Rekuperacija bute
Atnaujinta: 2022-12-05

Efektyvi rekuperacinė sistema apsaugo namų langus nuo rasojimo, sienas nuo pelėsių, šalina nemalonius kvapus ir drėgmę, troškų orą pakeičia grynu. Modernūs šiuolaikiniai rekuperatoriai yra kompaktiški, veikia tyliai, todėl juos galima įrengti ne tik individualiame name, bet ir daugiabučio bute.

ortakis bute

Plokšteliniai ir rotaciniai rekuperatoriai, galios skaičiavimas, varikliai ir ventiliatoriai,  triukšmo lygis, valdymas.

Kokio dydžio rekuperatorių pasirinkti? 

Pagal Lietuvos higienos normas vidaus patalpų temperatūra šaltuoju metų laiku turėtų būti 18–22 laipsnių, o santykinė oro drėgmė – 45–55 proc. Didesnė drėgmė gali tapti pelėsių, grybelių ir nuo jų atsiradusių ligų priežastimi. Per sausas oras taip pat nėra gerai. Dėl jo sausėja kvėpavimo takų gleivinė, ji prasčiau atlieka apsauginę funkciją. Todėl žmogus dažniau serga viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų uždegimu, o jei imunitetas nusilpęs – ir gripu.

Rekuperatorius užtikrina, kad patalpose oras atitiktų šiuos rodiklius. Norint išsirinkti tinkamos galios rekuperatorių reikia apskaičiuoti patalpos tūrį. Tai galima padaryti pagal šią formulę:

100 (patalpų plotas) x 2,5 metrai (lubų aukštis) x 1 kartas (rekomenduojamas oro apykaitos dažnis per valandą) = 250 m3/h

Grąžinamos šilumos kiekis priklauso nuo svarbiausio vėdinimo sistemos komponento - rekuperatoriaus – efektyvumo. Svarbiausia rekuperatoriaus dalis – šilumokaitis, kurio dėka iš patalpos ištraukiamas šiltas oras perduoda šilumą iš lauko į patalpą atkeliaujančiam šaltam orui. Nuo to, kiek šilumokaitis grąžina šilumos, priklauso jo efektyvumas. Pagal šilumokaičių veikimo principą, buitiniai rekuperatoriai skirstomi į rotacinius ir plokštelinius .

Rotacinis rekuperatorius 

Rotacinio rekuperatoriaus šilumokaičio veikimo principas paremtas plona susukta gofruota plokštele, kuri nuolat sukasi tarp šalto ir šilto oro srautų. Tokiuose šilumokaičiuose yra drėgmės perdavimo funkcija. Šilumokaitis veikia pastoviu greičiu, tad ir reguliuoja rotoriaus sukimosi greitį pagal temperatūrą ir grąžinamo oro drėgmės kiekį. Kai kuriuose modeliuose vamzdeliai padengti drėgmę absorbuojančia medžiaga (higroskopiniai rekuperatoriai). Jie leidžia išsaugoti didesnį kiekį drėgmės. Toks rekuperatorius žiemą grąžina šilumą, vasarą – vėsą į namus. O įrengus papildomus filtrus, į patalpas patenka tik išvalytas oras.

Lietuviai labai mėgsta rotacinius rekuperatorius ir jais pasitiki. Juk jie neužšąla net termometro stulpeliui gerokai nukritus žemiau nulio. Tačiau net ir išsirinktus rotacinį rekuperatorių, reikia nepamiršti, kad skirtingi gamintojai siūlo skirtingų komplektacijų gaminius.

„Systemair" rinkai siūlo rekuperatorius su energiją taupančiais EC varikliais ir mažo slėgio filtrais. EC variklius priimta laikyti pačia didžiausia energiją taupančių technologijų naujove, sukėlusia revoliuciją efektyvių variklių rinkoje. EC arba elektroniškai komutuojamas (angl. Electronically Commutated) – pastovios srovės variklis energijos sąnaudas sumažina beveik 40 proc. lyginant su kintamos srovės varikliais (AC).

rotacinis rekuperatorius bute

„Systemair" SAVE VTR 250 pritaikytas vėdinti namus, kurių bendras plotas iki 130 m2. Aukšto efektyvumo rotacinis šilumogrąžis su EC motoru. Gaminyje naudojami EC varikliai.

 

Plokštelinis rekuperatorius

Plokšteliniuose rekuperatoriuose įeinančio ir šalinamo oro srovių atskyrimas siekia 99,9 %. Plokštelinis šilumokaitis turi profilines plokšteles, kurios sudaro lygiagrečiai einančius kanalus. Tarp jų ir teka oras statmenomis kryptimis.

Plokšteliniai rekuperatoriai gali stabiliai dirbti iki - 4 C, žemesnėje temperatūroje yra tikimybė, kad susiformuos ledas. Todėl daugelis pasirinkusiųjų plokštelinius rekuperatorius naudoja papildomus šildytuvus (elektrą naudojančius tenus).

Plokšteliniai rekuperatoriai, kaip ir rotaciniai, gali grąžinti net iki 90 % šilumos.

Plokštelinis rekuperatorius bute

SAVE VTC 300 tinkamas patalpoms, kurių bendras plotas iki 130 m². Įrenginio korpusas padengtas metalo lakštais bei kruopščiai apsaugotas nuo kondensacijos. Vidinės modelio sienelės pagamintos iš pūsto polistirolo (EPP), taip užtikrinama ypač gera garso ir šilumos izoliacija. Visi komponentai lengvai išimami priežiūrai ar serviso atlikimo metu.

 

Rekuperatoriaus dydis

Dabar, kai statome vis mažesnius namus, nesinori vienos patalpos paskirti inžinerinėms sistemoms. Gamintojai patvirtina, kad to ir nereikia. Mechaninei vėdinimo sistemai sumontuoti reikalingi lankstūs ortakiai puikiai telpa po standartinėmis pakabinamomis lubomis, o rekuperatorių rekomenduojama montuoti sandėliuke ar kitoje pagalbinėje patalpoje. Tiesa, mažesnėms patalpoms galima rinktis nedidelius rekuperatorius, kurie tilps į virtuvinę spintelę.

kompaktiskas rekuperatorius bute
SAVE VTR 150 1000 W - kompaktiškas, gali būti montuojamas prie įvairių gartraukių, tiesiog virtuvėje.

Valdymo pultelio funkcijos

Šiuolaikiniuose rekuperatoriuose yra integruota Modbus komunikacija per RS-485 jungtį. Jutikliai automatiškai matuoja drėgmės lygį patalpoje.

rekuperatorius pultelis bute
Jeigu užfiksuoja, kad rodikliai nukrypsta nuo nustatytų normų – rekuperatorius automatiškai pradeda veikti intensyviau arba, atvirkščiai, sulėtėja. Taip taupoma energija. Gyventojams išvykus sistema automatiškai mechaninę vėdinimo sistemą išjungia ir įjungia – grįžus. Sistema intensyviau pradeda veikti, kai patalpoje yra daugiau žmonių nei įprastai, tarkim, užgriuvus svečiams. Taip pat išmanioji sistema leidžia sureguliuoti oro padavimą tik į tam tikras būsto erdves.

Galima rekuperatorių valdyti su pulteliu arba išmaniajame įrenginyje.

rekuperatorius su valdymo pulteliu 


Šiuolaikiniai rekuperatoriai turi integruotas išmaniąsias valdymo sistemas. Jos leidžia ne tik reguliuoti rekuperatoriaus veikimą pagal žmonių, esančių patalpoje skaičių, tačiau ir pagal savininkų dienos ritmą.
 

 

Triukšmingumas

Daugelis baiminasi dėl sistemos veikimo garso. Jam sumažinti montavimo metu naudojamos guminės tarpinės. Užtikrintas sprendimas – „Systemair" SAVE rekuperatorių gamybos technologija EC. EC leidžia sumažinti sistemos veikimo garsą. Ventiliatorių korpusas pagamintas iš dvisienio cinkuoto plieno lakšto, izoliuoto 50 mm mineraline vata. Todėl ventiliatorių su EC varikliais skleidžiamas garsas siekia vos 20-30 dB (ne garsesnis nei šaldytuvas).

Parengta pagal UAB "Systemair" informaciją

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Panašūs straipsniai

Šiltinimas poliuretano putomis

Poliuretano putos, kuo skiriasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos, šlaitinio stogo, sienų, fasado šiltinimas poliuretano putomis

Angaro statyba

Angarų statyba, angaro projektavimas, standartinio angaro statyba

Vandentiekio įrengimas

Kaip įrengti vandentiekį, vandens gręžinys, vandentiekio siurbliai, hidroforai. Vandentiekio vamzdžių sujungimas ir jungtys. Vandentiekio projektavimas

Karkasinio namo statyba

Karkasinis namas, karkasinio namo šiltinimas, karkasinio namo surinkimas, medinio ir metalinio karkaso namai, karkasinio namo sandarinimas, deklaracija apie statybos užbaigimą

Pavėsinės statyba

Kaip pastatyti pavėsinę, pamatai pavėsinei, pavėsinės karkaso montavimas, mediena pavėsinei, pavėsinės grindų įrengimas

Šilumos siurblio įrengimas

Šilumos siurbliai, šilumos siurblio pasirinkimas, šilumos siurblio galios skaičiavimas, ištraukiamo oro šilumos siurbliai

Pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimas polistireniniu putplasčiu

Kaip apšiltinti pamatą, rostverko šiltinimas, cokolio šiltinimas, kokį polistireninį putplastį naudoti pamatų, rostverko ir cokolio šiltinimui

Grindų šiltinimas

Grindų apšiltinimo įrengimas, grindų šiltinimo įrengimas, polistireninis putplastis grindų apšiltinimui, betonuojamų grindų šiltinimas,

Daugiabučių šiltinimas

Daugiabučio fasado apšiltinimas, kaip šiltinti daugiabutį, kuo geriausia šiltinti daugiabučio fasadą,

Mūrinio namo statyba

Mūrinis namas, mūrinio namo blokeliai, blokelių mūrijimas ir klijavimas, mūrinio namo šiltinimas, nebaigtos statybos pažyma

Fasado apdaila

Tinkas fasadams, dažai fasadams, tinkuojamų fasadų apdaila, vėdinamo fasado apdaila, lanksčios plytelės fasadams, mediniai fasadai, jo apsauga, dažymas

Fasado apsauga nuo žaliavimo

Geriausias tinkas fasadams, apsauga nuo lauko sienų, fasado pelėsio, kodėl žaliuoja fasadas, kaip apsaugoti fasadą nuo žaliavimo

Produktai kategorijos horizontalus spec

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Šiltinimas poliuretano putomis Vilnius Šiltinimas poliuretano putomis Vilnius Stogo šiltinimas Poliuretano Putomis Vilniuje, Medinio Namo šiltinimas Poliuretano Putomis Vilniuje, Fasado šiltinimas Putomis Vilnius

Statybos video filmai

Lango montavimas

Langų montavimas instrukcija filmas, kaip teisingai montuoti, apšiltinti, sandarinti ir įtvirtinti langus

Verslo skelbimai su iškėlimu į Google natūralią paiešką
Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: