Liejamų grindų įrengimas
Atnaujinta: 2024-02-12

Neretai naujai pastatytų daugiabučių betoninės laiptinių grindys klojamos plytelėmis arba  dažomos. Ir vienu ir kitu atveju po kelių metų jos jau tampa dėmėtos ir purvinos, nes nusitrynusių dažų vietose įsigeria purvas, o plytelės dažnai suskyla arba atsilupa. Tiesa, taip dažniausiai atsitinka dėl naudojamų prasčiausių pigių klijų ar siūlių užpildų.  Senų daugiabučių gyventojai laiptinių grindis  irgi bando dažyti ar iškloti plytelėmis.

Dėl dėmėto betono dažnai atstumiančiai atrodo požeminių garažų grindys. Visiems šiems ir daugeliui kitų atvejų geras sprendimas yra liejamos polimerinės dangos – poliuretano arba epoksidinės.  Jų įrengimo technologija identiška, kaina panaši. Abi šios dangos formuoja besiūlį, vientisą, labai lengvai valomą ir įvairiems poveikiams atsparų bei ilgus metus tarnaujantį viršutinį grindų sluoksnį, kuris gerai atrodo 20-30 metų. Priklausomai nuo rūšies, polimerinių dangų degumo klasė yra B1 arba A2.

Kuo skiriasi liejamos poliuretaninės dangos nuo epoksidinių dangų?

Poliuretano sluoksnis minkštesnis, geriau sugeria žingsnių garsus, galimas didesnis dekoratyvumas ir daugiau spalvų, pavyzdžiui, metalo, akmens imitacijos, įvairesni raštai, todėl poliuretano danga labiau tinka visuomeninėms, komercinėms, gyvenamosioms patalpoms. Epoksidinės grindys mažiau elastingos, kietesnės ir labiau pritaikytos gamybos, maisto pramonės, sandėlių bei panašaus tipo patalpoms.

 

liejamu-grindu-spalvos
Liejamų grindų dangų paviršius gali būti paįvairintas ant nesustingusio paviršiaus išbarsčius spalvotus lapelius - vadinamus „čipsais“. Tokios dangos yra itin praktiškas daugiabučių laiptinių grindų standartas.  

Tad polimerinės liejamos grindys visada bus švarios ir tvarkingos, nes itin lengvai valosi, tinka įvairiems objektams, pradedant gamyklomis, sandėliais, baseinais, prekybos centrais, baigiant mokyklomis, kavinėmis, laiptinėmis ir gyvenamosiomis patalpomis.

Epoksidinė grindų danga betono apsaugai

Epoksidinė liejama arba savaime išsilyginanti grindų danga dėl atsparumo tiek mechaninei  trinčiai, tiek įvairių medžiagų poveikiui, pasiteisina labai įvairios pramoninės, gamybos paskirties pastatuose. Liejamos epoksidinės grindys įrengiamos maisto pramonės įmonėse, laboratorijose, sandėliuose, garažuose, elektronikos cechuose – visur, kur reikia tvirtos, neapsitrinančios, apkrovas atlaikančios, higieniškos, atsparios cheminiam poveikiui, lengvai prižiūrimos, estetiškos ir besiūlės grindų dangos. Grindų danga gali būti lygi, struktūriniu arba šiurkščiu paviršiumi, antistatinė, blizgi, matinė.

 

grindu-danga-garazams
Liejamų epoksidinių grindų asortimente yra sertifikuota grindų dangos sistema, skirta garažams, kurios pagrindinės medžiagos yra Epoxy Primer PF gruntas ir plonasluoksnė  Epoxy Color Top  danga. Šis grindų dangos sluoksnis padengia nedidelius betono nelygumus, tai palengvina darbą meistrams,  sistema yra viena populiariausių garažų grindims, nes  pritaikyto gniuždymo stiprio ir atsparumo  teršalams.

Epoksidinė  besiūlė grindų danga įrengiama greitai, ji atspari bet kokiai agresyviai aplinkai,  ilgaamžė, higieniška ir estetiška. Tačiau tai ne linoleumas, kurį gali pakloti bet kas. Visi liejamų grindų privalumai išryškėja tik naudojant tinkamas medžiagas, tinkamus jų priedus bei proporcijas, tinkamu būdu ir tinkamoje vietoje.

„Gamybos cecho, sandėlio, autoserviso ir panašių objektų grindų dangos charakteristikas nurodo projektuotojas, konstruktorius arba, tam tikrais atvejais, dizaineris. Konkrečią polimerinę grindų dangą parenka mūsų specialistas, atsižvelgdamas į pagrindo pobūdį, reikalingą paviršiaus charakteristiką  ir eksploatacijos sąlygas bei numatomą poveikį. Pavyzdžiui,  lėktuvų angare reikalinga tam tikroms apkrovoms ir aviaciniam kurui atspari danga, "Žemaitijos piene" įrengėme rūgštims atsparias grindis, "Vichy vandens parke" - neslidžias, "Elgama" patalpose - antistatines ir t.t.

Nuosavo garažo ar katilinės grindis gali išlieti ir neprofesionalas, turime tam skirtų ir paruoštų produktų, supažindiname su darbo technologija. Tačiau didesniems objektams visada skiriame dėmesį tiek parinkdami medžiagas, tiek rekomenduodami darbus atliekančias įmones,  su kuriomis seniai dirbame ir kurių darbo kultūra pasitikime“, - sako UAB „Remmers Baltica“ produktų grupės vadybininkas Albinas Kazlauskas.

Epoksidinė grindų danga nėra paruoštas produktas – tai dviejų komponentų (epoksidinės dervos ir kietiklio) mišinys, į kurį dar gali būti dedami įvairūs priedai, tokie kaip stabilizatoriai, spalvos pigmentai ir pan. Pagal pagrindo būklę parenkamas atitinkamas gruntas arba bazinis sluoksnis.

Sumaišius epoksidinę dervą su kietikliu (kartais vadinamas sandarikliu), įvyksta cheminė termoreakcija, o išlieta ant betono medžiaga įsigeria į pagrindą ir susiformuoja itin kieta paviršiaus danga. Vienokią dangą, tiksliau sistemą iš kelių produktų, „Remmers“ ekspertai pasiūlys cecho, kur pakuojami maisto produktai grindims, kitokią - cechui, kur galima aukšta temperatūra, dar kitokią - šaldytuvams ar sandėliams.

 

liejamo grindys darzelyje
Epoksidinės dangos grindys mokymų klasėje: pašalinus seną dangą grindys pirmiausia buvo padengtos  skaidriu gruntu ir epoksidinės dervos skiediniu Epoxy ST 100 bei pigmentiniu Epoxy Primer PF sluoksniu.

Jau 8-ą dešimtmetį skaičiuojančios Vokietijos „Remmers GmbH“ specialistai turi sukaupę didžiulę betono apsaugos, pramoninių ir komercinių patalpų grindų įrengimo patirtį. „Remmers Baltica“ Lietuvoje kaip dukterinė "Remmers GmbH" įmonė dirba daugiau kaip 20 metų ir visi specialistai yra baigę gamintojų organizuojamus mokymus bei perėmę jų patirtį.  Todėl niekada neparduoda produktų į nežinią, neišsiaiškinę esamo pagrindo būklės, būsimų eksploatavimo sąlygų,  apkrovų charakteristikos, pagal tai parenka tinkamą  sistemą   bei pasirūpina atitikimu STR reikalavimams.

Tarp liejamų grindų dangų yra įvairių porūšių -  grindų danga gali būti antistatinė, lygi, struktūrinė, šiurkšti, įvairaus atsparumo slydimui, atspari UV spinduliams, dekoruojama „čipsais“,  blizgi arba matinė, laidi vandens garams ir pan.

 

grindu danga parduotuvems
Dekoratyvi ir mechaniškai atspari, vizualiai patraukli „Remmers“ grindų sistema viešosioms erdvėms ir parduotuvėms, tinka visoms erdvėms, kur praeina dideli žmonių srautai

Epoksidinės dangos skiedinys gali būti didesnio ar mažesnio klampumo, bet jis yra be tirpiklių, epoksidinių polimerų ir  neturi kenksmingų ar toksiškų medžiagų.

Danga puikiai apsaugo betoninius, cementinius, gipsinius paviršius nuo agresyvių aplinkos veiksnių. Epoksidinė danga pirmiausia ir buvo sukurta kaip betono apsaugos priemonė nuo įvairių aplinkos veiksnių, taip pat ir nuo cheminio poveikio.

Dėl didelio medžiagos skvarbumo laipsnio ji yra tinkama naudoti ne tik ant naujo betono pagrindo, bet ir senų betoninių grindų remontui, dėl sukibimo su pagrindu ir tankio bei kietumo yra nepažeidžiama itin agresyviose temperatūriniu ir  cheminiu atžvilgiu vietose.

 Liejamų epoksidinių grindų savybės

Lyginant įvairių apsauginių dangų sukibimo su betonu stiprį, buvo atlikti kelių apsauginių dangų atsparumo trinčiai, UV spinduliams, smūgiams, temperatūrai, atplėšimui bandymai. Visi jie iš esmės parodė, kad atspariausios yra epoksidinės dangos.

Apsauginių betono dangų atsparumas smūgiams

 

apsauginiu-betono-grindu-atsparumas-smugiams
Mėlyna spalva  - kontroliniai bandiniai,  raudona – šaldyti, žali – UV paveikti bandiniai. P1-mikropluoštu sutvirtinta hidroizoliacija,  S - P1 medžiagos ir sutvirtinančio grunto derinys,  P2 -  elastinga, vienkomponentė, polimerinė membrana, E –dviejų komponentų, mažo klampumo, be tirpiklių, epoksidinių polimerų apsauginė danga, M - specialus, hidraulinio pobūdžio cementinis skiedinys.             

Bandymai parodė, jog labiausiai atspari smūgiams, dilumui yra E - epoksidinė polimerinė apsauginė danga, o labiausiai dili - mineralinė danga M. Likusių polimerinių termoplastinių dangų S, P1, P2 dilumas yra vidutinis (Juozas Umbras. Apsauginių betono dangų efektyvumo vertinimas, ASU, 2013).

Betono pagrindo paruošimas

Kadangi betono pagrindo grindys ir perdangos įrengiamos labai įvairios paskirties pastatuose, naudojamas įvairus betonas – įvairių markių, mažiau ir daugiau įgeriantis, su plastifikatoriais ir įvairiais priedais. Tam, kad grindų paviršius atlaikytų  įvairius krūvius, turi būti labai geras betono ir apdailinio grindų sluoksnio sukibimas.  Tam turi reikšmės du faktoriai: betono paruošimas ir jam pritaikyta grindų danga. Į betono paruošimą įeina betono tvirtumas, dangoms reikalinga ne mažesnė kaip C 20 betono klasė, nes, priešingu atveju, dėl silpnesnio apatinio sluoksnio galimas atsisluoksniavimas.

 

Užsakovai ir darbų vykdytojai turėtų atkreipti dėmesį, kad ant betono pagrindo nebūtų sukibimui trukdančių faktorių. Svarbus yra betono drėgnumas, ar nėra grunto drėgmės poveikio, ar užtaisyti įtrūkimai, ar pagrindas stabilus, nedulkėtas, švarus ir pan.

 

Remmers-SL-Deco-Metalic-sistemos-grindu-komponentai
Matinių, neslidžių Remmers SL Deco Metalic sistemos grindų komponentai. Tai įvairios paskirties objektams parengtos grindų sistemos, pagal poreikį naudojami papildomi priedai

Kaip minėjome, poliuretaninė ar epoksidinė grindų danga gali būti liejama ir ant seno betono, bet būtina jį atitinkamai paruošti, pašalinti augalinių riebalų ir mašininio at kitokio tepalo dėmes. Tokiu atveju reikalingas kruopštesnis betono pagrindo paruošimas.

Įrengiant liejamą dangą pagrindas pirmiausia dengiamas išlyginamuoju arba baziniu sluoksniu, po to - grunto sluoksniu ir epoksidinės dervos su kietikliu skiediniu arba poliuretano skiediniu.

 

pagrindo-gruntavimas
Pagrindo gruntavimas

„Visada sakome, kad daugiau laiko užima ne grindų dangos liejimas ir džiūvimas – beje, dažniausiai nuo darbų pradžios patalpos atiduodamos eksploatavimui po savaitės, nors standartinė danga sutvirtėja per 24 valandas, o intensyvesnės apkrovos galimos ir po 3 dienų nuo dangos išliejimo. Turime tam tikrų sprendimų ir sistemų, pritaikytų veikiančių gamybos arba maisto pramonės patalpų grindų atnaujinimui, kurių eksploatacija galima po 2-3 dienų. Buitinės paskirties objektuose darbai planuojami taip, kad danga būtų išlieta penktadienį, o pirmadienį jau galima būtų daryti kitus darbus. Gamintojas nurodo, kad pilnos apkrovos galimos po savaitės.  Svarbiausias momentas yra pagrindo paruošimas. Čia kaip moksle – šaknys karčios, bet vaisiai saldūs. Rezultatas džiugins ne vieną dešimtmetį“, - sako „Remmers Baltica“ atstovas.

Poliuretaninė grindų danga 

Kaip minėjome, poliuretano danga yra iš tos pačios liejamų polimerinių grindų dangų šeimos kaip ir epoksidinė grindų danga, jų eksploatacinės savybės panašios, skiriasi tik dekoratyvumo lygis ir elastingumas. Poliuretano dangos elastingesnės, mikštesnės ir dėl to atrodo ir jaučiamos kaip šiltesnės. Poliuretano skiediniai vienkomponenčiai, yra ir dviejų komponentų, apsauginis jų sluoksnis arba lakas gali būti dvikomponentis. Poliuretano grindys yra idealus variantas viešosioms erdvėms, muziejams, parodų ir kino salėms, daugiabučių  laiptinių grindims,  liftų ir požeminėse automobilių aikštelėse, visuomeninėse, bendros paskirties  patalpose, terasose, balkonuose ir panašiose uždarose ir pusiau uždarose patalpose.

Poliuretano skiediniu galima ne tik nutepti naujas grindis, bet ir atnaujinti jau eksploatuojamus betono paviršius – padengus juos skiediniu šie įgauna visiškai naują išvaizdą vos per parą - dvi. Tai labai praktiškas sprendimas ieškantiems, kaip suremontuoti laiptinių, automobilių garažų ir aikštelių, katilinių bei panašių patalpų grindis.

Besiūlė poliuretano grindų danga  taip pat visiškai neįgeria vandens, cheminių medžiagų ar kitokių teršalų, o atsiradusias balas ar purvo teršalus lengva nuvalyti.

Poliuretano skiediniu padengtos grindys gali būti lygios kaip veidrodis, arba gali turėti šiurkštų neslidų paviršių.

Liejamos grindys gyvenamosioms patalpoms

Be puikių techninių savybių (jas patvirtina gamintojo turimi notifikuotų laboratorijų sertifikatai bei CE ženklas, juos galima rasti gamintojo ir atstovų interneto svetainėse) vartotojams labai svarbu, kad liejama danga yra besiūlė – visas grindų plotas atrodo vientisas. Tai įgalina išgauti įdomų architektūrinį vaizdą ir erdvės vientisumą. Nors iš pradžių poliuretano danga buvo traktuojama tik kaip tinkama gamybos ar prekybos patalpų grindims, šiandien liejama grindų danga vis plačiau naudojama gyvenamuosiuose būstuose – dėl išraiškingų efektų, vientisumo ir valymo patogumo. Danga gali turėti metalo, akmens vaizdą, tai itin praktiškos grindys virtuvėse, voniose.

 

liejamos-grindys-gyvenamosioms-patalpoms
„Remmers“ liejamų grindų asortimente poliuretano dangos išskiria dekoratyvumu. Tokios grindų dangos plačiai naudojamos industrinio stiliaus interjeruose, biuruose

Į poliuretano skiedinį galima dėti įvairių spalvų pigmentus, tad praktiškai polimerinės dangos spalvų gama neribota. Grindų spalvas galima derinti tarpusavyje, ant grindų ploto spalvotai pažymėti nuorodas, sukurti ženklus, logotipus, įvairius spalvinius ir grafinius raštus bei derinius.

 

poliuretano-dangu-efektai
Poliuretano grindų efektai

Yra liejamų grindų spalvų, su kuriomis galima išgauti prabangaus granito įspūdį, o į skiedinį  įdėjus tam tikrų priedų  - net 3D vaizdą,  naktinių klubų grindims naudojami skiediniai, turintys  šviesą atspindinčių dalelių.

Reikalui esant pažeistas ar nusitrynusias poliuretano grindų vietas galima atnaujinti tuo pačiu skiediniu per savaitgalį.

Dangai, liejamai ant naujo paviršiaus, gamintojai suteikia 5 metų garantiją. Kad grindys kuo ilgiau tarnautų, reikia parinkti dangos sluoksnio storį pagal patalpų naudojimo intensyvumą. Dangos storis gali būti nuo 0,5 mm iki 4-6 mm ir didesnis. Atsparumo slydimui klasės (R) irgi gali būti įvairios, pagal poreikį – nuo R9 iki R13, reikalingos aliejaus gamybos, mėsos perdirbimo cechuose.

1 kv. m poliuretano dangos kaina maždaug tokia pat kaip ir 1 kv.m  vidutinės klasės plytelių, tačiau darbo sąnaudos mažesnės, o tarnavimo laikas ilgesnis, estetinis vaizdas įdomesnis, grindys paprasčiau atnaujinamos, jeigu pabosta ar keičiama patalpų paskirtis.

Kadangi poliuretano danga skysta, ji liejama ir skirstoma mentele arba voleliu. Plonas sluoksnis paprastai  išskirstomas voleliu, kaip dažai. Šiuo atveju darbas nesudėtingas, kiekvienas, gebantis dažyti, gali jį atlikti. Storesnis dangos sluoksnis reikalauja įgūdžių, kruopštumo ir atitinkamų įrankių.

 

Mentele-paskirstomas-polimerinio-skiedinio-sluoksnis
Mentele paskirstomas polimerinio skiedinio sluoksnis. Įrengiant didelius grindų plotus dirbama su specialia įranga. Dangos spalva gali būti bet kuri spalva iš RAL spalvų paletės

Tačiau, kaip sako „Remmers Baltica“  atstovas Albinas Kazlauskas, visgi labiau apsimoka kviestis specialistus, nei bandyti patiems, ypač jei to niekada nedarėte. Profesionalai atliks darbus be klaidų, kokybiškai, grindys bus vientisos ir estetiškos, galų gale profesionalai prisiima atsakomybę ir suteikia garantijas, turi reikalingus įrankius.

„Jei polimerinio skiedinio storis didesnis, reikia atitinkamai paruošti pagrindą. Yra galimybė iš dangos suformuoti grindjuostę. Tai ypač aktualu maisto pramonės patalpose, todėl tokiais atvejais be specialistų pagalbos  jau nė iš vietos“, - akcentuoja A. Kazlauskas.

Parengta pagal UAB „Remmers Baltica“ informaciją, gamintojų nuotraukos

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Laminuotos dailylentės

Geriausia laminuota dailylentė, laminuotų dailylenčių montavimas

Grindų įrengimas

Grindys ant grunto, juodgrindės, plėvelės naudojimas grindų konstrukcijoje, grindų šiltinimas, armavimas, betonavimas, grindų dangos.

Markizių montavimas

Markizės, markizių pasirinkimas, markizių tvirtinimas, audiniai markizėms, markizių valdymas

Vonios kambario įrengimas

Vonios kambarys, kaip įrengti vonios kambarį, vonios kambario planavimas, vonios kambario dizainas, vonios kambario hidroizoliacija, santechnika vonios kambariui, dušo kabinos montavimas

Sausų grindų įrengimas

Sausos grindys, grindų elektriniam ir infraraudonajam šildymui įrengimas, A++ klasės grindų įrengimas

Statybinis gruntas

Gruntas statyboms, kaip pasirinkti tinkamą gruntą, pagrindo paruošimas gruntavimui, gruntas ant skirtingų medžiagų

Grindų šiltinimas

Grindų apšiltinimo įrengimas, grindų šiltinimo įrengimas, polistireninis putplastis grindų apšiltinimui, betonuojamų grindų šiltinimas,

Hidroizoliacija vonios kambaryje

Vonios kambario hidroizoliacija, hermetikai ir hidroizoliacinės juostos grindims, kaip hidroizoliuoti vonios grindis

Fasado apdaila

Tinkas fasadams, dažai fasadams, tinkuojamų fasadų apdaila, vėdinamo fasado apdaila, lanksčios plytelės fasadams, mediniai fasadai, jo apsauga, dažymas

Svetainės įrengimas

Kaip įrengti svetainę, svetainės projektas, medžiagos ir darbai svetainės apdailai, svetainės sienos, svetainės grindys, svetainės apšvietimas

Virtuvės įrengimas

Kaip įrengti virtuvę, virtuvės išplanavimas, virtuvės dizainas, virtuvės baldai ir įranga, virtuvės plautuvės ir maišytuvai, gartraukiai

Vidaus apdaila

Vidaus apdailos planavimas, svetainės, virtuvės ir kitų patalpų dizainas, Tinkavimas, gipskartonio montavimas, gruntavimas, glaistymas, dažymas, vidaus durys, tapetavimas, apdaila akmeniu, grindų įrengimas