Keramzitbetonio blokelio stiprumo parinkimas
Keramzitbetonio blokeliai naudojami mažaaukščių pastatų nešančioms sienoms, daugiaaukščių pastatų atitvarinėms konstrukcijoms (pertvaroms ir atitvaroms). Jie yra lengvi, puikiai apdorojami, turi geras termines savybes ir yra daug stipresni nei kai kurie kiti blokeliai. Keramzitbetonio blokeliai gali būti naudojami pamatams, nešančioms ir nenešančioms sienoms, angų užpildymui. Konstrukciniai skaičiavimai rodo, kad 20 cm pločio 3 MPa keramzitbetonio blokelių siena yra pakankamai stabili ir tinka net palyginti aukštiems statiniams. Tačiau statybos metu kartais pasitaiko itin apkrautų zonų, kuriose rekomenduojama papildomai naudoti ir 5 MPa blokelius, pvz., sienos dalis, ant kurios remiasi plačių langų ar garažo vartų sąramos, ar paskutinės mūro, ant kurio remiasi ilgos g/b plokštės (virš 6 m) eilės, taip pat pamatai, ant kurių bus remiamos didelės apkrovos.
Keramzitbetonio blokelio matmenys
Statybinių blokelių pagrindinis tikslas - paspartinti mūro darbus. Todėl yra svarbus blokelio dydis ir jo svoris. Standartiniai keramzitbetonio blokelių matmenys ir svoris parinkti taip, kad darbas vyktų efektyviai: jie yra lengvi, nors pakankamai stambūs. Pavyzdžiui, 20 cm pločio 3 MPa stiprumo keramzitbetonio blokelis atitinka 7,5 standartinių plytų dydį, o sveria tik 12 kg. Keramzitbetonio blokelių ilgis ir aukštis yra vienodi, todėl į 1m² sienos telpa 10 vnt. bet kurio pločio elementų.
Statant individualaus namo nešančiąsias sienas ekonomiškiausia pasirinkti 3 MPa 20 cm pločio konstrukciją. Ji turi didelę nešančią galią (vienas blokelis atlaiko 29,4 tonas) ir gerą šiluminę varžą. Apšiltinimo medžiaga daugeliu atveju yra pigesnė už patį mūrą, todėl pasirinkę 20 cm pločio sieną, mes turėsime stabilią ir šiltą konstrukciją. O kartu ir sutaupysime, nes reikės mažiau blokelių. Šiek tiek platesnis, 25 cm blokelis, taip pat naudojamas išorinei nešančiai pastato sienai. Jis patogus mūrijant garažą ar kitą ūkinės paskirties nešildomą pastatą, kurio sienos papildomai nešiltinamos. Šiuos blokelius naudoja stambių triaukščių pastatų statyboje. 30 cm blokelis naudojamas pamatuose arba vidinėse nešančiose pertvarose, ant kurių abipus remiasi g/b perdengimai, na o 10 ir 15 cm gaminiai tinka pertvaroms.
blokelio plotis, mm | save nešančios sienos maksimalus leistinas aukštis, m |
100 | 3 |
150 | 4,5 |
200 | 6 |
250 | 7,5 |
300 | 9 |
Kaip dirbti su keramzitbetonio blokeliais
Keramzitbetonio blokelis - lengvai apdorojama medžiaga. Jį galima pjaustyti, skaldyti ar frezuoti. Blokelius paprasta mūryti, todėl darbą gali atlikti net ir neturintis didelės patirties žmogus. Jie tarsi “Lego” kaladėlės, kurias sudėliojus reikiama tvarka išauga namo siena. Individualioje statyboje mūro darbams užtenka kirvio, plaktuko guminiu galu, mentės ir gulsčiuko. Jei blokeliuose norime išpjaustyti kokius nors fragmentus (arkiniai langai ir pan.) arba išfrezuoti griovelius komunikacijoms (elektros instaliacija ir pan.) - pagelbės rankinis kietadantis pjūklas arba diskinis pjoviklis. Vykdant itin didelės apimties mūro darbus, galima naudoti ir kapojimui skirtą giljotiną. Keramzitbetonio blokeliai yra pilnaviduriai, todėl nekils problemų sienoje įrengiant angas, neatsiras nuostolių skaldant. Tvirtinimas į blokelį taipogi paprastas - tiesiai į jį galima sukti lengvam betonui skirtus savisriegius. Jų ilgis turi būti ne mažesnis kaip 60 mm. Prieš sukimą nereikia gręžti skylės. Tvirtinant išorines konstrukcijas, vertėtų pasirinkti nerūdijančius savisriegius. Lietuvoje yra atlikti ištraukimo jėgos iš Fibo blokelių bandymai kartu su rinkoje esančiais tvirtinimo detalių gamintojais, gauti rezultatai pateikti sekančioje lentelėje:
Tvirtinimo elementas |
fibo mūras | |
3 MPa | 5 MPa | |
rovimo jėga, kN* | ||
sukamas ankeris 80 mm | 1,3 | 1,5 |
sukamas ankeris su poliuretaniniu ankeriu 80 mm | 4,34 | 6,16 |
sukamas ankeris su poliuretaniniu ankeriu 100 mm | 5,64 | 7,28 |
*1kN=100kg Tvirtinimui galima naudoti ir chemines arba plastikines gilzes. Pastarųjų atveju imti ne mažesnį, kaip Ø 8 mm ir 80 mm ilgio varžtą, o gręžiama skylė turi būti 1 mm siauresnė, negu pats varžtas.
Skiedinys keramzitbetonio blokeliams
Blokeliai mūrijami paruoštu mūro mišiniu Vetonit M100/600 arba Viscum M75/7 arba cemento-smėlio skiediniu, kurio tūrinis santykis atitinkamai yra 1:6 dalių. Toks sprendimas yra pigesnis nei klijai, o 10 mm storio siūlė leidžia pataisyti mūrijimo klaidas, išvengiant paviršiaus šlifavimo, taikomo klijuojant. Žiemos periodu (lauko temperatūra žemiau +5 laipsniai) galima naudoti žiemini mūro mišinį. Skiedinys gali būti klojamas dviguba siūle, paliekant oro tarpelį blokelio viduryje. Šis būdas reikalauja mažai skiedinio ir panaikina “šalčio tiltelius” siūlėse. Oro tarpelį galima formuoti mente arba naudoti specialią skiedinio klojimo dėžę.
Keramzitbetonio blokelių mūrijimui naudojama dėžė labai pagreitina darbus ir leidžia dirbti tiksliau
Keramzitbetonio blokelių armavimas
Remiantis Lietuvoje galiojančiomis Europos normomis EN 1996-1-1-(Eurocode 6), bet koks mūras privalo būti armuojamas. Keramzitbetonio blokelių nešančią sieną rekomenduojama armuoti: Armuojama dviem armatūros strypais. Šešiu arba aštuonių mm diametro armatūra arba su bi-armatūra.
- virš pirmos mūro eilės, visu perimetru;
- priešpaskutinėje mūro eilėje, visu perimetru;
- kas penktoje eilėje (kas metrą), visu perimetru (200 ir 250 mm pločio);
- virš ir po anga, armatūrą užleidžiant 10 - 15 cm nuo angos kraštų;
- eilėje po apkrova (g/b perdengimo plokštėmis), apkrovos zonoje;
- pamatiniai blokeliai (300 mm pločio) armuojami kas trečioje eilėje;
- pertvariniai (100 ir 150 mm pločio) blokeliai armuojami vienu strypu kas trečioje siūlėje.
Sudėtingas konstrukcijas (sienos tarpangiai, sujungimas, koncentruotų apkrovų vietos, perėjimai iš šildomos į nešildomą patalpą) reikia armuoti pagal konstruktoriaus nurodymus. Armatūra turi būti pilnai padengta skiediniu, o jungiant strypai turi persidengti 30 cm. Vidutinė armatūros išeiga lauko sienai - 3-4 m/m². Armavimui gali būti naudojama speciali bi-armatūra , ø 6-8 mm rifliuota viela arba ø 4 mm vielos tinklelis. Tinkamai suarmavę sieną, būsime tikri dėl jos tvirtumo.
Pamatas iš keramzitbetonio blokelių
Pamatą iš keramzitbetonio blokelių labai patogu statyti tuomet, kai montuodami norime apsieiti be krano. Pamato storis pasirenkamas pagal sienos konstrukcijos plotį, tačiau neturi būti mažesnis kaip 30 cm. Pamato statyboje galima kombinuoti dviejų pločių blokelius, pvz., norint įrengti 40 cm pamatą, jį galima mūryti iš 30+10 cm blokelių. Pamato gylis būtinai turi pasiekti neužšąlančią zoną (Lietuvoje ji 1,2 m). Iškasus reikalingo gylio duobę, ant grunto dedamas pamato pagrindo blokelis ir į jo išėmą pilamas betonas, armuotas dviem Ø 12 mm armatūriniais strypais. Ant pagrindo mūrijami blokeliai, kurie armuojami virš pirmos ir kas trečioje eilėje dviem Ø 6-8 mm armatūros arba bi-armatūros juostomis. Po žeme esančių blokelių išorinės sienelės turi būti užteptos skiediniu. Prieš pradedant sienos mūrą, ant pamato turi būti paklota horizontali hidroizoliacija.
Keramzitbetoninio mūro deformacinės siūlės
Rekomenduojama lauko sienos išorinę dalį lanksčiu ryšiu atskirti nuo pamato (pvz., ant pamato pakloti ruloninį bituminį popierių). Deformacines siūles taip pat reikėtų įrengti sienose, jeigu jos ilgesnės nei 10 metrų, Tokios siūlės būtinos ir priestatams, pastatams su skirtingais pamatais, konstrukcijoms, kurių viena dalis šildoma, kita - ne. Siūlė suformuojama sieną padalinant 15 mm tarpeliu, užpildytu elastinga medžiaga.
Perdangų rėmimas į keramzitbetonio mūrą
G/b plokštės iki 6 m ilgio rėmimas. Dažniausiai individualioje statyboje naudojamos standartinės, nebriaunotos g/b plokštės, kurių ilgis mažesnis nei 6 m. Tik retais atvejais pasitaiko ilgesnės perdangos. Jei neprojektuojamos padidintos ar koncentruotos apkrovos, standartinės g/b plokštės iki 6 m ilgio gali būti remiamos tiesiai ant Fibo blokelių mūro, prieš tai paklojus 2 cm skiedinio sluoksnį. Plokštės galas ant sienos turi užeiti 12-15 cm. Išorėje likęs tarpelis pildomas betonu, į kurį gali būti ankeruojami ir g/b plokštės galai. Šis būdas yra patogus. Jis paspartina statybos eigą ir yra pigesnis, lyginant su gelžbetoninio žiedo įrengimu, kuris būtinas remiant perdangas ant mažesnio stiprumo blokelių.
G/b plokštės virš 6 m ilgio rėmimas. Kartais pasitaiko nestandartinių atvejų, kurie reikalauja papildomo sienos sustiprinimo. Jei statyboje naudojama briaunota perdengimo plokštė, jei plokštės ilgis virš 6 m, jei po perdanga yra didelės angos arba planuojamos padidintos apkrovos, plokštė remiama ant armuoto betono žiedo. Betoninį žiedą galima formuoti iš U tipo blokelių, išėmą užpildant armuotu betonu. Jei didelės apkrovos nėra, galimi ir kiti perdangos rėmimo sprendimai. Pastabos: termoizoliacinio sluoksnio storis priklauso nuo blokelio storio ir reikalaujamos šiluminės varžos. Perdanga ant keramzitbetonio sienos turi būti užleidžiama 120 - 150 mm. Siūlių armavimui naudoti Ø 6 - 8 mm armatūrą arba Fibo bi-armatūrą.
Langų montavimas keramzitbetonio mūre
Langus patogiausia montuoti apšiltinamosios medžiagos sluoksnyje. Prie nešančiosios sienos lango lygyje prisukami mediniai tašai, kurie gali būti papildomai surišami su vidiniu lango angos kraštu metalo juostele. Langas remiamas į medžio tašus.
Stogo rėmimas į keramzitbetonio mūrą
Dvišlaičio stogo rėmimas. Jeigu projekte numatyta tik neeksploatuojama palėpė, dvišlaičio stogo rėmimas yra paprastas - tereikia mūrlotą, prie kurio tvirtinamos gegnės, ankeruoti į perdangos plokštę, o gegnes sutvirtinti stygomis. Tačiau, įrengiant gyvenamą palėpę, virš perdangos iškilęs mūras trukdo mūrloto ankeravimui į g/b plokštę. Pasirinkus sudėtingą stogo konstrukciją ar sunkesnę dangą (čerpes), stygos nepilnai perima susidarančias skėtimo jėgas. Dėl to sienose (ypač kampuose) gali atsirasti skilimų. Bet kurio tipo mūre skilimų padės išvengti viršutinėje mūro eilėje įrengtas betoninis žiedas. Į jį galima įbetonuoti varžtus mūrloto tvirtinimui, jis suriša kampus ir vienodai paskirsto stogo apkrovą. Galimi ir kiti sprendimai.
Sutapdinto (plokščio) stogo rėmimas. Plokščio stogo atveju nuolydžiams sudaryti gali būti naudojamas keramzitas. Taip sumažinsime darbo sąnaudas ir apšiltinamos medžiagos poreikį, konstrukcija bus lengva, į ją patekęs garas puikiai išsiventiliuos.
Keramzitbetonio mūro garso izoliacija
Pagal Lietuvoje galiojančius STR 2.01.07:2003 reikalavimus, jei bent pusė ploto skiriama gyvenamosioms patalpoms projektuojamų statinių atitvaros garso izoliacijos klasė turi atitikti C kategorijos reikalavimus (garso izoliavimo rodiklio vertė Rẃ ≥ 55 dB). UAB “Maxit” yra patvirtinęs atitvaros sistemą, tenkinančią B klasės reikalavimus. Statybos produkcijos sertifikavimo centre gautas techninis liudijimas TL-01-028:2006. Oro garsą izoliuojančios vidaus atitvaros iš keramzitbetonio blokelių "Fibo 5" ir akmens vatos plokščių Paroc UNS 37z sistemos garso izoliavimo rodiklis yra 58 dB. Naudojant nurodytas medžiagas ir laikantis šios sistemos montavimo nurodymu įrengtai atitvarai neberiekės papildomų garso bandymų priduodant pastatą.
Fibo sienos pririšimas prie g/b kolonos daugiaaukštėje statyboje
Nr. | APRAŠYMAS | MEDŽIAGA | MATMENYS |
1 | įdėtinė detalė | plieninis lakštas d = 3 mm | 200 x 100 |
2 | ankeris išorinis | rifliuota armatūra diam = 6 mm | 1 > 880 |
3 | ankeris vidinis | rifliuota armatūra diam = 6 mm | priklauso nuo kolonos vidinio armavimo |
4 | suvirinimo siūlė | elektrodai | (45 x 2) x 2 = 180 |
Fibo sienos pririšimas prie perdangų daugiaaukštėje statyboje
Keramzitbetonio sienos apdaila
Keramzitbetonio sienos išorės apdailai tinka visi paplitę sprendimai: fasadinės plytos, dekoratyvinis tinkas, plastikinės ar medinės dailylentės, pakabinama fasado apdaila.
Panašūs straipsniai
Namo statyba iš blokelių
Namo iš blokelių statyba, namo iš blokelių projektavimas, pamatai, geriausi statybiniai blokeliai
Skydinio namo statyba
Skydinis namas, pamatai skydiniam namui, skydinio namo montavimas, langų, grindų, stogo montavimas skydiniame name
Šiltinimas poliuretano putomis
Poliuretano putos, kuo skiriasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos, šlaitinio stogo, sienų, fasado šiltinimas poliuretano putomis
Angaro statyba
Angarų statyba, angaro projektavimas, standartinio angaro statyba
Vandentiekio įrengimas
Kaip įrengti vandentiekį, vandens gręžinys, vandentiekio siurbliai, hidroforai. Vandentiekio vamzdžių sujungimas ir jungtys. Vandentiekio projektavimas
Karkasinio namo statyba
Karkasinis namas, karkasinio namo šiltinimas, karkasinio namo surinkimas, medinio ir metalinio karkaso namai, karkasinio namo sandarinimas, deklaracija apie statybos užbaigimą
Pavėsinės statyba
Kaip pastatyti pavėsinę, pamatai pavėsinei, pavėsinės karkaso montavimas, mediena pavėsinei, pavėsinės grindų įrengimas
Šilumos siurblio įrengimas
Šilumos siurbliai, šilumos siurblio pasirinkimas, šilumos siurblio galios skaičiavimas, ištraukiamo oro šilumos siurbliai
Pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimas polistireniniu putplasčiu
Kaip apšiltinti pamatą, rostverko šiltinimas, cokolio šiltinimas, kokį polistireninį putplastį naudoti pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimui
Grindų šiltinimas
Grindų apšiltinimo įrengimas, grindų šiltinimo įrengimas, polistireninis putplastis grindų apšiltinimui, betonuojamų grindų šiltinimas,
Daugiabučių šiltinimas
Daugiabučio fasado apšiltinimas, kaip šiltinti daugiabutį, kuo geriausia šiltinti daugiabučio fasadą,
Mūrinio namo statyba
Mūrinis namas, mūrinio namo blokeliai, blokelių mūrijimas ir klijavimas, mūrinio namo šiltinimas, nebaigtos statybos pažyma
Produktai kategorijos horizontalus spec
Paveikslėlis | Pavadinimas | Trumpas aprašymas | Kaina |
---|---|---|---|
Aliuminio stoginės Kaune | Aliuminio Stoginės Montavimas Kaunas, Aliuminio Stoginių Gamyba Kaune | ||
Šiltinimas poliuretano putomis Vilnius | Stogo šiltinimas Poliuretano Putomis Vilniuje, Medinio Namo šiltinimas Poliuretano Putomis Vilniuje, Fasado šiltinimas Putomis Vilnius |
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka
Verslo skelbimai
Įmonių verslo skelbimai kuriuose gali būti nuo vienos iki 10 įmonių kontaktai