Statybinis gruntas
Atnaujinta: 2022-12-08

Statybinis gruntas – speciali medžiaga, kurios paskirtis yra sustiprinti pagrindo ir ant jo dengiamo sluoksnio sukibimą. Kaip parinkti gruntą? Gruntas blokeliams, betonui, gipskartoniui, tinkui, medienos plokštėms ir kitiems pagrindams.

Kam reikalingas gruntas 

Gruntas reikalingas prieš tinkavimą, glaistymą, dažymą, plytelių klijavimą, jis sužtikrina tolygų ant jo dengiamo sluoksnio įsigeriamumą, tuo pačiu ir  apdailos kokybę bei ilgaamžiškumą. Gruntas pagerina sukibimą, dažai, klijai ar tinkas su pagrindu sukimba tolygiai ir tvirtai.

Dažniausiai paviršiaus apdailą, tiek vidaus, tiek lauko, sudaro keli sluoksniai: klijuojamos plokštės, tinkas, plytelės, dažai. Jeigu visi sluoksniai tarpusavyje tvirtai sukimba, apdaila bus kokybiška ir ilgalaikė. Sukibimui pagerinti naudojami įvairūs gruntai. Jie skirstomi įvairiai: pagal pagrindo medžiagą, grunto sudėtį, įsigėrimo pobūdį, pagal konstrukcijos vietą - yra skirtų vidaus, lauko arba vidaus ir lauko darbams.

gruntas

Pagal veikimo pobūdį gruntai skirstomi į giluminius, formuojančius sukibimo tiltelį, reguliuojančius įgeriamumą ir blokuojančius.

Giluminiai gruntai stiprina ir „suriša“ nestabilius, byrančius, padengtus dulkėmis ar kreiduotus pagrindus. Plėvelę arba taip vadinamą sukibimo tiltelį formuojantys gruntai  užtikrina dengiamo sluoksnio sukibimą su pagrindu. Įgeriamumą reguliojantys  gruntai sumažina ir (arba) suvienodina pagrindo įgeriamumą bei apsaugo nuo tinko arba glaisto „perdegimo“. Blokuojantys gruntai blokuoja nešvarumų prasiskverbimą iš pagrindo į paviršių.

Dar būtų galima paminėti specialius gruntus, pvz. gruntus naudojamus prieš tapetavimą (Knauf Tapeziergrund). Jis leidžia paprasčiau atlikti remonto darbus, nes gruntuoti pagrindai leidžia paprasčiau nuplėšti senus tapetus, Tai labai svarbu, kai tapetuojamos gipskartonio plokštės. Plėšiant tapetą nepasižeidžia plokščių kartonas.

 

skirtingo-poveikio-gruntu-isigerimas
Skirtingo poveikio gruntų įsigėrimas:  giluminio ir sukibimo tiltelį formuojančio grunto veikimo mechanizmas

Paprastai prieš dažant paviršius rekomenduojama juos gruntuoti, bet tai priklauso nuo paviršiaus tipo, nuo dažų savybių ir dažų gamintojo rekomendacijų. Tačiau gruntas prieš dažų sluoksnį visada naudingas, nes sumažina dažų sąnaudas ir leidžia vienodai ir tolygiai paskleisti dažų sluoksnį.

Praktiškai visada reikia gruntuoti paviršius prieš tinkavimą gipsiniu tinku, nes labai svarbu, kad tinko sluoksnis džiūtų tolygiai, kad paviršių būtų galima kokybiškai išlyginti ir nuglotninti.

Tinkuojant kalkiniu, cementiniu ar kalkiniu-cementiniu tinku (išorėje ir viduje) gruntavimas paprastai nereikalingas, išskyrus tuos atvejus, kai reikia sustiprinti, sutvirtinti pagrindą arba, kai tinkuojama ant sudėtingo pagrindo, pvz., mišraus mūro ar betono.

Kaip pasirinkti gruntą? 

Atliekant darbus retai kas galvoja, kaip veikia gruntas arba kokio  veikimo tipo grunto reikia. Dažniausiai gruntas pasirenkams pagal pagrindo medžiagą ir įgertį. Todėl, kad būtų aiškiau, kalbėsime apie dažniausiai praktikoje pasitaikančius pagrindus ir jiem pritaikytus gruntus.

Tad iš esmės grunto pasirinkimas priklauso nuo dengiamos konstrukcijos – pagrindo medžiagos ir paviršiaus būklės bei dengiamojo sluoksnio – ar tai tinkas, dažai, ar plytelių klijai. Jei paviršius bus tinkuojamas, svarbu ir kokiu tinku – gipsiniu, cementiniu, kalkiniu, kalkių-cemento, mineraliniu. Jei paviršius bus dažomas, paprastai dažų gamintojai nurodo naudotinus gruntus.

 „Knauf“ produktų asortomente yra apie tuzinas įvairių gruntų. Pagrindinės kiekvieno Knauf grunto savybės apibūdinamos dviem trim žodžiais, bet dėl tikslesnio pasirinkimo arba grunto parinkimo specifiniam pagrindui, reiktų pasigilinti į grunto aprašymą arba kreiptis konsultacijos į „Knauf“ specialistus.

  • Tiefengrund - ypač skvarbus giluminis gruntas, ypač tinkamas remonto darbams, fasadui, grindims;
  • Universalgrund - bespalvis, skvarbus giluminis gruntas, labiau tinkamas glaistymui, dažymui;
  • Estrichgrund - įgeriančių grindų pagrindų gruntas;
  • Stuc-Primer - įgeriančių paviršių gruntas prieš tinkavimą gipsiniais tinkais;
  • Betokontakt - neįgeriančių mineralinių paviršių gruntas prieš tinkavimą gipsiniais tinkais;
  • Putzgrund  - blokuojamasis dispersinis gruntas;
  • Putzgrund Fassade - fasadinis dispersinis gruntas struktūriniams tinkams;
  • Putzgrund Mineral - mineralinis gruntas struktūriniams mineraliniams tinkams;
  • Vorspritzer – paruošiamasis cementinis gruntinis tinkas;
  • Spraykontakt - specialus sukibimo gruntas, prieš tinkavimą gipsiniais tinkais, Betokontakt grunto pagerinta versija;
  • Spezialhaftgrund - sukibimą užtikrinantis ir drėgmę blokuojantis gruntas;

Apžvelgsime pačių populiariausių ir dažniausiai naudojamų gruntų ypatumus.

Gruntas gipskartoniui ir gipsiniui, kalkiniui, cementiniam tinkui 

Tiefengrund – galima sakyti yra universalus, ypač skvarbus giluminis gruntas tinkamas naudoti viduje ir išorėje ant paviršių, kurie nėra labai glotnūs ir stabilūs. Gruntas suriša smulkias dulkes, sustiprina paviršių. Tokie paviršiai gali būti gipskartonio plokštės, gipsinis, kalkinis, kalkinis-cementinis tinkas, cemento grindys prieš jas dengiant išlyginamuoju mišiniu ar klijuojant plyteles. Naudojamas prieš sienų dažymą ar tapetų klijavimą.

Šis gruntas ypač tinkamas kai reikia stipresnio grunto poveikio. Toks poreikis būna, kai atliekami remonto darbai (byrantys, seni paviršiai), dirbama lauke (fasado įrengimas ar remontas), tvarkomos grindys (smėlbetonio gruntavimas).

 

universalus-giluminis-gruntas
Vidaus ir išorės darbams skirtas Knauf Tiefengrund ne tik gerai įsiskverbia į pagrindą ir jį suriša bei gerina sukibimą, neleidžia susidaryti oro pūslėms glaistant

Jeigu paviršius itin stipriai įgeriantis, galima jį nutepti dviem Tiefengrund sluoksniais iš karto vienas po kito.

Gruntas lygiam betonui

O jeigu pagrindas yra tankus betonas, paviršius glotnus ir neįgeriantis, idealiai tiks Knauf Betokontakt – plėvelę formuojantis neįgeriančių mineralinių paviršių gruntas. Šio grunto sudėtyje yra kvarcinio smėlio, jis paviršiuje suformuoja  šiurkščią kibią plėvelę. Pastarąją sudaro santykinai didelės dalelės, kurios negali įsiskverbti į pagrindą, bet paviršiuje susidariusi plėvelė labai gerai sukimba su apdailos sluoksniu. Gruntas bekvapis, rusvos spalvos, todėl tepant ant paviršių labai gerai matomas.

 

gruntas-lygiam-betonui
Knauf Betokontakt gruntas skirtas tankiems, vandens neįgeriantiems monolitinio betono, gelžbetonio ir panašiems paviršiams gruntuoti

Šis gruntas „Knauf“ asortimente yra seniai, bet neseniai jo sudėtis buvo patobulinta ir gruntas įvertintas ekologiniu EC 1 Plus ženklu, jo sudėtyje nėra tirpiklių. Tad tinka ketinantiems naudoti ekologiškas apdailos medžiagas. Taip pat tinka prieš tinkuojant gipsiniais tinkais, prieš gipskartonio plokščių klijavimą, lubų dažymą ir pan., pasižymi nedidelėmis sąnaudomis -  apie 225 g/m².

Knauf Betokontakt gruntas yra išskirtinis. Rinkoje galima rasti daug panašių gruntų, kai kurių net pavadinimai labai panašūs ar „pasiskolinti“ iš „Knauf“ produkto. Tačiau jų savybės gali stipriai skirtis. Manoma, kad sukibimą užtikrina kvarcinis smėlis esantis grunto sudėtyje, kuris sukuria šiurkštų paviršių. Tai yra tiesa, bet tik iš dalies. Paties grunto plėvelė yra tokia, kad geba papildomai „įsikabinti“ į gipsinio tinko gipso kristalus. Ši savybė ir daro gruntą unikaliu ir tuo jis skiriasi nuo atseit „analogų“ esančių rinkoje.

 

betono-apdaila
Ilgalaikė ir kokybiška betono ir gelžbetonio sienų apdaila prieš dažymą: pirmiausia paviršius nutepamas Betokontakt gruntu, tinkuojamas MP 75 gipsiniu tinku, tada paviršius dengiamas Tiefengrund gruntu ir Super Finish glaistu.[/caption]

Gruntas ant akyto betono, silikatinių ir keraminių blokelių

Naujoje statyboje labai dažnai konstruktyvas mūrijamas iš  akytbetonio, keramzitbetonio, silikatinių blokelių, o vidaus patalpos dengiamos tinku. Šie pagrindai stipriai įgeria vandenį, ypač akytbetonio blokeliai, todėl geriausiai tinka Stuc-Primer gruntas, galima naudoti ir Tiefengrund.

Knauf Stuc-Primer – tai įgeriančių paviršių ir pagrindo įgeriamumą suvienodinantis gruntas. Jis pasižymi atsparumu šarminiam poveikiui, nugruntuotus paviršius tinkuojant tinko drėgmė vienodai įsigeria į pagrindą, tinkas džiūsta tolygiai.  Nau­dojamas prieš tinkuojant gipsiniais ir gipso kalkių tinkais, pvz., MP 75, MP 75 L, Goldband, Rotband, prieš plonasluoksnį Multi Finish tinką ir pan.

Pagrindinė šio grunto funkcija – sumažinti ir suvienodinti pagrindo įgeriamumą. Gipsiniai trinkai yra išskirtiniai, nes jų savybės leidžia apdoroti jų paviršių, t.y., dar nesustingusį tinko paviršių galima glotninti ir tokiu būdu taupyti kaštus, nes nereikia tiek glaistymo operacijų, o tam tikroms apdailos tipams glaistymo galima visai išvengti. Tačiau, kad būtų galima glotninti paviršių, jis turi būti tolygus, t.y. vienodai džiūstantis. Mūras yra nevienalytis pagrindas, jis visada turės platesnes ar siauresnes siūles. Gruntas vienodina pagrindą ir leidžia tinkui džiūti tolygiai ir tokiu būdu galima kokybiškai apdoroti paviršių, t.y., jį glotninti.

Beje, šis gruntas kurtas ir pritaikytas būtent gipsiniams tinkams.

 

gruntas-stipriai-igeriantiems-pavirsiams
Knauf Stuc-Primer gruntas skirtas stipriai įgeriantiems paviršiams prieš tinkavimą, pritaikytas gipsiniams tinkams

Šis gruntas labai ekonomiškas, galima skiesti vandeniu, grunto-vandens santykis 1:1 arba 1:3.

Gruntas ant glotnaus betono, mišraus mūro

Šiems pagrindams naudojamas cementinis gruntas arba paruošiamojo tinko sluoksnis Knauf Vorspritzer.  Šis gruntas labiau panašus į plonasluoksnį cementinį tinką, kartais vadinamas gruntiniu arba paruošiamuoju tinku, galimas maksimalus jo storis – 5 mm. Jis labai pagerina sukibimą su gipsiniais, cementiniais, kalkių-cemento tinkais.

Knauf Vorspritzer  – sausas cemento ir smėlio mišinys, skirtas pagrindo paruošimui tinkavimui, naudojamas  vidaus ir išorės darbams. Jis pagerina tinko sukibimą su pagrindu ir suvienodina paviršiaus įgeriamumą. Ant Knauf Vorspritzer sluoksnio galima dengti visus mineralinius tinkus.

Ant glotnaus betono, prieš dengiant gipsinius tinkus, naudojami specialūs gruntai Knauf Betokontakt arba Knauf Spraykontakt. Šie gruntai sukuria sukibimo tiltelį ir leidžia gipsiniam tinkui patikimai sukibti su tokiais nepalankiais pagrindais kaip glotnūs ir tankūs konstrukcinio betono paviršiai.

Knauf Spraykontakt yra atnaujinta, pagerinta Knauf Betokontakt grunto versija. Šis gruntas sudėtyje jau neturi jokio kvarcinio smėlio, tačiau sukibimą užtikriną ne prastesnį, o gal net geresnį. Be to, šis gruntas dengiamas purškimu (didesnis darbo našumas ir geresnė dengimo kokybė, nes smėlio grūdeliai neatšoka purškiant), jį galima dengti nepalankesnėmis aplinkos sąlygomis (prie žemesnės temperatūros ir didesnės pagrindo drėgmės). Tai labiau profesionalus produktas.

 

cementinis-gruntas
Paruošiamasis cementinis gruntas palyginti ilgai džiūsta, priklausomai nuo pagrindo ir dengiamo sluoksnio -  nuo trijų dienų iki trijų savaičių, jei tai medienos turintis pagrindas

Gruntas ant OSB, MDF, MDP plokščių ir medinių lentų, akytbetonio 

Šie pagrindai yra jautrūs drėgmei, stipriai įgeriantys, todėl rekomenduojama gruntuoti drėgmės patekimą blokuojančiu ir sukibimą užtikrinančiu Knauf  Spezialhaftgrund. Gruntas tinka ir ant senų plytelių dangos prieš tinkavimą.

Taip pat naudotinas ant labai stipriai drėgmę įgeriančių paviršių, tokių kaip akytbetonis, silikatiniai blokeliai, tinka ant betono prieš užliejant grindų išlyginamąjį mišinį, prieš hidroizoliacinę dangą. Gruntas suformuoja kibų paviršių ir  blokuoja drėgmės patekimą iš dengiamojo sluoksnio į pagrindą. Neleidžia susidaryti oro burbuliukams glaisto sluoksnyje, gali būti skiedžiamas.

Šis gruntas gali būti naudojamas ir ant ypač stipriai įgeriančių pagrindų, pavyzdžiui, dujų silikato ar pan. Jei pagrindas yra kritinis (medinis ar sudėtyje medienos turintis, neįgeriantis ar labai stipriai įgeriantis) – naudojamas šis gruntas.

 

gruntas-mediniam-pavirsiui
Knauf  Spezialhaftgrund gruntas suvienodina pagrindo drėgmės įgeriamumą, suformuoja nuo drėgmės skverbimosi saugantį sluoksnį. Tinka vidaus ir išorės darbams

Pagrindo paruošimas gruntavimui

Pirmiausia įvertinama pagrindo būklė ir jis atitinkamai paruošiamas: pašalinamos birios trupančios atplaišos, įvairios nuosėdos, dulkės ir nešvarumai. Jeigu pagrindas sudrėkęs, jį reikia išdžiovinti arba palaukti, kol išdžius. Jeigu yra įtrūkių, juos reikia užtaisyti.

Kartais neaišku, ar pagrindas įgeriantis, ar ne. Tą galima patikrinti sudrėkinus jį vandeniu: jei sudrėkintas plotas pakeičia spalvą į tamsesnę per 3-5 minutes ir paviršiuje nelieka vandens pėdsakų, vadinasi, paviršius yra įgeriantis. Panašiai tikrinamas pagrindo paviršinio sluoksnio atsparumas– įrėžus glaistyke liniją galima įvertinti, ar gili įraža, ar daug dulkių. Jei taip, pagrindą reiktų nuvalyti šiurkščiu šepečiu, nuplauti smėliasrove.

Gruntavimas

Darbo atlikimo instrukcija pateikiama ant grunto pakuotės. Pilna informacija pateikiama produkto techniniame lape. Paprastai gruntas dengiamas teptuku, šepečiu ar voleliu, profesionalūs gruntai dažniausiai pritaikyti dengimui mašininiu būdu.

Visiems gruntavimo darbams bendra tai, kad darbai atliekami esant ne mažesnei kaip +5 laipsniai C aplinkos ir pagrindo temperatūrai. Džiūvimo metu taip pat būtina išlaikyti ne žemesnę kaip +5 laipsniai C temperatūrą, giluminiams ir plėvelę formuojantiems gruntams rekomenduojama, kad ji neviršytų +25 laipsnių C.

SVARBU

Būtinas etapas - grunto džiūvimo/rišimosi trukmės išlaikymas. Labai svarbu išlaukti nustatytą konkrečiam gruntui laiką, kad grunto savybės būtų visiškai išnaudotos ir būtų užtikrintas kokybiškas kitas sluoksnis - juk tam gruntą ir naudojame.

Aptarėme keletą pagrindinių gruntų, „Knauf“ asortimente jų yra daugiau. Kaip minėjome, jei pagrindas specifinis, galima pasitarti su „Knauf“ specialistais.

Jei ir kitiems apdailos sluoksniams bus naudojamos „Knauf“ medžiagos ar sistemos, būsite tikri dėl gero visų sluoksnių sukibimo ir apdailos kokybės bei ilgalaikės estetikos. Tai padeda išvengti dažnų remontų ir su jais susijusių rūpesčių. Siekiant taupumo ir tvarumo, tai nemenkas privalumas.

UAB „Knauf“ informacija +370 5 213 2222, info@knauf.lt

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Laminuotos dailylentės

Geriausia laminuota dailylentė, laminuotų dailylenčių montavimas

Grindų įrengimas

Grindys ant grunto, juodgrindės, plėvelės naudojimas grindų konstrukcijoje, grindų šiltinimas, armavimas, betonavimas, grindų dangos.

Markizių montavimas

Markizės, markizių pasirinkimas, markizių tvirtinimas, audiniai markizėms, markizių valdymas

Vonios kambario įrengimas

Vonios kambarys, kaip įrengti vonios kambarį, vonios kambario planavimas, vonios kambario dizainas, vonios kambario hidroizoliacija, santechnika vonios kambariui, dušo kabinos montavimas

Sausų grindų įrengimas

Sausos grindys, grindų elektriniam ir infraraudonajam šildymui įrengimas, A++ klasės grindų įrengimas

Statybinis gruntas

Gruntas statyboms, kaip pasirinkti tinkamą gruntą, pagrindo paruošimas gruntavimui, gruntas ant skirtingų medžiagų

Grindų šiltinimas

Grindų apšiltinimo įrengimas, grindų šiltinimo įrengimas, polistireninis putplastis grindų apšiltinimui, betonuojamų grindų šiltinimas,

Hidroizoliacija vonios kambaryje

Vonios kambario hidroizoliacija, hermetikai ir hidroizoliacinės juostos grindims, kaip hidroizoliuoti vonios grindis

Fasado apdaila

Tinkas fasadams, dažai fasadams, tinkuojamų fasadų apdaila, vėdinamo fasado apdaila, lanksčios plytelės fasadams, mediniai fasadai, jo apsauga, dažymas

Svetainės įrengimas

Kaip įrengti svetainę, svetainės projektas, medžiagos ir darbai svetainės apdailai, svetainės sienos, svetainės grindys, svetainės apšvietimas

Virtuvės įrengimas

Kaip įrengti virtuvę, virtuvės išplanavimas, virtuvės dizainas, virtuvės baldai ir įranga, virtuvės plautuvės ir maišytuvai, gartraukiai

Vidaus apdaila

Vidaus apdailos planavimas, svetainės, virtuvės ir kitų patalpų dizainas, Tinkavimas, gipskartonio montavimas, gruntavimas, glaistymas, dažymas, vidaus durys, tapetavimas, apdaila akmeniu, grindų įrengimas