Apšvietimas LED juostomis
Atnaujinta: 2023-01-11

LED juostų tipai, nišų ir virtuvės darbastalio apšvietimas, šviesos dekoras, ekonomiškas apšvietimas. LED juostos montavimas ir transformatoriaus parinkimas.

Apšvietimas led juostomis

Planuojant apšvietimą dažnai vengiama naudoti LED juostas, kai kurių interjero dizainerių ir architektų jos laikomos kone kičinėmis. Tačiau tinkamoje vietoje ir tinkamo tipo juostos padeda kurti ir estetišką, ir funkcionalų interjerą. Planuojant LED juostų apšvietimą reiktų atsakyti į tris klausimus:

  1.  Kur bus naudojamos juostos?
  2.  Kokia turi būti juostos šviesos spalva?
  3.  Koks reikalingas apšvietimo ryškumas ir tolygumas?

LED juostų yra labai įvairių, pabandysime jas charakterizuoti ir patarti, kur kokios geriausiai tinka.

 

LED juostų tipai

LED juostos gali būti atviro tipo ir dengtos silikonu (vadinamosios lanksčios neono juostos), dengtos epoksido klijais, taip pat su profiliais arba be jų.

Atviro tipo juostos tinka ten, kur ant jų nepatenka dulkės, vandens purslai, nėra kontakto su žmogumi. Silikonu dengtų juostų paviršius apsaugotas, ilgainiui jos nekeičia spalvos, pačios juostos nesukietėja. Šias juostas rekomenduojama naudoti patalpose, kur yra drėgmės, garų - vonios kambariuose, virtuvėse, pirtyse, jas galima naudoti lauke. Taip pat žinotina, kad galingesnes nei 20 W juostas rekomenduojama montuoti į profilį, kurie būna baldiniai, architektūriniai.

Juostų galingumas nusakomas vatų skaičiumi, pavyzdžiui, dekoratyviniam apšvietimui užteks 6 W, o pagrindiniam apšvietimui reiktų imti apie 25 W LED juostas.

Su juostos galia susijęs diodų akučių skaičius 1 metre. Specialistai sako, kad esant ne mažiau kaip 120 diodų/1 m, jau nebesimato atskirų akučių taškų ir tokia juosta šviečia vientisai ir tolygiai. Kiti teigia, kad net ir mažesnis skaičius kokybiškų diodų sudaro vientisą šviesos liniją. Gali būti, kad šis kriterijus svarbus pigesnėms juostoms. Laikoma, kad juosta, kurioje yra 60 diodų/1m yra standartinė, o 120/1 m - Premium klasės.

Led juostos
Priekyje - Premium klasės LED juosta, už jos - standartinė LED juosta.

 

Šviesos tolygumui išgauti naudojami juostų dangteliai, jie gali būti skaidrūs, matiniai, balti. Tarpas tarp dangtelio ir juostos turi būti didesnis nei tarpas tarp atskirų diodų.

LED juostos būna baltos spalvos ir spalvotos. Šviesos spalva arba spektras apibūdinamas Kelvinais (K). Balta spalva gali būti šilta, šalta, neutrali.

  • 2700-3200K - šiltai balta spalva;
  • 4000-4500K - dienos šviesa arba neutrali balta;
  • 6000-6500K - šaltai balta.

Led juostos
Skirtingo spektro baltos LED juostos.

Spalvotos juostos gali būti RGB tipo ir adresuojamos. RGB juostoje visi šviesos diodai šviečia viena pasirinkta spalva, adresuojamoje - atskiros diodų akutės gali šviesti skirtingomis spalvomis. Pastarąsias juostas dažniau naudoja profesionalai, renginių, salių apšvietimui. Abiejų tipų juostoms reikalingas valdiklis.

RGB led juostos
RGB LED juostos.

LED juostų pritaikymas

LED juostos dažniausiai naudojamos paslėptam nišų, arkų, kabamųjų lubų ir pan. apšvietimui. Nenuostabu, nes tai ne tik lengvai pritaikomas, bet ir energiją itin taupantis būdas dekoruoti šviesa. Anksčiau įprastinės dekoravimui naudotos dienos šviesos (liuminescencinės) lempos, dizainerių ir architektų įrengtos nepatogiose vietose, keldavo galvos skausmą, kai perdegus tekdavo keisti lemputę, o tinkamai naudojamos ir paprastai pritvirtinamos (tiesiog priklijuojamos) LED juostos, specialistų teigimu, gali tarnauti iki 50 000 valandų, todėl tampa tikru išsigelbėjimu moderniame interjere.

„Jų naudojimas interjere beribis, gali daryti bet ką ir tokiu būdu vis tiek išgauti vientisą šviesą, skirtingai nei anksčiau, kai dirbant su halogeninėmis lemputėmis buvo sunku, tiesą sakant, beveik neįmanoma išvengti šešėlių ir likusių tarpų, - tikina architektas dizaineris Paulius.

LED juostas paprasčiau instaliuoti, įrengti, jas naudojant galima konstruoti įvairias geometrines figūras, daryti įvairiausius išraitymus.

Nišos led apšvietimas
Ypatingas LED juostų efektas išryškėja nišų apšvietime.

 

„Kai rinkoje buvo tik dienos šviesos, halogeninės lempos, lubose apšviečiamo apskritimo ar kreivių padaryti buvo neįmanoma, o su LED juosta tai paprasta, ją gali raityti kaip nori", - apie apšvietimo galimybes sako dizaineris.

Be to, LED juostos taupo erdvę. „Anksčiau, norint apšviesti populiarias pakabinamas lubas, jas reikėdavo nuleisti pakankamai daug, kad būtų galima ten įsprausti dienos šviesos lempą. Šiandien su LED juostelėmis tai padaryti kur kas paprasčiau. Nebereikia lubų nuleidinėti 15 cm, pakanka vos 5-6 cm. Gauname tą patį vaizdą ir dar sutaupome 10 cm", - sako architektas.

Specialistas pripažįsta, kad lempos turi ir savų minusų - perdegus juostelės akutei, skirtingai nei atskiros lemputės, vienos akutės nepakeisi, visa juostelė sudaryta iš daugybės šviečiančių taškelių. Tačiau sprendimas yra. „Labai norint, jeigu vienoje vietoje perdega daug akučių, galima tą vietą išpjauti, ir pakankamai lengvai su laidukais prijungti naują juostelę, - pataria dizaineris. - LED juostelės karpomos, taigi nusipirkus ruloną, jį galima vynioti, kiek nori ir jungti." Be to, pasak architekto, jeigu juostoje viena akutė perdegs, tai plika akimi praktiškai nebus pastebima. Skirtingai nei perdegus lemputei, perdegus LED juostos taškeliui neatsiranda jokio šešėlio. Į akis perdegusi juostelė krenta tuomet, kai vienoje vietoje perdega 3-5 cm ilgio taškų, o tai esą beveik neįmanoma.

 

Kaip sumontuoti LED juostą ir parinkti transformatorių

LED juostelės montuojamos labai paprastai - tiesiog priklijuojamos prie norimo paviršiaus Savarankiškai renkantis LED juostą apšvietimui, būtina žinoti, ką ketinate apšviesti. Jei reikia akcentinio šviestuvo, skirto šviesti į lubas, t. y., nelabai svarbu, kokio ryškumo šviesa, galima rinktis mažesnio spalvų perteikimo indekso (CRI) LED juostas. Jei šviesos reikia ryškesnės, patartina imti šiltesnių atspalvių ir didesnio spalvų perteikimo indekso juostas.

LED juosta yra lanksti, ją lengva priklijuoti, prijungti transformatorių ir padėti po spintele.

Lietuvoje galima įsigyti trijų rūšių LED juostų: nehermetinių, naudojamų vidaus sąlygomis, paslėptam apšvietimui, pusiau hermetinių, kurios naudojamos ten, kur gali atsirasti drėgmės, pavyzdžiui, po virtuvės spintelėmis arba lauke, ir hermetinių juostų, naudojamų baseinų ir kitų su vandeniu nuolatinį sąlytį turinčių paviršių apšvietimui. Hermetinės LED juostos yra specialiame apvalkale, saugančiame nuo drėgmės, todėl jas naudoti saugu ir patogu.

Nors juostos tvirtinamos paprastai, kaip jau minėta, tiesiog priklijuojant jas prie norimo paviršiaus, tačiau ir čia būtina laikytis tam tikrų taisyklių.

Pirmiausia būtina parinkti tinkamą maitinimo šaltinį, vadinamą transformatorių. Jis parenkamas priklausomai nuo LED juostos ilgio ir galingumo. Kuo galingesnė juosta - tuo galingesnio transformatoriaus reikia, todėl įrengiant apšvietimą būtina numatyti vietą transformatoriaus dėžutei. Kai kuriais atvejais laidai išvedami į elektros dėžę, kitu atveju transformatorių galima slėpti lubose, už baldų ar pan.

LED transformatorius - tai prietaisas, kuris 220 V įtampą paverčia į 5,12 ar 24 voltus, kurie reikalingi LED juostai.

Ant kiekvienos juostos būna pažymėta, kiek vatų reikia 1 metrui. Dažniausios ribos - nuo 4,8 iki 30 W. Norint sužinoti reikalingą maitinimo šaltinio galią, reikia padauginti vieno metro vatus su naudojamos juostos metrų skaičiumi ir pridėti apie 20-30 proc. atsarginės galios.

Pavyzdžiui, naudosime 5 metrus 12W/m juostos. 5m x 12W/m=60W, 60W + 20 proc. =72W.

Reiškia,  reikalingas 72W LED maitinimo šaltinis. 72W transformatorių vargu ar rasite, todėl reikia rinktis artimiausio galingumo - 75, 80, 100W ar didesnį. Jis turėtų būti didesnis, nes labai dažnai LED juostos galingumas būna šiek tiek didesnis nei nurodytas ant pakuotės. Nesvarbu, kokį maitinimo šaltinį pasirinkite, vis vien elektros bus suvartojama tik tiek, kiek reikia LED juostai.

Labai svarbu, kad maitinimo šaltinis būtų apsaugotas nuo vandens, neperkaistų, jį reiktų patalpinti vėdinamoje vietoje, neuždengti.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis LED juostą? Svarbu, kad šviesos diodų gamintojas būtų gerai žinoma ir gerą vardą užsitarnavusi įmonė. Patikimo gamintojo pagamintą LED juostą perkant žinomoje parduotuvėje nekils problemų dėl garantijos, skirtingai nei įsigijus turguje. Ne mažiau svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kas pagamino LED juostos maitinimo šaltinį. Jeigu tai bus niekam nežinomas gamintojas, toks maitinimo šaltinis gali būti nelabai patikimas.

 

ASA.LT informacija

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Namo valdymo įrengimas

Išmanusis namo valdymas, KNX namo valdymo sistema, JUNG KNX prietaisai, automatizuotas valdymas daugiabutyje

JUNG Home daugiabutyje

Automatizuotas ir išmanus elektros įrangos ir prietaisų valdymas naudojant Jung Home

LED apšvietimo įrengimas

LED apšvietimas pritaikomas tiek pagrindiniam, tiek akcentiniam, dekoratyviniam apšvietimui. Tai lubiniai LED šviestuvai, linijiniai LED šviestuvai, LED juostos, bėginės LED sistemos, LED juostos profiliuose arba tiesiog ant paviršių klijuojamos LED juostos.

Elektros kabelio parinkimas

Elektros kabelių parinkimas, kabelių galia, elektros kabelio parinkimas pagal kW, instaliaciniai elektros kabeliai

Elektros instaliacijos atnaujinimas keitimas

Elektros instaliaciją galima atnaujinti tradiciškai, bet galima ir išmaniai. Tokio elektros instaliacijos keitimo kaina šiek tiek didesnė, bet patogesnė, komforto ir saugumo suteikia daugiau, o elektros naudoja mažiau.

Apšvietimas LED juostomis

LED juostų tipai, nišų ir virtuvės darbastalio apšvietimas, šviesos dekoras, ekonomiškas apšvietimas. LED juostos montavimas ir transformatoriaus parinkimas.

Kabeliai saulės ir vėjo elektrinėms

Saulės baterijų kabeliai, kabeliai saulės elektrinėms, fotovoltiniai kabeliai, kabeliai vėjo jėgainėms

Elektros instaliacija name

Kaip suprojektuoti elektros instaliaciją name, elektros instaliacijos įrangos parinkimas, elektros instaliacijos pravedimas, sujungimas

Apšvietimo valdymas

Šviestuvų valdymas, apšvietimo valdymo instaliacija, apšvietimo projektavimas

Elektros jungikliai

Elektros jungikliai interjere, šviestuvų jungiklių dizainas, elektros jungiklių spalvų derinimas, elektros jungikliai su apšvietimo valdymu, originalūs elektros jungikliai

Elektros projektavimas ir instaliacija

Elektros projektas, elektros instaliacijos projektavimas, kabelių pravedimo projektas

Šviestuvų pajungimo schemos

Šviestuvų pajungimas, valdymas ir reguliavimas. Šviestuvų valdymas iš kelių vietų, šviesos srauto reguliavimas.

Produktai kategorijos horizontalus spec

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Elektros instaliacijos darbai Vilnius Elektros darbai Vilnius Elektros Instaliacija Vilniuje, Elektros Instaliacija Montavimas Vilnius, Senos Elektros Instaliacijos Keitimas Vilnius, Elektriko Paslaugos Vilnius, Eletros Irengimas Name Vilnius, Elektros Instaliacijos Keitimas Bute