Elektros instaliacijos atnaujinimas keitimas
Atnaujinta: 2023-04-06

Elektros instaliaciją galima atnaujinti tradiciškai, bet galima ir išmaniai. Tokio elektros instaliacijos keitimo kaina šiek tiek didesnė, bet patogesnė, komforto ir saugumo suteikia daugiau, o elektros naudoja mažiau.

Elektros instaliacijos keitimas

Dar didelėje dalyje senos statybos namų ir butų elektros instaliacija yra ta pati, kokia buvo įrengta statybos metu prieš keturis ar penkis dešimtmečius. Nors bute jau kelis kartus darytas remontas, bet elektros laidai palikti tie patys, geriausiu atveju pakeisti jungikliai ir rozetės. Pasenusi elektros instaliacija yra tiesioginis gaisro pavojus.

Senos elektros instaliacijos keitimas

Senos statybos butams dažniausiai būdavo skiriama 2 kW galios, namams - 3 kW. Tuo tarpu šiuolaikiniame gyvenime naudojame daug elektros prietaisų, jų bendra galia du tris kartus viršija leistinąją. Dėl viršytos apkrovos kaista laidai, suveikia saugikliai ar automatiniai jungikliai. Be to, anksčiau būdavo naudojami tik aliuminio laidai, kurių srovės pralaidumas mažesnis nei varinių.

Didelį pavojų kelia srovės nuotėkio relės nebuvimas, ypač vonios kambariuose. Srovės nuotėkio relė apsaugo žmones nuo elektros smūgio. Kad būtų aiškiau, kaip veikia srovės nuotekis, pabandysime paaiškinti dažniausiai pasitaikančią situaciją: centralizuotai tiekiamas vanduo dažniausiai turi didelį kiekį kalcio, buitiškai šnekant, yra kietas ir dėl to prietaisai pasidengia kalkių nuosėdomis. Tokių nuosėdų atsiranda ir ant indaplovės, skalbyklės kaitinimo elementų, ilgainiui kaitinimo elementai suskilinėja ir tampa nesandarūs. Tokiu atveju elektros srovė patenka į vandenį ir pereina į skalbyklės korpusą. Žmogus, prisilietęs prie įelektrintos skalbyklės, gauna elektros smūgį, kuris gali būti mirtinas. Nuo tokio pavojaus apsaugo nuotėkio relė, kuri atjungia prietaisą, jei susidaro nuotėkis į korpusą.

Anksčiau elektros instaliacijai buvo naudojama dvilaidė sistema (TN-C), t.y., t.y. fazinis ir nulinis laidas. Dabar elektros instaliacijoje naudojama TN-S (TN-C-S) sistema, kurioje montuojami trys laidai: fazinis, darbinis nulinis (N) ir apsauginis įžeminimo laidai (PE).

Pavojų dėl pasenusios elektros instaliacijos yra ir daugiau, neretai jie matomi plika akimi. Pavyzdžiui, į rozetę jungiant prietaisą, ji kibirkščiuoja, aprūksta kontaktai, girdisi traškėjimas. Kai kuriais atvejais atnaujinant elektros instaliaciją naudinga įsirengti įtampos lygintuvus, kurie apsaugo prietaisus nuo viršįtampių tinkle. Bet kuriuo atveju pakeisti seną elektros instaliaciją kainuos pigiau, nei gaisro padarytos žalos atstatymas.

Elektros instaliacijos keitimas

Galimi du elektros instaliacijos atnaujinimo būdai: paprastesnis ir geresnis. Paprastesniu vadiname elementarų laidų ir prietaisų keitimą, tai leidžia išvengti anksčiau minėtų pavojų. Toks atnaujinimas yra būtinas pirmiausia dėl to, kad elektros naudojimas būtų saugesnis. Jis apima įvadinio kabelio keitimą, laidų keitimą ir išvedžiojimą, elektros skydelio keitimą ir lizdų montavimą kambariuose ar kitose patalpose. Elektros skydelio keitimas reikalingas dėl prietaisų, kuriems reikalinga atskira linija, tarp jų ir nuotėkio relei.

Išvedžioti ir keisti elektros instaliaciją būtinai turi profesionalas, turintis atitinkamą kvalifikaciją ir prisiimantis atsakomybę. Elektros instaliacijos keitimas derinamas su remonto ir apdailos darbais, atliekamas prieš apdailą.

Pirmiausia su elektriku suderinamas elektros instaliacijos planas - kur ir kokių kištukinių lizdų ir jungiklių reikia. Elektrikas ar projektuotojas, suderinęs apšvietimo schemą, šviestuvų ir jungiklių išdėstymą, tiksliai pažymi laidų vietas, jungiklių tipą. Pavyzdžiui, jungiklių išdėstymo planas gali būti:

Senos elektros instaliacijos keitimas
Apšvietimo ir jungiklių išdėstymo planas bute.

 

Jeigu leistinoji galia nedidinama, dažniausiai vienfaziam elektros įvadui su 3 kW leistinąja naudoti galia nuo įvadinio skydelio, kuriame yra skaitiklis, rekomenduojama rinktis 3 gyslų kabelį su ne mažiau kaip 4 mm² vario laidininkais, jei naudojami aliuminio laidai, jie turėtų būti ne mažesnio kaip 6 mm² skersmens. Trifaziam elektros įvadui, kai leistinoji naudoti galia yra 10-28 kW, nuo įvadinio skydelio rekomenduojama rinktis 5 gyslų ne mažesnį kaip 10 mm² kabelį su variniais laidininkais ir ne mažesnį kaip 16 mm² su aliuminio laidininkais.

Potinkinė elektros instaliacija

Kadangi pastaruoju metu išimtinai montuojama tik paslėpta elektros instaliacija, vedžiojant laidus bute, jeigu nemontuojamos įtempiamos ar pakabinamos lubos, reikia surasti visas paskirstymo dėžutes, senus kanalus sienose ir lubose, išimti senus kabelius bei išfrezuoti griovius laidams iki naujų jungiklių ir rozečių vietų. Tai gana ilgas ir varginantis darbas, ypač jei sienos ir pertvaros yra iš gelžbetonio plokščių, jose rekomenduojama nepažeisti armatūros, reikia žiūrėti, kad betono gabalais nebūtų užkimšti kanalai. Jeigu naudojami seni kanalai, reikia turėti omenyje, kad dažnai juose netelpa daugiau kaip 2-3 kabeliai. Dėl šių priežasčių meistrai mėgsta kabamąsias arba įtempiamas lubas, bet sienose, jeigu jos nedengiamos gipskartonio plokštėmis, visvien reikalingi grioveliai instaliaciniams kanalams.

Potinkinė elektros instaliacija
Mūro freza padaromi grioveliai po tinku slepiamiems laidams.

Jeigu nesinori frezuoti sienų ir daryti didelio remonto, galima pasirinkti paprastesnį sprendimą, kuomet laidai pravedami per specialias instaliacines grindjuostes, kurios montuojamos sienos ir grindų sandūroje. Kadangi instaliacinės montažinės jungiklių ir rozečių dėžutės paprastai montuojamos nedideliame aukštyje, tokiu atveju nereikia frezuoti ilgų vagų, naudojant instaliacines grindjuostes rozetes galima montuoti tiesiog ant grindjuosčių.

Kad ateityje nekiltų problemų, svarbu pasirinkti geros kokybės instaliacines dėžutes. Dažniausiai naudojamos potinkinės įleidžiamos dėžutės, jų nesimato, bet tai nereiškia, kad tinka pačios pigiausios. Dažnai tokias dėžutes keblu sumontuoti, tenka ilgai krapštytis, o ir sumontavus jos ne visada būna stabilios. Geriausia rinktis tokias, kurias lengva įtvirtinti ir kurios visos eksploatacijos metu tvirtai laikosi sienoje.

Instaliacines montažines dėžutes reiktų rinktis pagal jungiklių ar kištukinių lizdų mechanizmo skersmenį ir gylį, atsižvelgiant į korpuso plastiko kokybę, pagal sandarumą, kad į dėžutę nepatektų tinko, glaisto masės. Stabilesnės bus tos dėžutės, kurios tvirtinamos keturiais taškais, montuojant drėgnose patalpose reikia atsižvelgti į apsaugos laipsnį.

Jungiklių ir kištukinių lizdų pasirinkimas - atskira tema, plačiau apie jų dizainą ir kodėl jis svarbus informacijos rasite paspaudę saugią nuorodą „Elektros jungiklių dizainas".

Žvelgiant tik iš techninės pusės, elektrikai mėgsta JUNG SCHUKO® jungiklius ir kištukinius lizdus dėl paprasto, saugaus ir tvirto montavimo, šio gamintojo prietaisai turi atraminį žiedą, laidų griebiklį, su kuriuo lengva sujungti laidus. Kištukinio lizdo rėmelis yra iš korozijai atsparių metalų: aliuminio, nerūdijančio plieno, žalvario ar cinko ir magnio lydinio, o galinė konstrukcija iš karščiui atsparaus termoplastiko arba duroplastiko.

Elektros instaliacijos monavimas
Rozetės montavimas instaliacinėje dėžutėje: 1- ilgos įstrižos kiaurymės tvirtinimui į instaliacinę dėžutę; 2 - reguliuojami tvirtinimo nagelių varžtai; 3 - žyma kelių prietaisų sulygiavimui; 4 - per stambias atlaisvinimo svirteles lengva ištraukti laidus; 5- ilgos kiaurymės leidžia reguliuoti montuojant į gipsą ir potinkines montavimo dėžutes.

Atnaujinant elektros instaliaciją daugeliu atvejų ne tik keičiama kištukinių lizdų ir jungiklių vieta, bet ir didinamas jų kiekis. Jungiklių išdėstymo plane turėtų būti nurodyta ne tik jų vieta, bet ir tipas, taip pat šviestuvų tipai, nes tik tuomet galima parinkti tinkamiausią instaliaciją.

Ekonomiški ir patogūs sprendimai yra sumontuoti prietaisus drauge. Pavyzdžiui, kištukinis lizdas ir interneto lizdas už televizoriaus.  Koridoriuje judesio jutiklį galima sumontuoti vietoj jungiklio. Vienas iš JUNG judesio jutiklių privalumų tas, kad galima jutiklį naudoti kaip jungiklį, t.y., tiesiog mechaniškai, kaip su jungikliu, šviesą įjungti, grįžti į automatinį veikimo režimą arba visai išjungti, jei, pavyzdžiui, vaikai nuolat bėgioja po koridorių.

Miegamajame prie lovos patogu turėti ne tik sieninį šviestuvą skaitymui, bet ir kambario šviestuvo perjungiklius, kuriais galima įjungti arba išjungti pagrindinį apšvietimą lubose, nereikės užgesinus šviesą kambaryje apgraibomis eiti iki lovos.

Jeigu dar neaišku, kokių matmenų bus miegamojo lova, dvigulei lovai tarpas tarp kištukinių lizdų/jungiklių blokų centrų turėtų būti 2 metrai 20 centimetrų, aukštis nuo grindų - 60 cm. Standartinis sieninių šviestuvų aukštis nuo grindų - 1, 30 cm. Plačiau apie elektros instaliacijos standartus rasite paspaudę saugią nuorodą „Elektros projektavimas bute".

Geresnis ir šiuolaikiškesnis elektros instaliacijos atnaujinimas yra atnaujinimas su valdymo funkcijomis.

Elektros instaliacijos keitimas ir atnaujinimas be remonto

Elektros instaliaciją galima atnaujinti ir padaryti daug patogesne nevedžiojant kabelių iš naujo.  Šiuolaikinis sprendimas - belaidė namų valdymo sistema JUNG Home, kuri gali valdyti praktiškai viską: pradedant šviesos jungikliais, šviesos intensyvumo reguliatoriais, kištukiniais lizdais, termostatais, žaliuzėmis, baigiant arbatinuku ar televizoriumi. Galimi įvairūs valdymo būdai: tradicinis klavišų paspaudimas, balsu, per išmaniojo telefono programėlę.

Tai sistema, kurioje vietoje tradicinių jungiklių, rozečių ir kitų prietaisų naudojami elektroniniai jungikliai, rozetės, termostatai ir kiti valdymo prietaisai. Atnaujinant elektros instaliaciją tereikia senus jungiklius ir rozetes pakeisti valdomais per Bluetooth Mesh ryšį. Ir praktiškai viskas - jokio remonto ir laidų vedžiojimo, o valdymas patogus ir ekonomiškas, be komforto dar ir taupantis elektros energiją.

Elektros instaliacijos atnaujinimas
Elektros instaliacijos atnaujinimas JUNG Home sistema vyksta tik pakeičiant tradicinius jungiklius į valdymo komandas priimančius jungiklius ar kitus elektros prietaisus.

JUNG Home suteikia galimybę du (ar daugiau) jungiklių sujungti kartu belaidžiu būdu, leidžia  padaryti valdymą iš kelių vietų, netempiant jokių papildomų laidų, nedarant statybinių darbų – kurie ir užtrunka, ir kainuoja. T.y.  nereikia sienose pravedinėti laidų, po to tinkuoti, dažyti... Nors  išmanesnis jungiklis atrodo brangesnis už paprastą, tačiau žiūrint viso projekto kontekste, jis leidžia pastebimai sutaupyti.

JUNG Home principas labai paprastas - visas elektros instaliacijos prietaisų valdymas vyksta per vietinį belaidį Bluetooth Mesh ryšį.  Prietaisai veikia dirbdami kartu viename Bluetooth tinkle. Tik šiam ryšiui nereikalingas nei internetas, nei serveris. JUNG Home  prietaisai veikia patalpų viduje, iki 30 m atstumu, montavimui reikalinga įprastinė 230 V elektros instaliacija ir kartu su prietaisu komplektuojamas kabelis bei sieninis montavimo lizdas. Elektros skydelyje nieko keisti nereikia. Ši sistema atsirado kaip visiems prieinamas, ekonomiškas ir patogus būdas įsirengti išmanius namus netiesiant kabelių.

Belaidė namų valdymo sistema
Nedidelių matmenų (102 x 102 x 28 mm) Bluetooth Mesh siųstuvas budėjimo režimu naudoja mažiau nei < 2 W elektros energijos.

Su JUNG Home sistema be jokio remonto labai patogu atnaujinti elektros instaliaciją ne tik bute, bet ir name. JUNG Home jungikliai, kištukiniai lizdai, termostatai, judesio davikliai, žaliuzių, garažo vartų pakėlimo ir nuleidimo, durų ir vartų atidarymo, kiemo apšvietimo jungikliai visiškai nesiskiria nuo klasikinių ir visiems įprastų JUNG ar kito gamintojo rozečių ir jungiklių, išskyrus šviesos diodą dešinėje, kuris užsidega signalo priėmimo ir išsiuntimo metu. Signalas perduodamas pakopiniu principu - nuo vieno prietaiso antram, trečiam ir t.t. Galimas valdymas ir konfigūravimas ekrane, pritvirtintame ant sienos, bet patogiausias - per programėlę telefone. Valdymo funkcijas galima derinti tarpusavyje, kuriant įvairius scenarijus, susiejant su laikmačiu ir pan.

Senų jungiklių keitimas
JUNG Home sistema yra išmaniųjų namų sistema, kurios įdiegimui tereikia senus jungiklius pakeisti naujais.

JUNG Home sistemos montavimas yra toks pat, kaip ir įprastinės 230 voltų elektros instaliacijos, kištukiniams lizdams rekomenduojama naudoti 60 mm gylio instaliacines montavimo dėžutes. Jeigu keičiant seną instaliaciją nauja JUNG Home neužtenka dėžutės gylio, galima naudoti padidinto aukščio rėmelį. Toks sprendimas praktiškas, nors ne toks estetiškas, nes tuomet prietaisai nesusilygina su siena.

JUNG Home skirta ne tik elektros instaliacijos atnaujinimui, bet ir papildymui šiuolaikinėmis funkcijomis, nes galimas labai įvairus valdymas ir parametrų reguliavimas per Bluetooth Mesh, integracija su valdymu balsu per Alexa ar Google Home, per IoT debesį su Samsung SmartThings tinklo gaminiais arba per nepriklausomą debesį, pvz., Mediola IQONTROL. Dar niekada išmaniųjų namų sukūrimas nebuvo toks paprastas ir lengvas. Svarbiausia, kad sukuriamas komfortas, kuris dar ir taupo energijos išteklius, tuo pačiu tausoja gamtą.

"JUNG Vilnius" informacija, gamintojų iliustracijos ir nuotraukos

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

LED apšvietimo įrengimas

LED apšvietimas pritaikomas tiek pagrindiniam, tiek akcentiniam, dekoratyviniam apšvietimui. Tai lubiniai LED šviestuvai, linijiniai LED šviestuvai, LED juostos, bėginės LED sistemos, LED juostos profiliuose arba tiesiog ant paviršių klijuojamos LED juostos.

Elektros kabelio parinkimas

Elektros kabelių parinkimas, kabelių galia, elektros kabelio parinkimas pagal kW, instaliaciniai elektros kabeliai

Elektros instaliacijos atnaujinimas keitimas

Elektros instaliaciją galima atnaujinti tradiciškai, bet galima ir išmaniai. Tokio elektros instaliacijos keitimo kaina šiek tiek didesnė, bet patogesnė, komforto ir saugumo suteikia daugiau, o elektros naudoja mažiau.

Apšvietimas LED juostomis

LED juostų tipai, nišų ir virtuvės darbastalio apšvietimas, šviesos dekoras, ekonomiškas apšvietimas. LED juostos montavimas ir transformatoriaus parinkimas.

Kabeliai saulės ir vėjo elektrinėms

Saulės baterijų kabeliai, kabeliai saulės elektrinėms, fotovoltiniai kabeliai, kabeliai vėjo jėgainėms

Elektros instaliacija name

Kaip suprojektuoti elektros instaliaciją name, elektros instaliacijos įrangos parinkimas, elektros instaliacijos pravedimas, sujungimas

Apšvietimo valdymas

Šviestuvų valdymas, apšvietimo valdymo instaliacija, apšvietimo projektavimas

Elektros jungikliai

Elektros jungikliai interjere, šviestuvų jungiklių dizainas, elektros jungiklių spalvų derinimas, elektros jungikliai su apšvietimo valdymu, originalūs elektros jungikliai

Elektros projektavimas ir instaliacija

Elektros projektas, elektros instaliacijos projektavimas, kabelių pravedimo projektas

Šviestuvų pajungimo schemos

Šviestuvų pajungimas, valdymas ir reguliavimas. Šviestuvų valdymas iš kelių vietų, šviesos srauto reguliavimas.

Rozečių ir jungiklių montavimas

Rozečių ir jungiklių pasirinkimas, kaip išsirinkti rozetės ir jungiklio mechanizmą, rozečių ir jungiklių montavimas, pajungimas, keitimas, jungiklių ir rozečių dizainas

Verslo skelbimai

Įmonių verslo skelbimai kuriuose gali būti nuo vienos iki 10 įmonių kontaktai

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: