Kaip pasirinkti optimalią medžiagą namo sienų statybai?

4272
Kaip pasirinkti optimalią medžiagą namo sienų statybai?

Noras turėti namą – labai svarbus apsisprendimas. Namo statyba – tai nuolatinis sprendimų ir variantų ieškojimas bei galutinis jų pasirinkimas.

Kiekvienas žingsnis turi savo estetinę, funkcinę ir finansinę prasmę bei įtaką galutiniam rezultatui. Kai kuriuos klaidingus arba netikslius sprendimus galima bus pakeisti ateityje sąlygiškai mažomis išlaidomis (pvz., langų ar grindų dangos, interjero pakeitimas), kiti sprendimai (pvz., sienų medžiagos konstrukcijos ar pamatai) bus nepataisomi. Prieš užsakant individualų projektą Statytojas turi žinoti iš kokios medžiagos mūrys laikančiąsias sienas. Nors daugelį problemų pavesite spręsti specialistams, turėtumėte pasirinkti tinkamą sienų konstrukciją kuri tenkintų stabilumo, gyvenimo kokybės bei ilgaamžiškumo rodiklius.
Į ką pirmiausiai atkreipti dėmesį renkantis medžiagą sienų statybai ?

Reikėtų atkreipti dėmesį į keletą esminių kriterijų.

Vienas jų namo architektūriniai sprendimai. Jeigu namo viduje projektuojamos didelės erdvės ar dideli langai, rekomenduotina pasirinkti tvirtesnę medžiagą negu 10 MPa. Nes minkštesnes medžiagas reikės papildomai stiprinti (remiant perdangos ir stogo konstrukciją), naudoti metalines konstrukcijas ar ieškoti kitų sprendimų. Tai imlu tiek laikui, tiek pinigams. Pertvaros, t.y. vidinės sienos, yra skirtos patalpoms atskirti optiniu, funkciniu bei akustiniu požiūriu. Pasirinkus didesnio tankio ir sunkesnes statybines medžiagas kiekviena patalpa bus jaukus poilsio kampelis.

Taip pat svarbu, kurių metų laiku statote namo sienas. Jeigu iki rudens pradžios nesuspėsite uždengti stogo arba namas statomas netoli vandens telkinių geriau rinktis tas medžiagas, kurių įmirkis mažesnis nei 20%.

Ar reikalinga įvertinti sienų konstrukcinės medžiagos stiprį? Gal svarbiau yra šiluminė varža?

Renkantis medžiagas sienų konstruktyvui reikia išsiaiškinti jų paskirtį. Laikančio mūro paskirtis yra atlaikyti įvairias apkrovas, o termoizoliacinių medžiagų – suteikti sienoms šiluminę varžą. Ta pati medžiaga negali turėti abiejų savybių… Bus truputį šilčiau, bet reikės sienas papildomai stiprinti…

Šiuo metu rinkoje yra platus statybinių medžiagų pasirinkimas, kurių tvirtumas yra nuo 1 MPa iki 20 MPa. Kuo didesnis medžiagos stipris gniuždant, tuo mažesnė šiluminė varža. Ir atvirkščiai, kuo didesnė šiluminė varža, tuo statybinis blokelis minkštesnis.

Namo sienos skirtos tam, kad atlaikytų įvairias apkrovas: stiprį gniuždant, stiprį kerpant, stiprį lenkiant, stiprį glemžiant. Jos ne tik turi atlaikyti perdangų, stogo, vėjo, sniego, ledo apkrovas, bet taip pat atlaikyti apkrovas, kurios atsiranda kuriant namų vidaus interjerą.

Statant dviaukščius namus iš mažo tvirtumo medžiagų, būtinas gelžbetoninio žiedas aplink visą mūro perimetrą. Jo šiluminė varža yra žymiai mažesnė nei statybinio bloko. Tad jam reikėtų storesnio termoizoliacinio sluoksnio nei sienoms. Kitu atveju, bus šalčio tiltas, kuris niekais pavers namo apšiltinimo pastangas.

Rekomenduojame rinktis silikatinius blokus ARKO M, kurių stipris gniuždant yra virš 10 MPa. Apšiltinus 12 cm termoizoliacine medžiaga, sienos varža bus apie 3,85 m²·K/W, o apšiltinus 17 cm termoizoliacine medžiaga, sienos varža bus virš 5 m²·K/W. Turėsite tikrai šiltus ir jaukius namus.

Ką reikėtų žinoti apie dažnai minimą rodiklį „drėgnis“?

Šis rodiklis yra labai svarbus. Todėl norėčiau plačiau apie jį pakalbėti.

Rodikliu drėgnis vadinamos dvi skirtingos savybės: įmirkis ir įdrėkis(drėgnis). Nors jos abi susijusios su vandens kiekiu gaminyje, šios savybės nustatomos skirtingais bandymais. Įmirkis – kiek padidėja gaminio svoris jį mirkant 48 h vandenyje. Bandymas atliekamas taip: išdžiovintas gaminys pasveriamas, po to 48 h mirkomas vandenyje, vėl pasveriamas, gautų rezultatų santykis ir bus „įmirkis“. Įdrėkis(drėgnis) – kiek sumažėja gaminio svoris jį džiovinant iki pastovios masės. Bandymas atliekamas taip: gaminys pasveriamas, džiovinamas džiovykloje, sveriamas kas 24h, kai svorio pasikeitimai mažesni kaip 0,2% visos masės, laikoma kad gaminys išdžiūvęs. Išdžiūvusio gaminio ir pradinis gaminio svorių santykis ir bus įdrėkis(drėgnis).

Dažnai, norint sumenkinti konkurento medžiagą sakoma įmirkis, o savo medžiagos drėgnis. Tai ypač mėgsta daryti akyto betono prekybininkai.

Apytiksliai skaičiai yra tokie: akyto betono drėgnis – 10 %, įmirkis – 50-60 %, keramikos įmirkis 16-18 %, ARKO M blokų drėgnis – 4-5 %, įmirkis 14-17 %.

Įmirkis reikalingas blokų sukibimui užtikrinti mūrijant tradiciniu ar plonasluoksnio skiediniu (klijais), tinkuojant vidaus sienas. Rekomenduojama, kad mūro medžiagos įmirkis būtų nemažesnis nei 8 %. Jeigu yra lygus arba mažesnis, mūrijimui reikia naudoti klinkerio plytom skirtą mūro mišinį.

Kuo medžiagos įmirkis didesnis (daugiau kaip 50 %), tuo medžiagą daugiau reikia saugoti statybų metu. Po darbo ar lietingomis dienomis būtina mūrą uždengti hidroizoliacine medžiaga, žiemos metu blokai turi būti sandėliuojami taip, kad būtų apsaugoti nuo sniego ir ledo. Apsaugotas nuo tiesioginės drėgmės veikimo akyto betono gaminys tik po 150 parų atiduoda perteklinę drėgmę. Pastačius namą reikia uždengti stogą ir 5 mėnesius laukti kol galėsime namą šiltinti ar daryti vidinę apdailą.

Vieni pardavėjai kainas nurodo litais už m³, kiti vienetais, treti m². Kaip nesuklydus palyginti kainas?

Kainas reikia lyginti tik kvadratiniais metrais. Kiti lyginimai bus netikslūs, pvz. jeigu lyginsime kubais. Nes jeigu sienų mūrijimui naudosime storesnius ir mažesnio tvirtumo blokus tai sumurinsime daugiau kubų medžiagos nei naudojant plonesnius ir didesnio tvirtumo blokus. Pateiksiu pavyzdį. Sakykime, statysime vieno aukšto namą 12 m ilgio, 15 m pločio, 3 m aukščio. Suskaičiuokime kiek, neatimant langų ir durų, sienoms reikės kubinių metrų jeigu statytume iš akyto betono 30 cm ir iš ARKO M 18.

Iš akyto betono: (12×2+15×2)x3x0,3= 48,6 m³, iš ARKO M18: (12×2+15×2)x3x0,18= 29,2 m³. Taigi statant iš akyto betono reikės 66 % daugiau blokelių nei ARKO M18.

O apskaičiuoti kiek sienos turės kvadratų labai paprasta: (12×2+15×2)x3 bus 162 m². Šis skaičius nepriklauso nuo pločio, todėl keisis tik keičiantis namo projektui.

Bet renkantis medžiagas sienų statybai, rekomenduočiau skaičiuoti sienos kvadratinio metro kainą su apšiltinimu, įvertinus gelžbetoninių žiedų reikalingumą, vidaus tinko storį, darbų kainą.

Tam, kad galėtumėte optimaliai pasirinkti medžiagą namo sienų statybai, reikėtų susidaryti pliusų ar minusų lentelę ir tada nuspręsti.

AB Specializuota komplektavimo valdyba
Tel. (8-5) 2 10 43 75
Mob.(8-616) 26265
El.p. info@arko.lt info@arko.lt
www.arko.lt ; www.skv.lt

DALINTIS

KOMENTUOTI