Sienų tinkavimas gipsiniu tinku
Atnaujinta: 2022-12-04

Tinkas vidaus apdailai

Vidaus apdailai naudojami cementiniai, kalkiniai, gipsiniai tinkai ir sudėtiniai jų mišiniai, kai kurie šių medžiagų mišiniai su priedais vadinami dekoratyviniais tinkais. Visi jie tinka vidaus sienoms ir luboms tinkuoti, tinko pasirinkimas daug priklauso nuo pagrindo paviršiaus struktūros, lygumo ir reikiamo tinko sluoksnio storio bei drėgmės lygio patalpoje.

Cemento pagrindo tinkai tinka storesniems sluoksniams formuoti, jie atsparūs drėgmės poveikiui. Kalkių ir portlandcemenčio skiedinys gerai sukimba su įvairiais paviršiais, gerai užpildo plyšius, priklausomai nuo kalkių proporcijos didėja jautrumas drėgmei.

Sienu tinkavimas gipsiniu tinku

Gipsinis tinkas yra viena populiariausių vidaus apdailos medžiagų, jis brangesnis nei kiti tinkai, tačiau yra plastiškas, patogus dirbti, suformuoja lygų paviršių, greitai džiūna, reikia mažiau glaistyti. Gipsinis tinkas netinka didesniems nelygumams išlyginti, storesniam sluoksniui formuoti ir patalpoms, kurioje laikosi nuolatinė drėgmė (baseinų patalpos ir pan.). Tačiau gipsnis tinkas atsparus trumpalaikiam drėgmės poveikiui, įsigėrusią drėgmę greitai išgarina taip reguliuodamas patalpos mikroklimatą. Nemenkas gipsinio tinko privalumas, kad jis yra pagamintas natūralios medžiagos pagrindu ir malonus liesti - šio tinko pH toks pat, kaip ir žmogaus odos. Gipsinį tinką galima dažyti, ant jo klijuoti tapetus ir plyteles, apdailinti kitomis medžiagomis. Vokietijoje apie 92 proc. vidaus patalpų tinkuojama būtent gipsiniu tinku. Jo populiarumo paslaptis - plastiškumas, greitas kietėjimas, su gipsiniu tinku gali dirbti ir daug patirties neturintys tinkuotojai, o ruošiantis dažyti užtenka vieno glaistymo.

Knauf Rotband = gipsinis tinkas

Gipsinio tinko gamintojų yra daug, tačiau statybininkai gipsinį tinka dažniausiai vadina Rotband‘u - tai populiariausias „Knauf“ tinkas, gavęs bendrinį pavadinimą. Knauf Rotband – vienas iš pirmųjų gipsinių tinkų, gerai užsirekomendavęs, patikimas ir kokybiškas. Meistrai kartais pasiginčija dėl latviško ir vokiško Knauf Rotband kokybės, tačiau iš tiesų ji vienoda. Tinkavimo darbus sėkmingai galima atlikti tiek su latvišku, tiek su vokišku. Skirtumas yra galbūt tada, kai medžiaga naudojama ne pagal paskirtį (pvz., ne tinkuojama, o glaistoma).

Gipsinis tinkavimo mišinys Knauf Rotband pagamintas gipso pagrindu, yra skirtas tinkuoti sienas ir lubas patalpų viduje. Jį galima naudoti tinkuojant virtuvės ir vonios kambario sienas. Praktika rodo, kad šis mišinys puikiai sukimba su plytų, betono ir keramzitbetonio, akytbetonio paviršiais, nesusitraukia, neskilinėja.

Laikui bėgant klasikinis Knauf Rotband gipsinis mišinys gamintojų buvo patobulintas, kad jį be papildomo paruošimo galima būtų dažyti. Tam tikslui buvo sukurtas plonasluoksnis gipsinio tinko mišinys Knauf Rotband Plus. Tai universalus tinkas, tinkamas naudoti ant įvairių vidaus pagrindų: šiurkštaus betono, įprasto plytų ar blokelių mūro, gipskartonio plokščių. Jis itin gerai sukimba su visais statybiniais pagrindais, netrupa ir neskilinėja. Geriausia šį tinką rinktis norint tinkuoti nelygius ar šiurkščius paviršius pakankamai plonais (2-4 mm) sluoksniais arba naudoti kaip pagrindą prieš dažant sienas ir klijuojant tapetus. Su Knauf Rotband Plus galima nutinkuoti ir plonesnį, ir storesnį sluoksnį, taip išvengiant papildomo tinkavimo. Suformuojama kokybiška apdaila, darbas greitas, taupomi ne tik pinigai, bet ir laikas, energija bei statybinės medžiagos.

Jeigu reikia suformuoti storesnį tinko sluoksnį, tam skirtas gipsinis mišinys Knauf Goldband – juo galima tinkuoti iki 50 mm storiu.

Visi paminėti „Knauf“ tinkai tinka dirbti rankiniu būdu.

Tvirtesniems gipsinio tinko sluoksniams suformuoti skirti Knauf MP 75, MP 75L ir MP 75 Diamant gipsiniai mišiniai. Šie tinkai gali būti dengiami rankiniu ir mašininiu būdu, jais galima formuoti 8-50 mm storio sluoksnį, kuris turi kietesnį paviršių, didesnį gniuždomaąjį stiprį ir skirti viešosioms patalpoms – laiptinėms, mokyklų klasėms ir pan.

Tinkavimo darbų eiga

Stebint sienų tinkavimą gipsiniu tinku, kurį atlieką patyrę tinkuotojai, darbas atrodo lengvas. Iš tiesų taip ir yra, tik reikia žinoti kai kurias detales.

Tinkavimą galima suskirstyti į kelis etapus: pagrindo paruošimas, tinkavimas, tinko lyginimas liniuote ir glaistykle, gludinimas ir užtrinimas.

Pagrindo paruošimas. Šis darbų etapas ypač svarbus, nes prastai paruoštas paviršius reiškia prastą tinko su pagrindu sukibimą: blogiausiu atveju tinko sluoksnis gali tiesiog atšokti nuo pagrindo. Tinkuoti geriausia, kai patalpos oro drėgmė yra apie 60 proc., galima minimali temperatūra +5° C. Pagrindas, kuris bus tinkuojamas, turi būti švarus, sausas ir neįšalęs. Nuo pagrindo turi būti nuvalytos dulkės ir atplaišos, pašalinami dideli nelygumai.

Betonas ir lengvasis betonas. Nuo pagrindo būtina nuvalyti klojinio alyvos liekanas, galimus gumulus. Mažai vandenį įgeriančius paviršius ir tankius betoninius paviršius būtina gruntuoti Knauf Betokontakt ir leisti išdžiūti.

Lubos ir gelžbetonio konstrukcijos. Gelžbetonio lubas ar konstrukcijas prieš tinkuojant būtina gruntuoti Knauf Betokontakt. Lubų tinką nuo kitų konstrukcijų reikia atskirti slydimo juosta Knauf Trenn-Fix arba suformuotu grioveliu.

Visų rūšių mūro paviršiai. Jei mūras sugeria per daug vandens, jį reikia gruntuoti Knauf Stuc Primer. Jeigu vėliau paviršius bus klijuojamas keraminėmis plytelėmis, paviršiaus nebereikia papildomai apdoroti (išdžiūvęs tinkas tik nugruntuojamas). Paviršius, kurie bus dažomi arba ant kurių bus klijuojami tapetai, būtina nugludinti.

Išlyginamųjų žymeklių (profilių) montavimas. Patyrę tinkuotojai išlyginamųjų žymeklių nenaudoja, bet, jeigu sienos labai nelygios ar trūksta patirties, verčiau juos naudoti. Šis darbas atsakingas, nes nuo jo kokybės priklauso galutinis rezultatas. Žymekliai naudojami tam, kad pavyktų išlaikyti pasirinktą tinkuojamo sluoksnio storį. Parduotuvėse galima rasti 6 arba 10 mm aukščio žymėjimo profilių. Perkant būtina žiūrėti, ar jie tiesūs (nedeformuoti). Profilius reikia pritvirtinti vertikaliai ir labai tiksliai, todėl be gulsčiuko tikrai neišsiversite. Geriausia naudoti ilgą gulsčiuką (2 m). Ant sienos, kur bus tvirtinamas žymeklis, kas 0,7 m uždedami Knauf Rotband mišinio kauburėliai, iš anksto pagal patalpos aukštį paruoštas profilis priglaudžiamas prie sienos ir lyg įtrinamas į sieną spyruokliuojančiais judesiais (nepamirškite gulsčiuku nuolat tikrinti jo padėties). Spausti reikia per visą profilio ilgį ir plotį. Vietomis pasitaikantys nelygumai ištaisomi įspaudžiant mišinio nelygumo vietoje tarp sienos ir profilio. Blogiausiu atveju galima naudoti kaiščius, kuriuos, mišiniui dar nesukietėjus, būtina išimti. Pradedantiesiems paruoštą mišinį ant sienos bus patogiau krėsti specialia mentele ir tik tada lyginti. Kiekvieną žymeklį būtina pritvirtinti iki tol, kol mišinys dar nesustingo, todėl neverta iškart užmaišyti didelio jo kiekio. Susidarę tarpai užglaistomi to paties maišymo mišiniu. Sulyginant profilių viršų ir apačią rekomenduojama naudotis pagalbine priemone – įtempta virvele viršuje ir apačioje per visą sienos aukštį. Atstumas tarp profilių priklauso nuo specialios h formos liniuotės, naudojamos Knauf Rotband mišiniui paskirstyti. Jei lyginamo paviršiaus plotis leidžia, rekomenduojama naudoti 2 m ilgio liniuotę. Tada profiliai išdėstomi 1,7-1,8 m tarpais. Jei naudojama 1,5 m liniuotė – tarpai tarp profilių 1,3 m. Pirmas ir paskutinis profilis nuo sienos pradžios ir pabaigos dedamas per 0,3 m. Tokia technologija leidžia išdėstyti profilius su ne didesne kaip 0,5 mm paklaida. Tai visiškai atitinka tarptautinius standartus.

Papildomi darbai. Norint nuo pažeidimų, kurių tikrai neišvengiama eksploatuojant patalpas, apsaugoti išorinius sienų kampus, būtina naudoti specialius kampinius profilius iš cinkuotos skardos. Aliuminio lydinių profiliai yra nepakankamai tvirti, todėl geriau jų nedėti. Kampiniai profiliai taip pat tvirtinami naudojant Knauf Rotband skiedinį. Montuojant profilį vertikali jo padėtis kontroliuojama ilgu (ne trumpesniu kaip 2 m) gulsčiuku. Kampinis profilis montuojamas prieš tinkuojant.

zymekliai pries tinkavima1. Uždedami tinkavimo žymekliai (profiliai), vėliau žymekliai bus išimti.

uztinkuojamos didesnes angos2. Užtinkuojamos didesnės angos, vienkartinis sluoksnio storis neturėtų būti didesnis nei 3 cm. Tinkui išdžiūvus, gruntuojama visa siena kartu su užtaisytomis angomis ir toliau tinkuojamas visas sienos paviršius.

pries inkavima istatomos instaliacines dezutes3. Kad rezultatas būtų kokybiškas, prieš tinkavimą, naudojant tam tinkamą mišinį, turi būti įstatytos specialios instaliacinės dėžutės.

instaliacines dezutes pritaikytos tinkavimui4. Elektros instaliacijos dėžutės pritaikytos tinkavimui. Specialus dangtelis su ūseliais uždengia instaliacinę dežutę apsaugodamas nuo tinko patekimo. Tinkui sustingus, dangtelis patraukiamas už ūselių ir atidaroma anga.

misinio suberimas i bunkeri5. Tinkavimo mišinio paruošimas: maišas dedamas ant specialaus tinkavimo mašinos peilio, kuris jį perpjauna per pusę, taip mišinys suberiamas į mašinos bunkerį.

Tinkavimas-gipsiniu-tinku-su-masina6. Tinkuojant mašininiu būdu tinkas paduodamas (tiekiamas) vamzdžiais (žarnomis) ir purškiamas ant sienos.

Tinkavimas-pirmas-lyginimas7. Pirmasis tinko lyginimas braukiant ilga liniuote per žymeklius.

isimami-zymekliai8. Išimami žymekliai.

Uztaisomi-zymekliu-palikti-tarpai9. Užtaisomi žymeklių palikti tarpai. Tinkas įspaudžiamas ir glaistykle braukiamas vertikaliai ir horizontaliai. Tinkas vis dar yra pernelyg takus ir sunkiai suvaldomas, todėl apie valandą paliekamas stingti.

Siena-lyginama-is-pradziu-braukiant-horizontaliai,-po-to-vertikaliai,-po-to-kampu

10. Siena lyginama braukiant pradžioje horizontaliai, vėliau - vertikaliai, paskui kampu. Tikriausiai kiekvienas meistras turi savo stilių. Tinkas paliekamas sutvirtėti.

Tinko-lyginimas-glaistykle11. Trečias etapas – tinko paviršiaus lyginimas glaistykle. Dešinėje pusėje matomas antro tinko apdorojimo etapo paviršius su daug porų ir brūkšnių. Palikus tokį paviršių galutinei apdailai reikės mažiausiai 3 glaisto sluoksnių. Su glaistykle lyginamas dar nevisai sustingęs tinko paviršius. Lyginamas braukiant horizontaliai, vertikalai, puslankiais.

Po trečiojo etapo paviršiaus porėtumas beveik išnyksta. Tačiau susidaro burbuliukų. Visi jie panaikinami šlapio glaistymo ir užtrynimo, gludinimo etape.

Gludinimas vyksta paviršiui apstingus. Tinkas apipurškiamas vandeniu ir paviršius užtrinamas sudrėkinta kempine, po 5-10 min. nugludinamas glaistykle. Jei reikia, šią operaciją galima pakartoti 2-3 kartus. Gludinimas padeda visiškai pašalinti įbrėžimus, grublėtas vietas ir kitokius defektus, neišvengiamai atsirandančius lyginant skiedinį. Po šios nesudėtingos procedūros paviršius šiek tiek sutvirtėja, tampa lygus ir blizgantis

Siena-sudrekinama-uzpurzkiant-vandens12. Siena sudrėkinama užpurškiant vandens. Purškiama gerokai sukietėjus tinkui, po kelių valandų nuo darbų pradžios.

uztrynimas-specialia-kempine-braukiant-siena13. Ketvirtasis tinkavimo etapas – užtrynimas vyksta specialia kempine braukiant per sieną. Po šios operacijos, ant paviršiaus atsiradus „pieneliui“, jis išlyginamas glaistykle. Norint gauti glotnesnį tinką, paviršiaus drėkinimas ir glaistymas kartojimas. Išdžiūvus taip nutinkuotai sienai, prieš atliekant dažymo darbus pakaks vieno glaisto sluoksnio.

Knauf Rotband tinko džiūvimo laikas (nepainiokite su stingimo laiku) priklauso nuo patalpos temperatūros ir drėgmės. Normaliomis sąlygomis, kai tinko sluoksnis storesnis negu 20 mm, džiūsta maždaug dvi savaites (10 mm tinko sluoksnis – vieną savaitę). Džiūvantis tamsiai pilkos spalvos paviršius tampa šviesiai pilkas, tačiau tai dar nereiškia, kad tinkas visiškai išdžiūvo. Būna atvejų, kai dėl šilto ir lietingo oro tinkas džiūsta 2-3 savaites. Patalpose, kurios nepakankamai vėdinamos (pvz., sandėliukai, vonios kambariai), tinkas džiūsta ilgiau negu ten, kur oro cirkuliacija normali.

Tinkavimas rankiniu būdu

Skiedinio paruošimas. Jei dirba vienas žmogus, skiedinį ruošti rekomenduojama plastikiniame ne mažesniame kaip 15 l tūrio kibire. Maišyti labai didelio kiekio (pvz., 2- 3 maišus) neapsimoka, nes skiedinys pradeda greitai stingti (paruoštą mišinį ant sienos reikia užkrėsti per 20-30 min.). Bet maišyti labai mažai irgi neapsimoka, nes sumažėja darbo našumas. Maždaug trečdalį kibiro reikia pripilti švaraus šalto vandens (šiltas vanduo pagreitina stingimą), suberti sausą Knauf Rotband mišinį ir viską gerai išmaišyti, kad susidarytų vienalytė masė be gumulėlių. Maišoma galingesniu elektriniu maišytuvu su bent 100 mm skersmens maišykle. Po 2 min. skiedinys dar kartą permaišomas. Vidutinis tinko sluoksnio storis – 10 mm, minimalus – 5 mm. Jei reikia tepti labai storą sluoksnį, tinkuojama dviem etapais. Pirmą sluoksnį reikia grubiai nulyginti h formos liniuote arba lygia mentele ir horizontaliai sušukuoti specialiomis šukomis arba 6 mm šukomis taip, kad grioveliai liktų apie 2-3 mm. Kai paruoštas mišinys apstingsta (tampa plastilino konsistencijos), galima užkrėsti kitą sluoksnį. Jeigu pirmo sluoksnio nepavyko sušukuoti ar jis per daug sustingo, reikia jį gruntuoti Knauf Stuc Primer (atskiesti vandeniu 1:3). Išdžiūvus tepamas kitas sluoksnis. Lubos tinkuojamos tik vienu sluoksniu. Nugruntuotas paviršius padengiamas skiediniu. Jei mokate, skiedinį galima ir drėbti. Pirmą kartą skiediniu padengiamas 70-100 cm aukščio plotas nuo vieno žymeklio iki kito, po to skiedinys išlyginamas. Rekomenduojama naudoti h formos aliuminio liniuotę, skirtą mišiniui išlyginti. Liniuotė tvirtai prispaudžiama prie profilių ir stumiama, nubraukiant išlyginamojo skiedinio perteklių. Likučiai nuo liniuotės pašalinami mentele ir sudrebiami atgal į kibirą su mišiniu arba ant sienos. Dažniausia pirmą kartą nepavyksta visiškai išlyginti paviršiaus. Mentele nelygumai užtepami skiediniu (paliekant nedidelį perteklių) ir procedūra vėl kartojama iš naujo. Vėliau skiediniu padengiamas ir h formos liniuote išlyginamas kitas plotas. Reikėtų žinoti, kad Knauf Rotband skiedinys dėl svorio šliaužia žemyn, todėl, lyginant vieną plotą po kito, būtina kartkartėmis perbraukti liniuote visą išlygintą paviršių (iš apačios į viršų). Taip pašalinamas susidaręs medžiagos perteklius.

Dažniausiai užduodami klausimai apie tinkavimą gipsiniu tinku

Koks gali būti didžiausias tinko storis?

Gipsinio tinko storis neribojamas. Jei tinkuojama storiau nei 30 mm, reikėtų tinkuoti dviem sluoksniais.

Ar galima gipsinį tinką dėti ant cementinio?

Kai antras sluoksnis formuojamas gipsiniu tinku, būtina palaukti, kol išdžius cementinis (gali trukti ir kelis mėnesius). Cementinis tinkas traukiasi labiau nei gipsinis, todėl, užtepus antru sluoksniu gipsinį tinką ant neišdžiūvusio cementinio tinko, gali atsirasti įtrūkimų arba likusi drėgmė cementiniame tinke garuodama gali pažeisti gipsinį tinką.

Po kiek laiko galima dažyti ant gipsinio tinko?

Dažyti galima tada, kai gipsinis tinkas visiškai išdžiūsta. Paprastai 10 mm storio tinko sluoksnis džiūsta savaitę.

 

Parengta pagal UAB „Knauf“  rekomendacijas.

knauf-logoJei turite klausimų – kreipkitės į Knauf infocentrą 8 5 213 2222

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Laminuotos dailylentės

Geriausia laminuota dailylentė, laminuotų dailylenčių montavimas

Grindų įrengimas

Grindys ant grunto, juodgrindės, plėvelės naudojimas grindų konstrukcijoje, grindų šiltinimas, armavimas, betonavimas, grindų dangos.

Markizių montavimas

Markizės, markizių pasirinkimas, markizių tvirtinimas, audiniai markizėms, markizių valdymas

Vonios kambario įrengimas

Vonios kambarys, kaip įrengti vonios kambarį, vonios kambario planavimas, vonios kambario dizainas, vonios kambario hidroizoliacija, santechnika vonios kambariui, dušo kabinos montavimas

Sausų grindų įrengimas

Sausos grindys, grindų elektriniam ir infraraudonajam šildymui įrengimas, A++ klasės grindų įrengimas

Statybinis gruntas

Gruntas statyboms, kaip pasirinkti tinkamą gruntą, pagrindo paruošimas gruntavimui, gruntas ant skirtingų medžiagų

Grindų šiltinimas

Grindų apšiltinimo įrengimas, grindų šiltinimo įrengimas, polistireninis putplastis grindų apšiltinimui, betonuojamų grindų šiltinimas,

Hidroizoliacija vonios kambaryje

Vonios kambario hidroizoliacija, hermetikai ir hidroizoliacinės juostos grindims, kaip hidroizoliuoti vonios grindis

Fasado apdaila

Tinkas fasadams, dažai fasadams, tinkuojamų fasadų apdaila, vėdinamo fasado apdaila, lanksčios plytelės fasadams, mediniai fasadai, jo apsauga, dažymas

Svetainės įrengimas

Kaip įrengti svetainę, svetainės projektas, medžiagos ir darbai svetainės apdailai, svetainės sienos, svetainės grindys, svetainės apšvietimas

Virtuvės įrengimas

Kaip įrengti virtuvę, virtuvės išplanavimas, virtuvės dizainas, virtuvės baldai ir įranga, virtuvės plautuvės ir maišytuvai, gartraukiai

Vidaus apdaila

Vidaus apdailos planavimas, svetainės, virtuvės ir kitų patalpų dizainas, Tinkavimas, gipskartonio montavimas, gruntavimas, glaistymas, dažymas, vidaus durys, tapetavimas, apdaila akmeniu, grindų įrengimas

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: