Lango montavimas šiltinimo sluoksnyje
Atnaujinta: 2023-10-24

Atsiradus energinio efektyvumo reikalavimams, iškilo poreikis langus montuoti šiltinimo sluoksnyje. Iš pradžių tam tikslui nebuvo reikiamų priemonių, šiandien jau yra ne viena technologija, kaip langą sumontuoti termoizoliacijoje, kad šilumos nuostoliai būtų minimalūs. Nuolat atsiranda naujų sprendimų - vis patogesnių ir paprastesnių. Vienas jų - specialus lango montavimo rėmas.

Šiltinimo sluoksnyje esantis langas turi net keletą privalumų. Svarbiausias jų yra sumažėję šilumos praradimai, tačiau ne mažiau svarbu, kad arčiau išorinės sienos plokštumos esantis langas įleidžia į vidų daugiau saulės šviesos. Taip pat sukuria ir estetiškesnį vaizdą nei giliai esantis langas (nėra įgilintų bunkerio angų efekto). Montavimo technologijos tapo paprastesnės ir taupesnės, o tai didelis privalumas didėjant darbo jėgos kainai.

Lango šiltinimo sluoksnyje technologija

lango montavimas šiltinimo sluoksnyje
Racionalų ir gana paprastą „išnešto" lango sprendimą pristatė „Soudal". Daugiau nei pusę amžiaus veikianti „Soudal" įmonė specializuojasi sandarinimo sprendimuose. Beveik visi statybininkai žino „Soudal" montažines poliuretanines sandarinimo putas, klijus, hermetikus, izoliacines mastikas, juostas. Dabar sandarumo sprendimus papildė šiltinimo sluoksniu dengiama greitai surenkamo rėmo sistema SoudaFrame (Soudal Window Installation). Šios sistemos  rėmas yra iš stiklo pluoštu sustiprinto plastiko (GFRP), kuris pastaruoju metu dažnai naudojamas didelių apkrovų mazguose. Rėmelio storis 3 mm, jis turi labai mažą šilumos laidumo koeficientą ir iš išorės dar uždengiamas šilumos izoliacijos sluoksniu.

SoudaFrame privalumai:

  • Išskirtinės stiprumo ir svorio savybės;
  • Mažas šilumos laidumas;
  • Atsparumas chemikalams ir korozijai;
  • Puikios struktūrinės savybės ir matmenų stabilumas;
  • Atsparus vandeniui ir orų poveikiui;
  • Suderinamas su kitomis medžiagomis;
  • Lengvas panaudojimas;

 

profiliai isnesamo lango remui
Tai yra kartu ir rėmas, ir konsolė lango tvirtinimui

SoudaFrame rėmuose yra montuojami plastikinių ir aliuminio profilių langai. Priklausomai nuo šiltinimo sluoksnio storio ir numatytos lango vietos, rėmo plotis gali būti 90, 130, 160 ir  200 milimetrų. Didžiausias lango rėmo atstumas nuo laikančiosios sienos gali būti 230 mm. Rėmo profilių tarpusavio sujungimui yra patikimai jungimo elementus įtvirtinantys grioveliai. Grioveliai pritaikyti tiek profilio prailginimui, tiek statmenam profilių sujungimui. Rėmas lengvai pjautomas. Papildomi metaliniai sujungimo kampai užtikrina standumą ir kampų nereikia tikslinti („gaudyti"). Rėmas prie sienos klijuojamas labai tvirtais MS polimeriniais klijais, kurie tuo pačiu metu užtikrina ir sandarumą. Siena turi būti nuriebalinta, jei slidi - pašiaušta, kai kuriais atvejais- gruntuojama, „surišama". Lango rėmas papildomai prisukamas savisriegiais. Jų kiekis paprastai 4 ir kas 70 cm po palildomą savisriegį apatinėje rėmo dalyje, priklausomai nuo lango statinių apkrovų. Visas lango svorio dinamines apkrovas laiko ir kompesuoja klijai.

 

isnesto lango remo jungimas
Pirmiausia tiksliai išmatuojama lango anga arba lango matmenys ir išsipjaunami reikiamo ilgio SoudaFrame profiliai, kurie sujungiami į keturkampį rėmą. 8 metalinės kampinės jungtys užtikrina itin tikslius ir stabilius sujungimus.

isnesto lango remo tvirtinimas
SoudaFrame SWI technologijos rėmas klijuojamas prie sienos. Tam tepamos dvi piramidės formos juostelės specialių MS polimerinių klijų.

remo tvirtinimas prie sienos
Priklijavus, rėmas papildomai dar pritvirtinamas varžtais

Rėmo surinkimas ir montavimas yra labai paprastas ir greitas, taip pat šis lango termoizoliacijoje montavimo būdas nėra iš brangiausių, ypač jei langas montuojamas prie sienos. Priklijavus rėmą palei angokraštį ir prisukus varžtais,  lieka įtvirtinti langą, vėliau - uždėti šiltinimo sluoksnį ir padaryti apdailą.

Rėmo matmenys parenkami atsižvelgiant arba į angos arba į lango išmatavimus. Rėmą surinkti ir pritvirtinti gali vienas žmogus. Rėmą galima surinkti uždarose patalpose, t.y., pilnai sumontuoti langą, kurį belieka pritvirtinti prie sienos. Darbai gali būti atliekami esant žemoms temperatūroms. Viskas labai paprasta, tačiau velnias slypi detalėse.

Lango šiltinimo sluoksnyje tvirtinimas

Langas su stiklo paketais yra ganėtinai sunkus, todėl tvirtinimo detalės ir mazgai turi patikimai laikyti dinamines ir statines apkrovas. Iki šiol lango „išnešimui" dažniausiai buvo naudojami ilgi metaliniai kronšteinai (laikikliai), konsolės ar sraigtai. Metalas padidina šiluminį laidumą ir šilumos tiltelius. Vietoje metalinių tvirtinimo detalių „Soudal" rėmui pritvirtinti naudoja klijus. Lauko sąlygoms tinkančių klijų yra labai nedaug, nes daugelis suklijuotų paviršių keičia savo parametrus kintant temperatūriniam ir drėgmės režimui. Tinkamų klijų  pasirinkimas dar labiau mažėja, kai klijuojama ant gana netvarių paviršių, klijuojamos skirtingo plėtimosi medžiagos. „Soudal" yra vienas MS polimerinių klijų lyderių pasaulinėje rinkoje, siūlantis išskirtinių savybių klijuojančius hermetikus. Lietuvos rinkoje puikiai žinomi Fix All klijai, kurie bene  kiekvienais metais vis patobulinami. Pavyzdžiui, jau daugiau kaip 10 metų puikiai laikosi prokuratūros pastato Vilniuje išorinės apdailos plokštės, priklijuotos Soudal MS polimeriniais klijais. Masyvios natūralaus akmens plokštės priklijuotos prie laikančiojo karkaso.

„Išnešamo" lango rėmą„Soudal"specialistai rekomenduoja klijuoti specialiais MS polimeriniais klijais, kurie parduodami „dešrelėse" ir  tepami profesionaliais klijų pistoletais. Dvi klijų juostos ant laikančiojo rėmo jį priklijuoja ir tuo pačiu užtikrina sandarumą. Dėl šios priežasties klijus geriau tepti prie rėmo krašto, kad matytųsi, ar pilnai užsipildo tarpeliai. Klijai momentinio sukibimo, priklijuotas rėmas ar rėmas su langu išlieka vietoje, nesmunka. Spyruokliniai laikikliai fiksuoja ir išcentruoja langą, vėliau jie išimami.

 

laikilis
Raudonos spalvos laikinos atramos - spyruokliniai laikikliai

Kaip ir visus klijuojamus paviršius, prieš klijavimą reikia nuvalyti, o porėtus paviršius galima padengti giluminiu gruntu, nors nebūtina.  Papildomą tvirtinimą užtikrina įsukami varžtai. Paprastai užtenka keturių, ir kas 70 cm sukamas papildomas.

 

lango remo tvirtinimo sraigtai
Lango rėmo tvirtinimui naudojami sraigtai ir kaiščiai. Šis kaištis pritaikytas sraigtui keramzitbetonio tipo blokelyje

Lango šiltinimo sluoksnyje sandarinimas

„Išnešamo" lango sandarumą ir šiluminę izoliaciją užtikrina trys sluoksniai. Iš patalpos pusės tai garo izoliacinis sluoksnis, kuris apsaugo sandarinimo putas nuo drėgmės patekimo. Taip pat išorėje esantis izoliacinis sluoksnis, kuris apsaugo putas nuo vandens ir vėjo iš išorės. Pastaraisiais metais ir šioje srityje „Soudal" pasiūlė naujovių.

„Išnešamą" langą su visu rėmu galima sumontuoti ir užsandarinti uždaroje patalpoje ir vėliau visą konstrukciją sumontuoti lauke. Tai leidžia montuoti langus net esant žemoms temperatūroms.  Taip pat montavimas šaltyje nėra tinkamas garo izoliacinėms plėvelėms, mastikoms, bituminėms ar butilo juostelėms, ypač jei šios medžiagos atšalusios.  Surinkus visą konstrukciją patalpoje, šaltoje aplinkoje naudojami tik prie sienos klijuojantys MS polimeriniai klijai. Šie „Soudal"klijai nejautrūs aplinkos oro temperatūrai, tik prieš naudojimą jie turėtų būti sušilę iki kambario temperatūros.

Tepama garo izoliacija iš patalpos vidaus jau žinoma ir suprantama visiems montuotojams. Dauguma montuojojų įvertino garo izoliacinės mastikos privalumus - greitas darbas, puikus sukibimas, galimybė dengti netolygius paviršius. Daugeliui jau puikiai pažįstamos tepamos garo izoliacinės mastikos Soudatight LQ.  Jų rinkoje yra kelių spalvų.

 

Soudatight LQ mastika
Tamsiai mėlyna Soudatight LQ mastika. Užtepta ir išdžiūvusi mastika pasidaro juoda. Tai leidžia pamatyti vietas, kurios neužteptos

Mastika dengiama teptuku, geriau standžių plaukelių. Mastika gana elastinga, tiksotropinė.  Mastikoje esantys plaušeliai sutvirtina membraną, ji tampa tvirta. Membrana atlaiko daugkartinius paviršių parametrų pokyčius, kurių visada būna dėl temperatūros ir drėgmės svyravimų. Viduje dažniausiai daroma reikiamo pločio juosta pilnai dengianti sandarinimo putas ir aplinkinius kraštus. 4,5 kilogramų kibirėlio pakanka nuo 60 iki 90 metrų juostai.

Dar viena nauja tepama  garui laidi  mastika yra Soudatight Hybridatspari UV spinduliams. Ji naudojama  sandarinimo putų apsaugai iš lauko pusės. Juostelė iš lauko pusės daroma tokio pločio, kad padengtų sandarinimo putas. 5 kg kibirėlio užtenka nuo 70 iki 110 metrų juostai.

 

lango garo izoliacija is vidaus
Trys specialūs „Soudal" langų montavimo sistemos elementai: Soudatight LQ garo izoliacinės mastika  saugo montavimo putas iš vidaus. Elastiškos Soudal Flexi montavimo putos, lyginant su paprastomis putomis, turi padidintas garso, šilumos izoliacines ir elastingumo savybes. Taip pat idealiai tinka tarp parametrus keičiančių paviršių, nes yra elastiškos ir prisitaiko prie pokyčių - neskilinėja. Naujoji pilka garo izoliacinė mastika Soudatight Hybrid atspari  atmosferos poveikiui. Ji tepama ant nulyginto montavimo putų paviršiaus.

Lango izoliacijos sluoksnyje montavimas

Lango įstatymas - vienas iš sudėtingesnių statybos etapų. Lyja, šalta, nepatogu, aukštai ir dar reikia įstatyti langą taip, kad būtų jis turėtų nepriekaištingas šilumines, sandarumo ir garso izoliacijos savybes. Sienos konstruktyve montuojami langai atveria šalčiui priėjimą prie konstrukcijų ir rasos taško susidarymą viduje. Taip pat turi įtakos drėgmės kaupimuisi  konstrukcijose. Atsiradusi drėgmė mažina termoizoliacines medžiagos savybes, susidaro sąlygos pelėsiams formuotis.  Todėl į izoliacinį sluoksnį „išneštas" langas yra geriausias sprendimas statant aukšesnės energinės klasės pastatus ar renovuojant senus.

Praktiškai montuojant langus visada iškyla daug nenumatytų problemų. Todėl, kuo paprastesnis darbas, tuo mažiau problemų. Viena iš dažnai pasitaikančių problemų - tai modernizuojamo pastato langų keitimas. Tenka matyti daug namų, kurių išorė apšiltina, o langai, kaip buvo, taip ir liko mūro sienoje. Didelė tikimybė, jog prie tokio lango kaupsis kondensatas, vėliau atsiras ir pelėsių. Gyventojų nenoras keisti langus suprantamas: kol išmontuos, kol sumontuos, dar teks atvirame lauke gyventi. Tada dar reikės apdailą iš vidaus ir išorės daryti. Naudojant SoudaFrameSWI sistemą, langų įstatymas labai supaprastėja. Senas langas gali likti savo vietoje, kol montuojamas naujas.

Prisukamas rėmas, įstatomas langas, arba iš karto prisukamas rėmas su įstatytu ir užsandarintu langu. Pastaruoju atveju buto šeiminkus trikdo tik kelių varžtų įgręžimas. Kitą dieną ateina meistrai ir išima senus langus. Renovuojant būstą, vidinę angokraščių apdailą bet kokiu atveju tenka daryti. „Išnešamo" lango atveju apdaila paprastesnė, nes  nebereikia angokraščių papildomai šiltinti. Arba nereikia dėti tokio storo izoliacinių medžiagų sluoksnio kaip montuojant mūro sienoje.

 

isnesamo lango montavimas
Tarp rėmo ir lango dedamos specialios atramos - laikikliai fiksatoriai. Lango profiliai tvirtinami prie „išnešto" rėmo

Tarpą tarp rėmo ir lango reikia sudrėkinti. Tai būtina sąlyga kokybiškam sandarinimo putų išsiplėtimui. Be drėgmės putos išsiplečia netolygiais burbulais, o kontakto su paviršiais vietose susitraukia. Į lango tarpą putos purškiamos nuo apačios į viršų, užpildant 2/3 ploto. Tai taikytina Soudal Flexifoam mėlynosioms putoms, kurios nedaug plečiasi. Leidžiama putoms sustingti. Sustingimo laikas priklauso nuo temperatūros ir drėgmės, jis gali trukti nuo ne viso pusvalandžio iki kelių valandų.  Nupjovus perteklinį putų paviršių, reiktų pašalinti langų gamintojo apsauginę juostą.

 

isnesamo lango sandarinimas
Svarbi smulkmena prieš dengiant mastika, yra apsauginės dažų juostelės užklijavimas. Ji saugo nuo profilio ištepliojimo bei leidžia užtepti mastiką lygia linija. Taip pat galėsite padaryti reikiamo pločio dengiamą sluoksnį.

isorine garo izoliacine mastika
UV spindiliams atspari sandarinimo mastika, tinkama naudojimui iš lauko pusės

Soudatight Hybrid mastikos pakanka vieno sluoksnio. Ji sudaro elastingą ir tvirtą membraną. Mastika gerai sukimba beveik su visais paviršiais (netinka bituminėmis dangomis). Galima dengti porėtus, drėgnus, šaltus paviršius. Mastika turėtų būti kambario temperatūros. Apsauginę dažymo juostelę reiktų nuimti iš karto užtepus,  netgi nelaukiant, kol mastika išdžius. Pavėlavus nuimti dažų juostelę, ją šalinant ims plyšinėti mastikos plėvelė.

Tad nauja ir itin paprasta  „Soudal" montavimo sistema langų termoizoliacijos sluoksnyje bei kokybiškos langų sandarinimo medžiagos leidžia tikėtis, jog šilumą taupantis langų montavimas jau greitai taps norma  visuose pastatuose. Beje, naudojant SoudaFrameSWI langų montavimo sistemą, langus nesunku pakeisti, kas nėra paprasta naudojant kitus montavimo apšiltinimo sluoksnyje būdus.

Sergejus Jeriomenko, Hermio Preikšto nuotraukos

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Skydinio namo statyba

Skydinis namas, pamatai skydiniam namui, skydinio namo montavimas, langų, grindų, stogo montavimas skydiniame name

Šiltinimas poliuretano putomis

Poliuretano putos, kuo skiriasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos, šlaitinio stogo, sienų, fasado šiltinimas poliuretano putomis

Angaro statyba

Angarų statyba, angaro projektavimas, standartinio angaro statyba

Vandentiekio įrengimas

Kaip įrengti vandentiekį, vandens gręžinys, vandentiekio siurbliai, hidroforai. Vandentiekio vamzdžių sujungimas ir jungtys. Vandentiekio projektavimas

Karkasinio namo statyba

Karkasinis namas, karkasinio namo šiltinimas, karkasinio namo surinkimas, medinio ir metalinio karkaso namai, karkasinio namo sandarinimas, deklaracija apie statybos užbaigimą

Pavėsinės statyba

Kaip pastatyti pavėsinę, pamatai pavėsinei, pavėsinės karkaso montavimas, mediena pavėsinei, pavėsinės grindų įrengimas

Šilumos siurblio įrengimas

Šilumos siurbliai, šilumos siurblio pasirinkimas, šilumos siurblio galios skaičiavimas, ištraukiamo oro šilumos siurbliai

Pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimas polistireniniu putplasčiu

Kaip apšiltinti pamatą, rostverko šiltinimas, cokolio šiltinimas, kokį polistireninį putplastį naudoti pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimui

Grindų šiltinimas

Grindų apšiltinimo įrengimas, grindų šiltinimo įrengimas, polistireninis putplastis grindų apšiltinimui, betonuojamų grindų šiltinimas,

Daugiabučių šiltinimas

Daugiabučio fasado apšiltinimas, kaip šiltinti daugiabutį, kuo geriausia šiltinti daugiabučio fasadą,

Mūrinio namo statyba

Mūrinis namas, mūrinio namo blokeliai, blokelių mūrijimas ir klijavimas, mūrinio namo šiltinimas, nebaigtos statybos pažyma

Fasado apdaila

Tinkas fasadams, dažai fasadams, tinkuojamų fasadų apdaila, vėdinamo fasado apdaila, lanksčios plytelės fasadams, mediniai fasadai, jo apsauga, dažymas

Produktai kategorijos horizontalus spec

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Šiltinimas poliuretano putomis Vilnius Šiltinimas poliuretano putomis Vilnius Stogo šiltinimas Poliuretano Putomis Vilniuje, Medinio Namo šiltinimas Poliuretano Putomis Vilniuje, Fasado šiltinimas Putomis Vilnius