Saulės elektrinės įrengimas
Atnaujinta: 2023-11-17

APVA parama  saulės elektrinei 2023,  saulės elektrinės įrengimas, 10 kW saulės elektrinės kaina, kaip rasti geriausius saulės modulius, elektrinė ant stogo, ant žemės.

Kaip įsirengti saulės elekrinę

Valstybė siekia iki 2050 m. importuojamą elektros energiją visiškai pakeisti Lietuvoje pagaminta elektros energija. Šiuo metu šalyje pagaminama apie 35,8 proc. reikalingo kiekio. Elektra gaminama tiek didelės galios elektrinėse, tiek mažose, skirtose vienam namų ūkiui. Bendra Lietuvos elektrinių įrengtoji galia sudaro 4 270 MW. Apie 41 proc. visos įrengtosios galios tenka elektrinėms, naudojančioms atsinaujinančius išteklius.

Jau atėjo laikas, kai pasigaminti žalią elektros energiją savo reikmėms, kainuoja pigiau negu pirkti ją iš operatorių tinklų, nuosava elektros energija pigesnė netgi skaičiuojant su investicijomis, o saulės elektrinės tampa įprastine namų įrangos dalimi kaip skalbyklė ar šaldytuvas.

 

APVA parama saulės elektrinei 2023

Nors anksčiau įsirengusiems saulės elektrines kompensacinės išmokos 2023 metais vėlavo, bet valstybė savo įsipareigojimus vykdo. 2022 metais saulės jėgainių įsirengimui buvo skirta 100 mln eurų, paraiškas pateikė 12 tūkst. gyventojų. Dar 10 tūkst. paraiškų buvo perkeltos į papildomo finansavimo fondą ir jam skirta papildomi 40 mln.  Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nespėjo vertinti tokio didelio kiekio paraiškų, tad išmokos vėlavo. Galima sakyti, kad Lietuvoje kilo saulės elektrinių bumas ir, atrodo, kad nežada atslūgti.

Naujas APVA administruojamas kvietimas fiziniams asmenims gauti paramą saulės elektrinei įsirengti planuojamas skelbti 2023 metų lapkritį, bet saulės elektrinę įsigyti ir ją įsirengti galima nuo finansavimo sąlygų aprašo reikalavimų įsigaliojimo dienos - t.y. nuo 2023 metų rugpjūčio 23 dienos, kompensacijoms skirta suma yra 20 mln. Eurų. Planuojama, kad  iki 2024 m. pabaigos namų ūkiuose papildomai bus įrengta mažiausiai 123,84  MW galios mažų, iki 10 kW saulės jėgainių, skirtų elektros energijos gamybai namų ūkių reikmėms.

APVA parama sumažina mažos saulės elektrinės (iki 10 kW galios) kainą trečdaliu. Patogu ir tai, kad paramos kvietimo nebereikia laukti - išmoką už įrengtą saulės elektrinę galima  gauti jau  sumontavus saulės modulius. Jeigu ESO tinklo pajėgumai leidžia, namų ūkyje nesudėtinga įsirengti net ir  didesnės galios saulės elektrinę. Jeigu ESO sąlygos riboja saulės elektrinės galią, verta pasvarstyti apie saulės elektrinę namams su elektros kaupikliu - baterija, kurių techniniai parametrai tobulėja, o kaina mažėja.

Netaikant jokios finansinės paramos, saulės elektrinė buitiniams vartotojams atsiperka per  7-8 metus, atsižvelgiant į įrengiamos elektrinės galią (kainą) ir vartotojo momentiškai suvartojamą elektros energijos kiekį. 1 kW elektrinė Lietuvoje per metus pagamina vidutiniškai apie tūkstantį kilovatvalandžių elektros energijos. Nesunku paskaičiuoti, kad ji atsipirks per maždaug 7-8 metus, o įskaitant 30 proc. APVA paramą -  per 5-6 metus. Gamintojai žada, kad saulės moduliai sėkmingai veikia 25 metus ir daugiau. Taigi likusius metus naudosime nemokamą elektrą. Na, gal ne visai nemokamą, nes saulės modulius reikės prižiūrėti, gali pasitaikyti gedimų.

 

Saulės elektrinė daugiabutyje

Iki 2023 metų gruodžio 8 dienos galioja kvietimas įsirengti saulės elektrinę daugiabučių bendrijoms ir gauti kompensaciją.  Kompensacinės išmokos dydis įsirengus pilną komplektą (saulės modulius ir įtampos keitiklį) yra 363,91 Eur už 1 kW be PVM saulės elektrinės įrengtosios galios (440,33 Eur/kW su PVM, jeigu pareiškėjas nėra PVM mokėtojas arba pagal Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymą neturi teisės susigrąžinti ar atskaityti PVM). Paramos dydis įsirengus tik saulės modulius yra 273,77 Eur už 1 kW saulės elektrinės įrengtosios galios (331,26 Eur/kW su PVM, jeigu pareiškėjas nėra PVM mokėtojas arba pagal Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymą neturi teisės susigrąžinti ar atskaityti PVM). Tinkamos finansuoti išlaidos apskaičiuojamos pagal saulės elektrinių įrengimo namų ūkiuose išlaidų fiksuotojo įkainio nustatymo tyrimą (skelbiamas ES struktūrinių fondų svetainėje).

Saulės elektinė daugiabutyje
Saulės moduliai ant daugiabučio stogo.

 

Saulės elektrinės įrengimas

Penki žingsniai norint įsirengti iki 5-10 kW galios saulės elektrinę individualiame name:

1. Įvertinti, koks yra metinis elektros energijos poreikis. Pagal tai sprendžiama, kokios galios turi būti saulės jėgainė. Dar būtina atsižvelgti, ar yra tinkama vieta elektrinės statybai (stogas, žemės sklypas).

2. Pateikti paraišką AB „Energijos skirstymo operatorius" (ESO).

3. ESO prijungimo sąlygų saulės elektrinei gavimas ir gaminančio vartotojo prijungimo sutarties pasirašymas.

4. Įsigyti saulės modulius.

5. Pasirinkti atestuotą montavimo įmonę, kuri įrengs elektrinę ir pateiks laisvos formos deklaraciją apie elektrinės atitikimą teisės aktų techniniams reikalavimams.

5. Įrengus elektrinę, ESO sumontuoja išmanųjį dvipusės apskaitos skaitiklį, kuris fiksuoja tiek į tinklą patiektą, tiek iš tinklo paimtą elektros energijos kiekį.

 

Saulės elektrinės galia

Svarstant, ar verta įsirengti nuosavą saulės elektrinę, pirmiausia reiktų išsiaiškinti, kiek elektros suvartojate per metus, žiemą, vasarą, naktį, dieną. Laikoma, kad  vidutiniai 4 asmenų šeimos ūkio poreikiai yra 6000 - 10000 kWh per metus. Reiktų žinoti, kad praktiškai saulės moduliai 70 proc. elektros energijos generuoja vasarą, tačiau 70 proc. suvartojama žiemą. Žinoma, šie skaičiai vidutiniai, jie priklauso nuo naudojamų prietaisų ir veiklos namuose.

Buvo atlikta 7,25 kW saulės elektrinės, kuri pastatyta ant gyvenamojo namo stogo ir kurią sudaro Fronius Symo 7 keitiklis ir fotovoltiniai moduliai ViaSolis PRIME 250, stebėsena (Gediminas Barčas. Hibridinės saulės elektrinės ir šilumos siurblio sistemos pritaikymo namo šildymui tyrimas).

Saulės elektrinės pagamintos elektros energijos kiekiai, namo suvartotos elektros energijos kiekiai ir sukauptos elektros energijos kiekiai tinkle:

Saulės elektrinės galios nustatymas

Išsiaiškinus metinius sunaudojamos elektros kiekius, reiktų atsakyti į klausimą, ar perduosime nepanaudotą elektros energiją operatoriui, ar ne? T.y., ar tieksime vasarą  pagamintą savo elektros energijos perteklių į tinklus ir pirksime iš jų pigiau žiemą, ar ne. Jeigu ne, reiktų žinoti, kad Lietuvos sąlygomis elektros gamybos piko kiekiai vasarą dažniausiai yra gerokai didesni už tą mėnesį vartojimui reikalingą elektros kiekį, kitaip tariant, pasiūlos ir poreikio laikai nesutampa.

Bet žinotina ir tai, kad projektuojant ir pasirenkant saulės elektrinės galią svarbu nesirinkti per galingos saulės elektrinės, nes visas neišnaudotas elektros energijos perteklius kovo 31 d. panaikinamas.

Netiekiant elektros į tinklą, teks arba keisti elektros energijos vartojimo įpročius arba pirkti elektros energijos kaupiklį. Dar visai neseniai namų ūkiams skirtų elektros energijos kaupiklių nebuvo, dabar jau atsirado, tiesa, jie nepigūs. Bet tikėtina, kad neilgai trukus atpigs, kaip pinga ir visa saulės elektrinių įranga.

Visgi kol kas racionaliausias sprendimas yra saulės elektrinę kombinuoti su su kitomis alternatyviomis šildymo ar vėdinimo sistemų priemonėmis - oras-vanduo ar oras-oras šilumos siurbliu, rekuperatoriumi, geoterminiu šildymu ar  kt.

 

Geriausi saulės moduliai

Saulės modulių gamintojų yra labai daug, tarptautiniu mastu jie reitinguojami, informacijos galima rasti Solar Analytica (solaranalytica.com) duomenų bazėje ir panašiose platformose. Reiktų palyginti kelių reitingų duomenis, pasikalbėti su vietiniais elektrinių montuotojais. Tiesa, jie dažniausiai montuoja vieno ar dviejų gamintojų modulius ir ne visada jų nuomonė objektyvi.

Pagrindinis geriausių saulės modulių kokybės kriterijus yra efektyvumas arba naudingumas, kuris  rodo modulio gebėjimą saulės šviesą paversti energija. Taip pat svarbus yra efektyvumo kitimas laike,  vadinamasis galios tankis ir kiti rodikliai, kuriuos gali įvertinti tik profesionalai, vykdydami stebėseną.  Saulės modulių parametrus analizuojantys profesionalai kasmet rengia jų apžvalgas, sudaro Tier 1 sąrašą. Šis sąrašas, skirtingai nuo kitų vertinimų (pavyzdžiui, „Bloomberg NEF" arba "PV Moduletech " sąrašų, kurie  labiau orientuoti į finasinius įmonių gamintojų rodiklius, aktualius investuotojams ir bankams), daugiau dėmesio skiria saulės modulių techniniam ir eksploataciniam vertinimui.

 

Saulės elektrinės ant stogo

Mažo ploto saulės jėgainę galim montuoti ant stogo, sklype, integruoti į stogą. Dėl pastarųjų apibrėžimo - ką laikyti integruota saulės jėgaine - dar nesutarta.

Stogo šlaitas turėtų būti pietų pusėje, stogo plotas apie 200 kv. m, geriausias šlaito nuolydis 30-35 laipsniai. Reiktų žiūrėti, kad modulių nesiektų medžių, pastatų šešėliai. Minimalus žemės sklypo plotas - 7-8 arai. Įvadinis 30 kW galios skydas turėtų būti prie namo arba transformatorinė ne toliau kaip 100 m. Tai optimalios sąlygos.

Rengti modulius sklype ar ant stogo? Trūkumų turi abu variantai. Ant stogo sunkiau įrengti, dažnai trukdo kaminai, stoglangiai, sudėtingiau prižiūrėti. Ant žemės sunkiau išvengti šešėlių, sunkiau apsaugoti nuo vagių, bet paprasčiau prižiūrėti. Taip pat arti neturi būti aukštų medžių ir pastatų, kurie mestų šešėlius ant modulių.

Yra saulę sekančių modulių, tačiau juos įrengti kainuoja apie 25 proc. brangiau. Tiesa, tokia sistema pagamina apie 30 proc. daugiau elektros energijos.

Modulius sumontuoti trunka 6-8 darbo dienas, prisijungti ir sutvarkyti visus dokumentus - šešis ir daugiau mėnesių.

Jėgainės statyboje svarbūs dalykai yra tvirtinimo konstrukcijos, elektrotechninė DC ir AC dalys, labai svarbūs yra kokybiški inverteriai (srovės keitikliai), būtina žaibosauga, apsauga nuo vagių.

Asa.lt informacija

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Saulės elektrinės įrengimas

Kaip įrengti saulės elektrinę, parama saulės elektrinei, saulės elektrinės galia

Kabeliai saulės ir vėjo elektrinėms

Saulės baterijų kabeliai, kabeliai saulės elektrinėms, fotovoltiniai kabeliai, kabeliai vėjo jėgainėms

Šildymo sistemos įrengimas

Geriausia šildymo sistema, kaip paskaičiuoti šildymo sistemos galingumą, šildymo sistemos prietaisai, šildymo sistemos valdymas

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: