Statybos aikštelės nužymėjimas ir žemės darbai

10773
Statybos aikštelės nužymėjimas ir žemės darbai

Pirmas žingsnis, statant namą, yra statybos aikštelės nužymėjimas, t.y. tikslus namo ašių ir jų susikirtimo vietų nustatymas.

Yra du keliai tiksliam pastato ašių nustatymui statybos aikštelėje. Pirmas kelias yra nužymėti ašis nuo šalia sklypo esamų objektų, tokių kaip gatvė ir pan., pagal atstumus nurodytus gen. plane. Tam naudojama 30-50 metrų ruletė. Antras kelias – naudojantis teodolitu, nužymėti ašis nuo šalia esamų reperių pagal gen. plane duotus kampus ir atstumus. Jeigu sklypas yra pakankamai horizontalus, geriausia naudoti pirmąjį metodą. Tačiau jeigu statybos aikštelė yra nuožulni, geriausia, kad geodezininkas aikštelės nužymėjimą atliktų teodolitu. Sklypo nužymėjimo darbams reikalingi: 30m ruletė, mediniai arba metaliniai kuoliukai, mūrininko virvė, plaktukas, svambalas. Mūrininko virvė turi būti pakankamo stiprumo, kad ją galima būtų gerai ištempti.

Prieš pradedant šiuos darbus turi būti paruošta statybos aikštelė, t.y. išrauti namo statybai trukdantys krūmai bei medžiai, nuimtas augalinis sluoksnis, įrengti laikini pastatai, pažymėtos sklypo ribos. Toliau nuo jų pagal genplaną surandama pirmojo namo kampo padėtis ir pažymima kuoliuku. Nuo šio kampo pagal planą atmatuojama kito kampo padėtis ir taip pat pažymima kuoliuku. Tokiu pat principu pažymimi visi likę namo kampai. Jeigu Jūsų namas yra stačiakampio plano, tai sužymėti likusius du kampus yra visiškai paprasta. Tačiau dažniausiai planas būna sudėtingesnis, t.y. namas sudarytas iš dviejų ar daugiau stačiakampių. tokiu atveju geriausiai naudoti sąlyginį stačiakampį, kurio plote tilptų visa ar didesnė namo dalis, o nuo pažymėtų jo kampų atidėti likusius namo kampus. Kai visi namo kampai atidėti, rulete yra patikrinami atstumai tarp ašių, o teodolitu – kampai tarp ašių. Be to, kampų sudaromos stačiakampio įstrižainės turi būti vienodos. Tokiu būdu sklypo ribose sudaromas grubus būsimo namo kontūras. {loadposition user3}

Sekantis darbų etapas – tai aptvarų įrengimas kiekviename būsimo pastato kampe. Jeigu pastatas yra stačiakampio formos ir jo kraštinių ilgiai pakankamai dideli, tai aptvarai gali būti įrengiami ir tarpuose tarp kampų. Aptvarai turi būti pastatyti taip, kad netrukdytų duobės kasimui. Šalia aptvarų yra kalami kuoliukai, nustatomos jų altitudės. Ant horizintalių jo elementų, ryškiais, drėgmei atpariais, dažais pažymimos pastato ašių padėtys.

Pažymėjus ašis ant aptvarų, gali būti pradėti žemės darbai. Turint kampų altitudes, atidėtas nuo reperių ar esamų objektų, galima spręsti apie tai, kokį grunto tūrį reikia iškasti. Jeigu pamatų duobė yra gili, jos kasimui yra naudojamas ekskavatorius. Šiuo atveju reikia pažymėti, kad 15-20 cm nuo rūsio grindų paačios turi likti nejudantis gruntas. Likutis iškasamas rankomis. Dalis iškasto grunto yra pakraunama į autosavivarčius ir išvežama, kita grunto dalis paliekama statybos aikštelėje pamatų užpylimui. Kai statybos aikštelėje nelieka pakankamai vietos grunto sandėliavimui, tai visas iškastas gruntas išvežamas, o atvežamas į statybos aikštelę tuomet, kai sumontuojami pamatai ir rūsio perdanga.

Jeigu pamatų duobė negili arba rūsys nenumatytas, žemės darbus tikslinga atlikti rankomis.

Jeigu namo projekte rūsys nenumatytas, tai kasama ne duobė, o tranšėjos. Jų plotis turi būti toks, kad būtų patogu montuoti pamatus arba monolitinius klojinius.

Parengė

„Bukra :: Individualūs Namai“
UAB Gamija
Miglos g. 5, Vilnius
info@bukra.lt http://www.bukra.lt

DALINTIS

1 komentaras

  1. O šiaip tai paprasčiau ir tiksliau yra išsikviesti geodezininką, kuris jums parodys aptvarų vietas ir ant jų užneš ašis. Tai trunka apie 1-1,5 val.

KOMENTUOTI