Glaistas sienoms
Atnaujinta: 2022-12-05

Mechanizuotas glaistymas optimalios frakcijos plastišku, naudojimui paruoštu glaistu. Paviršių paruošimas dažymui, tapetavimui ar kitai apdailai.

Paviršių paruošimo lygiai

Lietuvos techniniuose reglamentuose nėra apibrėžta, kaip turi būti paruošti paviršiai vienai ar kitai apdailai ir dažnai dėl to kyla nesusipratimų. Neretai techninėje dokumentacijoje nurodomas tik nekonkretus „dažytas paviršius“, bet kokio jis turi būti lygumo, kokie kriterijai apsprendžia jo kokybę, lieka neaišku. Jeigu rezultatas užsakovų netenkina, kyla ginčai. Kad taip neatsitiktų, „Knauf“ siūlo vadovautis Vokietijos gipso gamintojų asociacijos ir Europos gipso gamintojų asociacijos „Eurogypsum“ rekomendacijomis, kurios yra gana tikslios ir pritaikytos įvairiai apdailai. Šios rekomendacijos apibrėžia keturių paruošimo apdailai lygių metodiką pagal apdailos rūšį, kurios kriterijai yra konkretūs ir aiškūs.

Projekte nurodžius atitinkamą lygį, nekyla abejonių nei rangovams, nei užsakovams.

Paviršiaus paruošimo lygiai pagal numatomą galutinę apdailą:

Q1–paviršiaus paruošimo lygis nereikalauja glaistymo, naudojamas plytelėms klijuoti, tinkavimui stambiagrūdžiu tinku, kurio grūdelių dydis > nei 2 mm;

Q2 – paviršiaus paruošimas prieš dengiant struktūriniu tinku, kurio grūdelių dydis nuo 1 iki 2 mm. Tinka prieš tapetavimą stambaus pluošto tapetais, prieš struktūrinį dekoratyvinį dažymą, glaistymas reikalingas;

Q3 – paviršiaus paruošimo lygis, kuris reikalingas prieš tapetavimą lygiais tapetais, dažymą matiniais dažais, prieš padengimą smulkios frakcijos (grūdelių dydis < 1 mm) tinku ar dengiant kita smulkios struktūros apdaila; Reikalingas glaistymas vienu arba arba dviem sluoksniais;

Q4 – paviršiaus paruošimas prieš dengiant lygiu ir blizgiu apdailos sluoksniu: tapetais su metalo ar vinilo sluoksniu, vidutiniškai blizgiais dažais, šilkiniu gobelenu. Geriausias rezultatas pasiekiamas paviršių dengiant specialiai tam skirtu glaistu, 1-2 mm storio sluoksniu.

Paviršiaus paruošimo kokybė priklauso nuo glaisto, jo padengimo būdo, darbo priemonių ir glaistytojo kvalifikacijos.

Glaistas sienoms ir luboms

Glaisto pasirinkimas priklauso nuo pasirinktos apdailos rūšies ir nuo paviršiaus grublėtumo. Jeigu reikalingas Q-Q3 paviršiaus paruošimo lygis, galima rinktis glaistą, kuris tinkamas mažesniam sluoksnio storiui, iki 1mm. Q4 lygiui pasiekti reikalingas glaistas, kuris tinkamas dengti 1-2 mm sluoksnio storiu, kuris mažiau suslūgsta, o džiūdamas net ir 3 mm storio glaisto sluoksnis nesutrūkinėja

Naujasis Knauf Q-Spray glaistas turi būtent tokias savybes ir skirtas kokybiškai vidaus patalpų sienų bei lubų apdailai. Optimaliai parinktas glaisto grūdelių dydis iki 200 μm, galimas vieno sluoksnio glaisto storis iki 3 mm. Idealiai tinka Q4 paviršiui paruošti, dengiant vienu 1-2 mm storio sluoksniu.

Jeigu reikia, išdžiūvus pirmam glaisto sluoksniui (maždaug po 24 valandų, esant ne žemesnei kaip +10 laipsnių aplinkos temperatūrai) paviršių galima dengti antru, bet jau plonesniu nei pirmasis, sluoksniu. Tikslus džiūvimo laikas priklauso nuo paviršiaus įgeriamumo ir temperatūros bei drėgmės lygio patalpoje.

 

knauf glaistas
Purškiamas Knauf Q-Spray glaistas idealiai tinka gipskartonio, tinkuotiems ir betoniniams pagrindams.

Knauf Q-Spray glaistas vienodai gerai sukimba ir padengia įvairių medžiagų paviršius, juo galima dengti gipskartonio plokštes (siūlės turi būti užglaistytos), lygų gipsinį, kalkių-cemento tinką, betoną, gipso plaušo, cementines plokštes. Netinka paviršiams, ant kurių bus klijuojamos plytelės.

Dėl kruopščiai parinktos glaisto sudėties, padengtame ir išlygintame 1-2 mm storio glaisto sluoksnyje nesusidaro oro pūslės, išdžiūvęs glaistas mažiau suslūgsta ir neskilinėja, išlyginus neiškyla grūdeliai. Dėl tinkamai parinkto grūdelių dydžio ir masės plastiškumo išgaunamas labai lygus, glotnus paviršius, išlygintas sluoksnis gali būti baigiamuoju apdailos sluoksniu.

Glaistas tinkamas dengti beorio purškimo aparatu arba rankiniu būdu su voleliu.

Sienų glaistymas

Glaistymui ruošiamas paviršius turi būti sausas ir švarus, prieš glaistymą jį reikia nugruntuoti. Grubaus betono gruntuoti nebūtina. Gruntas parenkamas pagal paviršiaus įgeriamumą.

  • Knauf Tiefengrund gruntas - normaliai ir stipriai įgeriantiems paviršiams pvz., gipskartonio plokštėms, gipsiniam ir cementiniam tinkui;
  • Knauf Spezialhaftgrund gruntas - smarkiai arba sunkiai įgeriantiems paviršiams pvz., glotniems betoniniams paviršiams.
  • Grubesnius betono paviršius (kai nelygumai siekia 2-5 mm) prieš glaistymą, kad nereiktų storesnio glaisto sluoksnio, rekomenduojama išlyginti su Knauf Rotband Plus.

purskiamas glaistas sienoms
Glaisto purškimas.

Prieš gipskartonio plokščių glaistymą reiktų atkreipti dėmesį, ar visur, kur reikia yra suformuotos deformacinės siūlės, ar neužfiksuotas lubų perimetras (turi būti arba slydimo arba šešėlinė siūlė), glaistant tinką – ar jis išdžiūvęs.

Minimalus patalpos oro ir glaistomo paviršiaus temperatūra negali būti žemesnė kaip +10 laipsnių C. Dirbant žiemos metu patalpos turi būti šildomos. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad ant paviršių, ypač sunkiai įgeriančių, neatsirastų kondensatas. Taip gali atsitikti, kai patalpų oras greitai prišildomas, o sušalę sienų paviršiai nespėja įšilti, yra šalti ir ant tokių šaltų paviršių kondensuojasi vanduo. Drėgnų ir šlapių paviršių glaistyti negalima. Taip nutikus būtinai reikia palaukti kol kondensatas nudžius. Praktikai pataria, kad šildant patalpas reiktų vengti dujinių šildytuvų, nes jie sunaudoja oro deguonį, tuo pačiu didindami drėgmės kiekį ore. Dėl atsiradusios papildomos drėgmės lėtėja džiūvimo procesas.

Ypač reikia atkreipti dėmesį, jeigu glaistomas akytbetonio blokelių tinkas, kai tinkavimo darbai buvo atliekami vėsiu ir drėgnu metų laiku be tinkamo patalpų šildymo ir vėdinimo. Kyla pavojus, kad prieš apdailos darbus pradėjus šildyti patalpas iš akytbetonio blokelių migruojanti likutinė drėgmė drėkins tinką. Be to, dėl tempimo sukeltų įražų, džiūstant akytbetonio blokelių mūrui blokelių siūlėse ir tinko sluoksnyje virš siūlių, gali atsirasti trūkiai.

Greitas darbas ir gera kokybė išgaunama naudojant beorę purškimo įrangą (Airless). Viena tokių mašinų - PFT Swing Airless. Šios mašinos aukšto slėgio spiralinis siurblys yra specialiai pritaikytas darbui su smulkiagrūdžiu glaistu. Darbinis 130 bar slėgis neleidžia užsikimšti pistoletui.

 

glaisto purskimo masina
Glaisto purškimo mašinos maksimalus našumas yra apie 6,5 litro per minutę, optimalus darbo režimas apie 4 litrai per minutę, tuomet 1 mm storio glaisto sluoksniu padengiamas apie 4 kv. metrų plotas.

Nupurkštam paviršiui išlyginti geriausiai tinka 40-100 cm ilgio glaistymo liniuotė. Glaistas, nespaudžiant, liniuote braukomas taip, kad būtų išlaikytas sluoksnio storis. Jei kai kuriose vietose susidaro nepakankams sluoksnio storis, tas vietas galima papildomai užpurkšti ir palyginti. Tuo mašininis glaistymas yra patogesnis, nes glaistant voleliu papildomai tinkamai uždėti glaisto dažniausiai nepavyksta. Laikas, per kurį nuglaistytą paviršių galima lyginti - apie 20 minučių. Paviršius lyginamo kryptis priklauso nuo pagrindo rūšies, pvz., glaistas ant gipskartonio pertvarų su vertikaliomis siūlėmis lyginamas statmenai, nuo kampų – horizontaliai.

 

sienos glaistymas
Nuo vidinių kampų, taip pat gipskartonio siūlės lyginamos horizontaliai, o visa plokštuma lyginama braukiant statmenai.

Antrą sluoksnį galima dengti kai išdžiūna pirmasis – apytikriai 1 mm storio glaisto sluoksnis džiūna 1 parą (esant normaliai temperatūrai ir drėgmei).

Išdžiūvus pirmajam sluoksniui galima dengti antrąjį ir, jam visiškai išdžiūvus, jei reikia glotnaus paviršiaus, užtrinti arba nušlifuoti. Šlifuoti geriausia praėjus 3-4 dienoms po glaistymo, 180-240 numerio švitriniu popieriumi. Jei po šlifavimo reikia dar kartą glaistyti, paviršių reikia nugruntuoti Knauf Tiefengrund.

Išorinių kampų apsaugos montavimas

„Knauf“ išorinių kampų apsaugai turi specialius Q-Spray glaistui pritaikytus metalinius profilius su apsauginiu popieriumi, kurie, lyginant su dauguma išorinių kampų aliuminio perforuotais profiliais, yra atsparesni smūgiams ir mechaniniam poveikiui. Profilio popieriaus viršutinis sluoksnis yra sutankintas, todėl vykdant šlifavimo darbus kampų popierius nesišiaušia, lygiai priglunda prie paviršiaus, taip nesudarydami matomo perėjimo. Dažai ant tokio apsauginio kampo briaunos pasiskirsto lengviau ir tolygiau nei naudojant aliuminio kampukus. Kad popierius lygiai priglustų, išoriniai kampai turi būti išlyginti.

 

glaistymui pritaikytas profilis kampu apsaugai
Knauf metalinis profilis su popieriumi kampų apsaugai.

Greitesniam kampų uždėjimui labai patogu naudoti specialų glaisto dozatorių – kibirą. Į jį įdėjus naudojamo glaisto, kampinis profilis pertraukiamas per specialią angą ir glaistas tvarkingai pasiskirsto ant profilio vidinio paviršiaus. Lieka jį prispausti prie kampo – ir darbas atliktas. Darbas greitas, nereikia kitų medžiagų profiliui pritvirtinti.

 

glaisto-dozatorius isoriniams kampams
Glaisto dozatorius išoriniams kampams.

Kampiniams profiliams fiksuoti galima naudoti kampinį volelį arba mentelę. Kai kampas prispaustas, ištryškęs glaistas išlyginamas su mentele.

 

volelis kampiniams profiliams fiksuoti
Volelis kampiniams profiliams fiksuoti.

Atsiradus Knauf Q-Spray glaistui, profesionalai gavo lengvai ir greitai dengiamą medžiagą, kuri gerai sukimba ir padengia įvairių medžiagų paviršius, džiūdama nesudaro oro pūslių ir nesuskilinėja, sukuria itin lygų Q3 arba Q4 lygio paviršių, kurį galima dažyti tiek matiniais, tiek blizgiais dažais ar tapetuoti.

knaufUAB „Knauf" informacija, Hermio Preikšto nuotraukos

Jei Jums reikia konsultacijos, visada galite kreiptis į „Knauf" specialistus telefonu +370 5 213 2222

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Laminuotos dailylentės

Geriausia laminuota dailylentė, laminuotų dailylenčių montavimas

Grindų įrengimas

Grindys ant grunto, juodgrindės, plėvelės naudojimas grindų konstrukcijoje, grindų šiltinimas, armavimas, betonavimas, grindų dangos.

Markizių montavimas

Markizės, markizių pasirinkimas, markizių tvirtinimas, audiniai markizėms, markizių valdymas

Vonios kambario įrengimas

Vonios kambarys, kaip įrengti vonios kambarį, vonios kambario planavimas, vonios kambario dizainas, vonios kambario hidroizoliacija, santechnika vonios kambariui, dušo kabinos montavimas

Sausų grindų įrengimas

Sausos grindys, grindų elektriniam ir infraraudonajam šildymui įrengimas, A++ klasės grindų įrengimas

Statybinis gruntas

Gruntas statyboms, kaip pasirinkti tinkamą gruntą, pagrindo paruošimas gruntavimui, gruntas ant skirtingų medžiagų

Grindų šiltinimas

Grindų apšiltinimo įrengimas, grindų šiltinimo įrengimas, polistireninis putplastis grindų apšiltinimui, betonuojamų grindų šiltinimas,

Hidroizoliacija vonios kambaryje

Vonios kambario hidroizoliacija, hermetikai ir hidroizoliacinės juostos grindims, kaip hidroizoliuoti vonios grindis

Fasado apdaila

Tinkas fasadams, dažai fasadams, tinkuojamų fasadų apdaila, vėdinamo fasado apdaila, lanksčios plytelės fasadams, mediniai fasadai, jo apsauga, dažymas

Svetainės įrengimas

Kaip įrengti svetainę, svetainės projektas, medžiagos ir darbai svetainės apdailai, svetainės sienos, svetainės grindys, svetainės apšvietimas

Virtuvės įrengimas

Kaip įrengti virtuvę, virtuvės išplanavimas, virtuvės dizainas, virtuvės baldai ir įranga, virtuvės plautuvės ir maišytuvai, gartraukiai

Vidaus apdaila

Vidaus apdailos planavimas, svetainės, virtuvės ir kitų patalpų dizainas, Tinkavimas, gipskartonio montavimas, gruntavimas, glaistymas, dažymas, vidaus durys, tapetavimas, apdaila akmeniu, grindų įrengimas