Siekiant komforto pasitikėti tik natūraliu vėdinimu būtų mažų mažiausiai naivu. Natūralus vėdinimas reiškia padidintus šilumos nuostolius beveik penktadaliu, atitinkamai ir išaugusias šildymo sąskaitas. Juolab, šiandien rekuperacinė sistema nėra jokia egzotika. Tai užtikrintas būdas sukurti sveiką mikroklimatą aplinkoje, kurioje praleidžiame didžiausią dienos dalį.
Skandinavijoje visuose būstuose yra privaloma vėdinimo sistema su rekuperacija. Mūsų šalyje tokia prievolė kol kas galioja tik statantiems energiškai efektyvų namą.
Mechaninio vėdinimo sistema (su šilumos grąžinimu) paremta tuo, kad išeinantis iš patalpos oras sušildo iš lauko įeinantį orą. Šis vėdinimo įrenginys užtikrina reikiamą gryno oro kiekį, palaiko tinkamą oro drėgmę, filtruoja ir pašalina alergenus. Lietuvos Statybos techniniame reglamente nurodoma, kad vienam žmogui į gyvenamosios paskirties patalpą tiekiamo šviežio oro kiekis turėtų būti ne mažesnis nei 15 m³/val. Tačiau patyrę specialistai ragina neapsigauti. Iš tikrųjų jaustis komfortiškai reikia beveik dvigubai daugiau šviežio oro kiekio per valandą nei reikalaujama, t.y. apie 30 m³/val.
Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad rekuperatorius gali grąžinti nuo 75 iki net 95 proc. iš patalpos išeinančios šilumos ir taip sumažinti išlaidas šviežio oro šildymui nuo 50 iki 80 proc. Tikslus koeficientas priklauso nuo rekuperacinės sistemos galingumo ir modifikacijos. Ir šis skaičius yra svarbiausias sistemos efektyvumo kriterijus.
Šiuolaikines vėdinimo sistemas sudaro automatika, rekuperatorius, šilumokaitis, filtrai, ortakiai.
Pagrindinės vėdinimo sistemos dalys
- Rekuperatorius – dažniausiai diferencijuojamas pagal patalpų kvadratūrą ar naudojamus šilumokaičio tipus.
- Šilumokaitis atsakingas už šilumos perdavimą iš šiltesnio oro srauto pratekančio pro jį šaltesniam ir atvirkščiai.
- Triukšmo izoliaciją lemia rekuperatorių korpusų medžiagiškumas. Kartais reikia papildomos izoliacinės medžiagos. Triukšmo lygis, kurį skleidžia vėdinimo sistema, gyvenamosiose patalpose turėtų neviršyti 40 dB dieną ir 30 dB naktį.
- Filtrai išvalo orą ir palaiko palankią aplinką, šalina kvapus. Filtro užterštumas matuojamas slėgio matuokliais arba pagal įrenginio darbo valandų skaitliuko duomenis.
- Ventiliatoriai tiekia ir ištraukia orą iš patalpos.
- Automatika – šiuolaikiniuose rekuperatoriuose naudojami įvairūs valdikliai, nuo paprasčiausio mechaninio įjungimo – išjungimo iki pilnai programuojamos ir valdomos sistemos išmaniuoju telefonu.
- Ortakiai sujungia kolektorių ir registrinę dėžutę, į kurią įmontuojamas difuzorius oro tiekimui arba ištraukimui.
Priklausomai nuo vėdinamų patalpų dydžio bei paskirties galima rinktis plokštelinius arba rotacinius rekuperatorius. Prieš pasirenkant rekuperatorių reikia įvertinti gamintojų pateikiamą informaciją apie rekuperatoriaus energijos suvartojimą. Etiketėje yra nurodytas oro srautas ir triukšmo sklaidos lygis. Klasė nustatomos pagal standartą, kuris iš esmės sukurtas tam, kad parodytų, kiek rekuperatorius suvartoja elektros per tam tikrą laiką.
Vėdinimo projekto paruošimas
Vėdinimo sistema projektuojama kartu su visomis inžinerinėmis sistemomis. Tiekiamo oro kiekis skaičiuojamas pagal oro užterštumą, patalpos dydį ir žmonių, kurie naudosis patalpa, skaičių. Profesionalūs projektuotojai įvertina ir tokias sąlygas, kaip pastato padėtį tarp kitų statinių, architektūrinių konstrukcijų sudėtingumą.
Vėdinimo sistemos projekto pavyzdys.
Pasirinkti sprendimai turi būti patikimi, ilgaamžiai ir paprasti, todėl dar projektavimo stadijoje būtina įvertinti tinkamo oro drėgmės patalpoje išlaikymo lygį, kuris neturėtų viršyti 40–45 proc. Kai kur teigiama, kad optimalus santykinis tiekiamo oro drėgnumas yra 40-60 proc. Tačiau ar kada nors teko ilgėliau pabūti patalpoje, kurioje drėgmės kiekis viršija 50 proc.? – prisiminimai nekokie. Tai ypač opus klausimas šaltuoju metų laiku.
Jeigu patalpoje yra drėgmės kondensacijos atsiradimo tikimybė, turi būti numatytas kondensato suvedimo mechanizmas ir vieta. Dažniausiai ji yra toje pačioje vietoje, kurioje numatoma ortakių sujungimo vieta.
Oras patalpose turėtų pasikeisti bent vieną kartą per valandą, pagal tai skaičiuojamas ortaikių pralaidumas. Šiuo metu populiariausi ortakiai yra 75 mm skersmens, kurių oro pralaidumas – 20 kub.m/val. Todėl vidutinio dydžio kambariui reiks dviejų tokių ortakių.
Pastaraisiais metais vis dažniau naudojamos lankstaus plastiko ortakių sistemos (įrenginys, vamzdynai, triukšmo slopintuvai), t.y., vieno gamintojo sukomplektuota standartinė įranga arba suderinti keli komplektai. Toks pasirinkimas leidžia išvengti su montavimo ir projektavimo darbais susijusių galimų klaidų.
Tarp perdangų išvedžioti PVC ortakiai.
Ortakiai dažniausiai išvedžiojami prie laikančiųjų konstrukcijų ir pertvarų, kartais – grindų. Norint padidinti garso izoliaciją, ortakius montuokite konstrukcijų viduje. Svarbiausia saugotis, kad ortakiai nepažeistų konstrukcinių elementų.
Ir daugiausia klausimų kelia rekuperatoriaus pasirinkimas. Čia universalaus pasirinkimo nėra. Svarbiausia teisingai nustatyti rekuperatoriaus galingumą. Tai galima padaryti patalpų tūrio skaičių dauginant iš oro kaitos per valandą skaičiaus. Pavyzdžiui, 200 kvadratinių metrų namui reikės rekuperatoriaus, kurio galingumas yra 400-600 kubinių metrų. Pasirinkus tinkamą sistemą ir turint projektą, galima siųsti užklausas į vėdinimo sistemomis prekiaujančias įmones.
Vėdinimo sistemos rekuperatorius.
Vėdinimo sistemos montavimas
Ortakiai montuojami kiekviename kambaryje (su tam tikromis išimtimis), tačiau būtinai virtuvėje ir vonioje. Ortakiuose sumontuojamos visos detalės jų sujungimui, oro srauto vibracijų padėsiančios išvengti guminės tarpinės, įrengtos vamzdyno atramos ir kt.
Vėdinimo ortakio sujungimas.
Difuzoriai – į oro paėmimo ir ištraukimo angas montuojami oro skirstymo prietaisai. Šiuo metu itin populiarūs universalūs difuzoriai. Jie dažniausiai jungiami tiesiai prie ortakių.
Vėdinimo ortakių difuzoriaus pajungimo dėžė.
Metalinių ortakių tiesioginiam difuzoriaus pajungimui naudojamas plastikinis dirželis. Jeigu pasirinkote plieninius ortakius, juos gali tekti papildomai izoliuoti nuo triukšmo.
Rekuperatorius SAVE VRT 700.
Ortakiai iš kiekvieno kambario pravedami iki rekuperatoriaus. „Systemair“ rekuperatorių gamintojai privačiuose namuose, nedideliuose biuruose Lietuvos klimatui rekomenduoja naudoti SAVE serijos rekuperatorius su rotaciniais priešpriešinio srauto šilumokaičiais, užtikrinančiais net iki 90 proc. šilumos grąžos. „Systemair“ yra Europoje gerai žinomas gamintojas dėl savo patikimų ir energiją taupančių sprendimų. Save VTR yra visiškai naujas šio gamintojo įrenginys, skirtas nedidelėms patalpoms – nuo 100 kv. metrų iki 550 kv. m. Tai aukščiausio lygio įrenginys su energiją taupančiais ir tyliai veikiančiais EC ventiliatoriais ir pažangia valdymo įranga. Save VTR 700 gali tiekti iki 670 m3/val. oro srautą. Įrenginys kompaktiškas, gali būti pajungiamas tiek šone, tiek viršuje. Todėl dažniausiai šie rekuperatoriai, kitaip nei didelių gabaritų sistemos, kabinami ant lubų, sienų ar slepiami spintelėje. „Systemair“ rekomenduoja rekuperatoriaus bloką montuoti tiesiog į virtuvinę spintelę ant vibroizoliacinės tarpinės. Oro padavimo ir ištraukimo ortakiai jungiami į atskirus kolektorius.
Vėdinimo ortakių sujungimas su difuzoriaus dėže.
Kolektorius su ortakiais jungiamas montuojant garso slopintuvus. Vėliau rekuperatorius jungiamas prie kaminėlių.
Oro ištraukimo ir paėmimo kaminėliai turėtų būti montuojami išlaikant bent vieno metro atstumą vienas nuo kito. Į jų vidų įdedamas specialus ortakis ir jis turėtų būti apsaugotas nuo lietaus stogeliu.
Oro paėmimo kaminėlis.
Kaip ir vėdinimo kaminėlių įrengimas, taip ir vėdinimo sistemos apdaila neturi vieno standarto.
Vėdimo ortakių montavimas.
Tiesiog nuo pat ortakių sumontavimo iki apdailos pabaigos ortakiai turi būti apsaugoti nuo statybinių dulkių. Ir tik pabaigus apdailą į ortakių išorinę angą įstatomi difuzoriai.
Vėdinimo sistemos difuzorius įstatomas tik pabaigus apdailą.
Vėdinimo sistemos montuotojai ir priedai
Rekuperatorius ir ortakiai – tik vėdinimo sistemos ledkalnio viršūnė. ŠVOK sistemų montuotojai labai gerai žino, kiek daug papildomų komponentų reikia vėdinimo sistemai įrengti. Kad ventiliacija veiktų be priekaištų, reikia, kad oras cirkuliuotų be kliūčių, kad ortakiai būtų sandarūs, kad sistema „netriukšmautų“ ir pan. Todėl geri vėdinimo sistemų montuotojai – aukso vertės specialistai. O jeigu dar tie montuotojai turi savo gamybinę bazę, kurioje pasigamina reikiamas sistemos dalis – jie neįkainojami. Tokiu principu dirba UAB „Ivalta“ meistrai – montuoja vėdinimo ir kitas inžinerines sistemas, o kad nereiktų lakstyti ir ieškoti įvairiausių detalių, dalį jų iš cinkuotos skardos gamina patys. Jeigu reikia, gali parengti vėdinimo sistemos projektą, apskaičiuoti reikiamus oro srautus ir slėgio nuostolius, parinkti triukšmo slopintuvus ir sistemą sumontuoti. Įmonė turi ypatingo statinio rangovo atestatą, jos darbų sąraše yra ne vieno individualaus namo, daugiabučio, prekybos, švietimo, sporto, sandėliavimo paskirties pastato vėdinimo sistema.
UAB „Ivalta“ gamina vėdinimo sistemai montuoti reikalingus komponentus ir montuoja vėdinimo bei kitas inžinerines sistemas.
Vėdinimo sistemos koponentai:
- Vėdinimo įrenginys – rekuperatorius;
- Cinkuoto plieno arba lankstūs gofruoti PVC ortakiai;
- Įvairūs priedai, reikalingi montavimui;
UAB „Ivalta“ ceche gaminami įvairūs cinkuoto plieno skardos lankstiniai vėdinimo sistemai, pradedant nuo paprasčiausių grotelių ir sklendžių, baigiant stačiakampiais ortakiais ir fasoninėmis dalimis pramoniniams objektams. Šie komponentai reikalingi tiek montuotuojant pirvataus sektoriaus, tiek pramoninių statinių vėdinimo sistemos įrengimą.
„Net jei rekuperatorius bus pats moderniausias ir brangiausias, tai nereiškia, kad vėdinimo sistema veiks be priekaištų. Daug priklauso nuo pagalbinių sistemos montavimo dalių bei sumontavimo kokybės, tiksliau – meistrų kvalifikacijos. Mes specializuojamės vėdinimo sistemų montavime, pas mus dirba didelę patirtį turintys meistrai. Patys gaminame kai kurias vėdinimo sistemų detales, tai leidžia darbą atlikti greičiau, rasti nestandartinius sprendimus“, - sako UAB „Ivalta“ technikos direktorius Darius Nekrošius.
Jungiant difuzorių prie ventiliacijos sistemos per difuzorių pajungimo dėžę atliekami šie veiksmai:
- prie ortakio savisriegiais varžtais arba kniedėmis, naudojant tarpines, jungiama difuzorių pajungimo dėžė;
- difuzorių dėžė prie lubų tvirtinama sriegto strypo ir ankerių, arba ankerinių varžtų pagalba;
- prie difuzorių pajungimo dėžės kniedėmis ar savisriegiais varžtais jungiamas difuzorius;
UAB „Ivalta“ cinkuotos skardos registrai difuzorių pajungimui turi specialias tvirtinimo auseles, kurių pagalba greitai, patogiai ir tvirtai pritvirtinami prie lubų. Standartiniai „Ivalta“ gamybos registrai yra 1x75 – Dn100, H-300, 2x75mm – Dn125, H-300, 3x75mm – Dn125-160, H-300 matmenų, 1-3 pajungimo taškų.
UAB „Ivalta“ gaminami difuzorių registrai.
Taip pat įmonėje gaminami oro skirstytuvai, jie gali turėti skirtingą kiekį (iki 14-os) pajungimo taškų. Šie oro skirstytuvai yra standartiniai ir jų visada yra mūsų sandėlyje. Pagal individualius užsakymus gaminami ir nestandartiniai oro skirstytuvai.
Be vėdinimo sistemų „Ivalta“ meistrai montuoja vėsinimo, šildymo, priešgaisrinio vandentiekio, vandentiekio ir nuotekų sistemas.
Vėdinimo sistemos valdymas
Visi "Systemair" įrenginiai yra paruošti montavimui. Dėl lengvai keičiamų komponentų ir jų priežiūros sistemą aptarnauti paprasta. Save VTR parametrus galima lengvai nustatyti skaitmeniniu pulteliu arba prijungus įrenginį prie „Modbus“ valdymo sistemų. Valdymo skydelį patogu pakabinti kitame kambaryje arba namų mikroklimatą reguliuoti išmaniuoju telefonu. Naudotojas gali lengvai reguliuoti oro srautą, tiekiamo oro temperatūrą, veikimo laiką ar kitus oro kokybės parametrus. Taip pat galima pasirinkti skirtingus režimus, tokius kaip: „atostogos“ ar „svečiai“. Tai leidžia palaikyti komfortą ir sutaupyti.
Išmaniuoju telefonu valdoma vėdinimo sistema.
Naujausios „Systemair“ sistemos komplektuojamos su programine įranga „Systemair Configurator“, skirta ašiniams ventiliatoriams. Naudotojui patogi programinė įranga leidžia greitai ir lengvai pasirinkti produktus. Be to, naudotojas gali palyginti ašinius ventiliatorius, duomenis eksportuoti dxf formatu, turėti ašinių ventiliatorių ir montuojamų priedų 3D vaizdą bei gauti technines ataskaitas. Visa tai su itin paprastu valdymu.
Parengta pagal UAB "Systemair" ir UAB "Ivalta" informaciją
Panašūs straipsniai
Infraraudonųjų spindulių grindinis šildymas
Elektrinio grindinio šildymo iš infraraudonųjų spindulių plėvelės įrengimas
Šilumos siurbliai oras vanduo
Šilumos siurblys oras vanduo, svarbiausi šilumos siurblio oras vanduo parametrai, kaip pasirinkti oras vanduo šilumos siurblį
Daugiabučio šildymo sistemos renovacija
Kaip nemodernizuojant viso daugiabučio sumažinti sąskaitas už šildymą? Valstybė kompensuoja 80 proc. šilumos punkto modernizavimo kainos. Pridėjus bendrijos kaupiamąsias lėšas, šildymo sistemos pertvarkymas gali nieko nekainuoti, bet butuose bus šilčiau, o sąskaitos už šildymą mažesnės.
Kieto kuro katilai
Geriausi kieto kuro katilai ir granuliniai katilai, jų charakteristikos
Parama šildymo katilo keitimui
Šildymo katilo keitimo kompensacija, kieto kuro katilo keitimas į šilumos siurblį
Daugiabučio renovacija
Daugiabučio renovavimo procesas, renovacijai išleistų lėšų kompensavimas, šilumos punkto modernizavimas, fasado šiltinimas ir apdaila
Geriausi šilumos siurbliai
Šilumos siurblys, šilumos siurblio pasirinkimas, oras vanduo šilumos siurbliai, šilumos siurblių palyginimas, šilumos siurblio galios skaičiavimas
Šilumos siurblio įrengimas
Šilumos siurbliai, šilumos siurblio pasirinkimas, šilumos siurblio galios skaičiavimas, ištraukiamo oro šilumos siurbliai
Šildymo sistemos įrengimas
Geriausia šildymo sistema, kaip paskaičiuoti šildymo sistemos galingumą, šildymo sistemos prietaisai, šildymo sistemos valdymas
Vandeniu šildomų grindų įrengimas
Kaip įrengti vandeniu šildomas grindis, šildomų grindų izoliavimas, šildymo vamzdžių išvedžiojimas
Rotaciniai rekuperatoriai
Rotacinį ar plokštelinį rekuperatorių rinktis, rekuperatoriai butui, namams, biurams ir pramonei
Kokį rekuperatorių rinktis?
Geriausi rekuperatoriai, rekuperatoriaus pasirinkimas, rotaciniai ir plokšteliniai rekuperatoriai, atskirų srautų rekuperatorius
Produktai kategorijos horizontalus spec
Paveikslėlis | Pavadinimas | Trumpas aprašymas | Kaina |
---|---|---|---|
Granuliniai katilai kaina | Granulinio Katilo Kaina, Granuliniai Katilai Gera Kaina, Pigūs Granuliniai Katilai | ||
Grindinio šildymo automatika | Elektrinio Grindinio šildymo Automatika, Vandeninio Grindinio šildymo Automatika | ||
Kieto kuro katilai kaina | Malkiniai Katilai Gera Kaina, Briketų Katilas Kaina, Pigūs Kieto Kuro Katilai |
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka
Verslo skelbimai
Įmonių verslo skelbimai kuriuose gali būti nuo vienos iki 10 įmonių kontaktai