Elektros planas, jungiklių ir kištukinių lizdų aukštis, nuotolinis belaidis jungiklis, elektros grandinių schemos, jungiklio montavimo eiga.
Jungiklių montavimo aukštis
Labai dažnai elektrikai tiesiog pagal patalpų paskirtį ir savo patirtį išveda laidus lyg ir reikiamose vietose, tačiau ilgainiui tos vietos gali pasirodyti nelabai patogios. Pirmas etapas montuojant elektros instaliaciją yra turėti baldų išdėstymo projektą, pagal jį sudaryti elektros instaliacijos projektą ar planą, kad būtų aišku, kur bus kištukiniai lizdai, jungikliai ir kiek jų reikės. Turint planą bus lengviau išsirinkti kištukinius lizdus, jungiklius ir jų montavimo aukščius.
Jungiklius ir kištukinius lizdus rekomenduojama planuoti namo ar buto gyventojams patogiame aukštyje. Paprastai jungiklių aukštis parenkamas toks, kad būtų patogu įjungti nuleidus ranką. Bet gali būti ir kitoks. Kištukinių lizdų vieta ir aukštis planuojamas pagal jungiamų elektros prietaisų vietą.
Standartinis jungiklių aukštis yra 105 cm arba 115 cm (kaip nurodo „Elektros įrenginių įrengimo bendrosios taisyklės" - arčiau durų rankenos), rozečių - 30 cm arba 115 cm (virtuvėse, vonios kambariuose) atstumu nuo grindų. Virtuvėje kištukinių lizdų aukštis parenkamas pagal jungiamus prietaisus.
Elektrikas Robertas Azaravičius (MB „Elektra Vilniuje") sako, kad jungiklius galima montuoti bet kokiame aukštyje, bet, kaip rodo praktika, patogiausias šviesos jungiklių aukštis nuo grindų yra 0,9 m arba 1-1,1m.
Elektros instaliacijos planas
Paprastą elektros instaliacijos planą galima susikurti ir patiems, internete yra nemokamų programėlių, tiesa, tam reikia skirti šiek tiek laiko, kol suvoki, kaip ji veikia. Nemokamose programėles dažnai negalima įsikelti patalpų plano, reikia patiems jį braižyti. Bet, turint noro ir laiko, tai įveikiama užduotis, plane galima pasižymėti baldus, šviestuvus, atstumus, aukščius.
EdrawMax Online nemokamas planavimo įrankis.
Naudingas planavimo įrankis yra JUNG konfigūratorius https://www.jungiklis.info/ . Jis padeda susiplanuoti elektros instaliaciją, jungiklių ir kištukinių lizdų išdėstymą, naudingas elektrikams, interjero dizaineriams, architektams ir namų savininkams. Konfigūratoriuje galima sukurti jungiklių ir kištukinių lizdų derinius, pasirinkti tipus (pvz., mygtukinis, svirtinis, perjungiklis), valdymo skydelius ir kt. Pasirinkimą galima vizualizuoti, peržiūrėti. Pasirinkus sugeneruojamas gaminių sąrašas, failus galima eksportuoti CAD/BIM projektavimui, siųsti elektrikams.
www.jungiklis.info konfigūratorius.
Šviestuvų jungikliai
Dažniausiai naudojami tradiciniai mechaniniai jungikliai, kuriame dvi metalinės plokštelės (jungiklio kontaktai) liečiasi viena su kita, susidaro fizinis kontakas, kad tekėtų srovė, ir atsiskiria viena nuo kitos, kad nutrauktų srovės tekėjimą. Elektros jungikliai skirstomi pagal įvairius kriterijus: paskirtį, montavimo būdą, veikimo principą, dizainą ir pan.
● Viengubi arba vienpoliai jungikliai - valdo vieną elektros grandinę (dažniausiai naudojami buityje).
● Dvigubi arba dviejų polių jungikliai - valdo dvi elektros grandines tuo pačiu metu (naudojami, kai reikia atjungti ir fazę, ir nulį).
● Kryžminiai (perjungimo) jungikliai - leidžia valdyti tą patį šviesos šaltinį iš daugiau nei dviejų vietų (pavyzdžiui, ilguose koridoriuose).
● Perjungikliai (dvigubi jungikliai) - gali įjungti arba išjungti du atskirus šviestuvus ar grandines.
● Impulsiniai jungikliai (mygtukai) - po paspaudimo grįžta į pradinę padėtį (naudojami su relėmis ar automatika).
Pagal konstrukciją ir valdymo būdą jungikliai gali būti mechaniniai - tai klasikiniai, valdomi rankiniu būdu. Taip pat yra liečiamų, jutiklinių, kurie reaguoja į prisilietimą. Nuotoliniai, belaidžiai jungikliai turintys belaidį ryšį valdomi rankiniu būdu, pulteliu arba per mobiliąją programėlę. Judesio jungikliai arba davikliai įjungia apšvietimą automatiškai, kai aptinka judesį. Laikmačio jungikliai automatiškai išjungia ar įjungia srovę nustatytu laiku.
Pagal montavimo būdą jungikliai skirstomi į įleidžiamus, montuojamus instaliacinėse dėžutėse ir virštinkinius. Pagal dizainą gali būti vieno klavišo arba viengubi jungikliai - jie valdo vieną šviesos tašką. Dvigubi ar trigubi jungikliai - valdo du ar tris šviesos taškus iš vienos vietos. Apšviesti jungikliai turi integruotą LED ar kitą indikatorių, kuris rodo, ar jungiklis įjungtas, arba padeda rasti jungiklį tamsoje. Išmanieji jungikliai veikia su JUNG Home ar kitomis sistemomis, gali būti valdomi balsu, internetu, programuojami.
Verta atkreipti dėmesį į jungiklių formą, medžiagą, iš kurios jie pagaminti. Prastos kokybės plastiko jungikliai ilgainiui keičia spalvą.
JUNG jungikliai gaminami iš specialaus duraplastiko, termoplastiko, metalo, interjerą į aukštesnį lygį kilsteli jungikliai su stikliniais rėmeliais. Itin elegantiškai atrodo juodos ir baltos spalvos jungiklių deriniai, pavyzdžiui, baltos spalvos klavišas juodame rėmelyje. Arba interjerą pagyvinančios jungiklių ir kištukinių lizdų spalvos - juk ne visada būtina slėpti kokybišką detalę.
Jungikliai ir kištukiniai lizdai gali būti išraiškinga interjero detale.
Įdomu tai, kad JUNG dizaino kūrėjai vadovaujasi paprastais principais: nesenstantis, bet ne nuobodus. Modernus, bet ne madingas. Estetiškas ir funkcionalus valdymas. Aiškios formos derinys su medžiagos tvarumu, kuris sukuria harmoningą visumą visose jungiklių ir kištukinių lizdų dizaino serijose.
Belaidis šviestuvo jungiklis
Labai dažnai energetiškai efektyviuose A++ klasės namuose yra problematiška sumontuoti vidaus patalpų jungiklį ant išorinės lauko sienos, nes susidaro papildomas šilumos tiltelis. Atskiro jungiklio sumontavimo problema gali kilti ir remontuojamame būste. Tokiu atveju gali pagelbėti nuotolinis belaidis valdymo jungiklis - mygtukas JUNG Matter.
Nuotolinį JUNG Metter valdymo mygtuką galima montuoti praktiškai ant bet kurio paviršiaus, ten, kur nėra elektros instaliacijos, juo galima valdyti ne tik šviestuvus, bet ir kitus prietaisus.
Norint vietoje tradicinio jungiklio valdyti šviesą ar kitą prietaisą nuotoliniu jungikliu, tereikia su JUNG Metter suderinamų šviestuvų ar kitų prietaisų, palaikomosios programėlės, pavyzdžiui, Apple Home arba Samsung SmartThings, ir Thread Border maršrutizatoriaus (pavyzdžiui, HomePod Mini). Ryšys galimas per WLAN, Ethernet, Bluetooth® Low Energy ir Thread.
Šviestuvų pajungimo schemos
Bet kuriam jungikliui pajungti reikia į vietą atvestų laidų. Pagal tarptautinį žymėjimą fazinis laidas žymimas L raide (ruda arba juoda spalva), nulinis arba neutralė N (mėlyna spalva), įžeminimo laidas PE (geltonas su žalia). Paprastai šviestuvo elektros grandinei įžeminimo laidas nereikalingas. Jis reikalingas didelės įtampos įrenginiams, ekstremaliose vietose, šviestuvams su metaliniu korpusu. Jeigu yra atvestas, bet nereikalingas, paliekamas laisvas.
Norint šviestuvą junginėti iš dviejų vietų reikia rinktis perjungiklius, jų reikės 2 vnt. Norint šviestuvą junginėti iš 3 vietų, reikia montuoti du perjungiklius ir vieną kryžminį perjungiklį. Dimeris (šviesos srauto valdiklis) parenkamas pagal lempų, kurias jis reguliuos, tipą. Lemputės ar šviestuvai, kuriuos norite reguliuoti taip pat turi būti pritaikyti reguliavimui. Atkreipkite dėmesį į lemputės etiketę, jei reguliatorius perbrauktas, lemputės jungti su dimeriu negalima.
Jungiklių pajungimo schemos (iš kairės į dešinę): vienos, dviejų apšvietimo grupių, perjungiklio, skirto įjungimui/išjungimui iš skirtingų vietų schema Vienos grupės apšvietimo jungimui/išjungimui iš skirtingų vietų naudojama pora perjungiklių.
Elektros grandinė su dviem perjungikliais, skirta dviem šviestuvams įjungti/išjunti iš skirtingų vietų.
Vieno šviestuvo jungimas/išjungimas iš trijų skirtingų vietų: naudojami du paprasti perjungikliai ir vienas kryžminis (viduryje).
Jungiklio pajungimas
JUNG jungikliai montuojami į instaliacines dėžutes, rėmelis su klavišu gali būti virš sienos, lygiai su siena, yra viršintinkinių jungiklių retro interjerams, jungiklių, montuojamų į gipskartonį.
Jungiklio sumontavimui reikia turėti elektriko įrankius, svarbiausi yra kabelio ir laidų nužievintojai, įtampos matuoklis, žinoma, replės, atsuktuvas ir kt.
1 - baltos spalvos žymeklis, 2 - laidų nužievinimo replės, 3 - kirpimo replės, 4 - juodos spalvos žymeklis, 5 - kabelio nužievinimo replės, 6 - gulsčiukas, 7- įtampos indikatorius, 8 -atsuktuvas.
Ne viename name elektros instaliaciją sumontavęs MB „Elektra Vilniuje" elektrikas Robertas Azaravičius sako, kad dirbti su JUNG produkcija - vienas malonumas: apgalvota kiekviena jungiklio ar rozetės detalė užtikrina patikimą įtvirtinimą. JUNG jungikliai ir kištukiniai lizdai turi originalų laidų fiksavimo mechanizmą, dėl kurio laidas patikimai įsitvirtina ir ilgainiui nepraranda kontakto, kaip dažnai atsitinka naudojant laidų prisukimą, be to, darbas daug greitesnis.
Jungiklius ir rozetes rekomenduojama montuoti prieš galutinę apdailą. Jeigu tai gipskartonio sienos - geriausia prieš siūlių glaistymą, jei tinkas - prieš galutinį tinkavimą ar dažymą.
Prieš pradedant jungiklio ar rozetės montavimą atjunkite elektros srovę, patikrinkite su įtampos indikatoriumi.
Jungikliui skirtoje ir pažymėtoje vietoje karūniniu grąžtu išgręžiama apvali ertmė, jos skersmuo turi būti 3-5 mm didesnis nei instaliacinės dėžutės skersmuo.
Dar neįstačius instaliacinės dėžutės per skyles įtraukiami kabeliai, montuojant apšvietimo jungiklį reikalingi maitinimo ir šviestuvo kabeliai. Įtraukus laidus įstatoma montažinė dėžutė.
Jei jungiklis montuojamas į mūrą, dėžutė įtvirtinama įkrėtus tinko mišinio, jei reikia įtvirtinti porėtame mūre, naudojami savisriegiai sraigtiniai inkarai su šiurkščiu paviršiumi. Jei montuojama į gipskartonį - prisukama su gipskartonio savisriegiais ir vėliau išlyginama. Pradžioje, kol neišlyginta, instaliacinė dėžutė įstatoma laisvai, galutinai neprisukant varžtų. Jeigu liko tarpai tarp sienos ir dėžutės, juos reikia užtepti tinko skiediniu. Reiktų stengtis, kad į dėžutės vidų nepatektų tinko mišinio. Jei reikia atsižvelgti į garso izoliaciją, rekomenduojama instaliacinės dėžutės įtvirtinimui naudoti montažines putas.
Įstačius instaliacinę dėžutę nuo laidai nužievinami ir patrumpinami iki 10-15 cm ilgio. Laidų nužievinimo žnyplėmis nuo laidų galų nuimama maždaug 1-1,5 cm izoliacijos, kiek tiksliai, būna nurodyta ant jungiklio mechanizmo. Jeigu nenaudojamas neutralus laidas, jis patalpinamas dėžutėje.
Labai svarbu, kad į vietą atvesti elektros laidai ir kabeliai būtų pažymėti, antraip elektrikui tenka gaišti daug laiko juos atsirenkant.
Nepaisant to, kad laidai yra pagal paskirtį yra atitinkamos izoliacijos spalvos, atkreipkite dėmesį, ar jie pažymėti, nes tikrinimas užima laiko. Jeigu jungiklius montuoja elektrikas, jis dažnai savo darbą vertina sugaištu laiku.
Nužievinti laidai.
Nenaudojami nuliniai ir įžeminimo laidų galai izoliuojami naudojant laidų sujungimo gnybtus.
Laidai įkišami į jungiklio spyruoklinio mechanizmo griebiklį. Nenaudojami laidai įstumiami į instaliacinę dėžutę.
Laidais sujungtą jungiklio mechanizmą įstatome į instaliacinę dėžutę, gulsčiuku patikriname lygumą ir iki galo prisukame dėžutės tvirtinimo varžtelius.
Jungiklio mechanizmo lygumo tikrinimas.
Įvairių jungiklių ir kištukinių lizdų rinkoje yra daug, jų kokybė išryškėja montuojant ir eksploatuojant. JUNG jungiklius ir kištukinius lizdus profesionalūs elektrikai vertina dėl montavimo patogumo, apgalvotų detalių, o vartotojai - dėl dizaino ir funkcionalumo.
Informacija parengta bendradarbiaujant su UAB „JUNG Vilnius", įmonės ir Roberto Azaravičiaus nuotraukos
Panašūs straipsniai
Jungiklio pajungimas
Elektros planas, jungiklių ir kištukinių lizdų aukštis, nuotolinis belaidis jungiklis, elektros grandinių schemos, jungiklio montavimo eiga.
Saulės elektrinės įrengimas
Kaip įrengti saulės elektrinę, saulės elektrinės dalys, saulės elektrinės montavimas
Namo valdymo įrengimas
Išmanusis namo valdymas, KNX namo valdymo sistema, JUNG KNX prietaisai, automatizuotas valdymas daugiabutyje
JUNG Home daugiabutyje
Automatizuotas ir išmanus elektros įrangos ir prietaisų valdymas naudojant Jung Home
LED apšvietimo įrengimas
LED apšvietimas pritaikomas tiek pagrindiniam, tiek akcentiniam, dekoratyviniam apšvietimui. Tai lubiniai LED šviestuvai, linijiniai LED šviestuvai, LED juostos, bėginės LED sistemos, LED juostos profiliuose arba tiesiog ant paviršių klijuojamos LED juostos.
Elektros kabelio parinkimas
Elektros kabelių parinkimas, kabelių galia, elektros kabelio parinkimas pagal kW, instaliaciniai elektros kabeliai
Elektros instaliacijos atnaujinimas keitimas
Elektros instaliaciją galima atnaujinti tradiciškai, bet galima ir išmaniai. Tokio elektros instaliacijos keitimo kaina šiek tiek didesnė, bet patogesnė, komforto ir saugumo suteikia daugiau, o elektros naudoja mažiau.
Apšvietimas LED juostomis
LED juostų tipai, nišų ir virtuvės darbastalio apšvietimas, šviesos dekoras, ekonomiškas apšvietimas. LED juostos montavimas ir transformatoriaus parinkimas.
Kabeliai saulės ir vėjo elektrinėms
Saulės baterijų kabeliai, kabeliai saulės elektrinėms, fotovoltiniai kabeliai, kabeliai vėjo jėgainėms
Elektros instaliacija name
Kaip suprojektuoti elektros instaliaciją name, elektros instaliacijos įrangos parinkimas, elektros instaliacijos pravedimas, sujungimas
Apšvietimo valdymas
Šviestuvų valdymas, apšvietimo valdymo instaliacija, apšvietimo projektavimas
Elektros jungikliai
Elektros jungikliai interjere, šviestuvų jungiklių dizainas, elektros jungiklių spalvų derinimas, elektros jungikliai su apšvietimo valdymu, originalūs elektros jungikliai
Produktai kategorijos horizontalus spec
Paveikslėlis | Pavadinimas | Trumpas aprašymas | Kaina |
---|---|---|---|
![]() |
Elektros darbai Vilnius | Elektros Instaliacijos įrengimas Name Kaina | |
|
Saulės elektrinės moduliai Vilniuje | Fotoelementiniai Saulės Moduliai Vilnius, Prekyba Saulės Moduliais Vilniuje Gera Kaina |
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka
Verslo skelbimai
Įmonių verslo skelbimai kuriuose gali būti nuo vienos iki 10 įmonių kontaktai