Vaismedžių purškimas
Atnaujinta: 2023-06-15

Sodininkas turi tris sezonus, kad užsiimti savo numylėtinių vaismedžių purškimu – tai ruduo, pavasaris, vasara - kol augaluose vyksta aktyvūs gyvybiniai procesai, o oro sąlygos leidžia naudoti purškalus. Visi trys purškimo sezonai skiriasi tarpusavyje ir tai atsispindi vaismedžių poreikiuose ir elgesyje bei aplinkos faktorių ypatumuose. Savo ruožtu tai lemia tinkamų purškimo medžiagų pasirinkimą, padedančių medžiui sveikai augti ir įveikti sunkumus, atsižvelgiant į tam tikro laikotarpio subtilybes.

Rudeninis vaismedžių purškimas

Kokia yra rudeninio sodo purškimo specifika? Jo metu vaismedžiams padedama pasiruošti sklandžiam žiemojimui ir iš anksto pasirūpinama ateitimi – tolesniu sveiku augimu pavasarį ir vasarą. Purškimas rudenį nukreiptas prieš ligas sukeliančių patogenų žiemojimą vaismedžio organizme ir dirvoje aplink medžio, naikinant sąlygas saugiai slėptis patogenams iki pavasarinio atšilimo. Kartu su tuo per purškimą rudenį atsikratoma ir blogųjų vabzdžių, kenkiančių sodo medžiams ir sumaniusių įsikurti juose žiemai. Purškalai, naudojami rudenį, skirti pagelbėti tiems vaismedžiams, kurie vasaros metu susirgo arba buvo užpulti kenkėjų, taisoma jų sveikata ir atkuriamas trūkstamų medžiagų balansas.

Didesnė dalis sodininkų imasi purškimo spalio mėnesį, kai vaismedžiai atsikrato savo lapų arba kai lapija ištuštėjo bent per pus. Logiškai tiesos tame yra, nes vaismedžiui ir jo pumpurams tokiu metu prasideda ramybės būsena iki pavasarinio suaktyvėjimo. Bet neatkreipiama dėmesio į nusimestų lapų sluoksnį pomedžiuose – ligų sukėlėjai be vargo persikrausto iš gulinčių lapų giliai į dirvą, kurioje ir žiemoja.

Todėl praktikuojamas ir kitoks, ankstesnis rudeninio purškimo pradžios laikas – dar neprasidėjus vaismedžių lapų numetimui, kai iki jo lieka 1 ar 2 savaitės, o visas vaisių derlius jau nuimtas. Nauda yra tame, kad, apipurškiant rudenį dar nenumestą lapiją, joje naikinami ten apsigyvenę ligų sporos ir kenkėjai, tuo pačiu užkertant jiems kelią pasislėpti dirvoje ir numestų lapų sluoksnyje. Suprantama, kad nenumesti vaismedžio lapai nuo tokio purškimo bus apdeginti, bet medis jau ir pats ruošiasi netrukus jų atsikratyti.

Rudeniniam vaismedžių purškimui daug svarbos turi orai. Lietingą dieną visos išpurkštos medžiagos rizikuoja būti tiesiog nuplautos nuo vaismedžių, kaip ir sekančiomis lietingomis dienomis (to galima išvengti, naudojant priemonę Lip Top Gold, užtikrinančią stipresnį purškalų prilipimą prie augalo paviršiaus ir apsaugančią juos nuo nuplovimo lietaus vandeniu). Vėjuotas oras irgi sukels dalies purškalų praradimą. Šalnos gali sumenkinti purškimo preparatų poveikį iki nulio, kadangi jų veikimui reikalinga kiek aukštesnė pliusinė temperatūra. Pradėti purškimą geriau sausą rytą – tuomet, vakarui atėjus, lapai, kamienas ir šakos suspės išdžiūti.

 

Pasiruošimas sodo purškimui rudenį

Tinkamai paruošdamas vaismedžius sodininkas gali palengvinti sau tolesnius purškimo darbus ir sutaupyti nemažą dalį purškalų.

Daug dėmesio vertėtų skirti vaismedžio kamieno profilaktiniam valymui – senos žievės atplaišų gramdymui, atsikratyti samanų ir kerpių, augančių ant kamieno. Samanos linkusios kaupti drėgmę, žievėje būna plyšių ir įdubų – visa tai yra palanki terpė grybelinių ligų patogenams ir kenkėjų-vabzdžių palikuonims slėptis ir gyventi iki pavasario.

Žievės atplaišų gramdymo metu kartais, persistengus, atsiranda nedidelių žaizdų, kurių pakanka infekcijai patekti, ypač drėgnu oru. Per atviras žaizdas obelys užsikrečia medienos vėžiu. Išvengti šių nemalonumų galima, naudojant purškiamą aerozoliniu būdu sodo tepalą FORT, parduodamą balionėliuose. Rusvas tepalo FORT sluoksnis užtraukia žaizdą, išlieka vientisas be sutrūkinėjimų, jam nekenkia UV spinduliai, tepalo spalva nekrinta į akis ir negadina sodo estetikos. Žievės žaizdas dezinfekuoja ir kitas sodo tepalas – BEE FORT (bičių vaško pagrindu). Šio tepalo vaško sluoksnis izoliuoja žaizdą nuo bakterijų ir drėgmės patekimo. Už tai BEE FORT yra gerbiamas ekologinės sodininkystės šalininkų.

Samanų ir kerpių naikinimui kamieną galima apipurkšti nestipriu 1%-iniu geležies sulfato tirpalu (ištirpdant 100 g medžiagos 10 litrų vandens).

Rudenį iki purškimo darbų svarbu atlaisvinti vaismedžių šakas nuo likusių vaisių mumijų. Iš pomedžių plotų pašalinami negyvi lapai ir vaisių krituoliai, antraip juose sėkmingai žiemos sodo priešai (grybelių sporos ir kenkėjų lervos).

 

Preparatai rudeniniam vaismedžių purškimui

Purškiant vaismedžius rudenį pirmuoju smuiku groja vario grupės preparatai (dėl turimų imunitetą stiprinančių ir fungicidų savybių). Su sąlyga, kad vario preparatai bus purškiami pasirinktinai arba vienas po kito, o ne visi iš karto. Jie atlieka panašią funkciją.

 

Vario sulfatas yra sena gera priemonė sodo purškimui, stiprinanti atsparumą nepalankioms aplinkos išdaigoms, ir geras fungicidas, stabdantis samanų augimą. Tik svarbu vengti pernelyg stiprios koncentracijos, galinčios apdeginti jautrias vaismedžių dalis. Pakanka 1%-inio vario sulfato tirpalo, ruošiant jį santykiu 100 g : 10 l vandens. Patyrę sodininkai ir specialistai įspėja, kad vario sulfato maišymas su geležies sulfatu kategoriškai neleistinas. Reakcija su greito poveikio geležies sulfatu suveda iki nulio visą naudingą vario ilgo veikimo efektą. Purškimas vario sulfatu leistinas, tik praėjus 2-3 d. po geležies panaudojimo.

rudeninis-vaismedziu-purskimas

Vaismedžių profilaktikai nuo blogųjų aplinkos faktorių sukeliamų negandų ir sezoninio streso rekomenduojama tirpi priemonė Cephyro, kurios sudėtį sudaro aktyvus varis. Cephyro galima naudoti ir iki lapų numetimo, ir po jo. Purškiant ant lapų, ruošiama santykiu 50 g : 100 l. Nusimetus lapus – 100 g : 100 l. Cephyro naudojimo metu reikia vengti atviros saulės.

Rudenį miego būsenoje esančius vaismedžius tradiciškai purškia sodininko rinkiniu Bordo (populiariai vadinamu “Bordo skysčiu”). Pagrindiniai jo komponentai yra vario sulfatas su gesintomis kalkėmis. Pernelyg stipri Bordo skysčio koncentracija gali sukelti audinių nudegimus, todėl žymiai saugesnis yra 1% tirpalas, pasigaminęs jį proporcijomis - 10 l vandens : 100 g vario sulfato : 100 g kalkių. Varis ir kalkės iš pakuotės ištirpdami atskirai – kiekvienas skirtingame plastikiniame inde (metaliniuose gali prasidėti nepageidaujama reakcija su variu), o jau po to juos supila į vieną bendrą tarą ir purškia. Sodininko rinkinys Bordo turi prevencinį poveikį nuo baltų ir pilkų apnašų, dėmių, džiūvimo, audinių nekrozės, chlorozės.

Geras vario grupės pagalbininkas vaismedžiams rudenį yra sisteminio veikimo preparatas Copfort, užpildantis medienos ląsteles ir stiprinantis medžių imunitetą. Copfort kompensuoja nepakankamą vario kiekį ir rekomenduojamas audinių nekrozės, apnašų, chlorozės, šakelių sudžiūvimo ir deformacijų prevencijai. Purškimui ruošia tirpalą santykiu 200-300 ml : 100 l vandens.

vaismedziu-purskimas-rudeni

Ne tik vaismedžių lapus ir šakas vertėtų purkšti rudenį, bet ir žemės plotus šalia kamienų. Būtinai reikia apsaugoti dekoratyvinius spygliuočius augalus, esančius netoliese, nuo purškiamųjų preparatų lašelių patekimo, pridengiant plėvelėmis. Racionalu ir naudinga būtų purkšti taip, kad vaismedį apsuptų purškimo medžiagų debesis, o ne varvantis žievės paviršiumi besaikiškai gausus purškalų sluoksnis.

 

Pavasarinis vaismedžių purškimas

Sodo medžių purškimas pavasarį turi profilaktinį tikslą užkirsti kelią pradedantiems savo aktyvią veiklą patogeniniams organizmams ir vabzdžiams-kenkėjams, kuriems pavyko išlikti gyviems po rudeninio purškimo. Viso per pavasarį vaismedžius purškia tris kartus, kurių laiką diktuoja skirtingos augimo fazės.

  • Pirmojo purškimo imasi dar pavasario pradžioje, kol pumpurai dar nesuspėjo sprogti, bet dienos jau šiltesnės. Šioje fazėje siekiama apsisaugoti ir išnaikinti peržiemojusius ligų sukėlėjus ir vabzdžius, kenkiančius sodui.
  • Artėjant žydėjimo stadijai atliekamas antrasis pavasarinis purškimas, stiprinantis vaismedžių imunitetą ir saugantis nuo žiedų kenkėjų.
  • Po žydėjimo, kai medis pradeda formuoti užuomazgas – laikas trečiajam pavasariniam purškimui profilaktikai nuo ligų ir nepageidaujamų vabzdžių piktadarysčių.

 

Paruošiamieji darbai sodo purškimui pavasarį

Žiema galėjo būti negailestinga kai kurioms vaismedžių šakoms. Smarkiai nukentėjusioms nuo nušalimo ir negyvoms šakoms padės tik genėjimas. Pjūvius, likusius po genėjimo, geriausia užtepti natūralaus bičių vaško sodo tepalu BEE FORT arba užpurkšti atspariu sodo tepalo FORT sluoksniu (parduodamas balionėliuose).

Pavasariniam purškimui rinkitės sausą rytą, bet ne saulėtą, o apsiniaukusį (atvira saulė gali neutralizuoti kai kurių preparatų teigiamą poveikį). Purškimui visai nereikalingas vėjas ir lietus (net ir ne dabar, o per artėjančias 3 paras), grasinantis nuplauti visus panaudotus preparatus.

 

Pirmasis purškimas pavasarį

Šiame etape siekiama išnaikinti žiemą išgyvenusius kenksmingus mikroorganizmus, lervas ir vabzdžius, pabudusius anksčiau už pumpurus. Tokiu metu, kaip ir rudenį, rekomenduojami vario preparatai, pasirinkus tik vieną iš jų, o ne visus iš eilės - pvz., vario sulfatas. Jis padeda išspręsti vario nepakankamumo problemas vaismedžiuose ir pomedžių dirvos sluoksnyje, bet naudoti jį geriau dar neišbrinkus pumpurams, šitaip apsidraudžiant nuo jaunų lapelių nudegimo (proporcijos – 100 g vario sulfato : 10 l vandens).

Purškiamoji trąša Cephyro, prisodrinta aktyvaus tirpaus vario, sparčiai suveikia, kai vaismedžiai patiria stresą dėl neigiamų aplinkos veiksnių. Norma iki pumpurų sprogimo – 5 g : 10 l vandens, vengiant perdozavimo, tiesioginės saulės šviesos ir maišymo su šarminėmis/rūgščiomis medžiagomis.

Sodininko rinkinys Bordo, irgi priklausantis vario grupei, sudarytas iš vario sulfato ir gesintų kalkių. Juos ištirpdo iš pradžių atskirai, o vėliau supila į vieną tarą (vengiant metalinių). Pirmojo pavasarinio purškimo etape Bordo skystis reikalingas kaip prevencinė priemonė patogeninių grybų ir jų sukeliamų ligų. Apipurškia ir priekamieninį ratą, ne vien tik kamienų ir šakelių žievę.

Pastebėję, kad, pasibaigus žiemai, vaismedžių kamienai apaugo naujomis samanomis, panaudokite fungicidinio poveikio geležies sulfatą santykiu 200 g : 10 l vandens.

 

Antrasis purškimas pavasarį

Purškimo darbai atliekami iki žydėjimo, stiprinamas atsparumas ir imunitetas, kompensuojamas naudingų mikro- ir makroelementų deficitas, preventyviai apsisaugojama nuo galimų susirgimų ir kenkėjų puolimų. Čia irgi neapsieinama be vario preparatų: vario sulfato, Cephyro, Bordo skysčio ir Copfort, kuriame daug vario, papildančio šio mikroelemento nepakankamą kiekį medžiuose ir veikiančio kaip profilaktinė priemonė nuo lapų susirgimų.

Tokiu laikotarpiu gamintojai perspėja sodininkus nepiktnaudžiauti minėtais vario preparatais dėl galimų pumpuro nudeginimų variu (Vario sulfatas, Bordo, Cephyro – naudojama atitinkama dozė, jei pumpuras jau sprogsta), jei purškimas pavėluotas. Tad jei pumpurai jau išbrinkę, reikėtų susilaikyti nuo purškimo šiais vario junginiais ir naudoti tik Copfort.

SVARBU: Dažnai sodininkai daro klaidą, tiesiog “išmaudydami” vaismedžius pernelyg gausiu vario purškalų kiekiu. Dozę, skirtą ištisam 1 arui, supurškia ant kelių vaismedžių, viršydami normą. Nepaisydami gamintojų rekomenduojamos dozės tam tikram plotui sodininkai sukelia savo vaismedžiams apdeginimo efektą. Pavasarį jaunos švelnios vaismedžių dalys būna labai jautrios.

Sode pabunda ne tik pumpurai, bet ir vabzdžiai-kenkėjai, pvz., amarai. Amarų naikinimui sukurtas kontaktinio veikimo insekticidas Mavrik, paralyžiuojantis kenkėjų nervų sistemą. Purškiamas 15º C temperatūroje, pastebėjus pirmus amarus. Mavrik ruošiamas santykiu 5 ml : 10 l vandens. Šis insekticidas nekenkia bitėms. Mavrik galima maišyti kartu su vario preparatais ir atlikti vieną purškimą.

Pavasarį vaismedžiams labai reikalingas boras, padedantis formuotis žiedams, vystytis lapams ir šakelėms, gerinantis žiedadulkių produktyvumą.

Tokiu laikotarpiu rekomenduojamas preparatas Matrinal B, koreguojantis boro balansą vaismedyje. Preparato ekstraktams ir junginiams veikiant boras sparčiau prasiskverbia į vaismedžio organizmą, stiprindamas atsparumą neigiamiems išorės poveikiams. Priemonės dėka pagerėja lapų fotosintezė, kadangi Matrinal B nuplauna nuo jų apnašas ir lipnias kenkėjų išmatas – vaismedis už tai atidėkos gausesniu derliumi. Matrinal B rekomenduojamas kaip prevencinė priemonė, kad lapai nesiraukšlėtų, nesusukinėtų, neįtrūkinėtų, kad jų paviršiuje nebūtų įvairų spalvinių dėmių. Preparatą pavasarį geriausia naudoti santykiu 25 ml : 10 l vandens – iki lapelių atsiradimo, o vėliau, lapeliams augant - 15 ml : 10 l vandens, vengiant purškimo lietingomis dienomis ir rasos valandomis, nenaudojant kitų purškiamųjų preparatų tuo pat metu.

pavasarinis-vaismedziu-purskimas Atliekant pavasarinį purškimą su Matrinal B ir lygiai taip pat su priemone BORAS svarbu laikytis rekomenduojamos dozės tam tikram plotui ir neviršyti jos, norint išvengti nudegimo. O ypač jautrios šiam nudegimui iš vaismedžių yra kriaušių veislė Konference, kuriai Matrinal B gali palikti žymių ant lapelių. Todėl Matrinal B nerekomenduojamas Konference veislei.

Pavasarinės šalnos neretai suduoda per stiprų smūgį sodui. Purškiamoji priemonė Microdoctor B su veiksminga prolino amino rūgštimi greitai atstato šalnų pakirstą vaismedžių sveikatą ir boro kiekį organizme. Boras reikalingas artėjančiam žydėjimui, jo dėka formuojasi daugiau žiedų ir žiedadulkių.

Po šalnų ir įvairių aplinkos siunčiamų negandų vaismedžius taip pat atgaivina preparatas AMINO PRO. Sveikesnį žiedų ir pumpurų formavimąsi, vaisingesnių žiedadulkių susidarymą stimuliuojančio bei daugybę naudingiausių amino rūgščių turinčio AMINO PRO sudėtyje yra veiksmingų glicino, prolino, alanino, glutamino amino rūgščių – iš esmės tai sveiko organizmo "statybinės medžiagos". Principe šį preparatą galima naudoti bet kurioje vaismedžio augimo stadijoje: ir vegetacinėje, ir formuojant žiedus bei užuomazgas, ir vėliau vasarą, vaisiams bręstant. AMINO PRO galima maišyti kartu su vario preparatais, kitomis augalų apsaugos priemonėmis, su insekticidu Mavrik, biostimuliatoriais, su daugybe trąšų.

Atsigauti po šalnų ir kitų bėdų vaismedžiams padeda ir kitas amino rūgščių preparatas - Terra Sorb Foliar, purškiamas per lapus. Produkto amino rūgštys paspartina organizmo regeneraciją. Šią priemonę irgi galima maišyti su trąšomis, naudojamomis tręšimui per lapus, bet maišymui su vario ar sieros purškalais dozė reikia sumažinti per pus.

Pavasarį vaismedžiai gali pritrukti azoto. Kompensuoti trūkumą gali purškiamoji karbamido trąša KARBAMID STRONG. Ji padeda kontroliuoti ir azoto perteklių. Vaismedžių purškimui pavasarį šį preparatą praskiedžia santykiu 100 g : 10 l vandens.

Pirmieji lietūs pavasarį gali nuplauti preparatų sluoksnį nuo augalų. Preparatai geriau prilimpa prie vaismedžio ir lapų, naudojant lipniąją paviršiaus padengimo priemonę Lip Top Gold, ir laikosi ilgai, be rizikos nusiplauti lietuje. Lip Top Gold naudojamas kartu su kitomis augalų priežiūros priemonėmis, ruošiant tirpalą purškimui.

Atkurti trūkstamų mikroelementų balansą bei sustiprinti vaismedžių atsparumą padeda ir tokie purškiamieji preparatai kaip Alsupre S (kompensuoja sieros stoką), Matrifruit (magnio ir cinko), Drekkar (cinko).

 

Trečiasis purškimas pavasarį

Tai etapas po žydėjimo, užuomazgų formavimosi stadijoje. Purškalai čia naudojami vaismedžių apsaugai nuo negalavimų ir šiam laikui būdingų vabzdžių-kenkėjų išdaigų.

Kenkėjus (ypatingai amarus) aršiai naikina purškiamas bioinsekticidas NeemAzal. Jo sudėtyje yra indinio nimbamedžio sėklų ekstraktas, žudantis obelinius amarus, slyvinius lapsukius, tuo metu, kai jie minta. Geriausia naudoti visai dar jaunų lervų stadijoje, pritaikant abipusio lapų purškimo taktiką 0,5 %-iniu tirpalu (50 ml : 10 l vandens).

Fungicidinį ir baktericidinį efektą turi tirpūs milteliai KYTOS, aktyvuojantys natūralius vaismedžių apsaugos procesus. KYTOS medžiagą sudaro gryna chitozano hidrochlorido medžiaga, veikianti kaip induktorius. Preparatas padeda vaismedžiams apsiginti nuo kenksmingų mikroorganizmų. Tirpalą patariama ruošti su vandeniu, kurio pH yra 5,5.

vaismedziu-purskimas-pavasari

Po žydėjimo vaismedžių lapams rekomenduojamas purškimas preparatu Matrifruit su amino rūgštimi, ypač kai jaučiasi cinko ir mangano trūkumas. Panaudojimas užkerta kelią lapų susukimui, susiraukšlėjimui, dėmių ir skylių atsiradimui, amarų puolimams, pagerina fotosintezę. Nenaudokite šio preparato atviroje saulėje.

vaismedziu-purskimas-po-zydejimo

Sodo amarus galite naikinti aukščiau paminėtu kontaktiniu insekticidu Mavrik, lauke nusistovėjus 15-20º C temperatūrai. Bitės nuo šio insekticido nekentės.

Rauplių, gleivėtrūdės, alternariozės, miltligės ir kitų ligų prevencijai patikimai užsirekomendavo sisteminio veikimo fungicidai. Pvz., purškiamasis fungicidas Score 250 EC, saugantis vaismedžius nuo rauplių ir kt. Jį galima naudoti ir iki žydėjimo, ir po.

Nuo patogeninių grybelių, sukeliančių ligas (miltligę, kriaušių rūdis, vyšnių kokomikozę), veikia sisteminis fungicidas Topas 100 EC, stabdantys patogenų vystymosi procesus jų ląstelėse. Fungicidą reikia purkšti ligos pradinėje stadijoje (norma 5 ml : 10 l vandens). Išpurkštam Topas 100 EC sluoksniui nebaisus lietus (praėjus jau 2 val. po panaudojimo). Atkreipiame dėmesį, kad nuo 2023-02-28 fungicidas Topas 100 EC nebebus parduodamas individualiam naudojimui – tik pramoniniam.

 

Vasarinis vaismedžių purškimas

Tikslas, kurio siekiama vasarinio purškimo metu – vaismedžių maitinimas (aprūpinimas būtinais maistiniais makro- ir mikroelementais, reikalingais sveikam augimui ir derėjimui) ir atsparumo kenkiantiems aplinkos veiksniams didinimas (užsitęsę lietūs, sausros, karščių bangos, kruša, vabzdžių-kenkėjų daroma žala gali sukelti daug negatyvių pokyčių augalo organizme). Kalcis, boras, magnis, cinkas, kalis, azotas, fosforas būna labai reikalingi medžiams ir vaisiams vasarą. Tokiu metu naudojami purškimo preparatai su minėtais elementais.

Esant akivaizdiems mikroelemento boro trūkumo požymiams rekomenduojamas preparatas Matrinal B , pataisantis boro nepakankamumo situaciją vaismedyje. Preparato ekstraktams ir junginiams veikiant boras sparčiau prasiskverbia į vaismedžio organizmą, stiprindamas atsparumą neigiamiems išorės poveikiams. Priemonės dėka pagerėja lapų fotosintezė, kadangi Matrinal B nuplauna nuo jų apnašas ir lipnias kenkėjų išmatas – vaismedis už tai atidėkos gausesniu derliumi. Matrinal B rekomenduojamas kaip prevencinė priemonė, kad lapai nesiraukšlėtų, nesusukinėtų, neįtrūkinėtų, kad jų paviršiuje nebūtų įvairų spalvinių dėmių.

vaismedziu-purskimas-vasara

Vasarą Matrinal B kriaušėms geriausia naudoti tokiais santykiais: be vaisių – 40-60 ml : 10 l vandens, o vaisiams augant – 10-20 ml : 10 l. Paruošimo proporcijos obelims – 20 ml : 10 l vandens. Svarbu nepadauginti purškimo tam tikrame plote. Dar svarbiau nenaudoti Matrinal B būtent Conference kriaušėms. Reikia vengti purškimo lietingomis dienomis ir rytmečio rasoje, vengti kitų purškiamųjų preparatų tuo pat metu.

Sunkumų, susijusių su boro deficitu, gamtos išdaigomis, nedraugiškų vabzdžių ir patogeninės mikrofloros sukelta žala, nemalonius padarinius galima sušvelninti, purškiant vaismedžius skysta priemone Microdoctor B, prisodrinta naudingos amino rūgšties prolino. Medžiai tuomet atsigaus po patirto streso, vaisiams grąžinama normali būklė.

Kalcio ir magnio elementų normą atkuria purškimas skysta trąša Microdoctor Ca/Mg. Naudojant šį purškalą vaismedžių būklė sparčiau normalizuojasi po neigiamų pasekmių, sukeltų karščio, šalčio, kenkėjų, patogenų ir pesticidų.

Cinko balansą atstato per lapus purškiami preparatai Drekkar ir Matrifruit (cinko ir mangano trūkumui kompensuoti). Abu preparatus galima maišyti tarpusavyje, galima naudoti ir atskirai. Abu rekomenduojami atsparumo stiprinimui ir prevencijai nuo lapų susukimo, susiraukšlėjimo, dėmių ir skylių atsiradimo, amarų puolimo. Matrifruit pagerina fotosintezės procesus lapuose, nuvalo lapus nuo lipnių amarų išmatų. Tik nenaudokite Matrifruit ir Drekkar kaitrioje saulėje, purškimą atlikite ryte arba vakare. Tačiau Drekkar yra pranašesnis už cheminius augalų apsaugos produktus, nes jis veikia ir aukštoje lauko temperatūroje.

vasarinis-vaismedziu-purskimas

Cinką ir manganą dar kompensuoja purškalas Mimox Zn, veikiantis prevencijai nuo rauplių, pilkų ir baltų apnašų, lapų susirgimų. Sudėtyje esantis mimozos ekstraktas stabdo ligų sukėlėjų vystymąsi.

vaismedziu-purskimas-vasaraRegeneruotis po nemalonių aplinkos padarinių, pažeidimų, patogenų ir kenkėjų piktadarysčių vaismedžiams padeda produktas AMINO PRO, kurio sudėtyje esančios ištisos 19 amino rūgščių stimuliuoja greitesnį atsigavimą. AMINO PRO pagerina ir mitybą – jo pagalba maistinės medžiagos greičiau įsisavina per lapus ir šaknis. Vasarą, artėjant derliui, AMINO PRO tampa vaisių pagalbininku mezgimo ir nokimo stadijose.

Tęsiant amino rūgščių regeneruojančio poveikio vaismedžiams temą būtina paminėti ir preparatą Terra Sorb Foliar, skirtą purškimui per lapus. Preparato naudingą efektą sukuria laisvosios amino rūgštys, aktyviai dalyvaujančios vaismedžio baltymų procesuose, ypač kai augalas nukentėjo nuo nepalankių gamtinių sąlygų ir biologinių priešų. Amino rūgštys pagreitina regeneracijos procesus ir atkuria sveikatą, pagelbsti sausroje ir karštyje. Vasarą Terra Sorb Foliar yra labai naudingas bręstantiems vaisiams - jo dėka nokimas vyksta sklandžiau ir sparčiau, vaisiuose susidaro daugiau cukraus ir saldumo, padidėja derlingumas.

Kokia vasara be vabzdžių-kenkėjų ant vaismedžių? Amarų prevencijai ir naikinimui sukurtas kontaktinio veikimo insekticidas Mavrik, paralyžiuojantis kenkėjus. Purškiama 15-20º C temperatūroje, pastebėjus pirmus amarus. Mavrik ruošiamas santykiu 5 ml : 10 l vandens. Šis insekticidas yra draugiškas bitėms ir nekenkia joms.

Obelinius amarus ir slyvinius lapsukius be gailesčio naikina purškiamas bioinsekticidas NeemAzal. Jame esantis veiklusis ekstraktas žudo amarus ir lapsukius, gadinančius lapus, žievę ir vaisius, patekęs per burnas. Efektyviausia naudoti NeemAzal visai dar jaunų lervų stadijoje, pritaikant abipusio lapų purškimo metodą 0,5 %-iniu tirpalu (50 ml : 10 l vandens).

vaismedziu-purskimas-nuo-kenkeju

Piotr Šičiov

Parengta bendradarbiaujant su UAB Inovacinė firma MKDS.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Terasos stiklinimas

Terasų stiklinimas, kaip stiklinamos terasos, rėminis terasos stiklinimas, berėmis stumdomas terasos stiklinimas, berėmis sulankstomas terasų stiklinimas. Aliuminio terasos

Gyvatvorės įrengimas

Geriausi augalai gyvatvorei, kokie augalai tinka gyvatvorei, kaip išsirinkti augalus gyvatvorei, kaip įrengti gyvatvorę, kaip prižiūrėti gyvatvorę, gyvatvorių augalai, dekoratyviniai augalai gyvatvorėms ir arkoms

Piktžolių naikinimas

Priemonės piktžolių naikinimui, kompleksiniai piktžolių naikinimo būdai, piktžolių naikinimas herbicidais.

Šakų išvežimas

Kaip teisingia nupjauti šakas, šakų utilizavimas, išvežimas ir smulkinimas

Apleistų sklypų tvarkymas

Kaip sutvarkyti apleistą sklypą, nuo ko pradėti tvarkant apleistą sklypą

Kelmų naikinimas

Kelmo išrovimas, kelmų frezavimas, cheminis kelmo naikinimas, kelmų naikinimas herbicidais, biologinis kelmų naikinimas

Medžių priežiūra

Kaip sutvarkyti medžius savo sklype, vaismedžių genėjimas, medžių genėjimas, medžių pjovimas, šakų sutvarkymas, kelmų naikinimas, medžių gydymas, medžių apsauga nuo uodų

Vaismedžių genėjimas

Kaip ir kada geriausia genėti vaismedžius, senų vaismedžių genėjimas, vaismedžių formavimas nuo primų metų genėjant, pagrindinės vaismedžių genėjimo klaidos

Vaismedžių purškimas

Pavasarinis ir rudeninis vaismedžių purškimas, vaismedžių apsauga nuo ligų ir kenkėjų, fungicidai vaismedžiams, vaismedžių tręšimas per lapus

Paprikų auginimas

Paprikos, kaip auginti paprikas, paprikų daiginimas, dirvožemis paprikoms, kaip sodinti paprikas, paprikų priežiūra, paprikų ligos ir kenkėjai

Pavėsinės statyba

Kaip pastatyti pavėsinę, pamatai pavėsinei, pavėsinės karkaso montavimas, mediena pavėsinei, pavėsinės grindų įrengimas

Žirnių auginimas

Žirnių auginimas

Produktai kategorijos horizontalus spec

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
apleisto sklypo tvarkymas kaune Apleistų sklypų tvarkymas Kaunas Apleistų Sklypų Tvarkymas Kaune Kaina, Apleistų Sklypų Priežiūra Kaunas €250.00
krumų tvarkymas sklype Apleistų sklypų tvarkymas kaina Medžių Pjovimas Apleistame Sklype Gera Kaina, Krūmų Ir Apleisto Sklypo Mulčiavimas Gera Kaina, Giluminis Frezavimas Gera Kaina €250.00
gyvatvorių karpymas Kaune Gyvatvorių karpymas Kaune Gyvatvorės Karpymas Kaunas, Gyvatvorės Karpymo Kaina Kaune, Gyvatvorės Genėjimas Kaunas €4.00
giluminis kelmų frezavimas kaunas Kelmų naikinimas Kaunas Medžio Kelmų Naikinimas Kaune, Krūmų Kelmų Naikinimas Kaune €15.00
kelmų giluminis frezavimas Kelmų naikinimas kaina Didelių Kelmų Naikinimas, Kelmuotų Sklypų Tvarkymas, Kelmų Naikinimas Kaina €15.00