Virtuvės kriauklės
Atnaujinta: 2022-12-09

Virtuvės kriauklės kokybę rodančios detalės

Kai parduotuvėje sustosite prie patikusios virtuvinės kriauklės, tikriausiai apie ją iš pardavėjo išgirsite tik pozityvią nuomonę – kokia ji gera. Nesiginčijame, greičiausiai, taip ir yra. Tačiau gali būti, kad pardavėjas nutylės kai kurias detales, kurios turi įtakos kasdieniniam virtuvės kriauklės naudojimui. Paprasti klausimai padės išsirinkti kokybišką ir ilgai tarnausiančią virtuvės plautuvę.

1 klausimas: apie kriauklės formą ir spintelės matmenis

Prieš eidami į parduotuvę  rinktis plautuvės, turite žinoti virtuvinės spintelės ar salos, į kurią montuosite kriauklę, matmenis ir plautuvės formą. Spintelės matmenys greičiausiai standartiniai,  o štai plautuvės formą galima pritaikyti tiek prie virtuvės baldų dizaino, tiek prie savo įpročių dirbant prie kriauklės.

Pagrindinės plautuvių formos yra apskritimas, kvadratas ir stačiakampis. Toliau jau seka šių formų variantai: didesnis ar mažesnis apskritimas, ovalas, pailgas, siauresnis ar platesnis stačiakampis ir kt.

Jeigu virtuvė maža ir tenka spintelę su kriaukle talpinti kampe, tokiu atveju yra galimybė rinktis kampinę plautuvę su abipuse ar vienpuse nusausinimo plokštuma, o spintelės kampus reiktų projektuoti ne stačius, o bukus – tokia darbo vieta bus patogesnė.

 

kampine-plautuve
Kampinė Franke plautuvė ir buki spintelės kampai.    

Šveicarijos virtuvės įrangos gamintojo „Franke“ asortimente yra apie 650 įvairiausių formų ir dydžių plautuvių. Tad, jei aišku, kokio dydžio, formos  plautuvės reikia, tikrai rasite, juolab, kad reikalingus matmenis galite įvesti franke.lt plautuvių pasirinkimo filtre ir sistema atrinks esamus gaminius. Taip pat lietuviškoje gamintojo interneto svetainėje yra tikslūs kiekvienos plautuvės matmenys ir kontūras, pagal kurį spintelėje padaroma anga plautuvei įstatyti.

SVARBU

Jei yra galimybė, patariame rinktis didesnę ir gilesnę plautuvę, net jei gaminate nedaug ir turite ar planuojate pirkti indaplovę. Plautuvėje turi būti patogu pamerkti ir išplauti kepimo skardą, didelį puodą,  nuplauti obuolius, daržoves.

Jei tik tokia dera prie baldų ar virtuvės stiliaus, geriau rinktis apvalią plautuvę, nes ją lengviau valyti nei kampuotą. Beje, prie namų darbų dar reiktų priskirti ir apsisprendimą dėl maišytuvo vietos – jei spintelės siauros, galbūt patogiau maišytuvą montuoti plautuvės šone.

 

kokybiska-plautuve
Kokybe garsėjančio „Franke“ gamintojo plautuvių asortimente yra per 650 modelių kriauklių, pritaikytų įvairiems baldams ir įvairiems montavimo būdams. Maišytuvas gali būti plautuvės šone.

Kriauklės gali turėti nusausinimo plokštumą iš vienos ar abiejų pusių. „Franke“ asortimente yra daug virtuvės priedų, kurie pritaikyti plautuvei ir/arba nusausinimo plokštumai – tai reiškia, kad, pavyzdžiui, pjaustymo lentelė įstatoma į griovelius virš nusausinimo plokštumos ir laisvai slankioja į abi puses. Ruošiant maistą tokia smulkmena labai patogi, taupo judesius ir laiką.

2 klausimas: geriausia plautuvės medžiaga?

Virtuvinės kriauklės gaminamos iš nerūdijančio plieno, granito keramikos, „Franke“ dar turi plautuves iš tektoniko – naujos, itin atsparios, patentuotos technologijos medžiagos.

Kaip ir viskas gyvenime, visos medžiagos turi privalumų ir trūkumų.

Apie 50 proc. virtuvinių plautuvių pasaulyje gaminama iš nerūdijančio plieno. Nerūdijančio plieno kriauklės – plautuvių klasika. Jos praktiškos, higieniškos, lengvos, tik ilgainiui praranda blizgesį, ant jų matosi pirštų, vandens pėdsakai. Bet tai priklauso nuo dviejų dalykų – gamintojo ir priežiūros. Todėl reiktų atkreipti dėmesį į kai kurias detales, pirmiausia -  nerūdijančio plieno kriauklės gamybos būdą: plieno lakšto storį ir sudėtį. Kuo storesnis plienas, tuo plautuvė patvaresnė ir stabilesnė, mažiau bus girdimas tekančio vandens garsas. Kuo daugiau plieno sudėtyje yra  nikelio ir chromo – tuo plautuvė kokybiškesnė. Į šiuos rodiklius atkreipkite dėmesį, jei renkatės iš kelių gamintojų plautuvių. Kai kurie gamintojai  plautuvių medžiagoje naudoja labai mažai nikelio, nes šis metalas brangus. Daugiau nikelio ir chromo turinčioje nerūdijančio plieno plautuvėje nesudūžta krintantys indai, nes medžiaga dėl šių metalų medžiaga tampa elastiškesne, ji neįgeria spalvotų skysčių, atspari rūdims ir įbrėžimams, ne taip greitai susidėvi. Kadangi chromas reaguoja su ore esančiu deguonimi, paviršiuje susiformuoja apsauginė plėvelė. Būtent dėl to rekomenduojama nerūdijančio plieno kriauklę kaskart, ja pasinaudojus, nusausinti, kad susidarytų atsparesnis apsauginis sluoksnis.

 

nerudijancio-plieno-plautuve
Daugelis gamintojų nerūdijančių plieno plautuvių gamyboje naudoja poliruotus plieno lakštus, o „Franke“ poliruoja jau pagamintas plautuves, todėl šios ilgiau išlaiko blizgesį. Integruotas vandens išbėgimo vožtuvas yra gaminamas kartu su plieno dubeniu, todėl nėra tarpų, kuriuose kaupiasi maisto likučiai

Nerūdijančio plieno plautuvės gali turėti ne tik lygų, bet ir grublėtą struktūrinį paviršių – toks praktiškesnis, nes nesimato įbrėžimų.  „Franke“ plautuvių dubuo turi užapvalintus vidinius kampus, o tai reiškia lengvesnį valymą. Kad nerūdijančio plieno kriauklė blizgėtų, gamintojas rekomenduoja naudoti specialią valymo priemonę Franke Twister, nusausinti plautuvę kaskart ja pasinaudojus.

Granitinės plautuvės yra iš natūralios ir šiltos medžiagos medžiagos sudėtyje yra 80 proc. natūralaus granito ir apie 20 proc. akrilo. Kartais šios plautuvės pavadinamos dirbtinio granito ar akmens masės plautuvėmis, tačiau, bent jau „Franke“ gamintojo, didžiąją dalį plautuvių medžiagos sudėties sudaro natūralus granitas, kuris beveik nesibraižo. Akrilas suteikia medžiagai elastiškumo, dėl to beveik nesigirdi į plautuvę bėgančio vandens triukšmo, nesudūžta nukritę indai. Tačiau dėl medžiagos įgeriamumo granito plautuvėje nerekomenduojama ilgam palikti kavos ar arbatos tirščių, spalvotų skysčių. Dėmėms valyti naudojamos specialios Franke  kempinėlės – trintukai, juo patrynus žymių nelieka.

 

plautuves-kempinele-trintukas
Plautuvių priežiūros priemonės – specialios kempinėlės-trintukai dėmėms ir įbrėžimams pašalinti.

Kas mėgsta natūralias medžiagas granitinė plautuvė bus tinkamas pasirinkimas, nes jų spalvos artimos gamtos spalvų paletei – nuo švelniai rausvos iki tamsaus antracito.

 

granitine-plautuve
Granitinės plautuvės ilgiau nenusidėvi, medžiaga šilta, kieta ir atspari

Toliau pagal ilgaamžiškumą ir atsparumą būtų keraminės plautuvės, kurias „Franke“ gamina iš specialios Fraceram keramikos, turinčios ypatingai kietą paviršių. Molio masė su kvarco ir lauko špato priedais formuojama ir kepama 1200° C temperatūroje.  Keramikinių plautuvių paviršius blizgus ir nepraranda blizgesio, nesibraižo, jo nepažeis krintantis indas ar peilis. Kietas glazūruotas paviršius neįgeria skysčių, paprastai ir greitai valomas, nesikeičia laikui bėgant.

 

keramine-kriaukle
Keramikinė kriauklė turi lygų blizgų paviršių, neįgeria spalvotų skysčių. Taip pat atspari įbrėžimams ir kitokiems pažeidimams.

Tektonito – kompozitinės medžiagos kriauklės yra naujiena rinkoje, bet tai yra moderniausių technologijų ir geriausių savybių gaminiai. Tektonitas (Tectonite®) yra dirbtinė medžiaga,  plastiko pagrindo, dengto stiklo pluošto sluoksniu. O dirbtinės medžiagos dažniausiai būna patvaresnės nei natūralios. Tektonito kriauklės paviršius yra neįtikėtinai kietas ir lygus, atsparus netgi karštiems riebalams (atsparumas karščiui iki 280-300°C). Tektonito kriauklės lengvos, paviršius atsparus smūgiams ir įbrėžimams bei dėmėms.

 

tektonito-plautuve
Tektonito plautuvė panaši į granito, bet praktiškesnė - lengvesnė ir atsparesnė įvairiems poveikiams bei pigesnė nei granito.

3 klausimas: Kokie galimi plautuvės priedai?

Papildomi priedai prie  plautuvės – tai darbo patogumas, mažiau judesių, laiko taupymas ir švara virtuvėje. Didelė dalis „Franke“ plautuvių turi papildomų dalių ir priedų. Papildomos dalys - tai pusinis arba pagalbinis dubuo, nusausinimo plokštuma, ekscentrinis vandens nubėgimo vožtuvas ir perpylimo anga. Ar jų reikia ar ne – greičiausiai įpročio klausimas: jei anksčiau turėjote, tikriausiai pajutote tokių priedų naudą.

plautuves-priedai
Plautuvės priedai – tai patogumas, lengvas darbas ir valymas bei švara virtuvėje

Ekscentrinis vožtuvas – tai mygtukas plautuvės krašte, dėl kurio, norint išleisti vandenį, nereikia merkti rankos į plautuvę – kai mygtukas viename lygyje su plautuvės paviršiumi, vandens išbėgimas laisvas, paspaudus mygtuką jis pakyla ir vandens išbėgimas užsidaro.

 

Ekscentrinis vandens isleidimo mygtukas
Ekscentrinis vandens išleidimo mygtukas.

Pagalbiniame dubenyje patogu nuvarvinti nuplautas daržoves ar išvirtus makaronus, nusausinimo  dalyje galima pasidėti šlapius indus ar plaunamus maisto produktus. Daugelis brangesnių „Franke" plautuvių turi patentuotą integruojamą ventilį, tai reiškia, kad išbėgimo plokštuma vientisa ir tarpuose nesikaupia nešvarumai.

„Franke“ plautuvės gali turėti ne tik integruotus priedus, bet ir laisvai įstatomus, kurie nuimami, kai jais nesinaudojama.  Pavyzdžiui, jei nesinori didelės nusausinimo plokštumos, „Franke“ turi į plautuvę įstatomus nuvarvėjimo indus, pjaustymo lenteles, suvyniojamus padėkliukus, peilių laikiklius. Labai patogu, kad šią įrangą galima paslėpti, tai aktualu šiuolaikinėse bendrose su svetaine virtuvėse.

 

Franke-Mythos-plautuve
Franke Mythos plautuvė su priedais ir ekscentriniu ventiliu. Dėl vientiso dizaino daugeliui Franke plautuvių yra pritaikyti įvairūs aksesuarai ir  maišytuvai.

Pagalbinis dubuo skirtas maisto ir daržovių plovimui bei laikymui. Jis turi atskirą vandens išbėgimo sistemą, todėl patogus ir gali būti naudojamos tada, kai pagrindinis dubuo užimtas. Plačiau apie Franke Mythos nerūdijančio plieno kriauklės privalumus, galimus priedus ir paprastą montavimą:

 

patogiai-valomo-kriaukle
Paprasta, elegantiška ir patogu. Įstrižai nusklembtas Mythos plautuvės kraštas vos 6 mm pločio, bet jis neleidžia perbėgti vandeniui, patogus valymui. Šis plautuvės modelis 2021 metais pelnė Red Dot dizaino apdovanojimą.

4 klausimas: kaip montuoti plautuvę?

Nors plautuvės montavimo būdas atrodo nereikšminga detalė, bet jis turi įtakos bendram virtuvės  vaizdui ir stalviršio dizainui. „Franke“ plautuves į stalviršį galima montuoti keturiais būdais: iš viršaus, vadinamuoju Slim Top būdu, viename lygyje su stalviršiu ir iš apačios arba įgilintu montavimo būdu.

Montavimas iš viršaus - plautuvės kraštas iškilęs virš stalviršio apie 5 mm. Šiuo atveju ryškus barjeras tarp stalviršio ir plautuvės, jame gali kauptis nešvarumai, todėl šis plautuvės montavimo būdas naudojamas vis rečiau.

 

is-virsaus-montuojama-plautuve
Iš viršaus montuojama plautuvė.

Slim Top montavimas – plautuvės kraštas virš stalviršio iškilęs ne daugiau kaip per 2 mm ir vizualiai jis atrodo lygus su paviršiumi.

 

slim-top-kriaukles-montavimas
Slim Top montavimas – kriauklės kraštai vizualiai atrodo lygūs su stalo paviršiumi, nors iš tiesų jie yra per 1-2 mm virš stalviršio

Montavimas, kai stalviršio ir plautuvės paviršiai viename lygyje  - plautuvės kraštas uždedamas ant išfrezuotos stalviršio plokštumos juostos. Šiuo atveju stalviršis turi būti atsparus vandeniui.

 

Lygiai su stalviršiu montuojama plautuvė.
Lygiai su stalviršiu montuojama plautuvė

Iš apačios montuojama arba įgilinta plautuvė - stalviršis turi būti visiškai atsparus vandeniui, nes jo briauna atsiduria plautuvėje, montavimas turi būti sandarus.

 

is-apacios-montuojama-plautuve
Iš apačios montuojama plautuvė

Daugelis „Franke“ plautuvių modelių gali būti montuojamos keliais būdais, galimas montavimas gaminio aprašyme nurodomas aiškia piktograma - ženkliuku.

Kad šis gamintojas iki smulkmenų galvoja ne tik apie plautuves, bet ir apie jų montavimą, liudija dar vienas patobulinimas – vietą spintelėje taupantis sifonas. Jis išlenktas taip, kad neužimtų spintelėje erdvės, kuri virtuvėje labai reikalinga. Kitas svarbus momentas, jei norite turėti ne tik funkcionalią, bet ir elegantišką virtuvę – Franke virtuvinės įrangos komplektai arba dizaino linijos, kuriose dera absoliučiai viskas – pradedant plautuve ir maišytuvu, baigiant pjaustymo lentele ir peiliu.

 

Daugiafunkcins-plautuve-box-center
Daugiafunkcinė plautuvė Box Center. „Viskas, ko jums reikia valgiui gaminti, turi būti po ranka“, - teigia Franke virtuves projektuojantys dizaineriai, už šį sprendimą apdovanoti IF Design Award 2021 konkurso prizu.

Plautuvėse su priedais apgalvota kiekviena smulkmena, netgi tokia, kad, pavyzdžiui, atliekos valant žuvį ar trupiniai pjaustant duoną pasiektų plautuvės dugną, bet ne grindis. „Patogi ir estetiška darbo vieta turi įtakos ir maisto kokybei, ir nuotaikai“, - sako dizaineriai. „Franke“ plautuvių su priedais galimybes galima pamatyti
Parengta pagal "Franke" atstovybės Lietuvoje informaciją. Daugiau - www.franke.lt

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Vonios kambario įrengimas

Vonios kambarys, kaip įrengti vonios kambarį, vonios kambario planavimas, vonios kambario dizainas, vonios kambario hidroizoliacija, santechnika vonios kambariui, dušo kabinos montavimas

Virtuvės kriauklės

Geriausios virtuvės kriauklės, kaip išsirinkti virtuvės kriauklę, virtuvės kriauklės montavimas

Apšvietimo valdymas

Šviestuvų valdymas, apšvietimo valdymo instaliacija, apšvietimo projektavimas

Elektros jungikliai

Elektros jungikliai interjere, šviestuvų jungiklių dizainas, elektros jungiklių spalvų derinimas, elektros jungikliai su apšvietimo valdymu, originalūs elektros jungikliai

Virtuvinis maišytuvas su filtru

Virtuvinis maišytuvas su vandens filtravimu, virtuvės kranai su filtravimo sistema

Vonios kambario maišytuvai

Geriausi maišytuvai vonios kambariui, kaip išsirinkti maišytuvą voniai, vonios kriauklių maišytuvai,