Šilumos siurblio įrengimas
Atnaujinta: 2023-06-15

Jeigu namas yra aukštos energinės efektyvumo klasės, šildymo poreikį gali užtikrinti ištraukiamo oro šilumos siurblys. Išmetamo oro šilumos siurblys šildo, vėdina ir ruošia karštą vandenį. Lyginant su geotermine sistema - mažesnės investicijos, o lyginant su oras vanduo šilumos siurbliais -  didesnis efektyvumas. Bet yra tam tikrų sąlygų.

Visi šilumos siurbliai skirstomi pagal energijos šaltinį - tai žemė, vanduo, oras. Neperseniausiai rinkoje atsirado dar vienos energijos rūšies šilumos siurbliai – tai vėdinimo metu laukan išmetamo oro šilumos energiją naudojantys siurbliai. Ištraukiamo oro šilumos siurblių energijos šaltinis yra iš patalpų šalinamas šiltas oras, kuriame esanti šiluma kompresoriuje konvertuojama į didesnį šilumos energijos kiekį. Išmetamo oro šilumos siurbliai Švedijoje jau užima apie 90 proc. šilumos siurblių, diegiamų naujos statybos ir renovuotuose namuose, rinkos.

Vienas ištraukiamo oro siurblio agregatas atlieka tris funkcijas – vėdina, šildo, ruošia karštą vandenį, nereikalingas rekuperatorius, kuras, šildymo katilas ir pan. Ištraukiamo oro šilumos siurbliuose yra integruota karšto vandens šildymo talpa. Šio siurblio energijos šaltinis yra ne šaltas lauko oras, ne vandens ar žemės šilumos energija, bet šiltas oras, kurį vėdindami patalpas išleidžiame lauk.

Investavus į energiškai efektyvų A+ ar A++ klasės namą, kurio šildymo poreikis nedidelis, šios investicijos atsiperka mažu šildymo energijos poreikiu, nedidelėmis investicijomis į šildymo sistemą. Ypač jei panaudojama vėdinimo metu išmetamo vidaus patalpų oro šiluma – ne tik šviežio oro pašildymui, kas vyksta rekuperacijos įrenginyje, bet ir šildymui bei karšto vandens ruošimui. Tai tarsi pakartotinis šilumos naudojimas, prisidedantis prie tvarumo ir klimato kaitos idėjų realizacijos.

Lyginant su kitais šilumos siurbliais, išmetamo oro šilumos siurblys turi nemažai privalumų: nereikalingas gręžinys ar kolektorius kaip geoterminei sistemai, nereikalingas lauko agregatas, tuo pačiu nelieka kondensato nuvedimo ir apledėjimo, triukšmo lauke  problemų kaip oras-vanduo sistemoje, nesigirdi ir nesijaučia oro srovių pūtimo kaip oras-oras sistemoje, nereikia ir rekuperacijos.

Ištraukiamo oro šilumos siurblys yra kompaktiškas, maždaug šaldytuvo dydžio, statomas katilinėje, sandėliuke ar garaže, jo efektyvumas didesnis nei oras-vanduo šilumos siurblių, bet mažesnis nei geoterminio šilumos siurblio, bet ir investicija, lyginant su geotermine sistema, mažesnė, nors šiek tiek didesnė nei oras-vanduo siurbliui.

istraukiamo oro silumos siurblys Ištraukiamo oro šilumos siurbliai pritaikyti žemų temperatūrų šildymo sistemoms - grindinei arba radiatorinei.        

Kaip veikia ištraukiamo oro šilumos siurblys

Šiltas patalpų oras ventiliatorių pagalba įtraukiamas į ortakį ir patenka į šilumos siurblį. Šilumos siurblyje ištraukiamo oro šiluma per garintuvą perduodama šaltnešiui, išmetamas atšalęs oras, kintamos galios kompresoriuje suspaustas ir atšaldytas oras išskiria šilumos energiją, kuri perduodama į šildymo sistemą ir/ar karšto vandens šilumokaičiui.

Šviežias oras į patalpas patenka per pritekėjimo kanalus, kurie yra sandarūs. Racionaliausia lauko oro pritekėjimo sklendes įrengti išorinėse miegamųjų ar kitų kambarių sienose, o ištraukiamo oro – vonios kambaryje, virtuvėje. Susidaro nedidelis neigiamas slėgis, patalpose vyksta oro apykaita, vonios kambaryje neužsilaiko drėgmė. Vėdinimas ir šildymas gali vykti kartu arba nepriklausomai vienas nuo kito, taip pat ir karšto vandens ruošimas. Kai reikalingas tik karštas  vanduo, įsijungia kompresorius.

istraukiamo oro silumos siurblio su karsto vandens ruosimu schema Principinė ištraukiamo oro šilumos siurblio su karšto vandens ruošimu schema: šiltas patalpų oras įtraukiamas į ortakius, patenka į šilumos siurblio kompresorių, kur atiduoda šilumą, šaltas oras išmetamas į lauką. Sugrąžinta šiluma perduodama šildymo sistemai (grindinei arba/ir radiatorinei) ir karštam vandeniui ruošti. Šviežio oro pritekėjimas vyksta per kanalus sienose, arba paduodant pašildytą orą į miegamuosius.

Ištraukiamo oro šilumos siurblio eksploatacijai reikia mažiau elektros energijos nei šilumos siurbliui oras-vanduo. Jo darbo efektyvumas ir kiti parametrai nepriklauso nuo oro sąlygų lauke. Elektros energiją naudoja valdymo blokas, ventiliatoriai, kompresorius, neveikiant vėdinimui vandeniui pašildyti naudojamas elektrinis kaitintuvas (tenas). Pagrindinis ištraukiamo oro šilumos siurblio energijos šaltinis yra kompresorius  - ne elektros maitinimo tinklas.

Kaip sako UAB „Ekoklima“ vadovas Robertas Kleštornas – Švedijos NIBE  šilumos siurblių gamintojų atstovas, panaudotas oras prieš išeidamas iš patalpų per vėdinimo sistemą, atlieka dar papildomą darbą ir kaštai už šildymą bei karštą vandenį, lyginant su įprastu elektriniu šildymu, boileriu bei priverstine ištraukiama ventiliacija, sumažėja 30-50 proc. ar net daugiau.

Ištraukiamo oro šilumos siurbliai negali atlikti tik vieno darbo – jie nevėsina patalpų. Kaip pastebi UAB „Ekoklima“ direktorius, karštų dienų pas mus būna mažiau nei šaltų, todėl saulės kontrolei įsirengtų žaliuzių ar stogelių pakanka prikaitinimui reguliuoti. 

Kur naudingiausias ištraukiamo oro šilumos siurblys

Ištraukiamo oro šilumos siurblių galia yra ribota, nes ribotas jų šilumos šaltinis – išmetamo oro kiekis. Kad ištraukiamo oro šilumos siurblys veiktų efektyviai, namo šildymo poreikis turi būti nedidelis, ištraukiamo oro šilumos siurbliai rekomenduojami iki 180- 200 kv. m ploto A+ arba A++ klasės namams. Iš išmetamo oro realiai šie šilumos siurbliai gali pagaminti nuo 2 iki 5 kW šilumos energijos, skirtumas tarp didesnio šilumos poreikio ir energijos, gaunamos iš šalinamo oro, dengiamas elektrinio šilumos siurblio teno pagaminta energija.

Vertinant namo energinį efektyvumą, projektuotojas apskaičiuoja šildymo poreikį, jis nurodomas energinio naudingumo sertifikate. Kaip rodo Statybos produktų sertifikavimo centro registro duomenys, Lietuvoje gyvenamosios paskirties A+ ir A++ namų grupėje yra nemažai namų, kuriuose šildymo poreikis yra nuo 3 iki 6 kWh/ kv. metrui per metus. Tokiu atveju verta įsirengti ištraukiamo oro šilumos siurblį. Reiktų nepamiršti, kad pirmaisiais mūrinio namo eksploatavimo metais šilumos poreikis gali būti didesnis dėl konstrukcijose likusios statybinės drėgmės. Karkasiniuose namuose likutinės drėgmės paprastai nebūna.

NIBE ištraukiamo oro šilumos siurblių asortimente yra 3-5 kW galios šilumos siurblių. Vidutinis sezoninis jų efektyvumo koeficientas šalto klimato šalims yra 3,4 - 4,65 (pagal EN14825, kai šildymo temperatūra yra 35-55 °C).

Šilumos siurblio galios parinkimą reiktų patikėti energinio efektyvumo projektavimo specialistams arba šilumos siurblių konsultantams-ekspertams, dirbantiems su šilumos poreikio skaičiavimo programomis. NIBE specialistai turi modeliavimo programą ir gali pateikti rezultatus A + ar A++ klasės namui įdiegus ištraukiamojo oro siurblį.

nibe-silumos-siurbliai Populiariausi NIBE 5 kW ištraukiamo oro siurbliai F730 ir F750.

Šilumos siurblio valdymas ir priedai 

Jeigu užsakovas nori, yra galimybė kartu su ištraukiamo oro šilumos siurbliu naudoti tiekiamo oro modulį, kuris žiemos metu pašildo į patalpas įleidžiamą orą. Tokiu atveju galima reguliuoti tiekiamo oro temperatūrą. Pavyzdžiui, su NIBE F750 šilumos siurbliu gali būti komplektuojamas NIBE SAM 40/42 tiekiamo oro modulis. Jame įmontuotas ventiliatorius įtraukia lauko orą, pašildo jį kompresoriumi šildomu  šilumokaičiu ir per tiekiamo oro sistemą pučia į vidų. Tiekiamas oras pašildomas iki nustatytos temperatūros. Tiekiamo oro modulis montuojamas atskirai ant išorinės sienos, ant laikiklių, būtina užtikrinti, kad viduje nebūtų girdimas triukšmas, nes modulio skleidžiamas garsas siekia  41-46 dB. Tam įgyvendinti reikalingi ortakiai oro padavimui.

Visuose NIBE ištraukiamo oro šilumos siurbliuose valdymo ekranas yra integruotas į prietaiso korpusą. Meniu – paprastas, aiškus, lietuvių kalba.

istraukiamo-oro-silumos-siurblio-valdymas Galimi keli ištraukiamo oro šilumos siurblio valdymo būdai. Pats paprasčiausias – rankinis valdymas.

Daug patogesnis ir šilumos energiją taupantis valdymas internetu NIBE Uplink aplinkoje, kurio pagalba namų temperatūrą galima reguliuoti nuotoliniu būdu. Išvykus iš namų galima nustatyti minimalią temperatūrą, o prieš grįžtant - ją padidinti. Komfortas, taupymas, švara, gaivus oras. Serviso tarnyba internetu vykdo priežiūrą ir gedimų nustatymą.

Ištraukiamo oro šilumos siurblio darbą galima valdyti patalpų moduliu – neliks būtinybės eiti į šilumos siurblio patalpą. Jame yra integruotas temperatūros jutiklis.

Jau visai reali ES ir Lietuvos vizija yra elektros energijos gamyba namų ūkiuose, dažniausiai ant namo stogo. Ištraukiamo oro šilumos siurblio jungtis su saulės elektrinės moduliais užtikrina visiškai nemokamą vėdinimą, šildymą ir karšto vandens paruošimą. Suprantama, didesnės ir investicijos.

Ištraukiamo oro šilumos siurblius galima jungti su kitais šilumos šaltiniais, netgi centralizuotu šildymu. Galimybių ir sprendimų yra daug, svarbiausia pasirinkti šildymo sistemą tariantis su išmanančiais savo srities specialistais. „UAB „Ekoklima“ tokius rasite.

Parengta bendradarbiaujant su UAB „Ekoklima“. NIBE nuotraukos.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Skydinio namo statyba

Skydinis namas, pamatai skydiniam namui, skydinio namo montavimas, langų, grindų, stogo montavimas skydiniame name

Šiltinimas poliuretano putomis

Poliuretano putos, kuo skiriasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos, šlaitinio stogo, sienų, fasado šiltinimas poliuretano putomis

Angaro statyba

Angarų statyba, angaro projektavimas, standartinio angaro statyba

Vandentiekio įrengimas

Kaip įrengti vandentiekį, vandens gręžinys, vandentiekio siurbliai, hidroforai. Vandentiekio vamzdžių sujungimas ir jungtys. Vandentiekio projektavimas

Karkasinio namo statyba

Karkasinis namas, karkasinio namo šiltinimas, karkasinio namo surinkimas, medinio ir metalinio karkaso namai, karkasinio namo sandarinimas, deklaracija apie statybos užbaigimą

Pavėsinės statyba

Kaip pastatyti pavėsinę, pamatai pavėsinei, pavėsinės karkaso montavimas, mediena pavėsinei, pavėsinės grindų įrengimas

Šilumos siurblio įrengimas

Šilumos siurbliai, šilumos siurblio pasirinkimas, šilumos siurblio galios skaičiavimas, ištraukiamo oro šilumos siurbliai

Pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimas polistireniniu putplasčiu

Kaip apšiltinti pamatą, rostverko šiltinimas, cokolio šiltinimas, kokį polistireninį putplastį naudoti pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimui

Grindų šiltinimas

Grindų apšiltinimo įrengimas, grindų šiltinimo įrengimas, polistireninis putplastis grindų apšiltinimui, betonuojamų grindų šiltinimas,

Daugiabučių šiltinimas

Daugiabučio fasado apšiltinimas, kaip šiltinti daugiabutį, kuo geriausia šiltinti daugiabučio fasadą,

Mūrinio namo statyba

Mūrinis namas, mūrinio namo blokeliai, blokelių mūrijimas ir klijavimas, mūrinio namo šiltinimas, nebaigtos statybos pažyma

Fasado apdaila

Tinkas fasadams, dažai fasadams, tinkuojamų fasadų apdaila, vėdinamo fasado apdaila, lanksčios plytelės fasadams, mediniai fasadai, jo apsauga, dažymas

Produktai kategorijos horizontalus spec

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Šiltinimas poliuretano putomis Vilnius Šiltinimas poliuretano putomis Vilnius Stogo šiltinimas Poliuretano Putomis Vilniuje, Medinio Namo šiltinimas Poliuretano Putomis Vilniuje, Fasado šiltinimas Putomis Vilnius