Virtuvės plautuvės
Atnaujinta: 2022-12-09

Visos detalės apie virtuvės plautuves arba kriaukles.

Renkantis plautuvę norisi, kad ji ilgus metus atrodytų kaip nauja, būtų patogi. Kokios plautuvių medžiagos yra atspariausios ir ilgaamžiškiausios, kaip kinta naudojant? Kodėl geriau rinktis didesnę plautuvę, net jei virtuvėje yra indaplovė?

virtuvės plautuvės

Yra apskaičiuota, kad maždaug 60 proc. laiko, kurį skiriame maistui gaminti, prabėga triūsiant prie plautuvės. Ne veltui ji vadinama virtuvės darbo centru. Savaime aišku, kad darbo centras turi būti patogus dirbti ir valyti, atsparus tiek mechaniniam, tiek cheminiam poveikiui, estetiškas.

Geriausios medžiagos virtuvės plautuvei

Vienas iš pagrindinių klausimų renkantis virtuvės kriauklę - iš kokios medžiagos ji turi būti pagaminta?

Europoje didžiausią plautuvių asortimentą turinti  Šveicarijos "Franke" korporacija plautuvių gamybai naudoja nerūdijantį plieną, granitą, keramiką ir visai neseniai patentuotą naują medžiagą - tektonitą.

Nerūdijančio plieno virtuvės plautuvės

Rinkoje jų pasirinkimas itin didelis, tačiau reiktų atkreipti dėmesį į plieno sudėtį - kiek jame yra chromo ir nikelio. Deja, kai kuriose rinką pasiekiančiose plautuvėse nikelio būna vos 5 proc., arba iš viso nebūna, nes jis brangus.

 

nerudijancio plieno plautuves
Atkreipkite dėmesį, kiek nerūdijančio plieno plautuvės medžiagoje yra chromo ir nikelio - nuo to priklauso, ar jūsų plautuvė greitai nesurūdys.

Dėl nuolatinio sąlyčio su vandeniu optimalu, kad nerūdijančio plieno plautuvių sudėtyje būtų ne mažiau kaip 18 proc. chromo ir 10 proc. nikelio. Tokia plieno sudėtis garantuoja, kad plienas bus atsparus rūdims, ilgaamžis ir atlaikys visus išbandymus: smūgius, įbrėžimus, temperatūros svyravimus, agresyvias plovimo priemones. Daugiau chromo ir nikelio turinčioje nerūdijančio plieno plautuvėje nedūžta krintantys indai, nes medžiaga turi elastiškumo. Plieno paviršiuje nėra porų, todėl medžiaga visai neįgeria spalvotų skysčių, yra higieniška, atspari aukštai temperatūrai, ją lengva valyti, plautuvės lengvos.

Plieninės plautuvės gali būti lygiu arba nelygiu struktūriniu grublėtu paviršiumi. Praktiškesnis yra struktūrinis paviršius, nes ant jo nesimato įbrėžimų ir vandens nuosėdų.

 

strukturinis-plautuves-pavirsius
Praktiškesnis yra struktūrinis paviršius, nes ant jo nesimato įbrėžimų ir vandens nuosėdų.

Atkreipkite dėmesį, kad ilgainiui lygių poliruotų plieninių plautuvių paviršiaus blizgesys dingsta ir tampa matiniu - tai natūralu dėl nuolatinio sąlyčio su indais, plovimo priemonėmis.

Taip pat žinotina, kad į plieno plautuvę tekančio vandens garsas bus labiau girdimas negu kitos medžiagos plautuvėje. Jeigu plieno plautuvės paviršius nenusausinamas, lieka vandens kalkių ir pirštų žymių, plieno plautuvės būna tik pilkos metalo spalvos.

Renkantis nerūdijančio plieno  plautuvę taip pat atkreipkite dėmesį, ar ji štampuota - pagaminta iš ištisinio plieno lakšto, ar iš kelių lakštų, t.y., dubuo suvirintas su rėmu. Nors ne specialistui atrodytų, kad štampuotos plautuvės patvaresnės, tačiau taip nėra. Atskirų plieno lakštų plautuvės gaminamos iš storesnio plieno, suvirinimo vietose yra dvigubo storio, jos mažiau skleidžia triukšmą tekant vandeniui ir yra stabilesnės. Kadangi štampavimas yra daug greitesnis gamybos būdas, gerokai skiriasi ir gaminių kaina.

Granitinės virtuvės plautuvės

 Jų medžiagos sudėtis - 80 proc. natūralaus granito ir 20 proc. akrilo, kuris suteikia elastiškumo, dėl to nesuduš į tokią plautuvę nukritęs indas. Kadangi didžiąją šių plautuvių medžiagos dalį sudaro natūralus granitas, jos ir vadinamos granitinėmis. Terminai „dirbtinis granitas" ar „akmens masė", kuriais apibūdinamos šio tipo plautuvės, anot „Franke" atstovo Remigijaus Nacevičiaus, neturi nieko bendro su granitu ir atitinkamomis jo savybėmis.

Granitinių plautuvių medžiaga šilta, kieta ir atspari braižymui. Kaip sako R. Nacevičius, jei su varine moneta iš visos jėgos bandysime įbrėžti žymę plautuvės paviršiuje, moneta nudils, o plautuvėje, nuplovus vario likučius, žymės neliks.

 

granitines-plautuves
Granitinės plautuvės - atsparios ir ilgaamžės

Jeigu vanduo kalkingas, granito paviršiuje ilgainiui gali atsirasti kalkių žymių. Kalkių apnašos lengvai nuvalomos buitiniais nukalkintojais arba citrinos rūgšties tirpalu. Jei plautuvė iš šviesaus ar balto granito, gali likti dėmių nuo ilgam joje paliktų kavos ar arbatos tirščių.  Tokiu atveju rekomenduojama naudoti specialias Franke kempinėles, kurios veikia trintuko principu - patrynus dėmės išnyksta.

Dėl ilgus metus neprarandamos išvaizdos, medžiagos natūralumo, šiltumo, elastiškumo bei natūralių gamtinių spalvų paletės, granitinės plautuvės vis labiau populiarėja. Jos neskleidžia garso bėgant vandeniui, atlaiko iki 280 laipsnių karštį, lengvai prižiūrimos, puikiai dera prie baldų spalvų.

Keraminės virtuvės plautuvės

Tai geriausios plautuvės „Franke" gaminių asortimente ir gamintojų pasididžiavimas. Jos gaminamos iš specialios Fraceram keramikos, turi lygų blizgų paviršių. Plautuvių paviršius labai kietas, tvirtas, jo nepažeidžia iš nedidelio aukščio krintantys daiktai, jis nesusibraižo nuo aštrių įrankių.

 

keramines-plautuves
Keraminės plautuvės pasižymi lygiu blizgiu neįgeriančiu paviršiumi.

Keraminę glazūrą itin patogu valyti, šiuo požiūriu keramika nepralenkiama: ji higieniška, neįgeria skysčių, atspari įbrėžimams ir beveik nekinta laikui bėgant, tai amžina klasikinė medžiaga, plautuvių dizainas klasikinis ir modernus kartu.

Tektonito virtuvės plautuvės

Tai naujausia, inovatyvi „Franke" medžiaga. Plautuvės iš tektonito rinkoje pasirodė neseniai ir kol kas „Franke" yra vienintelis gamintojas, sukūręs ir užpatentavęs naujos kartos sintetinę Tectonite® medžiagą. Visa tektonito plautuvių paslaptis slypi paviršiuje, kuris yra labai plonas, bet neįtikėtinai kietas ir lygus.

 

tektonito-plautuves
Naujausia „Franke" plautuvių medžiaga - matinės tekstūros ir itin kieto paviršiaus tektonitas. Jis atsparus, šiltas ir malonus liesti

Vulkaninės kilmės paviršiaus medžiaga specialia technologija gaminama stiklo pluošto bei specialių sintetinių medžiagų pagrindu. Nors plastikas iki šiol nebuvo laikomas atsparia ir tinkama plautuvėms medžiaga, tačiau nauja technologija ir stiklo pluoštas daro jį neįveikiamu. Vizualiai ir atsparumo savybėmis naujoji medžiaga panaši į granitą, bet yra daug lengvesnė. Nežinant, kad tai tektonito plautuvė, nuo granito plautuvės išoriškai ją atskirti sunku, spalvų gama irgi primena granitą, tik kaina mažesnė nei granito plautuvių.

Kaip minėta, tektonito plautuvės panašios į granito, netgi jį lenkia lengvumu, didesniu atsparumu smūgiams, paprastesniu montavimu.  Dėl matinės tekstūros kieto paviršiaus tektonito plautuvės reikalauja mažiau priežiūros, paviršius neįgeria skysčių ir jame nelieka žymių, jis atsparus smūgiams ir įbrėžimams.

Optimalus virtuvės plautuvės dydis

Po plautuvės medžiagos pasirinkimo kitas žingsnis - plautuvės forma. Jų yra įvairių,  visas sunku išvardinti, variantų - begalė. Kaip sako „Franke" atstovas Remigijus, plautuvės forma iš esmės priklauso nuo virtuvės stiliaus, spintelės matmenų - ar tai bus klasikinis kvadratas, apskritimas ar modernesnis pailgas stačiakampis.

Tačiau, jei tik yra galimybė, visada praktiškiau pasirinkti didesnę ir gilesnę plautuvę, netgi tuo atveju, jei gaminate nedaug ir naudojate indaplovę. „Juk svarbu, kad plautuvėje būtų patogu pamerkti ir išplauti kepimo skardą, didelį puodą,  nuplauti obuolius, daržoves", - akcentuoja „Franke" atstovas.

 

plautuves spalva
Plautuvės spalva ir forma - stiliaus išraiška, tik reiktų nepamiršti, kad plautuvėje turėtų tilpti kepimo skarda, puodai

Kitas pastebėjimas dėl formos  - apvalesnių kampų  plautuvę valyti patogiau nei kampuotą.

Taupant vietą, plautuvės dažnai montuojamos virtuvės kampe, tam naudojamos kampinės plautuvės. Kaip pastebi Remigijus Nacevičius, nepatogu naudotis plautuve, įmontuota į statų virtuvės kampą. Geriau ją statyti į įpjauto virtuvės kampo dalį, taip, kad šalia susidarytų du buki kampai. Taip plautuvė bus arčiau greta stovinčio žmogaus, be didesnių pastangų pasiekiamos visos jos dalys.

Šiek tiek įlenktas plautuvės paviršius - geras ergonominis sprendimas, dėl kurio palengvėja rankų judesiai. Be to, vanduo nukreipiamas į perpylimo angą.

Papildomi virtuvės plautuvės priedai

Papildomos ar pagalbinės plautuvės dalys yra pusinis ar pagalbinis dubuo, nusausinimo plokštuma, ekscentrinis ventilis ir perpylimo anga. Visų šių dalių dydžiai bei formos Franke plautuvėse pritaikyti atliekamai funkcijai.

Pagalbinis dubuo skirtas maisto ir daržovių plovimui bei laikymui. Jis turi atskirą vandens išbėgimo sistemą, todėl patogus ir gali būti naudojamos tada, kai pagrindinis dubuo užimtas.

Nusausinimo plokštumoje dirbama su šlapiais produktais, atitirpinami šaldyti produktai.

Iš priedų lengvinančių ir greitinančių darbą virtuvėje minėtini nuvarvėjimo indai, pritaikyti plautuvių matmenims, integruoti ekscentriniai ventiliai išleidimo angos vožtuvui reguliuoti, vyniojimo padėkliukai ir kt.

 

Ventilio uzdengimas
Ventilio uždengimas

Virtuvės plautuvės montavimas

Montavimo būdų yra keli, priklauso nuo pasirinktos plautuvės modelio, nors didžioji „Franke" plautuvių dalis gali būti montuojamos keliais būdais.

Iš viršaus montuojama plautuvė - tradicinis būdas, kai plautuvės kraštas iškilęs virš stalviršio apie 5 mm. Kadangi susidaro barjeras tarp stalviršio ir plautuvės, kuriame linkę kauptis nešvarumai, naudojamas vis rečiau.

Slim Top montavimas - iš viršaus minimaliai, vos per 1- 2 mm plautuvę pakeliant virš stalviršio. Vizualiai plautuvės kraštas ir stalviršis atrodo beveik viename lygyje.

 

plautuves montavimas slim top
Vos per 1-2 mm virš stalviršio pakeltas plautuvės kraštas

Stalviršio ir plautuvės paviršiai viename lygyje - plautuvės kraštas uždedamas ant išfrezuoto stalviršio krašto. Šiuo atveju stalviršis turi būti atsparus vandeniui ir reikalingas kompetentingas baldų gamintojas galintis taip stalviršį išfrezuoti.

 


Stalviršis viename lygyje su plautuve

Iš apačios po stalviršiu montuojama plautuvė - stalviršis turi būti visiškai atsparus vandeniui, montavimas turi būti sandarus, reikalauja įgūdžių ir kvalifikuoto darbo.

 

is palacios montuojama plautuve
Iš apačios montuojama plautuvė

Labai patogu, jog prie kiekvienos „Franke" plautuvės yra šablonas - kartono kontūras, pagal kurį padaroma ertmė plautuvei įstatyti.

 

integruotas-ventilis
Plautuvei pritaikytas ir integruotas ventilis neleidžia kraštuose kauptis maisto likučiams.[/caption] Daugelis brangesnių „Franke" plautuvių turi patentuotą integruojamą ventilį. T.y., išbėgimo plokštuma vientisa ir tarpuose nesikaupia nešvarumai.

Dar vienas patentas, kurį turi tik „Franke" -  mygtukinis ekscentrinis vandens išbėgimo vožtuvo atidarymas ir uždarymas. Labai patogu, kai rankos užimtos, atidaryti ir uždaryti ventilį vienu rankos prisilietimu.

 

andens-nuleidimo-voztuvo-mygtukas
Vandens išleidimo vožtuvą valdantis ekscentrinis mygtukas - labai patogu, nes nereikia į plautuvę merkti rankos.

Pirkdami plautuvę skirkite dėmesio ir estetikai. Tokios detalės, kaip uždengtas perpylimas ar uždengtas ventilis suteiks jūsų plautuvei ir darbui virtuvėje ne tik patogumą - virtuvė visada atrodys estetiškai, moderniai, o baldams suteiks visišką dizaino išbaigtumą.

 

vandens-perbegimo-detale
Vandens perbėgimo detalė - funkcionalumo, estetikos ir dizaino vienovė

Dar viena labai patogi „Franke" rekomenduojama detalė - vietą po plautuve taupantis sifonas. Vamzdis nuo vandens išleidimo angos išlenktas lik sienos, todėl lieka erdvės spintelėje šiukšlinei, rūšiavimo talpoms ar kitoms reikmėms.

 

plautuves-sifonas
Franke plautuvės turi išlenktą sifoną, dėl kurio lieka vietos po plautuve

Taigi „Franke" plautuvės -  pasaulinio lygio kokybė ir apgalvota kiekviena detalė. O apie „Franke" maišytuvus sklinda legendos - bet apie tai kitame straipsnyje.

Parengta pagal "Franke" atstovybės Lietuvoje informaciją. Daugiau - https://www.franke.com/lt/lt/ks.html

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Vonios kambario įrengimas

Vonios kambarys, kaip įrengti vonios kambarį, vonios kambario planavimas, vonios kambario dizainas, vonios kambario hidroizoliacija, santechnika vonios kambariui, dušo kabinos montavimas

Virtuvės kriauklės

Geriausios virtuvės kriauklės, kaip išsirinkti virtuvės kriauklę, virtuvės kriauklės montavimas

Apšvietimo valdymas

Šviestuvų valdymas, apšvietimo valdymo instaliacija, apšvietimo projektavimas

Elektros jungikliai

Elektros jungikliai interjere, šviestuvų jungiklių dizainas, elektros jungiklių spalvų derinimas, elektros jungikliai su apšvietimo valdymu, originalūs elektros jungikliai

Virtuvės plautuvės

Geriausios virtuvės plautuvės, tinkamiausios medžiagos virtuvės plautuvei, virtuvės plautuvės montavimas

Virtuvinis maišytuvas su filtru

Virtuvinis maišytuvas su vandens filtravimu, virtuvės kranai su filtravimo sistema

Vonios kambario maišytuvai

Geriausi maišytuvai vonios kambariui, kaip išsirinkti maišytuvą voniai, vonios kriauklių maišytuvai,

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: