Ventiliacijos sistema
Atnaujinta: 2022-12-07

Šiandien ventiliacijos svarba jau visuotinai pripažinta, žinoma visame pasaulyje, nes ji taupo energiją, reguliuoja šilumą, vėdina patalpą. Šiuo metu dažniausiai naudojamas energiją taupantis įrenginys – rekuperatorius (ang. Heat Recovery Ventilator).

Rekuperatorius – tai mechaninės ventiliacijos įrenginys, kuris nuolat padeda palaikyti Jūsų name švarą, komfortą, sveiką ir gryną orą. Rekuperatorius tvankų vidaus orą pakeičia grynu lauko oru. Rekuperatorius skiriasi nuo kitų mechaninės ventiliacijos įrenginių tuo, kad jis gali keisti paduodamų ir ištraukiamų oro srovių šilumą, kuri mažina name cirkuliuojančio oro šildymo-šaldymo išlaidas. Rekuperatorius dažnai vadinamas oro šilumos keitikliu todėl, kad tvankus išeinantis oras panaudojamas šildyti arba šaldyti įeinantį orą.

rekuperacinė vėdinimo sistema

Mechaninė ventiliacijos sistema

Mediniame karkasiniame name naudojama mechaninė ventiliacijos sistema, kuri pašalina teršalus, keisdama tvankų ir užterštą orą švariu ir gaiviu lauko oru. Šie teršalai randasi iš įvairių šaltinių: namų ūkio, žmonių veiklos, naminių gyvūnų.

Tinkamai įrengtas, gerai veikiantis ir reguliuojamas rekuperatorius traukia oro teršalus iš vidaus į lauką, o gaivus lauko oras patenka į vidų. Šildymo sezono metu rekuperatorius ima šilumą iš išeinančio į lauką oro ir naudoja įeinančiam grynam orui šildyti. Oro kondicionavimo metu rekuperatorius gali pakeisti šį procesą, t.y. iš patenkančiojo oro pašalina kai kurią šilumos dalį ir perveda ją į išeinantį orą.

Dažniausiai namai nepakankamai vėdinami, nes pro duris, langus ir kitas angas oro patenka mažai. Net tada, kai oro keitimo koeficentas yra pakankamas, gaivus oras gali nepakliūti į kambarius. Mechaninė ventiliacija reikalinga name tam, kad vienodai paskirstytų gryną orą visame name ir palaikytų sveiką gyvenamą aplinką.

Ventiliacijos svarba

Jūs galėsite panaikinti arba sumažinti oro teršalus, jeigu suprasite ventiliacijos svarbą. Nesvarbu, kokie bebūtumėte tvarkingi, Jūsų namuose yra teršalų, todėl Jums reikalinga ventiliacija.

Teršalai

Šaltinis

Drėgmė ir pelėsai

Grindys, rūbų džiovinimas uždaroje patalpoje, maisto ruoša, drabužių skalbimas, kambarinių augalų auginimas, name laikomos malkos ir t.t.

Karbamidas-formaldegidas

Kai kurių tipų plokštės, paneliai, kiliminė danga, baldai, tekstilė ir t.t.

Radonas

Užterštas, požeminis vanduo

Tabako dūmai

Rūkymas

Namų ūkio chemikalai

Įvairios valymo priemonės, dažai ir tirpikliai, aerozoliai ir t.t.

Kvapai, virusai, bakterijos

Žmonės ir naminiai gyvūnai

Produktų degimo liekanos (įskaitant anglies monoksidą, nitrogeno oksidus, anglies dioksidą ir kitas daleles)

Kuro gedinimo įrengimai: katilinės, šildytuvai, krosnys, dujiniai drabužių džiovintuvai, židiniai, viryklės ir t.t.

ventiliacijos sistema

Ventiliacijos tipai

Grynas oras gali būti tiekiamas į namo vidų dviem būdais: rekuperatoriaus ortakių tinklu (rekuperacinė vėdinimo sistema) ir oro šildymo ortakiais. Rekuperacinė vėdinimo sistema naudojama, kai norime išvengti papildomų šilumos nuostolių (oras patenkantis į patalpas yra sušildomas išeinančiu oru). Tokiu būdu gaivus oras ortakiais patenka į miegamąjį, svetainę, valgomąjį, rūsį ir į kitus kambarius, kuriuose yra didelė drėgmė, o teršalai yra ištraukiami į lauką, prieš tai šilumokaityje sušildę įeinantį šaltą ir gaivų orą.

Rekuperatorius gali būti sujungtas su šildymo sistema. Siekiant sumažinti šilumos nuostolių, naudojama orinio šildymo sistema su daline recirkuliacija. Šiuo atveju oras iš patalpų, kuriose yra didelė drėgmė ir teršalų šaltiniai, yra paduodamas į rekuperatorių, o iš jo – į lauką. Gaivaus oro ortakis yra prijungtas prie katilinės recirkuliacinio oro ortakio. Gaivus oras patenka į katilinę ir ortakiais paskirstomas po visą namą.

Oras iš patalpų, kur nėra taršos šaltinių, recirkuliacinio oro ortakyje papildytas gaiviu išorės oru patenka į katilinę, kur pašildomas ir ortakiais paskirstomas po namą. Katilinės ventiliatorius dirba mažu greičiu, nes rekuperatorius reguliuoja gaivaus oro tiekimą visam namui.

Rekuperacinė vėdinimo sistema

Rekuperatoriai - įrenginiai, tiekiantys į patalpas šviežią orą ir padedantys sutaupyti šilumos energiją. Rekuperatoriuje esantis šilumokaitis "paima" šilumą iš šalinamo oro ir perkelia ją į paduodamą šviežią orą.

Rekuperatorių tipai

Kad vėdinimas būtų maksimaliai efektyvus, jis turi būti pritaikytas konkrečiam pastatui. Renkantis vėdinimo sistemą įvertinama pastato konstrukcija, gyvenančių ir dirbančių žmonių skaičius, jų veiklos pobūdis, supančios aplinkos ypatybės ir geografinė padėtis.

Pagrindinės rekuperacinio vėdinimo įrenginio dalys:

  • Ventiliatoriai, kurie tiekia ir šalina orą;
  • Oro filtrai, kurie išvalo orą nuo teršalų ir palaiko sveiką aplinką;
  • Šilumokaitis, kuris perduoda iš patalpų išeinančio oro šilumą į vidų tiekiamam orui;
  • Šildymo elementas, kuris papildomai pašildo tiekiamą orą iki reikiamos temperatūros. Šviežio oro pašildymui dažniausiai naudojami elektriniai šildytuvai;
  • Valdymo automatika;

Rekuperacinės sistemos gaminamos įvairaus galingumo, skirtos tam tikram gyvenamojo namo ar biuro plotui, skirtingų modifikacijų, rekuperatoriai gali būti skirtingai tvirtinami -  pastatomi, pakabinami, pajungiami iš kairės arba dešinės. Pagrindinis jų efektyvumo kriterijus - grąžinamos šilumos koeficientas procentais.

Racionaliausia rekuperatorių rinktis pas žinomus gamintojus, kurie turi platų asortimentą, leidžiantį išsirinkti optimalų, geriausiai patalpoms pritaikytą įrenginį. Vienas tokių gerai žinomų gamintojų  „Systemair“ – daugiau kaip prieš keturis dešimtmetmečius Švedijoje įkurta vėdinimo įrangos gamintoja, dabar turinti dukterines įmones 49 pasaulio šalyse. Lietuvoje veikia trys šios įmonės pardavimų skyriai didžiuosiuose miestuose ir gamykla Ukmergėje. Įsigijus rekuperatorių iš tokio gamintojo, visada gausite profesionalią konsultaciją, jei reikės – patarimus dėl valdymo, atsarginių detalių.

Pagrindiniai rekuperatorių tipai yra plokšteliniai, rotaciniai ir atskirų srautų.

Plokšteliniai rekuperatoriai puikiai tinka visur, kur reikia ypatingo oro tyrumo.

Savybės:

  • Šilumos grąžinimas iki 75%;
  • 99,9% dviejų oro srovių atskyrimas;
  • Neišsaugo oro drėgnumo;
  • Statinė sistema, kuri nereikalauja papildomos elektros energijos.
  • Nelabai tinka mūsų regionui, nes užšąla prie artimos -4˚C temperatūros.

Veikimo principas: tarp plokštelių teka oras. Kas antrame tarpe teka šiltas, ištraukiamas iš patalpos oras. Per kitus tarpus teka šaltas lauko oras. Šiluma keliauja per plokšteles, o paduodamo ir ištraukiamo oro srautai lieka visiškai izoluoti vienas nuo kito. Taigi į patalpą patenkantis oras yra pašildomas naudojant tik išmetamo oro šilumą.

Save VTC 200 - tyliai veikiantis naujos kartos plokštelinis rekuperatorius gaminamas iš specialaus polipropileno, lemiančių aukštą įrenginių efektyvumą. Gamintojas - "Systemair".

Rotaciniai rekuperatoriai - optimalus sprendimas tiems atvejams, kai yra ypatingai svarbus įrenginio dydis ir reikalingas maksimalus taupymas.

Savybės:

  • Šilumos grąžinimas iki 85%;
  • Įrenginys yra mažesnis negu plokštelinis rekuperatorius;
  • Išsaugo oro drėgnumą;
  • Tolygus sukimosi greičio reguliavimas siekiant efektyviausio funkcionavimo;
  • Beveik nėra užšalimo pavojaus, todėl nereikia stabdyti atitirpinimui;

Veikimo principas: Ištraukiamas iš patalpos oras teka per rotoriaus vamzdelius ir sušildo jos. Rotorius pastoviai sukasi ir po kurio laiko sušildyti vamzdeliai atsiduria padavimo kanale. Paimamas iš lauko šaltas oras, tekėdamas šalia šių vamzdelių, sušyla. Po to atvėsę vamzdeliai vėl atsiduria kitoje disko pusėje, kur išmetamas oras vėl sušildo juos. Tokiu būdu vyksta nepertraukiamas šilumos perdavimas nuo išmetamo oro paduodamam į patalpą orui. Kadangi rekuperatoriuje oras labai stipriai atšaldomas, jame esanti drėgmė kondensuojasi ant vamzdelių paviršiaus. Kai šie vamzdeliai atsiduria padavimo pusėje - vandens lašeliai išgaruoja į tiekiamą patalpoms orą.

Kai kuriuose modeliuose vamzdeliai padengti drėgmę absorbuojančia medžiaga (higroskopiniai rekuperatoriai). Tai padeda išsaugoti daugiau drėgmės. Tokiu būdu rotorinis rekuperatorius išsaugo ne tik šilumą, bet ir drėgmę, kas yra itin aktualu žiemą.

SAVE VSR 150/B rekuperatorius montuojamas lubose arba ant sienos, skirtas vėdinti iki 100 kv. m ploto patalpas. Jis turi aukšto efektyvumo rotacinį šilumokaitį ir drėgmės perdavimo funkciją, kuri reguliuoja rotoriaus sukimosi greitį pagal temperatūrą ir į tiekiamą orą grąžinamą drėgmę. Gamintojas - "Systemair".

Atskirų srautų rekuperatoriai geriausiai tinka renovuojant seno išplanavimo pastatus, kai tiekimo linija labai toli nuo ištraukimo. Tinka labai šaltame klimate arba tuomet, kai įrenginius reikia atskirti. Daugiau naudojami medicinos įstaigose.

Savybės:

  • Šilumos grąžinimas iki 55 %;
  • Mažiausias jautrumas žemoms temperatūroms (veikia iki -30 °C temperatūros); Neišsaugo oro drėgnumo;
  • Papildomos elektros energijos sąnaudos siurbliui;
  • Galimybė pastatyti padavimo įrenginį labai dideliu atstumu nuo ištraukimo;

Veikimo principas yra labai paprastas: į padavimo bei į ištraukimo kanalus įstatomi radiatoriai, per kuriuos siurblys varinėja neužšąlantį skystį. Išmetamas oras sušildo skystį, po to skystis paduodamas į tiekiamo oro radiatorių. Atvėsęs skystis vėl paduodamas į oro ištraukimo kanalą pašildymui.Atskirų arba priešpriešinių srautų rekuperatorius GENIOX. Gamintojas - "Systemair".

www.systemair.lt

Gėlių g. 2, Avižienių k., Vilniaus raj. e-paštas: info@systemair.lt

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Daugiabučio renovacija

Daugiabučio renovavimo procesas, renovacijai išleistų lėšų kompensavimas, šilumos punkto modernizavimas, fasado šiltinimas ir apdaila

Elektros instaliacija name

Kaip suprojektuoti elektros instaliaciją name, elektros instaliacijos įrangos parinkimas, elektros instaliacijos pravedimas, sujungimas

Šilumos siurblio įrengimas

Šilumos siurbliai, šilumos siurblio pasirinkimas, šilumos siurblio galios skaičiavimas, ištraukiamo oro šilumos siurbliai

Šildymo sistemos įrengimas

Geriausia šildymo sistema, kaip paskaičiuoti šildymo sistemos galingumą, šildymo sistemos prietaisai, šildymo sistemos valdymas

Vandeniu šildomų grindų įrengimas

Kaip įrengti vandeniu šildomas grindis, šildomų grindų izoliavimas, šildymo vamzdžių išvedžiojimas

Rotaciniai rekuperatoriai

Rotacinį ar plokštelinį rekuperatorių rinktis, rekuperatoriai butui, namams, biurams ir pramonei

Elektros projektavimas ir instaliacija

Elektros projektas, elektros instaliacijos projektavimas, kabelių pravedimo projektas

Šviestuvų pajungimo schemos

Šviestuvų pajungimas, valdymas ir reguliavimas. Šviestuvų valdymas iš kelių vietų, šviesos srauto reguliavimas.

Produktai kategorijos horizontalus spec

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Vidaus_apdaila_Vilnius Elektros darbai Vilnius Elektros Instaliacija Vilniuje, Elektros Instaliacija Montavimas Vilnius, Senos Elektros Instaliacijos Keitimas Vilnius, Elektriko Paslaugos Vilnius, Eletros Irengimas Name Vilnius, Elektros Instaliacijos Keitimas Bute
Buitinių nuotekų valymo įrenignys Vilnius Nuotekų valymo įrenginys Vilnius Biologiniai Nuotekų Valymo įrenginiai Vilniuje

Verslo skelbimai

Įmonių verslo skelbimai kuriuose gali būti nuo vienos iki 10 įmonių kontaktai

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: