Ventiliuojamas fasadas
Atnaujinta: 2025-01-30

Ventiliuojamas fasadas – tai daugiasluoksnė išorinė sienų šiltinimo sistema. Ji yra praktiška, ilgaamžė ir pasižymi aukštu energiniu efektyvumu, jei laikomasi visų montavimo taisyklių. Labai dažnai ventiliuojamas fasadas vadinamas vėdinamu ir abu variantai teisingi.

ventiliuojamas fasadas

Vėdinamo fasado sistema atlieka šiltinimo funkciją,  apsaugo sieną nuo drėgmės ir mechaninių pažeidimų, yra pastato dekoratyvinė apdaila. Ventiliuojamo fasado  sistemos montavimas nepriklauso nuo metų laiko, ją lengva remontuoti, o didelis apdailos medžiagų pasirinkimas leidžia rasti sprendimą kiekvienam skoniui.

Ventiliuojamo fasado sistema

Vėdinamas fasadas – tai daugiasluoksnė konstrukcija, montuojama išorinėje sienų pusėje. Ją sudaro:

  • Apdailą laikantis karkasas iš aliuminio, nerūdijančio arba cinkuoto plieno, medienos;
  • Šilumos izoliacinės medžiagos vienu arba dviem sluoksniais;
  • Gali būti vėjo ir drėgmės apsauginė membrana,
  • Apdaila iš kompozitinių plokščių ar kitų medžiagų, kuri atlieka dekoratyvinę funkciją ir apsaugo sienas bei izoliaciją nuo aplinkos poveikio (lietaus, sniego, vėjo, saulės spindulių).

Tarp apdailos ir šilumos izoliacijos sluoksnio vėdinamo fasado sistemoje yra numatytas oro tarpas, kuris leidžia perteklinei drėgmei greitai išgaruoti ir nesikaupti konstrukcijoje.

Pagrindinė vėdinamų fasadų ypatybė – vėdinamas tarpas, užtikrinantis drėgmės pašalinimą iš izoliacijos sluoksnio. Ventiliacinio tarpo storis gali būti reguliuojamas ir dažniausiai būna nuo 40 iki 60 mm.

Ventiliuojamo fasado karkasas

Daugiaaukštiems namams dažniausiai naudojami aliuminio karkasai. Mažaaukštėje statyboje gana dažnai panaudojami mediniai karkaso elementai. 

ventiliuojamo fasado karkasas
Daugiaaukščių pastatų ventiliuojamas karkasas dažniausiai montuojamas iš aliuminio profilių. Aliuminis lengvai pragręžiamas savigręžiais, jis neveikiamas korozijos. 

 

ventiliuojamo fasado medinis karkasas
Mažaaukštėje statyboje dažnai naudojamas medinis karkasas. Jis pakankamai gerai apsaugomas nuo išorės poveikio ir gali būti ilgaamžis. 

Ventiliuojamo fasado šiltinimas

Vėdinamas fasadas gali būti šiltinamas akmens vata ir purškiamomis poliuretano putomis. Jei naudojamos mažesnio tankumo poliuretano putos tokiu atveju reikės jas apsaugoti su plėvelėmis. Didesnio tankio poliuretano putų papildomai dengti plėvelėmis nereikia. 

ventiliuojamo fasado šiltinimas_poliuretano_putomis
Vėdinamas fasadas šiltinamas poliuretano putomis. Poliuretano putos užpildo visus tarpus padarydamos itin sandarų šiltinimo sluoksnį. Mažesnio tankio poliuretano putos laidžios garams ir tinka šiltinti medinius paviršius. 

 Išorinį šiltinimą galima atlikti tiek statybos metu, tiek remontuojant ar modernizuojant seną namą. Vėdinamą fasadą galima montuoti neiškeliant gyventojų arba nestabdant įmonės veiklos, jei tai pramoninis pastatas. Dėl konstrukcijos lengvumo vėdinamą fasadą galima montuoti net tada, kai didelė apkrova fasadui neįmanoma.

Kai šilumos izoliacija yra išorėje, rasos taškas, t. y. vandens garų kondensacijos vieta, perkeliama už laikančiosios sienos ribų. Izoliaciją galima dėti dviem sluoksniais, taip užtikrinant, kad dėl siūlių nesutapimo neatsiras šalčio tiltų. Dviejų sluoksnių konstrukcija leidžia sumažinti išlaidas izoliacijai, nes apatiniam sluoksniui naudojamos mažiau tankios medžiagos.

Apdailos tvirtinimas prie karkaso leidžia esant mechaniniams pažeidimams atlikti  vietinį remontą. Taip pat galima realizuoti įvairaus sudėtingumo dizaino sprendimus: su trimatėmis detalėmis ir naudojant įvairias tekstūras, formas bei spalvas. Dėl laikiklių konstrukcijos pagalba galima išlyginti sienas ir paslėpti kai kurias pastato geometrijos klaidas.

Daugiasluoksnė vėdinamo fasado sistemos konstrukcija reiškia, kad kiekvienas kitas sluoksnis, įskaitant oro tarpą, turi būti labiau laidus garams nei ankstesnis. Tai būtina, kad garai laisvai judėtų dėl dalinio slėgio iš patalpų į išorę. Šilumos izoliacijai dažniausiai naudojama akmens vata, pasižyminti didele garų laidumo savybe. Tokiomis pat savybėmis turi pasižymėti naudojama difuzinė vėjo plėvelė, jei ji būtina.

ventiliuojamo fasado šiltinimas akmens vata
Akmens vatos išorinis sluoksnis turėtų būti su apasaugine priešvėjine plėvele. Dar geriau montuoti papildomą kietesnės priešvėjinės vatos sluoksnį perdengiant sluoksnius. Vata tvirtinama smeigėmis. 

Ventiliuojamo fasado apdaila

Vėdinamų fasadų tipai taip pat skiriasi pagal naudojamą apdailą. Tai gali būti metalo ar kitų medžiagų dailylentės arba vienas iš dešimties sertifikuotų apdailos medžiagų tipų, skirtų vėdinamų fasadų sistemoms:

  1. Keraminis akmuo – gaminamas iš presuoto ir deginto molio, sumaišyto su kvarco smėliu ir kitais priedais. Jei laikomasi montavimo technologijos, gali tarnauti iki 100 metų be remonto.

  2. Aliuminio kompozicinės plokštės – lengva ir tvirta medžiaga, kurios viršutinis ir apatinis sluoksniai pagaminti iš aliuminio, o tarp jų – aukšto slėgio polietilenas su antipirenais, neleidžiančiais užsidegti ir plisti ugniai. Tarnavimo laikas – iki 20 metų.

  3. Aliuminio kasetės – gali būti lygios ar reljefinės, su perforacija ar be jos, dažomos bet kokia spalva. Tokios kasetės montuojamos kasetiniu būdu, tarnavimo laikas – iki 50 metų, o dangos ilgaamžiškumas priklauso nuo jos sudėties.

  4. Metalo kasetės – gaminamos iš cinkuoto plieno su polimerine danga, kurios storis 0,9–1,2 mm. Tai nedegios ir ekonomiškos apdailos medžiagos, kurios tarnauja iki 25 metų.

  5. Klinkerio plytelės – prabangi apdailos galimybė, naudojant smulkių keraminių plytelių su glaistytais siūlais. Tarnavimo laikas – iki 100 metų.

  6. Fibrocemento plokštės – stambių formatų lakštai iš presuoto cemento ir pluoštinės mišinio. Tarnavimo laikas – iki 50 metų.fibrocemento ventiliuojamo fasado apdailaFibrocementinės plokštės gali būti padengtos apdaila ir nesiskirti nuo akmens plokščių apdailos

  7. Terakotos plokštės – tūrinės keraminės plokštės iš ekstruzinio ir deginto molio. Tai brangi, natūrali ir ekologiška medžiaga, tarnaujanti iki 100 metų.

  8. Natūralus akmuo – natūrali dekoratyvinė medžiaga, brangi ir sudėtinga montuoti. Gaminama iš įvairių rūšių akmens: marmuro, granito, kalkakmenio ar travertino. Pavyzdžiui, granitas yra atsparus deformacijoms, o marmuras gali šiek tiek keistis dėl oro sąlygų. Abi medžiagos gali tarnauti šimtmečius be remonto, o kitų rūšių akmuo yra mažiau ilgaamžis, bet vis tiek tarnauja ilgiau nei dauguma kitų medžiagų.

  9. HPL plokštės – aukšto slėgio plastiko lakštai, gaminami iš dervų ir popierinio pluošto. Tai brangi ir ekologiška apdaila, atspari mechaniniams pažeidimams ir kitiems poveikiams. Plastikas beveik nedega ir turi antivandalinių savybių. Tarnavimo laikas – iki 50 metų.

ventiliuojamo fasado HPL apdailos plokštės
HPL plokštės vėdinamam fasadui

9. Medienos apdaila dažniausiai naudojama mažaaukščių namų fasadų apdailai

ventiliuojamo fasado medinė apdaila

Apdailos medžiagos pasirinkimas dažniausiai priklauso nuo biudžeto ir estetinių poreikių. Vėdinamo fasado karkaso tipas – aliuminio, cinkuotas ar nerūdijantis – nustatomas pagal sistemos reikalavimus ir planavimo etape.

 

Vėdinamo fasado montavimas


Pakabinamos vėdinamų fasadų sistemos sudarytos iš tarpusavyje susijusių elementų, todėl jei sugedo viena nešančiosios sistemos dalis, gali būti pažeista visa sistema. Norint išvengti pažeidimų, drėgmės kaupimosi šilumos izoliacijoje ar ventiliacijos sutrikimų, būtina laikytis visų montavimo taisyklių ir technologinių reikalavimų.

ventiliuojamo fasado montavimas
Vienas iš sudėtingiausių ventiliuojamo fasado mazgų yra kampinis jungimas. Jis sprendžiamas keliais būdais. Naudojant specialius kampinius laikiklius arba sujungiant kelis profilius. 

 

Vėdinamo fasado montavimo etapai:

  1. Pažymimos karkaso tvirtinimo vietos ant pastato fasado. Atstumas nuo kampo turi būti ne mažesnis nei 100 mm.
  2. Pažymėtose vietose išgręžiamos skylės ankeriams, kurios išvalomos nuo dulkių.
  3. Į skylutes įkalami ankeriniai kaiščiai.
  4. Karkaso laikiklis tvirtinamas prie sienos su ankeriniu elementu. Kad nebūtų šilumos tiltelių, tarp sienos ir laikiklio dedama  tarpinė.
  5. Montuojama šilumos izoliacija:
    • Akmens vatos plokštėje išpjaunamos vietos laikikliams, kad izoliacija priglustų prie sienos.
    • Plokštė užmaunama ant laikiklio ir prispaudžiama taip, kad nebūtų tarpų tarp izoliacijos ir sienos.
    • Plokštės montuojamos nuo pirmosios (apatinės) eilės, judant iš apačios į viršų, laikantis horizontalios siūlių persidengimo tvarkos, kad nebūtų tiesių plyšių. Plyšiai neturi būti didesni nei 2 mm.
    • Izoliacija tvirtinama prie sienos diskiniais kaiščiais su poliuretano ar metaliniais strypais ir termoizoliacine galvute.
    • Dviejų sluoksnių sistemai: apatinis mažesnio tankio sluoksnis tvirtinamas mažiausiai dviem kaiščiais, o viršutinis – penkiais.
vėdinamo fasado tvirtinimai
Vėdinamo fasado tvirtinimo elementai

Montuojama vėjo ir drėgmės apsaugos plėvelė, jei ji reikalinga. Plėvelę naudojam jei fasadas dengiamas mažo tankumo purškiamomis poliuretano putomis. 
Plėvelę reikia tvirtai priglausti prie šilumos izoliacijos, klojant sluoksnius persidengiant, ir pritvirtinti diskiniais kaiščiais be tarpų.

Įrengiamos kreipiamosios pagal gamintojo posistemės aprašymus ir rekomendacijas. Į reguliuojamų, nešančiųjų ir atraminių laikiklių griovelius įstatomas profilis. Jis tvirtinamas kniedėmis prie nešančiųjų laikiklių. Profilio sujungimo vietose būtina palikti 8–10 mm tarpą.

ventiliuojamo fasad laikikliai
Ventiliuojamo fasado tvirtinimas. Nuo sienos atskirta izoliuojančia medžiaga, laikikliai prisukti prie profilių

 

Montuojama vėdinamo fasado dekoratyvinė apdaila. Montavimo kryptis priklauso nuo apdailos tipo ir gali būti atliekama tiek iš apačios į viršų, tiek iš viršaus į apačią. Dažniausiai taikomas metodas – montavimas iš apačios į viršų. Tvirtinimo būdas priklauso nuo naudojamų medžiagų ir pastato išorės išvaizdos reikalavimų. Tarp apdailos ir šilumos izoliacijos būtina palikti ventiliacinį tarpą, kurio plotis turi būti 40–60 mm.

ventiliuojamo fasado kampų suvedimas
Ventiliuojamo fasado apdailos suvedimas ties kampais 

Geriausi ventiliuojamo fasado  konstrukcijos variantai


Be abejo, geriausias vėdinamo fasado variantas yra tas, kuris vizualiai patinka, yra patikimai sukonstruotas ir atitinka biudžetą. Visi dekoratyvinių dangų tipai turi savo privalumų ir trūkumų – universalaus varianto nėra. Kur kas svarbiau laikytis fasadų sistemos įrengimo technologijos, montavimo taisyklių bei ypatumų ir pasirinkti kokybiškas medžiagas. Jei viskas atlikta tinkamai, pakabinama fasado sistema užtikrins aukštą apsaugos nuo drėgmės lygį, efektyvų šilumos išlaikymą, bus saugi, ekologiška ir ilgaamžė.

vėdinamo fasado montavimo schema
Ventiliuojamo fasado montavimo schema su akmens vata:

1. Mūro siena
2. Ventiliuojamo karkaso laikikliai
3. Apatinis minkštas ventiliuojamo karkaso sluoksnis
4. Viršutinis tankesnis akmens vatos sluoksnis
5. Akmens vatos laikikliai
6. Ventiliuojamo fasado karkaso profiliai
7. Ventiliuojamo fasado apdaila

 

Ventiliuojamų  fasadų privalumai ir trūkumai


Vėdinamų fasadų privalumai akivaizdūs – juos paprasta montuoti, nereikia iš anksto ruošti ir lyginti sienų, o darbus galima atlikti bet kuriuo metų laiku. Temperatūrų svyravimai nesukelia konstrukcijos deformacijų. Atliekant remontą galima pakeisti tik pažeistas dalis, o ne visą fasadą.

Atsižvelgiant į šiuos privalumus, vėdinamų fasadų trūkumai atrodo nereikšmingi. Reikia atlikti kruopščius ir sudėtingus matavimus, laikytis detalių montavimo technologijų aprašymų, o kai kurios dekoratyvinės medžiagos yra brangios. Tačiau šie iššūkiai yra visiškai pateisinami, turint omenyje ilgą tarnavimo laiką ir lengvą remontą prireikus.

ventiliuojamo fasado apsauga nuo peliu
Vienas iš ventiliuojamo fasado trūkumų yra vieta patekti pelėms ir vabzdžiams. Pelėms ir vabzdžiams uždaryti patekimą naudojami specialūs tinkleliai. 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Ventiliuojamas fasadas

Vėdinamo fasado įrengimas, ventiliuojamo fasado karkasas, apdaila, ventiliuojamo fasado montavimas

Tinkuojamo fasado įrengimas

Namo renovacija, modernizavimas, parama nuosavo namo atnaujinimui, pamatų ir sienų apšiltinimas, ne visada akcentuojamos apšiltinimo detalės, tinko pasirinkimas.

Terasos stiklinimas

Terasų stiklinimas, kaip stiklinamos terasos, rėminis terasos stiklinimas, berėmis stumdomas terasos stiklinimas, berėmis sulankstomas terasų stiklinimas. Aliuminio terasos

Tinkuojamo fasado sistema

Tinkuojamas fasadas, kaip apšiltinti tinkuojamą fasadą, tinkuojamo fasado apdaila

Daugiabučio renovacija

Daugiabučio renovavimo procesas, renovacijai išleistų lėšų kompensavimas, šilumos punkto modernizavimas, fasado šiltinimas ir apdaila

Cementinės dailylentės fasadams

Fasado apdaila cementinėmis dailylentėmis, cementinių dailylenčių dizainas, cemento fasado dailylenčių montavimas, tvirtinimas

Langų plėvelės

Langų plėvelės montavimas, plėvelės ant langų nuo saulės, karščio, ultravioleto, tamsinančios plėvelės langams

Markizių montavimas

Markizės, markizių pasirinkimas, markizių tvirtinimas, audiniai markizėms, markizių valdymas

Pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimas polistireniniu putplasčiu

Kaip apšiltinti pamatą, rostverko šiltinimas, cokolio šiltinimas, kokį polistireninį putplastį naudoti pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimui

Daugiabučių šiltinimas

Daugiabučio fasado apšiltinimas, kaip šiltinti daugiabutį, kuo geriausia šiltinti daugiabučio fasadą,

Mūrinio namo statyba

Mūrinis namas, mūrinio namo blokeliai, blokelių mūrijimas ir klijavimas, mūrinio namo šiltinimas, nebaigtos statybos pažyma

Geriausia fasado apdaila

Tinkas fasadams, dažai fasadams, tinkuojamų fasadų apdaila, vėdinamo fasado apdaila, lanksčios plytelės fasadams, mediniai fasadai, jo apsauga, dažymas

Produktai kategorijos horizontalus spec

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
balkono stiklinimas kaina Balkonų stiklinimas kaina Balkono Stiklinimas Kaina, Daugiabučių Balkonų Stiklinimas Gera Kaina, Berėmis Balkonų Stiklinimas Akcija
Avizieniai_logo-300x201 Cementinės fasado plokštės, dailylentės Vilnius Cementines Fasado Plokštės, Fibrocemento Dailylentes Fasadams, Cementinių Dailylenčių Fasadui Kaina