Statant namą ar kapitališkai remontuojant butą, naujai įrengiama ar atnaujinama elektros instaliacija. Klasikinė instaliacija - tai nuo jungiklio iki numatomos šviestuvo vietos atvesti laidai. Šviestuvai renkami jau padarius apdailą.
JUNG specialistų nuomone, laikas keisti požiūrį į apšvietimą ir modernizuoti šį instaliacijos etapą. Modernus apšvietimas pirmiausia turėtų būti derinamas prie patalpų naudotojų, bet jo valdymui bei reguliavimui prireikia papildomos įrangos ir tuo pačiu laidų. Todėl, koks bus apšvietimas, kokie bus naudojami šviestuvai, reikėtų išsiaiškinti dar projektavimo etape.
Jungiklio tipas gali turėti įtakos net konstrukcinėms medžiagoms. Pavyzdžiui, labai gerai atrodančiam įleidžiamam jungikliui reikės dvigubo gipskartonio sluoksnio. Mechanizmui įtvirtinti naudojamos įprastos instaliacinės dėžutės tvirtinamos prie apatinio gipskartonio sluoksnio, viršutinis panaudojamas specialiam rėmeliui įleisti.
Apšvietimo instaliacija
Klasikinėje šviestuvo įrengimo schemoje yra trys pagrindiniai komponentai – mechaninis jungiklis, kabelis ir šviestuvas. Moderniame šviesos valdyme ir reguliavime atsiranda LED maitinimo šaltiniai, šviesos reguliatoriai (dimeriai), praplėtėjai. Galima naudoti elektroninius jungiklius, kurie gali būti papildomai susieti su žaliuzių valdymu ir davikliais. Tokioje šviestuvų valdymo ir reguliavimo schemoje atsiranda daugiau laidų ir po apdailos jų jau nepavyktų pravesti.
Modernus apšvietimas gali būti valdomas iš centrinio valdiklio centralizuotai. Kadangi laidai ir kabeliai išvedžiojami prieš vidaus apdailą, juos būtina suprojektuoti visų pastato instaliacijų projektavimo etape. Atitinkamai turi būti apsispręsta dėl apšvietimo tipo ir net konkrečių šviestuvų.
LED apšvietimui reikia gana didelio kiekio maitinimo šaltinių. Jiems paslėpti būtina parinkti priėjimui patogias vietas. Kiekvienu atveju maitinimo šaltinių kiekis ir konfigūracija skaičiuojami individualiai. Apytiksliai skaičiuokite, kad 1 maitinimo šaltinis bus reikalingas ne ilgesnei kaip 6 metrų LED juostelei.
Jungiklio ir šviestuvo pajungimas
Modernų jungiklį nėra sudėtinga pajungti. Svarbu atrinkti tinkamą kabelį ir pritaikyti laidus. Rudasis laidas bus su įtampa ( fazė), mėlynasis - neutralus, geltonai žalias -įžeminimas. Pirmiausia specialiomis replytėmis nuimame apie 15 mm laido izoliacijos. JUNG instaliacijoje yra pažymėta, kokio ilgio tuėtų būti nuizoliuoto laido galiukas. Tą laido dalį lieka įkišti į JUNG jungiklio laido griebtuvus ir jis bus patikimai įtvirtinatas. Esant reikalui laidą galima ištraukti.
LED juostelei pajungti reikės daugiau įgūdžių. Pagrindinis - litavimas. Čia matote, kaip sujungiamos tarpusavyje LED juostelės. Panašiai prie LED juostelės prilituojami ir maitinimo laidai.
Šviestuvų pajungimo schemos
Dažniausiai pasitaikantis apšvietimo patobulinimas - šviestuvų valdymas iš vieno taško. Jungiklis atjungia arba sujungia liniją paduodamas arba nutraukdamas elektros tiekimą šviestuvui. Pastaruoju metu dažnai naudojami LED šviestuvai. Reikia atkreipti dėmesį, kad jie gali būti kelių tipų. Tai LED šviestuvai su viduje įmontuotu transformatoriumi ir LED šviestuvai, kurių maitinimo šaltinis nutolęs. Pirmuoju atveju tinka klasikinis laidų išvedžiojimas. Antruoju atveju reikia surasti vietą maitinio šaltiniui, laidų pravedimas gali būti kitoks.
Maitinimo šaltinį galima talpinti į ertmes šalia jungiklio. Plonoje pertvaroje tai sumažina garso izoliaciją. Todėl dažnai maitinimo šaltiniai slepiami po pakabinamomis lubomis. Kadangi maitinimo šaltinis turi būti pasiekiamas ekploatacijos metu, laidai jau turi būti pravesti prie tokios vietos, kur galima maitinimo šaltinį pasiekti. Vienos iš patogesnių vietų laikyti maitinimo šaltinius yra prie vėdinimo angų, laiptų.
Schema Nr.1 Šviestuvo valdymo iš vieno taško schema. Naudojamas vieno klavišo jungiklis.
Schema Nr. 2 Kelių šviestuvų valdymas iš vieno taško. Naudojamas kelių klavišų jungiklis.
JUNG vieno klavišo jungiklis. Dešinėje esančiame jungiklyje matyti maža spyruoklė. Tokio jungiklio atšokstantis klavišas vizualiai matomas vienodoje padėtyje. Jei yra kelių jungiklių eilė, taip klavišai atrodys tvarkingiau.
Šviesos valdymas iš kelių taškų
Labai dažnas atvejis, kai šviestuvai valdomi iš kelių vietų. Ypač populiaru vieną ar kelis šviestuvus valdyti laiptų apačioje ir viršuje. Taip pat tokia šviestuvų pajungimo schema naudojama valdant apšvietimą ilgame koridoriuje.
Šviesos valdymui iš kelių taškų naudojami specialūs perjungėjai. Perjungėjo veikimas kiek kitoks nei paprasto jungiklio. Jis įjungia vieną iš dviejų grandinių, atjungdamas kitą.
Šviestuvo pajungimo schema Nr. 3 Šviestuvo pajungimo schema iš dviejų skirtingų taškų. Šviesa uždegama laiptų apačioje, o užlipus laiptais, užgesinama viršuje. Arba uždegama koridoriaus pradžioje, užgesinama perėjus koridorių ar jo atkarpą.
Šviestuvo pajungimo schema Nr. 4 Šviestuvų pajungimas iš trijų ir daugiau taškų. Kelių aukštų name laiptais palipame aukštyn, antrame aukšte šviesą išjungiame. Iš trečio aukšto įjungiama lipant žemyn, išjungiama pirmame aukšte. Tokioje pajungimo schemoje pirmame ir paskutiniame taške naudojami perjungėjai, o viduryje statomas kryžminis perjungėjas.
Šviestuvų pajungimo schema Nr. 5 Kelių šviestuvų pajungimas iš daugiau kaip dviejų vietų. Lipant laiptais įjungiame šviestuvą, tarpiniame aukšte jį išjungiame ir įjungiame aukščiau esantį šviestuvą. Arba, užlipę laiptais, išjungiame laiptų apšvietimą ir įjungiame toliau esantį koridoriaus apšvietimą.
Apšvietimo stiprumo reguliavimas
Šviestuvo skleidžiamą šviesos intensyvumą galima reguliuoti specialiu šviesos reguliatoriu dimeriu (dimer angl. „blankus“). Skaitant šviesos intensyvumas gali būti padidinamas, bendraujant - sumažinamas. Pasak JUNG specialistų, įrengiant šviestuvų reguliatorius padaroma labai daug klaidų. Viena iš dažniausių - nesuderinami prietaisai. Šviesos reguliatorių (dimerių) yra daug tipų. Perspektyviausiu laikomas skaitmeninis DALI šviesos reguliatorius. Taip pat naudojami DMX, Analoginis 1- 10 V, skaitmeninis trumpinant kontaktą, fazinis dimeris. Reguliuojamas šviestuvas turi būti suderinamas su reguliatoriumi. JUNG specialistai išskyrė šias klaidas:
- Nesuderinamas reguliatoriaus ir šviestuvo tipas. Deja, kai kurie gamintojai gali klaidinančiai užrašyti šviestuvo ar dimerio tipą. Pirkti patariam ten, kur įmanomas įrangos keitimas.
- Nesuderintas šviestuvo ir dimerio galingumas. LED šviestuvai yra gana mažos galios, jei nusipirksite šviesos regulaitorių, kurio apatinė galia didesnė, įranga neveiks.
- Per maža dimerio galia. Rinkoje siūlomi galingiausi apie 1000 W galios šviesos reguliatoriai. Jei šviestuvų galia didesnė, dimeris neveiks. Tokioje linijoje turi būti numatomi papildomi stiprintuvai (papildomi laidai ir įrangos talpinimo vietos). Neįvertinus šviestuvų galios projektavimo etape, gali nebebūti galimybių įsirengti norimą apšvietimo reguliavimą.
- Linijoje nenumatomos vietos papildomai įrangai. Pavyzdžiui, DALI reguliatoriui turi būti pravesti du papildomi laidai iki balasto (liuminiscensinio apšvietimo atveju) ar draiverio (maitinimo šaltinio LED apšvietimo atveju). Šiais laidais perduodamos komandos.
Gana dažnai JUNG specialistai susiduria su atvejais, kai meistras nemoka įgyvendinti kliento norų. Tai patirties stokos problema. Pavyzdžiui, dažnai nežino, kaip šviesą reguliuoti iš dviejų taškų. Linijoje negali būti daugiau nei vienas dimeris. Šiuo atveju JUNG siūlo antrame reguliavimo taške naudoti išplėtėją (satelite). Tokioje linijoje išplėtėjas pats nereguliuoja šviesos intensyvumo, bet siunčia signalą į dimerį. Tokioje apšvietimo instaliavimo schemoje atsiranda papildomų laidų, ką reikia įvertinti jau projektavimo metu. Išplėtėjai gali būti naudojami padidinti reguliatoriaus valdomų įrenginių skaičiui.
DALI reguliatoriai turi galimybę skirtingai valdyti dešimties šviestuvų šviesos intensyvumą. Bet reikalinga nauja papildoma įranga ir laidų pravedimas.
Kad nereiktų ardyti sienų ar slapstyti naujų laidų už baldų, susidėliokite apšvietimo įrengimą nuosekliais etapais:
- Projektavimo metu apskaičiuokite reikiamą šviesos srautą liumenais. Įvertinkite skirtingų zonų poreikį apšvietimo intensyvumui ir skirtingoms užduotims.
- Paskaičiuokite, kiek ir kokių šviestuvų reikės pasiekti numatytiems liumenams. Perveskite tai į galią W, atsižvelgiant, ar tai bus LED, ar liuminiscensinis apšvietimas.
- Parinkite tinkančio tipo šviesos reguliatorius.
- Įvertinkite papildomos įrangos poreikį, kokio tipo laidai turi būti naudojamai.
- Parenkite apšvietimo instaliacijos projektą.
- Įvairiais statybos etapais praveskite laidus ar paruoškite angas laidams pravesti. Tai labai svarbu. nes dažnai elektros instaliacija daroma vienu etapu. O jei reikalingas praėjimas per jau uždarytas konstrukcijas? Tada elektrikai elementariai prasigrežia ir prakiša kabelį. Per nedidelę skylutę per valandą gali prasiskverbti dešimtys kubinių metrų oro, šiluminė izoliacija gali labai ženkliai sumažėti. Izoliuoti, ypač jei jau yra apdaila, labai sudėtinga.
Dauguma apšvietimo kabelių ir laidų išvedžiojami prieš vidaus apdailos įrengimą. Tačiau jau konstrukcijų įrengimo etape išvedžiojamoje elektros instaliacijoje turėtų būti integruota ir apšvietimo instaliacija.
- Superkami šviestuvai, dimeriai, striprintuvai, balastai, maitinimo šaltiniai.
- Šviestuvų sujungimas su jungikliais ir papildoma įranga
Elektroniniai jungikliai
Elektroniniai jungikliai – tai iš esmės valdikliai su jutiklių sistema, reaguojančia į judesį, šviesą, temperatūrą ar kitus parametrus. Esminis šių jungiklių - valdiklių skirtumas yra valdomų elektros įrenginių ar jų grandinių skaičius, kitaip tariant, kiek klavišų bus jungiklyje – tiek elektros įrenginių valdysite, o naujausiuose JUNG F 50 moduliuose vienas klavišas gali turėti ir dvi funkcijas.
Dešinysis klavišas skirtas žaliuzių valdymui, kairysis – apšvietimo.
Šie jungikliai yra tarsi išmaniojo namo mini versija, veikianti tam tikru atstumu. Jungikliai gali būti valdomi mechaniškai, automatiškai pagal jutiklių duomenis, naudojant laikmatį, per programėlę išmaniajame telefone arba kompiuteryje.
Įvairių jutiklių pagalba automatiškai galima valdyti:
- Šviesos įjungimą ir išjungimą įėjus į patalpą ir išėjus iš jos;
- Šviesos intensyvumą pagal žmonių buvimą tam tikrose patalpos zonose;
- Žaliuzių pakėlimą ir nuleidimą pagal šviesos arba temperatūros intensyvumą lauke;
- Laipsnišką patalpos apšvietimą, tausojantį lempas;
Apšvietimo ir žaliuzių valdymas.
Elektroninio jungiklio funkcijas specialistai gali lengvai pakeisti arba papildyti kitais elementais, turinčiais papildomų funkcijų. Labai svarbu, kad išplėtimo elementai būtų pažymėti KNX santrumpa, reiškiančia, kad jungiklis „susikalbės“ su visais elektros prietaisais, pažymėtais KNX.
KNX – tai asocoacija, vienijanti Europos gamintojus. Ji užtikrina, kad asociacijos narių gaminama įranga suderinta tarpusavyje. Visos į KNX susijungusios įmonės gamina įrangą pagal europietiškus standartus. Europoje apie 90 proc. diegiamų automatikos sistemų aprobuota KNX.
Jungiklių dizainas
JUNG jungiklių dizainas – ištiso amžiaus epopėja, nes šio gamintojo produkcijos dizaino istorija siekia daugiau kaip 100 metų. Nors atrodytų, jog dizainas nėra pati svarbiausia jungiklių dalis, tačiau, žvelgiant iš vartotojų pusės, taip nėra. Todėl gaminių dizainas ir ergonomika visada buvo šio gamintojo akiratyje. Pradėję nuo svirtelinių jungiklių ir dabar gaminantys liečiamus ekranus - jungiklius, JUNG instaliacijos gamintojai koja kojon žengia su laiku.
Kita su ergonomika susijusi ir nuo dizaino neatskiriama pusė – gaminių funkcionalumas, montavimo patogumas, milimetrų tikslumu apgalvota instaliacija. Bet tai atskira tema.
Šiuo metu JUNG gamina klasikinio dizaino LS990 jungiklius ir kištukinius lizdus bei turi keletą dizaino linijų, kurios viena nuo kitos skiriasi ekspresyvumu, montavimo gyliu, spalvų įvairove bei kitais niuansais. Be minėtosios LS990 tai LS ZERO, LS PLUS, LS CUBE, LS DESIGN dizaino linijos.
Panašūs straipsniai
Saulės elektrinės įrengimas
Kaip įrengti saulės elektrinę, saulės elektrinės dalys, saulės elektrinės montavimas
Namo valdymo įrengimas
Išmanusis namo valdymas, KNX namo valdymo sistema, JUNG KNX prietaisai, automatizuotas valdymas daugiabutyje
JUNG Home daugiabutyje
Automatizuotas ir išmanus elektros įrangos ir prietaisų valdymas naudojant Jung Home
LED apšvietimo įrengimas
LED apšvietimas pritaikomas tiek pagrindiniam, tiek akcentiniam, dekoratyviniam apšvietimui. Tai lubiniai LED šviestuvai, linijiniai LED šviestuvai, LED juostos, bėginės LED sistemos, LED juostos profiliuose arba tiesiog ant paviršių klijuojamos LED juostos.
Elektros kabelio parinkimas
Elektros kabelių parinkimas, kabelių galia, elektros kabelio parinkimas pagal kW, instaliaciniai elektros kabeliai
Elektros instaliacijos atnaujinimas keitimas
Elektros instaliaciją galima atnaujinti tradiciškai, bet galima ir išmaniai. Tokio elektros instaliacijos keitimo kaina šiek tiek didesnė, bet patogesnė, komforto ir saugumo suteikia daugiau, o elektros naudoja mažiau.
Apšvietimas LED juostomis
LED juostų tipai, nišų ir virtuvės darbastalio apšvietimas, šviesos dekoras, ekonomiškas apšvietimas. LED juostos montavimas ir transformatoriaus parinkimas.
Kabeliai saulės ir vėjo elektrinėms
Saulės baterijų kabeliai, kabeliai saulės elektrinėms, fotovoltiniai kabeliai, kabeliai vėjo jėgainėms
Elektros instaliacija name
Kaip suprojektuoti elektros instaliaciją name, elektros instaliacijos įrangos parinkimas, elektros instaliacijos pravedimas, sujungimas
Apšvietimo valdymas
Šviestuvų valdymas, apšvietimo valdymo instaliacija, apšvietimo projektavimas
Elektros jungikliai
Elektros jungikliai interjere, šviestuvų jungiklių dizainas, elektros jungiklių spalvų derinimas, elektros jungikliai su apšvietimo valdymu, originalūs elektros jungikliai
Elektros projektavimas ir instaliacija
Elektros projektas, elektros instaliacijos projektavimas, kabelių pravedimo projektas
Produktai kategorijos horizontalus spec
Paveikslėlis | Pavadinimas | Trumpas aprašymas | Kaina |
---|---|---|---|
Elektros darbai Vilnius | Elektros Instaliacijos įrengimas Name Kaina |
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka
Verslo skelbimai
Įmonių verslo skelbimai kuriuose gali būti nuo vienos iki 10 įmonių kontaktai