žinotina, kad tokia pažyma oficialiai vadinama pažyma apie statinio statybą be nukrypimų nuo esminių statinio projekto sprendinių. Toliau tekste patogumo dėlei pažymą apie statybos baigtumą vadinsime tiesiog pažyma.

Pirmiausia reikia pasirinkti atestuotą ir į Statybos inspekcijos sąrašą įtrauktą įmonę, kuri tvirtins pažymą, nes tokią teisę turi tik juridiniai asmenys – atestuoti ekspertai. Pasirinkimas galimas sistemoje pildant prašymą iš pateiktų kelių dešimčių įmonių sąrašo arba galima pasirinkti ekspertą tiesiogiai.

„Kad ateityje nebūtų nesusipratimų, kad prašymas būtų greitai patvirtintas, renkantis pažymą tvirtinančią įmonę reiktų pasidomėti įmonės patirtimi, ekspertų kvalifikacija. Mes dirbame vienuolika metų ir turime patyrusius visų statinių tipų ekspertus. Galų gale, kol paslaugos kaina rinkoje nenusistovėjusi, užsakant tiesiogiai galimos ir derybos“, - sako UAB „Statybos procesų valdymas“ vadovas Erikas Lenkevičius.

Įmonės interneto puslapyje stav.lt skyriuje Kontaktai galima parašyti žinutę arba laišką adresu deklaracijos@stav.lt, arba paskambinti telefonu. Įmonės ekspertai susisiekia su užsakovu, jis gauna prašymui užpildyti reikalingus eksperto duomenis.

Prašymas pildomas informacinėje sistemoje planuojustatau.lt pasirinkus Pažyma apie statinio statybą be nukrypimų nuo esminių statinio projekto sprendinių.

Pildant prašymą būtini pridėti pagrindiniai dokumentai yra:

 • Statybos leidimas (jei jis išduotas ne per „Infostatyba“);
 • Projektas (jei jis keistas – patikslintas ar pakeistas projektas);
 • Požeminių tinklų (jei jų statyba pradėta) geodezinė nuotrauka;
 • Sklypo su pastatais geodezinės nuotraukos (kai statinių kadastro duomenų bylose nenurodyti atstumai nuo statinių iki sklypo ribų ir statinių aukštis);
 • Statybos proceso dalyvių privalomų draudimų kopijos; 

Priklausomai nuo pastato tipo ir planavimo dokumentų, gali prireikti ir kitų dokumentų, patikslinimų. Ekspertas informacinėje sistemoje mato užsakovo dokumentus ir juos patikrina. Jei viskas tvarkoje, prašymą patvirtina, jei ne – surašo pastabas. 

Pažymos gavimo greitis iš dalies priklauso ir nuo eksperto kvalifikacijos bei patirties Kad netektų teikti prašymo iš naujo ar keletą kartų, verta rinktis patyrusius ekspertus, kurie iš pirmo žvilgsnio pastebės neatitikimus ar trūkstamus dokumentus.

Deklaracija apie statybos užbaigimą pateikiama analogišku būdu: planuojustatau.lt pasirinkus ekspertizės įmonę ir užpildžius formą „Deklaracijos apie statinio (-ių), jo (jų) dalies (-ių) statybos užbaigimą / statinio (-ių), jo (jų) dalies (-ių) / patalpos (-ų) paskirties pakeitimą tvirtinimas“.

 

Sergejus Jeriomenko, autoriaus ir gamintojų nuotraukos

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Šiltinimas poliuretano putomis

Poliuretano putos, kuo skiriasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos, šlaitinio stogo, sienų, fasado šiltinimas poliuretano putomis

Angaro statyba

Angarų statyba, angaro projektavimas, standartinio angaro statyba

Vandentiekio įrengimas

Kaip įrengti vandentiekį, vandens gręžinys, vandentiekio siurbliai, hidroforai. Vandentiekio vamzdžių sujungimas ir jungtys. Vandentiekio projektavimas

Karkasinio namo statyba

Karkasinis namas, karkasinio namo šiltinimas, karkasinio namo surinkimas, medinio ir metalinio karkaso namai, karkasinio namo sandarinimas, deklaracija apie statybos užbaigimą

Pavėsinės statyba

Kaip pastatyti pavėsinę, pamatai pavėsinei, pavėsinės karkaso montavimas, mediena pavėsinei, pavėsinės grindų įrengimas

Šilumos siurblio įrengimas

Šilumos siurbliai, šilumos siurblio pasirinkimas, šilumos siurblio galios skaičiavimas, ištraukiamo oro šilumos siurbliai

Pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimas polistireniniu putplasčiu

Kaip apšiltinti pamatą, rostverko šiltinimas, cokolio šiltinimas, kokį polistireninį putplastį naudoti pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimui

Grindų šiltinimas

Grindų apšiltinimo įrengimas, grindų šiltinimo įrengimas, polistireninis putplastis grindų apšiltinimui, betonuojamų grindų šiltinimas,

Daugiabučių šiltinimas

Daugiabučio fasado apšiltinimas, kaip šiltinti daugiabutį, kuo geriausia šiltinti daugiabučio fasadą,

Mūrinio namo statyba

Mūrinis namas, mūrinio namo blokeliai, blokelių mūrijimas ir klijavimas, mūrinio namo šiltinimas, nebaigtos statybos pažyma

Fasado apdaila

Tinkas fasadams, dažai fasadams, tinkuojamų fasadų apdaila, vėdinamo fasado apdaila, lanksčios plytelės fasadams, mediniai fasadai, jo apsauga, dažymas

Fasado apsauga nuo žaliavimo

Geriausias tinkas fasadams, apsauga nuo lauko sienų, fasado pelėsio, kodėl žaliuoja fasadas, kaip apsaugoti fasadą nuo žaliavimo

Produktai kategorijos horizontalus spec

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Šiltinimas poliuretano putomis Vilnius Šiltinimas poliuretano putomis Vilnius Stogo šiltinimas Poliuretano Putomis Vilniuje, Medinio Namo šiltinimas Poliuretano Putomis Vilniuje, Fasado šiltinimas Putomis Vilnius

Statybos video filmai

Lango montavimas

Langų montavimas instrukcija filmas, kaip teisingai montuoti, apšiltinti, sandarinti ir įtvirtinti langus

Verslo skelbimai su iškėlimu į Google natūralią paiešką
Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: