Apleistų sklypų tvarkymas
Atnaujinta: 2024-04-24

Kaip išvalyti medžiais ir krūmokšniais apaugusį plotą? Problemą galima išspręsti greitai, pastelkus specialistus.  Įgūdę aplinkotvarkos specialistai su našia technika net ir stipriai apžėlusį plotą sutvarkys per trumpą laiką. Jei negaila savo laiko, galima sklypą tvarkyti patiems, tik tai gali užtrukti dešimtis kartų ilgiau. 

Apleistų sklypų tvarkymas

 

Apleisto sklypo planavimas

Apleisti sklypai būna apžėlę medžiais, krūmais, aukštomis piktžolėmis. Jie  neprofesionalui dažnai neleidžia susidaryti būsimo sklypo vaizdo. Tuo tarpu dalis medžių ir krūmų  gali likti ir tapti sklypo akcentais.  Sklypo planavimas labai priklauso nuo gyvenamųjų pastatų išdėstymo, numatomos poilsio zonos ar terasos vietos. 

Sklypo planavimas susijęs su reljefu. Taip pat atsižvelgiama į kaimynų apžvalgos zonas. Labai svarbu teisingai suplanuoti apšvietimą ir šešėlius sklype. Labai dažnai neįvertinama, kad mažas medelis gana greitai išauga į didelį ir aplinką temdantį medį. Nerekomenduojama medžių palikti pietinėje sklypo pusėje. Tačiau šiaurinėje pusėje palikti medžiai gali temdyti pietinę kaimyno sklypo pusę.

Apleisto sklypo sutvarkymo būdas taip pat priklauso nuo numatomos sklypo pasakirties. Jei numatoma atkurti natūralią pievą, reikia kuo mažiau sujaukti viršutinį žemės sluoksnį. Arba kaip tik išpurenti žemę prieš naujų augalų įveisimą. Priklauso nuo esamos situacijos ir augančių augalų rūšių. Žemės ūkiui  skirtą sklypą reikėtų giliai įdirbti išverčiant į paviršių gilesniuose sluoksniuose esantį dirvožemį. Vėlgi, priklausomai nuo derlingo dirvožemio storio ir būsimų kultūrų. Dekoratyviniam landšaftui neverta giliai įdirbti dirvožemio, geriau  jį kuo mažiau judinti.

Apleisto sklypo planavimas

Tipiškas apleistas buvęs žemės ūkio paskirties sklypas. Per keletą metų įdirbtame dirvožemyje išaugo berželiai, šermukšniai, obelys. Po kurio laiko sklypas užžėlė lubinais, kiečiais, dilgėlėmis, šunžolėmis ir kitomis daugiametėmis piktžolėmis. Numatomas sklypo pavertimas į natūralią pievą su keliais akcentiniais beržais ir obelimis. Apleisto sklypo sutvarkymo projektui geriausia pastelkti patyrusius specialistus: spauskite saugią aktyvią nuorodą apleisto sklypo tvarkymas ir susisiekite su UAB “Arbora”  specialistais. 

Apleisto sklypo pritaikymas žemės ūkio reikmėms

Po nepriklausomybės atkūrimo, sugriuvus kolūkiams ir grąžinus nuosavybės teises į žemę, gana daug sklypų liko apleisti. Dabar, stiprėjant ūkiams, žemės sklypų paklausa  išaugo net ir mažo derlingumo zonose. Tik daugybė sklypų jau tapo beveik mišku ir su įprasta žemės dirbimo technika sutvarkyti sunkiai pavyks. UAB “Arbora” dideliuose sklypuose, kur  gausu kelmynų, siūlo taikyti giluminį frezavimą. Frezos susmulkina kelmus iki 50 centimetrų gylio. Susmulkinus kelmus, sklypas paruošiamas tolimesnei žemės rekultivacijai. Nors gal teisingesnis terminas galėtų būti rekultūrizacijai. 

 

apleistu_sklypu_giluminis_frezavimas
Smulkių kelmų giluminis frezavimas iki 15 centimetrų. Susmulkinta mediena su laiku suyra praturtindama dirvožemį humusu. Spauskite saugią aktyvią nuorodą giluminis apleistų sklypų frezavimas ir užsisakykite paslaugą iš Arbora, UAB

Abejotina, ar apleistas sklypas  iš karto bus tinkamas žemės ūkio kultūroms. Ypač  nederlingi plotai. Kol sklypas buvo apleistas, medžiai iš dirvožemio siurbė mineralines medžiagas jį skurdindami. Iškirtus medžius ir krūmus, mineralinės medžiagos su mediena buvo pašalintos iš dirvožemio. Greičiausiai sumažėjo ir humuso. Jei tai buvo apleista pieva, žolės išsaugojo ir prikaupė humuso, tačiau mineralinės medžiagos greičiausiai bus gana stipriai išplautos. Be to, nekalkinamuose dirvožemiuose padidėja rūgštingumas.

Pašalinus  medžius ir krūmus,  sklypas giliai suariamas. Taip mineralinės medžiagos, išplautos į gilesnius sluoksnius, išverčiamos į  viršutinį sluoksnį. Sklypas kultivuojamas ir sėjami sideraliniai augalai. Jei sklype augo daugiametės šakninės piktžolės, tokios kaip arkliarūgštės, krienai, sosnovskio ir kitokie barščiai, naujai išdygusias reikėtų naikinti herbicidais. Itin piktžolėmis užkrėstą  dirvožemį gali tekti herbicidais apdoroti  kelis kartus. Dažniausiai naudojami bendro poveikio herbicidai. Sideraliniai augalai užgožia piktžoles, pagerina dirvožemio struktūrą, iš giluminių sluoksnių ištraukia mineralines medžiagas į paviršių. Sideralinius augalus parenkame pagal konkrečią situaciją. Juos galima keisti, galima naudoti mišinius, kurie atlieka skirtingas funkcijas. Dėl ant šaknų esančių gumbinių bakterijų veiklos ankštiniai augalai, tokie kaip vikiai, žirniai, lubinai, praturtina dirvožemį azotu. Dirvožemį nuo ligų ir kenkėjų gali apsaugoti fitoncidiniai sideraliniai augalai - bitinė facelija, garstyčios. Iš gilesnių sluoksnių mineralines medžiagas ištraukia siauralapiai lubinai. 

Apleisto sklypo pritaikymas žemės ūkio reikmėms

Sunkiausia išnaikinti sosnovskio barščius. Tai invazinis augalas, kurio sultys sukelia stiprius nudegimus. Sosnovskio barščiams naikinti geriau kviesti profesionalus. Spauskite saugią aktyvią nuorodą sosnovskio barščių naikinimas ir susisiekite su UAB “Arbora” specialistais.

Ruošiant sklypą žemės ūkio kultūroms, verta atlikti dirvožemio tyrimus. Imami dirvožemio mėginiai ir laboratorijoje nustatomi mineralinių medžiagų, humuso kiekiai. Tačiau gana dažnai dirvožemio sudėtis nebūna tolygi visame sklype. Trūkstamas mineralines medžiagas, tokias  kaip azotas, kalis, fosforas, magnis, manganas, kalcis, galima nustatyti pagal užaugusių sideralinių augalų būklę. Trūkstant tam tikrų medžiagų augalai silpniau vystosi, lapai būna pageltę ar rausvi.  Kiekvienos medžiagos trūkumą rodo specifiniai požymiai. Pagal juos galima sudaryti individualų sklypo tręšimo žemėlapį ir planą.  

Augalai taip pat turi augimo tarpsnius, kai sukaupia daugiausiai medžiagų ir tuo laikotarpiu juos reiktų užarti. Po vienų užarimo sėjami kiti, ir per kelis kartus dirvožemis paruošiamas žemės ūkio kultūroms.

apleisto sklypo dirvožemio tyrimai

Sideralinių augalų išvaizda labai gerai parodo dirvožemio derlingumą ir mineralinių medžiagų trūkumą. Kairėje pusėje garstyčios, kurioms greičiausiai trūksta azoto ir galbūt mangano. Dešinėje - tuo pat metu sėtos garstyčios, kurioms mineralinių medžiagų netrūksta.

Apleisto sklypo pritaikymas daržui

Įsigijus sodybą daug kas nutaria pasisodinti daržą. Net nedidelio ploto daržas reikalauja daug dėmesio. Daržo plote dirvožemis turėtų būti purus, derlingas, nerūgštus, neužkrėstas piktžolėmis. Pirminis žemės paruošimas panašus kaip ir aukščiau minėtas apleisto sklypo tvarkymas.  Įterpus durpių,  sunkiems priemoliams ar molingam dirvožemiui galima suteikti purumo. Nors durpėse esančios medžiagos augalų labai sunkiai pasisavinamos, tačiau durpės yra puikus vandens ir mineralinių medžiagų kaupiklis. Jos pravers ir skurdžiuose smėlinguose dirvožemiuose. Be durpių ir humuso mineralinės medžiagos iš smėlingų dirvožemių labai greitai išplaunamos. Laikui einant durpės susiskaido praturtindamos dirvožemį humusu. 

apleisto sklypo pritaikymas daržui

Dirvožemio struktūrą labai pagerina durpės. Durpės yra rūgščios ir joms neutralizuoti  reikėtų įmaišyti dolomito. 

Rūgštingumas mažinamas įterpiant į dirvą kalkių, dolomito miltų. Nesumažinus rūgštingumo daugelis trąšų, pavyzdžiui, fosforas, pavirsta į sunkiai augalų įsisavinamus junginius. Daugelis augalų geriau auga neutraliuose dirvožemiuose. Daržo plote reikėtų paskleisti ir įterpti juodžemio bei komposto. Jei yra galimybių, humuso kiekį smarkiai papildytų mėšlas iš fermų. Mėšlas ir kompostas dirvožemį praturtina mikroorganizmais. Tai ypač svarbu, jei sklypo tvarkymui buvo naudojami herbicidai.  

Kartu su sideraliniais augalais daržas tręšiamas. Tręšimo planas sudaromas atsižvelgiant į dirvožemio sudėtį. Dažniausiai produktyviai daržininkystei reikia apie 1 kilogramo azoto, 1 kilogramo kalio ir 1 kg fosforo 1 arui. Naudojamos NPK (azotas/fosforas/kalis)  trąšos, kur skaičiai, pavyzdžiui, 10- 10 -10, rodo elementų santykį. Reikalingi ir mikroelementai: magnis, manganas, boras. Daugumą mikroelementų augalams galima perduoti per lapus laistant ar purškiant.

apleisto sklypo tvarkymas daržui

Sideraliniai augalai įterpiami į dirvą kultivatoriumi. Pagerėja aeracija, suaktyvėja mikroorganizmų veikla, daržovės geriau įsisavina maisto medžiagas. 

Apleisto sklypo sutvarkymas dekoratyviniam landšaftui

Dekoratyvinis landšaftas yra daugiausia priežiūros reikalaujantis sklypo tipas. Daug laiko gali užimti sklypo sutvarkymas. Dekoratyviniam ladšafrui skirto sklypo dirvožemio geriausia stipriai nejudinti. Paviršiniame sluoksnyje būna susikaupę daugybė gyvybingų piktžolių sėklų. Pavyzdžiui, arkliarūgščių, skėtinių, lubinų sėklos gali išlikti gyvybingos kelis dešimtmečius. Sujudinus dirvožemį, sėklos sudygsta. Dekoratyvinio landšafto sklype šalinant krūmus ir medžius geriausia naudoti paviršinį mulčiavimą.

apleisto_sklypo_mulciavimas
Prie traktoriaus veleno pajungtas mulčeris susmulkina krūmus ir nedidelius medžius. Po jo į lauką galės įvažiuoti mažesnio galingumo giluminis frezeris. Spauskite saugią aktyvią nuorodą krūmais apaugusio sklypo mulčiavimas ir užsisakykite paslaugą iš Arbora UAB.

 

Dekoratyviniame landšafte augalai dažniausiai sodinami pavieniui arba grupėmis. Dar vis populiaru puošti dekoratyvinį landšaftą akmenimis, alpinariumu. Daug kam patinka natūralios pievos landšaftas su dekoratyviniais elementais. Kuriant dekoratyvinį landšaftą tenka iškelti, pervežti, atvežti didelius akmenis. Gėlių ir medžių zonoms reikėtų pasiruošti derlingo dirvožemio. Dažnai arui dekoratyvinio landšafto prireikia apie pusės sunkvežimio derlingo dirvožemio. Geriausia naudoti sijotus dirvožemius. Tada sodinant medelius ir krūmus liks iškasti duobę ir vietoj seno skurdaus dirvožemio įpilti karutį naujo dirvožemio. 

Apleisto sklypo sutvarkymas vejai

Lengviausia prižiūrėti veją. Sklypo su veja dydis gali būti labai skirtingas. Dažniausiai prie namų įrengiama 2- 3 arų ploto veja. Tačiau, kai paaiškėja, kad veją prižiūrėti lengviausia, ja dažniausiai  užsėjamas visas sodybos plotas. Ne reti ir 20- 30 arų vejos sklypai. Dar didesni vejos sklypai įrengiami golfo aikštynams.

Greičiausias būdas įrengti veją apžėlusiame sklype -  sklypo mulčiavimas. Didesnius kelmus reikės iškasti  pasitelkus ekskavatorių ar budozerį. Mažesnius kelmus išrauna vikšriniai krautuvai, bobcat’ai.   Ekskavatoriaus ar krautuvo gali prireikti dideliems akmenims pašalinti. 

Sklypo lyginimas, planiravimas naudojamas beveik visais vejos įrengimo atvejais. Geriausia naudoti vikšrinę techniką, su ja gaunamas lygesnis paviršius. Lyginimo pradžioje nuimamas derlingas dirvožemio sluoksnis ir sustumdomas į sklypo kraštus. Aplinkotvarkininkai sklypą lygina naudodami  lazerinius nivelyrus. Labai svarbu įvertinti nuolydžius. Neturėtų būti daubų, kuriose kaupsis lietaus vanduo. Nereikėtų daryti didelių nuolydžių, nes vanduo plaus dirvožemį. Išlyginus sklypą,  sugrąžinamas ir išlyginamas derlingas sluoksnis.  

apleisto sklypo sutvarkymas vejai

Vikšrinė technika mažiau suspaudžia dirvožemį, su ja kokybiškiau išlyginamas paviršius. Spauskite saugią aktyvią nuorodą sklypo lyginimas ir susisiekite su UAB “Arbora” specialistais

              

Vejai reikėtų paruošti lygų paviršių be akmenukų. Akmenukai vėliau labai  trukdo pjaunant žolę, kai į juos  pataiko vejapjovių ar trimerių peiliai. Dėl derlingo sluoksnio yra įvairių nuomonių.  Kad vejos žolė augtų vešli, tanki, dažnai pilamas derlingas dirvožemis. Tačiau tokią veją sezono pradžioje tenka pjauti kas savaitę  ir kas kelios savaitės vasaros antroje pusėje. Jei dirvožemis nederlingas, žolė auga lėčiau ir ją pjauti reikia kelis kartus rečiau. Klausimas daugiau estetinis, nes funkcionali yra tiek vešliai, tiek skurdžiai auganti veja. Sodybų savininkams vejos funkcionalumas pasireiškia dar ir  mažesniu erkių bei uodų kiekiu. Auginant skurdžią veją reikia mažiau laiko priežiūrai. 

apleisto sklypo paruošimas dekoratyviniam landšaftui

Kartu su vejos žole sudygsta ir piktžolių sėklos. Jų nesunaikinus, jos užgoš dekoratyvines žoles.

piktžolių naikinimas apleistame sklype

Piktžolės vejoje naikinamos atrankiniais herbicidais. Plačialapės piktžolės sunyksta, vejos žolė lieka.

Šis straipsnis parašytas remiantis aplinkos priežiūros įmonės UAB “Arbora” patirtimi.  Spauskite saugią aktyvią nuorodą apleistų sklypų tvarkymas ir susisiekite dėl sklypo sutvarkymo.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Terasos stiklinimas

Terasų stiklinimas, kaip stiklinamos terasos, rėminis terasos stiklinimas, berėmis stumdomas terasos stiklinimas, berėmis sulankstomas terasų stiklinimas. Aliuminio terasos

Gyvatvorės įrengimas

Geriausi augalai gyvatvorei, kokie augalai tinka gyvatvorei, kaip išsirinkti augalus gyvatvorei, kaip įrengti gyvatvorę, kaip prižiūrėti gyvatvorę, gyvatvorių augalai, dekoratyviniai augalai gyvatvorėms ir arkoms

Piktžolių naikinimas

Priemonės piktžolių naikinimui, kompleksiniai piktžolių naikinimo būdai, piktžolių naikinimas herbicidais.

Šakų išvežimas

Kaip teisingia nupjauti šakas, šakų utilizavimas, išvežimas ir smulkinimas

Apleistų sklypų tvarkymas

Kaip sutvarkyti apleistą sklypą, nuo ko pradėti tvarkant apleistą sklypą

Kelmų naikinimas

Kelmo išrovimas, kelmų frezavimas, cheminis kelmo naikinimas, kelmų naikinimas herbicidais, biologinis kelmų naikinimas

Medžių priežiūra

Kaip sutvarkyti medžius savo sklype, vaismedžių genėjimas, medžių genėjimas, medžių pjovimas, šakų sutvarkymas, kelmų naikinimas, medžių gydymas, medžių apsauga nuo uodų

Vaismedžių genėjimas

Kaip ir kada geriausia genėti vaismedžius, senų vaismedžių genėjimas, vaismedžių formavimas nuo primų metų genėjant, pagrindinės vaismedžių genėjimo klaidos

Vaismedžių purškimas

Pavasarinis ir rudeninis vaismedžių purškimas, vaismedžių apsauga nuo ligų ir kenkėjų, fungicidai vaismedžiams, vaismedžių tręšimas per lapus

Paprikų auginimas

Paprikos, kaip auginti paprikas, paprikų daiginimas, dirvožemis paprikoms, kaip sodinti paprikas, paprikų priežiūra, paprikų ligos ir kenkėjai

Pavėsinės statyba

Kaip pastatyti pavėsinę, pamatai pavėsinei, pavėsinės karkaso montavimas, mediena pavėsinei, pavėsinės grindų įrengimas

Žirnių auginimas

Žirnių auginimas

Produktai kategorijos horizontalus spec

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
apleisto sklypo tvarkymas kaune Apleistų sklypų tvarkymas Kaunas Apleistų Sklypų Tvarkymas Kaune Kaina, Apleistų Sklypų Priežiūra Kaunas €250.00
krumų tvarkymas sklype Apleistų sklypų tvarkymas kaina Medžių Pjovimas Apleistame Sklype Gera Kaina, Krūmų Ir Apleisto Sklypo Mulčiavimas Gera Kaina, Giluminis Frezavimas Gera Kaina €250.00
gyvatvorių karpymas Kaune Gyvatvorių karpymas Kaune Gyvatvorės Karpymas Kaunas, Gyvatvorės Karpymo Kaina Kaune, Gyvatvorės Genėjimas Kaunas €4.00
giluminis kelmų frezavimas kaunas Kelmų naikinimas Kaunas Medžio Kelmų Naikinimas Kaune, Krūmų Kelmų Naikinimas Kaune €15.00
kelmų giluminis frezavimas Kelmų naikinimas kaina Didelių Kelmų Naikinimas, Kelmuotų Sklypų Tvarkymas, Kelmų Naikinimas Kaina €15.00