Prieš kurį laiką į saulės elektrines buvo žiūrima gana skeptiškai. Tačiau pastaruoju metu saulės elektrinės naudingumas nekelia abejonių. Visai tikėtina, kad saulės elektrinės įrengimas greitai bus tiek pat įprastas, kaip langai, durys ar grindys.
Sparčiai augančiam saulės elektrinių populiarumui įtakos turėjo dideli pokyčiai: smarkiai padidėjo elektros ir kitų energetinių resursų kainos, tuo pat metu smarkiai atpigo saulės elektrinių moduliai ir dalys, atsirado daugiau patirties montuojant saulės elektrines ant jau įrengtų stogų. Didžiulius pokyčius lemia kaupikliai, kurie leidžia elektros naudojimą paskirstyti per parą. Tai leidžia elektrą naudoti piko metu be pasaugojimo paslaugos. Taip pat kaupiklis tampa kolonėle elektriniam ar hibridiniam automobiliui. Dar didesnes perspektyvas siūlo numatomas kaupiklių kainos mažėjimas ir jų išmanumas. Išmanusis kaupiklis inverteris su dirbtinio intelekto integracija galės parinkti geriausią laiką pagal elektros biržos kainas, kada elektrą parduoti, kai kainos tuo metu yra didelės ir kada įkrauti bateriją, kai kainos yra žemos.
Saulės elektrinės įrengimo etapai
Šeši žingsniai norint įsirengti iki 5-10 kW galios saulės elektrinę individualiame name:
1. Įvertinti, koks yra metinis elektros energijos poreikis. Pagal tai sprendžiama, kokios galios turi būti saulės jėgainė. Dar būtina atsižvelgti, ar yra tinkama vieta elektrinės statybai (stogas, žemės sklypas).
2. Pateikti paraišką AB „Energijos skirstymo operatorius" (ESO).
3. ESO prijungimo sąlygų saulės elektrinei gavimas ir gaminančio vartotojo prijungimo sutarties pasirašymas.
4. Pasirinkti atestuotą montavimo įmonę, kuri suprojektuos bei parinks jūsų atvejui individualų sprendimą, sukomplektuos tinkamą įrangą bei kuri įrengs elektrinę ir pateiks laisvos formos rangovodeklaraciją apie elektrinės atitikimą teisės aktų techniniams reikalavimams.
5. Sumontavęs saulės elektrinę rangovas nustato atitinkamus dažnius inverteryje, kad elektrinė neišbalansuotų ESO tinklų.
6. Įrengus elektrinę, ESO sumontuoja išmanųjį dvipusės apskaitos skaitiklį, kuris fiksuoja tiek į tinklą patiektą, tiek iš tinklo paimtą elektros energijos kiekį.
ESO kartas nuo karto perskaičiuoja tinklo apkrovas ir nustato skirtingus inverterio parametrų parinkimus. Gali tekti keisti inverterio parametrus.
Saulės elektrinės projektavimas
Saulės elektrinės projektas prasideda nuo vietos apžiūros. Tai leidžia įvertinti, koks bus optimalus saulės elementų kiekis, atitinkamai galingumas, kurį privaloma žinoti, kai bus kreipiamasi į ESO dėl sąlygų.
Saulės elektrinės projektavimas svarbus jau naujo pastato projektavimo metu. Saulės elektrinė susijungia su įranga pastato viduje. Labai dažnai užmirštama, kad laidas turės praeiti per sieną ir per ją nusileisti iki praėjimo. Užmiršus tai, laidą tenka praleidinėti per lietvamzdžius, vėdinimo kaminėlius. Arba rizikuoti praleisti laidą per stogą, sienas, pažeidžiant izoliacinius ir sandarinimo sluoksnius.
Taip pat reikėtų įvertinti, kad pastate reikia vietos inverteriui ir kaupikliui. Inverteris nėra didelis, jo priežiūra nėra intensyvi, tačiau jis turi būti gana lengvai prieinamoje vietoje. Tuo tarpu kaupiklis jau gerokai didesnis ir jam reikės kiek daugiau vietos.
Saulės elektrinės projektavimo metu numatoma vieta, kur geriausia sumontuoti saulės elektrinę. Saulės elektrinė gali būti montuojama ant stogo ir gali būti įrengta ant žemės.
Kartais pasitaiko itin sudėtingų saulės elektrinių įrengimo variantų. Zenerga, UAB projektuota saulės elektrinė ant šlaitinio stogo kur daug stoglangių ir kaminėlių.
Leidimai saulės elektrinei
Leidimai saulės elektrinei reikalingi jei numatoma elektrą duoti "pasaugoti" į tinklus. ESO vertina ar yra pakankamai galingumų, ar neišbalansuos jūsų būsima elektrinė bendros sistemos.
Išsiaiškinus, kokia saulės elektrinė optimali, koks jos galingumas, teikiama užklausa ESO. Užklausos pateikimas gana paprastas - sumokama kelios dešimtys eurų ir laukiama atsakymo. Sąlygų gavimas iš ESO kartais atrodo kiek specifinis. Labai dažnai gaunamas atsakymas, kad galingumų neužtenka, reikia ko nors papildomai, kas kainuoja tūkstančius eurų. Tokiu atveju specialistai siūlo neskubėti mokėti, tačiau keisti sąlygas ir bandyti kitą kartą.
Leidimas perduoti sukurtą elektros energiją į skirstomuosius elektros tinklus priklausys nuo situacijos konkrečioje vietoje.
Saulės elektrinės galios įvertinimas
Svarstant, ar verta įsirengti nuosavą saulės elektrinę, pirmiausia reiktų išsiaiškinti, kiek elektros suvartojate per metus, žiemą, vasarą, naktį, dieną. Laikoma, kad vidutinei 4 asmenų šeimos ūkio poreikiai yra 6000-10000 kWh per metus. Reiktų žinoti, kad praktiškai saulės moduliai 70 proc. elektros energijos generuoja vasarą, tačiau 70 proc. suvartojama žiemą. Žinoma, šie skaičiai vidutiniai, jie priklauso nuo naudojamų prietaisų ir veiklos namuose.
Savo reikmėms nesunaudotą elektros energiją galima perduoti į ESO tinklus pasaugoti. Atiduotą elektrą susigražiname už 0,055 eur/kWh mokestį vakare arba žiemą. Verslui naudojama "net billing" sistema kai elektra iš gamintojo perkama tos valandos kainomis ir parduodama taip pat pardavimo valandos biržos kaina
Bet žinotina ir tai, kad projektuojant ir pasirenkant saulės elektrinės galią svarbu nesirinkti per galingos saulės elektrinės, nes visas neišnaudotas elektros energijos perteklius po dviejų metų panaikinamas, nors ir kompensuojamas.
Netiekiant elektros į tinklą, teks arba keisti elektros energijos vartojimo įpročius arba pirkti elektros energijos kaupiklį. Dar visai neseniai namų ūkiams skirtų elektros energijos kaupiklių nebuvo, dabar jau atsirado, tiesa, jie nepigūs. Tačiau jau dabar matoma, kad jie pinga, kaip pinga ir visa saulės elektrinių įranga.
Sumanus kaupiklis inverteris optimizuoja elektros energijos panaudojimą. Reikėtų įvertinti, kad vis labiau plėsis momentinis elektros pirkimas ir įvertinimas. Dienos metu, kai daugiausia pagaminama energijos, jos kaina dažnai būna mažiausia. O kai kuriais atvejais net neigiama. T.y., už saulės elektrinės pagamintą elektros energiją gali tekti primokėti. Išmanusis inverteris kaupiklis stebi elektros kainas biržoje, analizuoja orų prognozes ir pagal šiuos duomenis parduoda sukauptą energiją kai kaina didžiausia.
Racionaliausias sprendimas yra saulės elektrinę kombinuoti su su kitomis alternatyviomis šildymo ar vėdinimo sistemų priemonėmis - oras-vanduo ar oras-oras šilumos siurbliu, rekuperatoriumi, geoterminiu šildymu, gaminti šilumą ir ją saugoti akumuliacinėse talpose.
Saulės elektrinės dalys
Saulės elektrinės moduliai sudaro apie trečdalį saulės elektrinės kainos. Saulės elektrinės moduliai montuojami ant tvirtinimo konstrukcijos. Tvirtinimo konstrukcijos pritaikomos skirtingų tipų stogams bei antžeminiam montavimui. Saulės moduliai laidais sujungiami su inverteriu. Inverteris pastovią srovę keičia į kintamą ir paskirsto patalpose, tiekia į elektros tinklus ar kaupiklį.
Saulės elektrinės moduliai
Saulės modulių gamintojų yra labai daug, tarptautiniu mastu jie reitinguojami, informacijos galima rasti Solar Analytica (solaranalytica.com) duomenų bazėje ir panašiose platformose. Reiktų palyginti kelių reitingų duomenis, pasikalbėti su vietiniais elektrinių montuotojais.
Pagrindinis geriausių saulės modulių kokybės kriterijus yra efektyvumas arba naudingumas, kuris rodo modulio gebėjimą saulės šviesą paversti energija. Taip pat svarbus yra efektyvumo kitimas laike, vadinamasis galios tankis ir kiti rodikliai, kuriuos gali įvertinti tik profesionalai, vykdydami stebėseną.
Iš esmės stiprių gamintojų saulės moduliai gana panašūs savo charakteristikomis. Saulės moduliai - viena iš svarbiausių saulės elektrinės dalių. Saulės moduliams pasak UAB "Zenerga", kuri užsiima saulės elektrinių projektavimu ir montavimu, modulių gamintojai suteikia net iki 30 metų garantiją. Pasak šios įmonės atstovų, sugenda ar atsiranda problemų vienetams iš tūkstančių saulės modulių.
Saulės moduliai standartizuoti ir populiariausias saulės modulio montuojamo ant stogų dydis yra 1762x1134x30 mm. UAB "Zenerga" standartinių saulės modulių išmatavimai skiriasi, atitinkamai ar saulės elektrinė bus montuojama ant stogo, ar ant žemės. Tokių modulių generuojamas kW kiekis priklauso nuo naudingumo koeficiento. 2024 metais saulės moduliai pasiekė 22,5 proc. naudingumo koeficientą. Tai yra, 22,5 procentų saulės šviesos paverčiama elektros energija. Tokio saulės modulio galia apie 435W. 10 KW saulės elektrinei reikės apie 23 modulių. Dar prieš kelis metus tokio pat dydžio modulis generuodavo 250-300W ir 10 KW elektrinei reikėdavo 25-30 modulių. Per pastaruosius kelis metus išaugo modulių galingumas ir sumažėjo jų kaina. Kuo galingesnis modulis, tuo mažiau stogo ploto reikės gauti numatytai galiai.
Rinkoje dabar dominuoja monokristaliniai saulės moduliai. Jie brangesni, bet efektyvesni nei polikristaliniai saulės moduliai. Polikristaliniai saulės moduliai beveik negaminami, todėl jų nevertėtų rinktis. Vizualiai polikristaliniai nuo monokristalinių skiriasi melsvesne spalva bei mažesniu efektyvumu.
Eiliniam vartotojui UAB "Zenerga" specialistai siūlo daugiau dėmesio atkreipti į saulės modulių dizainą. Saulės elektrinių pardavėjai siūlo panašių, moderniausių techninių charakteristikų saulės modelius, tuo tarpu dizainas kiek skiriasi.
Longi gamintojo Hi - MO X6 Explorer Full black serijos saulės moduliai yra vientisos juodos spalvos. Itin aukštas modulių galingumas - apie 2 kv.m modulio galingumas 430 W, universalus dizainas. Spauskite saugią aktyvią nuorodą saulės elektrinės moduliai ir susisiekite su saulės elektrinių įrengėjais UAB "Zenerga".
Saulės elektrinės inverteriai
Saulės elektrinės inverteriai - keitikliai keičia pastovią elektros srovę, kurią generuoja saulės moduliai, į kintamą. Rinktis galima iš įprastinių inverterių, kurių vienintelė funkcija yra srovės keitimas. Kai saulės elektrinė yra su kaupikliais, naudojami naujesni hibridiniai inverteriai. Patys moderniausi išmanūs inverteriai yra kartu su kaupikliais.
Inverterio galingumas priklauso nuo bendro saulės modulių galingumo. UAB "Zenerga" specialistai rekomenduoja naudoti kiek mažesnio galingumo inverterius. Maksimalus modulių galingumas pasiekiamas retai. Skaičiuojama 1,15 - 1,3 koeficientas, t.y., 10 kW saulės moduliams reikėtų apie 8 kW inverterio. Mažesnio galingumo inverteris efektyviau išnaudoja modulius esant silpnesniam saulės apšvietimui.
Saulės elektrinės hibridinis inverteris FoxESS su numatyta galimybe prijungti kaupiklį. Spauskite saugią aktyvią nuorodą saulės elektrinių inverteriai ir susisiekite su UAB "Zenerga". Įmonė turi ilgametę patirtį projektuojant, komplektuojant ir įrengiant saulės elektrines. Adekvačios saulės elektrinių įrangos ir darbų kainos.
Inverterių efektyvumas - tai yra kiek pastovios elektros energijos konvertuojama į kintamą srovę. UAB "Zenerga" siūlomas Huawei inverteris yra 98,9 proc. efektyvumas.
Siekiant vienu metu kontroliuoti kelias saulės modulių grandines, inverteriai turi turėti kelis MTTP įėjimus. Renkantis inverterį reikėtų atkreipti dėmesį, ar jis turi viršįtampių apsaugą, ar yra galimybė prijungti bateriją. IP65 kategorijos inverteriai gali būti montuojami pagalbinėse, neapšildomose patalpose.
Saulės elektrinės baterijos
Elektros energijos kaupikliai - baterijos smarkiai išplėtė saulės elektrinių galimybes. Įrengus energijos kaupiklį, energijos panaudojimą galima paskirstyti per visą dieną ir net savaitę. Sukaupta per dieną energija gali būti panaudojama vakare, kai jos daugiausiai reikia. Taip galima išvengti ESO mokečio už elektros pasaugojimą.
Kaupiklis leidžia įrengti galingesnę saulės elektrinę nei gautas leidimas iš ESO. Taip pat galima įsirengti off grid saulės elektrinę, kai nėra elektros įvado į teritoriją, ar negautas leidimas statyti saulės elektrinę.
Kaupiklis itin praverčia, jei yra elektromobilis ar įkraunamas hibridas. Automobilis nakčiai paliekamas krautis. Saulės elektrinės baterijos praverčia ir jei vietovė nuošali, dėl gamtos stichijų dažnai nutrūksta elektros tiekimas. Pakrautas kaupiklis - baterija gana ilgai gali palaikyti veikiančius elektros prietaisus.
Rinkoje yra švino ir ličio jonų baterijų. Švino baterijos pigesnės, tačiau trumpiau veikiančios, didesnio svorio ir parametrų. Ličio jonų baterijos brangesnės, bet efektyvesnės. To paties galingumo ličio baterijos bus kompaktiškesnės nei švino kaupikliai. Taip pat jų tarnavimo laikas ilgesnis.
Kitas saulės baterijų evoliucijos etapas - ličio jonų ir geležies fosfatų LFP kaupikliai. Jie dar saugesni ir atsparesni nei ličio jonų kaupikliai.
Kaupikliai juda link išmanumo ir dirbtinio intelekto panaudojimo. Išmanieji kaupikliai integruojami su išmaniaisiais inverteriais ir skaitikliais. Išmaniojo kaupiklio sistema nagrinėja naudotojų įpročius, energijos suvartojimą ir parenka optimalius planus.
Kaupikliai gali būti trifaziai ir palaikyti trifazių įrenginių darbą.
Išmanūs saulės elektrinių kaupikliai dar gana brangūs. Tačiau tendencija juda link jų pigimo. Prieš priimant sprendimą įsigyti kaupiklį, reikėtų pasitikrinti, ar nėra paramos kaupiklių įsigijimui.
Centre išmanioji saulės elektrinės baterija kartu su inverteriu. Kaupiklis ir inverteris kartu sujungiami per specialų lizdą. Kairėje hibridinis saulės inverteris.
Saulės elektrinės tvirtinimo karkasas
Saulės elektrinė eksploatuojama sudėtingose sąlygose. Lietus, sniegas, saulė, vėjas. Saulės elektrinės moduliai turi būti patikimai pritvirtinti, tuo pačiu nepažeisti stogo sandarumo. Tvirtinimo elementai turi būti atsparūs aplinkos poveikiui ir tarnauti tiek, kiek tarnaus saulės moduliai.
Šlaitiniame stoge tvirtinimo elementai dažniausiai įtvirtinami į stogo konstrukciją. Smeigės įsukamos į grebėstus, jei įmanoma - į gegnes. Smeigėmis saulės elektrinę galima įtvirtinti šiose stogo dangose: metalinėje - čerpių imitacijos, banguotoje šiferio dangoje, bituminėse dangose. Čerpinėms dangoms naudojami specialūs čerpiniai kabliai, vietose kur jie montuojami, būtina išfrezuoti pačią čerpę, kad ji gražiai priglustų. Plokštiems bituminiams stogams naudojama balastinė konstrukcija be intervencijos į patį stogą. Lengiausia įtvirtinti į klasikinę valcuotą skardos dangą, tvirtinant laikiklius prie šios dangos briaunų.
1. Laikiklis valcuotai dangai;
2. Smeigė į medines stogo konstrukcijas, gali būti skirtingo ilgio, priklausomai nuo stogo dangos;
3. Laikiklis "L formos" bėgelio tvirtinimui;
4. Aliuminis bėgelis profilis;
5. Šoninio tvirtinimo aliuminis bėgelis;
6. Bėgelių profilių sujungimo detalė;
Saulės elektrinės įrengimas savarankiškai
Saulės elektrinės montavimas nėra labai sudėtingas, galima susimontuoti patiems. Turint montuotojo įgūdžių ir įrankius tai net galima atlikti gana nesudėtingai. Tačiau UAB "Zenerga" specialistai perspėja dėl nedidelių montavimo klaidų detalių, kurios ateityje gali išaugti į dideles problemas. Patys UAB "Zenerga" specialistai pripažįsta, kad kai pirmą kartą montuojama naują sistemą, tai užtrunka kone penkis kartus ilgiau, nei montuojant vėliau ar jau žinomą sistemą. Neretai sumontavus naują sistemą tenka taisyti kai kurias klaidas.
Dažniausios montavimo problemos - teisingas jungiančiojo laido pravedimas per atitvaras ir tinkamas konstrukcijos išlyginimas ir pritvirtinimas, taisyklingas laidų parišimas, kad jie nekabėtų, per stipriai įtempti laidai irgi gali sąlygoti atsiradusias problemas ateityje dėl temperatūrinių skirtumų. Atkreiptinas dėmesys ir į teisingą metalinių konstrukcijų, modulių bei inverterio įžeminimą. Neteisingai įžeminus sistemą galime susidurti su gaisro rizikos atsiradimu. UAB "Zenerga" specialistai rekomenduoja stogo įrengimo metu numatyti laido pravedimą į vidų per stogą ar sieną, sumontuojant kaminėlius ar kanalus. Tai užtikrina, kad nebus pažeistas atitvaros sandarumas.
Taip pat norint savarankiškai sumontuoti saulės elektrinę reikia turėti daug elektriko žinių, mokėti naudotis specialiais matuokliais pamatuojant įtampas bei varžas. Jei sujungti pavyks, tai inverterio suprogramavimas ir atitinkamų nustatymų parinkimas gali būti gerokai sudėtingesni.
Įrengiant saulės elektrinę ant šlaitinio stogo būtina laikytis saugumo. Neatsargus judesys, apsvaigusi galva ir galima patirti sunkią traumą. UAB "Zenerga" montuotojai turi aukštalipių patirties, naudoja specialias saugumo priemones darbui aukštyje.
Saulės elektrinės montavimas ant šlaitinio stogo
Saulės elektrinė ant šlaitinio stogo - labiausiai paplitęs variantas. Naudingai išnaudojamas stogo plotas, elektrinė neužima vietos ir netrukdo ūkinėje veikloje.
Pats patogiausias saulės elektrinės montavimas - ant klasikinės valcuotos stogo dangos. Saulės elektrinė tvirtinama ant laikiklių, kurie pritvirtinami prie skardos briaunų nepažeidžiant pačios stogo dangos. Tiesi linija išlaikoma naudojant kreipiančiąją virvę. Spauskite saugią aktyvią nuorodą saulės elektrinės montavimas ant stogo ir susisiekite su UAB "Zenerga" specialistais.
Ant pritvirtintų laikiklių uždedami ir prisukami aliuminiai bėgeliai.
Saulės moduliai gali būti montuojami nuo viršaus, gali būti montuojami iš karto dviem ar trimis horizontaliomis eilėmis. Svarbu numatyti sujungimo į kontūrą ar kontūrus būdą. Spauskite saugia aktyvią nuorodą saulės elektrinės įrengimas ir susisiekite su UAB "Zenerga" specialistais. UAB "Zenerga" teikia saulės elektrinės projektavimo, komplektavimo ir įrengimo paslaugas. Ilgametė montavimo patirtis ir praktikoje atrinkti saulės elektrinės dalių gamintojai.
Daugiausiai saulės energijos "sugauna" stogo šlaitas pietų pusėje, optimalus stogo plotas 10 kW saulės elektrinei- apie 60 - 70 kv. m, geriausias šlaito nuolydis - 30-35 laipsniai. Tinka ir rytinė bei vakarinė pusės, tokiu atveju rekomenduojama montuotis 10 - 20 proc galingesnę saulės elektrinę dėl mažesnės jos generacijos. Jei naudojamas rytinis ir vakarinis šlaitas, tai sugeneruojamos energijos pikai bus kai jos labiausiai reikia - ryte ir vakare. Tuo tarpu pietinio šlaito saulės daugiausia elektros prigamins pietų metu kai saulė bus akščiausiai tuo metu.
Reikėtų žiūrėti, kad modulių nedengtų medžių, pastatų šešėliai kas sąlygos prastensę saulės elektrinės generaciją.
10 kW saulės elektrinę patyrusi UAB Zenerga komanda trunka sumontuoti 1 - 2 darbo dienas, priklausomai nuo stogo dangos, stogo nuolydžio. Montuojant pačiam atitinkamai nuo įgūdžių sumontavimo laikas panašaus dydžio elektrinės gali užsitęsti iki savaitės laiko. Po sumontavimo klientui paruošiami reikiami dokumentai APVA agentūrai jei elektrinei prašoma paramos, pateikiama rangovo deklaracija ESO.
Saulės elektrinės montavimas ant žemės
Montuoti saulės elektrinės modulius sklype ar ant stogo? Trūkumų ir privalumų turi abu variantai. Ant stogo sunkiau įrengti, dažnai trukdo kaminai, stoglangiai, sudėtingiau prižiūrėti. Tačiau saulės elektrinė ant stogo neužims brangaus sklypo, netrukdys veikloje. Ant žemės sunkiau išvengti šešėlių, sunkiau apsaugoti nuo vagių, bet paprasčiau prižiūrėti. Taip pat arti neturi būti aukštų medžių ir pastatų, kurie mestų ant modulių šešėlius. Tačiau jei šalia yra didelis žemės sklypas, saulės elektrinė ant žemės visai tinkamas variantas.
Ant žemės įrengiama kiek kitokia konstrukcija. Saulės elektrinės karkasas surenkamas su geriausia kryptimi į pietus ir optimaliu 35 laipsnių kampu. Karkasas įtvirtinamas strypais.
Yra saulę sekančių modulių, tačiau juos įrengti kainuoja apie 25-50 proc. brangiau. Tiesa, tokia sistema pagamina apie 30 proc. daugiau elektros energijos ir reikalauja daugiau priežiūros dėl klimatinių sąlygų.
Jėgainės statyboje svarbūs dalykai yra tvirtinimo konstrukcijos, elektrotechninė DC ir AC dalys, labai svarbūs yra kokybiški inverteriai (srovės keitikliai), būtina žaibosauga, apsauga nuo vagių.
Saulės elektrinės montavimas ant plokščiojo stogo
Ant plokščiojo stogo saulės elektrinė į pagrindą netvirtinama, o prispaudžiama balastinėmis trinkelėmis. Jos neleidžia vėjo gūsiams išjudinti konstruktyvo. Ant plokščiojo stogo, kaip ir ant žemės, galima parinkti optimalią saulės modulių kryptį ir kampą.
Saulės elektrinei galima paruošti montavimo konstrukciją stogo įrengimo metu. Svarbu tinkamai įrengti hidroizoliaciją, kas padidins saulės įrengimo ant pokščiojo stogo kainą.
Saulės elektrinės pajungimas
Saulės elektrinės moduliai tarpusavyje sujungiami laidais MC4 jungtimis. Modulyje yra du laidai - pliusas ir minusas. Grandinė jungiama jungiant pliusinio laido MC4 jungtį su sekančio modulio minusine MC4 jungtimi. Sujungimas hermetiškas, tačiau geriau, kad būtų paslėptas po moduliu, o nepaliktas tarpe. Sujungus saulės modulius, laidai prijungiami prie kontūrinio elektrinės laido, kuris nuvedamas iki inverterio.
Laidų jungimai turėtų būti toliau nuo tarpų tarp modulių kur juos gali pasiekti krituliai.
Saulės modulius ir inverterį jungiančiam laidui reikėtų iš anksto numatyti praėjimą per sienas ar stogą. Žinant, kad ant stogo bus montuojama saulės elektrinė, daromas specialus kaminėlis. Taip nepažeidžiamas plėvelių sandarumas. Per sieną, ypač karkasinio namo, darant nenumatytą praėjimą sandarumas dažniausiai pažeidžiamas. Taip pat neparuošus kanalų laidui galima pažeisti jau esamą instaliaciją ir inžinerines komunikacijas. Reikėtų naudoti prietaisus laidų ir vamzdžių vietai nustatyti.
Pajungimui į inverterį yra numatyti išėjimai. Pajungus reikės papildomai nustatyti inverterį pagal ESO reikalavimus. Nuo inverterio reikia teisingai pajungti į skydinę, kad neįvyktų trumpas viso namo elektros jungimas.
Saulės elektrinės įrengimo klaidos
Savarankiškai įrengiant saulės elektrinę pasitaiko gana daug klaidų. Dažniausia klaidų priežastis neįvertinus, kaip reikės pravesti elektros laidus per stogą ir sienas. Po fasado ir vidaus apdailos laidų pravedimas pažeidžia apšiltinimą, ypač karkasinėje konstrukcijoje.
Įrengus saulės elektrinę ant stogo be prieš tai įrengtų angų teks bjauroti fasadą vedant laidus ant fasado
Parama saulės elektrinei įrengti
Paramos skyrimas saulės elektrinių verslo vystymuisi suteikė stiprų impulsą. Pradžioje iš saulės elektrinių savininkų elektra būdavo superkama brangiai. Pastaraisiais metais valstybė skiria paramą kompensuodama dalį saulės elektrinės pirkimo išlaidų. Numatyta ir tolesnė parama, nors ir mažesnė.
2022 metais saulės jėgainių įrengimui buvo skirta 100 mln eurų, paraiškas pateikė 12 tūkst. gyventojų. Dar 10 tūkst. paraiškų buvo perkeltos į papildomo finansavimo fondą ir jam skirta papildomi 40 mln. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nespėjo vertinti tokio didelio kiekio paraiškų, tad išmokos vėlavo. Galima sakyti, kad Lietuvoje kilo saulės elektrinių bumas ir, atrodo, kad nežada atslūgti.
2023 metais saulės elektrinių įrengimo paramai skirta 40 mln eurų. Kaupikliams įrengti buvo skirta 1 mln. eurų.
2024 metais skelbiami nauji kvietimai fiziniams asmenims ir įmonėms. Fiziniams asmenims skirta 40 mln eurų. Naujų elektrinių įrengimui skiriama 255 eurai paramos už 1 kW galios, elektrines plečiant skiriama 192 eurai už 1 kW. Paramos lubos - 2550 eurai.
Taip pat 2024 metais yra skirta 62 mln eurų paramos įmonių ir jungtinių grupių įrengiamoms saulės elektrinėms.
Jungtinio projekto tikslinės grupės (iš jungtinio projekto finansuojamų projektų pareiškėjai) galės gauti finansavimą siekiantį:
●labai mažos ir mažos įmonės (LMMĮ), registruotos ne trumpiau nei 1 metus iki paraiškos pateikimo - 35 proc. nuo pagal fiksuotą įkainį paskaičiuotos sumos;
● ūkininkai, atitinkantys LMMĮ statusą, kurių ūkiai iki paraiškos pateikimo ne trumpiau nei 1 metus įregistruoti Ūkininkų ūkių registre - 35 proc. nuo pagal fiksuotą įkainį paskaičiuotos sumos;
●atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos (AIEB), kai dalininkais nėra vidutinės įmonės - 45 proc. nuo pagal fiksuotą įkainį paskaičiuotos sumos, o jei nors vienas dalininkas yra labai maža ar maža įmonė arba šį statusą atitinkantis ūkininkas, - 35 proc. nuo pagal fiksuotą įkainį paskaičiuotos sumos;
● piliečių energetikos bendrijos (PEB), kai dalininkais nėra vidutinės ir (ar) didelės įmonės - 45 proc. nuo pagal fiksuotą įkainį paskaičiuotos sumos, o jei nors vienas dalininkas yra labai maža ar maža įmonė arba šį statusą atitinkantis ūkininkas, - 35 proc. nuo pagal fiksuotą įkainį paskaičiuotos sumos;
●pelno nesiekiantys juridiniai asmenys, siekiantys įgyti AIEB ar PEB statusą, kurių steigimo dokumentuose nustatytas tikslas - teikti aplinkos, ekonominę, arba socialinę visuomeninę naudą savo dalyviams - 45 proc. nuo pagal fiksuotą įkainį paskaičiuotos sumos, o jei nors vienas dalininkas yra labai maža ar maža įmonė arba šį statusą atitinkantis ūkininkas, - 35 proc. nuo pagal fiksuotą įkainį paskaičiuotos sumos.
Daugiau informacijos apie paraiškų pateikimą:
https://www.ena.lt/uploads/2024-PAS/Atmintine-SE-20240306.pdf
APVA parama sumažina mažos saulės elektrinės (iki 10 kW galios) kainą dvigubai ar trečdaliu priklausomai nuo pasirinktos įrangos. Jeigu ESO tinklo pajėgumai leidžia, namų ūkyje nesudėtinga įsirengti net ir didesnės galios saulės elektrinę. Jeigu ESO sąlygos riboja saulės elektrinės galią, verta pasvarstyti apie saulės elektrinę namams su elektros kaupikliu.
Netaikant finansinės paramos, saulės elektrinė buitiniams vartotojams atsiperka per 7-8 metus, atsižvelgiant į įrengiamos elektrinės galią (kainą) ir vartotojo momentiškai suvartojamą elektros energijos kiekį. 1 kW elektrinė Lietuvoje per metus pagamina vidutiniškai apie tūkstantį kilovatvalandžių elektros energijos. Nesunku apskaičiuoti, kad ji atsipirks per maždaug 7-8 metus, o įskaitant 30 proc. APVA paramą - per 3-4 metus. Gamintojai žada, kad saulės moduliai sėkmingai veikia 25 metus ir daugiau. Taigi likusius metus naudosime nemokamą elektrą. Na, gal ne visai nemokamą, nes saulės modulius reikės prižiūrėti, gali pasitaikyti gedimų.
Panašūs straipsniai
Saulės elektrinės įrengimas
Prieš kurį laiką į saulės elektrines buvo žiūrima gana skeptiškai. Tačiau pastaruoju metu saulės elektrinės naudingumas nekelia abejonių.
Namo valdymo įrengimas
Išmanusis namo valdymas, KNX namo valdymo sistema, JUNG KNX prietaisai, automatizuotas valdymas daugiabutyje
JUNG Home daugiabutyje
Automatizuotas ir išmanus elektros įrangos ir prietaisų valdymas naudojant Jung Home
LED apšvietimo įrengimas
LED apšvietimas pritaikomas tiek pagrindiniam, tiek akcentiniam, dekoratyviniam apšvietimui. Tai lubiniai LED šviestuvai, linijiniai LED šviestuvai, LED juostos, bėginės LED sistemos, LED juostos profiliuose arba tiesiog ant paviršių klijuojamos LED juostos.
Elektros kabelio parinkimas
Elektros kabelių parinkimas, kabelių galia, elektros kabelio parinkimas pagal kW, instaliaciniai elektros kabeliai
Elektros instaliacijos atnaujinimas keitimas
Elektros instaliaciją galima atnaujinti tradiciškai, bet galima ir išmaniai. Tokio elektros instaliacijos keitimo kaina šiek tiek didesnė, bet patogesnė, komforto ir saugumo suteikia daugiau, o elektros naudoja mažiau.
Apšvietimas LED juostomis
LED juostų tipai, nišų ir virtuvės darbastalio apšvietimas, šviesos dekoras, ekonomiškas apšvietimas. LED juostos montavimas ir transformatoriaus parinkimas.
Kabeliai saulės ir vėjo elektrinėms
Saulės baterijų kabeliai, kabeliai saulės elektrinėms, fotovoltiniai kabeliai, kabeliai vėjo jėgainėms
Elektros instaliacija name
Kaip suprojektuoti elektros instaliaciją name, elektros instaliacijos įrangos parinkimas, elektros instaliacijos pravedimas, sujungimas
Apšvietimo valdymas
Šviestuvų valdymas, apšvietimo valdymo instaliacija, apšvietimo projektavimas
Elektros jungikliai
Elektros jungikliai interjere, šviestuvų jungiklių dizainas, elektros jungiklių spalvų derinimas, elektros jungikliai su apšvietimo valdymu, originalūs elektros jungikliai
Elektros projektavimas ir instaliacija
Elektros projektas, elektros instaliacijos projektavimas, kabelių pravedimo projektas
Produktai kategorijos horizontalus spec
Paveikslėlis | Pavadinimas | Trumpas aprašymas | Kaina |
---|---|---|---|
Elektros darbai Vilnius | Elektros Instaliacijos įrengimas Name Kaina |
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka
Verslo skelbimai
Įmonių verslo skelbimai kuriuose gali būti nuo vienos iki 10 įmonių kontaktai