Vėdinimo sistemos įrengimas

2797
Vėdinimo sistemos įrengimas
5 (100%) 1

Siekiant komforto pasitikėti tik natūraliu vėdinimu būtų mažų mažiausiai naivu. Natūralus vėdinimas reiškia padidintus šilumos nuostolius beveik penktadaliu, atitinkamai ir išaugusias šildymo sąskaitas. Juolab, šiandien rekuperacinė sistema nėra jokia panacėja. Tai užtikrintas būdas sukurti sveiką mikroklimatą aplinkoje, kurioje praleidžiame didžiausią dienos dalį.

Skandinavijoje – visuose būstuose yra privaloma vėdinimo sistema su rekuperacija. Mūsų šalyje tokia prievolė kol kas galioja tik statantiems energiškai efektyvų namą.

Mechaninio vėdinimo sistema (su šilumos grąžinimu) paremta tuo, kad išeinantis iš patalpos oras sušildo įeinantį orą iš lauko. Šis vėdinimo įrenginys užtikrina reikiamą gryno oro kiekį, palaiko tinkamą oro drėgmę, filtruoja ir pašalina alergenus. Lietuvos Statybos techniniame reglamente nurodoma, kad vienam žmogui į gyvenamosios paskirties patalpą tiekiamo šviežio oro kiekis turėtų būti ne mažesnis nei 15 m³/val. Tačiau patyrę specialistai ragina neapsigauti. Iš tikrųjų jaustis komfortiškai reikia beveik dvigubai daugiau šviežio oro kiekio per valandą nei reikalaujama, t.y. apie 30 m³/val.

Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad rekuperatorius gali grąžinti nuo 75 iki net 95 proc. iš patalpos išeinančios šilumos ir taip sumažinti išlaidas šviežio oro šildymui nuo 50 iki 80 proc. Tikslus koeficientas priklauso nuo rekuperacinės sistemos galingumo ir modifikacijos. Ir šis skaičius yra svarbiausias sistemos efektyvumo kriterijus.

Šiuolaikines vėdinimo sistemas sudaro automatika, rekuperatorius, šilumokaitis, filtrai, ortakiai.

Pagrindinės vėdinimo sistemos dalys yra:

  • Rekuperatorius – dažniausiai diferencijuojamas pagal patalpų kvadratūrą ar naudojamus šilumokaičio tipus.
  • Šilumokaitis atsakingas už šilumos perdavimą iš šiltesnio oro srauto pratekančio pro jį šaltesniam ir atvirkščiai.
  • Triukšmo izoliaciją lemia rekuperatorių korpusų medžiagiškumas. Kartais reikia papildomos izoliacinės medžiagos. Triukšmo lygis, kurį skleidžia vėdinimo sistema, gyvenamosiose patalpose turėtų neviršyti 40 dBa dieną ir 30 dBa naktį.
  • Filtrai išvalo orą ir palaiko palankią aplinką, šalina kvapus. Filtro užterštumas matuojamas slėgio matuokliais arba pagal įrenginio darbo valandų skaitliuko duomenis.
  • Ventiliatoriai tiekia ir ištraukia orą iš patalpos.
  • Automatika – šiuolaikiniuose rekuperatoriuose naudojami įvairūs valdikliai, nuo paprasčiausio mechaninio įjungimo – išjungimo iki pilnai programuojamos ir valdomos sistemos išmaniuoju telefonu.
  • Ortakiai sujungia kolektorių ir registrinę dėžutę į kurią įmontuojamas difuzorius oro tiekimu arba ištraukimui.

Priklausomai nuo vėdinamų patalpų dydžio bei paskirties galima rinktis plokštelinius arba rotacinius rekuperatorius. Prieš pasirenkant rekuperatorių reikia įvertinti gamintojų pateikiamą informaciją apie rekuperatoriaus energijos suvartojimą. Etiketėje yra nurodytas oro srautas ir triukšmo sklaidos lygis. Klasė nustatomos pagal standartą, kuris iš esmės sukurtas tam, kad parodytų kiek rekuperatorius suvartoja elektros per tam tikrą laiką.

Pradedame nuo vėdinimo įrengimo projekto

Vėdinimo sistema projektuojama kartu su visomis inžinerinėmis sistemomis. Tiekiamo oro kiekis skaičiuojamas pagal oro užterštumą, patalpos dydį ir žmonių, kurie naudosis patalpa, skaičių. Profesionalūs projektuotojai įvertina ir tokias sąlygas, kaip pastato padėtį tarp kitų statinių, architektūrinių konstrukcijų sudėtingumą.

Vėdinimo sistemos projekto pavyzdys

Pasirinkti sprendimai turi būti patikimi, ilgaamžiai ir paprasti, todėl dar projektavimo stadijoje būtina įvertinti tinkamo oro drėgmės patalpoje išlaikymo lygį, kuris neturėtų viršyti 40–45 proc. Kai kur teigiama, kad optimalus santykinis tiekiamo oro drėgnumas yra 40-60 proc. Tačiau ar kada nors teko ilgėliau pabūti patalpoje, kurioje drėgmės kiekis viršija 50 proc.? – prisiminimai nekokie. Tai ypač opus klausimas šaltuoju metų laiku.

Jeigu patalpoje yra drėgmės kondensacijos atsiradimo tikimybė, turi būti numatytas kondensato suvedimo mechanizmas ir vieta. Dažniausiai ji yra toje pačioje vietoje, kurioje numatoma ortakių sujungimo vieta.

Oras patalpose turėtų pasikeisti bent vieną kartą per valandą, pagal tai skaičiuojamas ortaikių pralaidumas. Šiuo metu populiariausi ortakiai yra 75 mm skersmens, kurių oro pralaidumas – 20 kub.m/val. Todėl vidutinio dydžio kambariui reiks dviejų tokių ortakių.

Pastaraisiais metais vis dažniau naudojami lankstaus plastiko ortakių sistemos (įrenginys, vamzdynai, triukšmo slopintuvai), t.y. vieno gamintojo sukomplektuota standartinė įranga arba suderinti keli komplektai. Toks pasirinkimas leidžia išvengti su montavimo ir projektavimo darbais susijusių galimų klaidų.

Tarp perdangų išvedžioti PVC ortakiai

Ortakiai dažniausiai išvedžiojami prie laikančiųjų konstrukcijų ir pertvarų, kartais – grindų. Norint padidinti garso izoliaciją, ortakius montuokite konstrukcijų viduje. Svarbiausia saugotis, kad ortakiai nepažeistų konstrukcinių elementų.

Ir daugiausiai klausimų kelia rekuperatoriaus pasirinkimas. Čia universalaus pasirinkimo nėra. Svarbiausia, teisingai nustatyti rekuperatoriaus galingumą. Tai galima padaryti patalpų tūrio skaičių dauginant iš oro kaitos per valandą skaičiaus. Pavyzdžiui, 200 kvadratinių metrų namui reikės rekuperatoriaus, kurio galingumas yra 400-600 kubinių metrų. Pasirinkus tinkamą sistemą ir turint projektą, galima siųsti užklausas į vėdinimo sistemomis prekiaujančias įmones.

Vėdinimo sistemos rekuperatorius

Vėdinimo sistemos montavimas

Ortakiai montuojami kiekviename kambaryje (su tam tikromis išimtimis), tačiau būtinai virtuvėje ir vonioje. Ortakiuose sumontuojamos visos detalės jų sujungimui, oro srauto vibracijų padėsiančios išvengti guminės tarpinės, įrengtos vamzdyno atramos.

Vėdinimo ortakio sujungimas

Difuzoriai – į oro paėmimo ir ištraukimo angas montuojami oro skirstymo prietaisai. Šiuo metu itin populiarūs universalūs difuzoriai. Jie dažniausiai jungiami tiesiai prie ortakių.

Vėdinimo ortakių difuzoriaus pajungimo dėžė

Metalinių ortakių tiesioginiam difuzoriaus pajungimui naudojamas plastikinis dirželis. Jeigu pasirinkote plieninius ortakius, juos gali tekti papildomai izoliuoti nuo triukšmo.

Rekuperatorius SAVE VRT 700

Ortakiai iš kiekvieno kambario tiesiami iki rekuperatoriaus. „Systemair“ rekuperatorių gamintojai privačiuose namuose, nedideliuose  biuruose Lietuvos klimatui rekomenduoja naudoti SAVE serijos rekuperatorius su rotaciniais priešpriešinio srauto šilumokaičiais, užtikrinantis net iki 90% energijos. „Systemair“ yra Europoje gerai žinomas gamintojas dėl savo patikimų ir energiją taupančių sprendimų. „Save VTR“ yra visiškai naujas šio gamintojo įrenginys, skirtas nedidelėms patalpoms – nuo 100 kv. metrų iki 550 kv. m. Tai aukščiausio lygio prijungimo įrenginys su energiją taupančiais ir tyliai veikiančiais EC ventiliatoriais ir pažangia valdymo įranga. „Save VTR 700“ tiekia oro srautus iki 670 m3/val.Įrenginys kompaktiškas, gali būti pajungiamas tiek šone, tiek viršuje. Todėl dažniausiai, kitaip nei didelių gabaritų sistemos, jie kabinami ant lubų, sienų ar slepiami spintelėje. „Systemair“ rekomenduoja rekuperatoriaus bloką montuoti tiesiog į virtuvinę spintelę ant vibroizoliacinės tarpinės. Oro padavimo ir ištraukimo ortakiai jungiami į atskirus kolektorius.

Vėdinimo ortakių sujungimas su difuzoriaus dėže

Kolektorius ir ortakiais jungiamas, montuojant garso slopintuvus. Vėliau rekuperatorius jungiamas prie kaminėlių.

Oro ištraukimo ir paėmimo kaminėliai turėtų būti montuojami išlaikant bent vieno metro atstumą vienas nuo kito. Į jų vidų įdedamas specialus ortakis ir jis turėtų būti apsaugomas nuo lietaus stogeliu.

Oro paėmimo kaminėlis

Kaip ir vėdinimo kaminėlių įrengimas taip ir vėdinimo sistemos apdaila neturi vieno standarto.

Vėdimo ortakių montavimas

Tiesiog nuo pat ortakių sumontavimo iki apdailos pabaigos, ortakiai turi būti apsaugoti nuo statybinių dulkių. Ir tik pabaigus apdailą į ortakių išorinę angą įstatomi difuzoriai.

Vėdinimo sistemos difuzorius įstatomas tik pabaigus apdailą Pajungimas

 Vėdinimo valdymo pajungimas

Visi įrenginiai yra paruošti montavimui. Dėl lengvai keičiamų komponentų ir jų priežiūros jų paprastas aptarnavimas. „Save VTR“ parametrus galima lengvai nustatyti skaitmeniniu pulteliu arba prijungus įrenginį prie „Modbus“ valdymo sistemų. Valdymo skydelį patogu pakabinti kitame kambaryje arba namų mikroklimatą reguliuoti išmaniuoju telefonu. Naudotojas gali lengvai reguliuoti oro srautą, tiekiamo oro temperatūrą, veikimo laiką ar kitus oro kokybės parametrus. Taip pat galima pasirinkti skirtingus režimus, tokius kaip: „atostogos“ ar „svečiai“. Tai leidžia sutaupyti jeigu Jūsų nėra namuose.

Išmaniuoju telefonu valdoma vėdinimo sistema.

Naujausios „Systemair“ sistemos komplektuojamos su programine įranga „Systemair Configurator“, skirta ašiniams ventiliatoriams. Naudotojui patogi programinė įranga leidžia greitai ir lengvai pasirinkti produktus. Be to naudotojas gali palyginti ašinius ventiliatorius, duomenis eksportuoti dxf formatu, turėti ašinių ventiliatorių ir montuojamų priedų 3D vaizdą bei gauti technines ataskaitas. Visa tai su itin paprastu valdymu.

Parengta pagal UAB „Systemair“ informaciją

DALINTIS

KOMENTUOTI