Skydinio namo statyba
Atnaujinta: 2024-06-20

Greitai bus minimas skydinių namų šimtmetis. Pirmasis skydinę konstrukciją statybose pritaikė architektas Frankas Loydas Wrightas apie 1930 metus. Pradžioje tai buvo faneriniai skydai be šilumos izoliacijos. Pirmosios plokštės su izoliacija sukurtos 1935 metais. Naujos plokštės buvo iš faneros ir medienos plaušų plokščių. Iš plokščių buvo statomi bandomieji namai, stebimi daugiau kaip 30 metų, vėliau išardomi ir vertinama situacija. Pirmosios plokštės su putplasčio izoliacija buvo sukurtos 1952 metais "Dow Chemical" kompanijoje. Jos gana sparčiai populiarėjo. SIP skydinių plokščių bumas prasidėjo mūsų amžiaus dešimtajame dešimtmetyje, kai buvo sukurta kompiuterinės gamybos (CAM) technologija. Kompiuteriniai brėžiniai (CAD) perkeliami į kompiuterizuotas pjovimo stakles ir plokštės supjaustomos pagal projektą. Gaunamos itin tikslių matmenų plokštės, kurias galima sujungti tarsi lego kaladėles. Dabar JAV skydinių namų technologija dominuoja mažaaukščių gyvenamųjų namų statyboje.

Tikslumas leidžia SIP skydų namą pastatyti labai greitai, todėl SIP skydai tapo vienu iš populiariausių mažaaukščių namų ir pagalbinių patalpų statybos būdų. Populiarėja SIP statyba ir Lietuvoje. Namų statybą iš SIP skydų siūlo gana daug įmonių, jos naudoja ir šiek tiek besiskiriančias technologijas.

Skydinio namo statyba
SIP namo statyba yra greita, tai gerokai sumažina statybos kainą. Dėl skydų supjovimo kompiuterinėmis staklėmis beveik nelieka atliekų. Mažaaukštėje statyboje skydiniams SIP namams specialistai prognozuoja geras perspektyvas. Spauskite saugią aktyvią nuorodą skydinių namų statyba ir susisiekite su UAB "Bakūžė LT" specialistais.

 

Skydinio namo projektavimas

Skydinio namo statyboje gali būti realizuoti bet kokie architektūriniai sprendimai. Nors taupydami pinigus daug kas naudoja kartotinius projektus. Kainos skirtumas tarp individualaus ir kartotinio projekto gali siekti 3 kartus. Vis dėl to skydinio namo projektas turėtų būti individualus. Naujas namas pritaikomas prie sklypo reljefo, medžių, kaimynų. Teisingas projektavimas leis teisingai išnaudoti saulę ar sumažinti jos poveikį. Kartotinis projektas su nedideliais pakeitimais, pritaikant namą prie sklypo ir šeimos poreikių bus pigesnis.

Iki 80 kv. metrų skydiniai namai priskiriami prie nesudėtingų statinių. Jei jų paskirtis ne gyvenamoji ir nebus statomi saugomose ir dar kelių tipų teritorijose, tai nereikės statybą leidžiančio dokumento. 

Didesniems kaip 80 kvadratinių metrų statiniams ruošiamas projektas statybos leidimui gauti.

Visais atvejais ruošiamas konstrukcinis skydų projektas. Pagal jį kompiuterinėmis staklėmis išpjaunami skydai. Konstrukciniame projekte skydai sužymimi, vėliau numeriai surašomi ant skydų.

 

Pamatai skydiniam namui

Skydinis namas yra lengvas ir jam pakanka seklių juostinių, polinių rostverkinių ar plokštuminių pamatų. Pamatų tipas ir konstrukcija nustatoma atlikus grunto tyrimus. Plokštuminis pamatas puikiai tinka net ant minkštų gruntų. Svarbu užtikrinti tinkamą pamatų šilumos izoliaciją. Nuo išorės pamatai izoliuojami polistireninio putplasčio sluoksniu. Juostinius pamatus reikėtų įgilinti mažiausiai 60 centimetrų nuo žemės paviršiaus. Jei sklype aukšti gruntiniai vandenys, jis žemumoje ir galimas užpylimas per liūtis ar tirpstant sniegui, reikėtų įrengti drenažą. Drenažas daromas iškasus griovį prie pamato, nuvedant vandenį į šulinius ar griovį. Drenažinis vamzdis dažniausiai užpilamas vandeniui laidžiu žvyru, akmenukais, gali būti klojami drenuojantys papildomi vamzdžiai.

Paprasčiau su plokštuminiais pamatais, kurie įrengiami išlyginus ir sutankinus aikštelę. Jei reikia, gali būti formuojamas drenuojantis sluoksnis. Ant paruošto paviršiaus klojamos polistireninio putplasčio arba specialios izoliacinės pamatų plokštės. Vėliau pamatų plotas užpilamas betonu. Inžinerinės komunikacijos į pastatą atvedamos po pamatu ir išvedamos numatytose namo vietose.

Skydinio namo pamatai

Polinis rostverkinis pamatas skydiniam namui. Poliai įgilinami ir jų tankumas nustatomas atsižvelgiant į gruntą. Tai nustato projektuotojas. Prieš įrengiant polius pašalinamas viršutinis sluoksnis iki laikančių gruntų. Užpylus žvyro jis sutankinamas. Pamato perimetru sudedamas ekstruzinis polistirolas. Ant ekstruzinio polistirolo dedamos dvi eilės blokelių. Blokelių viduje montuojama armatūra iš stiklo pluošto, bazalto ar geležinės armatūros. Armatūra surišama tarpusavyje ir su polių armatūra. Blokeliai užpilami betono skiediniu ir apšiltinami iš išorės polistireniniu putplasčiu.

 

Skydinio namo plokštės

Populiariausi konstrukciniai skydai ruošiami iš OSB plokščių su polistireninio putplasčio užpildu. Dažniausiai naudojamas neoporas (pilkasis polistireninis putplastis), turintis geresnes šilumos izoliacines savybes nei baltasis putplastis. Polistireninis putplastis išlaiko savo termoizoliacines savybes viso namo eksploatacijos laikotarpiu. Polistireninis putplastis nedega atvira ugnimi, neišskiria į aplinką kenksmingų medžiagų. OSB ir polistireninio putplasčio plokštė ir iš jų surinkta konstrukcija yra beveik nelaidi garams. Garų laidumas yra daugiau teorinis. Mediniai tašai skydų viduje apsaugoti nuo drėgmės poveikio. Taip pat atsiradus sandarumo pažeidimui jis lieka lokalus, skirtingai nuo karkasinio namo, kur, pavyzdžiui, plėvelių sandarumo pažeidimas gali turėti didelės įtakos namo dalies sandarumo praradimui.

Skydinio namo plokštės yra laikanti konstrukcija Stabiliai konstrukcijai sudaryti mažaaukštėje statyboje daugeliu atvejų pakaktų pačių skydų. Tačiau papildomi konstrukciniai elementai daro skydinį namą maksimaliai stabilų, garantuoja, kad nebus jokių poslinkių galinčių turėti įtakos trūkių atsiradimui išorės ar vidaus apdailoje.

Skydinio namo plokštės
Pažymėta skydinio namo SIP plokštė.

UAB "Bakūžė" savo gaminamus skydus kas 120 centimetrų tvirtina tarp medinių statramsčių. Skydinio namo plokštės tvirtinamos prie medinių statramsčių sudarydamos vientisą konstruktyvą. Statramsčiams UAB "Bakūžė LT" naudoja klijuotos medienos elementus, t.y., namo karkasas yra iš klijuotos medienos, kuri nesideformuoja, yra stabilesnė nei masyvo mediena. Klijuota mediena gerokai mažiau keičia parametrus, atlaiko didesnes apkrovas, atsparesnė lenkimui, gniuždymui, atsparesnė biologiniams kenkėjams ir grybeliams. Naudojant skydus ir klijuotos medienos karkasą, gaunama gerokai patikimesnė konstrukcija nei įprasto karkasinio namo. Pagal tvirtumą toks skydinis namas prilygsta mūriniam. 

Kadangi mediniai konstrukciniai elementai yra šilumos tilteliai, UAB "Bakūžė" savo SIP skydinius namus apšiltina papildomu polistireninio putplasčio sluoksniu, kuris eliminuoja šį šilumos tiltelį. Skydų konstrukcijos stabilumas leidžia fasado apdailai naudoti tinką, plyteles.

Medžiagos skydiniam namui
Apie 100 m2 skydinio namo sienų medžiagų komplektas. Klijuotos medienos tašai apatinėms sijoms, statramsčiams, murlotui. SIP plokščių komplektas sienoms Užsisakyti skydinio namo plokštes galima paspaudus aktyvią nuorodą SIP namo plokštės. Gamintojas Bakužė LT

 

Skydinio namo montavimas

Nuo skydo dydžio priklauso montavimo būdas. Jei į objektą atvežami dideli skydai, jiems sumontuoti reikės technikos. Standartinis UAB "Bakūžė" skydas yra 120 cm pločio. SIP skydas yra lengvas ir jį galima pernešti bei pastatyti į vietą be sunkios kėlimo technikos. Sudėtingesnėse vietose pakanka mažosios kėlimo technikos.

kaip montuoti skydinį namą
Skydinio namo plokštės pakankamai lengvos, kad jas pakeltų net vienas žmogus.

Pamatų perimetru tvirtinama medinė apatinė sija - vainikas. Dažniausiai tai vienas ar du persidengiantys mediniai tašai. Mediniai tašai dedami ant hidroizoliacija padengto pamato. Gali būti naudojama teptinė, klojama ar priklijuota hidroizoliacija. Mediniai tašai turi būti dedami prie pat pamatų krašto. Hidroizoliuojantis sluoksnis uždaro kelią iš apačios kylančiai drėgmei į medines sienų konstrukcijas.

Skydinio namo pamatų įrengimas

Klojama hidroizoliacija, dengiamas visas betono sluoksnis. Apatinė sija dar vadinama vainiku dedama visai netoli išorinio betonio pamato krašto. Atstumas nuo krašto toks koks OSB plokštės storis. Tokiu atveju fasado ir cokolio/pamato išorinio polistireninio putplasčio sluoksnis idealiai sutaps.

Skydinio namo vainiko tvirtinimas

Apatinis vainikas tvirtinamas prie pamato išsiplečiančiais ankeriais arba cheminiais ankeriais. Atstumą tarp ankerių paskaičiuoja projektuotojas, dažniausiai tai būna apie 1 metras. Ankeriai tvirtinami šachmatine tvarka.

Skydinio namo apatinės sijos montavimas

Apatinė sija vainikas iš klijuotos medienos kuri impregnuojama. Tarp vainiko galų paliekamas OSB plokštės pločio tarpas.

Ant apatinio vainiko montuojami skydai. Didžiulis skydų privalumas tas, kad jie supjauti milimetro tikslumu ir nereikia papildomai matuoti objekte. Nereikia pderinti skydą prie skydo. Lieka tik įstatyti skydą į jam skirtą vietą ir suspausti. Skydas prisukamas prie statramsčio, taip gaunant vientisą konstrukciją.

Skydinio namo sandarinimas

Skydinis namas papildomai sandarinamas naudojant montavimo putas. Putos išsiplečia uždengiant plyčius. Nepamirškite įpurkšti vandens, kad putos teisingai susiformuotų.

SIP skydų tvirtinimas

Daugiausiai atsakomybės sumontuojant pirmuosius skydus. Matuojama, tvirtinama vinimis ar medvaržčiais.Vėliau skydai dėsis lygiai.

Perdangos skydiniame name

Dažniausiai perdangos skydiniame name daromos medinės. Medinė perdanga lengvesnė ir tolygiai paskirsto stogo apkrovas sienoms. Tačiau medinė perdanga gana laidi garsui, dėl to, jei įrengiamos mansardinės patalpos, UAB "Bakūžė" meistrai rekomenduoja betoninę perdangą. Ji sunkesnė, bet klijuotos medienos karkaso ir SIP skydų laikančios gebos betoninės perdangos apkrovoms atlaikyti pakanka.

 

Skydinio namo stogo įrengimas

Skydiniam namui galima rinktis plokščią arba šlaitinį stogą. Pats stogas gali būti iš SIP skydų arba tradicinės gegnių konstrukcijos. Ant skydų sienų viršaus montuojamas medinis murlotas, kuris stabilizuoja konstrukciją ir perima šlaitinio stogo skėtimo jėgas bei yra pagrindas stogo konstrukcijai.

Skydinio namo konstrukcijos
Šlaitinio ir plokščiojo stogo konstrukcijai vis dažniau naudojamos dvitėjės sijos. Lyginant su medžio masyvo mediena dvitėjės sijos sukuria mažesnius šilumos tiltelius.

Šlaitinis stogas skydiniam namui
Įrengiant stogą ant skydų įtvirtinamos tarpusavyje sutvirtinamos sijos - murlotas. Ant murloto tvirtinamos gegnės. Ant gegnių klojama stogo plėvelė kuri tvirtinama tašeliais. Neužmirškite pritvirtinti vinių juostelės kuri apsaugo nuo vandens pretekėjimo per vinių padaromas skylutes. Priklausomai nuo stogo dangos montuojami grebėstai. Ant grebėstų montuojama stogo danga. Iš apačios Bakužė stogą apšiltina purškiamomis poliuretano putomis.

 

Skydinio namo šiltinimas

SIP skydinė konstrukcija užtikrina aukštą sandarumą. Tai vienas iš lengviausių statybos būdų pasiekti A++ klasės energinį efektyvumą. Pagrindinis izoliacijos sluoksnis, įklijuojamas skyde, gali būti įvairaus storio. Storis priklauso nuo siekiamos energinio efektyvumo klasės. Silpniausia sienų izoliacijos vieta yra skydų jungtys su karkasu, nes čia dėl konstrukcijos sustiprinimo naudojama klijuota mediena. Susidaro šilumos tiltelis. UAB "Bakūžė LT" šilumos tiltelių eliminavimui šiame mazge naudoja papildomą izoliacinį sluoksnį ant skydų išorės. Šilumos izoliacinės plokštės uždengia kontakto vietą. Šilumos izoliacija iš išorės gali būti polistireninio putplasčio arba akmens vatos plokštės, klijuojamos ant OSB plokštės.

Šilumos izoliacija užtikrina sandarumą ir eliminuoja šilumos tiltelius. Kitos probleminės vietos, reikalaujančios daugiau dėmesio, yra sienų jungtys su pamatu ir stogu.

Skydinio namo grindų šiltinimas
Skydinio namo apšiltintos grindys ant presuoto žvyro. Grindų įrengimas vyksta keliais etapais. Užpylus žvyrą jis išlyginimas naudojant ilgą liniuotę gulsčiuką. Žvyras sutankinamas ir dar kartą išlyginamas liniuote gulsčiuku. Klojamas polietilenas arba geotekstilė. Ant polietileno klojami mažiausiai 30 centimetrų polietireninio putplasčio (nuo 70 EPS) sluoksniai. Putplasčio plokštės turi persidengti uždengiant apatinio sluoksnio tarpus. Plokštės gali būti tarpusavyje klijuojamos, tarpus veta sandarinti montavimo putomis. Ant polistireninio putplasčio galima įrengti šildomas grindis betone. Galima įrengti sausas grindis su infraraudonųjų spindulių šildymu. 2

 

Langų montavimas skydiniame name

Langų ir durų įstatymas yra vieni sudėtingesnių skydinio namo elementų, nuo kurių priklauso sandarumas, termoizoliacinės ir garso izoliacinės savybės. Skydiniame name galima naudoti plastikinius arba medinius langus. Stabilus ir tvirtas skydinio namo konstruktyvas leidžia jame montuoti didelius vitrininius langus.

Skydinio namo sandarinimas

Prieš montuojant langą, perimetru apklijuojamos sandarinimo juostos. Galima naudoti stingstančią izoliaciją, kurią užtepus ji tampa tampria plėvele. Mažesni langai montuojami iš karto sumontavus stiklo paketus į profilius. Įstačius langus, jie sandarinami naudojant statybines putas. Sandarinimo putos turi būti apsaugotos nuo išorės poveikio sandarinimo juostomis.

Skydinio namo montavimas

Mediena ir patys langai gali kiek keisti parametrus nuo drėgmės ir temperatūros pokyčių. Reikia palikti apie 15 mm tarpus tarp lango ir angokraščių. Langams jei jie dedami prie pat grindų montuojamas antra apatinė sija.

Skydinio namo laikiklių tvirtinimas-
Langų rėmai pritvirtinami specialiomis plokštelėmis. Išramstymo tašeliais iš šonų ir viršaus nereikia.

Langų įstatymas skydiniame name
Dideliems vitrininiams langams paprasčiau sumontuoti atskirai profilius ir stiklo paketus. Langai pritvirtinami prie angokraščio specialiais tvirtinimo elementais

 

Skydinio namo fasado apdaila

Skydinis namas išoriškai nesiskiria nuo kitų statybos būdų namų. Skydinio namo fasado apdailai galima naudoti ventiliuojamus ir tinkuojamus/klijuojamus sistemas. Skydinio namo fasado apdailos būdas priklauso ir nuo skydinio namo gamybos technologijos. Jei yra tikimybė, kad skydai gali keisti parametrus, geriau įrengti vėdinamą fasadą.

UAB "Bakūžė LT" įrengti namai su klijuotos medienos konstrukciniais elementais yra stabilūs ir visiškai tinkami tiesioginei apdailai.

 

Inžinerinės komunikacijos skydiniame name

Skydiniame name komunikacijos suprojektuojamos iš anksto. Pagrindinės elektros, vandentiekio, kanalizacijos komunikacijos pravedamos po grindimis į numatytas vietas. Elektros komunikacijos gali būti atvedamos į kelias vietas kambaryje. Iš čia elektros laidai išvežiojami į taškus. Didžioji dalis objektų elektros laidus praveda po gipskartonio apdaila. Tarpas tarp OSB ir gipskartonio puiki vieta laidų pravedimui.

Skydinio namo elektros instaliacija
Pagrindiniai laidai atvedami po grindimis ir paruoštame mazge išvedžiojami po visą patalpą

 

Skydinio namo kaina

Skydinio namo kainą sudaro konstrukcijų ir apdailos kaštai. Pagrindinių konstrukcinių elementų, inžinerinių komunikacijų kainą galima gana nesudėtingai apskaičiuoti. UAB "Bakūžė LT" vadovai akcentuoja, kad išlaiko sutartą skydinio namo statybos kainą, nors pamatų, sienų, stogo, langų ir durų ir montavimo darbų kaina dažniausiai kinta ir turi tendenciją didėti. Išskyrus 2022 metus, kai gana ženkliai padidėjus energijos ir medienos kainai, išaugo ir namo statybos kaina. Tačiau situacija jau stabilizavosi ir tokių drastiškų pokyčių nesitikima.

Didžiausi kainų pokyčiai stebimi fasado ir ypač vidaus apdailos kainose. Labai dažnai apdailos ir vidaus įrangos kainos būna didesnės nei konstruktyvo statybos kaina. Tai susiję ne tiek su medžiagų kainų pokyčiais, bet namo šeimininkų noru įsirengti namą kokybiškiau, gražiau. Taip pat ir interjero dizaineriai įsitraukia į procesą gana dažnai po pagrindinių statybos darbų.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Skydinio namo statyba

Skydinis namas, pamatai skydiniam namui, skydinio namo montavimas, langų, grindų, stogo montavimas skydiniame name

Šiltinimas poliuretano putomis

Poliuretano putos, kuo skiriasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos, šlaitinio stogo, sienų, fasado šiltinimas poliuretano putomis

Angaro statyba

Angarų statyba, angaro projektavimas, standartinio angaro statyba

Vandentiekio įrengimas

Kaip įrengti vandentiekį, vandens gręžinys, vandentiekio siurbliai, hidroforai. Vandentiekio vamzdžių sujungimas ir jungtys. Vandentiekio projektavimas

Karkasinio namo statyba

Karkasinis namas, karkasinio namo šiltinimas, karkasinio namo surinkimas, medinio ir metalinio karkaso namai, karkasinio namo sandarinimas, deklaracija apie statybos užbaigimą

Pavėsinės statyba

Kaip pastatyti pavėsinę, pamatai pavėsinei, pavėsinės karkaso montavimas, mediena pavėsinei, pavėsinės grindų įrengimas

Šilumos siurblio įrengimas

Šilumos siurbliai, šilumos siurblio pasirinkimas, šilumos siurblio galios skaičiavimas, ištraukiamo oro šilumos siurbliai

Pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimas polistireniniu putplasčiu

Kaip apšiltinti pamatą, rostverko šiltinimas, cokolio šiltinimas, kokį polistireninį putplastį naudoti pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimui

Grindų šiltinimas

Grindų apšiltinimo įrengimas, grindų šiltinimo įrengimas, polistireninis putplastis grindų apšiltinimui, betonuojamų grindų šiltinimas,

Daugiabučių šiltinimas

Daugiabučio fasado apšiltinimas, kaip šiltinti daugiabutį, kuo geriausia šiltinti daugiabučio fasadą,

Mūrinio namo statyba

Mūrinis namas, mūrinio namo blokeliai, blokelių mūrijimas ir klijavimas, mūrinio namo šiltinimas, nebaigtos statybos pažyma

Fasado apdaila

Tinkas fasadams, dažai fasadams, tinkuojamų fasadų apdaila, vėdinamo fasado apdaila, lanksčios plytelės fasadams, mediniai fasadai, jo apsauga, dažymas

Produktai kategorijos horizontalus spec

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Šiltinimas poliuretano putomis Vilnius Šiltinimas poliuretano putomis Vilnius Stogo šiltinimas Poliuretano Putomis Vilniuje, Medinio Namo šiltinimas Poliuretano Putomis Vilniuje, Fasado šiltinimas Putomis Vilnius