Rotacinių ir plokštelinių rekupertorių skirtumai bei panašumai
Plokšteliniai priešpriešinių srautų rekuperatoriai labiau tinka švelniame klimate, o rotaciniai rekuperatoriai efektyviau veikia šaltesnio klimato aplinkoje.
Daugelis daugiabučių projektų plėtotojų bei statantys individualius namus jau įrengia būstuose rekuperacinę vėdinimo sistemą, nors dar pasitaiko naujų butų be rekuperacijos. Ne viename mokslo straipsnyje įrodyta, jog vėdinimo sąskaita taupyti tikrai neverta, užterštas, iškvėpuotas oras gali tapti susirgimų priežastimi. Juo labiau, kad rekuperacinė sistema ne tik tiekia šviežią orą, bet šaltuoju metų laiku grąžina išmetamo oro šilumą. Vadinasi, vėdinimo sistema papildomai taupo šilumos energiją.
Iš esmės šiuolaikiniuose pastatuose įrengiami rekuperatoriai su dviejų tipų šilumokaičiais – rotaciniais arba plokšteliniais. Atskirų srautų rekuperatoriai labiau tinkami pramoninėms patalpoms, kai oro paėmimo ir išmetimo angos yra toli viena nuo kitos.
Rotaciniai ir plokšteliniai rekuperatoriai
Iš esmės rotacinių ir plokštelinių rekuperatorių veikimo principas toks pat – pašalinti užsiteršusį patalpos orą ir juo pašildyti įeinantį šviežią lauko orą. Skiriasi šių rekuperatorių šilumokaičio konstrukcija.
Plokšteliniame rekuperatoriuje išeinantis ir įeinantis oro srautai nukreipiami į šilumokaitį, kuriame šie srautai patenka į ertmes, atskirtas aliuminio ar kitos medžiagos plokštelėmis. Oro srautai nesusimaišo, šaltas oras per plokštelių sieneles šyla nuo šilto išmetamo oro srauto. Kadangi įeinančiam oro srautui šiluma perduodama iš lėto, išeinančiam orui vėstant ir esant tam tikrai aplinkos temperatūrai, susidaro kondensatas, o esant lauke žemai temperatūrai, gali susidaryti ledas. Šiam atvejui plokšteliniai rekuperatoriai turi atitirpinimo funkciją.
Rotacinių arba rotorinių rekuperatorių šilumokaičio konstrukcijoje ištraukiamas iš patalpos oras teka per būgno tipo rotoriaus kanalus ir sušildo juos. Rotorius pastoviai sukasi ir po kurio laiko sušilę vamzdeliai atsiduria padavimo kanale. Paimtas iš lauko šaltas oras, tekėdamas pro šiuos vamzdelius, sušyla. Po to atvėsę vamzdeliai vėl atsiduria kitoje disko pusėje, kur išmetamas oras vėl sušildo juos. Taip vyksta nepertraukiamas šilumos perdavimas nuo išmetamo oro paduodamam į patalpą orui. Kadangi rekuperatoriuje išmetamas oras atšąla, ore esanti drėgmė kondensuojasi ant vamzdelių paviršiaus. Bet po tam tikro laiko šio tipo šilumokaityje aprasoję vamzdeliai sukantis rotoriui atsiduria oro padavimo pusėje - vandens lašeliai išgaruoja į tiekiamą orą. Taip nėra galimybių susidaryti užšąlančiam kondensatui, oro drėgmė perduodama tiekiamam orui.
Tie rekuperatorių modeliai, kuriuose rotoriaus vamzdeliai padengti drėgmę absorbuojančia medžiaga vadinami higroskopiniais rekuperatoriais. Jie padeda išsaugoti daugiau drėgmės, nesausina patalpų oro. Tokiu būdu rotorinis rekuperatorius į patalpas grąžina ne tik šilumą, bet ir drėgmę, kas yra itin aktualu žiemą.
Rotacinio rekuperatoriaus veikimo principas. Iš lauko paimamas oras prateka pro filtrą (3), kur yra išvalomas, ir iš ten patenka į šilumokaitį (1), kuriame sušyla ir tuomet yra paduodamas patalpas. Iš patalpų ištraukiamas oras prateka pro filtrus (2), kur yra išvalomas, tuomet patekęs į šilumokaitį sušildo rotoriaus vamzdelius ar plokštes, kurios veliau, atsisukusios į padavimo zoną, savo šilumą perduoda šaltam orui, jį sušildo.
Rotacinių rekuperatorių efektyvumas siekia iki 85 proc., jis gali būti šiek tiek mažesnis nei galimas maksimalus plokštelinio rekuperatoriaus našumas, nors šiuolaikinės technologijos abiejų tipų rekuperatorių našumą beveik sulygino. Rotacinio įrenginio korpusas mažesnis nei plokštelinio, galimas ortakių pajungimas viršuje ir šone, rinkoje yra šoninio pajungimo rotacinių rekuperatorių, kuriuos galima kabinti palubėje ir jiems nereikia skirti papildomai vietos. Rotaciniai rekuperatoriai neišsausina patalpų oro, grąžina dalį su oru netenkamos drėgmės, nėra užšalimo pavojaus, todėl nereikia rūpintis kondensato išpylimu. Dėl visų išvardintų priežasčių, gyvenamųjų namų segmente populiaresni rotaciniai rekuperatoriai.
Reiktų paminėti, kad rotoriaus sukimuisi naudojamas varikliukas, maitinamas elektra, tad, be elektros ventiliatoriams, rotaciniam rekuperatoriui dar reikalinga elektros energija sukimo varikliui. Bet šiuolaikiniuose rekuperatoriuose ši įranga elektros energijos naudoja nedaug, ypač pažangesnių gamintojų, kurie laikosi Europos ekologinio projektavimo direktyvos nuostatų.
Rotacinis rekuperatorius namui ar butui
Rotacinis rekuperatorius namui arba butui parenkamas pagal patalpų tūrį ir vėdinimo įrenginio našumą, kuris, apytiksliai skaičiuojant, prilyginamas patalpų tūriui. Jeigu rengiamas vėdinimo sistemos projektas, projektuotojas vėdinimo našumą apskaičiuoja tiksliau, tačiau paprastai šis skaičius yra daugmaž netoli patalpų tūrio išraiškos. Renkantis rekuperatorių atsižvelgiama į rekuperatoriaus talpinimo vietą, galimybę išvedžioti ortakius, ortakių kanalų pajungimo į rekuperatorių vietą.
Dažnai projektuotojams, užsakovams, vartotojams kyla klausimas, kurio gamintojo vėdinimo įrangą rinktis? Švedijos vėdinimo įrangos gamintojo „Systemair“ atstovas siūlo atkreipti dėmesį į keletą aspektų: gamintojo patirtį, buvimo Lietuvos rinkoje laiką, atstovybės ir gamybos lokaciją, galimybes gauti betarpišką konsultaciją bei atsargines ar papildomas dalis, intelektualinį įmonės potencialą.
„Systemair" - viena iš pasaulinių vėdinimo įrangos gamybos lyderių, įkurta 1974 m Švedijoje. Dabar kompanija turi 22 gamyklas, 56 padalinius 45 pasaulio šalyse, per 4500 kvalifikuotų darbuotojų. Lietuvoje veikia trys „Systemair“ pardavimų skyriai didžiuosiuose miestuose ir gamykla Ukmergėje.
Tarptautinė kompanija turi vieną moderniausių vėdinimo sistemų įrangos kūrimo ir testavimo centrų Europoje. Bandymai atliekami pagal ISO, AMCA ir EN standartus, tai garantuoja kokybišką produkciją. "Systemair" gyvenamųjų namų vėdinimo įrenginiai pirmieji Europoje gavo Eurovent sertifikatą, kuris užtikrina, kad gamintojo pateikiama informacija apie rekuperatorius atitinka realų vėdinimo įrenginio veikimą pagal pateikiamus parametrus.
Rotacinis rekuperatorius namui ar butui
Gyvenamųjų patalpų vėdinimo sistemai įrengti vieni iš populiariusių yra „Systemair“ rekupertoriai SAVE, šioje serijoje yra keletas gaminių, besiskiriančių gabaritais, vėdinimo našumu, kanalų pajungimo vieta ir kt. VTR - viršutinio pajungimo tipo, VSR - šoninio pajungimo rekuperatoriai.
Pavyzdžiui, palubinis šoninio pajungimo rekuperatorius SAVE VSR 150/B, skirtas iki 100 kv. m patalpų vėdinimui, o SAVE VSR 300 – iki 240 kv.m ploto patalpoms.
Palubinis rotacinis rekuperatorius SAVE VSR 150/B ir šoninio pajungimo rekuperatorius SAVE VSR 300.
Namuose patogus rekuperatriaus – gartraukio hibridas SAVE VTR 150K. Šis įrenginys turi integruotą gartraukį ir kabinamas virš viryklės. Kai reikalinga gartraukio funkcija, ji jungiama vieną arba du kartus nuspaudus mygtuką, rekuperatorius tuo metu neveikia. Gartraukio traukiamas oras šalinamas atskirau kanalu, apeinant šilumokaitį.
Svarbus rekuperatoriaus parametras, ypač jei jis montuojamas bute, yra triukšmo lygis. SAVE VSR 300 garso lygis LWA yra 42 dB (A), palyginimui – šaldytuvo vidutinis triukšmo lygis yra apie 40 dB.
SAVE rekuperatoriai gali būti valdomi rankiniu arba automatiniu būdu, galima rinktis norimus nustatymus iš sukonfigūruotų režimų.
Automatiniam valdymui labai patogi SAVE Touch valdiklis su ekranu.
Rekuperatoriaus valdymo pultas.
Automatinio valdymo režime yra funkcijų, skirtų oro srautui reguliuoti pagal CO2 kiekį patalpoje, slėgį, drėgmę, nustatytą grafiką ir t. t. Valdymas pagal poreikį užtikrina našų ir ekonomišką įrenginio veikimą bei geriausią patalpų oro kokybę. Aliarmo simboliai praneša apie galimus gedimus bei pateikia tiesioginius įspėjimus dėl problemų, kurias būtina ištaisyti.
Jei biuro ar kitų patalpų plotas iki 500 kv. metrų, galima rinktis iš kompaktiškų rotacinių rekuperatorių SAVE VTR 150, 250, 300, 500, 700 modelių arba SAVE VSR 150, 300, 500 modelį.
Rotaciniai rekuperatoriai biurams ir komercinėms patalpoms
Visi „Systemair“ rotaciniai rekuperatoriai turi palyginti aukštą šilumogrąžos procentą (iki 85-87 proc.), ventiliatoriai gaminami su taupiais ir tyliais EC technologijos varikliais, įranga valdoma automatiškai.
"Systemair" vėdinimo įrangos asortimente yra Topvex oro apdorojimo įrenginių serija, pritaikyta biurams, parduotuvėms, pramonės įmonėms, viešbučiams ir pan. Be reikiamo oro kiekio, tinkamos kokybės, drėgmės, Topvex užtikrina reikalingą patalpų oro temperatūrą. Įrenginiuose yra rotaciniai šilumokaičiai, jiems nereikalingas vandens nuvedimas.
6 dydžių kompaktiškų Topvex agregatų tiekiamo oro srautai gali būti nuo 150 iki 5000 kub.m /h. Komplektuojami su EC tipo ventiliatoriais, oro pašildymu, filtrais, valdymo įranga. Įrenginiai gali būti pritaikyti montuoti tiek patalpose, tiek lauke.
Topvex TX / C ir TR yra įrenginiai su viršutinėmis jungtimis, toks sprendimas reikalauja minimalaus grindų ploto.
Rekuperatorių filtrai, jų keitimo dažnis
„Iš praktikos galiu pasakyti, kad nebūna vienodų projektų ir vienodų poreikių. Dėl šios priežasties „Systemair" komplektuoja vėdinimo modulius pagal reikiamą ventiliacijos lygį bei parametrus. Biurų vėdinimo sistemos dažnai komplektuojamas su kintamojo oro srauto VAV sistema (angl. Variable Air Volume), kurios paskirtis – tiekti tik pagal faktinius poreikius reikalingų parametrų oro srautą. Tai modernus sprendimas energijos taupymo ir higienos požiūriu. Sistema susideda iš sklendžių su elektrinėmis pavaromis, kurios yra valdomos automatiniu būdu (pagal laikmatį, judesio jutiklius, oro kokybės, CO2, drėgmės ir kt. parametrus). Integruota valdymo automatika užtikrina saugų vėdinimo įrenginio darbą, kontroliuoja nustatytus vėdinimo sistemos parametrus, optimizuoja įrenginio veikimo kaštus. Automatiškai reguliuojamų sklendžių pagalba, kurios reaguoja į oro kokybę patalpoje, oro tiekiama tiek, kiek reikia ir ten, kur reikia. Toks oro kiekių ir kokybės palaikymo būdas sumažina vėdinimo sistemų eksploatavimo sąnaudas", - akcentuoja "Systemair" prekybos vadovas Lietuvoje Rosvaldas Gumuliauskas.
Rekuperatorių filtrų keitimas priklauso nuo aplinkos oro kokybės, rekuperatoriaus darbo intensyvumo ir kitų veiksnių. Vidutiškai intensyviai veikiančio rekuperatoriaus filtrus rekomenduojama keisti kas pusmetį. Prie priežiūros darbų dar priskirtinas ir šilumokaičio praplovimas maždaug kartą per trejetą metų.
Kokybiškas rekuperatorius nereikalauja ypatingos priežiūros, jis užtikrina gaivų orą ir komfortą.
Parengta pagal UAB „Systemair“ informaciją, gamintojų iliustracijos
Panašūs straipsniai
Dujinio šildymo įrengimas
Gamtinių ir suskystintų dujų šildymo montavimas, kokį dujinio šildymo katilą pasirinkti, ar apsimoka įsivesti dujinį šildymą
Katilinės įrengimas
Kieto kuro katilinė, akumuliacinė talpa, dūmtraukio vamzdis, dujinis šildymas, šildymas dujų balionais, dujinių katilų katilų įrengimo taisyklės, reikalavimai dujinio katilo patalpai
Infraraudonųjų spindulių grindinis šildymas
Elektrinio grindinio šildymo iš infraraudonųjų spindulių plėvelės įrengimas
Šilumos siurbliai oras vanduo
Šilumos siurblys oras vanduo, svarbiausi šilumos siurblio oras vanduo parametrai, kaip pasirinkti oras vanduo šilumos siurblį
Daugiabučio šildymo sistemos renovacija
Kaip nemodernizuojant viso daugiabučio sumažinti sąskaitas už šildymą? Valstybė kompensuoja 80 proc. šilumos punkto modernizavimo kainos. Pridėjus bendrijos kaupiamąsias lėšas, šildymo sistemos pertvarkymas gali nieko nekainuoti, bet butuose bus šilčiau, o sąskaitos už šildymą mažesnės.
Kieto kuro katilai
Geriausi kieto kuro katilai ir granuliniai katilai, jų charakteristikos
Parama šildymo katilo keitimui
Šildymo katilo keitimo kompensacija, kieto kuro katilo keitimas į šilumos siurblį
Daugiabučio renovacija
Daugiabučio renovavimo procesas, renovacijai išleistų lėšų kompensavimas, šilumos punkto modernizavimas, fasado šiltinimas ir apdaila
Geriausi šilumos siurbliai
Šilumos siurblys, šilumos siurblio pasirinkimas, oras vanduo šilumos siurbliai, šilumos siurblių palyginimas, šilumos siurblio galios skaičiavimas
Šilumos siurblio įrengimas
Šilumos siurbliai, šilumos siurblio pasirinkimas, šilumos siurblio galios skaičiavimas, ištraukiamo oro šilumos siurbliai
Šildymo sistemos įrengimas
Šildymo sistemos montavimas, kaip paskaičiuoti šildymo sistemos galingumą, šildymo sistemos prietaisai, šildymo sistemos valdymas
Vandeniu šildomų grindų įrengimas
Kaip įrengti vandeniu šildomas grindis, šildomų grindų izoliavimas, šildymo vamzdžių išvedžiojimas
Produktai kategorijos horizontalus spec
Paveikslėlis | Pavadinimas | Trumpas aprašymas | Kaina |
---|---|---|---|
Granuliniai katilai kaina | Granulinio Katilo Kaina, Granuliniai Katilai Gera Kaina, Pigūs Granuliniai Katilai | ||
Grindinio šildymo automatika | Elektrinio Grindinio šildymo Automatika, Vandeninio Grindinio šildymo Automatika | ||
Kieto kuro katilai kaina | Malkiniai Katilai Gera Kaina, Briketų Katilas Kaina, Pigūs Kieto Kuro Katilai | ||
Šilumos siurbliai oras vanduo Vilnius | šilumos Siurblys Oras Vanduo Gera Kaina Vilniuje, Prekyba šilumos Siurbliais Vilniuje | ||
Šilumos siurbliai oras vanduo kaina | Oras Vanduo šilumos Siurblys Gera Kaina, Prekyba Efektyviais šilumos Siurbliais Oras Vanduo Nuolaida |
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka
Verslo skelbimai
Įmonių verslo skelbimai kuriuose gali būti nuo vienos iki 10 įmonių kontaktai