Lauko terasos įrengimas
Atnaujinta: 2024-06-19

Pasikonsultavęs su terasų įrengimo specialistu supratau, kad populiariose terasų montavimo filmuose, netgi pačių parašytuose straipsniuose, praleista dalis nedidelių, tačiau labai svarbių  terasos įrengimo detalių. Kaip teisingai įrengti terasą? 

Lauko terasos įrengimas

Terasą prie namo veikia daugybė nepalankių aplinkos sąlygų ir todėl, nors atrodytų, ir nedidelės smulkmenos ženkliai sutrumpina terasos eksploatavimo laiką. Po išsamių terasų specialisto patarimų supratau, kad populiariuose terasų montavimo filmuose, netgi pačių parašytuose straipsniuose praleista daugybė nedidelių, tačiau labai svarbių  detalių. Tačiau jos bus suprantamos tik išsamiai panagrinėjus, kaip įrengti lauko terasą.

 

Vietos terasai parinkimas

Vieta terasai parenkama namo  projektavimo etape. Patyręs architektas į namo patalpų struktūrą žvelgia kitaip, nei pirmąsyk namą statantis užsakovas. Jis žino, kad terasa dažniausiai naudojama savaitgaliais, vakarais, su draugais praleisti laiką kepant šašlykus, šnekučiuojantis, gurkšnojant gėrimus. Taip pat vakariniams pasisėdėjimams su šeima, džiaugiantis paskutiniais saulės spinduliais.

Neabejotinai romantiškai nusiteikęs naujokas ieškos sklypo, kuriame namo padėtis sklype būtų tokia, kad būtų galima įrengti vitrininius langus ir terasą į vakarus.  Aišku, tokie sklypai brangesni. Kai kada terasa rytinėje pusėje gali būti netgi patrauklesnė. Jei sodyba žemumoje, o rytinėje pusėje yra mišku apaugusi kalva, toks sklypas gali būti visai rimtas džek potas. Rytinėje pusėje galėsite ilgai gėrėtis besileidžiančios saulės atspindžiais, auksinančiais medžių viršūnes. Tada dar pasukti kėdes į kitą pusę ir gėrėtis vakaruose nurausvintais debesimis.

Tad geriausia vieta terasai yra ten, iš kur atsiveria gražiausi vaizdai. Tiesa, terasa pietinėje namo pusėje bus šiltesnė, pailgėja terasos naudojimo laikas. Parenkant vietą terasai dar verta prisiminti vyraujančią vėjo kryptį.

 

Iš ko geriausia įrengti terasą

Dažniausiai terasos būna atviros, veikiamos lietaus, sniego, saulės, vėjo, karščio ir šalčio. Nedaug yra medžiagų, kurios atlaikytų tokias sąlygas. Visos terasos dalys turi būti atsparios ilgalaikiam atmosferos poveikiui. Ypatingas dėmesys skiriamas terasinėms lentoms, sijoms (lagėms) ir tvirtinimo elementams. Sijos turi būti tvirtos ir atsparios puviniui. Daug kas siūlo naudoti impregnuotas medines sijas. Jei terasa atvira, net impregnuotos medinės sijos gana greitai supūva. Jau po trejų - ketverių metų lentos ima judėti, nes pirmiausia supūva mediena prie vinies ar medvažčio. Ypač, jei jie nepritaikyti lauko sąlygoms, tokie greitai ima rūdyti. Todėl montuojant terasą būtina naudoti tvirtinimo elementus, kurie atsparūs išorės poveikiui.

Svarbiausias terasos elementas yra terasinės lentos. Jos ne tik pūva, bet svarbu, kad būtų lengvai prižiūrimos. Tinkamiausios terasoms yra WPC - medžio plastiko kompozito lentos (Wood Plastic Composite). Tai lentų gamybos technologija, kai medienos drožlės yra sumaišomos su plastiku ir supresuojamos. Terasų įrengimui yra siūloma daug tipų WPC lentų, kurios skiriasi  kokybe ir kaina. Didžiausias skirtumas yra medžiagos, iš kurių gaminamos WPC lentos. Kokybiškos WPC lentos gaminamos iš plastiko žaliavos ir kokybiškos medienos. Taip pat naudojamos įvairios sudėtingesnių technologijų klijuojančios ir dažančios medžiagos. Tokios lentos dešimtmečius nepraranda spalvos ir struktūros. Pigesnės lentos dažniausiai gaminamos iš antrinių žaliavų. Mediena gali būti baldų gamybos liekanos, kurios dažnai jau yra su klijais. Taip pat naudojamas perdirbtas plastikas. Dėl žaliavų kokybės skiriasi WPC lentų kokybė ir toje pat partijoje gali būti lentų, turinčių tokias pat charakteristikas kaip prastos medinės lentos.

kokybiskos wpc lentos terasom
Kokybiška WPC lenta yra vienalytės struktūros. Naujos kartos lentos su apvalkalu iš  itin aplinkos poveikiui atsparios medžiagos.

Didelis WPC lentų privalumas - priežiūros paprastumas. Net po ilgo laiko jų paviršius išlieka lygus, purvas nelimpa ir terasą lengva nuvalyti. Spalva nuo saulės nesikeičia, nesikeičia spalva ir nuo nuo vaikščiojimo, trinties. WPC lentos yra nedažytos, homogeniškos. Tai reiškia, kad spalvos pigmentas yra visoje lentų medžiagoje. Beje, tokios yra tik kokybiškos WPC lentos. Pigios WPC lentos nuo drėgmės skilinėja, šerpetoja, nuo jų sunkiai nusivalo purvas. Taip pat gali blukti lentų spalva.

 

Terasos konstrukcija

Terasa dažniausiai įrengiama ant polinių pamatų. Jie gali būti įvairių tipų. Populiarūs yra sraigtiniai poliniai pamatai. Pigiau kainuoja plastiko vamzdžiuose betonuoti poliniai pamatai. Sunkesnei (dengtai) ir aukščiau iškilusiai terasai, pvz, šlaite, verta naudoti 150 mm skersmens vamzdžius. Lengvai terasai pakaks 100 mm skersmens vamzdžių. Vamzdžiai Įkasami iki kietesnio grunto. Reikėtų bent 50 centimetrų. Idealus variantas įkasti iki 1,2 - 1,5 metro gylio, koks yra Lietuvoje teorinis įšalo gylis.  Nors toks retai būna, bet, kas žino, gali pasitaikyti. Greičiausias būdas iškasti skyles - su žemės gręžtuvu. Sudėjus vamzdžius, užpilamas betonas, galima apačioje įdėti akmenų, reikės mažiau betono. Dažniausiai metaliniai virbai - armatūra dedama iš karto. Galima išgręžti skylę ir virbus įtvirtinti ankerine mase. Armatūros skersmuo priklauso nuo aukščio iki lagės. Jei aukštis iki 6 centimetrų, reikia ne mažesnio kaip 10 mm skersmens, 6-12 centimetrų aukščiui reikia 12 mm diametrų strypų. Jei aukštis iki 25 centimetrų, strypelio diametras 14 milimetrų. Strypelis turi būti tiksliai vertikalus, priešingu atveju jį pastoviai plėš išcentrinė jėga. Lagės bus dedamos ant plokštelės ir geriausia jas  iš viršaus pritvirtinti varžtais.

terasos lagiu montavimas
Ant polių montuojant lages apačioje reikia pakloti agroplėvelę.

Pro agroplėvelę prateka lietaus ir plovimo vanduo, plėvelė neleidžia augti augalams. Apatinės lagės aukštis reguliuojamas varžtu, lagė dedama ant plačios poveržlės. Laikančiąją lagę verta prisukti iš viršaus, dedama poveržlė ir varžtas. Prisukti reikia stipriai, bet nepersukti. Visas terasos komplektuojančias dalis galima įsigyti specializuotose parduotuvėse, taip pat medžiagas karkaso konstrukcijai, tvirtinimo detales ir įvairių tipų WPC lentų.

Terasą galima įrengti ant tvirto pagrindo. Pavyzdžiui, nt plokščio stogo. Ant jo tokiu atveju dedamos reguliuojamos kojelės su plačiu pagrindu. Įrengiant terasą ant grunto, pirmiausia nukasama bent 20 centimetrų dirvožemio, pilamas sluoksnis žvyro ir gerai  sutankinamas. Žvyras filtruoja vandenį ir žiemą sušalęs nekilnos terasos. Jei yra aukšti gruntiniai vandenys ar permirks visas žvyro sluoksnis, jį reikėtų storinti arba daryti drenažą. Dažniausiai ant žvyro reguliuojamos kojelės tiesiai nededamos, dedamos šaligatvio plytelės.

terasos-irengimas-ant-saligatvio-plyteliu
Atviros lauko terasos įrengimas ant grunto, pagrindui naudojant šaligatvio plyteles. Dviejų dalių terasos karkasas. Prie pagrindinės lagės apačios tvirtinama papildoma lagė, prie kurios bus tvirtinama apdaila. 

Atstumas tarp terasos polių priklauso nuo lagių skersmens ir lentų storio.  Specialistai rekomenduoja dviejų lygių lages. Vienas jų sluoksnis tvirtinamas ant polių. Antras sluoksnis montuojamas statmenai. Ilgaamžiškiausios yra lagės iš aliuminio arba cinkuoto metalo. Galima panaudoti ir WPC lages. Medinėms lentoms naudojamos medinės lagės. Optimalus atstumas tarp polių - apie 80 centimetrų. Iki krašto paliekamas nedidelis apie 20 centimetrų atstumas. Atstumas tarp skersinių lagių - 40 centimetrų, jei naudojama tuščiavidurė lenta ir 70 centimetrų, jei naudojama pilnavidurė lenta. Nors geriau išsiaiškinti, kokius atstumus rekomenduoja lentų pardavėjas. Pirmoji skersinė lagė dedama prie pat krašto, antroji - už 20 centimetrų.

 

Terasos lentų montavimas

Atrodytų, terasinių lentų montavimas yra paprastas ir nereikalauja didelių įgūdžių. Tačiau yra keletas detalių, kurios gali turėti įtakos net WPC lentų ilgaamžiškumui. Vienas iš esminių reikalavimų - kad lenta turėtų tarpelį nuo lagių paviršiaus.  Jei lenta gulės tiesiai ant lagės, tai tarpe kaupsis ir ilgai laikysis drėgmė. Ilgainiui tai gali turėti neigiamos įtakos net WPC lentai.

Tarpelis formuojamas naudojant lentos laikiklį. Jų yra įvairių ir dažnai daroma klaida, kad į jų pasirinkimą nekreipiamas dėmesys.

terasiniu-lentu-laikikliai
Terasos tvirtinimo detalės. Reikia rinktis tvirto metalo detales. Detalės pakelia WPC lentą nuo laikančiosios lagės.

keliu-lygiu-terasos-montavimas
Laiptuotos terasos montavimas naudojant WPC lages. Montuojamos pilnavidurės WPC lentos.

atstumai-tarp-terasos-lagiu
Kraštuose atstumai tarp lagių mažesni

terasos-jungimas-su-siena
Terasos jungtis su siena. Gana sudėtinga pritaikyti terasines lentas prie klinkerio sienos. Šiuo atveju naudojamos WPC medžio žievės imitacijos lentos.

Terasos stiklinimas

Ar verta stiklinti terasą? Priklauso nuo jos naudojimo - jeigu terasoje mėgstate vakaroti, jeigu norite paankstinti ir pratęsti šiltąjį sezoną - verta. Juolab, kad šiuolaikinis stiklinimas gali būti beveik nematomas, yra galimybė šiltuoju metų laiku stiklus sustumti ir turėti visiškai atvirą terasą. Praktinė terasos stiklinimo pusė yra ta, kad, jeigu ji įrengta prieš didelį langą, šaltuoju metų laiku ji tampa papildoma lango apsauga nuo vėjo ir šalčio, tuo pačiu prisideda prie šilumos išlaikymo kambaryje.

Šiuolaikinės aliuminio stiklo konstrukcijos suteikia įvairiausių stiklinimo galimybių, tereikia pasirinkti jums priimtiną terasos stiklinimo būdą.

1. Rėminis terasos stiklinimas. Tai tradicinis ir nesudėtingas stiklinimo būdas, kai terasos sienos suformuojamos iš aliuminio profiliuose įrėmintų stiklų, tik konstrukcija lengvesnė nei tradiciniai langai, naudojamas viengubas stiklas. Rėminė sistema visiškai nereiškia, kad ji nejudinama. Iš dalies ji gali būti stacionari, gali būti su visais ar dalimi stumdomų langų, gali turėti varstomas duris.

Terasos stiklinimas
Rėminė terasos stiklinimo sistema - stabili ir sandari. Spauskite saugią aktyvią nuorodą terasų stiklinimas ir turėsite galimybę užsisakyti patikimų gamintojų ir montuotojų stiklinimą.

2. Berėmė stumdoma-atidaroma terasos stiklinimo Vizyon sistema. Kaip ir sako pavadinimas, šiuo būdu įstiklintos terasos stiklai neturi vertikalių rėmų, jie įtvirtinami viršutiniuose ir apatiniuose profiliuose. Vieno stiklo plotis - iki 65 cm. Berėmės terasos ir balkono stiklai susistumia į vieną ar dvi puses judėdami rėmo kreipiančiosiomis ir pasisuka 90° kampu, t.y., tarsi susilanksto armonikos principu ir priglaudžiami prie sienos. Tokiu atveju terasą galima atverti iki galo, visu 100-u procentų.

Berėmė terasos stiklinimo sistema
Berėmė terasos ir balkono stiklinimo sistema - maksimali erdvė ir apsauga.

3. Berėmė stumdoma SCS-X stiklinimo sistema. Berėmės terasos ir balkono stiklinimo sistemos stiklai slenka bėgeliais ir susistumia į vieno ar dviejų stiklų plotį, terasa taip pat atveriama, išskyrus vienos sekcijos plotį. Ši sistema panaši į spintų su stumdomis durimis atidarymą.

Berėmis terasos stiklinimas
Stumdoma berėmio terasos stiklinimo sistema.

Tiek rėminės, tiek berėmės stiklinimo sistemos stiklai gali būti skaidrūs arba tonuoti, standartinės rėmų spalvos yra ruda, pilka ir balta, galima užsakyti sistemą ir su kitų spalvų aliuminio profiliais. Jeigu terasa be stogo, UAB „Intornas" meistrai stiklindami terasą ar balkoną gali sumontuoti polikarbonatinę, skaidraus arba tonuoto stiklo stogą. Spauskite saugią aktyvią nuorodą terasų stiklinimas ir neužilgo galėsite džiaugtis įstiklintos terasos privalumais. UAB „Intornas" savo darbams suteikia net 5 metų garantiją.

Lauko terasos priežiūra

Paprasčiausia yra WPC lentų terasos priežiūra. Ją galima plauti aukšto slėgio plovimo įranga. WPC terasos nereikia šlifuoti, perdažyti.

Terasa iš medžio masyvo lentų reikalauja gerokai daugiau priežiūros. Kas keleri metai terasines lentas reikia nušlifuoti (galima smėliasrove) ir perdažyti arba peralyvuoti. Medinę terasą reikia reguliariai valyti, kad nesikauptų purvas. Jeigu ant lentų paviršiaus užsilaiko purvas, laikosi ir drėgmė, kuri pūdo net impregnuotas lentas. Drėgmė keičia medinių lentų parametrus, jos skilinėja toliau didindamos purvo įsigeriamumą.

Sergėjus Jeriomenko

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Gyvatvorės įrengimas

Geriausi augalai gyvatvorei, kokie augalai tinka gyvatvorei, kaip išsirinkti augalus gyvatvorei, kaip įrengti gyvatvorę, kaip prižiūrėti gyvatvorę, gyvatvorių augalai, dekoratyviniai augalai gyvatvorėms ir arkoms

Piktžolių naikinimas

Priemonės piktžolių naikinimui, kompleksiniai piktžolių naikinimo būdai, piktžolių naikinimas herbicidais.

Šakų išvežimas

Kaip teisingia nupjauti šakas, šakų utilizavimas, išvežimas ir smulkinimas

Apleistų sklypų tvarkymas

Kaip sutvarkyti apleistą sklypą, nuo ko pradėti tvarkant apleistą sklypą

Kelmų naikinimas

Kelmo išrovimas, kelmų frezavimas, cheminis kelmo naikinimas, kelmų naikinimas herbicidais, biologinis kelmų naikinimas

Medžių priežiūra

Medžių priežiūra, medžio sodinimo projektavimas, medžių sodinimas, vaismedžių genėjimas, medžių genėjimas, medžių pjovimas, šakų sutvarkymas, kelmų naikinimas, medžių gydymas, medžių apsauga nuo uodų

Vaismedžių genėjimas

Kaip ir kada geriausia genėti vaismedžius, senų vaismedžių genėjimas, vaismedžių formavimas nuo primų metų genėjant, pagrindinės vaismedžių genėjimo klaidos

Vaismedžių purškimas

Pavasarinis ir rudeninis vaismedžių purškimas, vaismedžių apsauga nuo ligų ir kenkėjų, fungicidai vaismedžiams, vaismedžių tręšimas per lapus

Paprikų auginimas

Paprikos, kaip auginti paprikas, paprikų daiginimas, dirvožemis paprikoms, kaip sodinti paprikas, paprikų priežiūra, paprikų ligos ir kenkėjai

Pavėsinės statyba

Kaip pastatyti pavėsinę, pamatai pavėsinei, pavėsinės karkaso montavimas, mediena pavėsinei, pavėsinės grindų įrengimas

Žirnių auginimas

Žirnių auginimas

Moliūgų auginimas

Moliūgų daiginimas, moliūgų sodinimas, moliūgų priežiūra

Produktai kategorijos horizontalus spec

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
apleisto sklypo tvarkymas kaune Apleistų sklypų tvarkymas Kaunas Profesionalus Apleisto Sklypo Tvarkymas Kaunas, Kelmų Ir Krūmų Mulčiavimas Kaunas, žemės Ir Kelmų Frezavimas Kaunas, Krūmų Ir Medelių Naikinimas Kaunas
krumų tvarkymas sklype Apleistų sklypų tvarkymas kaina Medžių Pjovimas Apleistame Sklype Gera Kaina, Krūmų Ir Apleisto Sklypo Mulčiavimas Gera Kaina, Giluminis Frezavimas Gera Kaina
gyvatvorių karpymas Kaune Gyvatvorių karpymas Kaune Gyvatvorės Karpymas Kaunas, Gyvatvorės Karpymo Kaina Kaune, Gyvatvorės Genėjimas Kaunas
giluminis kelmų frezavimas kaunas Kelmų naikinimas Kaunas Medžio Kelmų Naikinimas Kaune, Krūmų Kelmų Naikinimas Kaune
kelmų giluminis frezavimas Kelmų naikinimas kaina Didelių Kelmų Naikinimas, Kelmuotų Sklypų Tvarkymas, Kelmų Naikinimas Kaina