Čerpinis stogas
Atnaujinta: 2023-10-25

Betoninės čerpės yra pigesnės nei keraminės, bet jų ilgaamžiškumas ir spalvos pastovumas praktiškai toks pat kaip keraminių. Po čerpių stogu mažiau prikaista palėpių patalpos, čerpinis stogas slopina triukšmą.

Čerpinis stogas

Labai dažnai tradiciškai klasikiniams dvišlaičiams stogams pasirenkamas keraminių čerpių stogas, nes toks stogas - tai natūralumas ir dešimtmečiai be rūpesčių. Šiuolaikinės keraminės čerpės gali būti ne tik banguotos, bet ir lygios, tinkamos ir modernios architektūros namams. Tai šiuo metu viena populiariausių formų. Keraminių čerpių giminaitės - banguotos arba lygios betoninės čerpės, gali būti alternatyva keraminėms, nes tai taip pat ilgas tarnavimo laikas, atsparumas, spalvos pastovumas. Betoninės čerpės - tai ne čerpių dangos imitacija, o tikros čerpės. Jų pasirinkimas yra platus, tiek banguotų, tiek plokščių, įvairių populiariausių spalvų, iš kurių šiuo metu vyrauja pilka ir juoda. Savybės nė kuo nenusileidžia keraminėms, o stogo dangos kaina mažesnė.

Betoninės čerpės

Nors betoninės čerpės laikomos savo keraminių "seserų" šešėliu, tačiau atidžiai išnagrinėję jų savybes, nustebsite pamatę, kiek daug panašumų jos turi su savo giminaitėmis, ir kad tai konkurencinga stogo bei fasadų danga, turinti daug privalumų.

Betoninių čerpių istorija prasidėjo XIX amžiuje. XX a pradžioje betoninės čerpės buvo gaminamos daugiausia rankiniu būdu, taip pat ir Lietuvoje, nes galiojo reikalavimas įrengti nedegią stogo dangą prie geležinkelių, kad garvežio žiežirbos nesukeltų gaisrų. Redland kompanija (BMI pirmtakė) pradėjo gaminti betonines čerpes Jungtinėje karalystėje 1919 metais. Vėliau, po antrojo pasaulinio karo, buvo didelis stogo dangų poreikis. Ir Vokietijos įmonė Braas (dabar BMI) 1954 pristatė ir iki dabar gamina, "Frankfurter Pfanne" (angliškai: Double Roman, lietuviškai dvibangė Romėnų), tai yra iki šiol daugiausia naudojamas betoninių čerpių modelis Vokietijoje.

Skirtingai nei keraminių, betoninių čerpių nereikia degti aukštoje temperatūroje, todėl jų gamybai sunaudojama mažiau energijos, jos yra ekologiškesnės ir pigesnės. Mažesnė temperatūra, kurioje kietėja cemento ir smėlio mišinys, leidžia išgauti tikslesnius geometrinius matmenis. Jei keraminės čerpės gamybos proceso metu gali pakeisti savo parametrus ir geometriją (t.y. keraminės čerpės degimo metu gali trauktis ir suktis), tai betoninės išlieka lygiai tokios pat, kokios buvo nuimtos nuo konvejerio.

Betono čerpių žaliava yra paprastos, lengvai prieinamos medžiagos, sudėtis vienoda ir nekintanti, nepriklauso nuo molio išgavimo vietos ir jo cheminės sudėtis kaip keraminių žaliava. Aukštos kokybės portlandcementis ir nuo druskų išvalytas vanduo, tikslios frakcinės sudėties kvarcinis smėlis - tai viskas, ko reikia betoninių čerpių gamybai. Žaliavos kruopščiai sumaišomos reikiamomis proporcijomis ir presuojamos į ilgą čerpių juostą. Nuo preso formos priklauso čerpių profilis. Tada automatinis peilis supjausto ruošinį į atskirus elementus.

Supjaustyti elementai perkeliami į apdorojimo šiluma ir drėgme kamerą. Priešingai paplitusiai nuomonei, betonas kietėja ne dėl vandens garavimo, o dėl cheminių procesų, kuriems vanduo yra gyvybiškai svarbus. Todėl kameroje yra beveik 100 proc. drėgmė, o temperatūra - apie 60⁰ C. Tokios sąlygos suintensyvina betono kietėjimo procesą, čerpės kameroje laikomos 24 valandas. Įprastomis sąlygomis tam, kad betonas įgautų tokį pat stiprumą, prireiktų mėnesio. Po šio apdorojimo čerpių stiprumas pasiekia apie 180 kgf (1765 N). Po to jos keliauja į sandėlį, kur ramiai guli dar mėnesį ir papildomai įgauna dar 10-20 proc. stiprumo. Betoninių čerpių stiprumas didėja dar metus. Čerpės jau būna suklotos ant kieno nors stogo, bet kasdien vis stiprėja!

Betoninės čerpės nėra degamos, o tai reiškia, kad keraminių čerpių dažymo technologija joms netaikoma. Akriliniai dažai ant paviršiaus purškiami pramoniniu purkštuvu. Pirmasis sluoksnis - prieš siunčiant į termo-drėgmės kamerą, antrasis - po to. Betoninių čerpių paviršius visada šiek tiek šiurkštus, taip yra todėl, kad sudėtyje yra smėlio. Tai klasikinė betoninių čerpių gamybos technologija.

Šiandien betoninės čerpės techniniu požiūriu atrodo visiškai kitaip nei tos, kurios buvo gaminamos net ir ne taip seniai, prieš 30 metų. Nors rinkoje dar yra betono čerpių su dažytu paviršiumi, bet toks sprendimas nėra atsparus UV spinduliams. Pažangūs, inovacijas taikantys gamintojai, prie tokių priskiriamas ir "BMI Monier", gamindami betonines čerpes dažo visą žaliavos masę, tai vadinamosios pigmentuotos čerpės, kurių spalvos atsparumas didesnis. Šiuo atveju spalvos pigmentai į žaliavų mišinį dedami jau pirmajame gamybos etape. Po to čerpės yra dar du kartus dažomos

Dar kitaip gaminamos pačios inovatyviausios „BMI Monier" betoninės čerpės su Cisar danga - tai daugiasluoksnio betono gamybos technologija, kai formuojamas ypatingai lygus paviršius, panašus į keraminių čerpių paviršių. Technologijos inovatyvumas yra trys sluoksniai, kurių kiekvienas užtikrina stiprumą, paviršiaus lygumą ir spalvos intensyvumą.

Betoninės čerpės neįgeria vandens, jų neveikia ekstremalūs temperatūros perkryčiai, betoninių čerpių stogo danga sulaiko karštį vasaros metu, gerai izoliuoja garsą, po jomis nesusidaro drėgmės kondensatas

Betoninės čerpės
Betoninių čerpių stogas - solidi investicija už protingą kainą. Palėpė po betoninių čerpių stogu mažiau prikaista, čerpės ilgaamžės, stiprios, neįgeria vandens, gerai atlaiko šalčio ir karščio poveikį, izoliuoja garsą.

Betoninių Monier čerpių sandarumas

Lietuvoje Monier čerpių gamintojo atstovas yra UAB „BMI Lietuva", jau seniai veikianti Lietuvos rinkoje. Monier betoninėms čerpėms suteikia 30-ies metų garantiją. Jeigu stogas komplektuojamas su visomis gamintojo rekomenduojamomis montavimo medžiagomis bei priedais ir uždengiamas laikantis gamintojo nurodymų, „BMI Monier" vieninteliai Lietuvos rinkoje tiek betoninių, tiek keraminių čerpių stogams suteikia dar ir 15-os metų sandarumo garantiją.

Betoninės Monier čerpės gaminamos Lenkijoje arba Suomijoje, jų gamybos technologija yra viena pažangiausių Europoje, o čerpių asortimentas - vienas plačiausių. Suomijoje gamintos čerpės yra padengtos apsauginiu sluoksniu, Lenkijoje gaminamos Cisar technologijos čerpės, kuri yra pažangiausia technologija, leidžianti išgauti ypatingai lygų, atsparų purvo prikibimui paviršių, prilygstantį, o atskirais atvejais net geresnį keraminėms čerpėms. Pagrindinis Cisar technologijos naujumas ir pranašumai - užtikrinamos trys svarbiausios tobuloms čerpėms būdingos savybės: tvirtumas, paviršiaus lygumas ir estetika.
Cisar čerpės

Dėl unikalios trisluoksnės technologijos Cisar čerpės turi visus ilgaamžei stogo dangai būtinus privalumus

Pagrindinis sluoksnis užtikrina maksimalų čerpės tvirtumą. Specialia technologija apdorotas smulkiagrūdis smėlis suteikia čerpėms itin lygų paviršių ir padidina atsparumą purvui bei samanų augimui. Sluoksnis yra nelaidus vandeniui, todėl čerpės yra atsparesnės šalčiui, taip pat apsaugotos nuo erozijos ir rūgščiųjų lietų. Cisar čerpių paviršius padengtas dviguba Lumino akrilo danga, kuri apsaugo nuo neigiamo atmosferos veiksnių ir ultravioletinių spindulių poveikio, suteikia glotnų blizgesį ir intensyvią bei ilgai išliekančią spalvą.

Cisar technologija naudojama tiek banguotoms, tiek lygioms čerpėms, pagrindinės 5-ios spalvos yra: molio raudonumo, ruda, tamsiai pilka (antracito), juoda.

Banguotos betoninės čerpes
Cisar technologijos banguotos Baltic Cisar čerpės su dviem asimentriškomis bangomis.

Lietuvoje populiari tiek banguotų, tiek lygių čerpių forma, tamsiai pilka ir juoda čerpių spalvos. Pati populiariausia - plokščia, pilkos spalvos Cisar Teviva čerpė. Trisluoksnių Cisar čerpių kaina beveik nesiskiria nuo tradicinių betono čerpių.

Lygios betoninės čerpės

Jei kada nors ieškojote statybos patarimų internete, forumuose ar Facebook'e, žinote, kad kiek statytojų ir statybininkų - tiek nuomonių. Tikriausiai supratote, kad kalbant apie stogus taip pat egzistuoja mada ir kad yra medžiagų, kurios yra labai populiarios, o kitos - šiek tiek mažiau. Tikriausiai jūsų nenustebins, kad šiuo metu labai populiarūs yra lygių čerpių stogai. Greičiausiai lygios čerpės atsirado kaip gamintojų atsakas į architektų ir užsakovų susidomėjimą minimalistine ir paprasta architektūra bei kokybiškesne, solidesne danga. Kol nebuvo lygių čerpių, vienintelis sprendimas buvo skarda. Šiandien turime betoninių čerpių tiek formų, tiek spalvų paletę, kuri daugelį modernios architektūros gerbėjų tenkina tiek estetika, tiek kainos ir kokybės santykiu.

BMI Monier asortimente yra daug tradicinės technologijos betoninių čerpių, bet ir jos, galima sakyti yra pagerintos - padengtos dvigubu apsauginiu sluoksniu, pritaikytos šiaurietiškam klimatui. Tiek Suomijoje, tiek Lietuvoje tradicinės technologijos lygiomis čerpėmis mėgstama dengti fasadus ir stogus, taip išgaunant unikalų modernios architektūros pastato vaizdą ir užsitikrinant dangos ilgaamžiškumą. Vienos populiariausių yra lygios Zanda Evo ir banguotos klasikinės išvaizdos Zanda Lux - du kartus apsauginiu sluoksniu dažytos čerpės.

Lygios betoninės čerpės
Estetika, tvirtumas, solidi išvaizda - lygios Zanda Evo ir netgi banguotos Zanda Lux čerpės galimas variantas modernios architektūros stogo ir fasado dangai

Čerpinio stogo montavimas

Vien tik kėbulą ir ratus turintis automobilis nevažiuoja, stogo danga irgi yra sistema, kuri turi būti subalansuota. Bet kuri stogo danga be įvairių priedų ir tikslaus montavimo bus tik plytelių ar lakštų krūva. Kad stogas tinkamai funkcionuotų, reikia dar daug papildomų detalių. Todėl renkantis stogo dangą atkreipkite dėmesį, kokį stogo dangos komplektą siūlo gamintojas - ar turi visas reikalingas papildomas čerpes, tvirtinimo elementus, sandarinimo juostas, ką rekomenduoja pagrindo įrengimui. Nes kartais pati stogo danga atrodo patraukli ir nebrangi, bet pasigilinus aiškėja, kad jos įrengimas brangus, reikės ieškoti daug papildomų medžiagų.

Čerpinis stogas yra tradicinis, stogų stogdengiai juos dengti moka, jiems gerai žinomi ir praktiškai išbandyti visi mazgai. Labai svarbu, kad „BMI Monier" turi iki smulkmenų apgalvotus visus čerpinio stogo montavimo priedus - nekalbant apie pagalbines specialias čerpes, turi laikiklius, plėveles, stogo kraigo ir atbrailų sandarinimo medžiagas, sandarinimo juostas, netgi kamino sandarinimo juostas, grebėstų sandarinimo putas ir t.t. Sisteminių ir išbandytų medžiagų naudojimas yra viena svarbiausių sąlygų teisingam stogo įrengimui, ne veltui „BMI Monier" stogams, įrengtiems su gamintojo komplektuojančiomis medžiagomis ir laikantis gamintojo nurodymų, suteikia 15-os metų sandarumo garantiją.

Čerpinio stogo konstrukcija
Tradicinė, išbandyta ir pasiteisinusi šlaitinio stogo konstrukcija.

Čerpinio stogo grebėstavimas

Daugelio betoninių čerpių matmenys beveik nesiskiria, tačiau grebėstavimo žingsnis gali skirtis priklausomai nuo stogo nuolydžio. Stogo grebėstų žingsnis apskaičiuojamas taip: iš bendro gegnės ilgio (X) atimame atstumą nuo karnizo lentos iki antro grebėsto viršaus (LAT) ir atimame atstumą nuo viršutinio grebėsto viršaus iki kraigo (LAF). Gautą likusį atstumą (A) daliname iš nuolydžiui rekomenduojamo grebėstavimo žingsnio ( žr. lentelę). Kuo mažesnis nuolydis - tuo mažesnis grebėstavimo žingsnis, didesnis čerpių persidengimas.

Čerpinio stogo grebėstavimas
Stogo nuolydis ir grebėstų žingsnis. Skaičiavimo pavyzdys betoninėms Zanda Lux čerpėms

Gauname apytikslį eilių skaičių (B). Gauta reikšmę (B) apvalinamę iki sveikojo skaičiaus į didesnę pusę (C). Gautą likusį atstumą (A) daliname iš tikslaus eilių skaičiaus (C) ir turėsime gauname tikslų grebėstavimo žingsnį.

Pavyzdžiui, šlaito ilgis - 6400 mm., nuolydis - 40 laipsnių; A = 6400 - 360 (LAT) - 20 (LAF) = 6020 mm. B = 6020/360 = 16,72; C = 17 eilių; LA (grebėstavimo žingsnis) = 6020 / 17 = 354 mm.

Bet kuriam stogui yra svarbi kiekviena smulkmena, nėra nė vienos konstrukcijos, kuri būtų veikiama tokio kiekio ir tokių skirtingų faktorių, kaip stogas. Nei stogo dangai, nei jo konstrukcijai neverta taupyti, nes atsiradus stogo defektui kentės visas pastatas.

Straipsnis parengtas remiantis „BMI Monier" informacija, gamintojų ir ASA.LT nuotraukos

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Plokščio stogo įrengimas

Plokščio stogo konstrukcija, nuolydžio formavimas, šiltinimas, remontas, gaisrinės saugos reikalavimai.

Čerpinis stogas

Čerpinio stogo įrengimas, betoninės čerpės, betoninių čerpių charakteristikos, čerpinio stogo grebėstavimas ir čerpių montavimas

Čerpės

Čerpinio stogo įrengimas, čerpių tipai ir čerpinio stogo dizainas.

Markizių montavimas

Markizės, markizių pasirinkimas, markizių tvirtinimas, audiniai markizėms, markizių valdymas

Karkasinio namo statyba

Karkasinis namas, karkasinio namo šiltinimas, karkasinio namo surinkimas, medinio ir metalinio karkaso namai, karkasinio namo sandarinimas, deklaracija apie statybos užbaigimą

Difuzinės plėvelės montavimas

Stogo ir sienų izoliacinės plėvelės, priešvėjinės izoliacinės plėvelės, plėvelių charakteristikos, plėvelių montavimas ir sandarinimas

Produktai kategorijos horizontalus spec

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Skardine_stogo_danga Skardinė stogo danga Vilnius Skarda Stogui Vilnius, Skardiniai Stogai Vilnius, Skardinis Stogas Prekyba Vilniuje, Plieninė Stogo Vilnius, Danga, Metalinė Stogo Danga Vilnius
šiltinimo poliuretano putomis kaina Šiltinimas poliuretano putomis kaina Šiltinimo Poliuretano Putomis Kaina, Kiek Kainuoja šiltinimas Poliuretano Putomis

Verslo skelbimai

Įmonių verslo skelbimai kuriuose gali būti nuo vienos iki 10 įmonių kontaktai

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: