Glaistymas sienų ir lubų
Atnaujinta: 2022-12-06

Glaistymas – paviršių išlyginimas ir paruošimas galutinei apdailai. Dažniausiai glaistomas tinkuotas paviršius, gipso plokštės.

Sienų glaistymas

Pirmas žingsnis prieš sienų ir lubų glaistymą – apsispręsti, kokia bus galutinė apdaila: ar sienos bus tinkuojamos dekoratyviu tinku, ar klijuojami tapetai, plytelės, ar jos bus dažomos. Nuo to priklauso paviršiaus paruošimo darbai.

Galimi 4 sienų paviršiaus kokybės (Quality) paruošimo lygiai pagal norimą kokybę ir planuojamą galutinę apdailą.

Q1 -  tinkamas baigiamajam sluoksniui dekoratyvaus tinko, kurio grūdelių dydis ≥ 2 mm arba plytelėms klijuoti;

Q2 -  tinka vidutinės ir stambios struktūros dekoratyviam tinkui (grūdelių dydis > 1,0 mm), stambaus pluošto tapetams klijuoti, matiniams dažams su užpildu (pavyzdžiui, silicio);

Q3 – dažniausiai naudojamas paviršius, paruoštas kaip ir Q2, plius vienas ar keli papildomi glaistymai. Tokio lygio paviršius reikalingas baigiamajam dekoratyvaus tinko, kurio grūdelių dydis ≤ 1,0 mm, sluoksniui. Taip pat kitai smulkios tekstūros apdailai – tapetams, matiniams smulkios tekstūros dažams; ‚

Q4 – paviršius blizgiems ir lygiems paviršiams: dažymui blizgiais dažais, tapetams klijuoti;

Dar galimas Q4 PLUS paviršiaus paruošimas, tokio reikia tam atvejui, jei sienų apdailai reikalingas ypatingas glotnumas -  itin aukštos kokybės lazūrai ir dažams, taip pat, kai paviršiaus apdaila baigiama dekoratyviniais mineraliniais glaistais Knauf Stucco Desing, Knauf Marble Desing, kuriais išgaunama marmuro imitacija.

Prieš glaistymą sienų paviršiuje turi būti užtaisyti visi įtrūkimai, išdaužymai, grioveliai. Glaistymo darbai atliekami esant ne mažesnei kaip +50 C paviršiaus ir aplinkos temperatūrai, dirbant su gipsiniais glaistais rekomenduojama, kad temperatūra siektų min. 100 C.

Glaisto pasirinkimas priklauso nuo pagrindo ir planuojamos sienų apdailos: vienokių reikės grubesniai apdailai, kitokių – itin lygiam glotniam paviršiui išgauti.

Pagal naudojimo pobūdį visi „Knauf“ glaistai skirstomi į glaistus gipskartonio siūlėms (su armavimu ir be jo) ir plonus baigiamojo sluoksnio glaistus. Storesnį sluoksnį sudarantys glaistai iš esmės jau yra plonasluoksniai tinkai, nors naudojami kaip glaistai ir priskiriami prie jų (pvz., Knauf Multi-Finish).

Glaistai dar skirstomi pagal dengimo būdą, sluoksnio storį, kietėjimo/džiūvimo laiką, šlifavimo pobūdį ir kitus požymius.

Glaistymo darbams reikės: glaisto, glaisto maišytuvo, mentelės su lenkta geležte, glaistyklių (mažesnės ir didesnės), rankinio šlifuoklio, jei siūlės armuojamos – popierinės arba popierinės, armuotos stiklo plaušu juostos (Knauf Kurt), talpos glaistui ruošti, vandens.

 

Tinkuotų sienų glaistymas

Pagal norimą pasiekti sienų paviršiaus lygumą, pasirenkame glaistą.

Lentelė. Glaistai skirti betono ir tinkuotiems paviršiams pagal Q1–Q4 PLUS lygį

 

Gipskartonio plokščių siūlių glaistymas

Glaistas suteikia gipskartonio plokščių sienai standumą, ji tampa vientisa konstrukcija.

Lentelė. Gipskartonio plokščių siūlių tipai

Lentele. Glaistai skirti gipskartonio  HRAK, HRK, AK siūlėms ir paviršiams pagal Q1–Q4 PLUS lygį

Gipskartonio siūlių glaistas turi ne tik sulyginti paviršius, bet ir išlikti vientisu keičiantis patalpos temperatūrai bei drėgmės režimui.  Glaistant gipskartonio plokščių siūles pagrindinis darbas yra siūlių armavimas ir užglaistymas.

Labai dažnai kyla klausimas, ar visas gipskartonio plokščių siūles reikia armuoti? Specialistai pataria būtinai armuoti ant medinio karkaso sumontuotų plokščių siūles, aukštų pertvarų (3 m ir aukštesnių) siūles, didelio ploto lubų siūles, taip pat tais atvejais, kai eksploatacijoje galimos sienos deformacijos dėl pastato „sėdimo“, temperatūros bei drėgmės pokyčių. Pavyzdžiui, mansardinėse patalpose, visuomeninių patalpų koridoriuose ir pan. Butuose galima apsieiti be siūlių armavimo, kai naudojamas gipsinis Knauf Uniflott glaistas.

  1. Nuo siūlių nuvalykite dulkes, o pjautas plokščių siūles, kur atsiveria gipso branduolys, gruntuokite giluminiu gruntu Knauf Tiefengrund arba Knauf Universalgrund.
  2. Siūles ir savisriegių galvutes padenkite Knauf Uniflott glaistu jį skirstydami glaistykle skersiniais judesiais. Nubraukiant glaistykle pašalinkite glaisto perteklių.
  3. Jei siūlę armuojate, priglauskite armavimo juostos galą prie viršutinio siūlės taško ir įplukdykite į siūlę, spausdami glaistykle leiskite žemyn iki siūlės pabaigos. Išlyginkite siūlę ir palaukite, kol glaistas sukietės.
  4. Dengiamas antras glaisto sluoksnis. Glaistas dengiamas platesne juosta, sulyginant perėjimą iš siūlės į plokštės plokštumą.
  5. Siūles pašlifuokite smulkiu (nr. 150) švitriniu popieriumi.

Jei naudojami Knauf Fugenfuller leicht arba Knauf Q-Filler glaistai, siūles būtina armuoti, rekomenduojama Knauf Kurt armavimo juostomis.

Prieš sienų glaistymą reikia sudėti visus kampų profilius. Kampams sutvirtinti naudojami metaliniai Knauf profiliai arba elastinga apsauginė aliuminio juosta Knauf Alux Kantenschutz.  

Kampų profiliams pritvirtinti galima naudoti gipsinius glaistus, pvz. Knauf Multi-Finish, Knauf Fuugenfüller, Knauf Q-Filler. Glaisto iš abiejų kampo pusių tepame tiek, kad prispaudus profilį, gipso mišinio perteklius išsispaustų per skylutes (montuojant perforuotus kampo profilius), perteklių nubraukiame glaistykle. Gulsčiuku patikriname kampo vertikalumą ir horizontalumą.

Plačiau apie glaistų apibūdinimą ir parinkimą bei galimas glaistymo klaidas rasite

http://lt.lt.allconstructions.com/portal/categories/243/1/0/1/article/18498/sienu-glaistymas-kaip-pasirinkti-tinkamiausia-glaista-ir-isvengti-defektu

arba www.knaufperfectsurfaces.com/lt

Detalesnę atskirų paviršių glaistymo darbų eigą galima rasti „Knauf“ puslapyje www.knauf.lt, o jei reikia konsultacijos – kreipkitės į „Knauf“ technikus.

Jei Jums reikia konsultacijos, visada galite kreiptis į „Knauf" technikus telefonu +370 5 213 2222

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Laminuotos dailylentės

Geriausia laminuota dailylentė, laminuotų dailylenčių montavimas

Grindų įrengimas

Grindys ant grunto, juodgrindės, plėvelės naudojimas grindų konstrukcijoje, grindų šiltinimas, armavimas, betonavimas, grindų dangos.

Markizių montavimas

Markizės, markizių pasirinkimas, markizių tvirtinimas, audiniai markizėms, markizių valdymas

Vonios kambario įrengimas

Vonios kambarys, kaip įrengti vonios kambarį, vonios kambario planavimas, vonios kambario dizainas, vonios kambario hidroizoliacija, santechnika vonios kambariui, dušo kabinos montavimas

Sausų grindų įrengimas

Sausos grindys, grindų elektriniam ir infraraudonajam šildymui įrengimas, A++ klasės grindų įrengimas

Statybinis gruntas

Gruntas statyboms, kaip pasirinkti tinkamą gruntą, pagrindo paruošimas gruntavimui, gruntas ant skirtingų medžiagų

Grindų šiltinimas

Grindų apšiltinimo įrengimas, grindų šiltinimo įrengimas, polistireninis putplastis grindų apšiltinimui, betonuojamų grindų šiltinimas,

Hidroizoliacija vonios kambaryje

Vonios kambario hidroizoliacija, hermetikai ir hidroizoliacinės juostos grindims, kaip hidroizoliuoti vonios grindis

Fasado apdaila

Tinkas fasadams, dažai fasadams, tinkuojamų fasadų apdaila, vėdinamo fasado apdaila, lanksčios plytelės fasadams, mediniai fasadai, jo apsauga, dažymas

Svetainės įrengimas

Kaip įrengti svetainę, svetainės projektas, medžiagos ir darbai svetainės apdailai, svetainės sienos, svetainės grindys, svetainės apšvietimas

Virtuvės įrengimas

Kaip įrengti virtuvę, virtuvės išplanavimas, virtuvės dizainas, virtuvės baldai ir įranga, virtuvės plautuvės ir maišytuvai, gartraukiai

Vidaus apdaila

Vidaus apdailos planavimas, svetainės, virtuvės ir kitų patalpų dizainas, Tinkavimas, gipskartonio montavimas, gruntavimas, glaistymas, dažymas, vidaus durys, tapetavimas, apdaila akmeniu, grindų įrengimas