Mediena yra pakankamai graži, tvirta, ekologiška, pasižyminti geromis šilumos ir garso izoliacinėmis savybėmis statybinė medžiaga. Ji yra lengvai apdirbama, todėl jau daug amžių yra nepakeičiama medinėms konstrukcijoms ir apdailai. Vis tik medis yra gyvas organizmas, kuris, veikiamas neigiamų veiksnių tokių, kaip drėgmė, pelėsis, įvairūs kiti biologiniai kenkėjai, gali būti pažeidžiamas; taip pat – medis lengvai užsidega. Norint išsaugoti jo vientisumą ir apsaugoti nuo neigiamo poveikio rekomenduojama medieną impregnuoti antiseptikais ir atipirenais.
Šiandieninė medienos apsaugos priemonių rinka siūlo labai daug įvairių priemonių, tad nepatyrusiam vartotojui dažnai būna sunku išsirinkti tinkamiausias. Tikimės, kad toliau pateikta informacija palengvins šią sunkią užduotį.
Medienos impregnavimas patalpose
Patikimai medienos apsaugai patalpų viduje yra daugybė antiseptikų. Tačiau tikimybė pakenkti medienai ir mūsų pačių sveikatai verčia atsargiai rinktis medienos apsaugos produktus. Medienos apsaugos produktai vidaus darbams turi būti pagaminti taip, kad ne tik patikimai apsaugotų medį nuo įvairių biologinių veiksnių, bet ir nepakenktų mūsų sveikatai. Renkantis priemones vidaus darbams būtina atsižvelgti į daugelį aplinkybių, pvz., impregnuojant vidaus apdailą įrengiamai pirčiai, kuri žiemą yra nešildoma, o užkuriama tik kelis kartus į mėnesį ar dar rečiau. Tuo laikotarpiu, kai pirtis bus nekūrenama, patalpos viduje susikaups kondensatas, todėl šiuo atveju antiseptikas turi būti parenkamas toks, kad jis nepakenktų mūsų sveikatai išgaruojant susidariusiam kondensatui, kai eilinį kartą užkuriama pirtis. Turi būti naudojamas atsparus drėgmei antiseptikas.
Rąstiniai namai, rąstinės pirtys, kaimo turizmo sodybos – tai pastatai, kurių sienos statomos iš horizontaliai sudėtų rąstų. Įsirengiant gyvenamas patalpas nemaži sienų, lubų, grindų plotai yra iškalami mediena, todėl savaime suprantamas noras, kad tokie pastatai kuo ilgiau išlaikytų savo natūralų grožį ir natūralios medienos atspalvį. Šiuo atveju reikia rinktis antiseptikus ir antipirenus, kurie:
- pagerina medienos apdailinę išvaizdą;
- apsaugo medį nuo natūralaus patamsėjimo;
- apsaugo nuo bakterinių pelėsių, grybo ir puvimo;
- sumažina sakų išsiskyrimą iš spygliuočių medienos;
- pagerina vandenį atstumiančias savybes, taip išvengiama medienos išsiputimų ir deformacijų;
- sumažina galimybę užsidegti ir sklisti ugniai.
Tinkamai impregnuota mediena yra apsaugoma ne tik nuo pelėsių, puvimo, bet ir nuo vieno iš pavojingiausių medienai grybų – trobagrybių. Tai didelė rūšis grybų, kurie minta spygliuočių ir lapuočių mediena. Nuo šio grybo neapsaugo medienos dažymas, tačiau tinkamas impregnavimas neleidžia šiam grybui įsikurti ir veistis. Labai palanki terpė grybui daugintis yra besikaupianti drėgmė. Jeigu grindys, medinės pertvaros, sienos nėra tinkamai ventiliuojamos ir jose susikaupia apie 35 % ir daugiau drėgmės, trobagrybis prisitaiko, pradeda daugintis ir per keletą metų medinį jūsų būstą gali paversti dūlena.
Įsiveisus trobagrybiui pirmiausia panaikinkite jam veistis tinkamą terpę, tai yra išventiliuokite ir išdžiovinkite šio grybo buveinę. Medienos apdirbimas antiseptikais – tai lygiagreti kova. Šiuo atveju reikalingas dvigubas impregnavimas – išorinis ir vidinis. Iš išorės mediena yra padengiama keletą kartų, tačiau vidiniam impregnavimui medienos vidų būtina išgręžioti ir per skylutes medieną primirkyti.
Trobagrybio židinys
Medienos impregnavimas nuo puvimo
Laikui bėgant neapdorota mediena įtrūksta, prigeria į vidų perteklinės drėgmės, kurioje atsiranda palankios sąlygos puvimo bakterijoms vystytis. Be to, padidėjusi drėgmė ir ore skraidančios puvimo bakterijos yra pavojingos žmogui. Drėgnose pastatų vietose augančios puvimo bakterijų sporos gali patekti į plaučius ir sukelti sunkias lėtines ligas. Pūvantis medis perduoda nemalonų kvapą daiktams, juos gadina. Yra keletas neigiamų natūralių veiksnių, kurie prisideda prie greitesnio medienos puvimo:
- tiesioginis lietaus ir sniego poveikis;
- sąlytis su tirpstančiu vandeniu;
- stiprus vėjas su dulkėmis.
Medis, neapsaugotas nuo natūralių neigiamų veiksnių, pradžioje irsta nepastebimai. Puvimo procesą daugiausia lydi hidratacija – tereikia į sausą medį įsigerti drėgmei, ir atsiranda pirmieji grybelio gyvybės požymiai, kurie pradžioje mažina medienos estetinį patrauklumą. Laikui bėgant medis pūva sparčiau, o šio proceso metu suardoma medienoje esanti celiuliozė. Tokia mediena praranda mechanines savybes, t. y. pradeda trūkinėti sienos, linguoja perdangos, išlinksta stogo konstrukcijos ir t.t.
Antiseptiku neapsaugotas ir drėgmės jau paveiktas medis
Puvinio paveikta mediena iš išorės
Puvinio paveikta, sudūlėjusi mediena patalpų viduje
Lengviausias būdas sumažinti drėgmę ir užkirsti kelią puvimo bakterijų atsiradimui – statybos normų laikymasis, t. y. naudoti kokybiškas, atitinkančias reikalavimus statybines medžiagas ir įrengti tinkamą hidroizoliaciją. Medienos kokybę ir eksploatacines savybes pagerina paviršiaus apdorojimas specialiomis cheminėmis medžiagomis – antiseptikais.
Kaip veikia apsauga nuo drėgmės ir puvimo. Medienos apsaugai yra taikomas visas kompleksas priemonių. Jų tarpe bene svarbiausia yra specialių cheminių junginių - antiseptikų panaudojimas. Medienos antiseptikai – tai įvairios struktūros chemikalai, kurie ne tik naikina vabzdžius bei grybelius, bet ir užkerta kelią jų atsiradimui. Kai kurie antiseptikai yra veiksmingi vieni, kitus reikia naudoti kartu maišant. Kai kurie medienos ligų sukėlėjai yra atsparūs cheminių junginių poveikiui, todėl norint juos visiškai sunaikinti, reikia specialių priemonių.
Medienos apsaugos nuo drėgmės ir puvimo efektyvumas parodytas nuotraukose apačioje. Jose pavaizduoti mediniai fragmentai, kurių vienas buvo apdirbtas antiseptiku, kitas – ne.
Paviršius apdirbtas antiseptiku
Paviršius neapdirbtas antiseptiku
Antiseptikų veikimo laikotarpis yra skirtingas – nuo kelių mėnesių iki 15 - 20 metų, tačiau tai priklauso nuo impregnavimo būdo.
Medienos impregnavimo būdai
Medienos apsauginio apdorojimo antiseptikais metodus galima suskirstyti į tris grupes:
- Impregnavimas teptuku. Impregnuojamas paviršius turi būti sausas, tvirtas ir kruopščiai nuvalytas nuo nešvarumų ir dulkių. Tada teptuko pagalba tolygiai yra užnešamas antiseptikas. Tepti reikia 2 - 3 kartus, darant pertraukas, kaip nurodyta gamintojo etiketėje. Šis impregnavimo būdas apsaugo tik paviršinį medienos sluoksnį ir po 5 - 6 metų medieną reikia iš naujo impregnuoti.
- Merkimas į vonią. Mirkymo vonioje principas yra labai paprastas – vonia arba atitinkamos talpos rezervuaras užpildytas paruoštu antiseptiniu tirpalu. Tada į šį tirpalą nuleidžiama šviežiai pjauta sausa mediena. Pagal gamintojo nustatytas rekomendacijas mediena nustatytą laiką laikoma vonioje esančiame tirpale. Iškėlus medieną iš vonios ji laikoma virš vonios, kad nuvarvėtų antiseptiko perteklius. Visas šis procesas gali būti pilnai kompiuterizuojamas. Esant programiniam valdymui, hidraulinių pavarų pagalba visas šis procesas atliekamas automatiškai. Toks impregnavimo būdas apsaugo medieną iki 10 metų.
- Impregnavimas vakuuminiu būdu. Medienoje yra daugybė porų, kuriose puikiausiai gali daugintis įvairios kenksmingos bakterijos ir mikroorganizmai. Impregnavimo užduotis yra kuo giliau uždengti visas poras ir padaryti jas netinkamomis grybeliams ir įvairiems biologiniams kenkėjams vystytis. Kaip buvo rašyta aukščiau, kai kurias poras galima pasiekti teptuku, gilesnės poros yra pasiekiamos mirkant medieną vonioje, tačiau vakuuminio impregnavimo technologija leidžia pasiekti geriausių rezultatų. Vakuumo pagalba galite giliai impregnuoti net tą medieną, kuri jau yra pažeista puvinio ar kenkėjų. Šioje aplinkoje tirpalas prasiskverbia į tolimiausias poras, visiškai sunaikindamas grybelį ar parazitus, kurie jau vystosi arba ruošiasi įsikurti medienos viduje. Tačiau tokia medienos apsauga taip pat nėra amžina, ji patikimai apsaugoma 15 - 20 metų.
Medienos apsauga nuo ugnies antipirenais
Ar verta priminti, kaip puikiai dega medis. Deja, ne tik sėdint prie laužo, krosnies ar svetainėje prie židinio. Nereikia nei stipraus vėjo ar sauso oro, pakanka neatsargumo, aplaidumo ar tiesiog kvailumo, ir medis paskęsta liepsnose. Dega mediniai namai, mūrinių namų medinės stogo konstrukcijos. Gerai, jeigu gaisras nenusineša žmonių gyvybių, tačiau kiek tokių nelaimių baigiasi beprasmėmis mirtimis. Medienos impregnavimas antipirenais sumažina gaisro riziką.
Antipirenu impregnuotas medienos bandinys neleido ugniai išplisti
Didesnę riziką užsidegti turi mediniai namo konstrukcijos elementai, kaip medinės sienos, gegnės, sijos, stogo konstrukcija, skersiniai, grindys, dailylentės ir t.t. Priešgaisrinis impregnavimas naudojamas siekiant medieną padaryti atsparesnę šilumai ir apsaugoti nuo užsiliepsnojimo, degimo, ugnies plitimo patalpų viduje bei išorėje. Tinkamai impregnuotos medinės konstrukcijos gaisro atveju neužsiliepsnoja, ant medienos paviršiaus nuo karščio susiformuoja apsauginė plėvelė arba iki 10 mm storio puta, kuri ir stabdo ugnies plitimą. Be to, mediena tampa sunkiai užsidegančia bei sunkiai degančia medžiaga. Impregnuota mediena išlaiko savo apsaugos nuo gaisro savybes dažant, dengiant laku ar kitaip keičiant medienos spalvą ir tekstūrą.
Lietuvoje yra ne vienas PAGD prie LR VRM gaisrinių tyrimų centre sertifikuotas produktas.
Medienos apsauga nuo biologinių kenkėjų
Pagrindiniai medienos priešai yra medgraužiai – tai kinivarpos, skaptukai, naminiai ūsuočiai. Šie kenkėjai įsikuria medienos viduje, pakankamai greitai dauginasi ir naudoja išgraužtą medieną maistui, buveinėms ir palikuonių maitinimui. Be to, išgraužtas medienos paviršius ar padarytos mažos skylutės jo viduje sumažinai medienos stiprumą. Norint išvengti šių kenkėjų atsiradimo, išpjautą medieną arba gatavus medienos gaminius reikia apdoroti specialiu apsauginiu antiseptiku.
Medgraužių išgraužų pažeista dailylentė
Antiseptikų rūšys ir kaip išsirinkti tinkamiausią
Šiandieninėje antiseptikų rinkoje pasiūla yra tikrai didelė, pardavėjų patarimų taip pat yra ne ką mažiau – tik ar visi teisingi. Todėl renkantis antiseptiką svarbu turėti sampratą apie medienos impregnavimą, o ne vien pasikliauti pardavėjų rekomendacijomis. Parduotuvių lentynose yra įvairių preparatų, kurie skiriasi veikliąja medžiaga, sudėtimi, apdirbimo lokalizacija, veikimo principu. Todėl labai svarbu pasirinkti tinkamą priemonę, nes medienos apdirbimo efektyvumas tiesiogiai priklauso nuo pasirinkto antiseptiko. Pagrindiniai reikalavimai antiseptikui, į kuriuos riekia atkreipti dėmesį:
- priešgrybelinis, insekticidinis ir antimikrobinis poveikis;
- apsauga nuo UV spindulių ir drėgmės;
- veikliosios medžiagos atsparumas;
- kenksmingumas žmonėms;
- aštraus kvapo ne/buvimas.
Rekomenduojama atsižvelgti ir į daugelį kitų dalykų: preparato paskirtis išorės ar vidaus darbams, kokioje temperatūroje rekomenduojama padengti, po kiek laiko galima dengti antrąjį kartą ir t.t.. Neatsižvelgus į visas aplinkybes, klaidų neišvengsite. Tai gali reikšti veltui sugaištą laiką impregnavimui ir kaip į balą išmestus pinigus, pvz., vidaus darbams skirtu antiseptiku apdirbta mediena bus eksploatuojama lauke. Nors antiseptikas gerai įsiskverbia į medį, tačiau vidaus darbams skirta priemonė lauko sąlygomis veiks žymiai trumpesnį laiką.
Medienos impregnavimas namų sąlygomis
Namų sąlygomis impregnuojant medieną antiseptikais pradžioje reikia nuvalyti dengiamą paviršių nuo dulkių, purvo, dažų likučių ir medienos atplaišų. Neimpregnuokite šviečiant į paviršių tiesioginiams saulės spinduliams, geriau palaukti kol saulė nusisuks; lietingas ar vėjuotas oras taip pat yra nepalankus. Geriausia apdoroti medieną sausą, bet nekarštą dieną. Impregnuojama mediena turi būti ne žemesnė kaip nuo 15 iki 25 °C temperatūros. Oro temperatūra taip pat gali būti tarp 15 ir 25 °C. Medienos drėgnumas – ne daugiau kaip 18 %. Jeigu mediena drėgna, padengus impregnantu drėgmė bus „užrakinta" viduje – taip bus sukurtos puikios sąlygos kenkėjams. Dengiama teptuku arba purkštuvu keliais sluoksniais (ne mažiau nei dviem) ant sauso ir švaraus paviršiaus. Jeigu paviršius anksčiau buvo dažytas, nuo jo būtina nuvalyti dažus. Intervalas tarp dengimų paprastai būna nurodytas gaminio instrukcijoje, kurią būtina įdėmiai perskaityti prieš impregnavimą. Jei nesiruošiama tonuoti, galima impregnuoti vonioje, tačiau vonios dydis turi atitikti medienos gaminio dydį. Vonioje laikoma keletą valandų, po to džiovinama ne trumpiau kaip 48 valandas.
Namų sąlygomis vonioje impregnuojama mediena
Taigi, norėdami kuo ilgiau džiaugti natūraliu medinių konstrukcijų grožiu, nepamirškite laiku ir tinkamai paruošti žaliavos.
Algis Mačiukas
Panašūs straipsniai
Namo statyba iš blokelių
Namo iš blokelių statyba, namo iš blokelių projektavimas, pamatai, geriausi statybiniai blokeliai
Skydinio namo statyba
Skydinis namas, pamatai skydiniam namui, skydinio namo montavimas, langų, grindų, stogo montavimas skydiniame name
Šiltinimas poliuretano putomis
Poliuretano putos, kuo skiriasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos, šlaitinio stogo, sienų, fasado šiltinimas poliuretano putomis
Angaro statyba
Angarų statyba, angaro projektavimas, standartinio angaro statyba
Vandentiekio įrengimas
Kaip įrengti vandentiekį, vandens gręžinys, vandentiekio siurbliai, hidroforai. Vandentiekio vamzdžių sujungimas ir jungtys. Vandentiekio projektavimas
Karkasinio namo statyba
Karkasinis namas, karkasinio namo šiltinimas, karkasinio namo surinkimas, medinio ir metalinio karkaso namai, karkasinio namo sandarinimas, deklaracija apie statybos užbaigimą
Pavėsinės statyba
Kaip pastatyti pavėsinę, pamatai pavėsinei, pavėsinės karkaso montavimas, mediena pavėsinei, pavėsinės grindų įrengimas
Šilumos siurblio įrengimas
Šilumos siurbliai, šilumos siurblio pasirinkimas, šilumos siurblio galios skaičiavimas, ištraukiamo oro šilumos siurbliai
Pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimas polistireniniu putplasčiu
Kaip apšiltinti pamatą, rostverko šiltinimas, cokolio šiltinimas, kokį polistireninį putplastį naudoti pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimui
Grindų šiltinimas
Grindų apšiltinimo įrengimas, grindų šiltinimo įrengimas, polistireninis putplastis grindų apšiltinimui, betonuojamų grindų šiltinimas,
Daugiabučių šiltinimas
Daugiabučio fasado apšiltinimas, kaip šiltinti daugiabutį, kuo geriausia šiltinti daugiabučio fasadą,
Mūrinio namo statyba
Mūrinis namas, mūrinio namo blokeliai, blokelių mūrijimas ir klijavimas, mūrinio namo šiltinimas, nebaigtos statybos pažyma
Produktai kategorijos horizontalus spec
Paveikslėlis | Pavadinimas | Trumpas aprašymas | Kaina |
---|---|---|---|
Šiltinimas poliuretano putomis Vilnius | Stogo šiltinimas Poliuretano Putomis Vilniuje, Medinio Namo šiltinimas Poliuretano Putomis Vilniuje, Fasado šiltinimas Putomis Vilnius |
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka
Verslo skelbimai
Įmonių verslo skelbimai kuriuose gali būti nuo vienos iki 10 įmonių kontaktai