Šiltinimas poliuretano putomis
Atnaujinta: 2024-01-24

Purškiamos poliuretano putos - tai sandarus, greitas ir efektyvus šiltinimas, tinkamas praktiškai visiems paviršiams ir visoms atitvaroms, ypač stogams, perdangoms, sienoms. Medinio namo šiltinimas.

Šiltinimas poliuretano putomis

Niekam abejonių nekelia efektyvus langų, durų angokraščių sandarinimas purškiamomis poliuretano putomis. Bet ištisinis stogo ir sienų šiltinimas poliuretano putomis vis dar laikomas neįprastu, keliančiu daug klausimų. Savaime suprantama, rinkoje atsiradus naujai medžiagai, reikia laiko jos įsitvirtinimui.

Purškiamos poliuretano putos atitvarų, stogų šiltinimui pasaulyje naudojamos jau beveik 40 metų ir pasiteisino 100-u procentų. Viena iš poliuretano putų gamybos lyderių – Kanados kompanija „Icynene“, šiuo metu turinti atstovus 30-yje pasaulio šalių, poliuretano putas gamina nuo 1986 metų ir per tą laiką gerokai patobulino jų sudėtį, gamybą ir darbo technologiją.

2012 metais Kanadoje ir šiaurinėse JAV valstijose buvo atlikta statybos įmonių apklausa, koks poliuretano putų prekės ženklas, jų nuomone, yra aukščiausios kokybės? Buvo apklaustos 2854 statybos įmonės ir 70 proc. jų nurodė „Icynene“ (apklausa pagal prekių ženklus statybos srityje, 2013 m., Henli Wood, Ridex).

 

Poliuretano putos

Poliuretano putos gaunamos purškimo metu sumaišant dvi medžiagas: dervą ir katalizatorių. Būtent dėl to, tik purškimo metu, kol vyksta reakcija, kol putos plečiasi, išsiskiria šiluma, jaučiamas kvapas, šiltintojai dėvi apsauginius kostiumus. Sustingusi medžiaga tampa visiškai neutrali, neišskiria jokių junginių ir kvapo, po 24 valandų apšiltintoje patalpoje jau galima gyventi.

Iš dviejų komponentų gaunama termoizoliacinė poliuretano medžiaga yra bekvapė, sadaro tvirtą sluoksnį. „Icynene“ koncerno poliuretano putų sudėtyje nėra cheminių elementų, spartinančių išsiplėtimą, jose nėra formaldehidų ir lakiųjų organinių junginių. Būtent dėl šių priežasčių verta atkreipti dėmesį, kokio gamintojo putas naudoja pasirinkti apšiltintojai, tai galima patikrinti jų interneto svetainėje ar paprašyti gamintojo sertifikatų.

„Icynene“ kompanijos poliuretano putas Baltijos šalyse naudoja UAB „Juodasis gintaras“, jos realizuojamos su GAMO prekės ženklu, produkcija turi ekologinius sertifikatus ir atitinka LR Aplinkos ministro nustatytus minimalius aplinkos apsaugos kriterijus (žr. „Dėl Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus, tvarkos aprašo patvirtinimo“, 18 punktas „Termoizoliacinės medžiagos“).

Poliuretano putos
Nors poliuretano putos sudarytos iš cheminių medžiagų, bet jų junginys neutralus – panašiai kaip valgomoji druska, kurios atskiri natrio ir chloro komponentai nestabilūs, bet natrio chlorido junginys yra stabili, organizmui naudinga medžiaga.

Putų poliuretano mūsų aplinkoje yra kur kas daugiau nei mes įsivaizduojame, nes poliuretano tankis gali būti labai įvairus, atitinkamai plati ir paskirtis. Sandwich tipo plokštėse, iš kurių pastatyti beveik visi prekybos centrai, pramonės įmonės ir sandėliai, šiltinamoji medžiaga yra putų poliuretanas. Iš putų poliuretano gaminami daugelis buities daiktų, čiužinių, jomis izoliuojami vamzdžiai, šildytuvai, šaldytuvai, akumuliacinės talpos ir panašiai. Tad poliuretanas išbandytas įvairiose situacijose, jis neturi jokio kenksmingo poveikio.

Uždėti bet kurias termoizoliacines plokštes ant vientiso lygaus paviršiaus nėra itin sudėtinga, tačiau tokių paviršių beveik nebūna. Bet kurio statinio šiltinimas susijęs su sandūrų, praėjimų, angokraščių užtaisymu, siūlių sandarinimu, būna vietų, kurias pasiekti sunku. Šiltinant tokias vietas, jų izoliacija yra varginantis ir kruopštus darbas: reikia plokštes pjaustyti, kloti keletą sluoksnių medžiagos, garo izoliacinę plėvelę, sluoksnius sujungti, pritvirtinti prie pagrindo.

Praėjimų izoliacija poliuretano putomis
Galimi šilumos nuostoliai per angas, komunikacijų įvadus ir pan. Užsandarinti praėjimus lakštinėmis termoizoliacijos medžiagomis – gana sudėtingas, kruopštumo reikalaujantis darbas.

Užpurškus poliuretano putų ant bet kokio paviršiaus, putos labai greitai, per 5-8 sekundes išsiplečia ir įsiskverbia į visus plyšius bei suformuoja vientisą, vienalytį, tolygų izoliacinį sluoksnį. Esmė ta, kad putos įsiskverbia net į mažiausius plyšius nepalikdamos oro tarpų, taigi izoliacija šimtaprocentinė. Negana to, jos tampriai sukimba praktiškai su bet kokiu paviršiumi. Sukimba taip, kad rankomis neatplėši, įmanoma tik nupjauti. Tuo tarpu šiltinant kitomis medžiagomis, ypač eksploatuojamus paviršius, beveik visada lieka oro tarpų, tuo pačiu iš šilumos tiltelių.

 

Poliuretano putų šiltumas

Purškiamas poliuretanas gali turėti atviras ir uždaras poras. Didesnio tankio uždarų porų poliuretanas yra itin geras šilumos izoliatorius, mažesnio tankio atvirų porų poliuretanas pasižymi gera garso izoliacija, naudojamas ir termo, ir garso izoliacijai.

Atvirų porų poliuretano putos tinka medinių, rąstinių namų apšiltinimui, itin gerai užpildo visus tarpus, laidžios garams, dėl elastingumo putų sluoksnis išlieka stabilus esant nedidelėms konstrukcijos deformacijoms. Daugelis baiminasi, kad apšiltinus rąstinį namą poliuretano putomis, sienos „nekvėpuos“. Tai netiesa. Visų pirma atvirų porų poliuretano putos laidžios oro garams, nors laidumas ir nėra didelis. Antra, sienų stogo vadinamojo kvėpavimo ir neturi būti, nes tas vadinamasis „kvėpavimas“ yra oro garų pasišalinimas ir tuo pačiu šilumos nuostoliai, o to neturi būti, pertekliniai oro garai turi pasišalinti per vėdinimo sistemą. Kad šiltinimas būtų efektyvus, jis turi būti sandarus, o kad oras patalpose būtų šviežias, turi būti įrengta vėdinimo sistema. Dvi sistemos kartu – termoizoliacija ir vėdinimas, negali veikti efektyviai, dėl to senesni namai šalti ir pelija jų sienos. Poliuretano putų sluoksnis nėra patrauklus graužikams ir kitokiems parazitams, todėl jie vengia šios medžiagos, negraužia jos ir nesuka lizdų.

Svarbiausias bet kurios termoizoliacinės medžiagos rodiklis – šilumos laidumas, kurį rodo U vertė (lambda). Atvirų bei uždarų porų poliuretano putos ir skirtingi sluoksnių storiai turi skirtingus šiluminio laidumo rodiklius. Atvirų porų poliuretano putos yra šiek tiek prastesnių šiluminių savybių nei uždarų porų putos. Tačiau netgi ir "prastesnės" atvirų porų poliuretano putų savybės gerokai lenkia daugelio izoliacinių medžiagų šilumos laidumo rodiklius. Pavyzdžiui, mažo tankio GAMO H2 Foam Lite poliuretano putų šilumos laidumo koeficientas lambda yra 0,038 W/(m K ), uždarų porų tankių poliuretano putų GAMO H2 Foam Forte lambda yra 0,032 W/(m K ). Visas GAMO putų eksploatacinių savybių deklaracijas, ekologinius sertifikatus galima rasti gamo.lt svetainėje, skyriuje Specialistams.

Bet kuri termoizoliacinė medžiaga turi būti ne tik gerų šiluminių savybių, bet ir nesudrėgti, kad jų neprarastų. Medžiagos vandens garų varžos faktorius (nepainioti su vandens įmirkiu) µ parodo, kiek kartų šios medžiagos sluoksnio garinės varžos vertė yra didesnė už tokio pat storio nejudraus oro sluoksnio garinės varžos vertę. T.y., koks garų kiekis gali patekti į konstrukciją lemia izoliacinio sluoksnio vandens garų difuzinė varža, dažniausiai išreikšta koeficientu Sd – vandens garų varžai lygiaverčio oro sluoksnio storiu, matuojamu metrais. Sd dydis skaičiuojamas deklaruojamą medžiagos vandens garų varžos faktoriaus reikšmę µ padauginus iš medžiagos storio, išreikšto metrais: Sd (m) = µ x d(m). Vadinasi, kuo didesnis vandens garų varžos faktorius µ, tuo didesnė gaunama Sd vertė.

GAMO H2 Foam Lite atvirų porų putų garinės varžos faktorius yra 3,3, o uždarų porų

GAMO H2 Foam Forte – 32. Uždarų porų poliretano putos mažiau laidžios vandens garams, sukuria hidroizoliacinį barjerą, nereikia naudoti garo izoliacijos. Atvirų porų poluretanas laidesnis oro garams, šiuo atveju garo izoliacinės plėvelės naudojimas priklauso nuo konstrukcijos.

Šiltinimas būtent GAMO poliuretano putomis eliminuoja pavojų, kad ilgainiui šiltinimo medžiaga sudrėgs ar susitrauks, atsiras plyšių ir nesandarumų, praras savo šilumines savybes. Medžiagos matmenų stabilumas pagal EN 1604 standartą matuojamas trimis parametrais – ilgiu, pločiu, storiu. GAMO putų stabilumas yra 0,01 proc. (gamo.lt/specialistams/ Sertifikatas 4). Šis parametras itin aktualus stogo apšiltinimui, nes stogo danga vasarą smarkiai įkaista ir labai svarbu, kad termoizoliacija nesusitrauktų. Kokybiškos, stabilios putos išlaiko stabilumą per visą eksploatacijos laiką.

Poliuretano putos kaip šiltinimo medžiaga labai universali – jomis galima šiltinti įvairaus konstruktyvo sienas, stogą. Uždaro tipo poliuretano putos itin tinka renovuojamiems daugiabučių stogams, kur gausu komunikacijų įvadų, vėdinimo kanalų, įlajų, parapetų.

 

Šlaitinio stogo šiltinimas poliuretano putomis 

Šlaitinio stogo šiltinimui naudojamos atvirų porų mažesnio tankio poliuretano putos. Jos purškiamos iš vidaus (galimas ir šiltinimas iš išorės), tarp gegnių, ant difuzinės plėvelės. Jei stogas dengiamas bituminėmis čerpėmis, galima purkšti ant medinio pakloto.

Darbas su poliuretano putomis greitas, per kelias sekundes putų tūris padidėja iki 100 kartų ir užpildo visas sandūras. Jei yra stoglangis, poliuretano putos užtikrintai užsandarina angokraščius, kurie šiltinant su kitomis medžiagomis yra probleminė vieta, reikalaujanti daug darbo.

Šlaitinio stogo šiltinimas poliuretano putomis
Stogo šiltinimas poliuretano putomis.

Tarp putų sluoksnio ir apdailos turi likti oro tarpas, todėl ant gegnių tvirtinami skersiniai tašai, o prie jų – apdaila.

 

Fasado šiltinimas poliuretano putomis 

Šiltinimas poliuretano putomis galimas tik ventiliuojamo fasado konstrukcijoje, nes putų sluoksnio paviršius nėra lygus ir jo lyginti bei tinkuoti neapsimoka. Pagrindas gali būti bet kokių blokelių ar plytų mūras, karkasinė konstrukcija, rąstai. Prieš purškimą pagrindo paviršius turi būti nuvalytas ir sausas. Putų sluoksnio storis priklauso nuo siekiamos varžos, namo energinės klasės, minimalus storis, dažniausiai taikomas renovacijoje, – 10 cm, naujos statybos namams jis gali siekti 20-30 cm.

Prieš putų purškimą turi būti sumontuotas ventiliuojamo fasado karkasas apdailos plokštėms tvirtinti. Karkasas užpurškiamas, putos sandariai priglunda ir užpildo visas sandūras, angokraščius, susijungia su pamato apšiltinimu ir stogo termoizoliacija. Darbas greitas, vidutinio dydžio namo sienos apšiltinamos per 1-ą dieną, nereikia baimintis, kad kita diena bus lietinga.

Fasado šiltinimas poliuretano putomis
Fasado šiltinimas poliuretano putomis.

Tarp šiltinamojo sluoksnio ir apdailos formuojamas oro tarpas, priešvėjinė plėvelė dengiama tik tuo atveju, jei apdaila yra prapučiama.

 

Plokščių stogų šiltinimas poliuretano putomis

Šiltinant plokščią stogą purškiamomis poliuretano putomis, gaunama vientisa izoliacija, išvengiama siūlių sandarinimo darbų, plonesniu dangos sluoksniu išgaunama didesnė stogo šiluminė varža, darbo technologija paprastesnė. Putos be jokių papildomų pastangų sandariai užpildo visus įtrūkimus ir nelygumus. Nereikalingas senos bitumo dangos demontavimas ir paruošiamieji darbai, išskyrus šiukšlių nuo stogo valymą ir pūslių pašalinimą.

Net ir nestoras (dažniausiai dengiama 4-6 cm sluoksniu) paviršiaus padengimas putų poliuretanu užtikrina reikiamą stogo apšiltinimą ir hidroizoliaciją, o tai padeda sutaupyti darbo sąnaudoms, medžiagoms, klijams, tvirtinimo elementams.

Kaip ir šiltinant kitomis medžiagomis, prieš purškiant poliuretano putas šiltinamas paviršius turi būti nuvalytas ir sausas, rekomenduojama, kad nuo paskutinio lietaus būtų praėjusios bent 2 dienos. Taip pat reikia supjaustyti senos dangos pūsles ir jas prilydyti prie pagrindo. Jei reikia, turi būti pakeistos įlajos, skardiniai elementai, lietvamzdžiai, vėdinimo kaminėliai, patikrinti nuolydžiai. Danga atkartoja esamus nuolydžius, jei reikia, jie pakoreguojami. Putų purškimui naudojama speciali įranga, vienu purškimu formuojamas 1-2 cm putų sluoksnis. Jeigu planuojamas, pavyzdžiui, 6 cm sluoksnis, jis suformuojamas per tris kartus. Per darbo dieną visu reikiamu storiu padengiama nuo 100 iki 300 m2 stogo ploto. Paskui poliuretano putų sluoksnis padengiamas UV atsparia danga - 2-3 sluoksniais vienkomponente garui laidžia poliuretanine membrana arba dvikomponente poliurėja ar jos modifikacija - elastomeru.

 

Rūsio lubų šiltinimas

Daugiabučių pirmųjų aukštų gyventojai gerai žino, kad jų butų grindys yra nuolat šaltos, per jas netenkama daug šilumos. Vienas svarbiausių namo šiltinimo darbų yra apšiltinti rūsio lubų perdangą. Kadangi poliuretano putos purškiamos, jomis labai nesunkiai tą galima padaryti ir jos išsprendžia bent kelias problemas: kartu apšiltinami vamzdynai, žemos lubos pažemėja labai nedaug, nes užtenka nestoro sluoksnio, dažniausiai rūsių durys būna iki pat lubų, purškiant paliekama vietos jų atidarymui, nereikia pjaustyti šiltinimo medžiagos, užsisandarina visi tarpai ir plyšiai. Putų poliuretano sluoksnis ant rūsio lubų paprastai dengiamas specialiu purškiamu tinku, kuris turi priešgaisrinę apsaugą ir uždengia termoizoliacinį sluoksnį.

Projektuotojai dažnai baiminasi dėl poliuretano putų degumo. Taip, poliuretanas yra degus, tačiau jo nebūna atvirose konstrukcijose ir degumo klasė priklauso nuo visų konstrukcijos medžiagų. Poliuretano putų termoizoliacijos, uždengtos su EI-30 priešgaisrinius reikalavimus tenkinančia medžiaga, gaisrinė sauga atitinka Bs1d0 gaisrinės saugos klasę.

Parengta pagal UAB „Juodasis gintaras“ informaciją

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Šiltinimas poliuretano putomis

Poliuretano putos, kuo skiriasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos, šlaitinio stogo, sienų, fasado šiltinimas poliuretano putomis

Angaro statyba

Angarų statyba, angaro projektavimas, standartinio angaro statyba

Vandentiekio įrengimas

Kaip įrengti vandentiekį, vandens gręžinys, vandentiekio siurbliai, hidroforai. Vandentiekio vamzdžių sujungimas ir jungtys. Vandentiekio projektavimas

Karkasinio namo statyba

Karkasinis namas, karkasinio namo šiltinimas, karkasinio namo surinkimas, medinio ir metalinio karkaso namai, karkasinio namo sandarinimas, deklaracija apie statybos užbaigimą

Pavėsinės statyba

Kaip pastatyti pavėsinę, pamatai pavėsinei, pavėsinės karkaso montavimas, mediena pavėsinei, pavėsinės grindų įrengimas

Šilumos siurblio įrengimas

Šilumos siurbliai, šilumos siurblio pasirinkimas, šilumos siurblio galios skaičiavimas, ištraukiamo oro šilumos siurbliai

Pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimas polistireniniu putplasčiu

Kaip apšiltinti pamatą, rostverko šiltinimas, cokolio šiltinimas, kokį polistireninį putplastį naudoti pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimui

Grindų šiltinimas

Grindų apšiltinimo įrengimas, grindų šiltinimo įrengimas, polistireninis putplastis grindų apšiltinimui, betonuojamų grindų šiltinimas,

Daugiabučių šiltinimas

Daugiabučio fasado apšiltinimas, kaip šiltinti daugiabutį, kuo geriausia šiltinti daugiabučio fasadą,

Mūrinio namo statyba

Mūrinis namas, mūrinio namo blokeliai, blokelių mūrijimas ir klijavimas, mūrinio namo šiltinimas, nebaigtos statybos pažyma

Fasado apdaila

Tinkas fasadams, dažai fasadams, tinkuojamų fasadų apdaila, vėdinamo fasado apdaila, lanksčios plytelės fasadams, mediniai fasadai, jo apsauga, dažymas

Fasado apsauga nuo žaliavimo

Geriausias tinkas fasadams, apsauga nuo lauko sienų, fasado pelėsio, kodėl žaliuoja fasadas, kaip apsaugoti fasadą nuo žaliavimo

Produktai kategorijos horizontalus spec

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Šiltinimas poliuretano putomis Vilnius Šiltinimas poliuretano putomis Vilnius Stogo šiltinimas Poliuretano Putomis Vilniuje, Medinio Namo šiltinimas Poliuretano Putomis Vilniuje, Fasado šiltinimas Putomis Vilnius

Statybos video filmai

Lango montavimas

Langų montavimas instrukcija filmas, kaip teisingai montuoti, apšiltinti, sandarinti ir įtvirtinti langus

Verslo skelbimai su iškėlimu į Google natūralią paiešką
Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: