Garso izoliacija
Atnaujinta: 2022-12-07

Garso izoliacija ir garso sugertis

Ar žinote, kaip garsas sklinda per vienasluoksnes ir daugiasluoksnes konstrukcijas? Kokios dažniausios pertvarų garso izoliacijos klaidos ir kaip izoliuoti perdangas?

Mūsų gyvenamojoje ar darbo aplinkoje dažniausiai pasitaikančios garso rūšys yra oru sklindantis ir smūgio garsas.

Ore sklindančio garso izoliavimo rodiklis - apsaugos nuo triukšmo vienparametris įvertinimas, kuris parodo statinio atitvaros sugebėjimą  silpninti ore sklindantį garsą. Reglamentuojamieji dydžiai pateikiami standartizuotojo lygių skirtumo rodiklių DnT,W  ar D2m,nT,W  ar tariamojo garso izoliavimo rodiklio R′w  vertėmis, kurios išreiškiamos decibelais (dB).

Smūgio garso izoliavimo rodiklis - apsaugos nuo triukšmo vienparametris įvertinimas, kuris parodo, kaip perdangos perduoda smūgio garsą statinyje. Reglamentuojamieji dydžiai pateikiami normuotojo svertinio smūgio garso slėgio lygio L′n,w  verte, kuri išreiškiama decibelais.

Statybinėje akustikoje skiriama garso izoliacija ir garso sugertis. Gyvenamojoje statyboje paprastai reikalinga garso izoliacija arba triukšmo stabdymas. Garso izoliacija ir garso sugertis drauge naudojamos specialiose patalpose, pavyzdžiui, visuomeniniuose pastatuose, teatre, garso studijose ir panašiai.

Garso izoliacijai naudojamos masyvios, tankios,  garsą izoliuojančios medžiagos, o garso slėgiui, aidėjimui mažinti - minkštos, porėtos, garsą sugeriančios medžiagos.

Knauf-garso-izoliacija

Kaip minėta, garso lygis matuojamas decibelais - dB. Žmogaus ausis yra ypatingai jautri ir gali girdėti labai mažos galios garsą. Žmogus girdi nuo 0 dB (girdimumo slenkstis) ir 120 dB (skausmo slenkstis) dažnių diapazone nuo 20 iki 20 000 Hz. 6-10 dB stipresnį ar silpnesnį garsą mūsų ausys supranta kaip dvigubai garsesnį ar dvigubai tylesnį. Todėl vos kelių decibelų skirtumas natūroje yra labai svarbus.

Pagal Statybos techninį reglamentą (STR  2.01.07:2003 "Pastatų vidaus ir išorės aplinkos apsauga nuo triukšmo"),  pastatų apsaugos nuo triukšmo kokybė yra išreiškiama penkių (A, B, C, D ir E) klasių sistema. Šioms garso klasėms nustatyti yra naudojamos ore sklindančio garso izoliavimo, smūgio garso izoliavimo, aidėjimo trukmės ir aplinkos triukšmo rodiklių natūrinės vertės. Tai reiškia, kad konstrukcijos garso izoliacija matuojama ir vertinama  ne pagal teorinius, laboratorinius duomenis, bet natūroje (konkrečioje konstrukcijos įrengimo vietoje). Teorinės garso vertės paprastai būna didesnės nei gautos pamatavus konktečiame objekte. Skiriasi ir teorinių bei natūrinių verčių žymėjimas: natūrinės vertės žymimos raidėmis su apostrofu (brūkšneliu) viršuje R′w  ir L′n,w  , teorinės - Rw  ir Ln,w .

Jei garso izoliacija neatitinka STR, buto pirkėjas gali reikalauti ją padidinti statytojo sąskaita.

Garso izoliacijos dėsniai

Bet kuri atitvara paprastai būna vienasluoksnė arba daugiasluoksnė konstrukcija. Pirmoji vyrauja senos statytos pastatuose.

Vienasluoksnėse konstrukcijose garso izoliacija vyksta pagal „masės dėsnį" - jeigu norime padidinti garso izoliaciją 6-8 dB, tai konstrukcijos masę reikia padidinti dvigubai. Bet tokiu atveju reikalinga smarkiai padidinti atitvaros storį ir svorį. Todėl garso izoliacijai gerinti naudojamos daugiasluoksnės konstrukcijos, kuriose veikia „masė - spyruoklė - masė" principas. Sausojoje statyboje tai reiškia konstrukciją, kurioje gipskartonio plokštės iš abiejų pusių veikia kaip masė, o tarpas tarp jų - kaip spyruoklė.

Pavyzdžiui, tipinei 75 mm pločio skardos profilių pertvarai iš standartinių gipskartonio plokščių su mineraline vata reikalinga C klasę atitinkanti garso izoliacija - 55 dB. Realiai turėsime apie 47 dB. Garso izoliaciją  galima padidinti naudojant platesnius profilius su storesniu mineralinės vatos sluoksniu arba didesnio tankio plokštes.

Jei nenorime ar negalime storinti pervaros, reikėtų rinktis didelio tankio gipskartonio plokštes - Knauf Silentboard.

Tarpbutinėms pertvaroms vertėtų rinktis dvigubų profilių sistemas (Knauf W115 sistemą). Kad užtikrintume kokybišką dvigubų profilių karkaso sumontavimą, tarp jų rekomenduojama palikti 1 cm tarpą.

Taigi nereiktų vengti lengvų daugiasluoksnių konstrukcijų, kurios itin gerai izoliuoja garsą.

Pagerinti garso izoliaciją galima ir naudojant specialius Knauf MW profilius, kurie sugeria garsą dėl specifinės formos. Tuo pačiu jie taupo plotą.

 

Knauf MW profilis
Knauf MW profilis

Pertvarų garso izoliacija

Projektuojant reikia atsižvelgti, kad garso izoliacijos nuostoliai taip pat vyksta per gretimas besiribojančias konstrukcijas. Konstrukcijoms, kurioms keliami didesni garso izoliacijos reikalavimai, būtina modifikuoti standartines konstrukcijas, jų tarpusavio sujungimo mazgus.

 

garso izoliacijos spendimas
Knauf konstrukcijos vaizdas su prapjautu besiribojančiu konstrukciniu elementu.

 

garso izoliacijos sprendimas
Knauf konstrukcijos vaizdas su pertraukta besiribojančios konstrukcijos apkala, įsikertanti pertvara.

garso izoliacijos sprendimas
Knauf konstrukcijos vaizdas su pertraukta besiribojančios konstrukcijos apkala.

Taip pat turi būti pasirinkta tinkama izoliacinė medžiaga - garso izoliacijai geriausiai tinka minkštos izoliacinės medžiagos. Rekomenduojama rinktis didesnės masės plokštes - tai garantija, kad pertvaros garso izoliacija bus tinkama.

Pagrindinės garso izoliacijai naudojamos plokštės yra Knauf Blue ir Knauf Silentboard.

Knauf Blue - tvirtesnė už standartinę, atspari drėgmei, priešgaisrinė, garso izoliacinė gipskartonio plokštė. Sistemos su  Knauf Blue plokštėmis išsiskiria puikiomis garso izoliacijos ypatybėmis. Puikus pasirinkimas visų tipų gipso kartono konstrukcijoms.

Struktūra - impregnuoto gipso branduolys su stiklo pluoštu ir mėlynos spalvos kartoninis paviršius. Tinka luboms,  pertvaroms, šachtoms. Tinka patalpoms, kur reikalingas didesnis atrsparumas smūgiams, taip pat tinka drėgnose patalpose, ligoninėse, visose aukštesnės garso izoliacijos reikalaujančiose konstrukcijose.

 

knauf w112 sistema
Knauf W112 sistema - viengubas metalinių profilių karkasas ir dviguba Knauf Blue plokščių apkala.

"Knauf" karkasinės pertvaros konstrukcija iš Knauf CW statramsčių ir dvigubų 12,5 mm Knauf Blue plokščių gali pasiekti 63 dB garso izoliacijos  rodiklį Rw.

Su Knauf Silentboard plokštėmis galima tikėtis  dar didesnės garso izoliacijos. Jos puikiai izoliuoja garsą, taip pat tinka naudoti pertvarose su gaisrinės saugos reikalavimais. Pertvaros plonos ir patogiai bei paprastai įrengiamos. Tinka tiek naujai statomoms, tiek  renovuojamoms patalpoms.

Ypač paranku Knauf Silentboard plokštes naudoti remontuojant pastatus ar atliekant rekonstrukciją.  Plokštės gali būti naudojamos įvairių tipų konstrukcijų garso izoliacinėms  savybėms pagerinti: esamų vidaus pertvarų (gipskartonio arba mūrinių, betoninių), atitvarų tarp butų, medinių sijų arba kitokių perdangų.

 

garso_izoliacine_masyviu_sienu_apdaila
Masyvių sienų garso izoliacija mineraline vata ir Knauf Silentboard  plokštėmis

Projektuose, kuriems keliami  specialūs reikalavimai, pavyzdžiui, įrengiant įrašų studiją, muzikos klases, pramoninės paskirties patalpas, taip pat naudotinos Knauf Silentboard plokštės su specialiais Knauf MW profiliais.

Plokštės savybės užtikrina geresnes izoliacijos charakteristikas žemųjų dažnių (iki 100 Hz) zonoje.

Pertvara su dviguba Knauf Silentboard plokščių apkala, kurios storis tik 10 cm, izoliuoja iki 65 dB, o montuojant dvigubą karkasą ir Knauf Silentboard plokštes derinant su Knauf Blue plokštėmis, galima  pasiekti visišką ramybę - iki 71 dB garso izoliaciją.

Esamų pertvarų garso izoliavimo klaidos

Pertvaros garso izoliacijos lygis labai daug priklauso nuo to, kokia yra sienos konstrukcija, iš kokio tankio medžiagų. Iš esmės garso izoliavimo principai tie patys, kaip ir montuojant naują sieną.

Dažniausiai pasitaikanti klaida - standus karkaso primontavimas prie esamos sienos. Standžiose jungtyse būtini minkšti atskiriantys sluoksniai arba reikia palikti tarpus tarp profilių ir sienos.

Kita daroma klaida - garso izoliacijai naudojamos polistireninio putplasčio plokštės. Jos labiau tinka šiluminei, bet ne garso izoliacijai. Garso izoliacijai tai per standi medžiaga.

Kartais naudojant mineralinę vatą pertvaroje ji per smarkiai suspaudžiama. Suspausta vata sąlygoja prastesnius garso izoliacijos rodiklius.

Jei naudojami CD profiliai, reikia naudoti tiesioginio tvirtinimo kronšteinus su guminėmis tarpinėmis.

 

tvirtinimo_detal__su_gumine_tarpine
Knauf Direktschwingabhänger - tiesioginio tvirtinimo detalė su gumine tarpine.

Šachtų garso izoliacijai pagerinti papildomai rekomenduojama izoliuoti ir pačius šachtoje esančius vamzdynus.

Atskirų sistemų komunikaciniai vamzdynai turėtų turėti atskirus laikiklius.

Skylės ir plyšiai turi didelę įtaką garso izoliacijai. Dėl galimų konstrukcijų deformacijų, montavimo klaidų, sujungimo mazguose gali atsirasti plyšių. Del to atitvaros garso izoliacija gali stipriai pablogėti. Taipogi svarbu atkreipti dėmesį į elektros lizdų įrengimą. Jei elektros lizdai pertvarose įrengiami vienas prieš kitą, galimi garso izoliacijos nuostoliai apie 3-8 dB.

Perdangų garso izoliacija

Šioje konstrukcijoje aktualesnė smūginio garso izoliacija. Dažniausiai pasitaikančios perdangos - gelžbetoninės arba monolitinės ir medinės. Geriausia  perdangų izoliacija - virš jos esanti pludriųjų arba kitaip vadinama plaukiojančiųjų grindų konstrukcija.

Galimas  variantas - ant izoliacinio sluoksnio kloti Knauf Brown arba Knauf Brio grindų plokštes. Ši sistema  pagrįsta „plaukiojančiųjų" grindų  principu. „Plaukiojančiosios" grindys užtikrina geriausią žingsnių sukeliamo triukšmo izoliaciją, nes jos atskirtos nuo perdangos ir visų vertikalių konstrukcijų.

 

garso-izoliacija-virs-perdangu

Naudojant Knauf sausų grindų sistemas, garso  izoliacija virš masyvių perdangų pagerinama iki 20 dB, virš medinių sijų perdangų - iki 17 dB (priklausomai nuo izoliacinių medžiagų sluoksnio storio).

SVARBU

Įrengiant garso izoliaciją ant perdangos, negalima naudoti standžių jungčių.

Bendru atveju, pasirenkant grindų izoliacinį sluoksnį, rekomenduojama, kad medžiagos dinaminis standumas nebūtų didesnis nei 30 MN/m3.

Lubų garso izoliacijos įrengimas

Tuomet, kai nėra galimybės įrengti pludriųjų grindų perdangos viršuje, galima pagerinti perdangos garso izoliacija įrengiant lubas. Šiuo atveju taip pat būtina naudoti specialias pakabas arba pakabas su guminėmis tarpinėmis. Lubų įrengimui rekomenduojama rinktis didesnio tankio Knauf Blue arba Knauf Silentboard gipso kartoną. Jei turime pakankamai aukščio, geriausias sprendimas rinktis „bepakabes" lubas (Knauf D131 sistema).

Priklausomai nuo pasirinktos konstrukcijos, garo izoliaciją galima pagerinti apie 20 dB.

 

lubu konstrukcija be pakabu
Lubų konstrukcija be pakabų

Garso izoliacijos įrengimo pavyzdys

28 m ilgio, 4 m pločio ir apie 4 m aukščio buvusi kėglinė viename iš Miuncheno daugiabučių tapo muzikiniu klubu „Charlie", kur muzika netyla iki paryčių. Tuo tarpu virš klubo gyvenantiems žmonės vakarais reikėjo ramybės. Taigi, garso izoliacijos reikalavimai įrengiant klubą buvo labai dideli.

Paprastai tokiais atvejais naudojama sistema su apkalomis netiko dėl susidarančių garso tiltų. Todėl buvo pasirinkta patalpos-patalpoje sistema Knauf Cubo.

garso_izoliavimas_mineraline_vata
Vienintelis likęs kelias garsui sklisti - 30 cm pločio oro tarpas tarp sienos ir sistemos buvo izoliuotas mineraline vata.

Apkala sudaryta iš 3 gipso plokščių sluoksnių: 1 sluoksnis 18 mm storio Knauf Blue ir 2 sluoksnių 12,5 mm storio Knauf Silentboard plokščių.

 

apkala_is_18_mm_Knauf_Blue
Apkala iš 18 mm Knauf Blue

 

uzglaistomos_ploksciu_siules
Užglaistomos plokščių siūlės

du_sluoksniai_Knauf_Silentboard_ploksciu
Paskutinis sistemos patalpa-patalpoje etapas: du sluoksniai Knauf Silentboard plokščių.

Visų trijų sluoksnių svoris sudarė 53 kg/kv.m. Kitaip nei įprastos Knauf Cubo sistemos, ši buvo „apsiūta" tik iš vidaus. Sistemos griaučiai (karkasas) sumontuoti iš Cubo sistemos atramų, kurių viršutiniai galai sujungti UA profiliais. Lubos ir sienos, kuriomis užpildytas karkasas, tuo pačiu sustiprina sistemą. Karkasas sumontuotas iš CW-100 profilių prie sienų ir UA-125 prie lubų. Tarp profilių konstrukcija prie lubų užpildyta 2 sluoksniais po 100 mm ECOSE mineralinės vatos, prie sienų - 100 mm ECOSE mineralinės vatos.

28 m ilgio be pertvarų Cubo sistema buvo sustiprinta kas 8 m sumontuotais metaliniais 20 cm skersmens metaliniais lankais. Jeigu nebūtų Cubo sistemos sprendimų, būtų tekę visus patalpos griaučius (karkasą) konstruoti iš metalinių atramų.

 

izoliuotos_klubo_patalpos
Izoliuotos klubo patalpos.[/caption] Pradėjus eksploatuoti klubą, akustiniai matavimai parodė,  kad garso izoliacija tarp klubo patalpos ir virš jo esančio buto siekia 88 dB.

garso_izoliacija_daugiabutyje
Klubo garso izoliacija didesnė nei A klasės, tad daugiabučio gyventojai visiškai negirdi iš jo sklindančios  muzikos.[/caption] UAB „Knauf" informacija, gamintojų nuotraukos ir brėžiniai

knauf-logo

Jei Jums reikia konsultacijos, visada galite kreiptis į „Knauf"specialistus telefonu +370 5 213 2222

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Laminuotos dailylentės

Geriausia laminuota dailylentė, laminuotų dailylenčių montavimas

Grindų įrengimas

Grindys ant grunto, juodgrindės, plėvelės naudojimas grindų konstrukcijoje, grindų šiltinimas, armavimas, betonavimas, grindų dangos.

Markizių montavimas

Markizės, markizių pasirinkimas, markizių tvirtinimas, audiniai markizėms, markizių valdymas

Vonios kambario įrengimas

Vonios kambarys, kaip įrengti vonios kambarį, vonios kambario planavimas, vonios kambario dizainas, vonios kambario hidroizoliacija, santechnika vonios kambariui, dušo kabinos montavimas

Sausų grindų įrengimas

Sausos grindys, grindų elektriniam ir infraraudonajam šildymui įrengimas, A++ klasės grindų įrengimas

Statybinis gruntas

Gruntas statyboms, kaip pasirinkti tinkamą gruntą, pagrindo paruošimas gruntavimui, gruntas ant skirtingų medžiagų

Grindų šiltinimas

Grindų apšiltinimo įrengimas, grindų šiltinimo įrengimas, polistireninis putplastis grindų apšiltinimui, betonuojamų grindų šiltinimas,

Hidroizoliacija vonios kambaryje

Vonios kambario hidroizoliacija, hermetikai ir hidroizoliacinės juostos grindims, kaip hidroizoliuoti vonios grindis

Fasado apdaila

Tinkas fasadams, dažai fasadams, tinkuojamų fasadų apdaila, vėdinamo fasado apdaila, lanksčios plytelės fasadams, mediniai fasadai, jo apsauga, dažymas

Svetainės įrengimas

Kaip įrengti svetainę, svetainės projektas, medžiagos ir darbai svetainės apdailai, svetainės sienos, svetainės grindys, svetainės apšvietimas

Virtuvės įrengimas

Kaip įrengti virtuvę, virtuvės išplanavimas, virtuvės dizainas, virtuvės baldai ir įranga, virtuvės plautuvės ir maišytuvai, gartraukiai

Vidaus apdaila

Vidaus apdailos planavimas, svetainės, virtuvės ir kitų patalpų dizainas, Tinkavimas, gipskartonio montavimas, gruntavimas, glaistymas, dažymas, vidaus durys, tapetavimas, apdaila akmeniu, grindų įrengimas

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: