Sienų tinkavimas gipsiniu tinku

5403
Sienų tinkavimas gipsiniu tinku
5 (100%) 2

Tinkavimas gipsiniu tinku, pagrindo paruošimas, rankinis tinkavimas, gipsinio tinko paviršiaus išlyginimas ir glaistymas

Gipsiniai tinkavimo mišiniai tapo pagrindinėmis sienų ir lubų išlyginamosiomis medžiagomis. Didele dalimi populiarumą lėmė tai, kad gipsiniai mišiniai plastiški, greitai stingsta, jais gali naudotis ir daug patirties neturintys tinkuotojai. Be to, atlikus darbus pagal gamintojo nurodymus paviršius jau tinkamas klijuoti tapetus, o ruošiantis dažyti reikia tik vieną kartą glaistyti. Gipsinio tinko gamintojų yra daug, tačiau tarp meistrų gipsiniai tinkai turi bendrinį gamintojo „Knauf“ gipsinio tinko ROTBAND pavadinimą. Tai lėmė, kad ROTBAND pirmas atėjo į rinką, yra patikimas ir vienodą kokybę išlaikantis gipsinis tinkas. Meistrai dag diskutuoja dėl latviško ir vokiško ROTBAND kokybės, tačiau iš tiesų jų kokybė vienoda. Tinkavimo darbus sėkmingai galima atlikti tiek su latvišku, tiek su vokišku. Skirtumas yra galbūt tada, kai medžiaga naudojama ne pagal paskirtį (pvz., ne tinkuojama, o glaistoma).

Universalus sausas tinkavimo mišinys ROTBAND, pagamintas gipso pagrindu, yra skirtas tinkuoti sienas ir lubas patalpų viduje. Jį galima naudoti tinkuojant virtuvės ir vonios kambario sienas. Praktika rodo, kad šis mišinys puikiai sukimba su plytų, betono ir keramzitbetonio paviršiais, nesusitraukia, neįtrūksta.

Vienos ROTBAND mišinio pakuotės užtenka daugiau negu 3 m² (tinko sluoksnio storis – 10 mm), tinkuojant gipso mišiniu pakanka ir vieno sluoksnio, kurį išlyginus ir užtrynus pagal gamintojo nurodymus beveik nereikia glaistyti. Svarbu tai, kad iš gipso pagaminto mišinio sąnaudos tinko sluoksniui mažesnės, todėl juos naudojant sumažėja perdangų ir sienų apkrovos ir transportavimo išlaidos (tai turi reikšmės tada, kai darbų apimtis didelė). Dengiant vidutinio storio (iki 10 mm) tinko sluoksnį, vienas darbininkas per vieną darbo dieną gali nutinkuoti ne mažiau kaip 10-15 m² (įgudęs ir daugiau) lygaus paviršiaus, įskaitant ir mišinio paruošimo darbus.

Tinkavimo darbų eiga

Pagrindo paruošimas. Ši darbų stadija ypač svarbi, nes nukrypimai nuo gamintojo nurodymų arba nesąžiningai atliktas darbas gali baigtis išties liūdnai: blogiausiu atveju tinko sluoksnis gali tiesiog atšokti nuo pagrindo.

Darbus reikia atlikti normaliomis sąlygomis: kai oro drėgmė siekia apie 60%, o minimali oro temperatūra +5° C. Pagrindas, kuris bus lyginamas, turi būti sausas ir neįšalęs.

Išdžiūvus gruntui galima tęsti darbą.

Išlyginamųjų profilių montavimas. Patyrę tinkuotojai išlyginamųjų profilių nenaudoja, Jeigu sienos labai nelygios ar stinga patirties, verčiau juos naudoti. Šis darbas atsakingas, nes nuo jo kokybės priklauso galutinis rezultatas. Profiliai dedami tam, kad pavyktų išlaikyti pasirinktą išlyginamojo sluoksnio storį. Parduotuvėse galima rasti 6 arba 10 mm aukščio žymėjimo profilių. Perkant būtina žiūrėti, ar jie tiesūs (nedeformuoti).

Išlyginamųjų profilių montavimas yra labai kruopštus darbas, reikalaujantis dėmesio. Profilius reikia pritvirtinti vertikaliai ir labai tiksliai, todėl be gulsčiuko tikrai neišsiversite. Geriausia naudoti ilgą gulsčiuką (2 m).

Ant sienos, kur bus tvirtinamas profilis, kas 0,7 m uždedami ROTBAND mišinio kauburėliai, iš anksto pagal patalpos aukštį paruoštas profilis priglaudžiamas prie sienos ir lyg įtrinama gulsčiuku į sieną spyruokliuojančiais judesiais (nepamirškite gulsčiuku nuolat tikrinti jo padėties). Spausti reikia per visą profilio ilgį ir plotį. Vietomis pasitaikantys nelygumai tarp profilio ir gulsčiuko ištaisomi įspaudžiant mišinio nelygumo vietoje tarp sienos ir profilio. Blogiausiu atveju galima naudoti kaiščius, kuriuos mišiniui dar nesukietėjus būtina išimti. Pradedantiesiems paruoštą mišinį ant sienos bus patogiau krėsti specialia mentele ir tik tada lyginti. Kiekvieną profilį būtina pritvirtinti iki tol, kol mišinys dar nesustingo, todėl neverta iškart užmaišyti didelio jo kiekio. Susidariusius tarpus užglaistyti to paties maišymo mišiniu. Sulyginant profiliu viršų ir apačią į vieną plokštumą, rekomenduojama naudotis pagalbine priemone – įtempta virvele viršuje ir apačioje per visą sienos ilgį.

Atstumas tarp profilių priklauso nuo  specialios h formos liniuotės, naudojamos ROTBAND skiediniui paskirstyti. Jei lyginamo paviršiaus plotis leidžia, rekomenduojama naudoti 2 m ilgio liniuote. Tada profiliai išdėstomi 1,7-1,8 m tarpais. Jei naudojama 1,5 m liniuote – tarpai tarp profiliu 1,3 m. Pirmas profilis po 0,3m nuo sienos pradžios ir paskutinis nuo sienos pabaigos.

Tokia technologija leidžia išdėstyti profilius su ne didesne kaip 0,5 mm paklaida. Tai visiškai atitinka tarptautinius standartus.

Rankinis tinkavimas

Skiedinio paruošimas. Jei dirba vienas žmogus, skiedinį ruošti rekomenduojama plastikiniame ne mažesniame kaip 15 l tūrio kibire. Maišyti labai didelio kiekio (pvz., 2-3 maišus) neapsimoka, nes skiedinys pradeda greitai stingti (paruoštą mišinį ant sienos reikia užkrėsti per 20-30 min.). Bet maišyti labai mažai irgi neapsimoka, nes sumažėja darbo našumas.

Maždaug trečdalį kibiro reikia pripilti švaraus šalto vandens (šiltas vanduo pagreitina stingimą), suberti sausą ROTBAND mišinį ir viską gerai išmaišyti, kad išeitų vienalytė masė be gumulėlių. Maišoma galingesniu elektriniu maišytuvu su bent 100 mm skersmens maišykle. Po 2 min. skiedinys dar kartą permaišomas.

Paviršiaus padengimas skiediniu. Vidutinis tinko sluoksnio storis – 10 mm, minimalus – 5 mm. Jei reikia tepti labai storą sluoksnį, tinkuojama 2 etapais. Pirmą sluoksnį reikia grubiai nulyginti h formos liniuote arba lygia mentele ir horizontaliai sušukuoti specialiomis šukomis arba 6 mm šukomis taip, kad grioveliai liktų apie 2-3 mm. Kai paruoštas mišinys apstingsta (tampa plastilino konsistencijos) galima užkrėsti kitą sluoksnį. Jeigu pirmo sluoksnio nepavyko sušukuoti ar jis per daug sustingo, reikia jį gruntuoti „Knauf Stuc Primer“ (atskiesti vandeniu 1:3). Išdžiūvus tepamas kitas sluoksnis. Lubos tinkuojamos tik vienu sluoksniuNugruntuotas paviršius padengiamas skiediniu. Skiedinį galima ir drėbti, jei mokate. Pirmą kartą skiediniu padengiamas 70-100 cm aukščio plotas nuo vieno profilio iki kito, po to skiedinys išlyginamas. Rekomenduojama naudoti h formos aliumininę liniuotę, skirtą mišiniui išlyginti. Liniuotė tvirtai prispaudžiama prie profilių ir stumiama iš apačios į viršų, nubraukiant išlyginamojo skiedinio perteklių. Likučiai nuo liniuotės pašalinami mentele ir sudrebiami atgal į kibirą su mišiniu arba ant sienos. Dažniausia pirmą kartą nepavyksta visiškai išlyginti paviršiaus. Mentele nelygumai užtepami skiediniu (paliekant nedidelį perteklių) ir procedūra vėl kartojama iš naujo. Vėliau skiediniu padengiamas ir h formos liniuote išlyginamas kitas plotas. Reikėtų žinoti, kad ROTBAND skiedinys dėl svorio nušliaužia žemyn, todėl lyginant vieną plotą po kito būtina kartkartėmis perbraukti liniuote visą išlygintą paviršių (iš apačios į viršų). Taip pašalinamas susidaręs medžiagos perteklius.

Pagrindo paruošimas

Nuo tinko pagrindo turi būti nuvalytos dulkės ir atplaišos, pašalinami dideli nelygumai.

Betonas ir lengvasis betonas. Nuo pagrindo nuvalyti klojinio alyvos liekanas, galimus gumulus. Mažai įgeriančius vandenį paviršius ir tankius betoninius paviršius būtina gruntuoti „Knauf Betokontakt“ ir leisti išdžiūti.

Lubos ir gelžbetonio konstrukcijos. Gelžbetonio lubas ar konstrukcijas prieš tinkuojant būtina gruntuoti „Knauf Betokontakt“. Lubų tinką nuo kitų konstrukcijų reikia atskirti slydimo juosta „Knauf Trenn-Fix 65″ arba suformuotu grioveliu.

Visų rūšių mūro paviršiai. Jei mūras sugeria per daug vandens, jį reikia gruntuoti „Knauf Stuc primer“.

Jeigu vėliau paviršius bus klijuojamas keraminėmis plytelėmis, paviršiaus nebereikia papildomai apdoroti (išdžiūvęs tinkas tik nugruntuojamas). Paviršius, kurie bus dažomi arba ant kurių bus klijuojami tapetai, būtina nugludinti.Skutimas – reikavimas. Gipso tinko sluoksnį galima pradėti gludinti praėjus 20-40 min. po lyginimo, kai sluoksnis šiek tiek sukietėja. Pirmiausia specialia trapecine liniuote nuskutami stambiausi nelygumai. Nuskusto skiedinio likučiais užlyginamos smulkios duobelės.Gludinimas. Paviršiui apstingus, tinkas apipurškiamas vandeniu ir paviršius užtrinamas sudrėkinta kempine, po 5-10 min. nugludinamas glaistykle. Jei reikia, šią operaciją galima pakartoti 2-3 kartus. Gludinimas padeda visiškai pašalinti įbrėžimus, grublėtas vietas ir kitokius defektus, neišvengiamai atsirandančius lyginant skiedinį. Po šios nesudėtingos procedūros paviršius šiek tiek sutvirtėja, tampa lygus ir blizgantis.

ROTBAND tinko džiūvimo laikas (nepainiokite su stingimo laiku) priklauso nuo patalpos temperatūros ir drėgmės. Normaliomis sąlygomis, kai tinko sluoksnis storesnis negu 20 mm, džiūsta maždaug dvi savaites (10 mm tinko sluoksnis – vieną savaitę). Džiūvantis tamsiai pilkos spalvos paviršius tampa šviesiai pilkas, tačiau tai dar nereiškia, kad tinkas visiškai išdžiūvo. Būna atvejų, kai dėl šilto ir lietingo oro tinkas džiūsta 2-3 savaites. Patalpose, kurios nepakankamai vėdinamos (pvz.: sandėliukai, vonios kambariai), tinkas džiūsta ilgiau negu ten, kur oro cirkuliacija normali.Papildomi darbai. Norint nuo pažeidimų, kurių tikrai neišvengsite eksploatuodami patalpas, apsaugoti išorinius sienų kampus, būtina naudoti specialius kampinius profilius iš cinkuotos skardos. Aliuminio lydinių profiliai yra nepakankamai tvirti, todėl geriau jų nedėti. Kampeliai taip pat tvirtinami naudojant ROTBANDskiedinį. Montuojant profilį vertikali jo padėtis kontroliuojama ilgu (ne trumpesniu kaip 2 m) gulsčiuku. Kampinis profilis montuojamas prieš tinkuojant. Tokiu būdu paruošus sienų paviršių, galima atlikti bet kokius baigiamuosius apdailos darbus – klijuoti tapetus, dažyti.

Specialistams dažniausiai užduodami šie klausimai:

Koks gali būti didžiausias tinko storis?

Gipsinio tinko storis neribojamas. Jei tinkuojama daugiau nei 30 mm, reikėtų tinkuoti 2 sluoksniais. Kaip dėti antrą sluoksnį, aprašyta straipsnyje „Paviršiaus padengimas skiediniu“.

Ar galima dėti gipsinį tinką ant cementinio?

Kai antru sluoksniu dedamas gipsinis tinkas, būtina palaukti, kol išdžius cementinis (gali trukti ir kelis mėnesius).  Cementinis tinkas traukiasi labiau nei gipsinis, todėl, užtepus antru sluoksniu gipsinį tinką ant neišdžiūvusio cementinio tinko, gali atsirasti įtrūkimų; arba likusi drėgmė cementiniame tinke garuodama gali pažeisti gipsinį tinką.

Po kiek laiko galima dažyti ant gipsinio tinko?

Dažyti galima tada, kai gipsinis tinkas visiškai išdžiūsta. Paprastai 10 mm storio tinko sluoksnis džiūsta savaitę.

Parengta pagal UAB „Knauf“ pateiktą medžiagą

Jei turite klausimų – kreipkitės į  Knauf infocentrą  8 5 213 2222

DALINTIS

KOMENTUOTI