Difuzinės plėvelės montavimas
Atnaujinta: 2024-02-06

Šlaitiniam stogui sandarinti naudojamos difuzinės plėvelės. Jos nepraleidžia į vidų nuo stogo dangos lašantį kondensatą ir išleidžia iš vidaus garus. Sienoms naudojamos kiek pigesnės priešvėjinės plėvelės. Difuzinių ir priešvėjinių plėvelių savybės ir pasirinkimas, montavimas, sandarinimas. 

Kokie yra stogo ir fasadinių plėvelių kokybės rodikliai?  Kaip susigaudyti didžiulėje įvairių statybinių plėvelių pasiūlos jūroje?

Profesionalams, ir ne tik jiems, susigaudyti statybinių plėvelių rinkoje būtina, nes teisingas plėvelės parinkimas ir naudojimas užtikrina namo konstrukcijų – stogo ir sienų termoizoliaciją, sandarumą bei ilgaamžiškumą. Konstruktorius, atsižvelgdamas į naudojamas medžiagas, pastato paskirtį, aplinką, nurodo plėvelės tipą techniniame darbo projekte. Bet tiek jiems, tiek statantiems ūkio būdu ir kitiems statybos proceso dalyviams pravartu detaliau pasigilinti į statybinių plėvelių savybes.

stogo izoliacinės plėvelės

Tam, kad nesusipainiotume, pirmiausia turėtume nepainioti terminų. Dažniausiai painiojamos plėvelės ir terminai – tai difuzinė, garo izoliacijos, hidroizoliacinė, vėjo izoliacinė ir antikondensacinė plėvelės.  Iš esmės visi plėvelių pavadinimai teisingi, rodantys naudojimo paskirtį ir vyraujančią savybę. Hidroizoliacinių savybių turi visos plėvelės, nes visų jų pirminė ir pagrindinė funkcija yra nepraleisti drėgmės bei vandens, kitos funkcijos yra papildančios.

Pagal veikimo pobūdį iš esmės daugelis membranų arba plėvelių, išskyrus polietileno plėveles,  yra difuzinės arba kvėpuojančios, t.y., laidžios garams, tik turi skirtingą laidumą, skirtingą funkcinį sluoksnį, svorį, skirtingą paviršių ir todėl naudojamos skirtingoms konstrukcijoms.

Nekvėpuojančios plėvelės yra nelaidžios vandens garams ir užtikrina tik hidroizoliacinę funkciją.

Visos kvėpuojančios plėvelės tinka vėdinamiems stogams ir fasadų konstrukcijoms, tos pačios kvėpuojančios plėvelės, naudojamos fasaduose, pas mus dar vadinamos priešvėjinėmis.

Garo izoliacinės plėvelės – atskiras statybinių plėvelių segmentas, jų paskirtis yra užtikrinti termo izoliacinės medžiagos ir konstrukcijos apsaugą nuo pastato viduje esančios drėgmės.

Jos visada įrengiamos po vidine atitvaros apdaila arba termoizoliacinės medžiagos sluoksnyje.

Difuzinės plėvelės savybės

Difuzinės arba kvėpuojančios plėvelės sukuria barjerą iš išorės į konstrukciją patekti drėgmei, sulaiko oro sroves, bet tuo pačiu metu iš vidaus praleidžia vandens garus.

Renkantis difuzinę plėvelę reiktų atkreipti dėmėsį į plėvelės darbinio/ funkcinio sluoksnio storį, atsparumą UV, atsparumą temperatūrai (ypatingai aktualu  stoguose po skarda), gamintojo suteikiamą garantinio laiko trukmę. Paprastai šie parametrai būna nurodomi ant plėvelės pakuotės.

Laidumas garams priklauso nuo temperatūros ir kitų atmosferos veiksnių. Kuo didesnis garų laidumas, tuo mažesnė tikimybė susidaryti kondensatui.

Mažiau garams laidžios plėvelės pavadinamos antikondensacinėmis,  nekvėpuojančiomis.

Dar viena plėvelių grupė – vadinamos metalizuotos plėvelės. Aliuminiu dengtų plėvelių paviršiai gerokai mažiau laidesni garams, sukuria beveik visiškai nelaidų barjerą ir tuo pačiu sandarumą pastate.

Tipinė polietileno membrana sukuria apie 30-60 metrų barjerą garui, o garo membrana su aliuminiu gali sukurti net iki 2000 m garo barjerą. Garo izoliacinės membranos su aliuminio sluoksniu suteikia papildomą „termoso efektą“, kai jos atspindį šilumą atgal į pastatą ir taip padeda taupyti išlaidas šildymui. Renkantis tokio tipo membraną labai svarbu atkreipti dėmesį į gamintojo deklaruojamą spinduliavimo (emisijos) lygį. Kuo šis rodiklis arčiau 0, tuo daugiau produktas gali atspindėti šilumos. Jeigu šio rodiklio nėra nurodyta produkto Techninėje gaminio lentelėje, vertėtų suabejoti dėl produkto patikimumo ir kokybės. Todėl svarbiau yra ne plėvelės pavadinimas, kuris gali suklaidinti, bet plėvelės laidumas garams ir teisingas parinkimas.

aliuminiu dengta difuzine pleveleDifuzinė plėvelė tvirtinama ant gegnių. Daromas vėdinimo tašelis ir ant jo tvirtinamas grebėstas. Tvirtinama rievėtomis vinimis, geriausia nerūdijančio plieno. Po vėdinimo tašeliu dedama vinių juosta kuri sulaikys nuo vandens patekimo pro vinuko plyšį.

 

Funkcinis plėvelės sluoksnio storis

Darbinis arba funkcinis statybinės plėvelės sluoksnio storis (FSS)  yra pagrindinis plėvelės efektyvumo  (ne stiprumo!) rodiklis: kiek plėvelė laidi vandens garams, bet nelaidi vėjui ir vandeniui.  Nepaisant to, iš kelių sluoksnių sudaryta plėvelė, jos savybių komplekso efektyvumą lemia funkcinio sluoksnio storis. Funkcinio sluoksnio storis nurodomas mikronais – kuo šis skaičius didesnis, tuo efektyviau veikia plėvelė. Kas atsitinka, kai plėvelė turinti ploną funkcinį sluoksnį? Ji prasčiau išgarina vandenį iš konstrukcijų. Aplink funkcinį sluoksnį yra armuojanti plėvelė. Kuo ji storesnė tuo plėvelė mažiau  pažeidžiama eksploatacijos metu,  atsparesnė UV, ilgaamžiškesnė.

Statybinių plėvelių svoris

Plėvelės svoris arba gramatūra (g/kv.m) nėra svarbiausias parametras, kadangi jis galutinai nenulemia mechaninių ar kokybinių produktų savybių. Paklojus plėvelę  svarbiausią darbą atlieka funkcinis medžiagos sluoksnio storis.

Kartais painiojami plėvelės funkcinio sluoksnio storis ir plėvelės gramatūra – t.y. plėvelės svoris. Tai skirtingi parametrai.

Statybinių plėvelių laidumas vandeniui ir atsparumas UV

Difuzinės membranos atsparumas vandens patekimui į konstrukciją matuojamas W1 testu, kuomet 2 valandoms paliekamas 20 cm vandens stulpas virš membranos ir stebima, ar produktas nėra laidus vandeniui. Jeigu po 2 valandų nei lašas vandens nesugebėjo persismelkti pro produktą, šis gaminys gauną aukščiausią W1 klasę.

Be minėtų garų laidumo, storio, svorio parametrų  gamintojai nurodo plėvelės atsparumo UV spinduliams laiką arba UV stabilizaciją. Dažniausiai tai būna trys arba keturi mėnesiai. Ilgiau saulėje paliktos plėvelės ima dūlėti.

Svarbus rodiklis yra plėvelės tempimo jėgos koeficientas, kartais jis įvardijamas kaip nutraukimo jėga tempiant. Jis ypač reikšmingas plėvelę montuojant.  Turinčios didesnį koeficientą plėvelės ne taip greitai plyšta, jas sunkiau pažeisti montuojant.

Kaip apsispręsti dėl plėvelės kokybės, juolab, kad skirtingų gamintojų kainos ne taip jau menkai skiriasi?

  1. Peržiūrėkite techninius duomenis, kuriuos pateikia gamintojas. Jei nėra vieno ar kito šiame straipsnyje minėtų svarbiausių parametrų, signalas, kad kažkas ne taip.
  2. Tokiu atveju verta pasidomėti eksploatacinių savybių deklaracija, kurioje gamintojams privaloma nurodyti plėvelių parametrus ir pagal kokį standartą jie buvo bandomi. Labai greitai galima pastebėti  standartų neatitikimus arba jų nutylėjimą. Visa tai verčia abejoti gaminio kokybe.
  3. Kokius likutinius parametrus gamintojas deklaruoja po priverstinio sendinimo UV spinduliais. Tai svarbus parametras, kuris pateikiamas gaminio deklaracijoje. Kuo mažesnė likutinė vertė – tuo, tikėtina, produktas yra žemesnės kokybės. Jeigu šių duomenų nėra pateikiama – patartina vengti tokio produkto.

Vienos populiariausių dviejų sluoksnių kvėpuojančios membranos   charakteristika:

  CHARAKTERISTIKA
IŠMATAVIMAI  
Vandens garų pralaidumas (Sd) 0,02m
Funkcinio sluoksnio storis 175 mkr.
Medžiagos svoris 124 g/m²
Atsparumas vandeniui Klasė W1
Atsparumas ugniai Degumo klasė E
UV stabilizacija 4 mėn.
Temperatūrinis panaudojimo diapazonas -40 °C iki +100 °C
Atsparumas tempimui (išilginis) 270 N/5cm
Atsparumas tempimui (skersinis) 225 N/5cm
Atsparumas plyšimui vinims (išilginis) 140 N
Atsparumas  plyšimui vinims (skersinis) 150 N

Patikimi gamintojai eksploatacinių savybių deklaracijas paprastai talpina savo ineternetinėje svetainėje.

Stogo plėvelių ilgaamžiškumas

Bet kurios kvėpuojančios statybinės stoginės ar fasadinės plėvelės ilgaamžiškumas svarbus dėl dviejų priežasčių:  kad ji stoge, ar sienose nesuirtų, o jei išlieka nesuirusi, kad neprarastų savo savo funkcionalumo.  Vienas iš kokybės parametrų, kad gamintojas garantuoja ilgą plėvelės tarnavimo laiką yra produkto garantinis laikotarpis.  Nemenka dalis rinkoje esančių plėvelių turi labai trumpą garantinį laiką arba apie jį visiškai neužsimenama. Galima įsigyti brangią plėvelę, bet jeigu ji per keletą metų laiką neteks savo funkcionalumo, pavyzdžiui, ims leisti vandenį, naudos iš jos neliks jokios, pridarys nuostolių. Todėl be techninių parametrų  verta pasidomėti garantiniu laiku, juolab, kad tai nesunkiai suvokiamas parametras.  Statybinių plėvelių garantija – tai gamintojo garantuojamas laikas, per kurį mechaniškai nepažeista plėvelė atliks savo funkciją, t.y. nepraleis garų, vėjo, vandens. 

stogo ir sienu plevele

Difuzinės plėvelės ilgaamžiškumas priklauso ir nuo teisingo montavimo. Jei montavimo metu bus vaikštoma ir kalama nuo vėdinimo tašelių tai gali išsidraskyti didesnės vinukų skylės. Jei bus nadojami pigūs lygūs vinys mediena vaikščiodama juos ištrauks ir atsivers skylutės. 

Geriausios stogo difuzinės plėvelės turi išskirtinai storą funkcinį sluoksnį, dėl to daliai stogo ir sienų plėvelių suteikiama net 25 metų garantija.

 

difuzinės plėvelės apsauga nuo paukščių
Difuzinė plėvelė gana dažnai būna pažeidžiama paukščių, vamzdžių ir pelių. Reikia uždaryti galimus priėjimus prie plėvelės

Difuzinės plėvelės jungimas su siena

Viena iš sudėtingiaus vietų ių ir dažnai statybininkų paliekama "vėdintis" yra difuzinės plėvelės jungimas su sienos priešvėjine plėvele. Šlaitiniame stoge reikia apeiti išsikišusias gegnes. Todėl prieš montuojant stogo plėvelę jau turi būti sumontuotas bent vienas sluoksnis sienos plėvelės. Jis turi būti užleistas ant stogo, kad persidengtų ne mažiau kaip 15 centimetrų.

difuzinės plėvelės jungimas su sienos plėvele
Difuzinė stogo plėvelė klijuojama ant stogo olėvelės. Sienos plėvelė apeina gegnes ir yra sandarinta stingstančia mastika. Pasiteisino Sudal Tight Hybrid kuri išdžiuvusi pavirsta į patikimą plėvelę. Tarpusavyje stogo ir sienos plėvelė suklijuojama Vapuorseal elastingais klijais. Tinkleliu uždarytas priėjimas pelėms pro vėdinamo fasado tarpą. 

Difuzinės plėvelės įrengimas

Difuzinė plėvelė montuojama kai ant gegnių galų uždedamas laštakis. Ištiesiama ir išlyginama viena difuzinės plėvelės juosta. Stipriai įtempti nereikia, turi plėvelė kiek būti nusileidusi į vidurį, kad kondensatas tekėtų plėvele o ne prie vėdinimo tašelių.

difuzinės plėvelės įrengimas
Ant laštakio dažniausiai būna gamykloje priklijuota lipni juosta. Prie jos bus klijuojama difuzinė juosta. Pradžioje ištiesiam difuzinę plėvelę ir ištraukiam klijų apsauginę juostą, prispaudžiam. Viršuje juostos persidengs apie 15 centimetrų ir šioje zonoje galima plėvelę tvirtinti kabėmis. 

difuzinės plėvelės tvirtinimas
Dedamos vertikalūs vėdinimo tašeliai. Jie turi būti su vinių juosta. Tada Dedami ir tvirtinami grebėstai. Grebėstų tipas ir tarpai priklauso nuo vėliau naudojamos stogo dangos tipo. Paveikslėlyje montuojami grebėstai čerpėms. Atstumai turi būti tikslūs ir tam panaudotas matmuo. Grebėstai 50 x 50  tašai. Vinys rievėtos, nerūdijančio plieno.

Vėdinimo tašelių ilgis 120 - 150 centimetrų. Galima kloti tik po vieną eilę ir po to padsaryti priėjimą užkalus grebėstus. Negalima vaikščioti po vėdinimo tašelius.

Tarpsusavyje difuzinės plėvelės turi būti suklijuojamos. Dažniausiai tai būna gamyklinė klijuojanti juosta ties persidengimu. Viršutinė juosta turi ant kraigo būti taip, kad kitoje pusėje pakaktų pločio persidengimui.   Viršutinė plėvelė visada turi būti ant apatinės. 

stogo izoliacinės plėvelės

Difuzinė plėvelė gali būti tvirtinama kabėmis tik persidengimo vietose arba vertikaliose plokštumose

 

 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Namo statyba iš blokelių

Namo iš blokelių statyba, namo iš blokelių projektavimas, pamatai, geriausi statybiniai blokeliai

Skydinio namo statyba

Skydinis namas, pamatai skydiniam namui, skydinio namo montavimas, langų, grindų, stogo montavimas skydiniame name

Šiltinimas poliuretano putomis

Poliuretano putos, kuo skiriasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos, šlaitinio stogo, sienų, fasado šiltinimas poliuretano putomis

Angaro statyba

Angarų statyba, angaro projektavimas, standartinio angaro statyba

Vandentiekio įrengimas

Kaip įrengti vandentiekį, vandens gręžinys, vandentiekio siurbliai, hidroforai. Vandentiekio vamzdžių sujungimas ir jungtys. Vandentiekio projektavimas

Karkasinio namo statyba

Karkasinis namas, karkasinio namo šiltinimas, karkasinio namo surinkimas, medinio ir metalinio karkaso namai, karkasinio namo sandarinimas, deklaracija apie statybos užbaigimą

Pavėsinės statyba

Kaip pastatyti pavėsinę, pamatai pavėsinei, pavėsinės karkaso montavimas, mediena pavėsinei, pavėsinės grindų įrengimas

Šilumos siurblio įrengimas

Šilumos siurbliai, šilumos siurblio pasirinkimas, šilumos siurblio galios skaičiavimas, ištraukiamo oro šilumos siurbliai

Pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimas polistireniniu putplasčiu

Kaip apšiltinti pamatą, rostverko šiltinimas, cokolio šiltinimas, kokį polistireninį putplastį naudoti pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimui

Grindų šiltinimas

Grindų apšiltinimo įrengimas, grindų šiltinimo įrengimas, polistireninis putplastis grindų apšiltinimui, betonuojamų grindų šiltinimas,

Daugiabučių šiltinimas

Daugiabučio fasado apšiltinimas, kaip šiltinti daugiabutį, kuo geriausia šiltinti daugiabučio fasadą,

Mūrinio namo statyba

Mūrinis namas, mūrinio namo blokeliai, blokelių mūrijimas ir klijavimas, mūrinio namo šiltinimas, nebaigtos statybos pažyma

Produktai kategorijos horizontalus spec

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Šiltinimas poliuretano putomis Vilnius Šiltinimas poliuretano putomis Vilnius Stogo šiltinimas Poliuretano Putomis Vilniuje, Medinio Namo šiltinimas Poliuretano Putomis Vilniuje, Fasado šiltinimas Putomis Vilnius