Namo valdymo įrengimas
Atnaujinta: 2024-05-29

Išmanus namas - centralizuotai valdomas, ekonomiškas, komfortiškas, saugus. Visų namo elektros ir inžinerinių sistemų visuma veikia sinergiškai ir toks veikimas taupesnis, patogesnis nei kiekvienos sistemos darbas atskirai.

Namo valdymo įrengimas

Daugeliui yra girdėtos frazės „protingas, išmanusis namas", „automatinis valdymas", „valdymo automatika", bet toli gražu ne visi iki galo žino, kokią vertę suteikia namo valdymas. Pirmiausia išsiaiškinkime, ką reiškia išmanusis namas?

Išmanusis namo valdymas

Ne kartą teko girdėti, kaip naujakuriai giriasi automatiniu šviesos įsijungimu ar vartų atsidarymu privažiavus prie jų, sakydami, kad turi išmanųjį namą. Iš tiesų iki išmanumo dar toli, tai tik maža dalelė to, ką gali išmaniojo namo sistema. Išmanusis namas - tai sistema, įgalinanti automatiniu režimu sinergiškai veikti VISAS pastato elektros ir inžinerines sistemas:

  • Vidaus ir lauko apšvietimo;
  • Klimato: šildymo, šaldymo, vėdinimo, drėkinimo, mikroklimato kontrolės;
  • Buitinių prietaisų valdymas (sinchronizavimas pagal energijos kainą ir poreikį);
  • Apsaugos (skirtingų jutiklių ir video kamerų veikimo sinchronizavimas);
  • Žaliuzių, užuolaidų, vartų valdymas;
  • Įeigos kontrolė (video, telefonspynės);
  • Audio-video sistemų valdymas;
  • Šilumos ir elektros energijos apskaita (elektros gaminimo ir suvartojimo kontrolė, saulės elektrinė, pakrovimo stotelė);
  • Centralizuotas visų sistemų valdymas pulte, išmaniąja programėle, nuotoliniu būdu;

Sistemų ir jų valdymo funkcijų gali būti mažiau ar daugiau, jos gali būti viena su kita susietos įvairiais lygiais, sąsajos gali būti keičiamos, papildomos. Visa tai vadinama scenarijais, o jų gali būti begalė, priklausomai nuo poreikių ir fantazijos. Kaip sako valdymo automatika prekiaujančios „JUNG Vilnius" vadovas, „jūsų fantazija - mūsų sprendimai".

Išmanusis namas kasdieniame gyvenime suteikia daugybę patogumų, saugumą ir padeda taupyti energiją. Sinergiškai veikiančios elektros ir ižinerinės sistemos daug efektyvesnės. Yra apskaičiuota, kad esant automatiniam šildymo/vėsinimo valdymui, temperatūros sumažinimas vos vienu laipsniu generuoja apie 6 proc. mažesnes sąskaitas eurais. Čia verta prisiminti, kiek būna situacijų, kai namuose nieko nėra, bet radiatoriai vis vien karšti - ten, kur nėra valdymo, tai vyksta kasdien.

Sistemų valdymas naudingas saugumo požiūriu. Pavyzdžiui, įjungus buto signalizaciją, automatiškai užsidaro vandens sklendė. Vadinasi, nelieka pavojaus, kad įvykus avarijai, bus užlietos patalpos ar kaimynai. Naudojant programinę įrangą išmaniajame name ar bute galima modifikuoti vieną ar dalį funkcijų, arba visą sistemą.

Išmanusis namo valdymas
Judesio jutikliai terasos lange - išmanaus namo saugumo sistemos dalis.

Palyginti su namu be valdymo automatikos, išmaniajame name ne tik taupomi resursai, bet ir namo vertė padidėja daugiau nei investicija į jo automatizavimą. Vadinasi, į statomą namą įdiegę visas ar dalį išmaniųjų funkcijų, jūs užsitikrinate, kad ilgainiui jo vertė nenukris tiek, kiek valdymo neturinčio būsto. Žinoma, su sąlyga, jei bus įdiegta patikima, visuotinai pripažinta, nevienadienė, ilgai rinkoje egzistuojanti atviro protokolo valdymo automatika. Ateityje namai ar butai, neturintys valdymo automatikos, bus laikomi atgyvenusiais. Beje, pagal 2024 metų pavasarį persvarstytą Europos parlamento direktyvą nuo 2030 m. visi nauji pastatai turės būti visiškai netaršūs, o valdžios institucijoms priklausantys nauji pastatai šį reikalavimą turės atitikti nuo 2028 m. Kai kurios ES šalys dėl šio reikalavimo įsiveda privalomą valdymo automatikos įdiegimą naujuose visuomeniniuose pastatuose, palaipsniui pereinant prie gyvenamųjų. Tad privaloma pastatų valdymo automatika - jau visai netolima ateitis.

Ko gero nė vienas individualaus namo statytojas nepagalvoja ir nepaskaičiuoja, kad investavus į valdymą, sistema sutaupys daugiau nei į ją investuota. Pavyzdžiui, vidutinis bazinės KNX protokolo valdymo sistemos atsipirkimo laikas - nuo 5 iki 10 metų, priklausomai nuo funkcijų, energijos vartojimo intensyvumo ir t.t. Vėliau sistema tiktai taupo.

Šiandien yra galimybė bet kuriame būste, ar tai būtų namas, ar butas, įdiegti didesnio ar mažesnio lygio išmanųjį valdymą, priklausomai nuo poreikių ir finansų. Valdymo automatika gali būti bevielė, gali būti laidinė. Laidinės laikomos fundamentaliomis ir patikimesnėmis, ypač jei tai senas geras KNX protokolas.

KNX valdymo sistemos įdiegimo išlaidos skiriasi priklausomai nuo funkcijų kiekio ir apimties. KNX protokolas gali būti laidinis, KNX signalai gali būti perduodami ir radijo bangomis, taip pat ir jėgos kabeliais, t.y. elektros instaliacijos kabeliais.

 

KNX namo valdymo sistema

Individualus namas paprastai statomas ilgam ir, jei norite, kad jis ateityje neprarastų vertės, instaliuojant elektrą verta instaliuoti atskirą KNX protokolo magistralinį valdymo kabelį.

KNX yra valdymo protokolas, kurio kalbą supranta ir tarpusavyje bendrauja visi į sistemą sujungti elektros ir inžinerijos prietaisai. Šis protokolas plačiai paplitęs ir žinomas visame pasaulyje, jam jau per 30 metų, KNX sistema jungia per 500 gamintojų 50-yje šalių, gaminančių apie 8 tūkst. įvairiausių prietaisų. Visi prietaisai bendrauja tarpusavyje KNX protokolu, programuojami ATS programa. Visa tai reiškia, kad tarp tūkstančių prietaisų ir įvairiausios įrangos yra šimtaprocentinis suderinamumas, nereikalingi konverteriai, nesudėtinga instaliacija. KNX protokolas nuolat tobulinamas, bet, bet kuri senesnė versija suderinta su naujesne. Tai ne vienadienis protokolas, kuris šiandien gyvas, rytoj gali būti miręs. Net ir prieš 30 metų įsidiegę valdymo sistemą šiandien gali ją papildyti naujais prietaisais ir naujomis funkcijomis.

KNX valdymo sistema - atviras pastatų elektros prietaisų ir inžinerinės įrangos automatizuoto valdymo standartas, seniai naudojamas ir pelnęs gerą reputaciją: patikimas, vientisas, turi daug galimybių, praktiškai be apribojimų. Visi davikliai gali būti sujungiami į vieną bendrą sistemą, vienas daviklis gali būti naudojamas kelioms sistemoms, pavyzdžiui, laikmatis - apšvietimui ir žaliuzėms valdyti. Jeigu nėra nuotolinio valdymo poreikio, veikia be interneto. Valdymui nuotoliniu būdu JUNG KNX sistema gali būti apsaugota papildomu KNX Secure protokolu.

KNX namo valdymo sistema
JUNG KNX valdymo sistema gali turėti papildomą saugų duomenų perdavimo kanalą KNX Secure.

Didžioji dalis naujos KNX įrangos turi saugumo protokolą, kuomet yra užšifruoti prietaisai, kanalai tarp prietaisų, serveriai ir t.t. Tuo pačiu KNX protokolo tinklas yra atviras, jis gali būti papildytas kitais prietaisais, turinčiais kitą protokolą, tik tokiu atveju lieka atviras saugumo klausimas, be to, reiktų patikrinti, ar norimas prijungti prietaisas turi oficialiai patvirtintą atvirą protokolą.

KNX sistema yra decentralizuota, nėra centrinio valdymo bloko, kiekvienas sistemos komponentas turi savą mikroschemą. Jeigu vieno prietaiso valdymas dėl kokių nors priežasčių nustoja veikti, likę sistemos prietaisai ir jų valdymo funkcijos veikia, jeigu jie nesusieti su serveriu.

 

JUNG KNX prietaisai

Dėl KNX sistemos įdiegimo reikia apsispręsti dar namo projektavimo etape, kol neišvedžiota elektros instaliacija, arba atnaujinant instaliaciją. Įdiegiant KNX išmaniųjų namų sistemą, pirmiausia išvedžiojamas silpnųjų srovių (24 V) magistralinis kabelis, rekomenduojama kabelį pravesti ir ten, kur kokia nors funkcija dar tik gali būti ateityje. Yra naudojami tiek valdymo, tiek instaliaciniai kabeliai, populiariausi mažo dūmingumo behalogeniai kabeliai XPJ-HF C-Pro ir XPJ-HF D. Populiariausi KNX kabeliai dažniausiai turi 4 gyslas, viena pora paprastai paliekama rezervui.

KNX kabelis
KNX kabelis.

 

KNX kabeliams keliami tokie patys reikalavimai kaip ir kintamosios įtampos kabeliams, jie gali būti montojami šalia elektros maitinimo kabelio (tarp KNX TP ir 230 V kabelio būtinas 4 mm atstumas), turi būti apsaugoti nuo viršįtampių. KNX kabelį iki įrenginių galima išvedžioti kaip patogiau: linijine, žvaigždės ar medžio forma. Sensoriai, judesio jutikliai, termostatai magistraliniu kabeliu perduoda komandas kontaktoriams, kurie atitinkamai reguliuoja namo apšvietimą, šildymą ir/ar vėdinimą ir kt. Kai kurie įrenginiai gali būti susieti tarpusavyje, bet jiems priskiriami individualūs ID adresai.

Sistemą galima valdyti įprastiniame mygtukiniame pulte arba liečiamame patalpų valdiklio ekrane. KNX sistemos namo prietaisai gali būti valdomi ir nuotoliniu būdu, internetu iš bet kurios pasaulio vietos.

Temperatūros valdiklis
Temperatūros palaikymo režimas ir valdiklis.

 

Ar galima patiems išvedžioti KNX kabelį ir sujungti valdiklius bei suprogramuoti valdymo sistemą? Galima, bet nerekomenduojama, nes visgi tai turėtų daryti profesionalai. Pirmiausia reiktų apgalvoti ir parengti išmaniųjų namų planą - kur, kokie prietaisai reikalingi ir ką jie valdys, be to, KNX įdiegimas reikalauja tam tikrų žinių.

Net jeigu iš pradžių planuojate valdyti tik apšvietimo ir šildymo sistemas, ateityje prie KNX valdymo protokolo galima jungti daugelio gamintojų prietaisus, sistemą galima praplėsti bet kuriuo momentu, žinoma, jei yra nutiestas kabelis.

KNX protokolas nėra JUNG nuosavybė, tačiau JUNG gamina keletą grupių kokybiškų prietaisų šiai sistemai. Tai matinimo šaltiniai, kontaktoriai, valdikliai, davikliai, energijos detektoriai ir kt.

KNX namo valdymo įranga
KNX valdymo sistemos įranga.

 

Automatizuotas valdymas daugiabutyje

Savaime suprantama, automatizuotas valdymas galimas ne tik individualiame name, bet ir daugiabutyje. Naujai statomuose daugiabučiuose kartu su elektros instaliacija NT vystytojas gali projekte numatyti magistralinį KNX kabelį, kurio instaliavimas nėra brangus, bet vėliau kiekvieno buto savininkas turės galimybę pasirinkti patikimą vienų ar kitų sistemų valdymą. Taip investuotojai į nekilnojamąjį turtą, net ir su minimaliomis sąnaudomis, gali pakelti butų vertę ir turėti patrauklesnį produktą nei konkurentai. Juolab, kad centralizuota masinė KNX sistema bus pigesnė nei individuali, o vartotojas turės galimybę jungtis prie jos arba nesijungti, valdyti tik bazines funkcijas ar jas praplėsti ir t.t. NT vystytojas investiciją turės galimybę susigrąžinti per abonentinį mokestį.

Pagrindinės komforto ir daugiausiai taupančios valdymo funkcijos yra apšvietimo, šildymo valdymas ir namo ar buto apsauga.

Kadangi KNX sistema yra laidinė, ji patrauklesnė tiems, kurie stato, rekonstruoja, o tiems, kurie jau gyvena name, bute ar nusipirko jį įrengtą, yra galimybė turėti paprastesnę, bet irgi taupančią bei patogią JUNG Home sistemą. Ji detaliai aprašyta mūsų straipsniuose „Belaidė namo valdymo sistema" ir „JUNG Home daugiabutye". Spauskite saugias aktyvias šių straipsnių nuorodas ir rasite visą informaciją apie šią paprastai įrengiamą ir naudingą valdymo sistemą.

 

Informacija parengta bendradarbiaujant su UAB „JUNG Vilnius" specialistais, gamintojų nuotraukos

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Namo valdymo įrengimas

Išmanusis namo valdymas, KNX namo valdymo sistema, JUNG KNX prietaisai, automatizuotas valdymas daugiabutyje

JUNG Home daugiabutyje

Automatizuotas ir išmanus elektros įrangos ir prietaisų valdymas naudojant Jung Home

LED apšvietimo įrengimas

LED apšvietimas pritaikomas tiek pagrindiniam, tiek akcentiniam, dekoratyviniam apšvietimui. Tai lubiniai LED šviestuvai, linijiniai LED šviestuvai, LED juostos, bėginės LED sistemos, LED juostos profiliuose arba tiesiog ant paviršių klijuojamos LED juostos.

Elektros kabelio parinkimas

Elektros kabelių parinkimas, kabelių galia, elektros kabelio parinkimas pagal kW, instaliaciniai elektros kabeliai

Elektros instaliacijos atnaujinimas keitimas

Elektros instaliaciją galima atnaujinti tradiciškai, bet galima ir išmaniai. Tokio elektros instaliacijos keitimo kaina šiek tiek didesnė, bet patogesnė, komforto ir saugumo suteikia daugiau, o elektros naudoja mažiau.

Apšvietimas LED juostomis

LED juostų tipai, nišų ir virtuvės darbastalio apšvietimas, šviesos dekoras, ekonomiškas apšvietimas. LED juostos montavimas ir transformatoriaus parinkimas.

Kabeliai saulės ir vėjo elektrinėms

Saulės baterijų kabeliai, kabeliai saulės elektrinėms, fotovoltiniai kabeliai, kabeliai vėjo jėgainėms

Elektros instaliacija name

Kaip suprojektuoti elektros instaliaciją name, elektros instaliacijos įrangos parinkimas, elektros instaliacijos pravedimas, sujungimas

Apšvietimo valdymas

Šviestuvų valdymas, apšvietimo valdymo instaliacija, apšvietimo projektavimas

Elektros jungikliai

Elektros jungikliai interjere, šviestuvų jungiklių dizainas, elektros jungiklių spalvų derinimas, elektros jungikliai su apšvietimo valdymu, originalūs elektros jungikliai

Elektros projektavimas ir instaliacija

Elektros projektas, elektros instaliacijos projektavimas, kabelių pravedimo projektas

Šviestuvų pajungimo schemos

Šviestuvų pajungimas, valdymas ir reguliavimas. Šviestuvų valdymas iš kelių vietų, šviesos srauto reguliavimas.

Produktai kategorijos horizontalus spec

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Elektros instaliacijos darbai Vilnius Elektros darbai Vilnius Elektros Instaliacija Vilniuje, Elektros Instaliacija Montavimas Vilnius, Senos Elektros Instaliacijos Keitimas Vilnius, Elektriko Paslaugos Vilnius, Eletros Irengimas Name Vilnius, Elektros Instaliacijos Keitimas Bute