Apšvietimo valdymas
Atnaujinta: 2022-12-09

Jau nieko nestebina nuo judesio kieme ar laiptinėje užsideganti šviesa. Inžinerinių sistemų valdymas ne tik taupo energinius resursus, bet ir sukuria papildomą komfortą bei saugumą, pavyzdžiui, sujungus apšvietimą su signalizacija.

Kaip neliko kaitrinių lempų, taip neliks ir nevaldomo apšvietimo tiek biuruose, tiek namuose ar bet kurios kitos  paskirties pastate. Jau ir dabar pastatų tvarumo ir ekologiškumo BREEAM standarte pastatų sistemų valdymas sudaro 12 proc. kriterijų, už kuriuos skiriami tvarumo balai. ES paskelbtas žaliasis kursas reiškia, kad  visose srityse turi būti eliminuotas neefektyvus energijos naudojimas. Pastatų energinio efektyvumo klasė priklauso ir nuo to, ar šildymo sistema valdoma automatiškai, ar rankiniu būdu. Gali būti, kad ateityje atsiras tiesioginių reikalavimų susijusių su apšvietimo valdymu. LED lempos leido žymiai sumažinti elektros energijos poreikį apšvietimui, dar daugiau šios energijos poreikį gali sumažinti apšvietimo valdymas. Be to, apšvietimo valdymas prisideda prie komforto ir saugumo, jis būtinas diegiant kitų sistemų valdymą.

Jau šiandien rengiant apšvietimo projektą automatinis valdymas numatomas didžiojoje dalyje naujų pastatų, įdiegus papildomą instaliaciją  jį galima įrengti ir eksploatuojamuose pastatuose.

Apšvietimo projektavimas

Dirbtinis apšvietimas turi labai didelę reikšmę interjero ir  eksterjero estetiniam vaizdui bei funkcionalumui, saugumui tamsiuoju paros metu. Nors apšvietimas atrodo savaime suprantamas ir nepastebimas, tačiau toks bus tik tinkamai suprojektuotas ir įrengtas. Neteisingas apšvietimas ne tik erzina, bet ir kenkia sveikatai, akims. Tinkamas apšvietimas sukuria pastatui papildomą vertę tiek dėl savo estetikos, tiek dėl funkcionalumo, tiek dėl taupomos elektros energijos.

Apšvietimo projektą sudaro dvi dalys: dekoratyvinė ir techninė. Dekoratyvus apšvietimas yra sudėtinė viso interjero koncepcijos dalis, padedanti realizuoti interjero idėją, sukurti  tam tikrą atmosferą.

 

interjero-apsvietimo-dizainas
Interjero apšvietimo dizainas – dekoratyvumo ir funkcionalumo junginys.

Techninė apšvietimo projekto dalis – tai šviesos ir šviesos šaltinių kiekis, automatinis valdymas  bei techniniai apšvietos parametrai, kurie derinami su natūralia šviesa, patalpų paskirtimi, specifika, žmonių poreikiais. Taip pat tai šviesos kokybė ir ekonomiškas elektros energijos vartojimas, prie kurio daug prisideda šviesos valdymas.

Apšvietimo projektavimui reikalingi duomenys ir planavimo etapai:

  1. Užduoties formulavimas ir bendras patalpų planas;
  2. Baldų ir įrangos išdėstymo planas;
  3. Parenkami šviestuvų modeliai, sudaromas jų išdėstymo planas;
  4. Šviestuvų pajungimo taškų ir valdymo schemos sudarymas. Plane pažymimi jungiklių ir kištukinių lizdų tipai, nurodomas montavimo aukštis;
  5. Jungiklių ir kištukinių lizdų išdėstymo schema;

 

elektros-instaliacijos-ir-sviestuvu-planas
Elektros instaliacijos ir šviestuvų planas.

Projektuojant elektros instaliaciją ir apšvietimą taip pat sudaromas elektros paskirstymo skydelio planas, nurodomos jį sudarančios dalys,  apsaugos sistemos skydas.

Jeigu apšvietimo valdymas projektuojamas naujos statybos name ar biure, verta integruoti ir kitų inžinerinių sistemų valdymą – šildymo, vėdinimo, apsaugos, žaliuzių ir kt., nes visą valdymo sistemą nesudėtinga sujungti į vieną tinklą. Tokiu atveju sukuriama funkcijų sinergija, kuri lemia geresnį rezultatą ir yra būdinga išmaniajam namui. Automatinio valdymo funkcijų  sinergija gali būti skirtingų lygių, naudojant poreikius atitinkančius standartus: LB Management, belaidžio ryšio technologiją eNetKNX RF, Z-Wave, ZigBee.

Vienas iš populiariausių valdymo standartų yra tarptautinis KNX standartas arba protokolas, kurio „kalbą“ supranta daugelio gamintojų įranga. Tai modulinė sistema, kuri veikia tarsi Lego kaladėlės, tad prie vienos sistemos valdymo gali būti jungiama antra ir t. t. Kartą įdiegta šio standarto sistema bet kada gali būti išplėsta ir papildyta naujomis funkcijomis.

„Buities, pramoginių, apšvietimo ar kitos paskirties prietaisų valdymas tampa neatskiriama šiuolaikinio namo ar biuro dalimi - vietoje dešimties pavieniui veikiančių prietaisų mes sukuriame bendrą sistemą, kurią įmanoma valdyti per vieną įrankį“, - teigia jungiklių ir protingų namų sistemų centro „JUNG Vilnius“  vadovas Raimundas Skurdenis.

 

apsvietimo-valdymo-standartai
Galimi valdymo standartai ir jų galimybės. LB Management ir eNet sistemos pigesnės, greičiau ir paprasčiau įdiegiamos.

Automatizuotas apšvietimo valdymas – tai ne tik elektros energijos taupymas, bet ir komfortas bei pažangus sprendimas, galintis keisti interjero vaizdą, pavyzdžiui, optiškai padidinti arba sumažinti erdvę, sukurti įvairias apšvietimo scenas ir skirtingas nuotaikas.

Pavyzdžiui, belaidžio ryšio Bluetooth pagalba  programėle Clever Config galima valdyti apšvietimą bei užuolaidas įprastinėje instaliacijoje. Instaliavus universalų laikmatį su Bluetooth ryšiu, galima užprogramuoti laiką, kada užuolaidos užsitraukia ar atsitraukia, o turint ir papildomą  apšvietimo daviklį, užuolaidos bei žaliuzės gali automatiškai užsitraukti ir apsaugoti nuo saulės kaitros dieną. O vakare,  sumažėjus natūraliam apšvietimui, užuolaidos automatiškai  užsitraukia ir įsijungia šviesa.

 

universalus-jung-laikmatis
Universalus JUNG laikmatis, veikiantis Bluetooth ryšio pagalba. Jį galima valdyti mechaniškai arba nuotoloniu būdu telefono programėlėje Clever Confing. Nustačius užtamsinimo parametrą automatiškai pasikelia arba nusileidžia žaliuzės, įsijungia šviestuvas ar šviestuvai.

Apšvietimo valdymo sprendimai 

Apšvietimą galima valdyti 4 pagrindiniais būdais: mechaniniu - rankiniu, automatiniu, radijo bangomis ir išmaniąja KNX technologija. Tam naudojami įprasti jungikliai, perjungikliai, davikliai, bevieliai jungikliai, skaitmeninė DALI sistema.

Seniausiai žinomas ir elementariausias valdymo būdas yra mechaninis, kuomet paspaudę jungiklį šviesą įjungiame arba išjungiame. Dviejų ar daugiau klavišų jungikliais galime valdyti dalį šviestuvo lempų, du ar daugiau šviesos šaltinių.

 

jungikliai-su-stikliniais-remeliais

JUNG A Creation jungiklių kolekcija su stikliniais apvadais. Jungiklių klavišų paskirtį galima pažymėti grafiniu įrankiu.

Apšvietimo valdymui patogu naudoti perjungiklius. Tai sprendimas, kai norima šviesą įjungti vienoje vietoje, o išjungti – kitoje, pavyzdžiui, laiptų pradžioje ir jų gale. Perjungikliai atrodo lygiai taip pat kaip įprasti jungikliai, tik jų mechanizmas kitoks -  jie turi ne dviejų, o trijų laidų pajungimą: sujungiant vieną grandinę, atjungiama kita. Perjungikliai gali būti vieno arba dviejų klavišų.

 

perjungiklio-mechanizmas-ir-dangtelis
Perjungiklio mechanizmas ir dangtelis. Su specialiu perjungikliu galima valdyti šviesos šaltinį iš dviejų ar daugiau taškų.

Šuolaikiniuose moderniuose interjeruose mechaninius jungiklius keičia automatiniai, kurie turi daugiau valdymo galimybių. Jie jungiami su davikliais ir gali valdyti ne tik apšvietimą, bet ir šviesos intensyvumą - tiesioginiu arba nuotoliniu būdu, žaliuzes, taip pat ir kitas pastato sistemas.

Plačiai naudojami judesio jutikliai - automatiniai jungikliai su judesio davikliu, kurie naudingi pereinamoms ir trumpalaikio buvimo patalpose, tokiose kaip laiptinė, koridorius, drabužinė. Galima parinkti norimą šviestuvo veikimo trukmę, kai praėjus tam tikram laiko tarpui jungiklis nutraukia elektros tiekimą šviestuvui.  Tokie jungikliai puiki išeitis remontuojant butą ar namą ir keičiant jungiklius, kai nekeičiama visa  elektros instaliacija. Jų naudojimas sutaupys elektros energijos ir pinigų. Jie taip pat nepakeičiami įrenginėjant lauko apšvietimą.

 

sieninis-ir-lubinis-judesio-jutiklis
JUNG judesio jutikliai arba tiesiog automatiniai jungikliai yra sieniniai (montuojami 1,10 ir 2,20 m aukštyje) ir lubiniai. Pastarieji sumontuoti iki 3 m aukštyje aprėpia erdvę 360° kampu, 20 metrų spinduliu.    

Įdiegus apšvietimo valdymą galimos skirtingos apšvietimo scenos – galima valdyti šviestuvų grupes, reguliuoti apšvietimo intensyvumą, šviesos temperatūrą, pritaikyti apšvietimą tam tikrai veiklai, sukurti norimą atmosferą ir pan.  Viskas priklauso nuo to, kokio lygio apšvietimo valdymą pasirenkame, kokiu būdu jį norime valdyti.

 

apsvietimo-reguliavimas-kudikio-kambaryje
Apšvietimo reguliavimą kūdikių kambaryje galima susieti su garso jutikliu. Galimybės praktiškai beveik neribotos, galimi įvairūs scenarijai, kokius tik pajėgiame sugalvoti.

Anot „JUNG Vilnius" specialistų, dažniausia klaida projektuojant ir įsigyjant apšvietimo valdymą, yra įrangos komplektavimas neįsigilinus į charakteristikas. Apšvietimo prietaiso reguliatorius (elektrikai naudoja terminą „dimeris“ - nuo anglų kalbos žodžio „dim“ - blankus) turi būti suderintas su LED apšvietimo maitinimo šaltiniu – vadinamuoju draiveriu („driver“ - maitinimo šaltinis, kartais neteisingai vadinamas transformatoriumi).

Reikia įvertinti reguliatoriaus apribotąją galią. Pavyzdžiui, jei įsigysite 20 - 400 W galingumo reguliatorių ir, jei šviestuvo galia bus mažesnė nei apatinė šviesos reguliatoriaus (dimerio) galia, tokios linijos nebus įmanoma reguliuoti. O tai dažnas atvejis naudojant LED šviestuvus.

Pirmiausia turi būti suderinti reguliavimo tipai, kurie yra penki pagrindiniai:

  1. DALI – skaitmeninė apšvietimo valdymo sistema iki 64 adresų;
  2. DMX – sistema dažniausiai naudojama renginių apšvietimui, gali turėti iki 512 adresų;
  3. Analoginis 1- 10 V;
  4. Reguliavimas trumpinant kontaktą, skaitmeninis;
  5. Fazinis reguliatorius – dimeris;

DALI tipo apšvietimo valdymas

DALI (angl. Digital Adresable Lighting Interface) - skaitmeninė apšvietimo valdymo sistema, naudojama daugelio apšvietimo produktų gamintojų įrangoje. Tai patikima, lengvai diegiama valdymo sistema, savo galimybėmis pralenkianti analogiškas (pvz., 1-10V) valdymo sistemas ir veikianti panašiu principu kaip EIB ar LON.

DALI apšvietimo valdymo galimybės:

  • Iš įvairių vietų junginėti, reguliuoti patalpų apšvietimą. Vietų ir jungiklių skaičius neribotas, tinklą galima papildyti, perprogramuoti;
  • Apšviestumo lygio reguliavimas nuo 0 iki 100 proc.naudojant įprastus nefiksuojamus jungiklius;
  • Automatinis šviestuvų reguliavimas ir valdymas, priklausomai nuo esamos apšvietos ar žmonių patalpoje;
  • Nuolatinis pageidaujamo apšvietimo palaikymas;
  • Visų tipų lempų (LED, liuminescencinių, halogeninių, kaitrinių, kompaktinių) šviestuvų valdymas;
  • Apšvietimo scenų (šviestuvų grupių) valdymas. Scenos kuriamos programos pagalba;
  • Valdymas telefonu arba nuotolinio valdymo pulteliu;
  • Papildomas kištukinių lizdų, užuolaidų mechanizmų, vėdinimo įrangos ir kitų elektros prietaisų valdymas;
  • Yra galimybė prijungti kompiuterį, kuriuo galima valdyti ir programuoti sistemos elementus, priskirti, keisti jungimo scenas, grupes, atskirus šviestuvus ar prietaisus;
  • Patogus, patikimas valdymas ir galimybė plėsti sistemą;

Įdiegus sistemą DALI apšvietimo valdymo sistemą taupoma elektros energija, kuriama komfortiška ir saugi aplinka.

Apšvietimo valdymo instaliacija

Nusprendus automatiškai valdyti apšvietimą  - šviesos srauto reguliavimą, reikalinga atlikti šiuos darbus:

  • Apšvietimo valdymo ar elektros instaliacijos projektuotojas pagal Higienos normas įvertina reikalingą šviesos srautą liumenais;
  • Liemenus perskaičiuoja į konkretaus šviestuvo galią vatais, nes bus aiškiau, kokio tipo šviestuvą naudoti (LED, liuminiscensinį);
  • Įvertina, kokio tipo reikalingi šviesos reguliatoriai (dimeriai) ir papildoma įranga;
  • Rengiamas elektros instaliacijos projektas;
  • Pravedami laidai, paruošiamos įrangos montavimo vietos,
  • Užsakoma įranga: šviestuvai, dimeriai, stiprintuvai, balastai, maitinimo šaltiniai;
  • Montuojama įranga;

Rekomenduojama įsigyti vieno gamintojo įrangą, nes tuomet neliks vietos interpretacijoms dėl suderinamumo, bus vieningas dizainas, galimybė konsultuotis ką nors kečiant ar tobulinant.

Daug paprasčiau galima įdiegti bevielį apšvietimo valdymą – be laidų ir remonto.

Bevieliai jungikliai

Kadangi daugelis esame konservatyvūs ir linkę apšvietimą valdyti jungikliais, JUNG kartu su „Philips“ sukūrė bevielę  apšvietimo valdymo sistemą, kurią galima sumontuoti bet kuriame būste ar biure – jungiklį tiesiog priklijuoti ant sienos ar pritvirtinti varžteliais seno jungiklio vietoje.

Apšvietimo valdymas vyksta tradicinio A 550 arba LS990 dizaino JUNG radijo bangų jungikliu, susietu su  Philips Hue Bridge duomenų šakotuvu. Veikimo principas panašus į bevielio interneto ryšio  Wi-Fi standartą. Šiai sistemai reikalingi Philips Hue šviestuvai, Philips Hue Bridge duomenų šakotuvas, tvirtinamas ant hrozontalaus arba vertikalaus paviršiaus, Philips Hue programėlė, JUNG bevielis jungiklis.

JUNG bevielis jungiklis gali valdyti iki 50 lempų, šviestuvų bei priedų viduje ir lauke. Valdyti galima šviesos intensyvumą, spalvą, susikurti šviesos efektų scenarijus. JUNG radijo bangų sieniniai jungikliai – siųstuvai veikia ZigBee protokolo ryšiu. Be to, tokios sistemos įdiegimas labai paprastas – turint Philips Hue Bridge šakotuvą, jis susiejamas su JUNG jungikliu spaudžiant dešinįjį klavišą. Po to jungiklis programėlėje susiejamas su atskirų patalpų šviestuvais, lempomis, nustatomos reikalingos apšvietimo funkcijos ir scenarijai.

 

Bevieliu-jungikliu-valdomos-apsvietimo-funkcijos
Bevieliu jungikliu valdomos apšvietimo funkcijos.

Apšvietimo valdymo lygių, priemonių ir būdų yra daug, pasirinkimas jungiklių ir protingų namų sistemų centre „JUNG Vilnius“  didelis – pagal poreikius, funkcionalumą ir kišenę, svarbu, kad įranga suderinama su daugelio gamintojų įranga ir  nepraras savo funkcionalumo ateityje.

Parengta bendradabiaujant su UAB „JUNG Vilnius“ specialistais, gamintojų nuotraukos

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

JUNG Home daugiabutyje

Automatizuotas ir išmanus elektros įrangos ir prietaisų valdymas naudojant Jung Home

LED apšvietimo įrengimas

LED apšvietimas pritaikomas tiek pagrindiniam, tiek akcentiniam, dekoratyviniam apšvietimui. Tai lubiniai LED šviestuvai, linijiniai LED šviestuvai, LED juostos, bėginės LED sistemos, LED juostos profiliuose arba tiesiog ant paviršių klijuojamos LED juostos.

Elektros kabelio parinkimas

Elektros kabelių parinkimas, kabelių galia, elektros kabelio parinkimas pagal kW, instaliaciniai elektros kabeliai

Elektros instaliacijos atnaujinimas keitimas

Elektros instaliaciją galima atnaujinti tradiciškai, bet galima ir išmaniai. Tokio elektros instaliacijos keitimo kaina šiek tiek didesnė, bet patogesnė, komforto ir saugumo suteikia daugiau, o elektros naudoja mažiau.

Apšvietimas LED juostomis

LED juostų tipai, nišų ir virtuvės darbastalio apšvietimas, šviesos dekoras, ekonomiškas apšvietimas. LED juostos montavimas ir transformatoriaus parinkimas.

Kabeliai saulės ir vėjo elektrinėms

Saulės baterijų kabeliai, kabeliai saulės elektrinėms, fotovoltiniai kabeliai, kabeliai vėjo jėgainėms

Elektros instaliacija name

Kaip suprojektuoti elektros instaliaciją name, elektros instaliacijos įrangos parinkimas, elektros instaliacijos pravedimas, sujungimas

Apšvietimo valdymas

Šviestuvų valdymas, apšvietimo valdymo instaliacija, apšvietimo projektavimas

Elektros jungikliai

Elektros jungikliai interjere, šviestuvų jungiklių dizainas, elektros jungiklių spalvų derinimas, elektros jungikliai su apšvietimo valdymu, originalūs elektros jungikliai

Elektros projektavimas ir instaliacija

Elektros projektas, elektros instaliacijos projektavimas, kabelių pravedimo projektas

Šviestuvų pajungimo schemos

Šviestuvų pajungimas, valdymas ir reguliavimas. Šviestuvų valdymas iš kelių vietų, šviesos srauto reguliavimas.

Rozečių ir jungiklių montavimas

Rozečių ir jungiklių pasirinkimas, kaip išsirinkti rozetės ir jungiklio mechanizmą, rozečių ir jungiklių montavimas, pajungimas, keitimas, jungiklių ir rozečių dizainas

Verslo skelbimai

Įmonių verslo skelbimai kuriuose gali būti nuo vienos iki 10 įmonių kontaktai

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: