Fasado apdaila
Atnaujinta: 2023-07-26

Statybinių medžiagų rinkoje surasime apie dvi dešimtis, o gal ir daugiau fasado apdailos medžiagų: tai dekoratyvinis tinkas, dailylentės (medienos, medienos kompozito, plastiko, fibrocemento), plokštės ir plytelės (HPL, fibrocemento, akmens masės, klinkerio, keramikos, skaldyto akmens), stiklo-aliuminio sistemos ir dar keletas rečiau naudojamų medžiagų – tokios kaip vario lankstiniai, plieninės kasetės, profiliuota skarda, aliuminio plokštės ir pan.

Fasado konstrukcijos tipų iš esmės yra du: vėdinami ir nevėdinami fasadai. Daugeliu atvejų fasado tipas apsprendžia termoizoliacinę medžiagą, kurių vyraujančios irgi yra dvi: polistireninis putplastis ir mineralinė akmens vata. Rečiau naudojama stiklo vata, celiuliozė (ekovata), purškiamos poliuretano putos.

Fasado apdailos derinimas su šiltinimu

Taigi, jei pirmiausia galvojama apie fasado išvaizdą ir apdailą, žinotina, kad tinkuojami fasadai dažniausiai būna nevėdinami, galimos apšiltinimo medžiagos – polistireninis putplastis ir mineralinė vata. Bet yra išimčių ir variantų. Teoriškai tinko sluoksnis galimas ir ant poliuretano putų, bet tai sudėtingas ir neekonomiškas sprendimas.

Vėdinamo fasado konstrukciją dengiant cementinėmis plokštėmis, galutiniam apdailos sluoksniui galima naudoti tinką. Toks sprendimas ypač pasiteisina karkasinėje statyboje, renovacijoje, kai mediniam namui norima suteikti mūro išvaizdą. Plačiau apie tai – „Tinkuojamos cementinės plokštės lauko sienoms“.

 

vedinamo fasado irengimas
Vėdinamo fasado konstrukcija su drėgmei atspariomis Aquapanel Cement Board Outdoor plokštėmis, kurios gali būti tinkuojamos, ant jų klijuojamos klinkerio plytelės

Įvairių dailylenčių apdailai reikalinga vėdinama fasado konstrukcija, šiltinimo medžiaga – mineralinė vata, poliuretano putos, galimas ir putplastis.

Didesnio formato apdailos plokštėms irgi reikalinga vėdinama fasado konstrukcija, šiltinimo medžiagos gali būti mineralinė vata, poliuretano putos.

Klijuojamų plytelių apdailai dažniausiai naudojama nevėdinamo fasado konstrukcija, jos gali būti klijuojamos ir ant polistireninio putplasčio, ir ant mineralinės vatos plokščių.

Kaip minėjome, iš esmės yra du konstrukciniai fasadų tipai, bet jų variantų gali būti ir daugiau. Kiekvienas jų turi savų pranašumų ir trūkumų, svarbu pasirinkti tinkamiausią pagal pastato paskirtį, lokaciją, norimą apdailą.

Pagrindiniai fasadų konstrukcijos tipai 

Lietuvoje vyrauja vėdinami ir nevėdinami fasadai, pastarieji pagal pagrindinę apdailos medžiagą dažnai vadinami tinkuojamais arba išorinės sudėtinės termoizoliacinės sistemos fasadais.

Nevėdinamą tinkuojamą arba išorinę sudėtinę termoizoliacinę sistemą sudaro šie komponentai:

 • sistemos termoizoliacinė medžiaga;
 • sistemos klijai ir/arba sistemos mechaninio tvirtinimo elementai;
 • armavimo mišinys bei armavimo tinklelis;
 •  sistemos baigiamasis išorinis apdailos sluoksnis (dažniausiai tinkas arba klijuojamos plytelės);

 

tinkuojamo fasado sistema supolistireniniu putplasciu
Tinkuojamo fasado sistema su polistireniniu putplasčiu ir mineraline vata. 1 – baigiamasis paviršiaus apdailos sluoksnis; 2 – armuotas sluoksnis; 3 – polistireninis putplastis (A-1.1 mazgas), mineralinė vata (A-1.2 mazgas); 4 – klijų sluoksnis; 5 – išorinė siena; 3  – smeigė; 7 – vidinė sienos apdaila;

Pagrindinės ventiliuojamo fasado dalys yra:

 • sistemos karkasas;
 • mechaninio tvirtinimo elementai;
 • termoizoliacinis sluoksnis;
 • vėjo izoliacinis sluoksnis (jį gali turėti viršutinis termoizoliacinis sluoksnis);
 • išorinės apdailos dailylentės, plokštės, dažniausiai tvirtinamos kniedėmis arba varžtais;

 

vedinamo fasado schema
Principinė vėdinamo fasado schema: 1.  Mūro siena; 2. Termoizoliacinė plokštė Knauf Insulation TP 435 B; 3. Karkasas; 4. Vėdinimo tarpas; Fasado apdaila;

Vėdinamo fasado įrengimas

Daugelyje naujų biurų, visuomeninių pastatų fasadų naudojama vėdinamo fasado konstrukcija, dėl pagrindinių privalumų ji vis dažniau pasitaiko ir individualių namų segmente.

Vėdinamų fasadų privalumai:

 • Konstrukcijoje visus metus vyksta natūrali ventiliacija, sukuriamas komfortiškas klimatas pastato viduje, vasarą patalpos mažiau įkaista;
 • Vėdinamajame fasade drėgmė iš šiltinamosios medžiagos išgaruoja greičiau;
 • Dažniausiai naudojamos ir populiariausios vėdinamojo fasado sistemos medžiagos gaminamos iš nedegių arba mažai degių medžiagų – tai papildoma gaisrinė apsauga;
 • Vėdinamą fasadą galima montuoti bet kuriuo metų laiku;
 • Fasado plokštės kartu su šiltinimo sluoksniu sukuria dvigubą garso izoliacijos barjerą;
 • Nereikia specialaus sienų paruošimo, vėdinamą fasadą galima įrengti ant ne visiškai lygių sienų, tai aktualu renovacijoje;
 • Priklausomai nuo apdailos, vėdinamas fasadas dažnai atsparesnis smūgiams, patogesnis pažeistų fasado plotų keitimas;
 • Lyginant su tinkuotu fasadu, reikia mažiau priežiūros, ilgesnis eksploatacijos laikas, bet tai priklauso nuo galutinio apdailos sluoksnio.

Vėdinamo fasado sistemos minusai:

 • Lyginant su tinkuojama fasado apdailos sistema, vėdinamos fasadų šiltinimo sistemos yra brangesnės, bet tai daug priklauso nuo galutinės apdailos medžiagos.
 • Jei naudojamos sunkios apdailos plokštės, didėja konstrukcijos svoris;
 • Kad nedidėtų sienų šilumos perdavimo rodiklis ir nemažėtų šiluminė varža, būtinas patikimas priešvėjinis sluoksnis. Bet tai nėra trūkumas ar minusas – tiesiog sisteminis konstrukcijos elementas. Taip pat svarbu tinkamai apskardinti palanges, parapetus, išspręsti sandūrų su kitomis medžiagomis klausimus, kad atmosferos kritulių poveikis izoliacinei medžiagai būtų minimalus.

Kaip ir kiekviename statybų etape, ventiliuojamo fasado kokybę lemia detalės, kurios daugiausia  priklauso nuo projekto paruošimo lygio ir statybininkų kvalifikacijos. Žinių ir patirties reikia bet kuriai fasado sistemai įrengti, ypač sudėtingesniems mazgams – angokraščiams, sienų ir stogo, sienų ir pamato jungtims.

 

medinis vedinamo fasado karkasas
Medinis vėdinamo fasado karkasas.

Būtina nepamiršti fasado projekto, tinkamo karkaso, tvirtinimo elementų ir apdailos parinkimo. Svarbu rinktis sistemines medžiagas. Kad būtų kuo mažiau broko, Lietuvoje visi vėdinamų fasadų medžiagų ir sistemų tiekėjai nuo 2021 metų sausio 1 d. turi pateikti siūlomos vėdinamojo fasado sistemos Lietuvos (LTĮ) arba Europos (ETĮ) techninį įvertinimą, sistemos turi būti paženklintos CE ženklu. Toks reikalavimas išorinėms sudėtinėms termoizoliacinėms sistemoms taikomas jau seniai.

Tinkuoto fasado įrengimas

Išorinė sudėtinė termoizoliacinė sistema (lietuvių kalba ISTS) arba ETICS (anglų kalba External Thermal Insulation Composite System) – tai atrinktų ir išbandytų statybinių medžiagų rinkinys ir aprašytų specifinių technologinių procesų visuma, kurių taikymas užtikrina išorinėms pastatų sienoms energinio efektyvumo reikalavimus, apsaugą nuo atmosferos poveikio ir dekoratyvią išvaizdą.

Kaip minėjome galutinės apdailos medžiagos ISTS sistemoje gali būti tinkas arba klijuojamos plytelės, arba kita ir kitaip tvirtinama medžiaga.

Nevėdinamo fasado privalumai:

 • Palyginti su vėdinamais fasadais mažesnė kaina. Bet tai sąlyginis dalykas, nes vėdinamo fasado sistemos kaina labai daug priklauso nuo galutinės apdailos medžiagų kainos. Nevėdinamo tinkuoto kaina bus mažesnė, o apklijuoto klinkerio plytelėmis fasado kaina gali būti didesnė nei vėdinamo.
 • Didelė tinkų sudėties, paviršiaus faktūrų ir spalvų įvairovė;
 • Nedidelis svoris;
 • Gerinama garso izoliacija pastato vidaus patalpose;

Nevėdinamų fasadų minusai:

Jie daug priklauso nuo to, ar jie apdailinami tinku, ar klijuojamomis plytelėmis.

 • Tinkuojamus fasadus galima įrenginėti tik esant pliusinei temperatūrai nuo +5 iki +25 laipsnių C, įrengimo metu būtina apsaugoti nuo lietaus ir tiesioginės saulės;
 • Būtinas sienų paruošimas ir lygumas, dideliuose plotuose būtinos deformacinės siūlės;
 • Dėl tinko jautrumo dideliems temperatūros svyravimams rekomenduojama naudoti tinko dažus su ribotu šviesos atspindžio koeficientu;

Savaime aišku, klinkerio plytelėmis apdailinto nevėdinamo fasado eksploatavimo laikas ilgesnis, o priežiūra paprastesnė nei tinkuoto, tačiau ir jo kaina jau susilygina su vėdinamu fasadu. Tad, priklausomai nuo galutinės apdailos, iš esmės susilygina ir vėdinamo, ir nevėdinamo fasado kainos faktorius, lieka rinktis pagal kišenę ir išsikeltus prioritetus.

Tinkuojamas fasadas 

Tinkuotas fasadas – geras pasirinkimas, jei naudojamos sisteminės medžiagos. Kokį tinką rinktis? Jeigu būtų vienas paprastas atsakymas, nereiktų nei fasadų projektų, nei šiltinimo ir apdailos sistemų. Tik profesionalas, žinodamas visas aplinkybes, gali teisingai patarti ar parinkti.

Fasado amžiui ir išvaizdai turi reikšmės tinkamai parengtas projektas ir pagal pastato lokaciją parinktos atsparios apdailos medžiagos. Profesionalas atsižvelgs į medžių, vandens telkinių artumą, pastato orientaciją pasaulio šalių atžvilgiu. Labai svarbu, kad projekte būtų numatytas ir įrengtas tinkamas vandens nubėgimas nuo stogo, karnizai, palangės,  pakankamas stogo išsikišimas ir kt. Visa tai apsaugo tinkuotus fasadus nuo žaliavimo ir vandens nuobėgų.

Fasado apdailos tinkas turėtų būti mažo vandens įgeriamumo, paviršiaus struktūros, pageidautina, kad tinko pH vertė būtų labiau šarminė.

Fasadiniai tinkai

Tinkuoto fasado išvaizdai, švarai, dumblių ir pelėsių atsiradimui labai didelę reikšmę turi tinko vandens įgeriamumas, kad ant paviršiaus neužsilaikytų vanduo. Ir ne tik lietaus ar sniego.  Jei  fasadas padengtas įgeriančiu tinku, kondensato lašeliai, susidarantys iš drėgno oro, nėra tiek dideli ir sunkūs, kad nubėgtų, todėl ilgai laikosi paviršiuje ir įsigeria. Drėgmės išgarinimui svarbi yra tinko paviršiaus struktūra, kapiliarai, užpildas, paviršiaus impregnavimas, susidariusio kondensato pasišalinimas. Kadangi fasadai dažniausiai dažomi šviesiomis spalvomis,  rizika jiems įdrėkti didėja, nes būna laikotarpių, kai šviesūs fasadai pakankamai neįšyla ir neišgarina drėgmės.

Dėl vandens atstūmimo efekto pas mus mėgstami silikoniniai tinkai, tačiau reiktų atkreipti dėmesį į tinko sudėtyje esančios silikoninės dervos kiekį, kuris lemia labiau rūgštinį pH bei drėgmės įgeriamumą. Standarto, kiek fasadiniame silikoniniame tinko mišinyje turi būti silikono dervos, nėra, vadinasi, tai paliekama gamintojo sąžinei. Todėl ir skiriasi šių tinkų kaina. Norint pasirinkti tinkamą, verta pasidomėti silikoninio tinko sudėtimi

silikoninis-tinkas-fasadui
Šviesiu silikoniniu tinku Knauf Conni S tinkuoti fasadai. Knauf silikoninis tinkas atstumia drėgmę, baltą tinko mišinį galima pigmentuoti.

Jeigu palygintume kelis fasadinius tinkus pagal savybes, kurios labiausiai nepalankios drėgmei įsigerti, tuo pačiu pelėsiniams grybams ir dumbliams veistis, tai būtų mineralinis ir silikoninis tinkai. Mineralinius Samanėlės ar Lietučio tipo tinkus dėl didesnio vandens įgeriamumo ir dėl reikalingos eksterjero spalvos (jie dažniausiai būna nedažyti) būtina dažyti, silikoninius – rekomenduojama dažyti. 

Mineralinis tinkas  fasadams

Patirtis rodo, kad Lietuvos klimatui dėl savo savybių puikiai tinka mineraliniai tinkai – laikui einant jie kietėja, o būtinas silikoninių dažų sluoksnis užtikrina, kad išorės sienų išvaizda ilgai išliks nepakitusi – nepažaliuos ir neapaugs pelėsiais.

Viena iš mineralinių tinkų sistemų yra naujos technologijos  Knauf Mineral Aktiv sistema – tinko ir dažų sistema, kuri užtikrina kad tinko paviršius išliktų sausas,  saugo fasadus nuo lietaus vandens įmirkio, tuo pačiu dumblių bei pelėsių susidarymo, itin tinkama pastatams prie vandens, miško, dulkėtų kelių.

Knauf Mineral Aktiv turi drėgmės reguliavimo sistemą Aqua-Reverse. Tai reiškia, kad šios sistemos tinkai ir dažai užtikrina drėgmės kontrolę, neleidžia jai užsilaikyti ant paviršiaus ir skatina greitą jos pašalinimą. Fasadų džiūvimą pagreitina sistemos dažuose esantys pigmentai, reaguojantys į infraraudonuosius spindulius. Dienos šviesą šie pigmentai paverčia šiluma, todėl padidėja fasado paviršiaus temperatūra, jis greičiau išdžiūsta. Trečia, Knauf Mineral Aktiv sistemos produktų sudėtyje yra mineralinis rišiklis, užtikrinantis šarminį paviršių.  Tokia aplinka yra visiškai nepalanki mikroorganizmams. Kartu su drėgmės reguliavimo sistema Knauf Mineral Aktiv šarmingumas tampa natūralia kliūtimi veistis grybeliams, kerpėms, dumbliams ir samanoms.

Knauf Mineral Aktiv sistemą sudaro dekoratyvinis tinkas Mineral Aktiv Scheibenputz ir dažai Mineral Aktiv Fassadenfarbe, užtikrinantys ilgalaikę fasadų apsaugą nuo mikroorganizmų ir kenksmingo aplinkos poveikio. Buvo palygintas vandens nubėgimas lyjant nuo silikoniniais dažais apdailinto fasado bei nuo Mineral Aktiv sistemos produktais apdailinto fasado. Nuo fasado su Mineral Aktiv sistema vanduo nubėgo greičiau.

mineral active sistema lyjant
Lietaus lašai greičiau nukrenta nuo mineralinio Mineral Aktiv sistemos tinko ir dažų.

Šios sistemos specialus mineralinis tinkas operatyviai sugeria kondensacinį vandenį (pašalina nuo tinko paviršiaus), o dėl specialių dažų tinkas greičiau ir labiau įkaista, taip iš tinko greičiau išgaruoja įsigėręs vanduo.   Taip fasado sistema reguliuoja drėgmę saugodama sienas nuo ilgalaikio įmirkio, kuris ir yra labiausiai fasadus gadinantis faktorius.

Tad norint apsaugoti fasadą nuo pažaliavimo ir pelėsių, reiktų rinktis Knauf Mineral Activ tinkų ir dažų sistemą.

mineralinis tinkas
Rasos drėgmė susigėrusi į mineralinį tinką greitai išdžiūsta.

Jeigu kalbame apie visų mineraliniai tinkų savybes, jie, lyginant su kitais tinkais, yra labiau laidūs vandens garams. Greitas vandens džiūvimas bei mineralinių rišiklių šarmingumas saugo mineralinius fasadus nuo dumblių ir pelėsinių grybelių. Mineralinių tinko paviršiai padengti dažais su ribotu šviesos atspindžio koeficientu atsparūs aukštai aplinkos temperatūrai, jie saugūs gaisriniu požiūriu ir nesunkiai valomi, yra įvairių paviršiaus struktūrų, jeigu reikia, galima dažyti įvairiomis spalvomis.

Be viso to, jie nėra brangūs, sistemos su mineralinio tinko sluoksniu gali būti storesnės – tai lėtina fasado įkaitimą ir atvėsimą, temperatūros svyravimai mažesni ir fasadą veikia mažesnės įvaržos, jis tampa atsparesnis įtrūkių susidarymui, pailgėja spalvos ilgaamžiškumas. 

Fasadinio tinko faktūros 

Daugeliui svarbi yra tinko išvaizda – tiek eksploatacijos, tiek ir estetikos požiūriu.

„Knauf" mineralinių tinkų (Strukturputz, Dekorputz, Noblo Filz, MAK 3) šarmingumo rodiklis pH yra apie 12. Kaip minėjome, tokios aplinkos nemėgsta mikroorganizmai ir ant tokio paviršiaus jie negali daugintis. Tai reiškia, kad tinkuotas fasadas ilgai išliks švarus. Mineralinis tinkas, dažytas silikoniniais dažais yra laidus orui, atstumia vandenį ir greitai išdžiūsta po lietaus.

Mineraliniai tinkai turi ir daugiau naudingų savybių - jeigu tinka tinko spalva, jų galima ir nedažyti. Atnaujinti fasadą perdažant užtenka maždaug kartą per 10-20 metų.

 „Knauf“ tinko mišinių paviršiaus struktūra gali būti kelių tipų.

Jeigu reikia išskirtinio rašto tinko apdailos, vertėtų rinktis Noblo Filz ar MАК 3 dekoratyviuosius tinkus. Jais galima formuoti "veltą", "draskytą", laisvai formuojamą-modeliuojamą paviršius.

Jei tinka standartiniai tinko faktūros raštai, tokie kaip „samanėlė“ arba „lietutis“, reiktų rinktis silikoninį tinką Conni S arba mineralinį tinką Strukturputz ar Dekorputz, dažytą  silikoniniais fasadiniais dažais.

„Knauf“ tinkai ir jų paviršiaus faktūra

(mineraliniai tinkai pažymėti žvaigždute):

 • „Samanėlės“ tipo paviršius – Strukturputz*, Conni S (silikoninis), Addi (akrilinis), Mineral Aktiv Scheibenputz*
 • „Lietutis“ – Decorputz*, Conni R (silikoninis)
 • Draskyta –Mak3*
 • Veltas paviršius – Noblo Filz*, SM 700Pro*
 • Modeliuojamas - Noblo Filz*, SM 700Pro*, Carrara*
 • Mozaikinis – Butz*

Paskutiniai du tinko paviršiaus struktūros tipai pasitaiko rečiau, Lietuvoje populiariausia tinko paviršiaus struktūra yra „samanėlė“ ir „lietutis“.

 

tinkas samaneles lietutis „Samanėlės“ struktūros tinkas.                                               „Lietutis“.

 

draskytos-strukturos-tinkas,-velto-pavirsiaus-tinkas
Draskytos struktūros tinkas.                                                   Velto paviršiaus tinkas.

modeliuojamas-tinko-pavirsius,-mozaikinis-tinkas
Modeliuojamas tinko paviršius.                                               Mozaikinis tinkas.

 

Lanksčios plytelės fasadams

Lanksčios plytelės fasadams
Lanksčios fasado plytelės, imituojančios klinkerio plytas, yra idealus sprendimas ieškantiems patvarių estetikos bei stiliaus derinių už prieinamą kainą.

Tam tikros žinios bei patirtis reikalingos dirbant su bet kuria fasado sistema (ypač ties sudėtingais mazgais), tačiau lanksčiąsias plyteles galima susiklijuoti ir patiems, nesamdant profesionalų. Šią sistemą sudaro mineralinės nuo 1962 metų Olandijoje rankiniu būdu gaminamos „Elastolith“ plytelės ir specialūs naudojimui paruošti „Elabrick“ klijai. Tai yra kvarcinio smėlio (jis sudaro daugiau kaip 93% sudėties) ir aukščiausios rūšies dervų mišinys, praturtintas geležies oksidu įvairių spalvų bei raštų išgavimui. Kartu su klijais jos sudaro vientisą tvirtą ir laikui atsparų akmens kietumo sluoksnį, architektūriniams sprendimams suteikiantį mūro vaizdą.

Šios fasado plytelės yra lengvos (4 kg/m2), todėl jų montavimui nereikia įrengti papildomo pagrindo, armuoti, smeigiuoti metalinėmis smeigėmis ar kitaip stiprinti sieną – plytelės klijuojamos tiesiai ant izoliuotų kietų bei lygių įvairių formų nugruntuotų paviršių. Jas galima lenkti norimu kampu, todėl nereikia kampinių ir panašių profilių. Klinkerio plytas imituojančias mineralines plyteles galima naudoti vietoje dekoratyvinio tinko (paviršius ruošiamas taip pat). Karkasiniuose namuose jos montuojamos ant „Steico“ medžio plaušo plokštės, o mineralinė vata turi būti prieš tai nutinkuota. Šiomis plytelėmis dengiami „A“ bei „A++“ energetinio efektyvumo pastatų fasadai, namų pamatai, balkonai ar kiti paviršiai. Jos idealiai priglunda prie dekoruojamų paviršių.

Dar vienas lanksčių „Elastolith“ plytelių sistemos privalumas – siūlės formuojamos iš tų pačių klijų; jų nereikia atskirai impregnuoti apsauginėmis medžiagomis ir pan. Plytelės yra atsparios vandeniui (bet pralaidžios garams), UV spinduliams ir -35 °C iki +100 °C temperatūroms; jos nedega, nedūžta ir yra atsparios smūgiams, įbrėžimams bei kitokiems poveikiams. Mineralinės plytelės yra ilgaamžės (fasadai, jomis dekoruoti prieš 60 metų, laikosi iki dabar) ir nereikalaujančios sudėtingos bei brangios priežiūros – jas galima tiesiog nuplauti.

Fasado apdaila lanksčomis plytelėmis

Prispaudus plyteles, nesustingę klijai išlyginami 10 - 14 mm pločio plokščiu, vandeniu suvilgytu teptuku

Medinės dailylentės lauko sienoms

Medinės dailylentės – vienas iš pigesnių ventiliuojamo fasado apdailos variantų, suprantama, priklauso nuo medienos rūšies. Dažniausiai fasadams naudojama eglės ir pušies mediena.

 

mediniai-fasadai-su-vedinamu-oro-tarpu
Mediniai fasadai su vėdinamu oro tarpu.  

Nors medinėmis lentelėmis apkaltas sienas reikia dažniau atnaujinti, daugelis medieną renkasi dėl natūralumo ir ekologijos. Be to, dailylentes galima tvirtinti įvairiomis kryptimis, toks fasadas nebus nuobodus, perdažant galima keisti spalvą. Yra karščiu ir garais apdorotų lauko dailylenčių, kurios atsparesnės atmosferos poveikiams. Daugelis renkasi šiurkštaus paviršiaus medines lenteles, nes jas reikia rečiau atnaujinti, kita vertus, puikiai atrodo natūraliai senėjanti mediena.

 

apsaugota-naturalios-isvaizdos-mediena
Apsaugota, bet natūralią išvaizdą išlaikanti medinių dailylenčių apkala tampa charakteringa pastato architektūrine išraiška.

Dizaino požiūriu medienos dailylentės yra itin lanksčios, galimi įvairūs jų tvirtinimo ir grupavimo būdai, medinių dailylenčių eksterjerai išraiškingi ir įdomūs, jie apibūdinami kaip turintys charakterį.

3D-fasado-apdailos-efektas
3D efektas fasade  išgautas skirtingo pločio medienos dailylentėmis.

Patyrę fasadų montuotojai žino daugybę medienos dailylenčių klojimo būdų, su kuriais galima sukurti individualią ir unikalią pastato išraišką. Be to, medines dailylentes galima naudoti kaip intarpus į tinko plotą, kaip eksterjero elementus, pabrėžiančius architektūrines detales,  derinti medines žaliuzes, terasos apdailą ir fasado apkalą. Tokie sprendimai pagyvina bet kurį eksterjerą.

 

tinko-ir-medienos-fasado-apdailos-derinimas
Tinko ir medienos apdailos derinimas.

Neteisinga manyti, kad mediena yra atgyventa medžiaga, kad ja galima apkalti tik kaimo sodybas ar vasarnamius. Kūrybingi architektai pasitelkę medieną sukuria ne tik charakteringą fasado išraišką, bet, pasinaudoję šiuolaikinėmis technologijomis, išgauna įdomius efektus bei papildomą pastato vertę: pavyzdžiui, tarp medienos dailylenčių įterpus aliuminio profilius su LED apšvietimu, galima išgauti itin modernų ir išraiškingą šviečiantį fasadą.

Tinko ir medienos apdailos derinimas.
Paprastas, bet efektingas sprendimas: LED apšvietimas įmontuotas aliuminio profiliuose, paslėptuose tarp medinių dailylenčių.

Medinių dailylenčių fasado išraiška priklauso nuo lentelių profilių, matmenų ir sujungimo, jų yra labai įvairių. Tiek profiliai, tiek lentelių jungimo būdai skirtingose šalyse, netgi atskirų meistrų skirtingai vadinami, tad geriausia juos rinktis pardavimo vietose.

[cap

dailylenciu-profiliai
Didelė dailylenčių profilių ir jų jungimo įvairovė leidžia išgauti skirtingą apkalos charakterį.

Daugelis medinės namo apdailos vengia dėl medienos jautrumo oro sąlygoms, greitai atsilupančių dažų ir dažno atnaujinimo poreikio. Tačiau dažų pramonės mokslas  nuo XX amžiaus pabaigos pažengė toli į priekį, dabar dažų gamyboje naudojamos nano technologijos, naujos kartos rišikliai, biotechnologijos principai, iki atomų lygio išbandoma pagrindo ir dažų sąveika. Visa tai lėmė, kad geriausi pasaulio ir Europos gamintojai turi itin aukšto lygio medienos dažus ir impregnantus, kurie pasižymi ilgalaikiškumu.

Medienos apsauga

Medinės apkalos ilgaamžiškumui turi reikšmės medienos tankis, jos drėgmė, tinkamas paviršiaus paruošimas, naudojamų dažų ir pigmentų kokybė bei teisingas dažų sistemos parinkimas. Kuo anksčiau mediena padengiama apsauginėmis priemonėmis, tuo ilgesniam laikui ji apsaugoma. Taip pat reiktų pasirinkti aukštos kokybės ir žinomų gamintojų, gerai užsirekomendavusius medienos impregnantus ir dažus.

Vienas tokių gamintojų, turintis gerą vardą tarp profesionalų -  Vokietijos įmonė „Remmers GmbH“, gaminanti daug medienos apsaugos priemonių. Verta atkreipti dėmesį, kad Remmers produktai gana griežtai skirstomi pagal paskirtį – tai irgi prisideda prie apdorotų paviršių ilgaamžiškumo. Šio gamintojo medienos dažai, impregnantai bei kitos medienos apsaugos priemonės nėra pigiausios, bet patikimos, tarnauja pakankamai ilgai.

Tam, kad medinės lauko dailylentės būtų apsaugotos iš visų pusių,  rekomenduojama jas prieš montavimą nutepti vienu sluoksniu Remmers HK-Lasur 3 in1 lazūros. Tai labai patogus produktas, nes jame yra trys produktai viename: impregnantas, gruntas ir dažai. Visapusiškai medienos apsaugai nereikia kelių darbų etapų – gruntavimo, impregnavimo ir dažymo bei pertraukų tarp jų, užtenka vieno padengimo.

medienos apsauga
Trys medienos apsaugos etapai viename produkte – Remmers HK lazūra yra gruntas, impregnantas ir dažai.

Sumontavus dailylentes, rekomenduojama fasadus dar kartą padengti lazūra. Remmers HK lazūros spalvų spektras gana platus – nuo balkšvos iki beveik juodos. Visi HK lazūros atspalviai padengia medieną taip, kad išlieka natūralus jos raštas, o tai fasadadui ar kitam mediniam paviršiui suteikia išskirtinio natūralumo. Į medienos poras įsigerianti lazūra saugo nuo UV spindulių, išblukimo ir drėgmės įsigėrimo bei puvinių.

 

HK lazur medienos grunto, impregnanto ir dazu spalvu palete
HK Lasur medienos grunto, impregnanto ir dažų spalvų paletė

Lazūra padengtas sienas galima atnaujinti jų nešveičiant ir nešlifuojant – tai labai patogu. Kam nors kartą teko gramdyti apsilaupiusius dažus nuo sienų ruošiant jas perdažyti, žino, koks varginantis tai darbas.

Geri medienos dažai 

Jeigu reikalinga namo sienoms suteikti nepermatomą spalvą, ekonomiškiau rinktis gerus dažus, kurie ilgai laikosi.  Geru dengiamumu pasižymi Remmers Rofalin Acryl - matiniai vandeniniai dažai. Jie dengiami  dviem sluoksniais ant IG-10-Imprägniergrund IT  nugruntuoto paviršiaus. Dažai džiūsta labai greitai, po 2-4 valandų galima dengti kitą sluoksnį.

geri-medienos-dazai
Aukštos klasės savybėmis pasižymintys Rofalin Acryl dažai universalūs, jais galima dažyti tiek naują, tiek seną lauko ir vidaus medieną, taip pat tinka betonui, cinkuotam plienui dažyti.

Aukštos klasės dažai atsparūs drėgmei, UV spinduliams bei oro sąlygoms, nesilupa, atsparūs trinčiai. Yra visų RAL atspalvių, spalvas galima maišyti tarpusavyje. Sąnaudos nedidelės, priklausomai nuo paviršiaus vidutinė išeiga  yra 1 litras  8-10 kv. metrų.

 

Alyva terasos lentų ir sodo baldų atnaujinimui

Kitas unikalus „Remmers“ produktas – sėmenų aliejaus pagrindo terasos lentų ir sodo baldų alyva  Remmers Pflege-Öl,  pasižyminti dideliu atsparumu dilumui.

alyva-medienos-atnaujinimui
Naudojant Remmers Remmers Pflege-Öl  medines terasos lentas, sodo baldus galima atnaujinti be papildomo šlifavimo, užtenka tik nuvalyti.

Alyva išlygina medžio paviršių ir padengia apsauginiu sluoksniu, kuris yra atsparus oro sąlygoms ir reguliuoja drėgmę. Mediena atstumia vandenį, o apsauginis sluoksnis neleidžia medienai išdžiūti. Sėmenų aliejaus pagrindu pagamintas produktas yra įvairių spalvų. Jei nenorite keisti medžiagos spalvos, galite naudoti skaidrią bespalvę apsauginę alyvą, tačiau pigmentuoti atspalviai apsaugo lentas nuo spalvos praradimo.

Mediena dengiama dviem alyvos sluoksniais, antras sluoksnis tepamas praėjus maždaug 12-ai valandų.

Nors medienos kompozito lentos atsparesnės laikui, vis dėlto ilgainiui jos išblunka. Nesudėtingai tokias lentas galima atnaujinti specialiu  aliejumi Remmers WPC-Imprägnier-Öl , skirtu WPC kompozito lentoms.

alyva-WPC-lentu-atnaujinimui
WPC lentų atnaujinimas Remmers WPC-Imprägnier-Öl alyva.

WPC-Imprägnier-Öl alyva saugo lentas nuo drėgmės poveikio, išryškina atspalvį. Atnaujinant alyva padengtus paviršius jų nereikia šlifuoti ar kitaip paruošti, užtenka gerai nuvalyti.

Gamtoje nėra nieko amžino, tiek medžiai, tiek ir statybinė mediena sensta. Tad pasirinkus natūralią medienos fasado apdailą, aišku, kad retsykiais reikės atnaujinti spalvą, tačiau medienos grožis, raštas, šiluma, visa tai atperka. Geri dažai ir alyvos padeda prailginti atnaujinimo  tarpus, o ir darbas su gerais dažais paprastas, tam galima pasitelkti ir vaikus, kurie patirs atlikto darbo džiaugsmą ir visai kitaip žvelgs į namų sienas.

Informacija parengta bedradarbiaujant su   UAB „Knauf“, UAB „Bergeta“ , UAB „Remmers Baltica“ 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Laminuotos dailylentės

Geriausia laminuota dailylentė, laminuotų dailylenčių montavimas

Grindų įrengimas

Grindys ant grunto, juodgrindės, plėvelės naudojimas grindų konstrukcijoje, grindų šiltinimas, armavimas, betonavimas, grindų dangos.

Markizių montavimas

Markizės, markizių pasirinkimas, markizių tvirtinimas, audiniai markizėms, markizių valdymas

Vonios kambario įrengimas

Vonios kambarys, kaip įrengti vonios kambarį, vonios kambario planavimas, vonios kambario dizainas, vonios kambario hidroizoliacija, santechnika vonios kambariui, dušo kabinos montavimas

Sausų grindų įrengimas

Sausos grindys, grindų elektriniam ir infraraudonajam šildymui įrengimas, A++ klasės grindų įrengimas

Statybinis gruntas

Gruntas statyboms, kaip pasirinkti tinkamą gruntą, pagrindo paruošimas gruntavimui, gruntas ant skirtingų medžiagų

Grindų šiltinimas

Grindų apšiltinimo įrengimas, grindų šiltinimo įrengimas, polistireninis putplastis grindų apšiltinimui, betonuojamų grindų šiltinimas,

Hidroizoliacija vonios kambaryje

Vonios kambario hidroizoliacija, hermetikai ir hidroizoliacinės juostos grindims, kaip hidroizoliuoti vonios grindis

Fasado apdaila

Tinkas fasadams, dažai fasadams, tinkuojamų fasadų apdaila, vėdinamo fasado apdaila, lanksčios plytelės fasadams, mediniai fasadai, jo apsauga, dažymas

Svetainės įrengimas

Kaip įrengti svetainę, svetainės projektas, medžiagos ir darbai svetainės apdailai, svetainės sienos, svetainės grindys, svetainės apšvietimas

Virtuvės įrengimas

Kaip įrengti virtuvę, virtuvės išplanavimas, virtuvės dizainas, virtuvės baldai ir įranga, virtuvės plautuvės ir maišytuvai, gartraukiai

Vidaus apdaila

Vidaus apdailos planavimas, svetainės, virtuvės ir kitų patalpų dizainas, Tinkavimas, gipskartonio montavimas, gruntavimas, glaistymas, dažymas, vidaus durys, tapetavimas, apdaila akmeniu, grindų įrengimas

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: