Pavėsinė - sodo dizaino priedas, o ne pagrindinė dalis, tad iš esmės galima kuo puikiausiai apsieiti ir be jos, tačiau siekiant kompozicijos užbaigtumo, sode įrengti pavėsinę verta. Pavėsinės dizainas priklauso nuo šeimininkų kūrybiškumo, finansinių galimybių bei pasirinktos vietovės diktuojamų sąlygų. Dažniausiai pasitaikantis sodo pavėsinių variantas - medinė pavėsinė, tačiau toks pasirinkimas reikalauja gana atsargaus elgesio, ypač turint omenyje tai, jog tokiose pavėsinėse dažnai įrengiama lauko virtuvė.
Pavėsinės statyba susidės iš tokios darbų sekos
- Pamatų įrengimas
- Pagrindo sudėjimas ir išlyginimas
- Pavėsinės sienų įrengimas
- Standumo padidinimas
- Pavėsinės Stogo įrengimas
- Stogo darbai, apdaila - dažymas ir t.t.
Pavėsinės pamatų įrengimas
Pavėsinės statybą pradėsime nuo pamatų. Šiuo atveju optimaliausias sprendimas - poliniai pamatai. Pats paprasčiausias variantas įkasti plastikinį vamzdį kuris bus užpildomas betonu ir akmenimis. Įkasimas gali būti tiek kastuvu, tiek naudojant rankinį ar benzininį žemės gręžtuvą. Gręžtuvas leidžia su daug mažiau laiko sąnaudų įkasti polinius pamatus į įšalo neveikiamą gylį (1- 1,2 m). Pamatų neveiks didelės apkrovos, tačiau reikėtų pasiaiškinti į kokį gylį geriau įsikasti. Dėl nedidelių apkrovų nebūtina daryti didelio diametro polių, pavėsinei užtenka 100 - 150 mm diametro polinių pamatų. Atstumai tarp pamatų priklauso didele dalimi nuo pagrindui naudojamų tašų (gulekšnių) diametro. Pavyzdžiui naudojant 100x100 diametro tašus atstumas tarp atramos taškų neturėtų būti didesnis kaip 1,5 metro. Naudojant 100x150 mm tašus, atstumą galima padidinti iki 2 m., tačiau tuo pat metu reikėtų didinti polinio pamato diametrą ir įgilinimą. Todėl kaip optimalus sprendimas galėtų būti naudojamas 100mm diametro vamzdis įgilinamas į 1,2 - 1,5 metro gylį ir išdėstomas 1,5 metro atstumu.
Baigiant betonuoti į betoną įstatomas 12-16 mm nerūdijančio plieno strypas, įgilinant jį į betoną ne mažiau kaip 200 mm. Ant strypo versis pagrindo tašai (gulekšniai) ir su veržlėmis bus galima idealiai sureguliuoti pavėsinės grindų horizontalumą. Taip išvengiama daug laiko sąnaudų reikalaujančio pačių polių horizontalumo sureguliavimo. Taip pat mediena nesiliečia prie betono, po ja nesikaupia vanduo ir gerokai pailgėja tašų eksploatacijos laikas.
Jei nepatinka plastikinių vamzdžių vaizdas, juos galima bus papuošti dekoratyviniu akmeniu. Strypus rinkitės tik iš kokybiško metalo
Statant gazebo tipo pavėsinę (apvalaus pagrindo) pamatai dėstomi taip, kad gulekšniai sueitų į pavėsinės centrą ant centrinio poliaus. Tarp gulekšnių sumontuojamos papildomos jungtys, lygiagrečios statinio briaunoms. Šie priedai ne tik standina karkasą, bet ir atlieka pagrindo dangos skirtingai nukreiptų lentų laikančiųjų elementų vaidmenį. Gulekšniai gali būti kiek pasvirę paaukštėjant į centrą, kad nubėgtų vanduo.
Ant polinių pamatų strypelių uždedamos dvi veržlės ir metalinė plokštelė ne mažesnė kaip 5 mm storio. Tai bus pagrindas kuris laikys gulekšnius. Išlyginame gulekšnius horizontaliai visomis kryptimis. Ant gulekšnių gali būti montuojamas tankesnis gulekšnių tinklas ant kurių montuojasi grindinės lentos. jei naudosite storas grindines lentas ir atstumas tarp gulekšnių ne daugiau kaip 1 metras, galima be tankinančiojo gulekšnių tinklo.
Visi gulekšniai turi būti gerai išdžiovinti ir giliai impregnuoti nuo puvėsio. Tai jautriausia vieta supuvimui, nes pastoviai ant paviršiaus patenka ir laikosi vanduo. Gulekščiai tarnautų ilgiau jei panaudotumėt brangesnius gulekščius iš kompozicinių medžiagų, termomedienos.
Pavėsinės grindims vienareikšmiškai reikia naudoti terasines lentas iš termomedienos arba WPC ( medžio plastiko kompozito) terasines lentas. Kompozicinės terasinės lentos yra iš medienos pluošto ir PVC, tokia lenta beveik neveikiama puvimo procesų. Taip pat lentos rievėtas paviršius pritaikytas vaikščiojimui slidžiomis lentomis neslydinėjant. Terasinių lentų nereikia alyvuoti, dažyti. Spalva yra per visą lentos masyvą ir dėl to su laiku nenudyla. Taip pat terasinės lentos turi specialius tvirtinimus iš šono, kas leidžia jas sumontuoti taip, kad nesimatytų tvirtinimai.
Geras variantas įrengti stacionarius betoninius pamatus. Ypač jei numatyta, kad pavėsinė bus ilgam. Galima netgi betonuoti iš paprasto smėlbetonio. Tačiau reikėtų paviršių hidroizoliuoti ir apklijuoti plytelėmis, kad į betoną nepatektų vanduo.
Pavėsinės statyba iš medienos
1. 100x100 gulekšniai. Bus apie parą impregnuojami vonelėje iš polietileno plėvelės. Daug efektyviai naudoti aliuminio keturkampius vamzdžius ( apie įrengimą iš liuminio profilių ir WPC galima paskaityti straipsnyje " Terasos įrengimas".
2. 100x50 tašai naudojami pavėsinės sienoms ir stogui
3. Grindinės 40 mm storio dvipusio pjovimo lentos ( geriau naudoti WPC lentas)
4. Viengubo pjovimo stogo lenta 25 mm ( arba kokia nors kita stogo danga)
5. 100x100x70 x3,5 sustiprintas kamputis
6. 70x70x50x305 metalinis kamputis
7. 150x50x3,5 metalinė plokštelė
8. 250x10 vinys pagrindiniams tvirtinimams
9. kampučių tvirtinimo vinys rievėtos 8x6
10 Montavimo vinys ir stogo dangos vinys, rievėtos 120x5
11 Šlifavimo popierius turėklams
12 Rankinis medienos pjūklas
13. Plaktukas
14. Kampmatis su gulsčiuku
15. Gulsčiukas
Tašeliai pjūviui kampučiu atžymimi iš trijų pusių.
Medžio pjovimo staklės. Tašelius supjaustome reikiamu ilgiu, sudedame ant pamato, ant hidroizoliacinės plėvelės
Medieną geriausia pjauti medienos pjovimo staklių nuoma. Jos leidžia nupjauti itin tiksliai ir lygiai. Kampus išmatuojame kampamačiu ir pažymime pjūvio liniją. Pritvirtiname medieną staklėse ir nupjauname reikiamais kampais. Medžio pjovimo stakles nebūtina pirkti, jas galima ir išsinuomoti UAB „Gotas".
Laikantiesiems stulpams prikalame kampelius. Geriau naudoti sutvirtintus kampučius.
Sujungiame laikantį stulpą su pagrindine sija
Sutvirtiname jungimą plokštele
Pritvirtiname viršutinę laikančiąją siją
Sutvirtiname konstrukciją stogo darbams ir patiesiame lentas.
Norimu kampu atsimatuojame 5x10 cm tašą ir pjauname.
Sulenkiame reikiamu kampu plokštelę, ją prikalame.
Sutvirtiname papildoma plokštele
Pritvirtiname stygą. Styga su gegne turėtų būti sujungiama papildomomis metalinėmis plokštelėmis.
Prikalame gegnių ruošinius prie viršutinių sijų.
Prikalame turėklus ir papildomas atramas. Sukalame grindines lentas
Stogą apkalame viengubo pjovimo lentomis
Apvalios pavėsinės (gazebo) statyba
Paklojus gulekšnius ant jų sukalamos grindinės lentos. Voratinklio principu dėliojamos lentos turi kampu pjaunamus galus, todėl čia labai praverčia medienos pjovimo staklės.
Pabaigus su lentų pagrindu, dirbti žymiai lengviau. Juk dabar po kojomis - puiki statybų aikštelė, kurioje galima drąsiai rinkti jau paruoštus modulius. Iš jų ir bus montuojamas visas statinys.
Pirmasis darbo su modulių grupėmis etapas - pavėsinės sienų statyba, tiksliau - jų montavimas. Sienų gali būti dešimt, keturios, šešios ar aštuonios - tai priklauso nuo pasirinkimo ir numatyto statyboms biudžeto. Bet kokiu atveju sienų dydis turi būti visiškai vienodas. Todėl detalės ruošiamos naudojant šablonus.
Dažniausiai statomi ne statramsčiai, o surenkami skydai, kad ir supaprastintos konstrukcijos (t. y. rėmų pavidalu). Vietoje kiekvienos sekcijos statramsčių galima naudoti 100 X 50 mm skerspjūvio lentas, kurių viena briauna nukirsta atitinkamu kampu. Rėmai būtinai turi būti sutvirtinti paramsčiais - tai būtina, norint statant pavėsinę konstrukcijos sienų elementams suteikti erdvinio standumo.
Sienų karkasai sustatomi pagal sužymėjimą ant medinės platformos, prie kurios jie tvirtinami. Sudūrimuose tarp viršutinių modulių dalių įstatomi nuosvyros priegegniai, po to konstrukciją sutvirtinama statybinėmis kniedėmis. Vėliau konstrukcija sustiprinama - karkaso sudūrimai uždengiami lentomis ir medsraigčiais pritvirtinama prie atitinkamų rėmų. Beje, užbaiginėjant paviljono išorės apdailą, prie jų prikalsime dailylentes - gausime tiesiog stulbinamą dekoratyvinį efektą.
Taigi, statydami pavėsinę, jau „užlipome" iki sienų viršaus. Nors konstrukcija jau pakankamai stabili, tačiau prieš užsiimant stogu, reikia imtis papildomų priemonių jos standumui padidinti. Tokioms priemonėms galime priskirti viršutinės dalies aprišimo uždėtines detales, kiekvieno sienų modulio uždarų fragmentų apkalimą presuotomis medienos plokštėmis (arba lentomis).
Dabar galima imtis įdomiausio statybų etapo - stogo - kupolo su pristatomu bokšteliu įrengimo. Ką gi, čia pabandysime veikti analogiškai, tik persikelsime aukščiau vienu lygmeniu - tam sienų viršuje įrengsime technologinį lentų grindinį.
Atkreipkite dėmesį į tai, jog jei vieną nuolydžių lūžį jau turime - to pasiekėme įstatydami ramstukus, tai pagrindinė kepurės dalis turi dar vieną lūžį. Kaip tai padaryti? Ogi taip pat, laikantis tvarkos. Svarbiausia konstrukcijoje išskirti svarbiausias modulių grupes, kurios leis sukurti statinio viršutinės dalies pagrindą. Tam galima naudoti lakštus, formuojančius standžiąją nuolydžio dalį. Jie taip pat surenkami pagal šablonus, remiantis mediniu statinio pagrindu mums patogioje padėtyje.
Lakštų montavimą pradėsime nuo dviejų. Apatines jų dalis sutvirtinsime su viršutiniu sienų aprišimu, o viršutines - žinomu „voro" sujungimo būdu. Iš eilės sumontuosime likusius modulius, kiekvieną jų sujungdami su „voro" centru. Taip gausime dar vieną atramos lygmenį, kuriame sumontuosime pristatomą bokštelį.
Apatinius bokštelio statramsčius sujungsime su spinduliais - „voro kojelėmis", o viršutines aprišime lentomis. Bokštelio stogą įrengti dabar visiškai nesunku, kadangi jis iš anksto surinktas ant žemės. Beje, jeigu ką nors savo sudėtingumu bei kaina glumina „kepurės" forma, ją galima supaprastinti - padaryti tiesiog piramidės formos.
Toliau pavėsinės statyba atrodo vis paprastesnė. Lieka tiesiog pastatyti viršutinių nuolydžio dalių gegnes (sujungti jas su bokštelio rąstramsčiais), užbaigti sujungimus, įrengti bokštelio rėmus arba žaliuzes, prikalti groteles, uždengti stogą ir t.t.
Medinių apvalių pavėsinių statybų ypatumai
Norint pastatyti nors ir paprastą apvalią pavėsinę, reikalingi šiuolaikiški įrankiai. Nepakanka turėti vien frezavimo įrankį, siaurapjūklį ar šlifavimo mašinėlę - reikalingos frezavimo staklės, cirkuliacinis pjūklas su greitai keičiamu pasvirimo kampu, vertikalusis juostinis pjūklas. Klijuotos arkos gaminamos tik specialiais įrankiais.
Medinės pavėsinės sekcijos daromos ant didelio stalo, prieš tai pasidarius šabloną, kadangi vienos sekcijos galima paklaida ne daugiau kaip 1 cm, tad iš jūsų šis momentas pareikalaus papildomo laiko bei įgūdžių. Mokėjimas taisyti tokias smulkmenas ateina tikrai ne iškart.
Pavėsinės grindinys klojamos paliekant tarp lentų nedidelius tarpus. Taip pat negalima sausų dailylenčių stipriai sprausti į joms skirtas išdrožas, ypač išorinio "varpelio formos" stogo išsilenkimo vietoje. Su minkštu stogu dirbti yra gana lengva, sudėtingiausia dalis - išsiaiškinti, kiek medžiagų tokiam stogui reikia. Paprastai aštuonių kampų pavėsinei (pavėsinės skersmuo - 380 cm) išeikvojamos 8-9 pakuotės minkštosios dangos (pavėsinės stogo kraigus uždengiame pjautiniais lakštais). Grindų platformą galima išgrįsti plokščiaisiais akmenimis (plytelėmis), šaligatvių akmenimis arba neslidžiomis grindų plytelėmis, tačiau pastaruoju atveju būtinas gerai armuoto betono takelis ir jūsų statybų sąlygas atitinkantys betono mišiniai. Vienai pavėsinei paprastai reikia apie 1,5 kubinių metrų pjautinės medienos, kuri turi būti sausa, džiovinta kameroje.
Pavėsinė gali būti pastatyta iš masyvo arba klijuojant tašelius bei lentjuostes. Norint pastatyti statinį su geromis eksploatacinėmis savybėmis, geriau naudoti klijuotą medžiagą. Klijuotos medžiagos gaminiai geriau išlaiko formą, tvirtesnės detalės, drėgmė sunkiau praeina tarp sluoksnių, atsiranda galimybė kiekvieną sluoksnį suvilgyti antiseptikais. Sukietėjęs klijų sluoksnis yra atsparus drėgmei bei cheminiams tirpikliams, pakankamai plastiškas, eksploatuojant ar mechaniškai apdorojant statinį klijų siūlėje neleidžia atsirasti įskilimams.
Tik medžiagų naudojimas normalaus drėgnumo sąlygomis leidžia išvengti jau paruoštų detalių deformacijos. Specialus medienos apdorojimas - vienintelis medinių gaminių eksploatacijos laiko pailginimo būdas. Specialių mirkalų dėka mediena apsaugoma nuo grybelių bei pelėsių. Žymiai sumažėja medienos sugeriamas drėgmės kiekis, mediena įgauna hidrofobiškų savybių, o jos paviršiaus kokybė išlieka ilgam. Bespalviai mirkalai prasiskverbia giliai į paviršių, ypač į medienos gaminių (pvz. stulpų) skersgalius. Medžio struktūra išlieka, o medinių detalių skersgaliai įgyja ilgalaikę ir patikimą apsaugą. Norint išbaigtos gaminių apdailos naudojami padengiamieji dažai, atspalvį suteikiantys mišiniai, bei medienos tekstūrą išryškinantys mišiniai.
Pavėsinės stogo įrengimas
Pavėsinės stogas - tai pagrindinis elementas, apsprendžiantis pavėsinės stilių. Tačiau parinkdami stogui medžiagas turime turėti omenyje ne tik medžiagos išvaizdą. Nemažai stogo dengimo medžiagų galima naudoti tik didelio nuolydžio stogams. Tradiciškai pavėsinių stogai yra dengiami malksnomis (lentelėmis). Tokia pavėsine atrodo gana patraukliai, tačiau po 2-3 metų dėl išorinių poveikių lentelės patemsta, deformuojasi ir stogas pradeda bėgti. Sausu oru medinis stogas sukelia gaisro pavojų, kadangi priešgaisrinės paskirties medžiagas reikia atnaujinti kas kelis metus (priešgaisrinės paskirties mišiniai savo sudėtyje turi kancerogeninių medžiagų).
Mūsų laikais statybinių medžiagų rinka siūlo mums įvairių gamintojų minkštąsias stogo dangas, kurioms būdinga patraukli išvaizda ir tam tikri eksploataciniai skirtumai. Stogo dangos lankstumas yra būtinas norint, kad stogo danga hermetiškai priglustų prie sudėtingų paviršių. Apatinė plytelių plokštuma yra prisiklijuojanti, pagaminta iš bituminės mastikos turi termostabilias savybes - ji ne taip lengvai kietėja esant šaltam orui ir neišbėga karštu oru. Šiuolaikinių bitumo lakštų naudinga savybė - tai blogai palaikomas degimas.
Bėgant metams stogas pasidarys tik tankesnis. Garantinis 15-25 metų garantinis laikotarpis nustatomas tik tai pagal išorės vaizdo kitimą. Dar vienas svarbus privalumas - minkšta stogo danga lietaus metu nesukelia triukšmo. Būtent dėl to nereikėtų pavėsinėje daryti skardinio stogo. Stogo dangai skirtos skardos didžiausias trūkumas - kraigo elementai yra per platūs ir ant pavėsinės atrodo gana sunkiai.
Taip pat svarbu, kokios medžiagos naudojamos antiseptiniam apdorojimui bei dekoratyvinei pavėsinės dangai. Visos pavėsinės detalės turi būti dažomos aerozolinio žemo slėgio purškimo metodu. Naudodamiesi teptuku, niekada nepasieksite reikiamos kokybės ir lengvai galite sugadinti savo daugiadienio darbo vaisių. Vietoje pavėsinę surinkti vienam žmogui yra ganėtinai sunku.
Jeigu įrengiate įstiklintą pavėsinę, geriausiai būdas padaryti ją patogia - šiltos grindys.
Didelė ant pavėsinės stogo per žiemą susikaupusio sniego masė sukuria kryptingą jėgą, siekiančią suplėšyti pavėsinės stogą. Kuo mažesnis stogo nuolydis, tuo ši jėga didesnė. Atkreipkite ypatingą dėmesį į stogo sekcijų sustiprintą tvirtinimą tarpusavyje apatinėje gegnių dalyje.
Panašūs straipsniai
Terasos stiklinimas
Terasų stiklinimas, kaip stiklinamos terasos, rėminis terasos stiklinimas, berėmis stumdomas terasos stiklinimas, berėmis sulankstomas terasų stiklinimas. Aliuminio terasos
Gyvatvorės įrengimas
Geriausi augalai gyvatvorei, kokie augalai tinka gyvatvorei, kaip išsirinkti augalus gyvatvorei, kaip įrengti gyvatvorę, kaip prižiūrėti gyvatvorę, gyvatvorių augalai, dekoratyviniai augalai gyvatvorėms ir arkoms
Piktžolių naikinimas
Priemonės piktžolių naikinimui, kompleksiniai piktžolių naikinimo būdai, piktžolių naikinimas herbicidais.
Šakų išvežimas
Kaip teisingia nupjauti šakas, šakų utilizavimas, išvežimas ir smulkinimas
Apleistų sklypų tvarkymas
Kaip sutvarkyti apleistą sklypą, nuo ko pradėti tvarkant apleistą sklypą
Kelmų naikinimas
Kelmo išrovimas, kelmų frezavimas, cheminis kelmo naikinimas, kelmų naikinimas herbicidais, biologinis kelmų naikinimas
Medžių priežiūra
Kaip sutvarkyti medžius savo sklype, vaismedžių genėjimas, medžių genėjimas, medžių pjovimas, šakų sutvarkymas, kelmų naikinimas, medžių gydymas, medžių apsauga nuo uodų
Vaismedžių genėjimas
Kaip ir kada geriausia genėti vaismedžius, senų vaismedžių genėjimas, vaismedžių formavimas nuo primų metų genėjant, pagrindinės vaismedžių genėjimo klaidos
Vaismedžių purškimas
Pavasarinis ir rudeninis vaismedžių purškimas, vaismedžių apsauga nuo ligų ir kenkėjų, fungicidai vaismedžiams, vaismedžių tręšimas per lapus
Paprikų auginimas
Paprikos, kaip auginti paprikas, paprikų daiginimas, dirvožemis paprikoms, kaip sodinti paprikas, paprikų priežiūra, paprikų ligos ir kenkėjai
Pavėsinės statyba
Kaip pastatyti pavėsinę, pamatai pavėsinei, pavėsinės karkaso montavimas, mediena pavėsinei, pavėsinės grindų įrengimas
Žirnių auginimas
Žirnių auginimas
Produktai kategorijos horizontalus spec
Paveikslėlis | Pavadinimas | Trumpas aprašymas | Kaina |
---|---|---|---|
Apleistų sklypų tvarkymas Kaunas | Apleistų Sklypų Tvarkymas Kaune Kaina, Apleistų Sklypų Priežiūra Kaunas | €250.00 | |
Apleistų sklypų tvarkymas kaina | Medžių Pjovimas Apleistame Sklype Gera Kaina, Krūmų Ir Apleisto Sklypo Mulčiavimas Gera Kaina, Giluminis Frezavimas Gera Kaina | €250.00 | |
Gyvatvorių karpymas Kaune | Gyvatvorės Karpymas Kaunas, Gyvatvorės Karpymo Kaina Kaune, Gyvatvorės Genėjimas Kaunas | €4.00 | |
Kelmų naikinimas Kaunas | Medžio Kelmų Naikinimas Kaune, Krūmų Kelmų Naikinimas Kaune | €15.00 | |
Kelmų naikinimas kaina | Didelių Kelmų Naikinimas, Kelmuotų Sklypų Tvarkymas, Kelmų Naikinimas Kaina | €15.00 |
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka
Verslo skelbimai
Įmonių verslo skelbimai kuriuose gali būti nuo vienos iki 10 įmonių kontaktai