Šiltinimas poliuretano putomis
Atnaujinta: 2022-12-07

   Šlaitinio stogo iš vidaus ir palėpės grindų šiltinimas purškiamomis poliuretano putomis – patikimas ir lengvesnis būdas pasiekti A+ ar A++ energinio efektyvumo klasę. Stogo konstrukcijoje galima nenaudoti garo izoliacinės plėvelės, kuri dažniausiai būna stogo nesandarumo priežastimi. Stogo termoizoliaciją nesudėtinga sujungti su išorinių  sienų šiltinimo sluoksniu.   

    Dirbant dviese vidutinio dydžio šlaitinį stogą iš vidaus apšiltinama per 1, ilgiausiai per 2 dienas. Naudojant greitą purškiamų poliuretano putų (PUR) technologiją, apie putų sandarumą galėtume pasakoti ilgiau nei apšiltiname stogą. Žmonės vis dar baiminasi poliuretano, įtikėję nepagrįstais mitais, neva tai neekologiškos medžiagos. Galbūt trikdo tai, kad purškėjai dirba su apsaugos priemonėmis ir tai atrodo grėsmingai. Taip dirbama dėl cheminės reakcijos, kuomet išpurškimo momentu putos reaguoja su aplinkos oru ir skleidžia kvapą. Pasibaigus reakcijai ir putų plėtimuisi, kuris trunka keletą minučių,  jos sustingsta ir jokio jų poveikio anei kvapo nelieka. Iki visiško kvapo išnykimo bei išsivėdinimo reiktų palaukti bent dieną.

Taip, tai chemijos pramonės produktas, bet esmė ta, kad sukietėjusios poliuretano putos jokio kenksmingo poveikio neturi. Kaip ir daugybė poliuretano gaminių, naudojamų buityje, beje, poliuretano putos statyboje naudojamos įvairiose vietose – langams, durims, įvadams sandarinti ir kitur“.

Specialistai dirba su atvirų ir uždarų porų poliuretano putomis.

 

atviru ir uzdaru poru poliuretano putos
Skiriasi atvirų ir uždarų porų sukietėjusių poliuretano putų kietumas ir išvaizda

Kaip pasakoja specialistai poliuretano putų paslaptis, nuo kurios priklauso kaina, slypi gamintojo naudojamuose komponentuose, prieduose. Galima rinktis pigesnes, be reikalingų priedų putas, tuomet ir rezultatas bus abejotinas, bet jis išryškės po kelerių metų. 

Stogo šiltinimas poliuretano putomis

Šiltinimo poliuretano putomis specialistas  teigia, kad šlaitinio stogo šiltinimas poliuretano putomis yra užtikrintas sprendimas: dėl pasiekiamo visiško sandarumo, dėl putų atsparumo drėgmei bei ilgaamžiškumo, poliuretano putos stogo šiltinimui yra itin tinkama  medžiaga. Purškiamomis putomis sukuriamas vientisas, besiūlis ir vienalytis sluoksnis be šilumos tiltelių, užpildantis visas ertmes ir plyšius. Ne kartą įmonės meistrams teko poliuretano putomis taisyti kitomis medžiagomis apšiltintą stogą, kad pastatas ar individualus namas pasiektų reikiamą sandarumo lygį.

Įmonės meistrai šlaitinių stogų šiltinimui naudoja atvirų ir uždarų porų poliuretano putų derinį, turi išdirbę ir patikrinę atitinkamus mazgus. Nepaisant to, kad būtų tikri dėl rezultato, kiekvienam stogui skaičiuoja visos konstrukcijos šilumos perdavimo koeficientą U (šiluminę varžą) bei nustato reikalingą putų sluoksnio storį.

Stogo konstruktyvas būna suprojektuotas tam tikro nuolydžio, numatyta stogo danga, sniego apkrova ir kiti parametrai. Termoizoliacijos sluoksnio storis apskaičiuojamas priklausomai nuo konstruktyvui naudotų medžiagų, gegnių žingsnio ir reikalingos pasiekti energinės klasės.

Kad susidarytų nepertraukiamas stogo ir sienų termoizoliacijos sluoksnis, kas labai svarbu, kad neatsirastų didžiuliai šilumos tilteliai, sienų šiltinimo sluoksnis turi būti suprojektuotas ir sumontuotas taip, kad fasadų šiltinimo medžiaga būtų pasiekiama purškiant poliuretano putas ant stogo konstrukcijos. Tai sprendimas, leidžiantis išvengti šilumos tiltelio stogo ir sienos jungtyje. Su poliuretano putomis užsandarinti sienų ir stogo sandūrą yra daug paparasčiau, su lakštinėmis šiltinimo medžiagomis reikia dirbti kruopščiau ir ilgiau.

Poliuretano putų storis

Medinei laikančiajai stogo konstrukcijai reikia nemažai medienos, o tai kainuoja. A+ ar A++ klasės namo stogui, kuomet šiltinimo medžiagos storis siekia 35-45 cm, reikalingos didelio aukščio gegnės. Neretai tenka naudoti papildomus tašus, kad tilptų  antras termoizoliacijos sluoksnis. Dėl poliuretano savybių šiltinant putomis galima naudoti žemesnes gegnes arba dvitėjes I Beam sijas, taupomos išlaidos stogo konstrukcijos medienai.  Daugeliu atvejų užtenka standartinių 25 cm aukščio gegnių. Medienos konstruktyvo drėgnis turi būti ne didesnis nei 15 proc.

 

stogo siltinimas is vidaus
Stogo šiltinimas iš vidaus

Šiltintojų nuomone, skaičiuojant stogo kainą reiktų skaičiuoti ne tik šiltinimo medžiagos ir darbo kainą, bet pridėti ir medienos konstruktyvo bei tvirtinimo elementų kainą. O apie šiltinimo darbų trukmę, kuri, lyginat šiltinimą poliuretano putomis su kitomis medžiagomis, daug trumpesnė, neverta nė kalbėti.

 

gipskartonio laikikliu tvirtinimas
Jei numatyta gipso kartono plokščių apdaila, prieš purškiant poliuretano putas reikia pritvirtinti gipskartonio laikiklius.

Specialistai yra suskaičiavę, kad standartiniam A+ klasės šlaitiniam stogui apšiltinti, kuriame gegnių žingsnis yra 60 cm ir apdailai naudojamas gipskartonis, minimalus atvirų putų poliuretano sluoksnio storis būtų 30 cm + 3 cm uždarų porų poliuretano sluoksnis.

Toks sprendimas mūsų rinkoje kol kas nėra įprastas, bet specialistai savo teiginius grindžia skaičiavimais ir pasiteisinusia praktika.

Poliuretano putų garo izoliacija

Sprendimas naudoti atvirų ir uždarų putų poliuretano derinį priimtas, kad būtų galima išvengti garo izoliacinės  plėvelės defektų ar net iš viso jos nenaudoti. Plėvelė dengiant stogą pažeidžiama dažniausiai ir tuomet nebeatlieka nei garo izoliacijos, nei sandarumo funkcijų. E.Kazlauskas sako, kad išnagrinėjo dažniausiai pasitaikančius stogo izoliacijos defektus ir pastebėjo, jog daugiausia problemų atsiranda būtent dėl garo izoliacinės plėvelės pažeidimų. Jai pakloti reikia įgūdžių, dažnai būna arba nesandariai paklota, arba pažeidžiama montuojant.

Priėmus stogo šiltinimo variantą su pagrindiniu atvirų porų poliuretano sluoksniu ir papildomu uždarų porų poliuretanu, buvo apskaičiuotas rasos taškas. Kadangi orui laidžiose šiltinimo medžiagose, kurių laidumas garams µ< 20, kondensatas mūsų klimato sąlygose praktiškai nesidaro (atvirų porų poliuretano putų vandens garų varžos faktorius µsvyruoja nuo 2 iki 4, priklauso nuo tankio), jos puikiai išgarina drėgmę, ką ir  rodo rasos taško skaičiavimai. Atvirų porų poliuretano sluoksnis stogo konstrukcijoje atlieka termoizoliacinę ir difuzinės plėvelės funkcijas. Dėl to net ir po ilgų eksploatacijos metų poliuretano sluoksnis stoge puikiai atlieka termoizoliacinę funkciją: bandymais patvirtinta ir deklaruojama atvirų porų poliuretano λ vertė po 25 metų yra λm=0,037 W/mK.

Uždarų porų poliuretano sluoksnio µ yra apie 35 ir daugiau, šis sluoksnis atlieka garo izoliacijos funkciją. Specialistas teigia, kad, jei tas sluoksnis, kuris sąveikauja su aplinkos šiluma, turi bent 5 kartus didesnį garų laidumo faktorių µ nei pagrindinė termoizoliacinė medžiaga, jis visada bus barjeru garų drėgmei ir jos į pagrindinį šiltinimo sluoksnį neprasiskverbia tiek, kad nesugebėtų išgarinti pagrindinis termoizoliacijos sluoksnis. Profesionalai tvirtina, kad visiškai garantuoja už tokį sprendimą, jį tikrino teoriškai ir praktiškai.

Uždarų porų purškiamų poliuretano putų deklaruojama šilumos izoliacijos vertė λm yra 0,021 W/mK.

Nors vis dar atsiranda manančių, jog poliuretanas nelaidus orui ir juo apgaubta mediena ilgainiui ims pūti, termoizoliacijos specialistai akcentuoja, kad poliuretano, kaip ir bet kurios kitos medžiagos termoizoliacinis sluoksnis stoge turi būti  laidus orui ir garams, ir tai yra svarbiausias dalykas, kurio griežtai paisoma. Bet, jei užsakovai abejoja purškiamų skirtingo tipo poliuretano putų sluoksnių  sprendimu, pakloja ir difuzinę plėvelę. Bet, jeigu konstrukcijoje naudojamos tik atviro tipo purškiamos poliuretano putos, šiltinimo specialistai rekomenduoja būtinai naudoti difuzinę plėvelę, nes į konstrukciją patenka daugiau oro drėgmės ir garų.

„Tie šiltintojai, kurie ant seno, orui nelaidaus ruberoido užpurškia putas, daro nusikaltimą. Mes stogo šiltinimą poliuretanu atliekame tik tokiu atveju, jei įsitikiname, kad sluoksnis bus laidus garams. Todėl daugiausia šiltiname naujos statybos namų stogus, senus  tik tuo atveju, jei keičiama stogo danga, jei tinkamai paruošiama bituminė danga“, - sako poliuretano profesionalai.

 

kaip purksti poliuretano putas
Poliuretano putos purškiamos atskirais sluoksniais: atvirų porų putos 10-13 cm storio sluoksniais, uždarų porų – 1-3 cm sluoksniais. Uždarų porų putų poliuretanas turi tendenciją trauktis, kuo sluoksniai plonesni, tuo medžiaga būna stabilesnė.

Dėl darbo purškiamomis poliuretano putomis technologijos detalių yra svarbi šiltinimo meistrų kvalifikacija, tad patiems ar su draugais ar giminėmis apšiltinti stogą poliuretano putomis vargu ar  pavyks.

Poliuretano putų šilumos izoliacijos rodikliai                                            

Daugelis baiminasi poliuretano degumo. Specialistai sako, kad šis rodiklis priklauso nuo reikalaujamos pastato degumo klasės: jei tai A degumo klasės pastatas, alternatyvų mineralinei vatai nėra. Tačiau gyvenamiesiems ar kitos paskirties pastatams dažniausiai užtenka Bs1d0 klasės, kuri konstrukcijoje su poliuretanu lengvai pasiekiama. Poliuretanas yra degimo nepalaikanti medžiaga.

Kalbant apie garso izoliaciją, atvirų porų purškiamų putų sluoksnio garso izoliacija nedaug atsilieka nuo mineralinės vatos, bet, jeigu reikalinga didesnė garso izoliacija poliuretano putomis šiltintame stoge, ypač dengtame lygia plienine danga, specialistai ir šiuo atveju turi praktikoje patikrintą sprendimą: siūlo naudoti papildomą mineralinės vatos sluoksnį.

Perdangos grindų šiltinimas

 

perdangos siltinimas poliuretano putomis
Palėpės šiltinimas

Jeigu po šlaitiniu stogu paliekama neįrengta šalta palėpė, šiltinama perdanga. Perdangos šiltinimui naudojama analogiška stogui konstrukcija: atvirų ir uždarų porų poliuretano sluoksniai, arba tik atvirų porų purškiamos poliuretano putos, jei perdanga visiškai nelaidi orui (pavyzdžiui, gelžbetonio plokštė). Sutaupoma tiek medžiagų, tiek darbo, tik svarbu nepamiršti palėpės vėdinimo sistemos. Antraip į šiltinamąjį sluoksnį patekę garai tikrai supūdys medines perdangos sijas, jei tokios naudotos. 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Vandentiekio įrengimas

Kaip įrengti vandentiekį, vandens gręžinys, vandentiekio siurbliai, hidroforai. Vandentiekio vamzdžių sujungimas ir jungtys. Vandentiekio projektavimas

Karkasinio namo statyba

Karkasinis namas, karkasinio namo šiltinimas, karkasinio namo surinkimas, medinio ir metalinio karkaso namai, karkasinio namo sandarinimas, deklaracija apie statybos užbaigimą

Pavėsinės statyba

Kaip pastatyti pavėsinę, pamatai pavėsinei, pavėsinės karkaso montavimas, mediena pavėsinei, pavėsinės grindų įrengimas

Šilumos siurblio įrengimas

Šilumos siurbliai, šilumos siurblio pasirinkimas, šilumos siurblio galios skaičiavimas, ištraukiamo oro šilumos siurbliai

Pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimas polistireniniu putplasčiu

Kaip apšiltinti pamatą, rostverko šiltinimas, cokolio šiltinimas, kokį polistireninį putplastį naudoti pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimui

Grindų šiltinimas

Grindų apšiltinimo įrengimas, grindų šiltinimo įrengimas, polistireninis putplastis grindų apšiltinimui, betonuojamų grindų šiltinimas,

Daugiabučių šiltinimas

Daugiabučio fasado apšiltinimas, kaip šiltinti daugiabutį, kuo geriausia šiltinti daugiabučio fasadą,

Mūrinio namo statyba

Mūrinis namas, mūrinio namo blokeliai, blokelių mūrijimas ir klijavimas, mūrinio namo šiltinimas, nebaigtos statybos pažyma

Fasado apdaila

Tinkas fasadams, dažai fasadams, tinkuojamų fasadų apdaila, vėdinamo fasado apdaila, lanksčios plytelės fasadams, mediniai fasadai, jo apsauga, dažymas

Fasado apsauga nuo žaliavimo

Geriausias tinkas fasadams, apsauga nuo lauko sienų, fasado pelėsio, kodėl žaliuoja fasadas, kaip apsaugoti fasadą nuo žaliavimo

Statyba iš polistireno blokelių

Putplasčio blokeliai, namo ir pamatų statyba iš polistireninio putplasčio blokelių, blokelių armavimas, išramstymas, betonavimas

Plytelių klijai

Klijai plytelėms, kaip klijuoti plyteles, elastingi, greitai kietėjantys klijai plytelėms ir plokštėms, pagrindo paruošimas klijavimui

Statybos video filmai

Lango montavimas

Langų montavimas instrukcija filmas, kaip teisingai montuoti, apšiltinti, sandarinti ir įtvirtinti langus

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: