Įmontuojama virtuvės technika
Atnaujinta: 2023-03-17

Virtuvės planavimas, virtuvės baldų ir buitinės technikos išdėstymas, vandentiekio, kanalizacijos ir elektros planas virtuvėje

Anksčiau virtuvė turėjo būti ir buvo tiesiog maisto gaminimo vieta, svarbiausia buvo funkcionalumas. Šiuolaikinėje modernioje virtuvėje jaukumas ir atmosfera turi tokią pat reikšmę kaip ir funkcija. Dizainerė Dalia Kalinauskienė sako, kad virtuvė ir vonia yra tos zonos, kurias reikia atsakingiausiai planuoti. Virtuvės-svetainės erdvė yra maisto gaminimo ir poilsio vieta, ši namų zona daugiausiai eksploatuojama ir labiausiai matoma.

Virtuvėje nebeužtenka vien gaminti maistą ar vaišinti svečius. Virtuvė - daugiafunkcė erdvė integruota į gyvenamąjį kambarį Atviros lentynos, integruotas apšvietimas ir spintelės, kuriose paslėpti prietaisai ir įranga, padeda virtuvei sklandžiai susilieti su svetaine ir sukuria hibridinę erdvę. Maisto ruošimo salos jungiamos su valgomojo stalu.

Kaip suderinti virtuvės estetiką, funkcionalumą, įkvėpimą gaminti ir sukurti poilsio atmosferą, į kurią nebūtų gėda pasikviesti svečių?

Teoriškai skiriami keletas virtuvės stilių - minimalistinis, skandinaviškas, klasikinis, kaimo, jie derinami su bendra interjero stilistika. Dažniausiai šiuolaikinėse virtuvėse vyrauja skandinaviškas stilius su eklektikos priemaišomis. Kadangi virtuvėje beveik visi buitinių prietaisai yra slepiami balduose, tai savaime sukuria santūrų minimalizmą, kuris nekrenta į akis bendro plano virtuvės erdvėje. Tačiau dažnai tuo pačiu virtuvės baldų liniją paverčia nuobodžia.

įmontuojama virtuvės technika
Balta virtuvė - neutrali ir neįpareigojanti, tačiau nuobodoka.

Planuojant virtuvės zoną reiktų pagalvoti apie akcentus - sienų apdailos, baldų, apšvietimo ir pan.

įmontuojama virtuvės buitinė technika
Spalviniai šaldytuvo durelių ir salos-baro akcentai. Interjero autorė Ieva Mažėtytė.

Išskirtiniu akcentu gali tapti spintelėje neslepiamas šaldytuvas. Yra šaldytuvų, kurių durelės yra rašymo lenta, mėgstami retro stiliaus, spalvoti šaldytuvai.

Dažniausiai virtuvėje eksponuojama tik indauja ar kelios atviros lentynos ir buitinė technika, kurioje naudojamas karštis - kailentės, orkaitės, mikrobangų krosnelės, iš dalies gartraukiai. Už spintelių durelių slepiamas šaldytuvas, indaplovė, šaldiklis, skalbyklė, džiovyklė, skrudintuvas, kavos virimo aparatas. Kiekvienas virtuvės prietaisas ir daiktas turi turėti savo vietą.

 

Virtuvės planavimas

Virtuvės baldų ir buitinės technikos išdėstymo planavimą reiktų pradėti nuo atsakymo, ar dažnai ir daug gaminate? Jeigu maisto gaminimas yra kasdienybė, tuomet neaukokite ergonomikos vardan estetikos: atstumai tarp šaldytuvo, plautuvės ir darbo stalo bei viryklės turėtų būti minimalūs, kad reiktų kuo mažiau vaikščioti. Taip pat pagalvokite ir apie tai, kad nereiktų toli nešti iš indaplovės išimtų indų.

Jeigu yra pakankamai vietos, planuokite virtuvės salą su kaitlente, plautuve ir darbastaliu. Ji žymiai sumažins žingsnių skaičių. Taip pat reiktų prisiminti, kad geriau nestatyti šaldytuvo greta orkaitės.

virtuvės planavimas
Virtuvės sala - maisto gaminimo vieta ir valgomojo stalas. Eurocucina nuotr.

Integruotą buitinę techniką reikia pasirinkti prieš pradedant projektuoti virtuvės baldus ir interjerą, o ne atvirkščiai. Tokiu atveju baldai bus pritaikyti prietaisų dydžiui ir formai.

Visiems šiems prietaisams reikalingi elektros, kanalizacijos ir vandentiekio įvadai.

 

Komunikacijų įvadai virtuvėje

Pagrindinė problema, su kuria susiduria virtuvės baldų montuotojai, yra netinkama įvadų vieta. Labai dažnai baldų gamintojai pastebi, kad, atvažiavus montuoti baldus, jau būna paruošti įvadai, kuriuos tenka koreguoti. Santechnikos įvadai indaplovei, plautuvei ir elektros lizdai šaldytuvui ar garų surinktuvui kliudo tinkamai įmontuoti buitinę techniką.

Planuojant indaplovės vietą virtuvėje, jos pajungimas labai dažnai išvedamas tiesiog už prietaiso. Prie iš sienos išsikišusio įvado montuojamas kranelis, alkūnė ir pajungimo žarna. Visas mazgas užima 5-6 cm. Kadangi indaplovės gylis dažniausiai sutampa su baldo gyliu, jos nebeįmanoma įstatyti į bendrą baldų liniją. Specialistai pataria visus buitinės technikos įvadus perkelti į šalia esančią spintelę arba, jei įmanoma, įgilinti - suformuoti nedidelę nišą sienoje.

Montuojant integruojamąją buitinę techniką, susiduriama su elektros lizdų problema. Elektros įvadas atvedamas tiesiai po garų surinktuvu, tačiau tuomet prietaiso nebeįmanoma pajungti. Pasak specialistų, tinkamiausia vieta gartraukio elektros lizdui yra gartraukio centras, kiek aukščiau prietaiso.

Šaldytuvui skirtas elektros lizdas turi būti žemai. Ypač tai svarbu montuojant integruojamą prietaisą. Tinkamiausias elektros pajungimo aukštis - apie 10-15 cm nuo grindų. Įvadas gali šiek tiek remtis į grindjuostę, tačiau turi netrukdyti šaldytuvui.

Kadangi montuojant integruojamąją buitinę techniką laisvos vietos už jos nebelieka, rekomenduojama, kad visi elektros ir santechnikos lizdai būtų šalia prietaiso ir slepiami spintelėje. Poros centimetrų tarp sienos ir prietaiso tikrai neužteks elektrai ar santechnikai prijungti.

Siekiant išvengti apmaudžių klaidų dėl netinkamos įvadų vietos, integruojamos technikos planavimą reikėtų pradėti nuo projekto dar namo ar buto projektavimo etape. Baldams ir prietaisams numatomos konkrečios vietos ir iškart pažymimos būsimų įvadų vietos.

virtuvės planas
Kad būtų teisingai išdėstyti komunikacijų įvadai, buitinės technikos ir baldų išdėstymą rekomenduojama numatyti namo ar buto projektavimo etape.

Turėdami projektą meistrai mato, kur atvesti vandentiekio ir kanalizacijos vamzdžius, kur - elektros laidus. Žinoma, darbo eigoje projektas paprastai taisomas, tačiau visada sumažina galimas neigiamas stichiško darbo pasekmes.

Įvadų vietos parinkimo klaidą daro ir architektai, kurie į santechnikų klausimą „Kur vesti elektros įvadą?", nurodo indaplovės vietą, pamiršę, kad jai būtina ir kanalizacija.

Jeigu būsto savininkas pats vadovauja darbams, turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad visi prietaisų įvadai būtų šalia arba įmontuoti į sieną.

Atnaujinant butą dažnai susiduriama su situacija, kai vamzdžiai nutiesti išilgai sienos, todėl buitinės technikos negalima lygiai priglausti prie sienos. Iš naujo montuoti vamzdžius būtų per brangu. Problemą galima spręsti didinant baldo gylį arba paliekant tarpą, kurį iš viršaus uždengia platesnis stalviršis.

Ši problema ypač aktuali senuose daugiabučiuose, kur virtuvėje būna dujų vamzdžiai, o sienos „akcentu" tampa dujų skaitiklis. Atsisakant sudėtingų darbų, t. y. dujų vamzdžių permontavimo, puikia išeitimi tampa spintelė. Žinoma, šiek tiek nukenčia baldų dizainas, be to, prarandama vietos, kurią galima būtų panaudoti daiktams sudėti, tačiau taip estetiškai paslepiami įvadų trūkumai.

Jeigu butas yra paskutiniame aukšte, šiuos vamzdžius galima pakeisti lanksčiomis žarnomis, pritaikytomis specialiai dujų tiekimui, jas įleidžiant į spintelę (paslepiant spintelėje).

Plautuvę įprasta montuoti į spintelę, paslepiančią kanalizaciją. Dažniausiai tokia spintelė gaminama su pusės spintelės aukščio nugarėle arba, jeigu baldas gerai priglunda prie sienos, visa nugarėle su tvarkingomis skylėmis įvadams ir sifonui. Rečiau susiduriama su neteisingai išvestais įvadais plautuvei, kurie trukdytų baldams.

Būtina atkreipti dėmesį, jog šalto ir karšto vandens įvadai plautuvei nebūtų per aukštai. Jie neturi būti aukščiau nei 70 cm aukščio nuo grindų lygio. Jeigu įvadai yra aukščiau, jie kliudo baldams, stalviršiui. Pasak specialistų, optimaliausias plautuvės darbinis aukštis sutampa su baldo aukščiu - 85-90 cm. Žinoma, galima iškelti aukščiau, tačiau dirbti jau nebus patogu, greitai pavargsite. Todėl tinkamiausias sifono išvedimo aukštis - 50 cm nuo grindų lygio (priklausomai nuo plautuvės gylio ir sifono).

Po plautuve reikia numatyti vietą atliekų rūšiavimo talpoms, ten pat montuojamas maisto smulkintuvas. Visi šie prietaisai slepiami šioje spintelėje, todėl labai svarbu pasitarti su baldininkais, ar jie tilps. Patyrę baldininkai visada paklaus, kokia bus įranga, kokie planuojami prietaisai spintelės viduje, kokia pasirinkta plautuvė.

Beje, planuojant baldus praverčia ir smulkių virtuvės prietaisų sąrašas, nes tuomet galima numatyti jiems tinkamiausią vietą spintelėse.

 

MDP stalviršio problemos

Nors visi virtuviniai stalviršiai atsparūs vandeniui ir smūgiams, kartais medžio drožlių plokščių stalviršiuose, pjaunant kiaurymę plautuvei, nepakankamai užsandarinamos briaunos arba nesandariai įmontuojama plautuvė. Drėgmė į stalviršio medžiagą gali patekti ir per nelaminuotą kraštą, tuomet po metų ar pusmečio medžio plokštė išbrinks ir deformuosis. Patikimi virtuvės baldų gamintojai prieš klijuodami laminuotų medžio drožlių plokščių briaunas jas apdoroja specialiu impregnantu, kuris apsaugo nuo vandens poveikio. Atspariausios drėgmei briaunos yra PVC (plastikas), ABS (plastikas), HPL (stalviršio paviršius). Jos būna nuo 0,4 iki 3,0 mm, dažniausiai naudojamos 0,4 arba 2 mm briaunos. Ypatingai reikėtų atkreipti dėmesį į briaunos priklijavimo kokybę.

ASA.LT informacija

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Virtuvės įrengimas

Kaip įrengti virtuvę, virtuvės išplanavimas, virtuvės dizainas, virtuvės baldai ir įranga, virtuvės plautuvės ir maišytuvai, gartraukiai

Virtuvės kriauklės

Geriausios virtuvės kriauklės, kaip išsirinkti virtuvės kriauklę, virtuvės kriauklės montavimas

Virtuvinis maišytuvas su filtru

Virtuvinis maišytuvas su vandens filtravimu, virtuvės kranai su filtravimo sistema

Geriausios vidaus durys

Kaip išsirinkti vidaus duris, vidaus durų dizainas, pagal kokias charakteristikas pasirinkti vidaus duris

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: