Apšvietimo projektavimas
Atnaujinta: 2023-07-04

Apšvietimo projektas yra vienas iš pagrindinių interjero įrengimo etapų, nes šviesa interjerą kardinaliai keičia. Apšvietimo projektų rengimas, šviestuvai, šviesos reguliavimo ir valdymo galimybės.

Apšvietimo projektas

Profesionalių dizainerių rengtas projekto fragmentas

Lietuva yra šiaurės platumoje, kurioje didžiąją metų dalį po keletą valandų per parą patalpose reikalingas dirbtinis apšvietimas. Jis reikalingas ne vien tam, kad matytume daiktus ir juos suvoktume, apšvietimas vizualiai keičia erdvę, veikia fiziologiškai. Tinkamas apšvietimas veikia hormoninę sistemą, stimuliuoja smegenų veiklą, ne veltui egzistuoja atskira medicinos sritis - šviesos terapija, kuria gydoma depresija.

Apšvietimo projektas

Kaip daugeliu atvejų vyksta buto ar namo apšvietimo projektavimas? Praktiškai egzistuoja trys apšvietimo projektavimo ir jo įrengimo būdai.

Statybininkai pagal namo patalpų planą ir standartinį savo įsivaizdavimą, gal šiek tiek paderinę su būsto savininkais kur reikalingas apšvietimas ir jungikliai, numato ir paruošia elektros taškų vietas. Elektrikas instaliuoja rozetes, jungiklius, į keletą taškų atveda laidus šviestuvams, telieka juos pakabinti. Šiuo atveju iš esmės apšvietimo projektą rengia statybininkai, nes jis reikalingas nuo pat statybos darbų pradžios. Juk dalis instaliacijos būna paslėpta sienų konstruktyve, perdangose ir pan.

Geresniu atveju, jei interjerą kuria dizaineris, jis ar ji suplanuoja buto zonas, numato baldų išdėstymą ir pagalvoja apie apšvietimo tikslus, numato apšvietimo scenarijus, parenka tinkamus šviestuvus, kad būtų užtikrinamas pakankamas apšvietimas. Montuodami konstrukcijas statybininkai vadovaujasi apšvietimo bei kitų dalių projektais. Bute ir atskiruose kambariuose dažniausiai  įrengiamas bendrasis, šoninis, lokalus arba zoninis, dekoratyvinis, paslėptas apšvietimas. Galimas ir apšvietimo skirstymas pagal lygį: viršutinis, vidurinis, žemutinis.

Geriausiu atveju, kai apšvietimą projektuoja apšvietimo srityje besispecializuojantis dizaineris, galimi netikėti ir nestandartiniai sprendimai, įvairesni apšvietimo scenarijai ir šviestuvų modeliai. Tokiu atveju elektros instaliacijai iš anksto bus paruoštos tinkamos vietos, didelė tikimybė, kad apšvietimas bus funkcionalus ir įdomus.

Kurį apšvietimo projektavimą rinktis - poreikių, supratimo, finansų klausimas. Tiesa, galimas ir ekonominis apšvietimo projektavimas: su buto ar namo patalpų planu dar iki statybos darbų pradžios kreiptis į šviestuvų prekybos saloną, bet tik tokį, kuris specializuojasi tik šviestuvų srityje. Šviestuvų salono „Sietynas" vadovas Martynas Sabas juokauja, pas juos dirba tikri šviesos fanatai: „Visi darbuotojai turi aukštąjį išsilavinimą, nuolat lankosi specializuotuose parodose, bendradarbiaujame su daugiau kaip pusę šimto pasaulinio lygio šviestuvų gamintojų, ne vienam architektui mūsų darbuotojai padėjo susigaudyti šviesos ir šviestuvų jūroje. Tad mūsų darbuotojų kvalifikacija tikrai ne menkesnė nei profesionalių apšvietimo dizainerių ir patarti, kaip susiprojektuoti originalų apšvietimą savo bute ar name, jie gali ir sugeba". Salono vadovas sako negirdėjęs, kad Lietuvoje būtų rengiami apšvietimo dizaineriai. Rengiami šviesos technologijų specialistai, interjeristai, bet apšvietimo projektavimas traktuojamas kaip pagalbinis, o tai plati sritis, mokslas ir menas kartu.

Apšvietimas
Apšvietimas - mokslas ir menas kartu.

Apšvietimo projektavimo etapai:

1. Patalpų plano, interjero medžiagų ir baldų išdėstymo analizė;\
2. Apšvietimo idėja ir valdymo poreikis, apšvietimo taškų nustatymas atskiruose kambariuose ir patalpose;
3. Detalus apšvietimo projektavimas, apšviestumo skaičiavimas. Projekte numatomi šviestuvų išdėstymo taškai, matmenys, montavimo būdai;
4. Šviestuvų formų, spalvų detalizavimas;
5. Projekto derinimas su interjero detalėmis, vizualizacija, koregavimas;

Svetainės apšvietimas

Svetainėje apšvietimas turėtų būti išskirtinis, jame turėtų derėti funkcionalumas ir dekoratyvumas. Svetainei pasirinkite originalius, išskirtinio dizaino lubinius bendro apšvietimo šviestuvus, bet juos derinkite su interjero stiliumi ir/ar detalėmis. Papildomas svetainės apšvietimas gali būti paslėptas lubose, nišose, tam tikslui tinka bėginės šviestuvų sistemos, įleidžiami šviestuvai, magnetinės apšvietimo sistemos. Pastarosios naudingos tuo, kad galima reguliuoti šviesos kryptį, šviesą paskirstyti tolygiai, kas ne visada pavyksta naudojant paslėptą apšvietimą.

Svetainėje būtinai pagalvokite apie poilsio zonos apšvietimą, jis turėtų būti jaukus, šiltos šviesos spektro spalvos.

Svetainės apšvietimas
Bėginė sistema lubose - apšvietimas ir dekoro elementas.

„Jei trūksta idėjų, geriausia jų paieškoti užsukus į didelį asortimentą turintį šviestuvų saloną. „Šviestuvas yra toks daiktas, kurį reikia pamatyti gyvai, dar geriau veikiantį", - sako „Sietynas" vadovas.

Virtuvės apšvietimas

Virtuvės zonoje svarbiausia gerai apšviesti darbinį stalviršį - šviesa turi būti intensyvi ir tolygi, be šešėlių kampuose.

Virtuvės apšvietimas
Virtuvės - svetainės zonoje apšvietimas derinamas su funkcionalumu darbo vietoje ir dekoratyvumu svetainėje.

Virš valgomojo stalo ar virtuvės salos paieškokite ne tik gerai paviršių apšviečiančio šviestuvo, bet ir originalesnio, nes tai yra ne tik valgymo, bet ir poilsio vieta. Rinkdamiesi pakabinamus šviestuvus patikrinkite, ar šviesa pasiekia sėdinčiųjų veidus.

Darbo kambario ir miegamojo apšvietimas

Darbo kambaryje paprastai įrengiamas bendrasis ir darbo vietos apšvietimas. Jei jame yra poilsio zona, nepamirškite atskiro šviestuvo ir jai. Darbo vietai parinkite reguliuojamo aukščio stalo arba sieninį šviestuvą ir lemputę, kuri skleistų švelnią, ne per daug intensyvią šviesą. Darbo zonos apšvietimas neturi sudaryti didelio kontrasto su bendruoju apšvietimu.

Miegamajamo apšvietimas turi būti raminantis, orientuotas į poilsį. Šiame kambaryje taip pat reikia bendrojo apšvietimo nuo lubų, drabužinės ar spintos, veidrodžio apšvietimo ir būtinai šviestuvų prie lovos.

Miegamojo apšvietimas
Šviestuvai prie lovos ir sensoriniai jungikliai. JUNG gaminiai, interjero autorius -P.Pacheco.

Šviestuvai prie lovos skirti skaitymui turėtų būti su reguliuojamos krypties šviesa, jei mėgstate skaityti gulėdami, arba dekoratyviniai, skleidžiantys prislopintą šviesą. Jei gulėdami lovoje mėgstate panaršyti internete, tą darykite įjungę stalinį ar sieninį šviestuvą prie lovos, bet jo šviesa turėtų būti tokio intensyvumo, kad nesusidarytų pernelyg didelis kontrastas tarp kambario tamsos ir ekrano, dar geriau, jei paliekamas bendrasis apšvietimas, kurį perjungikliu galima išjungti nuo lovos. Beje, miegamaje prie lovos labai patogūs yra sensoriniai perjungikliai - be to, kad šviesa išjungiama vos prisilietus, JUNG sensoriniams jungikliams naudojami dangteliai ir panelės yra išskirtinio ir elegantiško dizaino. JUNG stiklo ar kitos medžiagos panelės gali būti komplektuojamos su jungikliais ar perjungikliais.

Sensoriniai apšvietimo jungikliai
Stiklinė sensorinio JUNG jungiklio panelė ir panelė su perjungikliu.

Aukštesnio ar žemesnio lygio apšvietimo valdymas ir reguliavimas jau yra būtina šiuolaikinio būsto komforto sąlyga.

Apšvietimo valdymas ir reguliavimas - dimeriavimas

Apšvietimą galima valdyti keliais būdais: mechaniniu - rankiniu, automatiniu (judesio davikliai), Bluetooth ryšiu, radijo bangomis, KNX technologija. Tam naudojami įprasti jungikliai, perjungikliai, davikliai, bevieliai jungikliai, skaitmeninė DALI sistema. Šiuo atveju nekalbame apie kompleksinį namo ar buto inžinerinių sistemų valdymą, tai atskira plati tema, kalbame tik apie apšvietimo valdymo ir reguliavimo galimybes.

Apšvietimo valdymas
JUNG apšvietimo valdymo prietaisai.

Apšvietimo perjungikliai

Pats paprasčiausias apšvietimo valdymas - perjungikliais. Perjungikliu galima įjungti ar išjungti šviesą mažiausiai iš dviejų ar daugiau vietų. Šiuo atveju labai gerai matyti, kodėl reikalingas apšvietimo projektas - projektuotojas numato įvairius scenarijus ir suplanuoja perjungiklius ten, kur jie patogūs ir naudingi. Perjungiklis turi būti tokioje vietoje, iš kurios yra poreikis įjungti/išjungti šviesą kitoje vietoje.

Perjungikliai atrodo lygiai taip pat kaip ir jungikliai, tik neturi šviesos išjungimo padėties, nes perjungia grandinę arba į vieną, arba į kitą liniją.

Dažnai apšvietimo valdyme neįmanoma apsieiti be kryžminio perjungiklio, kuris leidžia vieną šviestuvą įjungti/išjungti iš daugiau nei dviejų vietų. Grandinėje naudojami du paprasti perjungikliai ir per vidurį vienas kryžminis perjungiklis tarp dviejų paprastų perjungiklių. Taip galima sukurti patogų elektros taško valdymą iš skirtingų vietų.

Apšvietimo perjungiklis iš skirtingų vietų
Kryžminis JUNG perjungiklis. Dangtelių dizaino įvairovė leidžia JUNG įrangą pritaikyti įvarioje aplinkoje.

Jeigu informacijos apie jungiklius, perjungiklius ir judesio daviklius yra daug ir jų funkcijos visiems suprantamos, tai apie dimeriavimą žinių mažiau. Tuo tarpu šviesos srauto intensyvumo reguliavimas arba dimeriavimas yra ne tik patogus, bet ir taupo elektros energiją.

Įsivaizduokite, kad įjungus kambaryje šviesą ir žiūrint TV laidą, matote, jog šviesos per daug, ji per ryški. Jei šviesą visai išjungsite, taps per tamsu, ieškoti silpnesnės lempos - irgi ne išeitis. Tokioms situacijoms buvo išrastas šviesos intensyvumo reguliavimas, vadinamas dimeriavimu. Žodis kilęs iš anglų kalbos veiksmažodžio „dim" - pritemdyti.

Dimeriuojamos šviestuvų lempos reguliuojamos sumažinant ar padidinant šviesos srautą. Šviesos reguliatorius - dimeris gali reguliuoti tik tokias lempas, kurios pažymėtos Dimmable užrašu ar ženklu.

LED apšvietimo reguliavimui (dimeriavimui) galima naudoti paprastą standartinį maitinimo šaltinį prijungiant tarp maitinimo šaltinio ir LED juostos valdiklį, kuris būtų valdomas mygtukiniu jungikliu arba radiobanginiu pulteliu. LED juostos ir maitinimo šaltiniai paprastai parduodami atskirai, todėl, norint reguliuoti LED juostos šviesą, reikės arba dimeriuojamo šviesos šaltinio arba 12-24 V dimerio, kuris reguliuos juostą grandinėje nuo maitinimo šaltinio. Apšvietimo prietaiso reguliatorius turi būti suderintas su LED apšvietimo maitinimo šaltiniu - vadinamuoju draiveriu („driver" - maitinimo šaltinis, kartais neteisingai pavadinamas transformatoriumi).

Reikia įvertinti reguliatoriaus apribotąją galią. Pavyzdžiui, jei įsigysite 20 - 400 W galingumo reguliatorių ir, jei šviestuvo galia bus mažesnė nei apatinė šviesos reguliatoriaus (dimerio) galia, tokios linijos nebus įmanoma reguliuoti. O tai dažna klaida siekiant dimeriuoti LED šviestuvus.

Pirmiausia turi būti pasirinktas reguliavimo tipas, kurių pagrindiniai yra:

1.     DALI - skaitmeninė apšvietimo valdymo sistema iki 64 adresų;
2.     Analoginis 1- 10 V;
3.     Reguliavimas trumpinant kontaktą, skaitmeninis;
4.     Fazinis reguliatorius - dimeris;

Jeigu reikalingas šviesos intensyvumo reguliavimas iš dviejų taškų, pavyzdžiui, prie miegamojo durų ir prie lovos, viename iš reguliavimo taškų galima naudoti išplėtėją (vadinamąjį satelite). Išplėtėjai taip pat naudojami norint padidinti dimerio valdomų įrenginių kiekį. Išplėtėjas nereguliuoja šviesos intensyvumo savarankiškai, bet siunčia signalą į kitame taške esantį dimerį. Tačiau tokiam sprendimui, kitaip nei reguliavimo iš vienos vietos ar jungimo iš dviejų vietų schemoms, turi būti iš anksto išvedžioti laidai. Vėlgi tokiu atveju neapsieisime be apšvietimo projekto.

Apšvietimo projekto rengimo etape nustatomas reguliavimo tipas, laidų išdėstymas. DALI balastams ir maitinimo šaltiniams reguliavimui turi būti pravesti du papildomi laidai. DALI dimeris perduoda komandą balastui (draiveriui - maitinimo šaltiniui). Dažniausiai DALI sistemoje naudojami penkių gyslų laidai.

Nusprendus įsirengti apšvietimą su šviesos srauto reguliavimu, geriausia tai padaryti nuosekliais etapais:

● Įvertinkite reikiamą šviesos srautą liumenais, perskaičiuokite į šviestuvo galią vatais, tuo pačiu suprasite kokio tipo šviestuvo reikia;
●  Įvertinkite kokio tipo šviesos reguliatorius (dimerius) naudosite;
●  Pasidomėkite, kokios papildomos įrangos reikės, kad sistema veiktų;
●  Parenkite elektros instaliacijos projektas;
●  Praveskite laidus, paruoškite vietas įrangai;
●  Pasirenkama įranga: šviestuvai, dimeriai, stiprintuvai, balastai, maitinimo šaltiniai ir kt.;
●  Įranga sumontuojama;

Nors dimeriavimo įrangos kainos rinkoje labai skiriasi, norint turėti patikimai veikiantį šviesos srauto reguliavimą, įrangą geriausia pirkti iš vieno gamintojo - dėl suderinamumo, konsultacijų, paprasto instaliavimo ir kt. Patikimi gamintojai turi ne tik kokybišką įrangą, bet ir išsamiai supažindina su jos galimybėmis, pasiūlo sprendimus.

„JUNG VILNIUS" kompanija savo patalpose turi įrengusi demonstracinį - parodomąjį išmanųjį būstą, kuriame galima pamatyti visas išmaniojo namo galimybes, taip pat ir apšvietimo valdymo bei reguliavimo galomybes. Demonstraciniame projekte galima akivaizdžiai pamatyti visas valdymo ir reguliavimo galimybes, kaip išmaniosios technologijos dera su moderniu įrangos dizainu.

Apšvietimo valdymo projektavimas

Parodomasis išmanusis būstas - JUNG ekspozicija.

270 kvadratinių metrų ploto patalpose pristatyta inovatyvi išmaniųjų pastatų įranga pagal realius namų, biurų, viešbučių patalpų scenarijus. Dėmesys skiriamas ne tik JUNG gaminiams, bet ir holistinei jų funkcijai bei įsiliejimui į gerai apgalvotą medžiagų, paviršių, spalvų ir šviesos bei intuityvaus funkcionalumo koncepciją. Išskirtinės gyvenamosios vietos aplinkoje galima įsitikinti ir pajusti, kaip išmaniosios pastatų technologijos praturtina gyvenimą.

Straipsnis parengtas pagal UAB „Jovesa" („sietynas.lt") ir „JUNG Vilnius" (jung.lt) informaciją, gamintojų nuotraukos

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

JUNG Home daugiabutyje

Automatizuotas ir išmanus elektros įrangos ir prietaisų valdymas naudojant Jung Home

LED apšvietimo įrengimas

LED apšvietimas pritaikomas tiek pagrindiniam, tiek akcentiniam, dekoratyviniam apšvietimui. Tai lubiniai LED šviestuvai, linijiniai LED šviestuvai, LED juostos, bėginės LED sistemos, LED juostos profiliuose arba tiesiog ant paviršių klijuojamos LED juostos.

Vaikų kambario įrengimas

Kaip įrengti vaikų kambarį, vaikų kambario zonavimas, vaikų kambario interjeras, vaikų kambario apšvietimas, vaikų kambario baldai

Apšvietimo projektavimas

Apšvietimo projektas, svetainės, virtuvės, miegamojo apšvietimas, apšvietimo valdymas, apšvietimo perjungimas iš skirtingų zonų

Elektros kabelio parinkimas

Elektros kabelių parinkimas, kabelių galia, elektros kabelio parinkimas pagal kW, instaliaciniai elektros kabeliai

Apšvietimas LED juostomis

LED juostų tipai, nišų ir virtuvės darbastalio apšvietimas, šviesos dekoras, ekonomiškas apšvietimas. LED juostos montavimas ir transformatoriaus parinkimas.

Svetainės įrengimas

Kaip įrengti svetainę, svetainės projektas, medžiagos ir darbai svetainės apdailai, svetainės sienos, svetainės grindys, svetainės apšvietimas

Apšvietimo valdymas

Šviestuvų valdymas, apšvietimo valdymo instaliacija, apšvietimo projektavimas

Elektros jungikliai

Elektros jungikliai interjere, šviestuvų jungiklių dizainas, elektros jungiklių spalvų derinimas, elektros jungikliai su apšvietimo valdymu, originalūs elektros jungikliai

Elektros projektavimas ir instaliacija

Elektros projektas, elektros instaliacijos projektavimas, kabelių pravedimo projektas

Šviestuvų pajungimo schemos

Šviestuvų pajungimas, valdymas ir reguliavimas. Šviestuvų valdymas iš kelių vietų, šviesos srauto reguliavimas.

Produktai kategorijos horizontalus spec

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Vidaus_apdaila_Vilnius Elektros darbai Vilnius Elektros Instaliacija Vilniuje, Elektros Instaliacija Montavimas Vilnius, Senos Elektros Instaliacijos Keitimas Vilnius, Elektriko Paslaugos Vilnius, Eletros Irengimas Name Vilnius, Elektros Instaliacijos Keitimas Bute

Verslo skelbimai

Įmonių verslo skelbimai kuriuose gali būti nuo vienos iki 10 įmonių kontaktai

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: