Svogūnų auginimas
Atnaujinta: 2022-12-09

“Senas seneliukas trejais kailinukais, kai jį nuvilko, visi pravirko” – kas nežino šios mįslės apie svogūną? Ašaras virtuvėje mums išspaudžia šviežiai pjaustytų svogūnų išskiriami eteriniai aliejai. Prieš laistant ašaromis virtuvėje svogūnus laisto prakaitu lysvėje.

Svogūnų sodinimo laikas

Svogūnus įprasta sodinti trimis būdais: sėklomis, ropelėmis ir sodinukais (kuriuos dar vadina sėjinukais). Pirmas būdas yra daugiau pramoninis, o likę du populiarūs tarp paprastų daržininkų.

  • Sodinti sodinukais galima nuo balandžio antros pusės iki gegužės pirmos dekados, kai dirva įšils bent iki +10º C, o nusistovėjusi oro temperatūra sieks 18-20º C.
  • Laiškus auginti patalpoje ir šiltnamyje galima jau nuo kovo vidurio.
  • Juodomis sėklomis sodina balandžio viduryje.

Dirvožemis svogūnams

  • Geriausias dirvos rūgštingumas: 6,4-7,9 pH.
  • Palankus dirvos tipas: lengvas priesmėlis, puveningas priemolis, humusas, organinėmis medžiagomis patręšta dirva.
  • Netinka: labai smėlingos dirvos, sunkios dirvos, nepralaidžios vandeniui.
  • Plotas, skirtas svogūnams, neturi būti drėgnose duobėse ar šešėlyje. Jie gerai auga tik saulės šviesoje, šilumoje, sausoje vėdinamoje aukštoje vietoje, pietiniuose ir pietvakariniuose šlaituose.

Sėjomainos tvarka. Svogūnai gerai augs toje dirvoje, kurioje prieš tai jų neaugino 3-5 metus. Tinkamus ir netinkamus priešsėlius galima pamatyti lentelėje:

Šiais metais sėjami                                     Priešsėliai 
Tinka Neutralu Netinka
Svogūnai Ankštiniai, agurkai, bulvės ankstyvosios, kopūstai žiediniai ir ankstyvieji, javai, salotos, špinatai Pomidorai, kopūstai vėlyvieji, burokėliai, moliūgai Svogūnai, česnakai, žalumynai, morkos

Dirvos paruošimas svogūnams. Šią procedūrą verta atlikti dar iš rudens, naudojant gilaus perkasimo taktiką (25-30 cm ). Pavasarį kasa per pus mažesniu gyliu. 

Mineralinės trąšos

  • Rudenį: superfosfatas - 20-30 g/m², kalio chloridas – 15-20 g/m².
  • Pavasarį: superfosfatas – 10-15 g/m², kalio chloridas – 7-10 g/m², amonio salietra – 20 g/m².

Organinės trąšos. Dirvą tręšia perpuvusiu mėšlu arba kompostu (norma – 3-5 kg/m²). Visiškai neleistinas tręšimas šviežiu mėšlu – nuo jo svogūnai lėčiau bręsta ir darosi daugiau pažeidžiami puvinio ir kenkėjų.

Kaip sodinti svogūnus laiškams

Kovo viduryje daržininkai-mėgėjai gali užsiimti ankstyvu svogūnų daiginimu. Šiam būdui naudojamos suaugusios svogūnų galvutės-ropelės, o ne sodinukai. Iš pasodintų svogūnų galvučių išaugs daigai – žalieji laiškai. Apžvelgsime du daiginimo variantus: šiltnamyje ir butelyje ant palangės.

Svogūnų sodinimas laiškams šiltnamyje

Sodinimo laikui šiltnamio oro ir lysvių dirvos temperatūra turi siekti bent +20º C. Sodinti galvutes galima ne tik į lysvių dirvą, bet ir į substratą puodeliuose, sudėjus juos ant įrengtų stelažų šiltnamio viduje – toks būdas duos netgi didesnį laiškų derlių.

Sodinimo tankumas lysvėje: 80-100 svogūnų galvų/m².

5-6 cm skersmens galvos įterpiamos į dirvą labai glaudžiai, tarp jų nepaliekant laisvų tarpų.

Išaugę laiškai pasiekia derlinės brandos per 1 mėnesį – tuomet juos ir nuima.

Svogūnų laiškų auginimas butelyje

Labai kompaktiškas daiginimo būdas, leidžiantis užauginti laiškus tiesiog bute ant palangės. Vietoj šiltnamio ir lysvių naudojamas pilvotas plastikinis butelis, pripildytas savadarbio dirvožemio arba gamintojų substrato.

  1. 5 litrų talpos plastikiniame butelyje išpjaunamos 3-5 cm skersmens apvalios angos – tokios, kad pro jas praeitų svogūnų galvutės ir užkimštų jas. Angas galima pjauti eilėmis. Atstumai tarp angų – mažiausiai 5 cm. Išpjautų angų aštrius kraštus reikės aplydinti liepsnele – tam, kad jie suapvalėtų ir neįpjautų pačių svogūnų ir augančių laiškų. Reikalavimas buteliui – netinka tas, kuriame prieš tai buvo laikomos kenksmingos cheminės medžiagos.
  2. Po butelių dedama plati gili lėkštė arba dubenis. Butelis statomas lėkštę. Butelio viršūnę galima iš viso nupjauti.
  3. Paskui ruošiamas savadarbis substratas (arba galima naudoti firminį). Proporcijos: 7 dalys durpių : 2 dalys puvenų : 1 dalis daržo dirvos.
  4. Galima svogūnų galvas prieš sodinimą pamirkyti apie 8-12 valandų šiltame kambario temperatūros vandenyje. Kai kurie augintojai dar rekomenduoja nupjauti viršutines svogūnų dalis - kaklelius, iš kurių auga laiškai – atseit, tai stimuliuoja jų augimą. Kiti augintojai nenupjauna, bet ir nesiskundžia derliumi. Butelyje leidžiama sodinti nenuluptus svogūnus, su lukštais.
  5. Į butelį įpilamas pirmas substrato sluoksnis – iki pirmų apatinių angų. Pro angas įdedami svogūnai. Jie kaip kamščiai sandariai užkemša angas ir neleidžia dirvai išbyrėti. Pripilama substrato iki sekančių angų eilės ir įdedami kiti svogūnai – ir taip iki butelio viršaus.kaip sodinti svogunus laiskams
  6. Auginat butelyje patartina laistyti šiltu 17-20º C vandeniu. Svarbu palaikyti nuolatinę 25º C kambario temperatūrą.
  7. Laikantis išdėstytų sąlygų laiškų derliaus galima susilaukti jau po 14 dienų.

svogunu laisku auginimas butelyje Po 2 savaičių galiausiai išaugo štai toks svogūnų medis.

Svogūnų sodinimas sodinukais

Svogūnų paruošimas sodinimui Kai iki sodinimo datos lieka pusė mėnesio – užsiimkite sodinukų terminiu apdorojimu, dezinfekcija ir vandens procedūromis. Variantai:

  • Sodinukus dubenyje užpila karštu vandeniu (tik ne verdančiu). Taip laiko 2-3 minutes. Paskui užpila šaltu vandeniu ir laiko 1-2 minutes. Tai užgrūdinimo procedūra.
  • Mirkymas dezinfekuojančiame pelenų tirpale. 500 g medžių pelenų : 10 l šilto vandens. Mirkymo trukmė – 8-10 minučių. Po mirkymo sodinukus reikia nusausinti.
  • Dezinfekcinis mirkymas kalio permanganato tirpale. 1 g : 1 l šilto vandens. Mirkymo trukmė – 20-30 minučių.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Svogūnų sodinukai-sėjinukai 

Prieš sodinimą rekomenduojama nulupti viršutinius sausus kietesnius lukštus, paliekant tik minkštesnį apvalkalą, esantį po jais. Nes lukštai sulėtina svogūnų augimo tempą. Išmanantys daržininkai dar nupjauna sodinukų kaklelius viršuje aplink daigų (tai stimuliuoja spartesnį daigų augimą) ir 1 parą išmerkia šiltame vandenyje. Į dirvą sodina tik nusausintus svogūnų sėjinukus.

Svogūnų sodinimas lauke

Daržo dirvoje ruošiamos lysvės – perkasamos 10 cm gyliu, patręšiamos. Atstumai tarp lysvių – 20-30 cm.

Svogūnų sėjinukų sodinimo žingsnis – 10 cm. Sodinimo gylis – iki 1 cm, kakleliams sulig žemės paviršiumi. Gilesnis sodinimas sulėtins augimą. Naudinga sodinti svogūnus šachmatine tvarka – tuomet geriau cirkuliuos oras ir šešėliai eilėje nekris ant gretimų svogūnų.

svogunu sodinimas

Augančių svogūnų priežiūra

Kartais, orams atvėsus žemiau 15º C, sėjinukai gali išleisti neplanuotus žiedinius stiebelius. Tokius stiebelius reikia nupjauti iki pat ataugimo vietos.

Piktžolių ravėjimas. Piktžolėse veisiasi nematodai ir tripsai – vieni iš kenkėjų, o neravėtoje dirvoje padidėja drėgmės kiekis, sukeliantis svogūnų ligas. Be ravėjimo išaugęs derlius pasižymi prastomis sandėliavimo savybėmis.

svogunu prieziura
Laikas ravėti piktžoles tarp svogūnų

Svogūnų tręšimas

Pirmą tręšimą galima atlikti vegetacijos pradžioje, kai laiškai dar nėra sustiprėję ir atrodo išblyškę. Tuomet ruošiama skysta trąša iš karbamido tirpalo (1 šaukštas : 10 l vandens), o tręšimo norma – 2-3 l/m².

2 savaitėmis vėliau daromas antras tręšimas, naudojant nitrofoską (2 šaukštai :10 l). Norma – 5 l/m².

Kai svogūnų galvutės po žeme padidės iki 3 cm skersmens – galima patręšti superfosfatu (2 šaukštai : 10 l). Norma – 5 l/m².

Svogūnų laistymas

Augančius svogūnus verta laistyti 7-10 dienų intervalu. Daugiausiai vandens reikalauja svogūnai iki ropelių susiformavimo.

Laistymo normos:

  • Pirmą mėnesį – 6-10 l/m², 1 kartą per savaitę;
  • Antrą mėnesį – 10-12 l/m², 1 kartą per 10 dienų;
  • Trečia mėnesį – 8-10 l/m², 1 kartą per 10 dienų.
  • Per karščius ir sausras laistymo dažnumą padidina iki 3 kartų per savaitę (kas antrą dieną). Toks laistymas sudrėkina dirvą 20 cm gilyn, ko dėka svogūnų šaknys pasisotina, o purškimas sudrėkina tik antžemines augalų dalis.

Svarbu yra ne tik laistymo dažnumas ir kiekis, bet ir paties vandens savybė. Daržovėms patinka minkštas lietaus vanduo. Jame daug deguonies. Labai gerų savybių turi ir tvenkinio vanduo. Vandens temperatūra turi būti panaši į dirvos temperatūrą. Geriausias būna oro temperatūros vanduo. Svogūnams kenkia šaltas vanduo iš vandentiekio – didėja netikros miltligės rizika. Todėl reikia palaukti, kad jis sušiltų.

Laistymą nutraukia, likus mėnesiui iki derliaus nuėmimo. Antraip drėgmės pertekliai neigimai paveiks svogūnų ropeles po žeme.

Svogūnų derliaus nuėmimas

Rugpjūtį lysvėse visiškai subręsta svogūnai, išauginti iš sodinukų. Šį mėnesį jau galima išrauti svogūnų ropeles iš po žemės. Svogūnų laiškus galima skinti ir gerokai anksčiau (birželį, liepą), o ropeles – rugpjūtį.

svogunu auginimas

Kaip atskirti subrendusius svogūnus

Kokius ženklus mums siunčia svogūnai, norėdami pranešti, kad jų ropeles jau galima rauti?

  • Palieskite svogūno kaklelį – jis turi būti visiškai sausas. Tokį svogūną jau galima traukti iš lysvės.
  • Pažiūrėkite į laiškus – jeigu didesnė jų dalis nuvyto, pageltonavo ir guli ant žemės, reiškia ropelė pakankamai subrendo.

svogunu derliaus nuemimas(1)
Panašu, kad šių svogūnų ropelės dar nepakankamai subrendo.

Kartais antras požymis gali būti apgaulingas, jeigu mėnuo buvo lietingas. Tokiais atvejais rugpjūtį geriau apžiūrėti svogūnų šaknis, kad įsitikinti, ar galima rauti ropeles.

Svogūnų ropelių šaknys vegetacijos pabaigoje sudžiūsta ir išnyksta, o pačios ropelės lengvai ištraukiamos iš dirvos be jų. Šiltu drėgnu oru rugpjūtį svogūnai gali paleisti naujas šaknis. Tokias išrautas ropeles bus labai sunku laikyti ilgą laiką – jas galima bus tik marinuoti, konservuoti arba suvartoti kuo greičiau.

Daržininkas gali sau padėti ir paskubinti svogūnų brendimą. Tereikia sumažinti drėgmės tiekimą šaknų sistemai arba iš viso patrumpinti ir nupjauti šaknis.

  • Šaknų trumpinimas kastuvu pagreitina ropelių brendimo procesą.
  • Dar lietingu oru virš svogūnų lysvės galite įsirengti pastogę iš polietileno plėvelės, kad svogūnams po ja būtų sausa.

svogunu auginimas
Svogūnų ropelės lysvėse galite daugiau “apnuoginti” – nuimti žemės sluoksnį, kad ropelės gautų daugiau oro. Tuomet svogūnai bus sausesni ir, išrovus jų derlių, ilgai išsilaikys rūsyje. 

Kaip teisingai rauti svogūnus

Norint, kad nuimtas svogūnų derlius kuo ilgiau išsilaikytų, juos būtina rauti tik sausu oru (o dar geriau – saulėtą dieną).

svogunu auginimas


Kiekvieną išrautą svogūnų ropelę padėkite čia pat ant lysvės, kad apie 7-10 dienų jos džiūtų atvirame ore. Nes geriausia laikosi tik labai sausas svogūnų derlius. Jeigu artinasi lietus, įsirenkite pastogę iš plėvelės. Sausu oru nakčiai džiūnančius išrautus svogūnus reikia užkloti maišiniu audeklu arba plėvele iki rytojaus.

Paskui svogūnus surenka nuo lysvių ir nuneša džiovinti šiltoje patalpoje 20-22° C temperatūroje. Bet labai svarbu neperdžiovinti svogūnų, kitaip jų ropelės pradės numesti sausus išorinius lukštus, o “pliki” svogūnai be lukštų blogai laikosi žiemą.

Baigę džiovinimą, išdžiūvusius laiškų likučius nukirpkite, paliekant 3-5 cm kaklelį. Nupjaukite svogūnų dalis, pažeistas ligų.

Svogūnų laikymas žiemą

Kaip ruošti svogūnų derlių laikymui

Kruopščiai apžiūrėkite ir išbrokuokite pažeistus, pernelyg suminkštėjusius, pūvančius svogūnus. Reikia atsikratyti ir tokių svogūnų, kurių kaklelis storesnis už normalius – tačiau išmesti jų nereikia, jie tinkami valgyti, bet ne laikyti ilgą laiką. Jų kakleliai greičiau pradeda pūti.

Svogūnų ropelės išsilaikys ilgiau, jeigu jų šaknų likučius apdeginti degtuko liepsna. Tiesa, sodinimui tokios ropelės jau nebetiks, bet valgymui ir ilgam laikymui – taip.

Yra vienas senas, patikrintas būdas užkirsti kelią svogūnų puvimui:

  1. Jeigu, pačiupinėjus, svogūno ropelė yra minkšta, reiškia prasideda jos puvimas. Išgelbėti tokias ropeles dar galima.
  2. Tam nupjaukite jų kaklelius šiek tiek žemiau puvimo zonos, iki sveikų audinių.
  3. Paskui pakabinkite šias apipjaustytas ropeles tinklelyje virš dujinės viryklės arba krosnies.
  4. Praėjus 10-15 d. svogūnai galutinai išdžiūs.

svogunu laikymas ziema

Kaip laikyti svogūnus

Svogūnus reikia laikyti tik austiniuose maišeliuose arba kartoninėse dėžėse su skylutėmis kvėpavimui. Plastikiniai maišeliai tam netinka, nes juose be vėdinimo svogūnai “suprakaituoja” ir supūva. Geriausia juos laikyti tamsioje vietoje, kurioje nėra drėgmės pertekliaus.

svogunu laikymas ziema(1)

Galima laikyti svogūnus rūsyje arba šaldytuve temperatūroje. Rūsyje svogūnams patinka ilsėtis ant lentynų su skylėmis vėdinimui, išbarsčius juos vienu sluoksniu. Pilti svogūnus į krūvą netinka, nes jiems būtinas vėdinimas ir kvėpavimas. Svogūnai laikysis dar ilgiau, jeigu juos iš visų pusių apkloti paparčių lapais.

  • Saldūs ir pusiau saldūs svogūnai prastai laikosi ir visą žiemą tikrai neištvers. Juos patariame suvalgyti rudens pabaigoje-žiemos pradžioje.
  • Aštrūs svogūnai, kurie turi daug sausų lukštų, laikosi žymiai ilgiau.

Svogūnų ligos

Liga Požymiai Priežastys Pasekmės
Pilkasis (kekerinis) puvinys Pilkos apnašos ant svogūno kaklelio. Juodi skleročiai apnašose. Suminkštėjęs svogūnų vidus, dvokas Užkrėsti sodinukai ar sėkla; užkrėsta dirva, sėjomainos nesilaikymas; pavėluotas sodinimas Svogūnų ropelių suminkštėjimas, sudžiūvimas, puvimas.
Netikroji miltligė Pilkos apnašos ant laiškų. Pageltonavę laiškai. Laiškai guli ant žemės Užkrėsti sodinukai ar sėklos; užkrėsta dirva; sėjomainos nesilaikymas; drėgnas oras Prastos kokybės laiškai, dalies derliaus praradimas
Plėtrusis pelėjūnas Rusvos vandeningos raukšlėtos dėmelės su baltom apnašom ant ropelių. Dvokas Didelis oro drėgnumas; užkrėsta dirva, sėjomainos nesilaikymas; žaizdos ropelėse; šalnos Svogūnų ropelių puvimas. Sugadintas derlius

svogunu ligos(1)
Puvanti suminkštėjusi svogūno ropelė - tai pilkasis puvinys

svogunu ligos
ęLaiškai guli ant žemės - gali būti netikroji miltligė

Svogūnų kenkėjai

Kenkėjas Priežastys Žala
Svogūninė musė Sėjomainos nesilaikymas; užkrėsta dirva; neįdirbta dirva; nebeicuotos sėklos; laiku nedezinfekuoti laiškai; karšti sausi orai; piktžolės kaimynystėje Laiškų pageltonavimas ir džiūvimas. Svogūnų ropelių puvimas
Tabakinis tripsas Sėjomainos nesilaikymas; laiku neperkasta dirva; negilus perkasimas; piktžolės kaimynystėje; karšti sausi orai; laistymo stoka Mažas ir nekokybiškas derlius.
Svogūninis stiebinis nematodas Piktžolės kaimynystėje; sėjomainos nesilaikymas; laiku termiškai neapdoroti sodinukai Sodinukų ir sėklų pažeidimas ir žūtis. Deformuoti laiškai. Nekokybiškas derlius

Svogūnų veislės

Veislių gausa skiriasi aštrumu ir saldumu, ankstyvumu, ropelių spalva ir dydžiais, atsparumu šalčiui, auginimo paskirtimi – laiškams ar ropelėms, kulinarinėmis ir sandėliavimo savybėmis. Atskira vieta užima žieminių svogūnų veislės.

Veislė Savybės
Stuttgarter Riesen Šiltnamiui ir laukui. Labai derlingi. Pusiau aštrūs. Rudai geltoni lukštai.
White Lisbon Laukui ir šiltnamiui. Laiškams. Labai ankstyvoji veislė. Derlius – po 2 mėn. Švelnus laiškų skonis.
Parade Laukui ir šiltnamiui. Laiškams. Derlius po 2,5 mėn. atsparumas sausroms ir šalčiui. Švelnus skonis.

Piotr Šičiov

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Terasos stiklinimas

Terasų stiklinimas, kaip stiklinamos terasos, rėminis terasos stiklinimas, berėmis stumdomas terasos stiklinimas, berėmis sulankstomas terasų stiklinimas. Aliuminio terasos

Gyvatvorės įrengimas

Geriausi augalai gyvatvorei, kokie augalai tinka gyvatvorei, kaip išsirinkti augalus gyvatvorei, kaip įrengti gyvatvorę, kaip prižiūrėti gyvatvorę, gyvatvorių augalai, dekoratyviniai augalai gyvatvorėms ir arkoms

Piktžolių naikinimas

Priemonės piktžolių naikinimui, kompleksiniai piktžolių naikinimo būdai, piktžolių naikinimas herbicidais.

Šakų išvežimas

Kaip teisingia nupjauti šakas, šakų utilizavimas, išvežimas ir smulkinimas

Apleistų sklypų tvarkymas

Kaip sutvarkyti apleistą sklypą, nuo ko pradėti tvarkant apleistą sklypą

Kelmų naikinimas

Kelmo išrovimas, kelmų frezavimas, cheminis kelmo naikinimas, kelmų naikinimas herbicidais, biologinis kelmų naikinimas

Medžių priežiūra

Kaip sutvarkyti medžius savo sklype, vaismedžių genėjimas, medžių genėjimas, medžių pjovimas, šakų sutvarkymas, kelmų naikinimas, medžių gydymas, medžių apsauga nuo uodų

Vaismedžių genėjimas

Kaip ir kada geriausia genėti vaismedžius, senų vaismedžių genėjimas, vaismedžių formavimas nuo primų metų genėjant, pagrindinės vaismedžių genėjimo klaidos

Vaismedžių purškimas

Pavasarinis ir rudeninis vaismedžių purškimas, vaismedžių apsauga nuo ligų ir kenkėjų, fungicidai vaismedžiams, vaismedžių tręšimas per lapus

Paprikų auginimas

Paprikos, kaip auginti paprikas, paprikų daiginimas, dirvožemis paprikoms, kaip sodinti paprikas, paprikų priežiūra, paprikų ligos ir kenkėjai

Pavėsinės statyba

Kaip pastatyti pavėsinę, pamatai pavėsinei, pavėsinės karkaso montavimas, mediena pavėsinei, pavėsinės grindų įrengimas

Žirnių auginimas

Žirnių auginimas

Produktai kategorijos horizontalus spec

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
apleisto sklypo tvarkymas kaune Apleistų sklypų tvarkymas Kaunas Apleistų Sklypų Tvarkymas Kaune Kaina, Apleistų Sklypų Priežiūra Kaunas €250.00
krumų tvarkymas sklype Apleistų sklypų tvarkymas kaina Medžių Pjovimas Apleistame Sklype Gera Kaina, Krūmų Ir Apleisto Sklypo Mulčiavimas Gera Kaina, Giluminis Frezavimas Gera Kaina €250.00
gyvatvorių karpymas Kaune Gyvatvorių karpymas Kaune Gyvatvorės Karpymas Kaunas, Gyvatvorės Karpymo Kaina Kaune, Gyvatvorės Genėjimas Kaunas €4.00
giluminis kelmų frezavimas kaunas Kelmų naikinimas Kaunas Medžio Kelmų Naikinimas Kaune, Krūmų Kelmų Naikinimas Kaune €15.00
kelmų giluminis frezavimas Kelmų naikinimas kaina Didelių Kelmų Naikinimas, Kelmuotų Sklypų Tvarkymas, Kelmų Naikinimas Kaina €15.00