Gipso kartono lubų montavimas
Atnaujinta: 2022-12-16

Nors iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad pakabinamų lubų montavimas labai sudėtingas, tačiau taip nėra. Tai darbas, reikalaujantis daugiau tikslumo ir kruopštumo. Svarbiausia yra sumontuoti stabilų ir lygų karkasą. Dviejų lygių karkaso pakabinamos lubos.

gipso lubų profilių montavimas

Daugelis ne visai teisingai supranta, kas yra pakabinamos lubos. Tai yra prie perdangos pritvirtintas karkasas, prie kurio tvirtinama lubų plokštuma. Todėl, galima sakyti, kad lubų plokštuma kabo ant karkaso, iš čia ir kilo tokios konstrukcijos pavadinimas. Karkasui sumontuoti dažniausiai naudojami plieniniai profiliai, lubų plokštumai - gipskartonio plokštės. Daugelio metų patirtis rodo, kad tokios lubos pasižymi stabilumu, patvarumu, ilgaamžiškumu, galimas įvairus jų dizainas, ertmėje tarp perdangos ir sumontuotų lubų labai patogu slėpti komunikacijų vamzdžius, ortakius ir pan. Be to, kabamąsias lubas nesudėtinga išmontuoti, medžiagas galima vėl naudoti, tad toks sprendimas prisideda prie tvarumo, tai dažnai bene vienintelis variantas, padedantis pagerinti perdangos orinio garso izoliavimą arba padidinti atsparumą ugniai.

Didesniuose kaip 20 kv. m kambariuose rekomenduojama montuoti dviejų lygių kabamąsias gipskartonio lubas,

Tiek dviejų lygių dvigubas karkasas, tiek vieno lygio dvigubas karkasas yra stabilūs, jei juos įrengiant žiūrima į reikalaujamus atstumus tarp profilių ir pakabų. Pagrindinis skirtumas tarp jų – vieno lygio karkasas leidžia sutaupyti patalpos aukštį per vieną profilį, t.y. 27 mm.


Jei tai yra labai svarbu ir dviejų lygių karkasas “niekaip netelpa”, tai tada ir yra pasirenkama vieno lygio sistema. Bet ji turi ir nemažų trūkumų. Visų pirma ji yra brangesnė, nes reikalauja brangesnių detalių ir daugiau profilių. Be to, ji yra sudėtingiau įrengiama, daugiau profilių pjaustymų, daugiau likučių, bei sudėtingiau išniveliuoti tokias lubas, ypač jei patalpa didesnė.

Taigi, jei įmanoma geriau montuoti dvigubą karkasą dviejuose lygmenyse, jei trūksta tų kelių cm aukščio, tai tada pasirenkamas antras variantas.

Gipskartonio lubos yra save laikanti konstrukcija, bet yra paskaičiuota papildoma apkrova iki 3 kg/kv.m. Jos reikia, pvz. mineralinės vatos sluoksniui (šilumos arba/ir garso izoliacijos poreikiams).

Padidinto drėgmės lygio patalpose naudojamas žalias (Knauf Green) arba mėlynas gipskartonis (Knauf Blue). Mėlynas gipskartonis yra pranašesnis, nes užtikrina geresnę garso izoliaciją (bet tada reikia 2 sluoksnių).

Pakabinamos gipskartonio lubos gali būti padidintos garso izoliacijos, o taip pat akustinės,  priešgaisrinės, dekoratyvios, galimi įvairūs konstrukciniai sprendimai, pavyzdžiui,  laiptuotos su skirtingu lubų aukščiu ir pan. „Knauf" kompanija tokiems sprendimams turi parengusi atskiras konstrukcijas su skirtingomis medžiagomis ir skirtingais sprendimais. Šį kartą kalbėsime apie paprastas dviejų lygių pakabinamas lubas.

Norint įsirengti pakabinamas lubas, pirmiausia reikia nuspręsti, kokiu atstumu jos bus žemiau perdangos - šviestuvams sumontuoti pakanka 7 cm tuštumos, jei planuojate po lubomis slėpti komunikacijų vamzdžius, nuleidimas gali būti 18 cm ar didesnis, tokiu atveju tvirtinimui bus reikalingos ilgesnės inkarinės spyruoklės arba Nonius tipo pakabos.

gipso lubų aukštis
Galimas įvairus lubų nuleidimo aukštis.

Nuo ko pradėti lubų „apsiuvimą" gipskartonio plokštėmis? Nuo sienų paruošimo. Jos turi būti lygios, paruoštos galutinei apdailai - gipskartonis nuglaistytas, gelžbetonio plokštės ar blokeliai - nutinkuoti. Reikia turėti omenyje, kad montuojant gipskartonio lubas, patalpoje bus dulkių.

Lubų montavimui be profilių ir plokščių reikalingi šie įrankiai:

●       Lazerinis nivelyras arba 2-2,5 m gulsčiukas;
●       Elektrinis suktuvas;
●       Plaktukas;
●       Plokščių keltuvas;
●       Metalo žirklės profilių pjovimui;
●       Peilis gipskartonio plokščių pjovimui;
●       Oblius pjautinių siūlių formavimui;
●       Oblius pjautų siūlių šlifavimui;

Medžiagos reikalingos gipso kartono lubų montavimui: metaliniai profiliai, profilių prailginimo-jungimo detalės, gipso kartono plokštės, laikančios pakabos, mūrvinės, skardvaržčiai, savisriegiai.

Pakabinamų lubų montavime naudojami perimetriniai UD profiliai ir laikantieji bei montavimo CD profiliai Lubų montavimą sudaro šie etapai:

●       Parengiamasis etapas - montavimo plano paruošimas;
●       Profilių ir pakabų tvirtinimo taškų ant lubų sužymėjimas;
●       Profilių ir pakabų montavimas;
●       Gipso kartono montavimas;
●       Apdaila;

Popieriuje pasidarius schemą pagal patalpos ir naudojamų plokščių matmenis, matysite, kiek reikia medžiagų - profilių, plokščių, pasižymėję tvirtinimo taškus žinosite, kiek reikia pakabų.

Standartinėms luboms, kurioms nėra keliami gaisrinės saugos ar didesnių apkrovų reikalavimai, naudojamas universalios Knauf White arba Knauf Blue 12,5 mm storio gipskartonio plokštės.

Knauf White plokštės montuojamos tais atvejais, kai konstrukcijai nėra keliami jokie papildomi reikalavimai, t.y. svarbu tik apdaila, o ne papildomos funkcijos. Universalios Knauf Blue plokštės montuojamos tais atvejais, kai reikia garso izoliacijos, ugniaatsparumo, stiprumo (pvz. kamuolio smūgio laikymas), be to, jos yra impregnuotos, tad tinka ir padidintos drėgmės patalpose.  

Jei numatomos didesnės apkrovos ar naudojamos storesnės ir sunkesnės plokštės, būtina apskaičiuoti apkrovos klasę ir pagal tai nustatyti atstumus tarp profilių ašių ir tvirtinimo taškų. Pagal naudojamų plokščių storį ir apkrovas parenkamos pakabos. Nuo apkrovos klasės priklauso, kokiais atstumais reikia išdėstyti laikančiuosius profilius ir pakabas.

gipso lubų apkrovos
Apkrovas galima apskaičiuoti pagal šią lentelę: nuo pasirinktų plokščių storio x ašyje nuvedus vertikalę iki susikirtimo su įstrižaine, y ašyje matoma apkrovos klasė.

Dažniausiai luboms tinka 0,25 kN pakabos, bet, jei apkrova didesnė nei 0,30 kN/kv.m, reikia naudoti 0,40 kN pakabas.

Kad kabančios lubos nepersikreiptų, pakabų tvirtinimo taškus montavimo plane pažymėkite tiksliai ir jų turi būti tiek, kiek reikia. Taip pat lubų montavimo schemoje verta pasižymėti šviestuvų vietas.

gipso lubų plokščių montavimo-schema
Plokščių montavimo schema, atstumai tarp profilių ašių priklauso nuo lubų apkrovos klasės - t.y., nuo plokščių svorio. Pirmas ir antras plokščių sluoksnis montuojami taip, kad nesutaptų jų siūlės, geriau plokštes montuoti skersai.

Lubų karkaso montavimas

Pakabinamų lubų karkasui naudojami metaliniai UD profiliai, kurie tvirtinami perimetru ir nustatytais atstumais išdėstomi į juos įstumiami laikantieji CD profiliai. UD profiliams tvirtinti prie sienos geriausia naudoti įsukamą mūrvinę Drehstiftdübel K6/35 su plastikine įvore. Tvirtinimui prie betono pagrindo naudojamos betonvinės, prie medienos - savisriegiai.

gipso lubų perimetrinis profilis
Perimetrinio profilio tvirtinimas įsukama Drehstiftdübel K6/35 mūrvine.

Pakabinamas lubas galima montuoti ir prie medinių sijų ar tašelių, tačiau tokiu atveju geriau ant medinių sijų sumontuoti metalinius CD profilius ir gipsą tvirtinti prie jų, kad dėl galimų medienos deformacijų gipskartonio plokštėse vėliau neatsirastų įtrūkių. Tokiai konstrukcijai yra atskiras sisteminis „Knauf" sprendimas.

Atsikerpami reikiamo ilgio UD profiliai, ant jų nugarėlės rekomenduojama klijuoti amortizacinę juostą, kuri padeda slopinti galimą smūginį garsą, keliaujantį per kietas konstrukcijas ir jų jungtis.

gipso lubų perimetrinio profilio montavimas
Ant perimetrinių profilių nugarėlės rekomenduojama klijuoti Knauf Dichtungsband lipnią juostą besirobojančioms konstrukcijoms sandarinti. Perimetriniai profiliai kas 80-100 cm prisukami pasižymėtame aukštyje.

Kadangi lubų ir sienų sandūra dažniausiai yra skirtingai judančių medžiagų sandūra, tam, kad neatsirastų įtrūkimų, „Knauf" specialistai rekomenduoja formuoti šešėlines siūles ir slydimo deformacinę jungtį. Tai kokybei labai svarbi detalė, kad vėliau lubose neatsirastų įtrūkimų. Tam tikslui perimetrinių profilių apačioje klijuojama slydimo arba skiriamoji Knauf Trenn-Fix juosta. Kai lubų gipskartonis jungiasi su sienų gipskartoniu mažose patalpose, galima ir kieta jungtis be juostos, tačiau dėl galimų deformacijų visgi patariama naudoti Trenn-Fix popierinę juostą. Juostą galima užklijuoti ir vėliau, sumontavus visą karkasą.

Galima klijuoti vėliau, bet būtinai prieš gipso plokščių montavimą. Dažna klaida, kai plokštės jau susuktos ir tik tada kyla klausimas „o kaip dabar suformuoti slydimo jungtį, kaip įkišti slydimo juostą?“

gipso kartono lubų šešėlinė siūlė
Šešėlinės 5-10 mm siūlės formavimas. Slydimo juostelė neleidžia sandūroje glaistui prilipti prie sienos, lubų plokštės laisvai juda ir neatsiranda įtrūkių.

Pritvirtinus perimetrinius profilius į lubose pasižymėtas vietas sukamos pakabos. Kaip minėjome, atstumai tarp laikančiųjų profilių ir pakabų priklauso nuo apkrovos klasės.

atstumai tarp profiliu ir pakabu

Naudojamos tiesioginio tvirtinimo pakabos arba inkarinės spyruoklinės arba, jei lubos sunkesnės ir nuleidžiamos daugiau kaip 18 cm - Nonius tipo pakabos.

gipso lubų tvirtinimas
Tiesioginio tvirtinimo detalės, inkarinė spyruoklinė ir Nonius tipo pakabos.

Tiesioginio tvirtinimo detalės skirtos lubų nuleidimo aukščiui iki 18 cm, gali būti su gumine tarpine garso izoliacijai. Naudojant tiesioginio tvirtinimo pakabas, prie CD profilių jas reikia pritvirtinti savisriegiais.

Inkarinės spyruoklinės pakabos naudojamos vidutiniam nuleidimo aukščiui ir normaliam lubų svoriui, jos fiksuojamos vieliniu strypu su ąsa.

Nonius tipo pakabos skirtos didesniam lubų svoriui, sudarytos iš trijų dalių: viršutinės, apatinės ir fiksuojančių smeigių.

Į pakabas tvirtinant laikančiuosius profilius reikia nuolat patikrinti aukštį, tik po to sujungti pakabą su profiliu.
gipso lubų karkaso montavimas
Sumontuoti laikantieji profiliai dviejų lygių lubų karkasui.

Įtvirtinus laikančiuosius profilius į pakabas, į perimetrinius UD profilius ne mažiau kaip per 20 mm įstumiami montavimo profiliai. Montavimo profiliai su laikančiaisiais sujungiami dviejų lygių susikirtimo detalėmis Kreuzverbinder.

gipskartonio lubų profilių jungimas
Dviejų lygių kryžminė jungtis ir Nonius tipo pakaba.

Profilius galima pjaustyti tik skardos žirklėmis, ypač daug pjaustymo prireikia formuojant kampus.

gipso lubų karkasas
Pakabinamos gipskartonio lubos - kruopštumo reikalaujantis darbas. Karkasas turi būti stabilus ir lygus.

Sumontavus karkasą, tvirtinamos gipskartonio plokštės. Jų gali būti vienas arba du sluoksniai, tvirtinimas ant lubų nesiskiria nuo plokščių tvirtinimo ant sienų. Rekomenduojama plokštes montuoti skersai. Tvirtinant 1-ąjį plokščių sluoksnį atstumus tarp savisriegių galima padidinti daugiausia iki 500 mm (jei apkala su 25+18 mm / 2x20 mm, maks. 300 mm), jei 2-asis plokščių sluoksnis bus pritvirtintas nedelsiant (tą pačią darbo dieną). Jei apkala daugiasluoksnė, būtina siūlių glaistu (Knauf Uniflott), nenaudojant armavimo juostos, užglaistyti 1-ojo plokščių sluoksnio išilgines ir skersines siūles. Būtina glaistyti ir jungimo siūles su kitomis konmstrukcijomis, t.y. sienomis ar kolonomis. Tai reikia daryti, kai luboms keliami garso izoliacijos arba ugniai atsparumo reikalavimai.

Kiaurymės šviestuvams frezuojamos grąžtu, naudojant reikiamo skersmens antgalį. Papildomą apkrovą ant lubų, kai ji mažesnė nei 3 kg, galima tvirtinti tiesiogiai prie gipskartonio plokštės, jei plokštės storis ne mažesnis nei 12,5 mm, o atstumas tarp apkrovos taškų ne mažesnis nei 50 cm. Jei papildoma apkrova yra 3 -20 kg/kv.m, ją reikia tvirtinti prie karkaso, atsižvelgiant į tai, kad apkrova atskiruose tvirtinimo taškuose negali viršyti 10 kg. Jei papildoma apkrova viršija 20 kg/kv.m, skaičiuojant lubų apkrovą ją būtina pridėti prie lubų karkaso.

Išskirtinis kabamųjų gipskartonio lubų privalumas - idealiai lygus paviršius, galimybė po jomis sumontuoti vamzdyną ir komunikacijų laidus. Tad tiems, kas mėgsta padirbėti patys, tai puiki proga įrodyti savo sugebėjimus ir sutaupyti. O jei kyla neaiškumų, ar rengiatės montuoti netipinę konstrukciją, kreipkitės į UAB „Knauf" konsultacijų centrą.

 

Jei Jums reikia konsultacijos, visada galite kreiptis į „Knauf" specialistus telefonu +370 5 213 2222

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Perdangų garso izoliacija

Perdangų tipai ir trys smūgio garso izoliacijos sprendimai. Lengvų ir gerai garsą izoliuojančių grindų ant perdangos įrengimas. Pakabinamos ir bepakabės lubos.

Gipso kartono lubų montavimas

Gipso lubos, gipso profilių montavimas, gipso kartono montavimas, gipskartonio montavimas, gipso lubų montavimas,

Statybinis gruntas

Gruntas statyboms, kaip pasirinkti tinkamą gruntą, pagrindo paruošimas gruntavimui, gruntas ant skirtingų medžiagų

Vidaus apdaila

Vidaus apdailos planavimas, svetainės, virtuvės ir kitų patalpų dizainas, Tinkavimas, gipskartonio montavimas, gruntavimas, glaistymas, dažymas, vidaus durys, tapetavimas, apdaila akmeniu, grindų įrengimas

Gipso kartono montavimas ant sienos

Gipso kartono montavimas ant sienos

Profilių montavimas

Gipskartonio profilių montavimas ant sienų ir lubų, profilių sujungimai, profilių tvirtinimo detalės

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: