Elektros projektavimas ir instaliacija
Atnaujinta: 2023-06-14

Jau aišku, kad statybos produktų gamintojų ateitis – projektavimo programoms pritaikytos produkcijos bibliotekos, o projektuotojų ateitis – statinio informacinis modeliavimas (BIM). Kaip tai veikia rengiant elektros projektus?

Visi bet kurio objekto – ar tai būtų modernus biurų pastatas, sandėlys ar individualus namas, su elektros tiekimu susiję projektai yra dalis bendro pastato projekto, nes nėra nė vieno pastato, kuriame nebūtų elektros. Elektros projektus rengia elektrotechnikos inžinieriai,  individualiuose namuose elektrą dažniausiai planuoja architektai arba interjero dizaineriai, o elektros įrangą bet kokio dydžio objekte parenka architektai arba interjero dizaineriai.

Elektros instaliacijos projektai 

Lauko elektros tinklams ir įvadui projektai rengiami pagal ESO ar kito elektros energijos tiekėjo išduotas sąlygas. Lauko tinklų projektai individualiems namams rengiami tik tuo atveju, jei trasa tiesiama ne vien per privatų sklypą, kitais atvejais projekto niekas nereikalauja, tik sklypo plane pasižymima elektros linija. Vidaus elektros projektas komerciniams, visuomeninės paskirties ir bet kuriam didesniam pastatui yra dalis bendro statybos projekto, jį rengia elektrotechnikos projektuotojai, o ypatingos paskirties pastatuose dar būtina ir tokio projekto ekspertizė.

Individualaus namo elektros projektą arba, tiksliau, planą, dažniausiai pabraižo architektas arba interjero dizaineris, šio plano tikslas – patogiai ir tinkamai išdėlioti rozetes ir jungiklius. Patalpų plane tiesiog nurodomos šviestuvų, jungiklių, rozečių vietos. Tačiau, kaip pastebėjo UAB „Minelektrikas“ vadovas Mindaugas Žiūkas, elekros dalies projektas,  netgi individualiame name, jei toks parengiamas, naudingas, nes dizaineris visada parenka tinkamas instaliacijos vietas, apgalvoja naudojimo scenarijus – kur ir kokie lizdai jungikliai ir perjungikliai reikalingi. Tuo pačiu namo savininkai turi galimybę susipažinti su elektros išvedžiojimo projektu, koreguoti jį projektavimo stadijoje, o ne atliekant darbus, kaip dažnai pasitaiko. Rangovų darbas turint projektą greitesnis ir kokybiškesnis.

Vidaus instaliacijos elektros projektų gali būt ne vienas. Tai:

  • Elektrotechnikos dalis – elektros įvadai, apšvietimas, žaibosauga ir kt.;
  • Telekomunikacijų projektai – telefono ryšių, TV ir kt.;
  • Gaisro aptikimo ir signalizacijos projektai;
  • Apsaugos, vaizdo stebėjimo įrengimo projektai;
  • Procesų valdymo ir automatizavimo projektai. Jeigu įrengiamas automatinis valdymas – išmaniojo namo sistema, rengiami atskiri kiekvienos valdymo srities projektai.
  • Priklausomai nuo pastato paskirties, gali būti ir kitokių su elektra susijusių projekto dalių;

Kaip minėta, dideliuose objektuose elektros projektas yra būtinas, o jeigu statomas šiuolaikinis, komfortiškas individualus namas, jei galvojama apie jo likvidumą, eksploatacijos taupumą, rekomenduojama elektros projektą parengti. Tuo pačiu ir namo sistemų automatizavimo projektą su automatinio valdymo, vadinamojo išmaniojo namo funkcijomis, kurios kurią komfortą ir taupo energiją. Tai gali būti,  pavyzdžiui, apšvietimo, šildymo, vėdinimo, žaliuzių valdymo, apsaugos ir kt. sistemos. Laidinis šių sistemų valdymas įrengiamas kartu su elektros instaliacija, todėl atskiras projektas būtinas.  Laidinis valdymas patogus tuo, kad yra patikimesnis ir pigesnis nei belaidis. Be to, instaliuojant automatinio valdymo kabelį yra galimybė iš pradžių apsiriboti keliomis valdymo funkcijomis, o vėliau, esant reikalui,  jas papildyti.  Plačiau apie automatinio valdymo galimybes rasite straipsnyje „Namo valdymo sistemos

Valdymo sistemų projektus rengia šių sistemų projektuotojai, o instaliuoja  -  elektrikai. Kiekvienai valdymo funkcijai rengiami atskiri projektai, kaip minėta, tai gali būti šildymo, vėdinimo, apšvietimo, apsaugos ir kitų inžinerinių sistemų projektai.

Elektros projektas

Jeigu elektros dalį projektuoja šios srities specialistas, jis apskaičiuoja būsimas apkrovas (individualiuose namuose jos beveik nesiskiria), numato naudojamus elektros prietaisus. Jeigu tai individualus namas, bus pagalvota apie tai, kur reiks įjungti žoliapjovę ar dulkių siurblį, nepamiršta, kad reikalingas terasos apšvietimas,parinktos patogiausios elektros įrangos instaliavimo vietos, nurodyta gaminių specifikacija. Profesionalus projektuotojas žino, kad daugiau 2-3 kW galios jungti į vieną liniją nerekomenduojama. Priklausomai nuo prietaisų išdėstymo ir galios, gali keistis saugiklių ir laidų parametrai, instaliacijos schema. Taip pat numato tinkamiausias, ergonomiškas vietas kištukiniams lizdams ir jungikliams, papildomus sujungimus ir vietas bei technines valdymo galimybes, parenka atitinkamus sujungimo ir komutavimo elementus, tuo pačiu suprojektuoja saugią elektros instaliaciją.

Elektros instaliavimo darbus atliekantis M. Žiūkas sako, kad yra architektų ir interjero dizainerių, kurie išmano elektros instaliacijos specifiką, bet toli gražu ne visi žino subtilumus, technines įrangos charakteristikas, pasitaiko, kad suprojektuoja šviestuvą ant dūmtraukio. Tokiu atveju lieka tikėtis, kad  instaliuotojai atsakingi ir išmano savo darbą.

Priešgaisrinių inžinerinių sistemų projektavimas

Elektros instaliacijos projektavimo etape visada reikia apmąstyti ir pastato priešgaisrines sistemas, jų išsidėstymą tam tikrose pastato zonose, kuriose didesnė gaisro atsiradimo rizika. Siekiant užtikrinti pilnavertį sistemos veikimą gaisro metu priešgaisrinių sistemų projekte privalu atsižvelgti į šiam tikslui labiausiai tinkamą įrangą, medžiagas, jų atsparumą ugniai. Neatsiejama šios sistemos dalis - ugniai atsparūs kabeliai ir signaliniai kabeliai.

priesgaisriniu-sistemu-projektavimas

Ugniai atsparūs kabeliai yra gaminiai, kurių užduotis – 60-90 minučių nuo gaisro pradžios palaikyti stabilų elektros ir priešgaisrinių sistemų veikimą labai aukštoje temperatūroje. Tokių kabelių atsparumas ugniai įmanomas specialių medžiagų, naudojamų jų konstrukcijoje, dėka. Jų gyslos dengtos ugniai atspariu sluoksniu, o išorinį apvalkalą sudaro behalogeniai polimerai, kurių sudėtyje nėra įprasto PVC, smarkiai palaikančio degimą ir išskiriančio vandenilio rūgšties lašelius bei tirštus toksinius dūmus. Behalogeniai kabeliai pasižymi mažu dūmingumu ir žymiai skaidresniais dūmais.

Pavyzdžiui, “Prysmian Group" ugniai atsparus kabelis FIRETUF FRHF gaisre išlaiko funkcionalumą 90 minučių, esant 830º C aplinkos temperatūrai. Ugniai atsparūs kabeliai skirti priešgaisrinių sistemų veikimo palaikymui nuo pat gaisro pradžios. Jų dėka turi veikti priešgaisrinės signalizacijos sistema, gaisro gesinimo sistema, avarinis apšvietimas. Kabelius, turinčius atsparumą ugniai, galima montuoti ne tik patalpose, bet ir lauke, tačiau projektuotojas turi atsižvelgti į tai, ar jie turi apsaugą nuo UV spinduliuotės.

Signaliniai kabeliai yra vytos poros gaminiai be halogenų, bendrai ekranuoti, irgi pasižymintys ugniai atspariomis savybėmis. Jie naudojami kaip signalo perdavimo ar telefoniniai kabeliai ir yra specialiai sukurti priešgaisrinės signalizacijos ir evakuacijos signalizacijos sistemų dalims, prietaisams ir apsaugos sistemoms, kurioms reikalingas 30-90 minučių veiksnumo laikas, kilus gaisrui. Signaliniai kabeliai gali būti naudojami namo telefonspynės sistemoje ir vietose, kurios yra jautrios trikdžiams. Tinka nuolatiniam montavimui pastatų, pramonės, tvarios ir atsinaujinančios energijos įrenginiuose, telekomunikacijose ir duomenų centruose. Vytos poros konstrukcija apsaugo nuo kryžminių trikdžių tarp porų. Apvalkalas be halogenų sumažina dūmų ir dujų žalą gaisro atveju.

kabeliu-atsparumas-ugniai

Elektros instaliacijos reikalavimai

Elektros įrangos montavimą reglamentuoja „Elektros įrenginių įrengimo bendrosios taisyklės"  bei „Žemos įtampos elektros įrenginių montavimo (A ir aukštesnės energinio naudingumo klasės pastatams) taisyklės“. Jose nurodoma, kad: „Gyvenamosiose ir administracinėse patalpose paslėptosios instaliacijos laidai ir kabeliai turi būti montuojami instaliacijai skirtose zonose.

 

Elektros-įrangos-ir-laidu-trasu-isdestymas-gyvenamajame-kambaryje
Elektros įrangos ir laidų trasų išdėstymas gyvenamajame kambaryje.

Horizontaliųjų instaliacijos zonų plotis yra 30 cm, o vertikaliųjų - 20 cm. Horizontaliosios instaliacijos zonos prasideda 15 cm atstumu nuo lubų, bei 15 cm ir 90 cm (dažniausiai virtuvėse) atstumu nuo grindų.

Vertikaliosios instaliacijos zonos prasideda 10 cm atstumu nuo langų, durų ir kitų angų kraštų ir 10 cm atstumu nuo patalpų kampų.

SVARBU

Rekomenduojama laidus iki įrangos tiesti tik vertikaliai, stačiu kampu nuo lubų ar grindų, bet ne įstrižai ar horizontaliai. Tada bus mažiausia tikimybė, kad vėliau gręždami sieną kliudysite laidą.

Jungikliai, rozetės ir atšakos dėžutės turi būti įrengti instaliacijos zonose. Jungiklius rekomenduojama įrengti 105 cm arba 115 cm (kaip nurodo „Elektros įrenginių įrengimo bendrosios taisyklės“ - arčiau durų rankenos), o rozetes - 30 cm ir 115 cm atstumu nuo grindų (dažniausiai virtuvėse). Elektros mašinos, aparatai ir prietaisai, kurių vienetinė galia 2 kW ir didesnė, turi būti prijungti prie skirstomojo skydo atskira elektros grandine. Paslėptosios elektros instaliacijos vamzdžiai, kanalai ir lanksčios metalinės rankovės turi būti sandarūs. Elektros kabelius įrengti ventiliacijos kanaluose ir šachtose draudžiama. Ventiliacinius kanalus ir šachtas gali kirsti pavieniai laidai ir kabeliai, nutiesti plieniniuose vamzdžiuose. Tiesiant laidus ir kabelius virš kabamųjų lubų, reikia atsižvelgti į taisyklių nurodymus, taip pat į gyvenamųjų namų ir visuomeninės paskirties pastatų elektros įrenginiams keliamus reikalavimus".

Elektros projektavimo raida

Anksčiau elektrotechnikos projektai būdavo rengiami popieriuje, vėliau atsirado 2 CAD brėžiniai ir visai neseniai BIM – statinių informacinis modeliavimas, kuris susieja visas statinio projekto dalis ir pateikia informaciją apie naudojamas medžiagas, konstrukcijas, gaminius, įrangą.

 

elektros sutartiniai zenklai
Elektros instaliavimo vietos, pažymėtos architekto ar interjero dizainerio individualaus namo plane.

2-D-elektros-projektas-parengtas-naudojant-AutoCAD-programine-iranga
2 D elektros projektas parengtas naudojant AutoCAD programinę įranga.

3D--projektavimas-BIM-aplinkoje-Revit-programine-įranga
3D  projektavimas BIM aplinkoje Revit programine įranga: projekte galima matyti visumą ir smulkias detales, visi sprendimai siejami su kitomis projekto dalimis.

Atsiradus 3 D projektavimui, kad informacija patektų tiesiai projektuotojams, gamintojai ėmėsi kurti savo gaminių duomenų bibliotekas, kurios, integruotos į projektavimo programą, padeda projektuojantiems labai greitai pasirinkti gaminius ne tik pagal dizainą ir spalvą, bet ir pagal techninius parametrus, funkcijas ir t.t. Šios bibliotekos nuolat pildomos ir projektuotojas turi galimybę be ilgų ieškojimų rinktis iš didelio gaminių asortimento, kurie šiuo metu yra rinkoje.

 

programinis iskiepis svetaineje
Pažangiausi gamintojai savo svetainėse jau pateikia programų įskiepius, kuriuose yra duomenys apie įmonės produktus.

Architektams ir dizaineriams, naudojantiems BIM projektavimo programas ArchiCAD arba Revit, pasirinkti elektros  instaliacijos įrangą visiškai paprasta, nes yra galimybė naudoti nemokamą JUNG įrangos gamintojo įskiepį -konfigūratorių.

Revit ir ArchiCAD aplinkoje elektros projektui parengti galima atsisiųsti įskiepį (konfigūratorių)- JUNG Switch Range Configurator, kuriuo pasiekiama gamintojo įrangos duomenų bazė – įrangos biblioteka. Joje yra visi projektui reikalingi JUNG gaminių duomenys, pvz., gaminio numeris, brūkšninis kodas (GTIN) ir kiti svarbūs gamintojo duomenys. Naudojant įskiepį Revit aplinkoje, online režimu pasiekiami visi JUNG gaminiai. Pasirinkus gaminį, jis įkeliamas į projektą, tuo pačiu automatiškai atsiranda planavimo pakeitimai pjūviuose, brėžiniuose ir sąrašuose. Taip vos keliais pelės spustelėjimais galima elektros jungiklius ir kitą valdymo įrangą bei informaciją apie įrangą persikelti į projektą.

 

Jungiklių-konfiguratoriumi-parenkami-gaminiai-ir-jų-vizualizacija
Jungiklių konfigūratoriumi parenkami gaminiai ir jų vizualizacija.

Kaip sakė UAB „AGA CAD“ pastatų inžinierius Aleksandras Šeža, įskiepiai įgalina dirbti daug greičiau, gamintojai nuolat atnaujina asortimentą ar informaciją, projektuotojui nereikia kompiuteryje laikyti papildomos informacijos. Jo pastebėjimu, daugelis gamintojų  jau turi atskirus projektavimui skirtus katalogus, tačiau online veikiantys programų įskiepiai yra patogesnis įrankis ir projektavimo ateitis.

Dizaineriams ir interjerų kūrėjams – Switch Manager jungiklių konfigūratorius

Šiuolaikiniame pastate (tiek privačiame name, tiek visuomeniniame pastate) yra daugybė valdomų sistemų. Faktiškai kone visas inžinerines sistemas valdome jungikliais, visoms joms, net ir išmaniosioms, reikia vienokių ar kitokių jungiklių. Jais valdomas apšvietimas, šildymas, vėsinimas, vėdinimas, žaliuzės, apsauga ir kt. Apšvietimui valdyti naudojami jungikliai, šviesos intensyvumo reguliatoriai, judesio jutikliai.  Jie gali būti jungiami į blokus su kitų sistemų valdikliais.  Interjero kūrėjams, dizaineriams pasirinkti elektros įrangą, suformuoti pasiūlymą ir vizualiai pamatyti savo pasirinkimą  skirtas JUNG jungiklių konfigūratorius (Switch Manager) – www.jungiklis.info).  Tai programėlė, kurios pagalba į savo sukurtą interjerą galima įsikelti ir vizualiai pamatyti, kaip atrodys instaliuota elektros įranga.  Jungiklių sistemos konfigūravimas vyksta greitai ir paprastai:  pasirinkus kiekvieno jungiklio funkciją (pvz., vieno ar dviejų klavišų jungiklį, kištukinį lizdą su įžeminimu ar be jo, garsiakalbį, skaitmeninį radiją ar jų bloką), projekte matomas kiekvieno prietaiso aprašas, spalva, kaina. Nauojant tokį  konfigūratorių suklysti ar ką nors praleisti beveik neįmanoma, labai patogu palyginti pasirinktus variantus, sudaryti ir pateikti komercinį pasiūlymą.

  • JUNG jungiklių Switch Manager  konfigūratorius - tai galimybė rinktis iš plataus jungiklių ir kitos įrangos asortimento ir greitai susikurti reikalingus įrangos blokus, rėmelių ir dangtelių spalvų derinius;
  • Tai elementų skaičiaus variantai – galimybė pasirinkti, kiek elementų bus bloke (, jungiklių, kištukinių lizdų, šviesos srauto reguliatorių, duomenų jungčių ir kt.);
  • Jungiklių bloko dizainą, spalvą galima derinti su užsakovu ir pelės spustelėjimu keisti bet kuriuo metu.

 

Elektros instaliacijos montavimas, kabelių ir įrangos parinkimas

Elektros instaliaciją reikia išvedžioti iki apdailos darbų. Elektros kabelius ir jų skersmenius parenka projektuotojas, jei projektas nerengiamas -instaliuotojas. Rinkoje vis dar pasitaiko prastos kokybės kabelių iš trečiųjų šalių,kurių laidams neretai naudojami mažiau vario turintys metalo lydiniai, o tai reiškia, kad toks kabelis tekant srovei gali pradėti kaisti. Arba laidai ir kabeliai turi plonesnį nei priklauso izoliacijos sluoksnį. Kad statyboje būtų naudojami tinkamos kokybės gaminiai, atsakingi statybos techniniai prižiūrėtojai, be to, statybos užbaigimo akte gauti būtina pateikti naudotų produktų, turinčių įtakos statinio esminims reikalavimas, deklaracijas. Tačiau tai galioja didesniuose objektuose. Individualių namų statytojams ir savininkams verta į tiek lauke, tiek viduje naudojamus elektros kabelius atkreipti dėmesį patiems.

Svarbus momentas elektros instaliacijoje yra išvengti kabelių ir laidų jungimo, nes sujungimo vietai keliami tam tikri reikalavimai, šiose vietose pašalinama izoliacija ir taip sumažinamas apsaugos laipsnis.Būtent šiose vietose dėl netinkamų kontaktų atsiranda padidintas gaisro pavojus, padidėja pereinamoji kontaktų varža. Laidų sujungimai turi būti visuomet atliekami tik ant izoliuotų elementų arba patys būti izoliuojami.

Dėl šių priežasčių visada geriau nusipirkti šiek tiek daugiau kabelio nei reikia, nei juos jungti.

Taip pat verta rinktis patikimo gamintojo elektros įrangą. Juk net paprasčiausiame jungiklyje yra 27 detalės, todėl tai nėra toks paprastas gaminys kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio.

 

patikimi jungikliai
Pageidautina, kad elektros įranga tarnautų  20-30 metų. Tadpatikimų jungiklių ir kištukinių lizdų parinkimas - tai eksplotacija be rūpesčių ir saugumas. JUNG nuotrauka

Daugelis elektros įrangos gaminių šiuolaikiniuose pastatuose montuojami į gipskartonį, kadangi tai viena populiariausių apdailos medžiagų.  JUNG turi LS ZERO serijos kištukinius lizdus, jungiklius, valdymo blokeliais ir kitą elektros įrangą, kurią į gipskartonį ar kitą medžiagą galima įleisti lygiai su sienos plokštuma, išlaikant visiškai lygaus paviršiaus efektą. Montavimui naudojama standartinė potinkinio montavimo instaliacinė dėžutė ir specialus JUNG užglaistomas gipsinis rėmelis.

 

Potinkinio-montavimo-instaliacine-dezute,-gipsinis-remelis-ir-LS-ZERO-jungiklis
Potinkinio montavimo instaliacinė dėžutė, gipsinis rėmelis ir LS ZERO jungiklis.

LS ZERO serijos įleistinio montavimo įranga gali būti montuojama ne tik sienose, bet ir balduose ar kitose plokštumose - bet kuriame paviršiuje šios serijos jungiklius, rozetes ar kitą įrangą galima sumontuoti taip, kad sudarytų idealią plokštumą su siena.

Tad pasirinkus ne pigiausią, bet patikimą gamintoją bus patogu projektuoti, montuoti, o rezultatas bus ilgaamžis ir solidus. Verta prisiminti, kad elektros įranga interjerą gali papuošti, gali sugadinti, gali „išnykti“ jame ir neerzinti ilgus metus.

Informacija parengta bendradarbiaujant su UAB „JUNG Vilnius" ir "Prysmian Group", gamintojų nuotraukos

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Saulės elektrinės įrengimas

Prieš kurį laiką į saulės elektrines buvo žiūrima gana skeptiškai. Tačiau pastaruoju metu saulės elektrinės naudingumas nekelia abejonių.

Namo valdymo įrengimas

Išmanusis namo valdymas, KNX namo valdymo sistema, JUNG KNX prietaisai, automatizuotas valdymas daugiabutyje

JUNG Home daugiabutyje

Automatizuotas ir išmanus elektros įrangos ir prietaisų valdymas naudojant Jung Home

LED apšvietimo įrengimas

LED apšvietimas pritaikomas tiek pagrindiniam, tiek akcentiniam, dekoratyviniam apšvietimui. Tai lubiniai LED šviestuvai, linijiniai LED šviestuvai, LED juostos, bėginės LED sistemos, LED juostos profiliuose arba tiesiog ant paviršių klijuojamos LED juostos.

Elektros kabelio parinkimas

Elektros kabelių parinkimas, kabelių galia, elektros kabelio parinkimas pagal kW, instaliaciniai elektros kabeliai

Elektros instaliacijos atnaujinimas keitimas

Elektros instaliaciją galima atnaujinti tradiciškai, bet galima ir išmaniai. Tokio elektros instaliacijos keitimo kaina šiek tiek didesnė, bet patogesnė, komforto ir saugumo suteikia daugiau, o elektros naudoja mažiau.

Apšvietimas LED juostomis

LED juostų tipai, nišų ir virtuvės darbastalio apšvietimas, šviesos dekoras, ekonomiškas apšvietimas. LED juostos montavimas ir transformatoriaus parinkimas.

Kabeliai saulės ir vėjo elektrinėms

Saulės baterijų kabeliai, kabeliai saulės elektrinėms, fotovoltiniai kabeliai, kabeliai vėjo jėgainėms

Elektros instaliacija name

Kaip suprojektuoti elektros instaliaciją name, elektros instaliacijos įrangos parinkimas, elektros instaliacijos pravedimas, sujungimas

Apšvietimo valdymas

Šviestuvų valdymas, apšvietimo valdymo instaliacija, apšvietimo projektavimas

Elektros jungikliai

Elektros jungikliai interjere, šviestuvų jungiklių dizainas, elektros jungiklių spalvų derinimas, elektros jungikliai su apšvietimo valdymu, originalūs elektros jungikliai

Elektros projektavimas ir instaliacija

Elektros projektas, elektros instaliacijos projektavimas, kabelių pravedimo projektas

Produktai kategorijos horizontalus spec

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Elektros instaliacijos darbai Vilnius Elektros darbai Vilnius Elektros Instaliacijos įrengimas Name Kaina