Geriausi šilumos siurbliai
Atnaujinta: 2023-06-15

Norint turėti geriausią šilumos siurblį rekomenduojama įvykdyti dvi pagrindines ir vieną papildomą sąlygą.

Geriausi šilumos siurbliai

Daugelis suprantame, kad geriausias šilumos siurblys yra tas, kuris, naudodamas mažai elektros, pagamina daug šilumos energijos. Bet, kaip miesto automobilis nebus geriausias bekelėje, nes pritaikytas tam tikroms sąlygoms, taip ir bet kuris šilumos siurblys bus geriausias esant tam tikroms sąlygoms. Kad šilumos siurblys parodytų geriausius rezultatus, pirmiausia reiktų ieškoti aukšto efektyvumo šilumos siurblio, jį įrengti aukštos energinės klasės sandariame pastate ir pasirinkti šilumos siurblio veikimui palankią (žematemperatūrę) šildymo sistemą. Tuomet rezultatai nenuvils.

Didelių objektų šildymas oras-vanduo šilumos siurbliu

Slengių parapijos Šv. Jono Pauliaus II bažnyčia Klaipėdos rajone - naujos statybos pastatas, eksploatuojamas ketvirti metai. Beje, didžiąją dalį statybai reikalingų lėšų suaukojo parapijiečiai. Bažnyčia medinė, karkasinės konstrukcijos, 300 kv. m ploto. Ją projektavęs architektas Audrius Klioštoraitis sako, kad apeliavo į tradicinės kuršių architektūros formas ir apdailos spalvas, o šildymo sistemą pasirinko Vėžaičių ir Slengių parapijos klebonas Viktoras Daujotis, Slengių bažnyčios statybos iniciatorius.

Didelių objektų šildymas šilumos siurbliu
Naujos statybos ketvirtus metus veikianti Slengių Šv. Jono Pauliaus II bažnyčia.

Bažnyčioje įrengtas grindinis šildymas, šilumos šaltinis -12 kW galios šilumos siurblys oras-vanduo. „Bažnyčia nauja ir sandari, galvojome apie jaukumą ir patogumą. Parapijiečiai - daugiausia aplinkiniai Klaipėdos priemiesčio naujakuriai, kurie žino ir vertina naujų technologijų pranašumus. Kaip optimalų variantą, generuojantį reikalingą šilumos kiekį vandeniu šildomoms grindims, pasirinkome šilumos siurblio oras-vanduo sistemą. Viduje nuolat palaikome minimalią temperatūrą, o prieš mišias, kurios vyksta tris kartus per savaitę, ar kitus renginius, temperatūra, esant poreikiui, pakeliama automatiškai. Metinės elektros sąnaudos - apie 5 tūkst. kW, įskaitant ir apšvietimą. Turint omenyje, kad pastato tūris didelis, manau, kad tai nėra daug. Nei dėl priežiūros, nei dėl šilumos siurblio darbo kol kas jokių nesklandumų nebuvo", - pasakojo Slengių Šv. Jono Pauliaus II bažnyčios kunigas.

Populiariausi oras-vanduo šilumos siurbliai

Pastaraisiais metais naujos statybos pastatuose populiariausia šildymo sistema yra grindinis šildymas su oras-vanduo šilumos siurblio sistema. Jeigu peržvelgsime Statybos sektoriaus vystymo agentūros (buvusio Statybos produktų sertifikavimo centro) administruojamą pastatų energinio naudingumo sertifikatų registrą, matyti, kad nuo 2015 metų 17-oje tūkstančių 640-yje sertifikuotų pastatų kaip šilumos šaltinis nurodoma energija iš oro, t.y., oras-vanduo šilumos siurbliai. 3465-iuose pastatuose šilumos šaltiniu nurodoma energija iš grunto - t.y., šilumos siurblių gruntas-vanduo sistemos. Jeigu minėto laikotarpio pradžioje kai kur dar naudojami kombinuoti šilumos šaltiniai - pavyzdžiui, kieto kuro katilas ir oras-vanduo šilumos siurblys, tai paskutiniaisias metais tokių objektų vienetai. Ir tai nenuostabu, nes didėjant pastatų energinio naudingumo klasėms, tokiuose pastatuose šildymo poreikis minimalus ir papildomo šilumos šaltinio nereikia. Savaime suprantama, į registrą patenka tik sertifikuoti naujos statybos namai, daug šilumos siurblių sumontuojama renovuojamuose pastatuose, bet populiarumo skirtumas tarp oras-vanduo ir geoterminių šilumos siurblių akivaizdus.

Tiek geoterminiai, tiek oras-vanduo šilumos siurbliai pirmiausia užtikrina komfortą, kuomet nereikia rūpintis kuro pirkimu ir sandėliavimu, nereikia kamino ar katilinės, skirti laiką šildymo sistemos priežiūrai. Kas dar labai svarbu - šilumos siurbliai priskiriami prie atsinaujinančių energijos šaltinių, visiškai neteršia aplinkos ir neprisideda prie globalaus atšilimo.

Šilumos siurblių palyginimas

Grunto temperatūra žemiau įšalo ribos visada yra pliusinė - 7-8 laipsniai C, todėl geoterminio šilumos siurblio efektyvumas lyginant su kitais šilumos siurbliais yra didesnis. Iš visų šilumos siurblių tipų gruntas-vanduo yra efektyviausias, daugiausia šilumos energijos pagaminantis šilumos siurblys, ruošiantis karštą vandenį, vasarą generuojantis nemokamą vėsinimą. Tiesa, gruntas-vanduo šilumos siurblio kaina ir įrengimo kaštai, lyginant su oras-vanduo, yra didesni - tai didesnė siurblio kaina, plius kolektoriui arba giluminiam gręžiniui įrengti reikalingi žemės darbai.

Oras - vanduo šilumos siurblys - tai dviejų blokų - lauko ir vidinio, sistema, kuomet šiluma išgaunama iš aplinkos oro. Lauko bloke sumontuotas didelio ploto garintuvas, kuriame aplinkos oro šiluma perduodama tiesiogiai šaldymo agentui. Vidiniame bloke kompresoriaus suslėgti garai atiduoda šilumą šildymo sistemai. Toks šilumos siurblys ir jo įrengimo kaina mažesnė negu geoterminio, tačiau eksploatacinės išlaidos gali būti didesnės, ypač šaltomis dienomis, nes atšalus orams įrenginio naudingumo koeficientas (COP) krenta. Pavyzdžiui, esant +8 laipsnių lauko temperatūrai, šilumos siurblys 35 °C vandenį paruošia esant 4,22 COP vertei, o kai lauko temperatūra siekia -7 °C, COP gali nukristi ir iki 2,72 (priklausomai nuo šilumos siurblio modelio). Esant labai dideliems šalčiams šis rodiklis gali būti artimas vienetui. Bet labai žemų temperatūrų pastarosiomis žiemomis Lietuvoje nebūna arba tokios laikosi labai trumpą laiką. Kaip rodo holiday-weather.com daugiamečiai stebėjimai, pavyzdžiui, Vilniuje šalčiausio sausio mėnesio vidurkis yra -5 °C. Tiesa, temperatūros svyravimai, kokie buvo, pavyzdžiui, 2023 metų sausį, gali būti dideli, bet jie nebūna ilgai trunkantys. Visgi, teoriškai palyginus geoterminio ir oras-vanduo šilumos siurblių efektyvumą, paaiškėjo, kad jis skiriasi neypatingai daug.

Šilumos siurblio efektyvumas
Šaltinis - Arminas Kalvelis. Šilumos siurblio efektyvumo tyrimas.

Minėto darbo autorius daro išvadą, kad „šilumos siurblių, naudojamų individualiuose namuose, palyginamoji analizė atskleidė, kad oras-vanduo šilumos siurblio įrengimo sąnaudos 31,4 proc. mažesnės, o metinės šildymo sąnaudos 9,45 proc. didesnės nei geoterminio šilumos siurblio".

Matyt, vartotojai ir be skaičiavimų jaučia nedidelius skirtumus, tuo galima paaiškinti oras-vanduo šilumos siurblių populiarumą. Sprendimas pasirinkti geoterminį siurblį dažniau palankesnis esant didesniems šilumos energijos poreikiams, didesnio ploto pastate, arba kai yra didelis poreikis vėsai. Vėsa iš gręžinių išgaunama nemokamai, o oras/vanduo šilumos siurbliai vėsai gaminti naudoja elektros energiją.

Kur tinka oras-vanduo šilumos siurbliai?

„Visi švediški NIBE šilumos siurbliai tinka aukšto energinio efektyvumo B, A+ ir A++ klasės namams. Daug žmonių įsirengia oras-vanduo šilumos siurblį renovuodami namą, keisdami šildymo sistemą. Nors tokie namai dažnai nėra aukščiausios efektyvumo klasės, bet, jei namas ne visiškai kiauras, šilumos siurblys atsiperka dėl komforto, nepaisant, kad gali padidėti elektros energijos sąnaudos", - sako Švedijos NIBE šilumos siurblių atstovas Lietuvoje, UAB „Ekoklima" vadovas Robertas Kleštornas.

Jo nuomone, jei reikia paties didžiausio šilumos siurblio efektyvumo, tuomet labiau tinka geoterminis, jį eksploatuojant vėsinimas nemokamas, nereikalingas lauko agregatas, tik vertikalus gręžinys arba horizontalus vamzdynas grunte.

Oras - vanduo šilumos siurblys ir jo montavimas yra santykinai pigesnis šilumos šaltinis nei geoterminis, įrengiant nereikia nei kasti, nei gręžti. Taip pat galimas vėsinimas vasarą, karšto vandens ruošimas ištisus metus. Tai optimalus pasirinkimas, ypač turint omenyje tai, jog jau trejetą dešimtmečių itin šaltų dienų per žiemą iš viso nebūna arba būna vos kelios.

Švediški NIBE oras-vanduo šilumos siurbliai tinka tiek grindinei, ties radiatorinei šildymo sistemai, kur tiekiamo vandens temperatūra siekia 60 ir daugiau laipsnių C. Pavyzdžiui, NIBE F2120 modelio tiekiamo srauto temperatūra nenaudojant kaitinimo elementų yra iki 65 °C ir 63 °C, kai išorės lauko temperatūra nukrenta iki -25 °C. Todėl šiais šilumos siurbliais drąsiai galima keisti kieto kuro katilo su aukštų temperatūrų radiatoriais šildymo sistemą į šilumos siurblio oras-vanduo sistemą.

Vieni iš efektyviausių ir naujausių oras/vanduo šilumos siurblių modelių - NIBE S serijos modeliai. Naujausiame NIBE S2125 modelyje, demonstruotame šių metų ISH parodoje Frankfurte, naudojamas natūralus šaldymo agentas (šaltnešis), turintis labai mažą poveikį gamtai.

Kur tinka oras vanduo šilumos siurbliai
Itin efektyvaus NIBE S2125 šilumos siurblio vidinis ir lauko moduliai, naujausias modelis su natūraliu šaltnešiu 2023 metų pavasarį buvo pristatytas ISH parodoje Frankfurte.

Šio šilumos siurblio sezoninis naudingumo koeficientas SCOP šalto klimato šalims yra iki 4,2, o tiekiamo vandens temperatūra gali siekti +75 laipsnius C, o esant -25 laipsnių C lauko temperatūrai - 70 laipsnių C.

Tai išmanusis inverteriu valdomas šilumos siurblys, užtikrinantis optimalų taupymą, nes automatiškai prisitaiko prie namo energijos poreikių. Su vidaus modulyje įmontuotu Wi-Fi ryšiu yra galimybė naudoti belaidžius priedus, išmanioji technologija automatiškai reguliuoja patalpų mikroklimatą ir suteikia galimybę visiškai valdyti sistemą išmaniuoju telefonu arba planšetiniu kompiuteriu. Tai didžiausias galimas komfortas ir mažos energijos sąnaudos, o su natūraliu freonu - ir gamtos tausojimas.

Ieškant geriausio šilumos siurblio reiktų atkreipti dėmesį, ar gamintojas ir pardavėjas nurodo standartą, pagal kurį nustatytas sezoninis šilumos siurblio efektyvumas. Europinis standartas yra EN 14825:2018, pagal jį nustatomas etaloninis sezoninis našumo faktorius SCOP.

NIBE oras-vanduo šilumos siurbliai yra suderinami su kitais energijos šaltiniais, galimi sistemos papildymai ir papildomos funkcijos, pavyzdžiui, vėdinimo, vėsinimo, karšto vandens ruošimo, saulės kolektorių ar saulės jėgainės, baseino vandens šildymo, vandens temperatūros palaikymas akumuliacinėje talpoje ir kt.

Šilumos siurblio elektros sąnaudų sumažinimas

Padidėjus elektros energijos kainoms, šilumos siurblių gamintojai greitai sureagavo naujais išmaniais sprendimais. Šildymo sąnaudas, tiksliau šilumos siurblio sunaudojamą elektros energiją, efektyviai valdo ir mažina NIBE šilumos siurbliai turintys Smart Price Adaption (SPA) funkciją. Funkcija susieja šilumos siurblio valdymo bloką su Europos elektros biržos tarifais. Šilumos siurblys iš vakaro gauna informaciją apie elektros kainas artimiausioms 24 valandoms ir analizuoja, kuriuo metu tarifai yra palankiausi ir pigiausia šildyti pagal užduotus parametrus. Kai elektros kaina mažesnė, šilumos siurblys intensyvina savo veikimą, kai ji didesnė, veikimas mažiau intensyvus, bet išlieka užprogramuotų parametrų ribose. Ypač ši funkcija naudinga ruošiant karštą vandenį.

NIBE šilumos siurblio su išmaniuoju kainos pritaikymu funkcijos

Kai elektros energijos kainos mažos:

  • Karštas vanduo šildomas papildomai;
  • Papildomas šildymo sistemos šildymas / vėsinimas;
  • Papildomai šildomas baseino (jei yra) vanduo;
  • Išlaikomos nustatytos temperatūros ribos;

Esant aukštai elektros energijos kainai:

  • Šildymo sistema perjungiama arba blokuojama;
  • Karšto vandens gamyba atjungiama arba blokuojama;
  • Išlaikomi nustatyti šildymo sistemos parametrai;

Šilumos siurblio galingumas

Kad veiktų efektyviai, labai svarbu pagal pastato parametrus, šilumos poreikį, šildymo sistemos specifiką parinkti optimalų šilumos siurblio galingumą. Jis neturi būti nei per didelis, nei per mažas - tik toks, koks yra šilumos ir karšto vandens poreikis. Per mažos galios šilumos siurblys nepakels temperatūros iki reikiamos ir naudos elektros energiją, o per didelės galios siurblys kainuos daugiau, veikdamas dažnai įsijunginės ir išsijunginės, eikvos elektrą. Didžiausias šilumos siurblio efektyvumas pasiekiamas, kai jis veikia nominalia galia, minimalios galios riba yra maždaug 30 proc. nominalios galios.

Bet kuriuo atveju, renkantis šilumos siurblį ir norint turėti optimaliausią, reikia konsultuotis su šildymo - vėdinimo, oro kondicionavimo (ŠVOK) sistemų projektuotojais, šilumos siurblių pardavėjais, montuotojais.

UAB „Ekoklima" nėra vien tik šilumos siurblių pardavėjai, įmonė turi savo serviso tarnybą, projektuotojus. Tad visada gausite profesionalią konsultaciją ir rasite savo namui tinkamiausią, o tai reiškia ir konkrečioms sąlygoms labiausiai tinkamą, šilumos siurblį. Vienas iš UAB „Ekoklima" klientų, palikęs atsiliepimą, rašo, jog nusiuntus įrengimo sąlygas „gavau ne reklaminį ar tuščią pasiūlymą, o tokį, kuris buvo maksimaliai pritaikytas mano esamai situacijai, paskambinęs patikslinti kai kuriuos momentus, informacijos gavau tiek, kad galėčiau ir pats šilumos siurblius pardavinėti".

Informacija parengta pagal UAB „Ekoklima" medžiagą, įmonės nuotraukos

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Daugiabučio šildymo sistemos renovacija

Kaip nemodernizuojant viso daugiabučio sumažinti sąskaitas už šildymą? Valstybė kompensuoja 80 proc. šilumos punkto modernizavimo kainos. Pridėjus bendrijos kaupiamąsias lėšas, šildymo sistemos pertvarkymas gali nieko nekainuoti, bet butuose bus šilčiau, o sąskaitos už šildymą mažesnės.

Kieto kuro katilai

Geriausi kieto kuro katilai ir granuliniai katilai, jų charakteristikos

Parama šildymo katilo keitimui

Šildymo katilo keitimo kompensacija, kieto kuro katilo keitimas į šilumos siurblį

Daugiabučio renovacija

Daugiabučio renovavimo procesas, renovacijai išleistų lėšų kompensavimas, šilumos punkto modernizavimas, fasado šiltinimas ir apdaila

Geriausi šilumos siurbliai

Šilumos siurblys, šilumos siurblio pasirinkimas, oras vanduo šilumos siurbliai, šilumos siurblių palyginimas, šilumos siurblio galios skaičiavimas

Šilumos siurblio įrengimas

Šilumos siurbliai, šilumos siurblio pasirinkimas, šilumos siurblio galios skaičiavimas, ištraukiamo oro šilumos siurbliai

Šildymo sistemos įrengimas

Geriausia šildymo sistema, kaip paskaičiuoti šildymo sistemos galingumą, šildymo sistemos prietaisai, šildymo sistemos valdymas

Vandeniu šildomų grindų įrengimas

Kaip įrengti vandeniu šildomas grindis, šildomų grindų izoliavimas, šildymo vamzdžių išvedžiojimas

Rotaciniai rekuperatoriai

Rotacinį ar plokštelinį rekuperatorių rinktis, rekuperatoriai butui, namams, biurams ir pramonei

Kokį rekuperatorių rinktis?

Geriausi rekuperatoriai, rekuperatoriaus pasirinkimas, rotaciniai ir plokšteliniai rekuperatoriai, atskirų srautų rekuperatorius

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: