Saulės energijos įdarbinimo istorija

2488
Saulės energijos įdarbinimo istorija

Žmonės visada suprato saulės energijos naudą. Dar nuo senovės Graikijos laikų saulė buvo įkinkoma namų šildymui ir kasdienei buičiai palengvinti. Tačiau ekonominę saulės energijos naudą įvertinti pradedame tik pastaraisiais metais.

Pirmasis saulės motoras buvo išrastas 1861-ais metais Augusto Mouchout. Jis saulės šviesą įkinkė garų gaminimui. O garų jėga suko variklį. Šitoks prietaisas buvo pagamintas kaip alternatyva iškastiniam kurui, kuris buvo Industrinės revoliucijos variklis. Tačiau anglis ir nafta buvo tiek pigi, kad šitą Mouchout išradimą pavertė ekonomiškai nenaudingu. Visgi susidomėjimas saulės energija nesumažėjo. Mokslininkai įvairiose Europos šalyse pradėjo gaminti didžiulius kūgio formos kolektorius, kurie turėjo šildyti amoniaką. Netgi buvo viliamasi, kad saulė bus naudojama energijai gauti Prancūzijos ir Anglijos kolonijose Afrikoje ir Rytų Azijoje.

JAV civilinio karo metu švedų kilmės išradėjas Jonas Eriksonas (dar žymus tuo, kad pastatė laivą USS Monitor – vieną svarbiausių pagalbininkų jūrų mūšyje) išrado lovio formos kolektorių, kuris dar kelis dešimtmečius buvo kaip šablonas išradinėjamoms saulės elementams. Tačiau dvidešimto amžiaus pradžioje saulės energijos panaudojimas pradėjo blėsti. Tik 1921 metais, kai Albertas Einšteinas gavo Nobelio premiją fizikos srityje už tyrimus fotoelektros srityje, saulės energija įžengė į moderniuosius laikus.

Modernus siličio pagrindu pagamintas saulės elementas buvo išrastas po trisdešimties metų, 1953-iais Bell laboratorijose (dabar tai žinoma kaip AT&T Labs). Ten mokslininkai Gerald Pearson, Derryl Chapin ir Calvin Fuller sėkmingai išrado pirmą silikoninį saulės elementą, kuris saulės šviesą pavertė tekančia elektros energija. Ir nors tuo metu iš tokių elementų elektros gamyba buvo 60 kartų brangesnė, nei kito įprasto elektros šaltinio, tai labai padėjo satelitų ir kitų kosminių laivų vystymui, nes šie aparatai jau galėjo patys gamintis elektrą.

Pagrindinis šuolis komerciniame saulės energijos panaudojime įvyko 1973-iais metais, kai Arabų naftos embargas privertė kilti naftos kainas. Dėl to JAV valdžia nusprendė investuoti dideles sumas į kurą taupančias technologijas, įskaitant saulės energetiką. Tikslas buvo – mažinti kuro gamybos kaštus. Devyniasdešimtaisiais kaštai sėkmingai sumažėjo, tačiau vartotojai pasuko ne atsinaujinančių šaltinių link, bet atgal prie iškasenų vartojimo. Japonija gi ka,ip ir Vokietija, tęsė saulės energijos vystymą ir tobulinimą, ko pasekoje saulės energijos savikaina smarkiai sumažėjo.

Pastaraisiais metais saulės energija vystosi apie 30 procentų kasmet. Vis daugiau žmonių atsisako iškastinių energijos šaltinių ir pereina prie alternatyvių elektros gamybos šaltinių, tuo įrodydami, kad galima pasikliauti alternatyvia ir švaria energija, rašo biofuelswatch.com.

DALINTIS

KOMENTUOTI