Montavimo putos
Atnaujinta: 2022-12-07

Sandarinimo  putos yra labai plačiai naudojama statybų ir remonto medžiaga. Nors nuo jų atsiradimo Lietuvos rinkoje jau praėjo nemažas laiko tarpas, tačiau vis dar pasitaiko nežinančių, kaip pasirinkti montavimo putas ir kaip jas teisingai panaudoti bei apsaugoti nuo išorės poveikio. Dauguma montavimo putų yra vienkomponentės, kurios išpurkštos plečiasi, tačiau jų yra daug skirtingų rūšių, skirtingoms paskirtims.

Montavimo putų pasirinkimas

Namo statyboje montavimo putų sunaudojama dėžėmis, todėl net 10–15 procentų putų išeigos ar kiti skirtumai sudaro ženklias sumas.

Kaip ir dauguma statybos produktų, montavimo putos turi specifinių savybių, pagal kurias jas galima palyginti. Gamintojai putas tiria savanoriškai, pagal tam tikras metodikas, aprobuotas FEICA (The Association of the European Adhesive and Sealant Industry). Esant vienodai temperatūrai bei drėgmei, tiriami plėvelės susiformavimo, išsiplėtimo, pirmojo pjovimo laiko, Meter test (išpurkštos juostos ilgio), sumontuotų  ir užpurkštų langų kiekio (su tam tikro pločio tarpu) parametrai. Todėl, lyginant putas, galima reikalauti šios nepriklausomos organizacijos pateikiamų duomenų apie montažinių putų savybes. Pagrindiniai rodikliai yra putų išsiplėtimas išpurškimo momentu bei putų juostos ilgis išpuršktas iš vieno baliono. Pavyzdžiui, vieno gamintojo 750 ml flakono neužtenka vienam langui  užsandarinti (1,5x1,5 metro skersmens langas, siūlės tarpas 25 mm pločio ir 70 mm gylio),  o vienu 850 ml Soudal Maxi flakonu galima užsandarinti daugiau kaip 3 langų tarpus. Šiek tiek mažesnio tūrio flakono kaina yra 2 kartus mažesnė, bet ir išeiga mažesnė net 4 kartus. Tad tam pačiam rezultatui gauti pigiosios putos kainuos 2 kartus brangiau.

Yra daug atvejų, kai montavimo putų išsiplėtimas nėra svarbiausias rodiklis, putos yra skirtos konkrečiai problemai išspręsti. Tai priešgaisrinės, galinčios sukietėti šaltyje ir karštyje, atsparios vandeniui ir agresyviai aplinkai putos, pastaruoju metu itin populiarios elastingos montavimo putos Soudal Flexifoam. Dvikomponentės putos galinčios tinkamai sukietėti be drėkinimo, klijuojančios, lango stiklopaketo ir profilio trapo sandarinimo, šviečiančios, neišskirančios izocianatų putos.

Objektyvūs rodikliai, kurie taip pat svarbūs, yra jau sumontuotų putų šiluminės, garso izoliacijos, elastinio atsistatymo ir pailgėjimo iki plyšimo savybės. O klijuojančioms putoms – tai adhezinės (klijavimo) savybės.

Mažai išsiplečiančios sandarinimo putos

Daugeliui darbų geriau naudoti mažai išsiplečiančias putas. Ne tik dėl galimo išsiplėtimo, bet ir dėl to, jog tokios montažinės putos kietėdamos įgauna teisingesnę struktūrą. Sparčiausias tokių putų išsiplėtimas vyksta tą akimirką, kai jos palieka purkštuvo pistoleto vamzdį. Charakteristikose tai žymima kaip putų priaugimas (%). Itin geras pirminio išsiplėtimo savybes turi Soudal Maxi putos, kurių išsiplėtimas yra tik 25 procentai. Tačiau tai nereiškia, kad tokios putos užpildys mažiau ertmių. Iš vieno Soudal Maxi 850 ml flakonėlio galima išpurkšti ilgiausią testinę liniją. Testuojant purškiama 70  mm gylio ir  25 mm pločio (standartinis tarpas  tarp lango ir sienos)  linija nusidrieks 21 metrą. Tuo tarpu 70–110 procentų išsiplečiančių montavimo putų linija sieks tik 4-12 metrus.

Montavimo putos darbui aukštoje ir žemoje temperatūroje

Kartais statybos vyksta esant ekstramalioms sąlygoms ir ribinėms temperatūroms. Šaltame ore dauguma montavimo putų tinkamai nesukietėja ir neįgauna gamintojo deklaruojamų savybių. Putos dažniausiai sukrenta, būna trapios. Montuojant langus minusinėje temperatūroje, net ir geriausios putos nelaikys nei šilumos, nei garso. „Soudal“ turi WinterFoam montavimo putas, kurias galima naudoti žemoje, - 10 C temperatūroje. Tokia temperatūra pasitaiko žiemą, kai vidaus darbai atliekami baigiamame statyti name, kuriame montuojami langai ir lauko durys.

Labai  atšiaurioms sąlygoms yra  skirtos Soudal Arktica putos, kurios kietėja esant net -25 laipsnių C temperatūrai. Tai langininkams leidžia montuoti langus ištisus metus.

Dirbant stogo darbus karštyje ar karštą vasaros dieną izoliuojant stogą, įprastos montavimo putos taip pat netinkamai sukietėja. „Soudal“ tokioms sąlygoms pasiūlė Soudal Desert (Sahara Maxi) montavimo putas, skirtas darbui aukštoje temperatūroje.

Priešgaisrinės sandarinimo putos

Naudojant įprastas montavimo putas objektuose kur svarbi gaisrinė sauga, bus pažeistas priešgaisrinių medžiagų vientisumas. Pavyzdžiui, įprastinėmis putomis užpildžius tarpą prie priešgaisrinių durų, jos ugnį sulaikys reikiamą laiką, bet po to dūmai ir ugnis, pradeginusi putas, plėsis toliau. Tokiems atvejams „Soudal“ turi Soudal FR Foams, kurių priešgaisrinis atsparumas ugniai yra iki 240 min. (EN 1366-4) (linijinių sandūrų sandarinimas), atsparumas ugnies prasiskverbimui - iki 120 min. (EN 1366-3) (angų sandarinimas).

Taip pat priešgaisrinės putos labai pravers naudojant jas vidinių pertvarų ertmių už kištukinių lizdų (rozečių) užsandarinimui, norint padidinti garso izoliaciją.


Priešgaisrinės montavimo putos gali iš dalies pakeisti gipsinį tinką. Šiuo atveju montavimo putos nėra sutvirtinančios, instaliacinės dėžutės įtvirtinamos su inkaruotais varžtais. Montav
imo putos užpildo visas ertmes ir lauko sienoje atlieka šilumos izoliacijos funkcijas.

Vandeniui nelaidžios montavimo putos

Betoninių ir plastikinių vamzdžių sandarininui, ertmių aplink vamzdžių užpildymui „Soudal“ asortimente yra Soudal Drain & Pipe foam putos. Jos nebijo vandens, atlaiko spaudimą iki 0,5 baro. Šios montavimo putos atsparios tepalams, degalams, dirvožemio bakterijoms ir rūgštims.  Tai gerokai sumažina darbo sąnaudas klojant vamzdžius ir rentinius.

Klijuojančios montavimo putos

Klijuojančios montavimo putos gerokai supaprastino ir sumažino darbo sąnaudas daugybėje procesų. Jos tarpusavyje stipriai suklijuoja įvairius paviršius, puikiai prisiklijuoja net prie tokių sunkiai limpančių paviršių kaip stiklas ir bitumas. Dažniausiai klijuojančios montavimo putos naudojamos plokštėms klijuoti. Tai gali būti izoliacinės polistireninio putplasčio fasadinės plokštės, apdailinės gipskartonio plokštės pastato viduje, dekoratyvinės plokštės pastato viduje ir išorėje.

Pastebėta, jog tie, kas pradeda naudoti klijuojančias putas, greitai jas ima naudoti itin plačiai. Jei tinkuotos sienos nelygios, jų nelygina tinku, bet naudoja klijuojančias putas ir priklijuoja gipskartonio plokštes. Darbo greitis ir sanaudos kelis kartus mažesnės nei lyginti tinkuojant, lendviau paviršių glaistyti bei ruošti dažymui.


Vienas iš efektyviausių sienų apšiltinimo būdų iš vidaus - papildomas lauko sienos apšiltinimas ir apdaila gipskartonio plokštėmis.

Seno namo siena buvo nelygi, ji išlyginta panaudojus klijuojančias putas. Išlyginus tomis pačiomis klijuojančiomis putomis Soudabond easy, priklijuotos 50 mm storio Neoporo plokštės. Tai optimalus plokštės storis, kurio vidinėse patalpose negalima viršyti. Putos purškiamos tokiu principu kaip matyti ant plokštės bei perimetru ir per visą plokštę, kad prispaudus putos padengtų apie 40 procentų paviršiaus. Užpurškus ant plokštės kol putos subręs liks kelios minutės užpurkšti neoporo tarpus. Jei patalpoje oras šiltas ir sausas, laikas trumpėja. Kaip ir dirbant su su visomis putomis, prieš purškimą paviršius reikia sudrėkinti. Prispaudus reikia kelias minutes palaikyti arba kuo nors paremti bent dešimčiai minučių.


Bene labiausiai klijuojančios putos padeda, kai  reikia apklijuoti angokraščius. Dažnai nelygus angokraščio paviršius išlyginamas putomis ir užpurškiami tarpai tarp sienos bei rėmo. Po to klijuojama  išpjauta izoliacinė medžiaga su apdaila. Klijuojant vientisą izoliacinę medžiagą ant jos klijuojama gipsokartonio plokštė


Sienos lyginimas klijavimo putomis. Nelygumai pažymimi naudojant lazerinį nivelyrą. Kad neatsiluptų dažai, dažytas paviršius gruntuojamas giluminiu gruntu. Atviras pažeistas tinkas dengiamas  stiprinamuoju gruntu. Purškiami klijai, palaukiama, kol susidarys stipri plėvelė (apie 8–10 minučių) ir prispaudžiama lyginančia plokšte. Oro tarpų geriau nepalikti.

Elastinės sandarinimo  putos

Šiam sandarinimo  putų tipui atstovauja Soudal Flexifoam montavimo putos. Soudal Flexifoam - nedidelio plėtimosi pistoletinės putos, be antrinio plėtimosi, labai geros porų struktūros. Tai svarbu daugelyje konstrukcinių mazgų. Pavyzdžiui, plastikinis 2x2 m lango rėmas gali judėti iki 11 mm. Jei putos neturi elastingumo, jos gali atitrūkti nuo paviršiaus ir toje vietoje atsiras tarpas – šilumos ir garso tiltelis. Judėjimas dėl temperatūros pokyčių būdingas aliuminiui ir kitoms medžiagoms. Dėl oro drėgmės judėjimas būdingas medienos kontrukcijoms. Neprarasdamos savo savybių Flexifoam atlaiko iki 9000 susitraukimo ir išsiplėtimo ciklų. Reikia būtinai pabrėžti ir atkreipti dėmesį, kad Flexifoam  putos turi geras garso izoliacijos savybes. Taip pat šių montavimo putų šilumos izoliacijos savybės yra vienos iš geriausių  tarp sandarinimo  medžiagų.


Elastinės putos susipaudžia ir atsitiesia neprarandant savo formos. Tai labai svarbu tarpuose tarp matmenis keičiančių konstrukcijų.

Dvikomponentinės montavimo putos

Dažnai statybose reikia tankių ir standžių putų, kad galima būtų išlaikyti formos stabilumą. Tam geriausiai tinka dvikomponentinės putos, kurios turi smulkiagrūdę porų struktūrą. „Soudal“ asortimente tokios yra Soudalfoam 2k putos. Jas reikia sunaudoti per 5 minutes nuo komponentų suaktyvinimo. Dėmesio, būtinai perskaitykite naudojimo instrukciją.

Dvikomponečių putų didelis privalumas, kad jos tinkamai sustingsta be papildomo paviršiaus drėkinimo. Tai aktualu vietose, kurias sunku pasiekti ar prieiti galima tik per mažą skylutę. Termovizoriumi izoliaciniame sluoksnyje pastebėjus ertmes, galima padaryti mažą skylutę garo izoliacijoje ir dvikomponetėmis putomis užpildyti ertmę.


Nematomas šilumos tiltelis dėl blogai sudėtos vatos. Vienintelis sprendimas, jei neįmanoma nuimti garo izoliacinės plėvelės ir prikimšti vatos, padaryti skylutę ir įpurkšti montavimo putų. Tokiu atveju geriau tiks dvikomponentės putos, nes joms nereikia paviršiaus sudrėkinimo

Lango profilio ir stiklo paketo tarpo sandarinimo putos Soudatherm

Pastaruoju metu daug langų gamintojų papildomai užsandarina tarpą tarp profilio ir stiklo paketo. Tarpas būna 5 - 12 milimetrų pločio. Bendrai lange dėl jo susidaro kelių dešimčių kvadratinių centimetrų tik plonomis plastikinėmis stiklajuostėmis apsaugota skylė. Tai didelis sandarumo pažeidimas, šilumos ir garso tiltelis.


Sandarinimo putos Soudatherm užpildo visą ertmę tarp profilio ir stiklo paketo.

Sandarinimo Putos be izociantų

Tai putos kurios darbo metu neišskiria į aplinką kenksmingų medžiagų. Pasižymi dideliu atsparumu UV spinduliams (iki 3 mėnesių). Jų sudėtis yra MS polimerų pagrindu.


A+ lygis rodo, kad sandarinimo putos neišskiria į aplinką kenksmingų medžiagų. Tai patvirtina ir EC1, M1 sertifikatai.

Darbas su montavimo putomis

Gamintojų deklaruojamų montavimo putų rodiklių galima nepasiekti, jei montavimo metu bus neteisingai elgiamasi su šiomis medžiagomis. „Soudal“ specialistai akcentuoja keletą vis dar pasitaikančių klaidų:

  1. Sandarinimo anga tinkamai nesudrėkinama. Montavimo putų kietėjimui būtinas vanduo ir, jei jo nėra, putos tinkamai nesusiformuoja, susidaro didelis porėtumas. To pasekoje mažėja šiluminės ir garso izoliacinės savybės bei elastingumas. Jei užpildomas didelis tarpas (60+ mm), jį reiktų užpildyti per kelis etapus. Pirmajame etape į ertmę įpurkštoms putoms sukietėjus, vėl purškiamas vanduo ir tik tada purškiama nauja dozė montavimo putų.
  2. Purkštukas laikomas per arti ar per toli nuo paviršiaus. Purkštukas turi būti laikomas 1 cm atstumu nuo paviršiaus, siūlės pildomos iš apačios į viršų.
  3. Balionėlis nelaikomas dugnu į viršų. Jei taip laikyti neįmanoma (pavyzdžiui, prie viršutinio lango angokraščio, verta įsigyti pistoletą su ilgesniu vamzdeliu arba užsidėti prailgintuvą.  Išimtis - specialios putos Soudal Multi position foam.
  4. Nesuplakamas balionėlis, dujos nesumaišomos su kietąja frakcija. Purškiant išeina dujos, gaunamos netinkamos putos, neišnaudojamos visos balionėlyje esančios montavimo putos.


Dešinėje ir apačioje tos pačios putos, tik išsiplėtusios be vandens. Tamsensė spalva rodo, kad poros didesnės, sienelės plonesnės. Taip pat matomi klasikiniai dideli burbulai. Viršuje teisingo porėtumo elestingos montavimo putos. Apačioje matomas paviršius veiktas ultravioleto dvi savaites. Keičiasi spalva, palaipsniui kinta ir montavimo putų struktūra.

Montavimo putų apsauga

Daugelis montavimo putų neatsparios aplinkos poveikiui. Jos praranda savo savybes veikiamos ultravioletinių spindulių, drėgmės, šalčio, karščio. Praktiškai visais atvejais montavimo putas reikia apsaugoti garo izoliacine, difuzine plėvele ar mastika.

Pasak „Soudal“ specialistų, daugiausia problemų kyla dėl sumontuotuose languose neapsaugotų putų. Neapsaugojus montavimo putos sudūlėja anksčiau nei susidėvi langai. Taip dėl taupumo ar nežinojimo galima patirti nemenkų nuostolių, kai tenka  permontuoti ar keisti langus.


Klasikinis atvejis, kai dėl neteisingo montavimo arba sudūlėjusių putų ant angokraščių formuojasi rasojančios vietos. Langas tarnautų dar dešimtmetį, bet tenka jį keisti, nes peršalimas sąlygoja kondensato susidarymą bei pelėsių atsiradimą.  

Rekomenduojamą lango montavimo putų apsaugą sudaro išorinė difuzinė juosta, savaime išsiplečiančios juostos, tepama mastika Soudatight Hybrid. Būtina apsaugoti montavimo putas po apatiniu profiliu, kartais jis difuzine juosta nedengiamas teigiant, kad saugo skardinė palangė. Tuo tarpu skardinė plangė kaip tik greičiau ardo montavimo putas dėl polinkio kaupti kondensatą, kuris labai neigiamai veikia putas.

Iš vidaus taip pat būtina apsaugoti montavimo putas naudojant garo izoliacinę juostą. Toms vietoms, kur juostą sunku priklijuoti ar yra daug nelygumų, geriau naudoti tepamą garo izoliacinę mastiką. „Soudal“ rekomenduoja naudoti Soudatight. Daugiau apie langų izoliaciją rasite straipsnyje „Langų montavimas“.


Montavimo putų apsauga iš lauko išsiplečiančia juosta Soudal. Jei siena lygi, juosta gali būti klijuojama prie sienos. Tačiau jei siena nelygi, klijuoti reikia prie lango, kad išsiplečianti juosta užpildytų visus tarpelius. Klijuojanti pusė yra armuota ir neužpildys nelygumų.


Plastikinio lango apačioje esančias putas reikia apsaugoti išorei skirta difuzine apsaugine juosta. Viena pusė klijuojama prie palanginio profilio, kita pusė - prie nugruntuotos palangės. Taip pat drėgnose sąlygose (pvz. terasoje) geriau naudoti aliuminio juostą su butilo klijuojančiu sluoksniu Soudal Butyland arba EPDM juostą.


Montavimo putų apsauga iš vidaus: tepama garo izoliacinė mastika Soudatight. Labai patogu, kai angokraštis nelygus, sunkiai prilimpa plėvelė. Tepama vienu arba dviem sluoksniais. Šviežiai tepant mastika mėlynos spalvos, išdžiūvusi bus juoda. Tai labai patogu tepant antrą kartą, nes matosi nepadengtos vietos. Sukietėjusi mastika tampa tampria ir aplinkos poveikiui atsparia plėvele, prie kurios galima klijuoti angokrasčių apdailą ar tinkuoti. Yra baltos spalvos mastika.

Montavimo putų purkštuvai

Pagrindiniai purškimo būdai yra pistoletinis ir rankinis, naudojant vamzdelį. Pistoletai ir tuo pačiu balionėliai  yra dviejų tipų: užsukami ir užfiksuojami. Pistoletinis purškimas užtikrina daug tikslesnį montavimo putų dozavimą, moderniausiu laikomas užfiksuojamas pistoletas (Click Fix)


Užfiksuojamas sandarinimo putų pistoletas Click Fix.

Užsukami sandarinimo putų balionėliai taip pat pastaruoju metu sulaukė patobulinimų. Senesnis balionėlių vožtuvas išleisdavo dujas, dėl to gamintojai negalėjo suteikti ilgo garantinio laikotarpio. Soudal naujieji sandarinimo putų balionėliai yra su spyruokliniu vožtuvu kuris nepraleidžia dujų. Dabar gamintojas gali suteikti 2 metų garantiją.


Duravalve, taip žymimi balionėliai su spyruokliniu vožtuvu.

Vamzdelis labiau tinka tik tuo atveju, jei tai epizodinis darbas. Jei planuojama daugiau darbų, būtina įsigyti putų pistoletą. Purškiant vamzdeliu reikėtų suspausti vamzdelio galą, tada galima dozuoti tiksliau. Purškiant vamzdeliu bus didesnis antrinis montavimo putų priaugimas ir atitinkamai mažiau užpildoma ertmių.

Montavimo putų valymas ir laikymas

Montavimo putos puikiai limpa ir, jei netyčia patenka ant drabužių, rankų, apdailinių paviršių, jas sunku nuvalyti. Jei putos labai išsiplėtė uždengdamos paviršių, kuris bus matomas, galimi keli putų nuvalymo būdai. Kartais putų būna daug ir jos ima „ridentis“ siena. Tokiu atveju per didelį putų kiekį reikia atsargiai nuimti neištepliojus paviršiaus. Daugeliu atvejų geriau palaukti, kol putos visiškai sukietės ir tada aštriu peiliuku atskirti nuo paviršiaus. Jei putų užkrenta ant drabužių, geriau palaukti, kol jos visiškai išdžius ir tada nulupti. Jei nebandysite nuimti nesustingusių putų, tai išdžiūvusias nuimsite lengviau, liks tik mažas putų žymės taškelis. Jei jau putos išsitepliojo, vienintelis varaintas – valyti naudojant valiklį. Išteptą paviršių, rankas valome  valikliu Soudal GUN & FOAM CLEAER.

Paviršiai gali būti valomi specialia servetėle „Swipex“.

Sukietėjusios putos valomos pastos konsistencijos PU valikliu.


Montavimo putomis išsitepus rankas, drabužius, paviršius nuvalyti bus nesudėtinga Soudal GUN & FOAM CLEAER valikliu.

Po atliktų darbų išvalomas putų pistoletas, išvalome ir jo vidų, jei numatoma ilgesnė pertrauka. Putos pistolete keletą savaičių išsilaikys nesukietėjusios, jei jį laikysite sujungtą su balionėliu. Pistoletas turėtų būti balionėlio viršuje, jo negalima guldyti. Laikant užsukamos pistoleto sklendės.

Sergejus Jeriomenko, autoriaus nuotraukos

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Laminuotos dailylentės

Geriausia laminuota dailylentė, laminuotų dailylenčių montavimas

Grindų įrengimas

Grindys ant grunto, juodgrindės, plėvelės naudojimas grindų konstrukcijoje, grindų šiltinimas, armavimas, betonavimas, grindų dangos.

Markizių montavimas

Markizės, markizių pasirinkimas, markizių tvirtinimas, audiniai markizėms, markizių valdymas

Vonios kambario įrengimas

Vonios kambarys, kaip įrengti vonios kambarį, vonios kambario planavimas, vonios kambario dizainas, vonios kambario hidroizoliacija, santechnika vonios kambariui, dušo kabinos montavimas

Sausų grindų įrengimas

Sausos grindys, grindų elektriniam ir infraraudonajam šildymui įrengimas, A++ klasės grindų įrengimas

Statybinis gruntas

Gruntas statyboms, kaip pasirinkti tinkamą gruntą, pagrindo paruošimas gruntavimui, gruntas ant skirtingų medžiagų

Grindų šiltinimas

Grindų apšiltinimo įrengimas, grindų šiltinimo įrengimas, polistireninis putplastis grindų apšiltinimui, betonuojamų grindų šiltinimas,

Hidroizoliacija vonios kambaryje

Vonios kambario hidroizoliacija, hermetikai ir hidroizoliacinės juostos grindims, kaip hidroizoliuoti vonios grindis

Fasado apdaila

Tinkas fasadams, dažai fasadams, tinkuojamų fasadų apdaila, vėdinamo fasado apdaila, lanksčios plytelės fasadams, mediniai fasadai, jo apsauga, dažymas

Svetainės įrengimas

Kaip įrengti svetainę, svetainės projektas, medžiagos ir darbai svetainės apdailai, svetainės sienos, svetainės grindys, svetainės apšvietimas

Virtuvės įrengimas

Kaip įrengti virtuvę, virtuvės išplanavimas, virtuvės dizainas, virtuvės baldai ir įranga, virtuvės plautuvės ir maišytuvai, gartraukiai

Vidaus apdaila

Vidaus apdailos planavimas, svetainės, virtuvės ir kitų patalpų dizainas, Tinkavimas, gipskartonio montavimas, gruntavimas, glaistymas, dažymas, vidaus durys, tapetavimas, apdaila akmeniu, grindų įrengimas