Pirties įrengimas dažnai kainuoja daugiau ir užima daugiau laiko nei pirties karkaso statyba. Daugiausiai dėmesio reikalauja pirties garinės įrengimas nuo kurios priklausys pirties malonumai. Pirties garinės ir poilsio patalpų įrengimas tampriai susijęs su karkaso įrengimu. Jis turi būti paruoštas, pažymėtas sekantiems darbų etapams.
Pirties įrengimas reikalauja kruopštumo ir gana didelio kiekio įrankių.
Žemiau esančiame straipsnyje pristatytas karkasinės pirties įrengimas. Karkasinė pirtis turi daug privalumų. Tai aukštesnis šilumos izoliacijos lygis kas leidžia geriau kontroliuoti karštį. Taip pat karkasinė pirtis gali tapti papildoma gyvenamąja patalpa kurią galima naudoti ištisus metus. Apie pirties statybą galima paskaityti straipsnyje pirties statyba kurį atsidarysite paspaudę šią saugią aktyvią nuorodą.
Pirties šilumos izoliacija
Pirties garinė ir poilsio patalpos izoliuojamos skirtinga garo izoliacija. Pirties garinė izoliuojama alupopieriumi kuris tvirtinamas tiesiai ant karkaso elementų. Alupopierius susideda iš kartono sluoksnio ir aliuminio folijos kuri dedama į vidinę pirties pusę. Apeinamos visos pirtyje esančios angos. Tai gali būti vėdinimo angos, elektros laidų išėjimo vietos. Laidus garinėje geriau pravesti karkase apsaugojus garo izoliacine plėvele.
Garinės izoliacija alupopieriumi. Tarpusavyje plėvelės suklijuojamos dvipusio lipnumo juosta. Taip pat tarpusavyje iš išorės užklijuojama specialia alujuosta. Vėdinimo anga kruopščiai izoliuojama.
Pirties durų montavimas
Pirties lauko durys turėtų būti parenkamos su geromis šilumos izoliacinėmis savybėmis.Žiemą tai labai pasijus kai svarbi komfortiška šiluma prieškambaryje.
Priešpirtyje konstrukcijos izoliuojamos garo izoliacine plėvele. Durys tarp sienos ir durų užpildomos elastingomis montavimo putomis.
Pirties durų montavimo filmas
Pirties langų montavimas
Pirties langai vis didėja. Smagu aplinką stebėti būnant pirtyje ir ilsintis priešpirtyje. Langas reikalingas garinėje greitai ją pravėdinti. Garinėje geriau naudoti kokybiškus medinių profilių langus. Priešpirčiui galima naudoti įprastus plastikinius langus. Langai prie karkaso tvirtinami įprastai naudojant drėgmei atsparius langinius medvaržčius.
Visoje pirtyje langams ir durims reikėtų naudoti karščiui atsparias montavimo putų apsaugines medžiagas. Apsaugom langą dažų juostelėmis ir tepama kietėjanti hidroizoliacinė mastika. Čia naudota Soudal tight Hybrid garo izoliacinė mastika.
Viršuje matoma kaip teisingai įrengti garo izoliacija ties perdanga. Perdangos tvirtinimai dedami ant garo izoliacinės plėvelės. Perdangos apačia dengiama garo izoliacine plėvele kuri sujungiama su sienos plėvele.
Pirties lango montavimo filmas
Garinės durų montavimas
Garinės durys dažniausiai naudojamos iš grūdinto stiklo. Stakta gaminama iš medienos masyvo arba klijuotos medienos. Garinės durų kaina priklauso nuo staktos storio ir pločio. Taip pat bus brangesnės matinio stiklo durys. Dažniausiai naudojamos 8 mm storio grūdinto stiklo durys.
Garinės duris reikia išlyginti, kad atidarant varčią ji nejudėtų.
Garinės durų montavimo filmas
Pirties kamino montavimas
Didžioji dalis pirčių naudoja lengvus metalinius kaminus. Tai gerokai pigesnis variantas nei naudoti stacionarų kaminą. Metaliniam kaminui reikia užtikrinti saugų praėjimą per perdangą ir stogą. Praėjimui daroma anga naudojant ugniai atsparias medžiagas. Prie kamino reikia naudoti aukštas temperatūras atlaikančią izoliacinę vatą. Dažniausiai prie pat kamino būna 600+ temperatūra ir tokioje vietoje kaminą reikėtų apsukti keramine vata ( balti rulonai). Taip pat gali tikti specialūs kaminams skirti dembliai atlaikantys kurį laiką 1000 laipsnių temperatūrą. Įprasta akmens vata ima skleisti svilėsių kvapą temperatūrai pakilus 400+ laipsnių. Izoliacinės medžiagos uždengiamos cementinėmis plokštėmis. Kadangi čia į viršų kils koncentruotas garas reikėtų fibrocementines plokštes su mineraline fibra. Cetrio plokštės yra su medienos fibra ir netinka. Reikia naudoti specialias pirčiai tinkančias fibrocementines plokštes. Atviras metalines kamino dalis taip pat reikia padengti karščiui atspariomis plokštėmis.
Daugiau laiko ir finansų užims stacionaraus kamino montavimas. Privalumas yra, kad toks kaminas nespaudžia krosnelės. Kaminas savo svoriu dažnai įspaudžia krosnelės viršų kurios metalas suminkštėja ir pasidaro lankstesnis nuo karščio.
Stacionariam kaminui reikės patikimesnio pamato. Optimalus variantas keraminio įdėklo kaminas apsaugotas betono blokeliais. Jį gana nesudėtinga sumontuoti savarankiškai. Tokiam kaminui reikės apie 10 centimetrų tarpo iki perdangos ir gegnių.
Pirties kamino montavimo filmas
Garinės grindų montavimas
Garinės grindys gali būti vientisos ir polinės. Polinių grindų privalumas, kad jos greičiau įšyla, galima padaryti, kad pro jas eitų oras. Bet kokiu atveju garinėje neverta naudoti medinių grindų. Net maumedis ilgai neatlaiko. Lieka grindys iš plytelių ant betoninio pagrindo. Arba visai tinkančios WPC lentos. Jos skirtos terasoms kurios itin stipriai įkaista saulėje. Įkaitusios kokybiškos WPC lentos neišskiria į aplinką kenksmingų medžiagų.
Polinėms grindimas įrengiami pamatukai, galima iš 10- 15 cm diametro vamzdžių. Būtinai apačioje reikia pakloti geotekstile ir ją priklijuoti prie pamatų. Be tekstilės greitai žemes iki lentų sukels kurmiai ir skruzdėlės. Ant geotekstilės užpilamas apie 5 centimetrų švaraus smėlio sluoksnis.
Karkasas aliuminio 30x40 x2,5 mm į tokį paprasčiausia įgręžti varžtus. Karkasas daromas dviejų lygių. Apatinio profilio atstumai 80 cm, viršutinio nuo krašto 20 cm ir toliau kas 40 cm. Geriausia naudoti pilnavidures kokybiškas WPC lentas. WPC lentos tvirtinamos specialiais laikikliais kuris padaro tarpelį tarp profilio ir lentos. Taip vanduo nesilaiko prie lentų, greitai išgaruoja.
Pirties grindų montavimo filmas
Toliau matoma žalios spalvos hidroizoliacija kuri sujungia garo plėvelę su pamatu ir neleidžia prabėgti vandeniui, gertis jam į pamatą,.
Betoninės juodgrindės gali būti išklijuotos plytelėmis. Verta betoninį pamatą padėti ant bent 10 centimetrų polistireninio putplasčio ( optimalus 15 centimetrų). Nors pats pamatas žiemą stipriai įšala ir būna šalta vaikščioti po tokias grindis. Reikės dėti medines groteles, kurias reikia džiovinti po kiekvieno pirtinimosi. Klijuojama elastingais, vandeniui atspariais klijais kaip pvz Knauf C4.
Už kamino matomas oro padavimo vamzdis kuris taip pat išeina ir priešpirtyje prie pakuros. Pirtyje oro padavimas papildomai bus pakeltas metaliniais vamzdžiais į apie 70 - 80 centimetrų aukštį.
Pirties vėdinimas
Pirties vėdinimas gali būti natūralus ir priverstinis. Daugumai pirčių pakanka natūralaus vėdinimo. Kartais atidaromas langas greitai pašalina drėgmės perteklių. Oro padavimas gali būti daromas iš lauko per grindis ir taip pat gali būti paduodamas per stacionarų kaminą su papildomu kanalu. Tokį padavimą galėjau padaryti savo pirtyje nes pastačiau kaminą su papildomu vėdinimo kanalu. Tačiau paprasčiau buvo pakloti 100mm diametro plastikinį vamzdį su išsišakojimu į priešpirtį prie pakuros ir prie krosnies. Jei palikti oor padavimą prie žemės tai į viršų kils tik dalis oro, didžioji dalis slinks pažeme link apatinio ištraukimo. Todėl oro padavimą reikėtų daryti mažiausiai 50 centimetrų nuo grindų.
Oro ištraukimas daromas priešingoje nuo padavimo pusėje. Dažniausiai daromos dvi ištraukimo angos. Po gultais ištraukimas naudojamas pasyvioje sėdėjimo fazėje. Viršutinis atidaromas pilant ant akmenų karštą vandenį, vanojant, pravėdinant pirtį po procesų.
Gerokai ištraukimo trauką sustiprina ištraukimo virš krosnelės įrengimas. Krosnis papildomai kaitina ištraukiamą orą ir jis greičiau kyla. Galima įrengti papildoma angą ( 4) kuri naudojama pagreitintam vėdinimui. Gali būti tik pvz atvira ortakio sienelė.
Pirties vėdinimo filmas
Garinės apdaila
Garinės sienų ir lubų apdailai naudojama lapuočio mediena. Tai gali būti liepos, juodalksnio, drebulės dailylentės. Liepa ir drebulė ilgai išlaiko baltą spalvą. Tačiau kurį laiką drebulė skleidžia ne itin malonų specifinį kvapą. Juodalksnis gana greitai įgauna auksinę spalvą. Kitų didesnių skirtumų tarp šių medienų nėra, imama kas pasitaiko. Geriausia imti numatyto ilgio dailylentes, kad liktų kuo mažiau atliekų. Prieš kalant dailylentes reikia prikalti vėdinimo lenteles. Tai dažniausiai būna 25x50 mm tašai. Tašai neturėtų būti vientisi per visą sieną. Turi vykti vertikalus vėdinimas po dailylentėmis. Kitaip gali susidaryti zonos kur sunkiau pasišalina garai ir pradėti pelyti.
Ant sienos dedami vėdinimo tašeliai ir papildomos lentos kur numatomi gultai.
Dailylentes geriausia tvirtinti specialiomis kabėmis. Jos leidžia vaikščioti medienai. Prisukta nerūdyjančio plieno medvaržčiais su torx galvute. Prekybos centruose net nepradėkit ieškoti - nebus.
Dailylentės kalamos nuo grindų 30 - 100 mm. Taip jos nepagaus puvinio. Iš viršaus paliekamas 10- 20 mm tarpas. Pirtyje dailylentės labai keičia parametrus, joms reikia vietos plečiantis.
Atviri dailylenčių tarpai uždengiami apdailinėmis juostelėmis.
Garinės dailylenčių montavimo filmas
Pirties krosnelės montavimas
Pirties krosnys dažniausiai būna malkinės ir turi pakurą priešpirtyje. Tai leidžia palaikyti švarą garinėje ir tuo pačiu kiek sušildo priepirčio patalpą. Dažniausiai pačios pirties krosnelės turi ilgą prakurą kuri praeina per pertvarą. Pertvara turėtų būti atspari karščiui ir ugniai. Pats paprasčiausias varianta stai sumūryti plytų sieną. Plytų siena bus nedegi, taip pat plonesnė nei karkasinė pertvara. Karkasinė pertvara daroma iš metalinių profilių, bent jau daugiausiai karščio sulaukiantis krosnies portalas. Į krosnies portalą sudedama itin karščiui atsparios izoliacinės medžiagos. Tai gali būti keraminė balta vata. Taip pat specialios plokštės skirtos išlaikyti 1000 laipsnių temperatūrą. Kitoje pertvaros dalyje galima naudoti įprastą akmens vatą. Krosnies portalas taip pat nėra dengiamas garo izoliacine plėvele. Ant izoliacinės medžiagos dedamos fibrocementinės plokštės. Iš garinės pusės dedamos plokštės su mineraline fibra. Nuo priešpirčio pusės galima naudoti visas fibrocementines plokštes. Fibrocementinė plokštė dažniausiai prisukama konusiniais medvažčiais. Iš garinės pusės geriau naudoti nerūdijančio plieno. Prisukant iš anksto padaroma kiek didesnio diametro skylutė ir duobutė įgilinti konusą. Nereikia medvaržčių tvirtai prisukti. Fibrocemento plokštės keis parametrus ir stipriai prispaustos gali skilti.
Krosnies portalas per pertvarą. Pakura izoliuojama kaminams skirtu dembliu . Metalinės konstrukcijos papildomai apsiūtos fibrocementu. Likusi erdvė taip pat bus užpildyta karščiui atsparia akmens vata. Galima naudoti keraminę vatą. Apačioje matomas oro padavimo vamzdis.
Iš krosnies išvesta atšaka naudojant 2 lanksčias alkūnes. Prie kamino papildoma alkūnė su srauto reguliavimu. Tarp kamino ir krosnies matomas metalinis vėdinimo vamzdis. Kamine matomas valymo dangtelis, dar žemiau kiek matoma kondesato šalinimo anga.Tarp krosnelė sir fibrocemento dar įdėta 20mm keraminės vatos.
Gulto pirčiai montavimas
Gultas pirčiai geriausia, kad nesiliestų su grindimis, daryti kabantį. Gultui naudojama liepos, drebulės ir juodalksnio mediena. Panaudotos 25mm storio, 100 mm pločio drebulinės lentos. Drebulines lentas reikėtų ilgiau išlaikyti džiovinamas, nes šviežios skleis specifinį tvartelio kvapą. Tarpai tarp lentų 8- 10 mm.
Gultas vienas iš esminių pirties elementų nuo kurio priklausys pirtinimosi ir vanojimo komfortas. Pagrindinis gultas daromas apie 80 - 90 centimetrų aukštyje. Geriausias matmuo tai turit patogiai vanoti sulenkus rankas per alkūnes. Dažniausiai pakanka pagrindinio gulto. Apačioje daromas stumdomas 45- max 50 centimetrų aukščio suoliukas. Kaip ir viršuje gali būti padarytas pastatomas suoliukas apie 40 centimetrų aukščio. Svarbu, kad ant jo 180 aukščio žmogui sėdint liktų dar 10 centimetrų iki galvos nuo lubų. Kai nėra apatinio suoliuko labai patogu vanoti nes nereikia tiesti rankų. Kas turėjo problemų su peties sąnario uždegimu puikiai supras kam to reikia.
Didysis gultas kuriame telpa 4 žmonės ir šezlongas 2 žmonėms. Gulto perimetrinė laikančioji lenta pritvirtinta tiesiai prie pirties karkaso. Kairėje apačioje matoma apvali kolona remiasi į poliniame pamatuke įtaisytą strypą. Priekyje gamyklinė lenta iš klijuotos medienos.
Gulto lentos prie konstrukcinių elementų klijuojamos ir priveržiamos medvaržčiais. Klijai naudoti Soudal Purocol ir skirti ne tiek laikymui kiek kaip tarpinėeliminuoti girgždėjimą. Konstrukcinis elementas 50x100 ir veržti per visą aukštį reikėtų brangių medvaržčių. Todėl panaudotas specialus kampinio įsipjovimo įrankis ir priveržta 40 mm terasiniais medvaržčiais su torx galvute.
Visą gultų gamybos procesą galima pasižiūrėti žemiau esančiame filme.
Vandentiekio įrengimas pirtyje
Žiemos metu abejotina ar pavyks išlaikyti pastovią pliusinę temperatūrą, todėl reikia įrengti šalčių nebijančią vandentiekio sistemą. Šioje pirtyje numatomas dušas su boileriu ir vandens atvedimas prie krosnies vandens talpos. Vanduo paduodamas iš kitoje vietoje esančio vandens padavimo mazgo su hidroforu.
Vandens uždarymo ir nuleidimo mazgas padarytas po grindimis. Papildomai padaryta atšaka į lauką jei reikės pripildyti baseiną. Kiekviena atšaka turi užsukimą ir yra vandens nuleidimo atšaka. Kadangi vietos nedaug išlankstyta su gofruotu nerūdijančio plieno vamzdžiu.
Sienoje įrengtas kitas mazgas paskirstantis į vandenį į taškus. Kiekviena linija turi užsukimą ir vandens nuleidimą. Priėjimas prie mazgo per liuką sienoje.
Pirties dušo įrengimas
Tarp priešpirčio ir garinės įrengtas dušas. Tai geriausias sprendimas jei pirtis nėra didelė. Didelėje prityje geriau įrengti atskirą, nepraeinamą dušo patalpą prausyklą. Dušo sienos buvo įrengtos iš žalio Knauf gipskartonio ir padengtos mėlyna Knauf hidroizoliacija. Grindyse įrengtas trapas, iš plytelių klijų link jo suformuotas nuolydis. Grindys suklijuoitos iš mozaikinio tipo plytelių. Jos geriausiai išsilanksto pagal nuolydį.Prieš klojant plyteles 2 kartus dengta mėlynąja knauf hidroizoliacija. Sienos ir grindų sudurimas, bei sienų jungimai iki 150 cm papildomai apsaugiti įklijuojant hidroizoliacinę juostą.
Sienų, sienos ir grindų sudūrimus papildomai įtvirtinam specialia juosta. Kruopščiai izoliuojami vamzdžių praėjimai. Siena apklijuota vinilinėmis plytelėmis. Lubos taip pat hidroizoliuotos 2 kartus ir dažytos hidroizoliaciniais dažais. Klijuota fix all klijais.
Pirties elektros instaliacija
Pirtis su gyvenamąja paskirtimi turės sudėtingesnę elektros instaliaciją. Reikia daugiau apšvietimo, išjungimo iš kelių vietų, daugiau rozečių. Padaryti 2 paskirstymo dėžutės. Pagrindinė dėžutė į kurią ateina išorinis maitinimo laidas. Iš čia laidai išskirstyti į rozetes ir į kelias autonomiškas apšvietimo linijas. Taip pat užmaitinta pagrindinė apšvietimo dėžutė iš kurios eina laidai į pirtį ir palėpę.
Apšvietimo dėžutė iš kurios bus reguliuojamas palėpės, dušo, garinės apšvietimas. Šioje dėžutėje bus sudėti LED maitinimo šaltiniai.
Pirties grindų įrengimas
Pirties grindys sulaukia didelio vandnes kiekio, dėl to turi būti jam atsparios. Dažniausiai dedamos plytelės. Tačiau galima panaudoti vinilines klijuojamas plyteles. Priešpirtyje buvo paklotos OSB juodgrinės, palėpėje OSB ir grindinio gipskartonio grindys. Pastarasis derinys leidžia naudoti plonesnį OSB ir pigesnį gipskartonį. Priešpirčio OSB juodgrindes reikėtų padengti 2 sluoksniais hidroizoliacijos.
Vinilinės plytelės klijuojamos kiek atitraukus nuo krašto. Užbrėžiam liniją ir dengiam klijais.
Pražioje klijuojamos kelios linijos link sienos vėliau nuo jų klijuojama link kitos sienos. Klijuojama kai dažų paviršius pasidengia plėvele.
Filmas kaip kloti vinilo plyteles
Priešpirčio apdaila
Priešpirtį ir palėpę galima apdailinti medinėmis, laminuotomis dailylentėmis ir gipskartoniu. Greičiausiu ir ekonomiškiausiu būdu pasirodė apdaila laminuotomis dailylentėmis. Laminuotos dailylentės susideda iš presuotos medžio dulkių/drožlių plokštės kurios paviršius padengtas laminato plėvele. Laminato dailylentės didesnio pločio, dėl to darbai sparčiai juda. Plokštės buvo klijuojamos ir tvirtinamos kabėmis.
Priešpirtis ir palėpė padengti laminuotomis ąžuolo Sonoma imitacijos dailylentėmis.
Kiek daugiau laiko užima tvarkingas kampų padarymas. Laminuotas dailylentes galima užlenkti ir išeina ne dviejų plokščių sujungimas, bet kampas be jokių jungimų. Pats laminatas yra labai plonas ir svarbu jo neprapjauti. Tačiau tuo pat metu turi nelikti medienos plaušo, nes jis lūžta kartu su laminato plėvele.
Laminato dailylentė prispaudžiama ir kitoje pusėje frezuojama. Naudojamas didelis kūginis antgalis, kad vienodu kampu išfrezuoti per visą dailylentės storį. Greičiausiai reikės kiek pašlifuoti pradžioje 60- 80 popieriumi ir pabaigti 100 rupumo šlifavimo popieriumi. Reikėtų, kad būtų apie 1mm pločio laminato juosta.
Išfrezuotas griovys užpildomas klijais, geriausia nesiplečiančiais. Sulenkus laminato dailylentės dalis gaunamas idealus kampas be jungimo.
Pirties baldai
Pirties baldai reikalingi sudėti pirties reikmenis, chalatus, paklodes. Taip pat reikės spintelių kur kabinsis lauko apranga. Batų dėžė susidėti batus.
Priešpirtyje bus reikalingos kėdės, suoliukai, patogi sofa ir stalas.
Panašūs straipsniai
Pirties įrengimas
Kaip įrengti pirtį savarankiškai, gultų montavimas, pirties krosnies montavimas, garinės ir priešpirčio dailylenčių montavimas, pirties grindų, vėdinimo, elektros ir vandentiekio įrengimas
Terasos įrengimas
Terasos statyba, kaip įrengti lauko terasą, terasinės lentos, terasos karkaso montavimas, terasinių lentų tvirtinimas
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka
Verslo skelbimai
Įmonių verslo skelbimai kuriuose gali būti nuo vienos iki 10 įmonių kontaktai