Gipso kartono montavimas ant sienos
Atnaujinta: 2022-12-06

Sienų apdaila gipso kartono plokštėmis ir gipskartonio pertvarų montavimas.

Gipso kartono montavimas

Gipso kartono plokščių apdaila populiarumą išsikovojo ne tik dėl paprasto ir patogaus naudojimo. Statybinės medžiagos iš gipso reguliuoja patalpos mikroklimatą - sugeria perteklinę oro drėgmę arba išskiria ją, kai oras patalpoje išsausėja. Ne veltui daugelyje tiek gyvenamųjų, tiek gamybinių, biurų, viešbučių, įvairių visuomeninių pastatų vidaus apdailai naudojamas gipsas - tinkas arba plokštės. Gipskartonio plokštės tinka lubų, sienų apdailai, metalinių profilių karkaso pertvarų, šachtų įrengimui.  Itin daug „sausos statybos" sprendimų ir patirties yra sukaupusi „Knauf" - visame pasaulyje gerai žinoma gipsinių produktų gamintoja, gaminanti juos nuo praeito amžiaus vidurio, o Lietuvoje dirbanti nuo 1996 metų.

Gipso kartono plokštės -  tai gipso sluoksnis iš abiejų pusių padengtas kartonu. Daugiausia jame gipso - apie 93 proc., popieriaus - 6 proc., armavimo medžiagų - apie 1 proc.

 

Gipskartonio apdaila

Montuojant pertvaras ar sienų apdailą iš gipskartonio plokščių, (išskyrus tiesioginį gipso plokščių klijavimą prie sienų), pirmiausia montuojamas metalinių profilių karkasas. Kaip sumontuoti profilius, detalią instrukciją rasite straipsnyje „Profilių montavimas".

Yra du pagrindiniai sienų apdailos gipskartonio plokštėmis būdai:

1.„Sausasis tinkavimas" - gipskartonio plokštės klijuojamos ant sienos specialiais klijais (naudojamas tik sienoms).

 1. Karkasinė konstrukcija - gipskartonio plokštės montuojamos ant metalinių profilių, medinių tašų. Dažniausiai montuojamos ant plieninių  profilių karkaso.

Abu šie variantai, t.y. gipso plokščių tvirtinimas klijuojant arba naudojant karkasą, yra tinkami ir naudotini. Vieno ar kito varianto pasirinkimą turėtų lemti galutinio rezultato poreikis - kokios konstrukcijos savybės reikalingos: jeigu reikalinga tik išlyginti sienas, galbūt tiks gipso klijavimas, jei reikalinga tvirta konstrukcija patalpų atskyrimui, be abejonės, reikia montuoti karkasą ir dvigubą gipso plokščių apkalą.

 

Gipskartonio plokščių klijavimas ant sienų 

Plokščių klijavimas yra tradicinio, "šlapio" tinko alternatyva, todėl dažnai šis būdas vadinamas "sausuoju tinkavimu". Jis tinkamas tik ant masyvių sienų, bet konstrukcijai nesuteikia pridėtinių verčių (atsparumo ugniai, padidintos garso izoliacijos), t.y., elementariai sausuoju būdu išlyginama ir paruošiama plokštuma galutiniams apdailos sluoksniams. Jeigu ant sienos bus kabinami sunkūs daiktai (pvz., klozetas), plokštės klijuojamos tepant klijus ant viso paviršiaus, išpjovos elektros lizdams daromos iš anksto,  kol plokštės nepriklijuotos.

Sausojo tinko sistemoje (Knauf W61T.lt) gipskartonio plokštėms tvirtinti pasirenkamas vienas iš galimų klijavimo variantų (pasirinkimas priklauso nuo pagrindo savybių):

 • plonasluoksnis klijavimas ant lygaus pagrindo;
 • klijavimas taškais su Knauf Perlfix klijais, kai pagrindo nelygumai mažesni nei 20 mm;
 • klijavimas ant gipskartonio plokščių juostų, kai pagrindo nelygumai didesni nei 20 mm.

 

Gipskartonio klijavimas ant lygaus pagrindo

Gipskartonio klijavimas ant lygaus pagrindo
Knauf Fugenfüller Leicht
 gipsinis glaistas, naudojamas plokštėms klijuoti, dengiamas dantukų glaistykle  (dantukų aukštis 10 mm) ištisai palei kraštus.

 

Gipskartonio klijavimas ant nelygaus pagrindo

Šiuo atveju pagrindo nelygumai neturi būti didesni kaip 20 mm (pavyzdžiui, mūras).

Gipskartonio klijavimas ant nelygaus pagrindoAtstumas tarp Perlfix klijų taškų - apie 25 cm prie plokščių kraštų ir apie 35 cm vidurinėse eilėse. Mažiausias klijų sluoksnio storis - 1,5 cm. Minimalus klijų sluoksnio storis (po plokščių išlyginimo) - 0,5 cm. Priklijavus plokštes prie pagrindo, reikia patikrinti plokštės vertikalumą ir kampų statumą, korekcine liniuote išlyginama plokštuma. Plokščių koregavimą ir plokštumos lyginimo darbus reikia atlikti iki pradedant stingti gipsiniams klijams.

 

Gipso plokščių klijavimas ant nelygaus pagrindo

Gipso ploksciu klijavimas ant nelygaus pagrindoNaudojant gipskartonio juostas, gipso plokštes galima klijuoti ir kai pagrindo nelygumai > 20 mm (pavyzdžiui, ant seno mūro).

Iš pradžių reikia priklijuoti maždaug 10 cm pločio gipskartonio plokščių juostas Knauf Perlfix klijų gumulais (maždaug kas 35 cm). Vėliau gipskartonio plokštes prie priklijuotų juostų pritvirtinti Knauf Fugenfüller Leicht glaistu - dantytąja mente užtepti glaistą tolygiu plonu sluoksniu.

Daugiasluoksnes plokštes (gipskartonio plokštės su gamykloje pritvirtintu mineralinės vatos sluoksniu) prieš montuojant reikia padengti plonu Knauf Perlfix sluoksniu. Tai užtikrina optimalų klijuojamos plokštės sukibimą su pagrindu.

Gipso kartono plokščių klijavimo pranašumai yra greitas darbas, į patalpą "įnešamas" nedidelis kiekis drėgmės, santykinai nebrangus variantas.

Trūkumai -  negalima taikyti luboms, nerekomenduojamas sunkioms galutinės apdailos rūšims, pvz., plytelių ar plokščių klijavimui, negalima tvirtinti sunkesnių lentynų ir panašių krūvių, iš esmės nekeičia esamos konstrukcijos parametrų, tokių kaip atsparumas ugniai, garso izoliacija.

Klijuojamų plokščių jungčių su kitomis konstrukcijomis detales rasite Knauf W61T.lt.

 

Pertvaros ir sienų aptaisymas gipskartoniu

Įrengiant sienų „aptaisymą"ar montuojant pertvaras gipso kartono plokštės montuojamos ant karkaso. Karkasą galima montuoti iš medinių tašelių arba metalinių profilių. Sienų "aptaisymui" ir pertvaroms gali būti keliami atsparumo ugniai, drėgmei ar garso izoliaciją reikalavimai. Pagal tai, kokius reikalavimus turi atitikti montuojama konstrukcija, parenkamas profilio plotis bei gipso kartono tipas, pavyzdžiui, jeigu montuojame pertvarą su garso izoliacijos reikalavimais, rinksimės dvigubų metalinių profilių karkasą su dviejų sluoksnių Knauf Blue plokščių apkala iš kiekvienos pusės.

Esamų sienų aptaisymas gipskartonio plokštėmis tinka kreivų, trupančių sienų išlyginimui,  pravedant komunikacijas, siekiant pagerinti garso ar šilumos izoliaciją, padidinti atsparumą ugniai.

Priesgaisriniu-Knauf-Red-ploksciu-apdaila
Priešgaisrinių Knauf Red plokščių apdaila - didesnė gaisrinė sauga, lygios sienos, galimybė po apdaila pravesti komunikacijas.

Masyvių sienų aptaisymas gali būti įrengiamas kaip laisvai stovinčios arba tiesiogiai pritvirtintos karkasinės konstrukcijos.

Laisvai stovinti apkala pagal struktūros tipą atitinką dvigubo karkaso pertvaros vieną pusę. Karkaso montavimo technologija lieka tokia pati kaip ir gipskartonio pertvarų  (žr. „Profilių montavimas" - Pertvaros karkaso iš metalinių profilių montavimas). Kadangi montuojant apkalas gipso kartonas sukamas iš vienos pusės, tai atstumas tarp profilių ir jų plotis parenkamas pagal apkalos aukštį, gipskartonio sluoksnių skaičių ir gipskartonio tipą. Maksimalus galimas laisvai stovinčios (nepritvirtintos prie esamos sienos) apkalos aukštis - iki 7,8 m.  Rekomenduojama, kad profiliai ir izoliacinis sluoksnis nesiliestų su esama siena, tam paliekamas apie  ≥10 mm tarpas.

Esamų sienų aptaisymas gali būti įrengiamas naudojant tiesiogiai pritvirtintas karkasines konstrukcijas. Kai reikia kiek įmanoma mažiau sustorinti sieną, profilių konstrukcija tiesiogiai tvirtinama į esamą sieną ir apdailinama vienu arba dviem gipskartonio plokščių sluoksniais. Ši konstrukcija gali būti naudojama apdailinant aukštas (iki 10 m aukščio) sienas. Šiuo atveju naudojami perimetriniai UD ir statramstiniai CD profiliai. CD profiliai prie sienos tvirtinami naudojant tiesioginio tvirtinimo detales. Jei sienų aptaisymas įrengiamas garso izoliacijai pagerinti, naudojamos tiesioginio tvirtinimo detales su guminėmis tarpinėmis.

esioginio-tvirtinimo-detalė-CD-profiliui
Tiesioginio tvirtinimo detalė CD profiliui.

Jei dėl šilumos, garso izoliacijos ir gaisrinio saugumo reikalinga izoliacinė medžiaga, geriausiai tinka pluoštinės struktūros mineralinė vata.

Kai įrengiamas išorinių sienų aptaisymas su izoliaciniu mineralinės vatos sluoksniu, ant vatos reikia įrengti garo izoliacinį sluoksnį, kuris neleidžia vidaus patalpų oro garams skverbtis į konstrukcijos vidų, šis išlieka sausas, nėra pavojaus kondensatui susidaryti ir įsiveisti pelėsiams.

 

Gipskartonio pertvarų įrengimas

Kaip minėta, detali profilių karkaso montavimo instrukcija pateikta straipsnyje „Profilių montavimas". Karkaso montavimo darbų eiga ir dviejų sluoksnių  gipskartonio montavimas:

 1. Pasižymime būsimų pertvarų vietą.

gipskartonio-pertvaros-irengimas
2. Ant UW profilio nugarėlės klijuojama  Knauf Dichtungsband sandarinimo juosta, kuri užsandarina nedidelius pagrindo nelygumus (iki 2 mm, jei didesni - naudojama sandarinimo mastika Trennwandkitt ) ir neleidžia garsui sklisti perimetru bei pereiti iš konstrukcijos į konstrukciją.

sandarinimo-juostos-klijavimas-ant-UW-profilio3.Tvirtiname UW profilius prie grindų ir lubų.

gipskartonio-profiliu-tvirtinimas
4. Horizontaliuose  profiliuose kas 60 cm žingsniu pasižymime vertikalių profilių vietas.

5. Įstatome ir išlyginame statramsčius, specialiomis replėmis sujungiame konstrukciją pritvirtindami statramsčių viršų ir apačią prie horizontalių  profilų.

istatome-statramscius
6. Į sumontuotus statramsčius klojame mineralinę vatą. Vatos dembliai turi laikytis horizontaliuose profiliuose, todėl jų plotis turi būti 1 cm didesnis nei vertikalių statramsčių žingsnis.

i-sumontuotus-statramscius-klojame-mineraline-vata
7. Pagal sienos aukštį atsipjauname gipskartonio plokštes.

8. Montuojame pirmą gipskartonio sluoksnį. Pirmas sluoksnis tvirtinamas savisriegiais TN arba XTN kas 75 cm. Savisriegio atstumas nuo kartonu dengtos briaunos krašto - ne mažiau kaip 10 mm, nuo pjautos briaunos - ne mažiau kaip 15 mm. Savisriegiai parenkami pagal plokštės storį, jie turi kirsti profilio metalą ne mažiau kaip per ≥ 10 mm:


9. Plokštės gali būti tvirtinamos tiek vertikaliai, tiek horizontaliai. Montuojant vertikaliai rekomenduojama naudoti plokštes visu patalpos aukščiu, t.y., be horizontalių jungčių.

 

Gipskartonio plokščių montavimo schemos

Gipso kartono plokštės gali būti montuojamos išilgai, skersai (vertikaliai, horizontaliai) arba, kai apkala yra dvisluoksnė, abiem būdais.

Vertikalus montavimas: plokščių plotis 1200 mm, atstumas tarp statramsčių ašių - 600 mm:


Horizontalus apatinis sluoksnis + vertikalus viršutinio sluoksnio plokščių montavimas: plokščių plotis: 625 mm (apatinių) ir  1200 mm (viršutinių), atstumas tarp statramsčių ašių - 600 mm. Montuojant daugiasluoksnę plokščių dangą, kiekvieno sluoksnio siūlės (išilginės ir skersinės) turi būti prakeistos:

gipso-kartono-ploksciu-montavimo-schema-2
Horizontalus plokščių montavimas: plokščių plotis - 1200 mm, atstumas tarp statramsčių ašių - 600 mm:

gipso-kartono-ploksciu-montavimo-schema-3
Horizontalus plokščių montavimas: plokščių plotis - 625, atstumas tarp statramsčių ašių - 600 mm:

gipso-kartono-ploksciu-montavimo-schema4
Kai montuojama dvipusė pertvara, plokščių siūlės turi būti prakeistos ir kitoje pertvaros pusėje esančioje plokščių apkaloje.

 1.  Jeigu montuojami du ar trys plokščių sluoksniai, visi jie tvirtinami į metalinį karkasą, kabėmis galima tvirtinti tik Knauf Blue plokščių paskutinį sluoksnį.
 2. Ruošiant sieną ar pertvarą keraminių plytelių apdailai, plokščių Knauf WhiteKnauf Green, Knauf Red storis turi būti ne mažesnis nei 12,5 mm. Įrengiant vienasluoksnę konstrukciją statramsčių žingsnis ne didesnis nei  400 mm.
 3. Perimetru klijuojama lipni Knauf Trenn-Fix skiriamoji juosta.
 4. Prieš glaistymą visos pjautinės  siūlės gruntuojamos Tiefengrund gruntu.
 5. Plokščių siūlių glaistymui naudojamas gipsinis Knauf Uniflott glaistas. Paruošto konsistencija turi būti panaši į riebios grietinės. Jis džiūdamas nesitraukia, ko negalima pasakyti apie kitus glaistus.
 6. Pirmajam sluoksniui armavimo juostos nereikia. Glaistu užpildomos ir perimetrinės siūlės.
 7. Montuojame antrą gipskartonio sluoksnį, antro sluoksnio plokščių siūlės negali sutapti su pirmo sluoksnio siūlėmis. Antras sluoksnis tvirtinamas savisriegiais kas 25 cm.
 8. Antro sluoksnio siūlių armavimui geriausia naudoti popierines armavimo juostas. Vėl glaistome Knauf Uniflott glaistu.

Darbui su gipso kartono plokštėmis reikia turėti specialius įrankius: gipso kartono peilį, žnyples-kniediklį profiliams sujungti, rankinį oblių nuožulnoms, atpjautos plokštės krašto lyginimo oblių, iš abiejų pusių pjaunančią gipso juostų pjaustyklę ir kt.

Darbo įrankiai, reikalingi dirbant su gipskartoniu.

Gipskartonio pertvaros aukštis

Būdama gerokai plonesnė nei analogiška mūrinė siena, gipskartonio pertvara gali siekti 12 m aukštį.

Lentelėje pateikti leistini pertvaros aukščiai pagal profilio plotį ir žingsnį tarp jų ašių bei plokštės tipą:

leistini-pertvaros-auksciai-pagal-profilio-ploti

maksimaliai-leidziami-pertvaru-auksciai

Statant ilgas pertvaras arba esant žymiems grindų bei lubų plokštumos aukščio pokyčiams, patariame kas 15 m suformuoti deformacines siūles. Be to, skirtingai nei kietose statybinėse konstrukcijose,  gipskartonio pertvaroje lengva įrengti elektros instaliaciją, kanalizacijos ar vandentiekio  komunikacijas, taip pat langų ir durų angas (šiems mazgams rekomenduojama naudoti didesnio storio profilius -  ≥2 mm).

Sienų paruošimas apdailai - plytelėms, tapetams klijuoti, dažymui bei medžiagos detaliai aprašytos straipsnyje Sienų ir lubų paruošimo apdailai standartai" 

„Knauf" gipso plokštes pagal paskirtį galima suskirstyti į 5 didelius tipus:

 • Standartinės -  White, tinkančios daugeliui vidaus apdailos darbų;
 • Universalios - Blue, priešgaisrinės, impregnuotos, atsparios smūgiams, garsą izoliuojančios;
 • Atsparios drėgmei - Green, tinka normalaus drėgnumo patalpoms, vonios kambariams;
 • Priešgaisrinės - Red, tinka vidaus apdailai, kur reikalinga priešgaisrinė apsauga;
 • Grindims - Brown, tvirto paviršiaus, pritaikytos sausųjų grindų įrengimui;
 • Akustinės - Cleaneo, perforuotos plokštės, kurių viena pusė perforuota, o antra padengta akustiniu plaušiniu.  Naudojamos patalpų akustikai pagerinti;
 • Garsą izoliuojančios - Silentboard, padidintos masės, ypač gerai garsą izoliuojančios priešgaisrinės plokštės.

Šių tipų plokštės gali būti įvairių matmenų, storio, degumo klasės, lenkimo ir gniuždymo stiprio, naudojamos atskirai ir kartu. Plokštės parenkamos atsižvelgiant į patalpų paskirtį ir reikalavimus.

Kilus neaiškumams Jums visada pagelbės „Knauf" konsultantai - kreipkitės į „Knauf" infocentrą  tel. 8 5 213 2222. Mes padėsime!

Parengta pagal UAB „Knauf" rekomendacijas, nuotraukos ir brėžiniai - UAB "Knauf"

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Laminuotos dailylentės

Geriausia laminuota dailylentė, laminuotų dailylenčių montavimas

Grindų įrengimas

Grindys ant grunto, juodgrindės, plėvelės naudojimas grindų konstrukcijoje, grindų šiltinimas, armavimas, betonavimas, grindų dangos.

Markizių montavimas

Markizės, markizių pasirinkimas, markizių tvirtinimas, audiniai markizėms, markizių valdymas

Vonios kambario įrengimas

Vonios kambarys, kaip įrengti vonios kambarį, vonios kambario planavimas, vonios kambario dizainas, vonios kambario hidroizoliacija, santechnika vonios kambariui, dušo kabinos montavimas

Sausų grindų įrengimas

Sausos grindys, grindų elektriniam ir infraraudonajam šildymui įrengimas, A++ klasės grindų įrengimas

Statybinis gruntas

Gruntas statyboms, kaip pasirinkti tinkamą gruntą, pagrindo paruošimas gruntavimui, gruntas ant skirtingų medžiagų

Grindų šiltinimas

Grindų apšiltinimo įrengimas, grindų šiltinimo įrengimas, polistireninis putplastis grindų apšiltinimui, betonuojamų grindų šiltinimas,

Hidroizoliacija vonios kambaryje

Vonios kambario hidroizoliacija, hermetikai ir hidroizoliacinės juostos grindims, kaip hidroizoliuoti vonios grindis

Fasado apdaila

Tinkas fasadams, dažai fasadams, tinkuojamų fasadų apdaila, vėdinamo fasado apdaila, lanksčios plytelės fasadams, mediniai fasadai, jo apsauga, dažymas

Svetainės įrengimas

Kaip įrengti svetainę, svetainės projektas, medžiagos ir darbai svetainės apdailai, svetainės sienos, svetainės grindys, svetainės apšvietimas

Virtuvės įrengimas

Kaip įrengti virtuvę, virtuvės išplanavimas, virtuvės dizainas, virtuvės baldai ir įranga, virtuvės plautuvės ir maišytuvai, gartraukiai

Vidaus apdaila

Vidaus apdailos planavimas, svetainės, virtuvės ir kitų patalpų dizainas, Tinkavimas, gipskartonio montavimas, gruntavimas, glaistymas, dažymas, vidaus durys, tapetavimas, apdaila akmeniu, grindų įrengimas